Uit en voor de Pers. Schagen, 40359.87 ^812 "*863 toevallige omstandigheden een kortelings naar Amerika getogen Zweed, Rolf Monsen den icon van een njken Zweedschen reeder, die om redenen van bedriegerijen in den bande1, gevlucht is naar Amerika, zijn jong vron vtj bij zijn ouders achterlatende. Tot ju stere voorstelling van het ka rakter va 1 Rolt dient, dat hij zijne vrouw „Geertruida' had genomen tengevolge van aankoppeling. Rolfs moeder, dia eene aristocratisch- christelijke vrouw was, kende de dubbelzinnige handels-operatiën van haren man, den scheepsreeder Monsendie, gelijk zij het uitdrukte in de huiskamer een luchthartig en altijd opgeruimd man, doch op zijn kantoor een man van zaken* was. rZaken doen* ging bij hem boven alles; of het eerlijke zaken waren, daarop werd riet gelet; integendeel, de zaken waren bij uit stek „slechte zaken', die veel winst af wierpen. Rolt, bij zijn vader „in deleer', is ge woon aan zijne hartstochten bot te vieren. In Amerika in kennis gekomen met „Bertha' vat hij voor deze ernstige liefde op, verzwijgt voor haar zijn verleden en weet haar voor zich te winnen. „Bertha* be antwoordt zijn liefde en daar Rolf, zich noemende Rolf Malm,haar weet te overtuigen dat een wettig huwelijk nog niet kan worden aangegaan, uithoofde het ontbreken van de benoodigde papieren zijnerzijds, stelt zij zich gerust met de belofte, dat hunne vereeniging in Zweden, waarnaar zij van plan zijn terug te keeren, door een wettig huwelijk zal worden bekrachtigd. Zij zijn in Zveden aangekomen en ope nen in een stad, met ver van de plaats waar de reeder Monsen woont, een Ame- rikaansche bazar. Menschen nit de woonplaats van Monsen ontdekken in den heer Malm van den Amerikaanschen bazar deD oudsten zoon van den reeder Monsen, en een dier kraai- achtige naturen, die de rol van vriend en verrader der familie Monsen speelt, zorgt er voor dat de verontrustende tijding in alle bij zonderheden, want de op schanda len beluste lieve menschen hebben al heel spoedig de ware verhouding tusschen Rolf en Bertha ontdekt,ter oore komt der fa milie Monsen. De „man van zaken* is spoedig gereed met den raad, in het geheim eene schei ding te bewerken tusschen Rolf en zijne wettige vrouw Geertruida. De trotsche en zich christelijk wanende mama neemt het besluit haar misdadige» zoon te verlossen uit de strikken dier Sirene en hem terug te voeren in de armen zijner eerlijke echt- genoots, die hij de familie Monsen steeds getrouw op de terugkomst van haar man wachtte en zich ten hoogste verontwaardigd betoontals zij tot de ontdekking komt, dat haar Rolf reeds een drietal maanden in het land was, zonder naar haar om te zien. Mevrouw Monsen, de mama, verzekert zich van de hulp van haar broeder, den predikant Dalström, die juist met zijn doch tertje Lilli bij de familie Monsen logeerde. Diezelfde Dalström is evenwel de predi kant, die „Bertha* bevestigde tot lidmate der kerk, die als vriend van Bertha's vader, ook wist welk een edele ziel er in die vrouw woonde. Dank zij de plannen van den „man van zaken* en de verraderij van den vriend William F. Hoek, hebben er verschillende ontmoetingen plaats, o.a. ook van de beide vrouwen, wier levenslot ten nauwste aan dat van Rolf verbonden is, en beroept Geertruida zich op haar wettelijk recht, natuurlijke banden doen Bertha op haar recht staan. Doch nu ook komt Bertha tot de ontdekking welk een laag spel Rolf gespeeld heeft en, daar waar Geertruida, de wettig! vrouw, scheiding wil van den man die haar trouweloos verliet, kan ook Bertha Malm, al is het ook na den hevig- sten zielestrijd, niet langer aan de zijae blijven van den man, die zooveel misdeed. Zij gevoelt het, dat zij hem niet meer achting kan scheuken; zij ondervond, hoe gemakkelijk hij zich los kon maken van zijne wettige vrouw, het gemoeds- het zieleleven behandelende als eeu zaak,dat zij het aan zichzelve verplicht achtte, ook ter wille van haar kind, Zweden te verla ten en naar Amerika op nieuw uit te wijken. Zet hier in korte, losse trekken, de historie van het stuk weergegeven, waarvan de interesante figuren op de uitnemendste wijze werden vertolkt. Mevrouw Anna Rösting-Sablairolles gaf Bertha Malm, in de kleinste finesses, een voudig, hartelijk, fier. Keurig fijn was haar spel, imemend, en in de outknooping was zij eene kastijdende priesteres jegens al dat soort vrouwen, die zoo hoogst deugdzaam zich achten, zonder ooit iu de gelegeuheid 1 geweest te zijn te bewijzen, dat die deugd ook weerstandsvermogen bezat. De heer L. B. J. Moor, de altijd lachende man, die met de harten speelde als met een scheeps'ading, en als het font liep zijne handen in onschuld waschte,was typisch. Hetzelfde kunnen we vrijelijk verklaren van den Heer J. T). Blaaser, die als William F. Hoek, die kwaad deed alleen om het genot, dat znlks hem verschafte, wanneer hij anderen leed of schade berokkende, zon der zelve eenig voordeel daarbij te spin nen, zeker voor zijn spel ook aller lof afdwong. Zoowel mevrouw Moor-Scheper, als Ma- thilde, Monsen's echtgenoote, mevrouw Frank de Hoop als Rolfs vrouw en de heer Jan Malherbe, als Rolf, creëerden natuurgetrouwe figuren, fijn geteekend. - Was door toevallige omstandigheden, alsmede ten gevolge der in deze streek heerschende ziekte het aantal bezoekers gering, wij twijfelen geenszins of de hoogst gunstige indruk, welke het gezelecbap ouder Dir. der heeren Kreukniet en Pool- man ook nu weder door de goede keuze van het stuk zoowel als door het mees-1 terlijk «eergeven achterliet, zal met Kerst dag, als het wederom hier denkt op te treden, een talrijke opkomst schenken. Dinsdagavond vergaderde het Lees gezelschap alhier, iu het lokaal vanden heer W. Roggeveen. Uit de rekening en verantwoording over 't jaar '91 bleek eene ontvangst van f 116.34, eene uitgave van f 112.90, alzoo een batig saldo van f 3.44 Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. Het ledental bedraagt voortdurend 20 plus 2 leden in spe. Gelezen worden 6 tijdschriften, waar onder 1 Duitsch, terwijl met algemeene stemmen „de Gids* geschrapt en daarvoor „de Natuur' in lezing genomen werd. Verder ontvangen de leden voortdurend elke 14 dagen een roman. Om als lid aan- geaomen te worden, wende men zich tot den secretaris, den heer ter Linden. Ten opzichte van de oorzaak van den brand in het perceel, bewoond door P. Smit, verzoekt deze ons, mede te dee- len, dat de brand niet kan zijn ontstaan door de lamp, maar naar zijn vermoeden door den schoorsteen, die in zeer slechten staat verkeerde. Smit zat bij de lamp te schrijven, toen boven zijn hoofd, ter plaatse, waar de schoorsteen door de zoldering gaat, rookwolken naar beneden sloegen en zijn aandacht trokken. Wij meenen dat onze vingerwijzing voor een te houden schouw van de stookplaatsen, daardoor nog te meer waarde krijgt en verwijzen wij nu naar artt. 36 en 49 onzer Politieverordening. Art. 36. Rookleidingen waarvan het gebruik, naar het oordeel van Burgemees ter en Wethouders, gevaar of hinder op levert, moeten op hun last, op de door hen te bepalen wijze of hersteld of on bruikbaar gemaakt worden. Art. 49. bepaalt dat overtreding van art. 36 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.of hechtenis van hoogslen 6 dagen. zuid-oosten van Utrecht, te vergeefs f 11; de eisch blijft f 12 per H. A. Het verslag aan H. M. de Koningin— Wedüwe, betrekkelijk den dienst der poste rijen, der rijkspostspaarbank en der tele grafen in Nederland, dienstjaar 1890, is in drnk verschenen. Het deel, betreffende de Rijkspost spaarbank, werd ons toegezonden ter resumeering. De uitkomsten over 1890 waren hoogst bevredigend. Het aaDtal in omloop zijnde boekjes op 31 Dec. 1890 bedroeg 281870. In 1890 vermeerderde bet aantal met 40695 stuks of 16.9 °/0, tegen 19.5 °/0 in 1889. Het gebtl en het gezamenlijk bedrag der inlagen waren getal inlaste. gezamenl. bedr. in 1890 f 54-8165 f 12973500.81 in 1889 504 933 11479514.095 Ook te KOLHORN beerscht in hevige mate de influenza, alsmede een ge val van typhus. De Zangvereeniging „Amicitia', bijna tien jaren bestaan hebbende, is ontbonden. In dezen open winter zijn er te SPANBROEK en omstreken veel meer ziektegevallen dan het vorige jaar met de strenge koude. Behalve de influenza, die zich evenals vóór twee jaar daar veelvul dig vertoont, komen er verscheidene ge vallen van typhus en enkele van longont steking voor. Door het Departement HELDER der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is een zilveren horloge met toepasselijke inscriptie en daarbij be- hoorend brevet toegekend aan den 15-ja- rigen Johannes van Hees aldaar, wegens het met levensgevaar redden van drie kin deren nit het water. De 2e-luit. L. E. W. van Albada, van het le reg. inf. te Leeuwarden, is belast met de leiding der vrijwillige oefening in den wapenhandel te Bolsward en Dokkum. Bij kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente de Rijp, A. Nieuw- land, candidaat-notaris aldaar. Voor een bouw van beetwortelen bie den de agenten der suikerfabrieken, in het dns meer in '90 f 43 232 f 1493906.745 Uit het overzicht van het bedrag der inlagen en terugbetalingen, het aantal uit gegeven, afbetaalde en in omloop gebleven boekjes in 1890, alsmede het saldo der inlagen en terugbetalingen over 1890 en vorige jaren, vinden wij daarin met betrek king tot de prov. Noord-Holland: Aantal Aantal boekjes boekjes Kantoren. Saldo inlagen, op 31 op 31 Alkmaar, 49806.75 1266 1454 Anna Paulowna, 2785.89 43 56 Barsingerhorn, 2110.81" 48 52 Br. op Langendijk, 4873.25 106 106 Burgerbrug, 5573.27 75 84 Dirkshorn, 4404.075 102 112 Edam, 14788 485 166 177 Enkhuizen, 19241.645 280 316 Heer Hu go waard, 1019.67 55 55 Helder, 195224.865 454 2346 Hypolitushoef, 3316.91 40 56 Hoorn, 40385.73 473 573 Kolhorn, 2268.76 90 97 Sint Maarten, 1989.245 33 54 Medemblik, 15448.965 127 145 Monnickendam 30384.685 298 329 Nieuwe Niedorp, 5491.80 87 101 N.-Scharwoude, 2507.08 43 35 Oude Niedorp, 1636.24 28 34 Oudesluis 3044.27 28 37 Oudkarspel, 188 385 4 6 Petten, 6240.46 99 101 Purmerend, 37987.42 339 421 Rijp, 20972.08 88 182 Schagerbrug, 3253.56 35 46 Sint Pankras, 9.25 1 1 Texel, 22707.47 247 288 Warmenhuizen, 3011.685 71 76 Wieringen, 2487.25 40 45 Wieringerwaard, 4208.66 71 83 Winkel, 6144.96 45 52 't Zand, 3280.44 32 38 Z.-Scharwoude, 18121.80 181 194 In de Dinsdag onder leiding van den doctor Barnonw te Amsterdam gehouden jaarvergadering der Noordhollandsche ver eeniging Het Witte Kruis werd, in plaats van den heer B. J. Ferf, die met 1 Januari als bestuurder wenscht af te treden, gekozen de heer P. J. van Eldik Thieme, te Bloemendaal. Zonder discussie of stemming stond de vergadering subsidie aanvragen toe nit de renten van het stam kapitaal over 1891: aan Alkmaar f500 voor raenbeleering van het badhuis; aan Beverwijk f200 voor aankoop van inateri- riaal en verstrekking van versterkende middelen aan reconvalescenten; aan Graft f300 voor hetzelfde doel; aan Bloemen daal f100 wegens derving van eene sub sidie van het gemeentebestuur van het zelfde bedrag; aan Haarlemmermeer t 300 voor een ijskelder, Haarlem en Hilversum wenschten te mogen beschikken over de aan beiden toekomende bedragen van 4500 ieder voor den bouw van volksbadhuizen en voor de exploitatie daarvan f300 voor ieder; beide aanvragen worden toegestaan, wat Haarlem betrof onder voorwaarde, dat gedurende 25 jaren telken jare fl00 worde afgelost. Zonder debat of stemming werden toe gestaan de volgende subsidie-aanvragen uit de renten van het stamkapitaal aan: Monnikendam f300 voor eeu ijskelder, De Rijp f500 tot aanvulling van materieel en het verstrekken van versterkende middelen aan herstellende behoeftigen ingezetenen, Winkel 1350 tot dekking van een tekort op de exploitatie van het tonnenstelsel, Zaandam f300 tot vermeerdering van ma terieel, Zaandijk f300 als tegemoetkoming iu de exploitatiekosten van de badinrichting enz. Haarlemmermeer f300 voor een ijs kelder. Na korte discussie over enkele punten werd de begrooting voor 1892 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 26,703. en daarna de vergadering gesloten. Een treurig ongeluk had Zaterdag aan een windmo en aan den Toldlk bij Vorden plaats. De vrouw van den molenaar, slechts 14 dagen gehuwd, wi'de 'narei man koffie op den molen brengen, kwam te dicht bij de wieken, werd gegrepen door een der wieken en was terstond een lijk. Een 70-jarige vrouw te Haarlem kwam Donderdag met haar kleederen in aanra king met de vhm van een branden de kaars. De kleederen vatten vlam en de oude vrouw bekwam zware brandwon den, die voor 't behoud van haar leven doen vree zen. Haar man die was toegeschoten om de vlammen te blusschen, bekwam eveneens brandwonden. De influenza heerscht te Warfhuizen in de laatste weken in zoo hevige mate, dat slechts weinige huisgezinnen er van ver schoond blijven. De doctoren van Leens, Wehe, Eenrura en Winsum zijn soms te gelijk hier om patiënten te bezoeken. Zaterdag avond is te Kesteren een brutale diefstal gepleegd. Men heeft inge broken in eeu arbeiderswoning tijdens de afwezigheid van den bewoner eu hem na genoeg f 100 ontnomen. De politie meent den dader op het spoor te zijn. Aan de station Venloo zat Zaterdag avond de remmer Baard, van Maastricht, zijn boterham te gebruiken in een pakwa- gen; bij het rangeeren werd plotseling een andere wagen daartegen gestooten; de schok daardoor te weeg gebracht was zóó hevig, dat de remmer er uit geslingerd werd. Hij viel zoo ongelukkig dat hij een paar uren later aan de gevolgen overleed. De bakker S. te Maastricht vervalsch- te het brood, dat hij voor de gevangenen aldaar leverde, met aardappelen. De rechtbank legde hem daarvoor 10 dagen verblijf in de gevangenis op. En toen van dit vonnis hooger beroep was aange- teekend, bracht het gerechtshof de straf op 14 dagen. S. kan nu op zijn gemak proeven, hoe 't brood den gevangenen smaakt. Te Rotterdam werden Maandag op eene bovenkamer ineen der achterbuurten, eene vrouw en haar volwassen zoon gevon den in een toestand van vervuiling en verwaarloozing, die alle beschrijving te boven gaat. Zij hadden, volgens verkla ring van de buren, in langen tijd hunne woning niet verlaten en hielden die af gesloten. Menschen wilden zij niet zien en zij leefden van hetgeen die buren hun door eene opening, die in het beschot hun ner kamer gebroken was, toestaken. Een der bureu had ten slotte de politie ge waarschuwd, en zij moest, om in de ka mer te komen, de deur laten openbreken. Huisraad vond men daar niet blijkbaar was alles verkocht. De beide verdierlijkte wezens trachten onder eenige buren weg te kruipen, toen zij menschen op hunne kamer zagen komen. Zij waren schuw en gaven nauwelijks geluid. Kleeren hadden zij nagenoeg niet aan het lichaam. De politie heeft hen naar het ziekenhuis vervoerd. Iemand te 's Hage moest dezer da gen des avonds omstreeks II uur voor za ken nog de deur uit, een half uur later werd er aan zijn woning gebeld; en toen de vrouw des huizes, opgestaan zijnde, ach ter de deur vroeg, wie er was, drong de late bezoeker er op aan, dat zij zou open doen, want-zeide hij—hij had een boodschap van haar man en moest haar noodzakelijk zelve spreken. Gelukkig kreeg zij daardoor argwaan en weigerde, de deur te ontslui ten, te stelliger naarmate de man buiten er meer op aandrong; gelukkig, want toen haar echtgenoot een uur later thuiskwam, bleek, dat hij volstrekt geen boodschap had gezonden. De twee kinderen van den landbou wer W. G. te Slek gem. Echt, waren a 1- leen thuisgelaten. Het jongste kind van l1/, jaer lag in een wieg, het oudste van 9 jaar zou wiegen. Het oudste kind schijnt met vuur te hebben gespeeld want toen de ouders thuis kwamen, stond de wieg in brand en had het jongste kind reeds zulke hevige brandwonden bekomen dat hel spoedig overleed. De heer Schepel heeft de volgende motie ingediend ter behandeling bij de be grooting van het departement van binnen- landsche zaken in de Tweede kamert „De Kamer, van oordeel, dat 's lands be- lang nog meer bevorderd zal worden door het instellen van een een ministerieel de partement van landbouw dan deor het aan stellen van een inspecteur van het land- bouw-onderwij«, verzoekt de regeerin® de daarvoor noodige maatregelen te willen ne men, en gaat over tot de orde van den dag I >e wik- en weegloo- nen. Allen in dit kanton, die bij deze kwestie belang hebben, zullen zich zeker nog wel herinneren, boe we onlangs werden verrast door de mededeeling, dat „de vorige minister van binnenl. zaken na onderzoek had bevonden, dat nieuwe uitzonderingswetten onnoodig waren indien de heffing niet meer bedroeg dan f 0 65 per 100 P., omdat alsdan aan 'net voor schrift van art. 254 der Gemeentewet zou zijn voldaan. Daar de besturen der be trokken gemeenten de heffing tot dat bedrag hadden verlaagd, en de desbetreffende raads besluiten voor beperkten termijn de kon. goedkeuring hadden erlangd, worden thans" voor die ge meenten geeue uitzonderingswetten voorgedragen, en werd bij K o n i n k 1 ij k Besluit goedkeuring verleend aan de heffing der bedoelde rechten tot 31 December 1894. Dat bedoeld Koninklijk Besluit is geda teerd op 28 Juli 1891, de verkiezingen hadden plaats op 9 Juni. Nog herinneren wij aan de te Schagen gehouden vergadering van 26 April, in i welke onze afgevaardigde, (de heer v. d. Kaay) o. m. verklaarde „het te w a a r d e e r e n, dat men hem uiet naar zijne meening had gevraagd over een speciale soort van belastingen, waarin men juist in deze streken veel belaug stelt, maar hij zelf stelt er prijs op, er een woord over te zeggen. Spr. bedoelt: de heffing der markt- en waaggelden enz., de uitzonderingswettenwaarvau spr. ver klaarde dat die regeling vrij wel algemeen is veroordeeld. En als nu eenmaal de bestaande regeling is afgekeurd, en er een poging is gedaan om het te varanderen, zal ieder, die daarmede instemt, en de heer v. d. Kaay verklaart tot hen te behooren zal men, ook zoolang de verlangde wijziging niet is tot stand gekomen, niet mo gen nalaten reeds in de aange duide richting te sturen met alle middelen, die de wet aan de hand geeft." Als „een sturen in die richting* be schouwen wij het verschijnen dezer dagen van een boekje, getiteldDe wik- en weegloonen te Hoorn, Alkmaar, Pur merend en Edam, door door den heer J. Zijp Kz., lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Enkhuizen, den man, aan wier. de Hoornsche Courant den eeretitel verleent van onvermoeide kampioen voor de afschaffing der wik- en weegloonen. In die brochure zet de geachte schrijver met sprekende cijfers uiteen, dat de ver laging van f 0.05 per 100 KG., welke de wik- en weegloonen ingevolge de Ko ninklijk goedgekeurde belastingverordenin gen met 1 Januari 1892 zullen ondergaan, ten eenenmale onvoldoende is om de be doelde heffingen iu overeenstemming te brengen met art. 254 der gemeentewet, en dat die belastingverordeningen kennelijk strijdig zijn met de wetten en met het algemeen belang, zoodat art. 236 alin. 2 der gemeentewet daarop behoort te worden toegepast. Uit den tienjarigen staat voor Alkmaar blijkt dat die gemeente in de jaren 1881 tot 1890 hief a. aan wik- en weegloonen f 451707.26 b. aan marktgelden van vee, granen, enz. f 110098.23 te zamen f 561805.49 of per jaar niet minder dan f 56180.54 Terwijl Alkmaar, ruim in haar voordeel berekend, om de onderhoudskosten te dekken van de marktpleinen, de waag met hare weegwerktuigen en bediening, het halen van de kaas van het marktplein, het bren gen van de kaas naar de waag en het vervoeren daarvan van de waag naar de plaats, waar de kooplieden haar in ontvangst nemen, per jaar noodig had f 10000. Nog verdient opmerking, dat niettegen staande de wik- en weegloonen te Alkmaar in 1886 met t 0.10 per 100 K.G. zijn verlaagd, het jaar 1890 vergeleken met 1881 toch nog ongeveer 7000.meer heeft opgebracht. En of de boeren voor die gulheid ook net jes behandeld worden, daarvoor vinde men g&-

Schager Courant | 1891 | | pagina 2