Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Oemeetite Heiiageui. Gem. Sint Maarten. Gem. Anna Panlowna. Weinecnte Oude Aiedorp. Gein. Broek op Langed. Gcm. Slariug'carspcl. Gem. Aieuwe Alcdorp. Gemeente Callantsoog. Gemeente Winkel. Eer» echte kwajongens streek. Iu het begin dezer week op een avond hebben eenige ondeugende straat bengel in de Gerard Doustraat te Am sterdam een streek uitgehaald, die hoewel zeer afkeuringwaardig, toch niet kan na laten den lachlust ep te wekken van al degenen, die er van booren, uitgezonderd misschien alleen zij, die er de dupe van werden. Wat hadden die schelmen uitgevoerd Zij hadden eenvoudig de beide deur knoppen van een huis en bovenhuis met één touw stevig aan elkander vastgebon den en brachten daarna de schellen van huis en bovenhuis in beweging. De beide heeren des huizes snellen naar de deur om die open te doen, wat natuur lijk niet gaat. Z\j rukken gelijk met kracht aan de knop van binnen, maar de deur wil maar niet open. Daar zij slechts door een dun houten schotje van elkaar zijn gescheiden, kunnen zij elkaar hooren brom men over hun vergeefsche pogingen. „Wat voert u toch uit meneer!' zegt de huisbewoner.' „Wel wat u waarschijnlijk ook doet, ik wil de deur openen,' zegt de bovenhuis bewoner, kwaad over den bemoeizucht van zijn buurman. „Ja, ik begrijp er niets van, maar laat ons nog eens probeeren.' „Hoe meer u trekt, hoe minder ik er kans toe zie. 't Is wat moois met die nieuwerwetsche huizen, de deuren klemmen om een haverklap. U als huisbaas moest er voor zorgen, dat zoo iets niet mogelijk was.' „Och u is gek met uw klemmen, dat is het niet, u zoekt altijd wat te fitten.' „Gek, dat is je heele familiedat zal je me waar maken, ouwe duitendief Ouwe duitendief, ik zal proces-ver baal tegen u laten opmaken wegens belee- diging, verstaat u „Zoo, dat doet me plezier; loop dan maar hard en val niet, mooie huisbias met je woningen van papier.' Op deze wijze zetten de huisbaas en huurder al rukkende aan hun wederzijdsche deuren den twist nog eenigen tijd voort, tot groot plezier van de straatbengtls, die de streek uitgehaald hadden en eenige voor- bijgangers. Een van dezen ontfermt zich eindelijk over de beide slachtoffers en snijdt het touw door terwijl de jongens het op een loopen zetten. J* De beide ruziemakers zien met een oog opslag wat de oorzaak is geweest van de hardnekkigheid van hun deuren. „Ziet u nu wel meneer, dat de deuren niet klemmen,' zegt de huisbaas triom fantelijk. De ander geeft geen antwoord maar gaat scheldend op die schelmen van jongens naar boven. {Echo.) Tusschen de bewoonster van een huis aan den oppert te Rotterdam en haar kost ganger ontstond gisteren twist, waarbij van beide zijden hevige verwijtingeu werden ge daan. De kostganger verliet op 't laatst driftig het huis, begaf zich naar het po litiebureau aan de Kaasmarkt en vertelde daar dat zijn kostjutfrouw hare 3 kinderen, een jongen en twee meisjes van 10 14 jaar, uitzond om diefstallen te bedrijven. De politie begaf zich onmiddellijk naar de woning der vrouw en de kostganger wees daar een bergplaats van gestolen goe deren aan. Er lag daarin een hoeveelheid worsten, kaas, blikjes met vleesch en andere levensmiddelen, fleschjes odeur, enz. De politie nam den geheelen voorraad in beslag en nam de drie kinderen in verhoor, die na eenig weifelen bekenden het gevondene in verschillende winkels te hebben ont vreemd. Niet hunne moeder doch de kost ganger zond hen, naar zij zeiden, uit, om te stellen. De lyphus is te Scheveningen epi demisch heerschend verklaard. Een boertje uit Oudendijk moest vóór eenige dagen Ie Gorinchem een vet en zwaar varken afleveren. Toen het boertje zijn varken woog, viel het gewicht hem niet mee. Doch hierop wist hij raad. Eluks werd een mengseltje van klei en zand klaargemaakt, en de lich te vriend Knor-Knor werd gedwongen deze zelfs voor varkens onsmakelijke spijs naar binnen te werken. Het bleek daarna, dat het levend spekmagazijn, eenige ponden in gewicht was toegenomen, en nu ging de boer met zijn zwaar beestje op weg. Bij den kooper te Gorinchem gekomen, zou het dier weer gewogen worden. Doch op de weegschaal zakte bet ineenhet bleek door het onverteerbare hapje gebarsten te zijn. Van den verkoop was geen sprake meer, en het varken moest inderhaast voor een prijsje van de hand gedaan worden. Eene juffrouw te Amsterdam, die in eenige magazijnen hare inkoopen had ge daan en daarna de uitstalling van een ma gazijn bewonderde, bemerkte eensklaps dat haar p >rtemonnaie verdwenen was, die een aardig sommetje inhield. Een man met een houten been en een verdacht gezicht, trachtte zich snel uit de voeten te maken, maar de blik van een politieagent was op hem gevestigd geweest en de man moest mee naar het bureau, waar men zijn zak ken ging uitpakken. Er werd evenwel niets gevonden. Toen kwam de inspecteur op den inval om zijn houten been eens aan een onderzoek te onderwerpen en jammerde de ongelukkige al hartverscheurend onder de operatie de stapper werd losgebon den, de portemonnaie werd in den zonder lingen spaarpot gevonden. Een wetsonderwerp tot heffing eener belasting op het vermogen met eenige pro gressie heeft het departement van fina- ciën verlaten. Door het in brand raken van een kast, is te Ooij bij Zevenaar voor een aan zienlijk bedrag in bankpapier verloren ge gaan. Twee jongens ontrolden een boer te Groningen, toen deze aan de waag een var ken liet wegen en zich voorover bukte, een z a k j e inhoudende f 22,50. De politie nam de jongens gevangen. Het hoofdbestuur der Ned. Maat schappij van Geneeskunde heeft zich an dermaal tot de regeering gewend met ver versoek om wijziging van art. 23 der ge meentewet in dien zin, dat in het vervolg niet langer geneeskundigen onbevoegd wor den verklaard in gemeenteraden zitting te nemen omdat zij met de armenpraktijk, vac cinatie en doodschouw, of met het leveren van geneesmiddelen ten behoeve der armen praktijk zijn belast. Vooral in gemeenten waar slechts één geneeskundige is acht de Maatschappij der gelijke uitsluiting van het geneeskundig element in den Raad zeer verkeerd met het oog op de volksgezondheid en de te nemen maatregelen op sanitair gebied. Het bestuur vraagt daarom zoodanige redactiewijziging van art. 23 der gemeen tewet dat niet langer de geneesheer buiten staat wordt gesteld om in den Raad voor de gezondheids-belangen van de plaats zij ner inwoning te waken, overtuigd als het bestuur i« dat bij hem de belangen der volks gezondheid zeer zwaar wegen. Reeds meermalen maar tot heden te ver geefs wendde de Maatschappij zich met der gelijk verzoek tot de regeering, laatstelijk op 1 December 1887, naar aanleiding eener verhandeling van dr. C. B. Snijders, te 's-Gravenzande. Een ernstig spoorwegon geluk bij Halfweg heeft Dinsdagavond het verkeer tusschen Haarlem en Amster dam gedurende geruimen tijd afgesloten. Een van Amsterdam komende goederen trein, die uit ongeveer zestig wagens be stond. was op het doode spoor gebracht, om den sneltrein van Amsterdam te laten voorbijgaan. Bij onderzoek is gebleken dat aan het station Halfweg jl. Dinsdag avond, bij aan komst van den goederentrein het seinlicht werd gegeven om te stoppennaar het schijnt heeft de machinist dit niet bemerkt, en is hij doorgereden, daar deze trein ge woonlijk doorrijdt, en te Haarlem den on middellijk volgenden personentrein 45 laat passeeren. De schok was geweldig en de verwoes ting niet minder. Ongeveer 10 of 12 wa gens waren geheel vernield op elkander geschoven en vormden een stapel van wel 12 M. hoogte, ook aan de telegraaflijnen is belangrijke schade toegebracht. Yan het personeel werd gelukkig slechts ééu man ernstig gekwetst, nl. de remmer Wijers, die een gebroken been had, dat op de plaats zelve werd gezet. Een andere remmer werd licht gekwetst; door den schok waren zijne landen door de lippen gedrongen. Hoewel het velen reeds bekend zal zij,n schijnt het toch niet overbodig, nog maals op het navolgendende de aandacht te vestigen: Wanneer men, ten behoeve van een derde, bij de rijkspostspaarbank en spaarbankboek je neemt, is het niet noodig dat de persoon ie wiens name men het boekje wenscht ge steld te zien, terstond zelf aan het post kantoor verschijne, teneinde zijne handtee- kening in het register en op de zooge naamde „verklaring" te stellen. Hij kan dit later, bij het eischen der éérste terug betaling doen. Vooral voor personen, die, ter gelegen heid van Sint—Nicolaas of van deu Nieuw jaarsdag, iemand met een spaarbankboekje willen verrassen, is deze, ten gerieve van van het publiek gjmaakte bepalingen, van het meeste belang te achten. Maandagavond wilde te Breda een man, die, naar men zegt, tengevolge der viering van zijn 50en verjaardag een weinig opgewonden was, aan den Singel op de stoom tram naar Princenhage stappen, toen deze reeds in gang was. De couducteur verbood het hem, doch hij sprong nu op den tweedeu wagen, viel en geraakte onder de wielen van de volgende wagens, die hem vreeselijk verminkten. De ongelukkige gaf onmiddellijk den geest. Een onderwijzer op een klein plaatsje in het Noorden van ons land, die zich veel moeite geeft zijnen leerlingen de ge schiedenis van ons lieve va derland in het hoofd te prenten, zag zich verleden Vrijdagmorgen zeer teleurge steld, toen op zijue vraag: yin welk jaar werd Karei de vijfde geboren?' slechts één der jongens, de kleinste van de klasse, den vinger opstak. „Jongens,' zeide de veront waardigde leider der jeugd, „schaamt gij u niet? Moet ge u nu door dien kleine i dreu mes laten toonen, dat hij alleen meer weet dan gij allen te zaan5"' En zich vervolgens tot den knaap wende, die zich zooveel mo gelijk uitrekte, als brandde hij van verlan gen om zijne meerdere kennis te luchten, vervolgde hij: „Nu Willempje, zeg gij het dan maar!' „Meester, die Piet B. zit me ge durig met een speld in de te prikken', was het onverwachte ant woord. Vrijdagochtend omstreeks 5 uur is er in eene boerderij in de kom der gemeen te llpendam een hevige brand ontstaan. Ternauwernood konden de koeien gered wor den alsook een weinig goud en zilver. De vlammen sloegen over op het naastliggende houten huis van een kruidenier. Beide gebouwen zijn tot den grond afgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan bij het aanleggen van den kachel, waarbij misschien een vonk is overgesprongen op den zolder vol stroo. De naastliggende houten gebouwen werden door de brandweer behouden. Hoe ontrustbarend de stijging der armoede in sommige Friesche gemeenten is, kan men nagaan uit het feit, dat de armbesturen in Schoterlaud in 1881 ruim 18 duizend gulden noodig hadden uit de gemeentekas. En thans is het cijfer geste gen tot ruim 30 duizend. Vooral in den laatsten tijd is de armoede snel toegenomen, door de telkens terugkeerende werkeloos heid. Volgens »de Amsterdammer zou te Mentone een villa zijn gehuurd voor onze Koningin. De weduwe van een beroemd profes sor ontving onlangs bezoek van iemand, die onuitputtelijk was iu loftuitingen over de verdiensten van den afgestorvene. „Ach', zeide hij, met de hand op het hart, „u weet niet hoezeer ik zijne groote bekwaam heden waardeerde en en .nu zou ik zoo gaarne een klein aanden ken van hem hebbeniets dat ik kan bewonüeren^en liefhebben als een kleinood.' „Het eenige reliek, dat ik u nog kan aanbieden, mijnheer, is is ben ik zelf', antwoordde de weduwe zuchtende. „Wanneer u mij om zijnentwil wilt lief hebben en verzorgen, dan ben ik bereid de uwe te worden. Ik ben zeer zachtzinnig van Alvorens zij had uitgesproken was de reliekzoeker verdwenen. Te Witten, in Westfalen, heeft eer gisteren avond ten 10®/4 ure eene vrij ster ke aardschudding in de richting van het westen naar het oosten plaats gehad. Het laatste Zwitzersche spoorwegon geluk wordt toegeschreven aan de wraak van een machinist. Den man was kennis gegeven, dat hij met het einde van dit jaar zou worden ontslagen. Inmiddels deed hij slechts dienst op eene reserve-locomctief tusschen Kliugnau, in Aargau, en Walds- hut, in Baden. Op den lsten December kwam hij het station in volle vaart inrijden, ofschoon de seinawnen hem dit verboden. Ook lette hij niet op de beambten aan het station, die hem op alle wijzen, ook door eene stoomfluit, waarschuwden. Hij reed met allen spoed het station door en ver der de b ian op, waarop een passigi rstrein juist moest aaukonen. Er volgde dan ook eene geweldige botsing tusschen de twee locomotieven en beiden werden vernield. De machinist, die de oorzaak van het voor val is, werd gedood; zijn stoker ook. Van de passagiers in den trein werden drie ge vaarlijk gewond. De beroemde Italiaansche componist Verdi zond onlangs den volgenden brief aan den redacteur van een tijdschrift die hem verzocht had eenige onuitgegeven bij drage voor het blad af te staan Waarde heer Repisco Ik heb niets onuitgegevens over om u aan te bieden voor de Genova Iberii, M»ar daar gij toch melding maakt van landbouw, waarin ik iets meer beu dan een liefhebber, weusch ik dat deze edele wetenschap wat meer door ons werd beoefend. Welk een bron van welvaart zou dit voor ons Italië zijn Minder musici, rninder acvocaten, min der doctoien, en een weinig cieer ontwikkel de landbouwers, dat is het wat ik voor mijn land begeer.' Het officieele bulletin van het Kais. Gesundheidsamt te Berlijn van gisteren geeft omtrent de influenza in de jongste berichts- week de volgende cijfers: overleden: te Al tons 11, Charlotenburg 3, Dresden 2, Frank fort 278, Neurenberg 3, Posen 22, en te Kopenhagen 305 personen, terwijl in de ziekenhuizen te Berlijn zijn opgenomen 47 influenza-lijders. Te Blackburn, in Engeland, heeft in het groote Kroon—hotel eene geweldige gas ontploffing plaats gevonden, waardoor dat gebouw en het winkelhuis daarnaast zijn in gestort en de naaste gebouwen zoo gevaar lijk geschokt werden, dat zij moesten ge schoord worden. In den omtrek van het marktplein bleef geen huis verschoond; na genoeg alle glasruiten werden vernield. 's Namiddags rook men eene sterke gas- lucht; omstreeks 4 uur ging een der fir manten van de winkelzaak naast het hotel de straat op om eens te onderzoeken wat de oorzaak was. Nauwelijks was hij buiten, toen de ontploffing volgde en huis en hotel invielen, zijne vrouw en zijn compagnon on der het puin bedelvend. De brandweer was spoedig bij de hand, maar moest haar werk beginnen door eerst de waggelende naaste huizen te schoren. Daarna oegon men het puin op te ruimen, hetgeen zeer lastig was door rook en tel kens uitslaande vlammen. Hoeveel menschen onder het puin van het hotel bedolven wa ren, wist niemand, maar na een uur wer- kens waren de brandweermannen in de na bijheid van den hotelhouder, die hen toe riep dat flesschen met alcohol onder zijn voeten in brand stonden. De vlammen wer den gedoofd, maar het was niet mogelijk den hotelhouder te verlossen. Onderwijl werden door eene andere afdeeling van de brandweer de winkelier en de vrouw van zijn compagnon uit het puin bevrijd, de eerste weinig, de laatste doodelijk gekneusd. Iets later vond men het lijk van eene vrouw die inkoopen in den winkel kwam doen. Voortdurend moest op het rookende puin worden gespoten, maar behalve de brand weer waren weldra nog vele arbeiders aan het oprnimen van het puin bezig en daar mede ging men de ganschen nacht door. Het laatste bericht is dat acht personen gevaarlijk gekwetst zijn, één licht verwond, vijf lijken zijn gevonden en nog vier per sonen vermist worden. In den kelder van het hotel werd het vreeselijk verminkte lijk gevonden van een vijf en zeventig-jarig man, een oud matroos, die juist bezig was van een vat een glaasje te drinken toen de ontploffing hem verraste. De oorzaak van het ongeluk zou de vol gende zijn. Een man die geen gasfitter was, zou een groote meter uit een kelder in het hotel verwijderen. Hij sneed daarom een drie-duims pijp door, uit welke het gas nu met volle kracht stroomde en hem al heel spoedig zou hebban bedwelmd. Daar hij dit gevoelde liep hij zoo snel mogelijk heen en schreeuwde, de straat oploopend-, dat er eene gasontploffing zou zijn. Reeds wei nige oogenblikken later was dit het geval. De man heeft zich bij de politie aangemeld. Ingeschreven van 2 4 December 1891. Geboren, Ondertrouwd en Getr.Geene. OverledenAntje van der Oord, echtgen. van Jan Krans, oud 62 jaar. Ingeschreven van 1—30 November 1891 Geboren 7 Nov. Cornelis, zoon van Arien Meijlis en Trijntje Jonker. 11 dito, Ariaantje dochter van Albert Breed en Geertje Kos 17 dito, Jacob, zoon van Jacob Brain en Antje Nieuwland. Ondertrouwd eu Gehuwd Geene. Overleden7 Nov, Jannetje Raven, oud 74 jr, echtgenoote van Simon Dekker. 12 dito, Aagje Stoop, oud 2 jaren, dochter van Jan Stoop en Neeltje van der Berg. lugeschreven van 1 30 November 1891. Geboren Hendricus, z. v. H. vvn Twuij- ver en N. Bijpost. Agatha, d. v. D. Op 't Veld en G. Kraakman. Geertruida Lanrina, d. v. P. Kuiper en G. Borst. Pieter Steven, z. v. P. S. de Njjs en A. Bruineman Maar- tje, d. v. J. Bruin en M. Bakker. Leven loos aangegeven een kind. van het vrouwe lijk geslacht van B. D. Ras en H. A. Wal- ler. Idem van het mannelijk geslacht van P. Nieuwland en N. Hoogvorst. Ondertrouwd 5 paar. OverledenG. Goudsbloem, 80 jaar. H. van Twuijver, 18 dagen. Ingeschreven van 1 30 November 1891. GeborenAlida Maria, d. v. Gerrit de Jong en Maartje Koomen. Pieter, zoon van Jan Jaspers en Trijntje van der Gragt. Aagje, d. v. Teeuwis Hoogeboom en Maar tje Dam. Cornelia, d. v. Hendrik Hollenberg en Grietje Bakker. Theunis, z. v. Arnoldus Joan van Hoolwerff en Dirkje Gorter. OndertrouwdGeene. Gebuwd Dirk Stam, weduwnaar van Nantje Bruul, 72 jaar en Cornelisje de Geus, weduwe van Wiebe Kistemaker, 66 jaar. OverledenCornelis Franciscus Nuijens, echtgenoot van Grietje van Straten, 62 jr. Johannis Beemsterboer, a. v. Johannis Fre- doricus Beemsterboer en Geertruida Glas, oud 2 jaar. Christoffel Beemsterboer, zoon v. Johannis Fredericus Beemsterboer en Geertruida Glas, oud 11 maanden. Ingeschreven van 1 30 November 1890. BevallenBre. Glas, geb. Miessen, D. Jann. Pluister geb. Nap, D. N. Slot geb. de Bree Z. Antje de Boer, geb. Borsten D. Antje de Bree, geb. Leegwater D. G. Blok ker, geb. van der Linden van Spraakbuizen D. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Overleden Grietje Kansen, wed. W. Leeg water, 79 jaren. Neeltje Wagenaar, d. v. D. Wagenaar en N. Dirkmiat, 17 jaren. Een levenloos kind van J. Strijbis en G. Ruis Ingeschreven van 1 30 November 1891. Geboren 3 Nov. Willem, zoon van Cor nelis Dekkor en Antje Zut. 6 dito, Simon zoon van Cornelis Stam en Antje van Die pen. 9 dito, Simon, zoon van Jacob Toes en Sijtje Burger. 24 dito, Cornelis, zoon van Cornelis Hoogeboom en Marijtje Laan. 28 dito, Wijbrand, zoon van Klaas Bus en Alberta Bas. Ondertrouwd eu Gehuwd Geene. Overleden6 Nov. Geertje van Scbagen, oud 50 jr., echtgenoote van Dirk Bruin, eerder weduwe van Dirk Dekker. 20 dito, Cathariua Roozendaal, oud 4 maanden. 19 dito, Elizabeth Hoek, oud 3 rnd. 23 dito, Klaas Verwer, oud 75 jr., weduwnaar van Aagje Venneker, wonende te Zuit.-Schar- woude .27dito,Arie Hopman,oud 74 jr.,ongeb. Ingeschreven van 1 30 November 1891. Geboren: Elizabeth, d. v. Dirk Slooves en Neeltje Wit. Wilhelmina Cathariua, d. v. Volkert Rentenaar en Anthonia Hoekma. Bertha, d. v. Jan Costor en Katharina Lan- gedijk. Pieter, z. v. Jan Meuleveld en Ma ning Koning. Klaas, z. v. Jan Mooij en Cornelia Baken. Ondertrouwd en Gehuwd Gorrit Mole naar, weduwnaar van AreDdje Hooiveld |eu Aafje van der Sluijs, weduwe Jacob Lan- gedijk. Pieter Brugman en Jantje Molenaar. Ondertrouwd Cornelis Groot en Aafje Goedmaat. Overleden Maarten Kooijman, echtgenoot van Aagje Blokker, 71 jaar. Cornelis Pool Dz., echtgeuoot van Aagje Haringbuizen, 62 jaar Cornelis Wit, zoontje van Gerrit Wit en Guurtje Krap, 4 maanden. Ingeschreven van 1 30 November 1891. Geboren: Maarten, zoon van Maarten Bak ker en Klaasje Lugtig. Geertje, dochter van Arie Thomasz en Cornelia van den Berg. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenRoelof Valentfjn, oud 84 jaar, weduwnaar van Hendrikje Klaver. Aagje!Bak ker, oud 4 weken, d. v. A ie Bakker en Grietje van den Berg. Ingeschreven van 1 30 November 1891. Geboren: Hendrica, dochter van Dirk Dek ker en Aafje Huiberts. Ondertrouwd: Simon Adrianus van Ko nijnenburg en Cornelia Maaike Schaap. Gehuwd: Geene. Overleden: Simon Bakker, oud 6 maanden, zoon van Gerrit Bakker en Immetje Fraai. Alida Joffer, oud 8 maanden, dochter vau Herke Joffer en Trijntje Visser.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2