Gemengd J^ieuws. bode, die er Toorbijeingontdekte dit en w>-kte ijlings de bewoners en de buren die allen sliepen. Aangezien de atroodokken waarmede het dsk voorzien was, reeds ond en vergaan waren, nam de vlam slechts langzaam toe en gelakte het den brand te blnsschen. Het bleek na dat in het dak eene opening was gemaakt door pannen weg te nemen, waarna vnnr in een hoop kaf was geworpen. Klaarblijkelijk had men hier te doen met poging tot brandstichting, evenals men meent dat de drie perceelen die in dezen herfst te Oostwold ziju afgebrand, moedwillig in den brand gestoken zijn. De heeren mr. J. G. de Broijn c. s. hebben de R. katholieke leden der beide Kamers nitgenooodigd tot eene tweede ver gadering, te bonden op Woensdag 2 De cember a.e., des avonds te acht nren, in een der lokalen vsn het hotel Keizerthof aan het Buitenhof te 's-llage. Herbenoemd tot molenmeester van den Schringkaagpolder, de Heer L. Hoogland. Te Maastricht werd Zondag zekere Cb. W. dood op zijne kamer gevonden. De ongelukkige lag met zijn hoofd in eene tobbe met water. Men vermoedt, dat mis bruik van sterken drank aan dit ongeval niet vreemd is. In de nabijheid van Heerenveen heeft eene hoogst ergerlijke aanranding plaats gehad. De algemeen geachte burgemetsler ▼an Schoterland keerde 's avonds ongeveer te negen uur uit Knijpe naar Heerenveen terng. Op ruim een kwartier afstand van laatstgenoemde plaats kwam hij vier man nen tegen een hunner trad onverhoeds op hem toe, ej gaf hem een krachtigen «lag in het gezicht, waarna het viertal het op een loopen zette. De burgemeester heelt de justitie terstond in kennis gesteld met het feit en deze is den schuldige een timmermansknecht reeds op het spoor. De heer Haffmant schrijft in het Venl. Weekblad «Heeft de vergadering aller Katholieke Kamerleden, door de heeren De Brnyn c.s. belegd, haar doel bereikt, of blijft ailes op het onde? «Er is nog niets beslist. tOfschoon de vergadering onder goede auspiciën plaats had (de uitslag der ver kiezing te Gouda was juist bekend gewor den), ofschoon er van acht tot half twaalf werd beraadslaagd, men kwam tot geen definitieve beslissing en er moest een twee de vergadering op Woensdag 2 Dec. wor den belegd. «Op zes Da waren alle Katholiek leden der Eerste en Tweede Kamer tegenwoordig. Wel een bewijs van belangstelling. Meer nog van de zijde der leden van de Eerste Kamer, die expres moesten overkomen, dan van de zijde der leden van de Tweede Kaïner, die toch in Den Haatr w»reD. De volgende week zal ook de Eerste Kamer vergaderd zijn. Wellicht aal dan de vergadering vol tallig wezen en 86 leden alleu. «De leden der Eerste Kamer kunnen veel bijdragen tot slechting van het geschil. Zij staan er buiten en kunnen dus als middelaars optreden. Ook kunnen zij con- statteven wie der twistenden oprecht vrede wil en wie niet. Het was een gelukkig denkbeeld der heeren De Bruyn, Dobbelman, Michiels van Verduynen en Walter, om de leden der Eerste kamer mede uit te noodigen. Deze heeren zijn de aangewezen vredestichters. «Mogen zij zich doen gelden! Dan, en dan alleen staat er een goede uitslag te wach ten". Onder Echt vervoegde zich dezer dagen bij eeDige goedgeloovige huismoeders een vreemdeling die om het medelijden op te wekken, vertelde dat hij uit Rusland afkomstig en van daar verdreven wasna eerst met zijne vrouw hunne drie kinderen te hebben geslacht en opgegeten, was hij nu door den honger genoodzaakt een aal moes te vragen. Het bleek geen Rus, maar een Pruis te zijn. Door de maréehaussées werd hij over de grenzen gebracht. In den pot geloopen! Op een dag der verleden week, terwijl te Mierlo een flink volwassen haas een heerlijk middaguurlje deed in 't knollenland, komt de jongedochter v. d. Br. groen plukken dicht bij 't ouderlijk huis en stoort lang oor in zijn prettige drooinen. Nog half slaapdronken zet ons bloode diertje het op een loopen en holt tegen de boereu- hofstede vau wed. v. d. B. op Loesdijk aldaar. Zich achtervolgd wanend en in zijn vaart gestuit, vliegt hij door eene ruit 15 dM. boven den beganen grond. [Dat lang oor door overmatige vrees bevangen was, bewijst het geval, dat hij zich door eene ruit, van 25 cM Dngte en 20 cM. breedte heeft weten te wringen. J. v. d. B. ziet vreemd op bij dezen zonderlingen indrin ger en zet zich in postuur. In een wilde jacht, waarbij allerlei meu belen worden omgegooid en de keuk< n er vrij gehavend uitziet krijgt J. den haas te pakken. Het lieve diertje was ruim 7 pond zwaar. Volgens de inlichtingen van den schrijver der Haagsche kroniek in de N. Gr. Ct. is het bureau van de vrijzinnige Kamerclub met de Regeering in overleg, ten einde zoo mogelijk te verkrijgen dit de noodwetten van den heer Scijffardt blijven rusten en voor dit jaar worden vervangen door een werkelijk noodwetje (een lichtings-verlenging), waarbij dan de gedachte zou voorzitten, dat in de loop vaa 1892 nog de definitieve voorstellen van den Minister van Oorlog zonden inkomen. «Geeft de heer Seijffart aan dien wenk toe, dan is vnorloopig alles in orde blijft hij op de behandeling van de noodwetten staan, dan zal er hard gevochten worden, ook om reeds dadelijk 't beginsel van den Srsoonlijken dienstplicht op te nemen. aar ik heb grond voor het vermoeden, dat, ook om 't spoedeischende eener be slissing, door den Minister zal worden toe gegeven aan 't verlangen der vrijzinnige Kamerclub.' Volgens dien zelfden kroniekschrijver zou de benoeming van den oudsten luit.—kolo nel der infanterie, den heer Lausing tot kolonel-komandant van het reg. grenadiers en jagers dezer dagen kunnen worden te gemoet gezien. Ftrtlag der vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, gehouden op 1 Dec. 1891. Na opening der vergadering door den voorzitter, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Tot leden van het stembureau werden door den voorzitter benoemd, de Heeren Kruijer en Van Beu te kom. Aan de orde is het opmaken van een voordracht van zetters, waartoe werden be noemd, de Heeren A. Zijp Jr. en S. de Wil. Aan de orde is de benoeming van een regent voor het weeshuis ter vervangiug van den Heer A. Zijp Jz. Voor tot stem ming wordt overgegaan vraagt, en bekomt de lieer Nobel het woord. Spr. voelde zich gedrongen een kort woord van hulde te brengen aan de nagedachtenis van den Heer Zijp. Was hij vele jaren een waardig lid van den gemeenteraad, niet minder was hij een waardig regent, en spr. is overtuigd dat zijn nagedachtenis bij vele weezen nog lang in eere zal blijven, en dat wie ook zijn opvolger moge worden, hem een dank bare taak wacht, zoo hij in denzelfden zin werkzaam is. Door regenten van het wees huis was ingezonden een aanbevelingslijst en wtl voor de vacature Zijp, de Heeren: Jb. Blaauboer en Jn. Mareet; voor de vaca ture A. Schermer, de Heeren: A. Schermer en C. Motkvoor de vacature Mej. N. hot geb. Jimmink, Mej. Kot-Jimmink en JStruijf-Talet. Alsnu tot stemming overgaande blijkt dat voor de eerste vacature is gekozeu de Heer Jb. Blaauboer met 8 stemmen, terwijl 3 op den Heer Mareet waren uitgebracht, voor de 2de en 3de naren gekozeu met algemeene stemmen: de Heer A. Schermer en Mej. N. Kot—Jimmink. Daarna wordt met algemeene stemmen tot rtgent van het armbestuur gekozen den Heer H. Delveren tot lid der plaatselijke schoolcommissie de Heer Jb. Zeeman met 8 stemmen. De Heer Zeeman bedankt voor die be noeming, waarna een nieuwe stemming plaats heeft en als zoodanig benoemd wordt de Heer IJ. Bett, met 7 stemmen, terwijl 4 stemmen op den Heer A. Zijp Jr. waren uitgebracht. Nog wordt met algemeene stemmen be noemd tot onderwijzeres aan de Burgerbrug Mej. J. 31. P. E. Peterie, tijdelijk aan genoemde school werkzaam; met de be noemde stonden op de voordracht Mej. D. Haverkorn te Callantsoog en Mej. G. de Boer te Alrokerk. Daarna komt in behandeling een voorstel van B. en W. om weder als vroeger jaren bij de ingezetenen rond te gaan, ten einde Nieuwjaarsdag aan behoeftigen iets te kun nen geven, en dat ditmaal in afwijking van vroeger te doen met inteekeningslijsten. B. en W. stellen dit voor, vooral op aandrang van het daaromtrent besprokene in het voorgaande jaar met commissarissen, die zich met die inzameling belastten- De Heer Nobel heeft geen bezwaar om met lijsten rond te gaan, doch meent dat de commissie, die zi-h hiermede belast, en waarian hij hulde brengt, aai den gemeente raad niet behoeft te vragen op welke manier zij dit wil doen, deze zaak toch wordt alleen beheerscht door art. 71 van de politiever ordening en daarvoor is alleen de toestem ming noodig van B. en W. De Gemeente raad kon, hij acht het wel niet denkbair, het voorstel verwerpen en de Commissie met de toestemming van B. en W. toch de lijsten laten circuleeren. De voorzitter erkent dat de Heer Nobel gelijk heeft, doch meent dat het hier een ander geval is; hij meent dat de commissie, hier bedoeld, de gemeenteraad is, hoewel niet alle leden daarin zitting hebben en acht dit een onderlinge bespreking; vele leden zijn dit met hem eeus en wijzen ook nog op het algemeen belang der zaak. De Heer N. stelt Dogmaals op den voorgrond dat het niet de zaak is die hij bestrijdt, maar dat hij alleen heeft gewezen op het onnoodige van een beslissing door den raad, ook al bestaat die kommissie uitsluitend uit raads leden; dan zijn zij dit toch niet in die kwaliteit, maar als particulieren. Na nog eenige bespreking komt het voorstel in stemming en wordt het met 10 stemmen aangenomen. De heer Nobel hield zich buiten stemming. Ingekomen was een adres van de K. v. K. te Helder met verzoek om adhaesie te schenken aan een door haar verzonden adres aan de directie der Holl. Spoorweg Maat. met verzoek om den trein die des avonds 8.30 uit Amsterdam vertrekt te lateu doorloopen tot den Helder. Met algemeene stemmen wordt de ge vraagde adh. verleend. Hierna wordt een supp. honden-kohier tot een bedrag van f 9.50 met algemeene stemmen goedgekeurd. Nu is er aan de orde een voorstel van B- en W. om de algemeene politieverorde ning zonder eenige verandering voor vol gende jaren vast te stellen. Het doet den heer Nobel leed, dat hij dit voorstel niet kan steunenkleine opmerkingen die omtrent die verordening wel wa ren te maken, wil hij gaarne achterwege laten, maar er is eeu art., waar hij zich altijd sterk te?en verzet heeft: het bekende art. 103 het rijden met hondenkarren be treffende. Nog attijd meende hij, dat hierin een groote onbillijkheid bestaat en hij meende geen enkele gelegenheid te mogen laten passeeren, om den raad van een zijns inziens verkeerden weg op het rechtj spoor te brengen en daarom stelde hij voor art. 103 in te trekken, en aan B. en W. op te dragen een nieuwe verordeuing voor te stellen. De Voorzitter zegt, dat zoodanige nieuwe verordening dan zeker volgens den voorstel ler het rijden met honden zou moeten toe laten, en betwijfelt, of de raad daaraan eeu meerderheid zou verleenen. Ook anderen meendeD, dat het nu niet aanging om de verordening op te heffen te meer daar kort geleden nog is besloten, dat in de Ge meente geen hondenwagens mogen rijden. De heer Nobel wenscht omtrent het wen- schelijke nu geen verdere bespreking, hij heeft er de aandacht op gevestigd, ook om dat men niet iu de meening zou geraken dat hij op dat punt is veranderd. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met 7 stemmen tegen 4 verworpeD. Met den voorsteller stemden voor, de heeren Zeeman Waiboer en de Wit. Het voorstel van B. en W. werd daar na met algemeene stemmen aangenomen, Daarna wordt gelezen een adres van den heer A. van T w u i v e r, onderwijzer aan het Zand, met verzoek om eervol ont slag uit zijn betrekking tegen 1 Jan. a. s. De Voorzitter stelde voor, dit ontslag tegen 1 Eebr. 1892, om meerderen tijd te hebben om de vacature te vervullen. Dit voor stel wordt met algemeene stemmen aan genomen. De algemeene rondvraag niets op leverende, gaat de Voorzitter tot sluiting der vergadering over. Men seiut uit Berlijn, 30 Nov.: De twee chefs van een groot uitvoerhuis in uurwerken, Paarmann en Cohn, hebben zich van nacht in hun kantoor doodgescho ten, waarschijnlijk wegens groote verliezen aan de beurs. Aartshertog Henii is gisterochtend te Weenen oveileden. Volgens de Ind Belg overleed de Hertog aan de gevolgen van de influenza, eenige uren na zijne gemalin. Deze stierf Zondag, juist op haar verjaardag, aan de- zelffle ziekte, door haar asn het ziekbed van haar gemaal opgedaan. In Silezië breidt de influenza zich uit. De hospitalen te Breshu zijn overvuld. Ook te Hamburg heeft de ziekte een zeer ernstig karakter aangenomen. In de voor gaande week kwamen 38 f gevallen voor, waarvan een tiende gedeelte met noodlot- tigen afloop. Een voor de geneeskundige wereld belangrijk geval heeft zich te Weeuen voorgedaan. Daar kwam zich Zaterdag in het Gasthuis een man aanmelden, die zich vijf draadnagels van drie duimen lengte in den schedel had gislagen met een zwaren hamer. De man heet Ma- der. hij is eeu kleermakersbias van 67 jaren, die verleden jaar door langdurige ziekte achteruitgegaan was en sedert dien tijd met zijne vrouw telkens hevige woor denwisselingen had. In een aanval van zwaarmoedigheid over dat alles schijnt hij de daad bedreven te hebben, maar had daarna nog kracht genoeg te voet n ar het Gasthuis te gaan. Daar heelt men de draad- Gagels uit den schedel verwijderd, de won den verbonden en de merkwaardige patiënt schijnt te zullen herstellen. Te Newcastle had dezer dagen in de rechtszaal een vreeselijk tooneel plaats. Ze kere Baker werd wegens een gruwelijk ver grijp tegen de zeden tot 10 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Toen het vonnis was uitgesproken, riep de veroordeelde zijn vader een vaarwel toe, zette een fleschje aan den mond en dronk dit leeg, voor de gevangenbewaarders het konden beletten. Een oogenblik later was de mau een lijk; hij had Pruisisch zuur ingenomen. In Duitschland is een toestel uitge vonden, om de inwendige holten van menschen en dieren te photografeeren. In een C90utchouc-buis be vindt zich een kleine camera obscura, die in een cjlindervormigen koker geplaatst is, welke door twee kleine blinden gesloten gehouden wordt. Juist tegenover de lens zijn twee uiterst kleine gloeilampjes ge plaatst. Met een batterij 7oor de lampen in den tekenden caoutchouc-bal, om de camera ti openen, is het toestel compleet. Een druk op den bal is voldoende om den camera obscura in het kokertje vooruit te schuiven, de blinden van den koker te openen en den stroom te sluiten die de gloeilampjes ontsteekt. Z»odra de druk ophoudt, worden de blinden gesloten, de gloeilampen uitgemaakt en de camera weder op haar plaats gebracht. Het toestel moet uitnemend voldoen en kan voor medisch gebruik van bijzonder veel nut zijn. New—York dreigt watergebrek. Het water in de vergaarvijvers is zeer laag en de toevcer onvoldoende. Men heeft het dagelijksch verbruik reeds van 165,000,000 tot 100,000,000 gallons moeten beperken, maar de eenige rivier die drinkwater aanvoert, levert niet meer dan de helft van dit bedrag. De politie heeft groote moeite om te voorkomen, dat de inwoners der stad het water vermorsen en afzonderlijke agenten zijn aangesteld toe te zien, dat het water niet gebruikt wordt om er vensters en voetpaden mede te wasschen. Alle openbare fonteinen en drinkbakken zullen voorloopig gesloten zijn. Wat is gemakkei ij k? Een Amerikaansch minister ontving onlangs een brief van een jongeling, die zich bij zonder aanbeval als eerlijk, en eindigde met het verzoek „Bezorg mij eene ge makkelijke betrekking, opdat de eerlijkheid beloond worde." Daarop antwoordde de minister: «Als gij het gemakkelijk" wilt hebben, word dan géén schrijver, geen advocaat of dokter. Houd geen school. Laat den kansel aan anderen over. Bemoei u niet met scheep vaart, magazijnen, winkels en handel. Wacbt u voor de politiek. Wordt geen landbouwer of ingenieur, geen soldaat of zeeman. Studeer niet. Denk niet. Werk niet. Niets van dat alles is gemakkelijk. O, mijn eerlijke vriend, gij leeft in eene harde wereld Ik weet er maar ééne wer kelijk „gemakkelijke" plaats in en dat is het graf. Een heereboer te Hebsleben kwam verleden Zaterdag op den dollen inval, met zijn rijtuig den trein van Qotha naar Herb- sleben bij te houden. In razende galop dreef hijhet pa >rd voort,dat spoedig er van doorging en op den spoorweg kwam, vlak voor den trein. De boer kon nog van den wagen springen en kwam er met een paar builen af. Het paard werd verpletterd en de wagen vernield. Natuurlijk heeft de politie zich met het overige belast. Een drama der ellende. Te Genève vond men een heel huisge zin, vader, moeder en twee kinderen, door kolendamp gestikt. Naar alle waarschijnlijk heid had armoede hen tot zelfmoord ge dreven. Een jong meisje uit Conecticut, Julia Heburn, lijdt tegenwoordig aan een onverzadel ij ken eetlust; zij moet thans met zeer korte tusschenpoozen eten, en zij verslindt letterlijk alles wat haar gegeven wordt. Alle middelen tegen deze kwaal aangewend, waren vruchteloos. De doctoren beprotfdeu eerst haar te over voeden, zoo lat de maag geen behoefte aan voedsel meer zou gevoelen en zij zel ve een afschuw van het eten kreeg. Maar hoe meer men haar te eten gaf, hoe meer zij ook verlangde. Men liet een magnetiseur komen om het jonge meisje door middel van hypnotisme te behandelen, echter zonder resultaat. Ten slotte trachtte een geneesheer uit Hsrtford de maaltijden van het meisje tot drie pej dag te verminderen, dit maakte haar ech ter halt krankzinnig, zoodat men er toe moest overgaan weer haar gewone voedsel te geven. Deze verbazende eetlust is waarschijnlijk een bijzonder soort zenuwziekte. Julia ge looft vervloekt te zijn daar zij eenige weken geleden, toen zij een bedelaar een stuk brood weigerde, deze haar toevoegde //God zal u vloekeu." De profetische woorden hebben het iouge meisje levendig getroffen, zij gingen haar niet uit het geheugen en op zekeren morgen ontwaakte zij met den bekenden eetlust. Merkwaardig is hier nog bij, dat Julia niettegenstaande haar bijzondere kwaal de helderheid van geest gehouden heeft en dat zij evenals vroeger het huis houden op zich neemt. Onder het opschriftH et Moe- derkoorn bevat de Asser Ct. de vol gende mededeeling Op de aren der graangewassen, vooral der rogge, ontwikkelt zich in natte zomers dikwijls de ziekte, die onder den naam van moederkooru (Secale cornutum) bekend is. Dat moederkoom is een ontwikkelings- trap van eene zwam (Claviceps purpurea) en komt voor als zwartachtig violette, van binnen vol witte, grijze, 2 tot 5 cenrimeter lange en tot 6 millimeter breede, soms eenigszins gekromde korrels. Ook in dezen zomer heeft zich het moederkoorn meer dan gewoon op de rogge ontwikkeld. Het gebruik als voedsel van met moederkoorn bedeelde rogge kan tot zeer ernstige ziekte aanleiding geven, een ziekte, welke begint met kriebelen in de vingers en teenen, vanwaar zij dan ook den naam van kriebelziekte draagt. Bij voortgezet gebruik vertoonen zich krampen in handen en voeten, verdooving, slaap zucht en niet zelden koudvuur der lede maten. Waar door velen te gelijk van met moederkoorn bedeelde rogge gebruik wordt gemaakt, kan een epidemie van kriebel ziekte ontstaan. In Frankrijk heeft in de vorige eeuw zulk een epidemie geheerscht, die vooral in Bologne een ontzettend aan tal slachtoffers maakte. Daar nu, zooals boven is aangemerkt, zich dit jaar veel moederkoorn op de rogge heeft ontwikkeld, kan het niet anders of er bestaat in dit opzicht gevaar. En dat dit gevaar niet denkbeeldig is, blijkt uit een dezer dagen ingesteld onderzoek, waarbij in een monster rogge, tien proeent moederkoorn ontdekt werd. In niet gemalen rogge is het moeder koorn gemakkelijk te ontdekken. Om moederkoorn in roggemeel aan te toonen is de minst omslachtige wijze dat men een kleine hoeveelheid van het verdachte meel kookt met kaliloog (I op 15 gedistilleerd water), waarbij men, zoo he.t meel met moederkoorn bedeeld is, weldra een reuk als van haring zal bespeuren en de laag violet gekleurd zal worden. Brood waarin een betrekkelijk groote hoeveelheid moederkaorn aanwezig is, ver* raadt die aanwezigheid, behalve door den ongewonen smaak, door violette Viekken. K. L. De bekende weerprofeet, de heer Rudolf Falb. heeft onlaugs in en bij Mep pen (Pr.) een voordracht gehouden over kwade dagen, die wij te wachten hebben, van een watervloed en een ijstijd. De ge vaarlijkste dagen in de naaste toekomst zullen zijneen 28 Maart en den 26 April van 1892. Wat er dan komen zal zegt de mau niet, maar wel zegt hij, dat er in de eerstvolgende jaren zooveel regen zal vallen,

Schager Courant | 1891 | | pagina 4