i a. Missieve van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het besluit iu zake huur der woning van den bewaarder der begraaf plaats. liet programma voor dien avond luilt aldus 1. Hsronniekapel, 2. Flet Kerkje (koor), 8. Meiplanting (Baritonsolo!, 4. Lvenrga- (vrije oefeningen met staven). 5. en 6. Hsrmoniekapel, 7. Soldatenkoor (koor), 8a. Matrozenlied en 86. Het Herderinnetje, (Beiden Baritousoli), 9. Lycurgus (groepen aan de brog) en 10. Slniting door Har- Boniekapel. Het rij ons vergund aan de Donateurs vooral op het harte te drukken, de gele toegangskaarten zoo veel mogelijk nit te reiken aan minvermogend gehuwden, weduwnaars en weduwen. Personen beneden de 18 jaar zullen in gee* geval worden toegelaten. Herbenoemd. Tot molen- meester van den KAAGPOLDER de heer D- Smit, tot molenmeester van den HOOGLAN DSPOLDER de heer D Raat. Benoemd tot hoofdingeland der banne BARSIN'GERHORN de heer C Sclioorl. Den heer Jh. Fit, hoofd der school te CALLANTSOOG heeft Maandag met gunstig gevolg te Amsterdam examen af gelegd voor de vrijt- en ordeoefeningen der Gymnastiek. Tot lid van het Dagelijksch bestuur van den banne Oudcarspel is herbenoemd de Heer Jb. Pranger te Oodcarsptl. Maandag is te OOSTHUIZEN eene vereeniging opgericht tot wering van be delarij. Tegen betaling eener Contributie van 25 Cta. per jaar krijgen ieder lid een bordje aan denr ef hek, beschilderd met 1 de woorden Lid der Vereeniging tot «ve ring van bedelarij." Msandaguamiddag tnsschen 3 en 4 uur braDdde in de BEËMSTER in de na bijheid van Ousthuizen, de kapitale boe renplaats de Hut,* van den heer D. Man af. Voor vijfjaren is deze zelfde plaats ook afgebrand. Oorzaak van den brand is on bekend. Men schrijft oit WARMENHl'IZEN: Gevoet door een grooten voorraad stroo, turf en briqueten, brandde de boerenwo ning van, en bewoond door den heer P. Frans Pz. en daarna ook die van mej. de wed. G. Sevenhuijzen in een pwr uur tijds tot den grond af: de voorrad hooi voor pl. m. 36 koeien ging mede verloren. Kon van den inboedel der wed. S. zoo goed ah alles, zelfs de brandkast werdengered van dien van den heer F. ging zoo goed als alles verloren, zelfs het gebergene in de brand- kast; dit voorwerp heeft de vuurproef niet kunnen doorstaan. De woning van den heer F. was bovendien laag verzekerd zoodal aanmerkelijke schade wordt geleden. De be woners van het huis en het vee zijn ter nauwernood aan de vlammen ontkomen. Op de Maandag te HOORN gehou den veemarkt werden 541 stuks. De handel was tamelijk en de prijzen waren, hoewel iets lager dan op de vorige markt, hoog. Gisterenavond hebben baldadige jon gens met steenen twee spiegelruiten inge worpen in de magezijnen van de heerei: Pander Zn. en Focke en Meltzer in de Kalverstraat te Amsterdam. Ieder dier rui ten vertegenwoordigt eene waaide van eenige honderden guldens, en vooral bij laatstgenoemde firma is de schade aan zienlijk, daar de steen terecht kwam ti midden van het uitgestalde kristal- en glaswerk. De heer Oscar Carré is sinds eenige dagen ongesteldhij lijdt aan influ enza. Te Naarden heeft Zondag avond ge durende de godsdienstoefening een brutale diefstal plaats gehad. Gebruik makende van de afwezigheid der bewoners, is de dief of zijn de dieven in het achterhuis gedrongen van den heer P.de Graaf, en na zich toegang verschaft te hebben tot de plaats waar genoemde heer zijne effecten bewaarde, is door hem of hen de trommel met den geheelen in houd, men schat de waarde op circa der tigduizend gulden benevens f 35 aan coi - tanten, medegenomen. Daar de nrmmeis dtr effecttn bekend zijn, is dadelijk aan de justitie van het voorgevallene kennis gegeven. De leege trommel is Maandsg op den vestingwal teruggevonden. In den stal van een hotel te Breda is Vrijdagnamiddag een voerman zoo ern stig aan den rug verwond door den beet van een paard, dat men voor zijn leven vreest. In den nacht van 22 op 23 dezer is brand uitgebroken in de bonvrmanswo- ning van Th. Omtoigt, staande onder de gemeente Zevenhoven. De woning is, met uitzondering eener wagenschnnr, benevens twee daarbij behoorende hooi— of koren bergen, met die landboowvrachten gevold, totaal verbrand zijn. Aangezien de bewoners reeds ter raste waren, hadden zij met banne kinderen en dienstpersoneel moeite, zich zeiven te redden, zoodat meubelen en kleêren mede verbrand zijn. Het in de schuur aanwezige vee is door de bnren nog losgesneden en daaruit verwijderd kunnen worden. Het verbrande was wel is waar verze kerd, doch zeer laag, terwijl de oorzaak van den brand onbekend is. Naar wij vernemen is op den kas telein Menger te Noordwolde een moord aanslag gepleegd door vier personen, die hem roet messen aanvielen. De kastelein mo;t oit zelfverdediging geschoten hebben, waardoor twee der aanvallers zwaar werden gewond. De derde bevindt zich iu hechte nis. In den laatsten tijd werden te Utrecht herhaaldelijk katten vermist, zonder dat het mocht gelukken te weten te komen, waar de dieren bleven. Donderdag j.l. is door de politie eindelek de dader gearresteerd, die juist bezig was een kat op te vangen. Een te zijnen huize ingesteld onderzoek deed zien, dat hij sedert lang zich met het zoogenaamde ,kattenmoeren" onledig hield, getuigen een legio kattevellen, die door de politie werden gevonden. Ten over vloede bleek nog, dat de katten, na gevild te zijn, als konijnen van de hand werden gedaan. De harddraverij-vereeniging te Gro ningen heeft in het afgeloopen jaar ontvan gen pl. m. f 23,000 de uitgaven bedroe gen f 19,000 het saldo t 4000. In hare algemeene vergadering is beslo ten tot het benoemen van 24 ledenuit Groningen, Friesland en Drente ieder 8, die verslag zullen uitbrengen over de wen- schelijkheid tot aankoop van een renbaan te Tinaarloo. Deze jrenvereeniging» zal een zelfstandig lichaam zijn, waarvoor het kapi taal bij aandeelen zal verkregen worden, terwijl ze jaarlijks van de harddraverij- vereeniging een subsidie ontvangt. Het voor eeue renbaan gekozen terrein achter het sport—station van den heer J. E. Schol ten te Groningen bleek, na deskundig on derzoek, te klein en ongeschikt te zijn. Besloten werd dezen wintertwee lezingen, en in 1892 wederom eene groote paarden- loterij te houden. Een 9-tal onafgehaalde prijzen der vori ge verloting werden onder de aandeelhou ders verloot. Tot bestuurleden werden ge kozen de heeren C. Sonius en II. J. Sanders. Te Schoonhoven en omstreken 1 ij - den velen aan de influenza. Te Deventer sneed zich aan tatel bij het snijden van vleesch een geacht inge zetene even in den vinger. Later werd hij ongesteld en een heelkundige verklaarde dat bloedvergiftiging enz. ontstaan was. Donderdagmorgen overleed hij. Uit den Academischentuin te leiden zijn eenige kon ij nen gestolen die met vergiftige stoffen ingespoten waren. De politie waarschuwd alle ingezetene bij den koop van konijnen, voor het gc- biuik bestemd, trnstig toe tc zien vanwaar de dieren afkomstig zijn. In een bierhuis aan de Rozestraat te Rotterdam ontstond een ernstige vechtpartij, waarbij de houdster der inrichting verwond werd. Vier der vechtersbazen werden aange houden en hierbij bliek, dat een der man nen een rijksveldwachter uit een na burige gemeente was, die op deze wijze zijn verlof doorbracht. De dertigjarige jongedochter N. C. te Heerenveen, die bij hare moeder eene weduwe inwoonde, stond Maandag ochtend als gewoonlijk ten 6 ure op. On der het kleeden kwam zij te dicht bij het luik van den zolder, waarop zij hare slaapplaats had, deed een mispas en storte naar beneden. Met gespleten hersenspan werd ze opgenomen eu na een vreeselijk lijden van anderhalt uur blies zij den laatsten adem nit. t Aantal in den loop van het jur aange- fokte veulens.. Daar de subsidiën voor de verbetering der N'ederlandsche paardenras sen worden bereken! naar bet aantal der in ie laatste drie jarep in de provincie gebo ren venlens, is het, zotals de minisler doet opmerken, vooral van belang, dat deze cij fers juist zijn. De officieren van justitie in de noor lelijke provinciën hebben er in den laatsten tijd moeite mee, de veroordeelden hunne straf te doen ondergaan, wegens gebrek aan plaats in de gevangenissen. De cellnlaire gevangenis te Groningen is bezet, die te Sneek idem, in die te Arnhtm kwam Vrij dag een plaatsje open, dat Zaterdag inge nomen werd dooreen Steenwijker, die nog wat te goed had en wegens gebrek aau plaats t>t nog toe op vrije voeten bleef. Zoudagnacht is tc Musselkanaal, bij den heer K. een brutale diefstal met inbraak gepleegd. Eenige oogeubhkken nadat die heer zich met zijne buisgenooten te be l had begeven, werd in het achterste gedeelte der woning gerucht vernomen. Toen een ingesteld onderzoek niets verdachts aan het licht bracht, meende men het gerucht aan eene of andere nietige oorzaak te moeten toeschrijven. Nauwelijks was echter den volgenden ochtend de heer K. uit hnis, om zijne bezigheden te verrichten, of het slot van de kleerkast werd van den binnen kant opengedraaid. Verschrikt sprong de vrouw des huizes uit het bed, en snelde de deur uit, om bij de buren hulp in te roepen. Toen deze echter kwam opdagen, was de vogel reeds gevlogen. De geheele inhoud der kast lag in de grootste wanorde door de kauner verspreid. Of de dief ook voorwerpen van waarde heeft medegenomen, is nog niet bekend. Een honderdjarige ge denkdag. Een zeldzaam voorrecht valt den 24en dezer den eigenaren der Bierbrou werij en Azijnmakeiij ,De Gekroonde Valk* te Amsterdam, ten deel. Het is op dien da tum honderd jaar, dat deze fabriek onder dezelfde firma is gedreven geworden, alhoe wel zij, volgens de historische oorkonden, reeds 60 jaar vroeger bestond. Den heer Jan Messchert van Vollenhoven, den over grootvader der tegenwoordige firmanten ge kocht. Echter had zij toen een geheel an der aanzien, en heeft zij na verloop vau tijden, door voortdurende uitbreiding en aankoop der aangrenzende terreinen den omvang verkregen, dien zij nu heeft Het merkwaardige is evenwel, dat zij niet is verouderd, doch steeds naar de eischen des tijds is getransformeerd. Hij, die eenigzins op de hoogte is van de gansche omwente ling, welke in de laatste 25 jaren in de bierbereiding heelt plaats go had, zal gevoelen wat dit beteekent, zoodat van deze fabriek gezegd kan worden: dat wel het terrein is gebleven, doch ver der ook bijna geen steen van het oude meer bestaat. De firmanten hebben den moed en het vertrouwen in hun fabrikaat gehad, om de groote moeielijkheden en kosten, die daaraan verbonden waren niet te ontzien, en smaken dan ook thans de voldoening, dat huhne brouwerij naar de eischen des tijds is ingericht. De firma Van Volenhoven Co., van ouds zoo vermaard door haar Prinsesse Bie ren voor het binnenland en Valker Bier voor de Koloniën, tal riceert nu daarenbo ven vele andere soorten, die meer de aan dacht der tegenwoordige verbruikers trek ken. Wij behoeven slechts te wijzen op het Van VollenhoveP(s Stout, dat iedereen, zoo hier te lande als in de Koloniën kent, waardoor niet alleen een vroeger nitheemsch fabrikaat inheemsch is gewordeu, doch te vens een drank onder het publiek is ge bracht, die werkelijk een uitnemende mag genoemd worden, wegens zijn kostelijke eigenschappen. Verder hebben de Vollen- hoveu's Beierscn en Lager-Bieren mede reeds lang het burgerrecht gekregen, en zijn deze geliefkoosde dranken geworden. Ter wijl vele andere industriën eer kwijnen dan bloeien, is het ons aangenaam hier te mogen wijzen op eene nijverheidsonder neming, die, ofschoon een honderdjarige, nog jong eu frisch mag worden genoemd. liet werklieden-persoüeel bestaat uit circa 200 man, voor wio door de firma een blok arbeiderswoningen werd gebouwd, in de nabijheid der fabriek. I nigheid geven.' sprak de onverschrokken ferme voerman. Meteen wist hij zich mees ter te maken van een ter zijde der kar han- 2eod houweel en gaf daarmede d-n i grootste znlk een flinken slag op het hoofd dat hij bewnsteloos neertuimclde inlusihen kwam nommertwee metra mes te voorschijn, doch ook deze werd zoo toegetakeld, dat hij een plaatsje naast zijn buurman bekwam. Ten slotte deeltle de voerman nog eenige sch >ppen en trappen nit en vervolgde daarna zijn weg, alsot er niets gebrnrd was. De minister van Oorlog fi®fft de aandacht der korpscoromandanten bij het .wapen der infanterie doen vestigen op de marschsnelheid, daar uit de rapporten der divisiecommandanten blijkt, dat de regle mentair voorgeschreven snelheid en de lengte van den pas in den regel ternauwer nood of niet worden bereikt Daarbij is er op gewezen, dat het eerste onderricht in het msrehtereu voortaan met de meeste zorg volgens gewijzigde bepalingen moet plaats hebben en dat bij voortduring ook op de gewone oefening op deze aangelegen heid de aandacht der officieren gevestigd moet blijven. Ten einde de militie meer te locali- seeren en dientengevolge eene eventneele mobilisatie te kunnen bespoedigen, hebben bij het leger cp groote schaal overplaat singen van grootverlofgangers plaats, zoodat zij voorlaan zooveel mogelijk bij het dichtst bij hunne woningen gelegen garnizoen worden ingedeeld. Vooral heeft dit betrek king op de afdeelingen, welke bij dreigend oorlogsgevaar dadelijk belangrijke punten, sperforten enz. moeten bezetten. De Eerste Kamer is bijeengeroepen legen Maandag avond 30 November. 1 Aan de burgemeesters is, door tas- schenkomst van de commissarissen der Ko ningin, door den minister van waterstaat toegezonden het model gemeentelijk land- bouwverslag over 1891. Daarbij is in het bij sonder de aandacht gevestigd op de vraag: Dezer dagen vertrok de zoon van öeH vrachtrijder van B. uit U., een jongen van twintig jaar, des nacht per vrachtkar naar Schalk. Onderweg sprongen twee kerels uit een boschje te voorschijn, die hem, onder bedreiging met den dood, zijn geld afeisch- ten. «Geld geven doe ik niet en sterren is nog tijd genoeg, doch ik zal je een klei- Verslag van de vergadering van den Raad. der Gemeente Schagen, gehouden op Dinsdag, 24 November 1891, des morgens ten 10 ure. Alle leden aanwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen, wordt aan den heer Jb. Stammes ter in lichting medegedeeld, dat de door ZEd. op de begrooting gemiste subsidie Botermarkt, daarop niet voorkomt als speciale post, maar dat bedrag is opgenomen onder de post voor onderhoud van gemeente-eigen dommen enz. Ingekomen wartn b. Een brief van de Kamer van Koop handel te Helder, verzoekende, dat van wege dtn raad der gemeente Schagen ad- haesie worde betuigd, aan het door deze Kamer aan den Raad van Toezicht op de spoorwegen in te dienen verzoekschrift, waarbij er op zal worden aangedrongen, dal de trein, die tegen 8.30 van Amsterdam vertrekt en loopt tot Alkmaar, worde door gelaten tot aan den Helder, de tusschen gelegen stations aandoende. Met algemeene stemmtn wordt tot die adhaesie besloten, onder dien verstande, dat het doorloopen van den treiu 8 30, geen staking van den laatsten trein na zich slepe. C. Schrijven van den Kerkeraad der Hervormde Gemeente, waarbij den gemeente raad wordt keunis gegeven, dat de Kerkeraad zich na 1 Januari e. k., niet meer kan belasten met de zorg voor de drie kinderen van Vredenburgen hen dus met dien datum stellen ter dispositie van het Burgerlijk Armbestuur. Daar de gemeente hier dus voor het feit gesteld wordt, stellen B. en W. voor, dat de raad machtiging verleene, te handelen naar bevind van zaken. B. en W. zullen dan trachten een zoo geschikt mogelijk ouderkoinen te vinden voor die kinderen. Door den burgemeester zal proces-verbaal worden opgemaakt, ten einde den Officier van Justitie tot eene gerechtelijke vervol ging en opsporing van Vredenburg te doen overgaan. De beer Jb. Stammes vraagt hoe oud die kinderen zijn en ol ze niet geplaatst kunnen worden in het gesticht Neerbosch. Voorz. antwoordt dat de kinderen zijn tusschen 10 en 14 jaardat een plaatsing in Neerbosch niet in het geldelijk belang der gemeente is, want zijn ze geplaatst bij particulieren, dan kunnen ze ten allen tijde, wanneer de vader opgespoord mocht zijl, aan dezen worden opgezonden, terwijl de verpleging in het gesticht per jaar berekend wordt Ook zal het moeielijk zijn voor deze kindereo, die halve weezen zijn, plaatsing in eenig gesticht te verkrij gen. Voor de kinderen zou het ongetwij- zeer gewenscht zijn, indien zij in een ge sticht werden geplaatst. Voor de gemeente evenwel is het ongewenscht. De heer C. J. Plomp vraagt, wairom voor die kinderen geer. plaatsing wordt gezocht i n bet Weeshuis alhier Daar zij daarin niet opgenomen worden omdat zij halve weezen zijn. De heer W. Roggeveen Cz. vraagt waarom die kinderen niet kunnen blijven, waar zij thans zijn Voorz. antwoordtomdat de Kerkeraad ongenegen is, die kinderen, welke zeer las tig zijn voor den huisvader en de andere ver pleegden in dat huis, nog langer te huis- vesten. De heer Asjes deelt mede dat nog eenige dagen geleden hem werd medegedeeld, dat Vredenburg van tijd tot tijd bij zijn vt(Jer aan den Langendijk komt. Spr. meent dat bij een gerechtelijke opsporing, hij ook wel zal te vinden zijn. De raad geeft nu B. en W. volmacht in deze naar bevind van zaken te handelen d. Adres van den heer P. Wagenaar verzoekende door den raad te worden aangesltld tot makelaar in het, ,ak ven roerende en onroerende goederen. De ingewonnen, zeer gunstige informatiën van kantoren alwaar adr. werlzaam was geweest, gaven. B. en W. aanleiding te adviseeren tot inwilliging van het adres en wordt diensvolgens met algemeene stemmen de heer Wagenaar tot makelaar benoemd. Door den voorz. wordt nu medegedeeld, dat aan B. en W. was gebleken, dal enkele gemeente-eigendommen te laag geassureerd zijn. De perceelen bedoeld, zijn Het gebouw der Dep. Bewaarschool 1 f 3000.het huis op 't Wad f 400. bij de Oudkarspelsche Mij. verzekerd. R. en W. willen die sommen respectievelijk verhoogd zien op f 5000.en f 800.— De heer Asjes betwijfelt of er wel eene Maatschij. te vinden zal zijn, die het per ceel op het Wad voor f 800.zal willen assureeren. Voorz. zegt, dat door Vlaming, den taxateur der M. dat bedrag zelve was ge noemd. De heer Stammes meent dat f 600.— meer dan voldoende is. Ook de heer v. d. Maaten verklaart dat f 800.veel te hooge som is. De heer Asjes meent, dat als Vlaming zelve die taxatie aanduidt, er voor de ge meente geenerlei moeielijkheid bestaat, het perceel tegen die som geassureerd ie krijgen. Ten opzichte van het gebouw der Dep. Bewaarschool zijn alle leden 'net eens met B. en W. Het voorstel van B. en W. om het huis op 't. Wad op f 800 te assureeren, werd verworpen, en het voorstel van den heer Stammes, bedoeld perceel op f 600. te assureeren, aaugenomen. Kwam nu aan de beurt het voorstel van den heer P. Buis Jz., om het aantal lan taarns, na twaalven doorbrandende, terug te brengen tot op 4, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen staakten. B. eu W. konden zich niet inet het voorstel van den heer Buis vereenigen en meenen, dat thans nog dezelfde motieven, welke enkele jaren geleden den raad, op verzoek van een zeer groot aantal ingeze tenen, deden besluiten de 12 lantaarns op bepaalde dagen des nachts door te laten branden, ten volle van kracht waren. Dienaangaande waren B. en W. het eens met den heer Plompdie liever nog betere verlichting had. De heer Buis antwoordt aan den heer Hopman, dat hij volstrekt niet de lantaarns wil zien uitgedraaid vóór de aankomst van den laatsten trein. Spr. meent, dat een half uur na aankomst, voldoende voor het personenverkeer zou zijn. Verder blijft spr. er bij, dat de lantaarns op een ouderling te grooten afstand van elkaar zijn geplaatst en de verlichting dus maar gedeeltelijk effect doet, in sommige gevallen meer nadeel dan gerief. De heer Jb. Stammes roeent nagaande het bedrag van den Hoofdelijken Omslag, en hoe de raad er op bedacht is de ge meente—uitgaven zooveel mogelijk te be krimpen, dat voor een gemeelde van 3000 zielen, een bedrag van 12 h f1300, alleen voor de verlichting toch veel te kras is. Spr. zou gaarne meerdere verlichting willen, maar niet tegen zulk een hoogen prijs. Voorz. erkent dat de prijs van het gas hier hoog is, doch de kwestie waarover het nu loopt, is slechts een bedrag van f 80.en dat verdeeld over de 3000 zielen, dan toch zal men zeker wel willen erkennen, dat het gerief verre den last over treft. De heer Jb. Stammes blijft er bij, dat de verlichting voor onze gemeente te veel kost en acht dat late branden der lantaarns

Schager Courant | 1891 | | pagina 2