Zondag 8 November 1891. 35ste Jaargang. ITo. 2568. A l Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SdlAtJïiï, Laan, B, 4. COURANT. Alurttitit- LaiiÉiiffHa! Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVERTEXT1EN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENT1EN van l tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Biuneiiloiidsch Nieuws, Schagen, 7 November 1891. Voor het examen Vrije- en Ordeoefe ningen der Gymnastiek, gisteren te Deventer gehouden, is geslaagd mejuffrouw 7. Denijs. Door de Heeren K. Vries te Winkel W. C. Visser, R. Swagerman, J. Kuilman en D. Kuilman te Nieuwe Niedorp, is eene nieuwe maatschappij opgericht, ge naamd, „NEDERLANDSCHE NERING VERZEKERING, waarvan de bijzonder heden binnen kort bekend gemaakt worden. De oprichters meenen, dat de maatschappij in eene werkelijk behoefte zal voorzien, en hopen op groote deelneming. De uitslag van de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Noord-Hol land in het distrikt Helder is, dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. J. 0. D, Dikkers op Texel, met '251, tn 7. Korver. te Helder, met 234 stemmen. Provinciale staten van Noord—Holland, zitting 5 Nov. 1.1. Op Voorstel van den voorzitter werd besloten tot dadelijke behandeling van een Woensdag ingekomen adres, waarbij W. H. Arkes, te Enkhuizen verlenging vraagt van den termijn voor de uitvoering van eenige bepalingen, waaronder bij besluit der Staten van 10 Juli 1891 een renteloos voorschot is verleend van f150,000 voor den aan- J leg van een stoomtramweg van Hoorn Daar Sc hagen,ondtr bereidsverklaringzijnerzijds om voor 15 November e. k. aan te tconen dat het benoodigde kapitaal is bijeengebracht. Gedeputeerde Staten merken in hun brief ten geleide van dat adres op, dat bij ge zegd besluit geene andere termijnen zijn gesteld dan die van 1 Augustus 1895 voor de openstelling der lijn en die van 15 Nov. e. k. voor het aantoonen dat zich eene Vennootschap heeft gevormd om den stoom tramweg te bouwen en te exploiteeren of te doen exploiteeren eu het daarvoor be- noodigd kapitaal als verzekerd mag wor den beschouwd. Verlenging van den eersten termijn is zeker voor het oogenblik niet noodig. Is het de bedoeling van den adressant dat alleeu de termijn voor het vormen eener vennootschap worde verlengd, dan zijn Ged. Staten van meening, dat blijkens alles wat over dit ontwerp in de Staten vergadering is voorgevallen, het spoedig tot stand komen eener vennootschap des wege op den voorgrond is gesteld, dat van afwijking der hierop betrekkelijke voor waarde geen sprake kan zijn. Zij geveu daarom in overweging op het adres afwij zend te beschikkeu. Nadat de heer De Vries zich verklaard had vóór bet verleenen van uitstel van den termijn, binnen welken aangetoond Roman van O. E L S T E R. HOOFDSTUK IX. 9. Langs de wanden van het archief stonden eikenhouten boekenkasten, waarin oude foli anten. Eenige met ijzer beslagen geldkisten stonden in een hoek, verroest en met stof bedektde sleutels stonden in de sloten en oogenschijnlijk werden zij niet meer gebruikt; in hun plaats was een der nieuwste en meest soliede brandkasten gekomen. In die kast lagen da gewichtige oorkonden, de gelds waardige papieren en de documenten van de heeren von Altenbrakin die kast ver moedde Rogalla ook de papieren omtrent het huwelijk van mevrouw Montelli. Rogalla,* zeide Willy op gedempten toon, „gij staat voor de eerste maal in dit vertrek, aan hetwelk de herinneringen van ons geslacht sedert eeuwen zijn verbonden. Deze toren heeft mijne voorvaderen in be nauwde tijden bescherming en beschutting verleend; bij heeft hen beveiligd tegeu de woede der oproerige boeren; hij bleet alleen vast on onwrikbaar over uit den brand, welke door de Zweden was aangestoken; hij bood weerstand aan de stormen van den dertigjarigen oorloghij was steeds het zinnebeeld van ons geslacht, hetwelk zijn beeld ook in het wapenschild voertTrouw en bouw I" zoo luidt de spreuk van ons wapen „Ik ken de geschiedenis van uwe familie," viel Rogalla haar echtgenoot kortaf in de rede. at beteekent die inleiding _„^at zij beteekent?" antwoordde Willy, wieus trots door het bewustzijn, op den ouden hisforischen grond van zijn geslacht te staan, gestaafd werd, „zij moot u zeggen, dat een afstammeling van dit geslacht zich niet door leugen en bedrog in het bezit van geld eu goed mag stellen." Over Rogalla's gelaat gleed een boos aardig lachje. „Laat mij de papieren zien," zeide zij kortaf. Met verbazing zag zij, dat haar echtge noot naar den schoorsteen ging en op een knopje in de omlijsting van het partret zijner moeder drukte. Langzaam en onhoor baar schoof het portret ter zijde, en een klein geheim vak kwam te voorschijn, dat ver in den dikken muur liep. Boi eu op anderen geel geworden en metstof bedekte papieren lag een verzegelde, groote brief. Willy nim hem er uit en hield hem zijn echtgenoot voor. In mijne tegenwoordigheid heait mijne broeder de papieren hier nedergelegd. Met eigen oogen heb ik de trouwacte van den ambtenaar van den burgerlijken stand, den burgemeester Tan Fratie, een klein dorp op Sicilië, gelezenevenzoo de geboorteacten van Margherita Montelli en hare kinderen, die evenwel op den naam hunner moeder in het bevolkingsregister staan. Ziet hier Het adres is door Eduard eigenhandig geschreven: „aan mijne echtgenoote Margherita von Altenbrak, geboren Montelli. Bevattende de papieren van ons huwelijk en mijn testa ment." De geboortebewijzen der kinderen zijn met eigenhandige kantteekeningen van Eduard voorzien, waarin hij de kinduren als de zijnen erkent. Vertrouwende op mijne eerlijkheid heeft Eduard deze docu menten hier in het archief nedergelegd." „En waarom hebt gij de papieren niet reeds lang algegeven aan mevrouw, uwe schoouzuster, Signora Montelli P* vroeg Rogalla met honende uitdrukking. „Spreek, waarom aarzeldet gij tot beden „Rogalla De vrouw trad op haren echtgenoot toe eD op zachten, sissenden toon zeide zij: „ik zal het u zeggen, waarom gij het niet gedaan hebt, omdat gij te laf zijt, beslist te hande len, 61 zoo óf zoo; omdat gij in uwe beslui teloosheid hooptet, dat er een onvoorziene gebeurtenis zou plaats hebben, welke u uit uw verlegenheid zou helpen. Omdat gij langs sluipwegen wilt bereiken, wat door een en kele besliste handeling kan worden volvoerd! Daar is de haard hier ligt genoeg oud pa pier om er een vuur van te maken; wierp zijn lucifers dan één worp, één enkele beweging met de hand en die papieren zijn vernie tigd, en wij en onze kinderen zijn de erf genamen van Altenbrak 1" „Rogalla, gij zijt waanzinnig „Neen, ik heb slechts den moed, te doon, wat ik voor noodig boud. Ik wil niet weder terugkeeren tot de vergulde ellende van eene amre officiers-familie; ik wil mijne kinderen hun erfdeel niet laten ontrooven, ik oisch van u, dat gij de papieren vernietigt, welke moet worden dat zich eene vennootechap heeft gevormd, en het voorstel van G. S. door den heer Westerwoudt was verdedigd, werd overeenkomstig dit voorstel met 52 tegen 13 stemmen afwijzend op het adres beschikt. Voor kennisgeving werd aangenomen het ingekomen le deel van pNoordholland- sche oudheden", een werk waarvoor door de provivcie subsidie is verleend. De volgende bijeenkomst werd bedaald op Donderdag 19 Nov. e. k. des voorm. ÏO1^. Bij het reg. grendiers en jagers zijn reeds enkele miliciens, die 1 November voor vier maanden met verlof vertrokken, vrijwillig teruggekeerd, omdat zij geen werk en geen eten vonden. De Duitsche Opera te Amsterdam 1 heeft opgehouden te bestaan. De minister van Oorlog heeft gister, vergezeld van zijnen adjudant, van den in specteur der genie, generaal Kromhout, eu van den luiten—kolonel van dat wapen Panthaleon baron van Eek, de werken ten Noordwesten van de stelling van Amster dam bezocht en zich daartoe dien ochtend per Holl. spoor naar Purmereud begeven. De comissaris der Koningin in XToord-Holland heeft de burgemeesters in die provincie aangeschreven, dat de veld wachters bij verkiezingen geen strooibiljet ten mogen rondbrengen, enz. aan die vrouw den schijn van recht geven." „Den schijn „Ja, den schijn Of gelooft gij werkelijk, dat dat huwelijk in het vreemde dorp, ge sloten tegen de wil van onzen vader, in strijd met de militaire wetten, rechtelijk geldigheid zal bezitten Ik geloof niet, dat hot gerecht van ons land, dat de koning tot ons nadeel zal beslissen. Maar een proces om de nalatenschap van een afgestorvene gaat steeds gepaard van allerlei hatelijke bij-omstandigheden.' Gij kunt dat ver mijden door de documenten te vernietigen." „Zou Margherita zich dan niet afschriften kunnen laten verstr.kken „Dan blijft ons altijd nog het middel tot procedeeren. Beter zou het zijn, wanneer de bewijsmiddelen vernietigd zouden zijn." „Hoe zou dtt mogelijk zijn." „Er zijn altijd menschon, die tegen goede betaling, alles volbrengen Misschien is die mensch, dien gij verwacht, de geschikte persoon voor zoo iets het kost maar een vraag spreek met hem, hij zal u middel en weg kunnen aangeven." Willy streed een zwaren strijd. Zijn ka rakter verzette zich tegen de hein toegedachte snoodheid, en toch had hij zich reeds zoo geheel gewend aan het bézit van Alten- brak, dat zijn zwak karakter den strijd tegen de verleiding niet kon volhouden. Hij woog bet hem toevertrouwde pakket in de hand en sloeg met angstige blikken zijne echtge- noole gade, die eenigo oude couranten in den haard wierp. Nu hield zij den lucifer bij het papier in het volgende oogenblik werd het archief spookachtig verlicht door de hoog opslaande vlammen. „De brandstapel is gei eed," zeide zij. Willy rilde; hij drukte het pakket vast aan zijn borst. Daarna klonk bet uit zijn mond „Neen, Rogalla, ik kan niet 1" „Lafaard ["siste zij „Geef mij den brief Zij stak er do hand naar uit; reeds wilde Willy, geslagen door den energieken wil zijner ecütgenoote, de documenten overgeven. Daar werd aan de deur zijner studeerkamer geklopt. „Geef hier geof hier," siste Rogalla, maar Willy's eergevoel was door dit kleine voorval weder ontwaakt; hij wierp hot pak ket in het geheime vak en sloot daarna weder de kast in den muur. Te Huisduinen (gemeente Helder) is op 71—jarigen leeftijd overleden de vroeger wijdvermaarJe menschenredder Klaas Duit. Als schipper van den te Huisduinen gesta- tionneerde reddingsboot der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij, onder nam Duit meermalen bij de zwaarste stor men gevaarvolle tochten om ongelukkige schipbreukelingen aan den dood te ont rukken. Zijn borst was met verschillende reddingsmedailles versierd. Eergisteravond brak tusschen Anna Paulownapolder en Helder een eer van de locomotief van trein 125, waardoor een vertraging van 45 minuten geleden werd. De machinist, die het ongeval spoedig ont dekte, liet den trein onmiddellijk stil staan en, na het euvel zoo goed mogelijk te heb ben verholpen, werd de reis langzaam ver volgd. De heer F. van der Gots heeft zijn lidmaatschap van den Soc.-Democratischen Bond opgezegd. Men meldt dat Mathias Degen, beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord op een knaapje te Xanten, schuld heeft bekend. Zooals men weet, werden eenige Israëlie ten van de misdaad verdacht en was hier door een min vriendelijke verhouding tusschen Christenen en Israëlieten iu den omtrek ontstaan. Degen is geen Israëliet. Daarna begaf Willy zich naar de deur. De dienaar meldde de komst van een heer die mijnheer deu baron wenschte te spreken. Hij was met bet rijtuig van het spoor ge komen. „Het is goed," antwoordde Willy, „laat den heer in mijn kamer." Gelijk een standbeeld stond Rogalla nog altijd voor den haard, in welkende vlammen langzaam het oude papier verteerden. „Rogalla," zeide Willy, „ik kon niet als een eerloozc handt-len. Ik ben een Altentirak. Ik bid u, kont nimmer weder op de zaak terug." „Zoo hoor dan mijn laatste woord." beet Royalla hem toe. „Erkent gij Eduard's kinderen als erfgenamen van Altenbrak. dan ziet gij mi) en mijne kinderen nooit W9der.' „Rogalla." „Gij kent mij ik scherts niet! Doe mij deu smaad a.in, dat ik voor die avontu rierster moet wijken, dan zijn wij voor altijd geseheiden." „Maar ik bid u— „Gij hibt te kiezen tusschen mij en uwe kinderen, of die avonturierster. Daarom, over weog hel wel, voor gij den beslisten stap doet 1" Zonder haar echtgenoot «erder nog een blik te gunnen, verliet zij het archief. In Willy's kamer stond een klein, mager mannetje, met listige oogen. Diep boog de kleine man zich voor Rogalla die hem voor bij ging. Trots en bijna onmerkbaar neigde de barones het hoold, terwijl hare scherpe oogen een doordringenden blik wierpen op de gestalten van den vreemden man. Onmiddellijk nadat Rogalla de kamer ver laten had, trad Willy binn n. Zwijgend en met saamgetrokken wenkbrauwen luisterde hij uaar de mededeelingou van den agent. Mijnheer Tirschner wist intusschen uiet voel te vertelleu. Mevrouw Montelli leefde zeer stil en teruggetrokken; de kosten van haar levensonderhoud bestreed zij uit ren klein vermogen, dat voor haar bij een bankier in de hoofdstad was gedeponeerd bezoek ont ving zij sedert den dood van mijnheer von Altenbrak nooit, zij was buitendien het laatste jaar zeer ziek geweest, de arts had aan baar herstel getwijfeld. Onwillekeurig verhelderde Willy's gelaat. Hij viel den berichtgever in de rede en vroeg„aan welke ziekte lijdt do dame „Haar arts meende, dat een borstkwaal, Gistermiddag werd te Breukelen, bij het uitwijken voor een goederentrein, de losse arbeider Rempe, oud 19 jaar, door den sneltrein van Utrecht naar Am sterdam, gegrepen en tegen een varkenshok in de nabijheid verbrijzeld. Het lijk werd in een leegen goederenwagen door den sneltrein naar het station Breukelen ver voerd. Men schrijft uit Winterswijk Een van de meest geachte ingezetenen dezer plaats ontsnapte gister ochtend aan een zeer ernstig gevaar. Op den kijkdag der goederen van den oud-notaris Dericks, die thans gerechtelijk zullen worden ver kocht, had eene kleine revolver de aandacht van genoemden heer getrokken. Terwijl hij het voorwerp in de hand hield, viel plot seling een schotdaarna bleek het dat een kogeltje aan de linkerzijde zijner borst in zijne kleeding was gedrongen, en vond men den kogel tusschen de voering zijner jas terug. Bij onderzoek bevond men dat zich nog vijf of zes kogels op het wapen bevondende burgemeester droeg zorg dat het gevaarlijke ding terstond onschadelijk werk gemaakt. Bij het lijk van een man, die van Maasburg te Rotterdam in de rivier sprong, werd voor eene waarde van f 6000 gevonden. waarschijnlijk tering, haar leven zou bedrei gen. De vrouw is uiterst zwak en hoest zeer lievig." Mijnbeer von Altenbrak was opgestaan en liep driftig in zijn kamer heen en weder. Daarna bleef hij met over de borst gekruiste armen bij een der groote vensters staan eu staarde naar het groene park. Gedachten, plannen en besluiten dwarrelden in zijn brein dooreen. Wat moest bij doen Zou hij de papieren aan die vrouw overhandigen? Zijne eigene kinderen weder aan de armoede ten prooi geven, zijn huiselijk leven verwoes ten O, hij kende Rogalla's onverzet telijkheid 1 Hare bedreiging was ernstig gemeend; zij was de vrouw, die te Tolvoeren. Maar als dia vreeselijke ziekte Margherita wegrukte De kinderen waren nog te klein om zelve ainspraken te doon gelden, en het was gemakkelijker vreemde menschen van zich af te houden. Er most dus tijd gewonnen worden, dan was alles nog wel op eene wijza te beslechten, die de eer der familie niet benadeelde en zijn eigen oerlijl*- heid niet in verdenking bracht. Willy's besluit wa3 genom«-n„Mijnbeer Tirschner, ik moet u in eene familiegeschiedenis inwij den; kan ik u vertrouwen De oogen van den kleinen man glinster den, en om zijn mond zstelde een lachje. Familiegeheimen waren zijn speciaal arbeids veld voor zoo iets was hij altijd in zijn kracht en daarbij viel gewoonljjk veel te verdienen. Diep boog hij zich en, de rech terhand op de borst leggende, antwoordde hij „mijnbeer de baron kan mij in alle op zichten zjjn vertrouwen schenken 1 Juist bjj gevallen, die men niet gaarne aan de open baarheid pr.js geeft, hebben de aanzienlijksto familieu zich van mijne diensten bediend. Natuurlijk kan ik u geen referentiën geven, ik zou toch door het noemen van eeu naam reeds misbruik van vertrouwen plegon." Willy knikte met het hoofd. Daarna nam hij plaats bij zijn schrijftafel, wenkte mijn heer Tirschner toe, dat hij insgelijks zou plaats nemen en begon „Gij zult wel be grepen hebben, dat ik u de opdracht, om inlichtingen in te winnon omtrent mevrouw Montelli's leefwijze, niet gaf uit nieuwsgie righeid. Die dame beweert de wettige echt genoote te zjjn van mijn overleden broedor. Gjj zult begr;ipen dat ik aau de waarheid dier bewering moet twijfelen. Ik hoopte uit uw onderzoek bewijs te krijgen; maar gij deeldet mij dingeu mede, van weinig of geen waarde. WORDT VERVOLGD-

Schager Courant | 1891 | | pagina 1