Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws, W. Domper, met 9 stemmen en K. Struijf, met 7 stemmen. W ik er» weegloonen. Gemengd Nieuws. Het weder vlot brenger, van de op 11 Dec. jl. te CALLANTSOOG gestrande Vischsloep aangenomen dcor den heer G. ten Boekei te Callautsoog voor de som van f 1025. Den 17 werd te KOLHORN het 40—jarig bestaan van de vereeniging rNnt en Gezellig Verkeer' feestelijk herdacht. Door het kinierzangkoor werden zangstak jes ten gehoore gebrachtmuziekstukjes werden uitgevoerd op piano en viool, too- neelstakjes opgevoerd, voordrachten gehou- den, zoodat ds avond vol afwisseling was. Aan toespraken ontbrak het evenmin, ter wijl tevens door den secretaris in herinne ring werd gebracht het vele goede en nattige, door de vereeniging in dit tijds verloop tot stand gebracht. Den heer K. Breebaart, dijkgraaf van den polder Waard en Groet, viel het voorrecht te beurt, nog even opgewekt als vóór 40 jaren het voor zitterschap waar te nemendat hij de held van het feest was, behoeft niet te worden gezegd. Door de arrondissements-rechtbank te Alkmaar, is ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. J. A. G. Gockinga, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Groningen mr. 1'. J. G. van Tricht, griffier bij het kantongerecht; mr. P. Coninck Westenberg, substituut- griflLr bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam. Van wege de Vier Noordeikoggen is onlangs een deel van den Achterwijzend, onder Spanbroek en Sijbecarspel van eene stevige schoeiing voorzien. Men zal dit wel moeten doen met het overige, daar de kanten van dit gedeelte sterk afbrokkelen. Er heeft zich te Yelzen waarschijnlijk een geval van nona voorgedaan. Althans jl. maandagnamiddag werd eene vrouw, aldaar woonachtig, plotseling onwel, sliep de geheele week door en stierf zondag nacht, zonder weder ontwaakt geweest te zijn. Door h e t ij s is de scheepvaart op de kanalen naar de Friesche venen gestremd. Op het landijs wordt reeds druk schaatsen gereden. De Amsterdamsche IJsclub en de Amsterdamsche Skatingclub hebben hare banen opengesteld. De dezer dagen te Rensel gepleegde dielstal, mag, ter wille van de kordaatheid, waarmede enkele personen optraden om den dader gevangen te nemen, wel in bijzonderheden vermeld worden. De wed. de Waal aldaar werd 's nachts wakker door een verstikkenden rook. Zij stond op en bemerkte dat de binnendeur open stond en dat er in een kast kleeren smeulden. Nadat zij de huisgenooten had gewekt, kwam men tot de ontdekking, dat uit de kast kleeren en geld en uit den kelder eetwaren ontvreemd waren. De zoon wekte een buurman en nog vier kameraden, en vergezeld van twee flinke honden gingen zij het spoor van den dief midden in den kouden Decembernacht zoeken. Een mast- bosch in de nabijheid werd goed afgezet en eindelijk begon een der honden luid te blaffen. Het spoor volgende, achterhaal den zij weldra een verdacht persoon, die het op een loopen zette. Er ontstond een hevige worsteling, die met de nederlaag van den dief eindigde. Hij dreigde tel kens te schieten, maar de moedige jongens brachten hem nog denzelfden nacht bij den burgemeester, waar bleek, dat hij in het bezit was van heel wat eetwaren, geld, vijf horloges met ket- tingtn en verscheidene kleedingstukken. Het is een sterke 23 jarige kerel, die net gekleed was en volgens zijne papieren afkomstig uit België. Hij moet meer dief stallen op zijn kerfstok hebben en zal zich te 's Hertogenbosch, waarheen hij door de Bladtsche en Eindhovensche politie vervoerd is, te verantwoorden hebben. ZutphCt De Heldersche haringvisschers zijn d. d. bijzonder gelukkig geweest. Aan de Texelsche hors werd door hen niet min der dan 630 tal groote en eene groote partij kleine haring gevangen, waarvoor zij ruim f1500 besornden, Wat vanzulk een burge meester te zeggen? De burgemeester van Wessum, Jan Re- nier Corbeij, oud 46 jaren, stond Dinsdag voor de arrondissements-rechtbank terecht wegens knoeierij met stembriefjes en val- schelijk opgemaakt proces-verbaal der ge houden verkiezing van twee gemeente-raads leden, waardoor twee heeren, geheel tegen het recht in a's raadsleden werden toege laten. Niet minder dan 33 getuigen werden in deze zaak gehoord, en uit het getui genverhoor bleek bij herhaling hoe ver dacht de handelingen des burgemeesters meermalen den ingezetenen voorkwamen. De 20ste getuige A. Dnessen legde o. a. de volgende verklaring af. Er moest een aanbesteding voor de school plaats hebben en toen wilde de burgemeester hebben, dat getuige dit werk kreeg. Toen besprak men ook de mogelijkheid, dat als de bur gemeester te veel uitgaf, de lui wel eens tegen hem gekeerd konden worden. Toen zeide de burgemeester: „al zijn er ook 5 ot 10 briefjes meer voor de tegenpartij, dan gooi ik ze er eenvoudig uit, dat heelt men vroeger ook wel gedaan.' Dezelfde getuige verklaarde nog, dat hij een privé-rekening van den burge meester op de gemeente-rekening heeft moeten overschrijven Het O. M. eischte 3 jaren. Als verd< digers van den beklaagde treden opJhr. Mr. L. Michiels van Kes- senich, advocaat te Roermond en Mr. G. Tripels, advocaat te Maastricht. Herhaaldelijk is aangedrongen op algeheele vrijstelling van den invoer van vee uit onaland in Prui sen. Thans wordt gemeld, dat de minister1 van Landbouw den opperpresident der Rijnprovincie heeft opgedragen de noodige inlichtingen bij landbouwmaatschappijen en bij de betrokken autoriteiten in te winnen omtrent de vraag of daartoe zou kunuen worden overgegaan, in verband met den veestapel in Nederland en de prijzen der levensmiddelen in Pruisen. Bij Koevorden kreeg dezer dagen een 9-jarig meisje plotseling hevige pijnen in den voel. Bjj onderzoek bleek, dat het meis je eene wonde aan den voet had en pas geverfde kousen droeg, waardoor bloed vergiftiging was ontstaan. Na enkele uren is de kleine overleden. Bij het ondrrzoek, ingesteld naar de oorzaak van het op 1 December te Half weg- Haarlem plaats gehad hebbende spoor wegongeval, is gebleken dat aan het sta tion seinlicht tot stoppen was gegeven, maar dat dit licht door den machinist, voor het eerst op dien trein dienst doende, niet werd gezien, terwijl hij vermeende te kunnen doorrijden naar Haarlem en aldaar den on middellijk volgendenden personentrein n*. 57 te doen passeeren. Bij kon. besluit van 17 December is, op zijn verzoek met ingang van 1 Ja nuari, eervol ontslag verleend aan G. Smit, als heemraad van het Ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noor derkoggen, prov. Noord-Holland, en zulks onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan het ambacht bewezen diensten; en zijn in noord-Holland benoemd: S. Akkerman, tot dijkgraaf van den pol der Heer-Hugowaard; J. C. Beeck, tot hoog heemraad van het waterschap de Honds- bossche en Duinen tot Petten, wegens Duin kavel; J. Blom, tot hoogheemraadschap van het waterschap de Hondsbossche en dui nen tol Petten, wegens DrechterlanJ; jhr. mr. P, van Foreest, tot hoogheemraad van het waterschap uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland;C. Kuyt Dz., tot heemraad van den polder West- zaan; C. Pieterszoon Spaans, tot heemraad van het waterschap Ambacht van West- Friesland, genaamd Drechterland, wegens de Wester-kogge; P. Winkel, tot heemraad van het waterschap Ambacht van West-Fries land, genaamd Drechterland, wegens de Zuiderkogge. Zondagmiddag is te Zwartsluis bin nengesleept het ijzeren tjalkschip, bevaren door schipper De Vries, dat Maandagavond even boven Schokland door een windhoos omgeslagen en gezonken is. De drie lijken der vrouw en twee zoontjes vond men in het vooronder. Dat van den schipper is nog niet gevonden. Zaterdagavond trad Sequah weder te Leiden voor een talrijk publiek op. Een 76-jarig persoon, uit Warmond, die bijna niet loopen kon, werd door hem gewreven en genezen. Aan de kraamvrouwen-vereeniging te Leiden heeft Sequah f 200 geschonken, terwijl een door hem met goed gevolg behandelde patiënt, die in behoeftige om standigheden verkeerde, f 5 van hem ont ving. Naar men verneemt, is Sequah gisteren door prof. Van Iterson geopereerd, met een tot dusverre niet gunstigen afloop. Wegens het ontvreemden van post- zege's in het postkantoor in de Van Galen- straat te 's Hage, heeft de politie de hand gelegd op een jeugdige ditnstbode. Zij behoort tot ten familie, waartan het hoofd des huizes wegens diefstal in de gevange nis zit en de moeder zich voor dergelijk feit in preventieve hechtenis bevindt. Het jeugdige broertje van de dievegge wordt in een verbeterhuis opgevoed. Bij de gedane huiszoeking bleek, dat de laatstelijk ont vreemde postzegels, ter waarde van f 60, verborgen waren in het bed van het meisje. Deze maakte de zegels te gelde, door aan de verschillende bij-postkantoren spaar boekjes te nemen en op gezette tijden met die zegels beplakte formulieren a f 1 ter beschrijving aan te bieden. Natuurlijk kwam zij om restitutie in contanten, telkens als de stand van het tegoed op het spaar boekje en de voorschrilten op de Rijks postspaarbank dit toelieten. Te Utrecht is tot stand gekomen eene vereeniging, welke zich o. m. ten doel stelt de cultuur van rozen in Neder land te bevorderen en dit doel o. a. zal trachten te hereiken door het houden van rozententoonsttflüngen. Op die wijze bereikt de cultuur vau een bepaald plantengeslacht of soort haar hoogste ontwikkeling en is de vorming van bijzondere vereenigingen indirect van nut voor de outwikkeling van den tuinbouw in zijn geheel. In het bui tenland bestaan dergelijke clubs reeds langen tijd. Teneinde vertraging in de bestelling der bij gelegenheid van de aanstaande jaar verwisseling ter post bezorgde stukken zooveel mogelijk te voorkomen, wordt de gelegenheid opengesteld, om brieven, ge drukte nieuwjaarswenschen en kaartjes, welke men op 1 Januari a. s. besteld wenscht te zieD, reeds van den 28sten December a.s. af ter post te bezorgen, met uituoodiging aan het publiek om van die gelegenheid, ter bevordering eener regelmatige bestelling, zooveel mogelijk gebruik te maken. Om zoo goed te kunnen onderscheiden van de stukken, waar de bestelling op den gewonen tijd moet geschieden, behoort over de geheele lengte van het adres der be doelde stukken een kruis te zijn getrokken. Staats Ct Wegens het springen van de Wes- tinghouse-rem tusschen Sloterdijk en Half weg had trein 39 Zaterdagavond een op onthoud van 20 minuten. Gisterenavond geraakte tusschen Vogelen zang en Haarlem de machine van trein 40 defect. Aan laatsgenoemd station werd een reserve-machine te hulp genomen. Een en ander gaf eene vertraging van 25 mi nuten en aan de treinen 122 eu 123 eene van tien minuten. Te Ooijeu had Zaterdag namiddag bij het overvaren van de veerpunt naar Alfen een ongeluk plaats. Door den hevi- gen stroom, die thans op de Maas is door den heogen waterstand, raakte de rol, die op de voorbrug van de punt staat los. De voennansknecht Jan Peeters, dit ziende en willende herstellen, verloor hierbij het evenwicht en raakte te water. Onmiddelijk ging de veerman in eene roeiboot om den drenkeling te redden, doch te vergoefs; voor deze hem bereiken kon, verdween hij in de diepte. De verdronkene was een zeer oppassend jonkman,, van omstreeks 28 jaar. Verslag der vergadering van den Baad der gemeente SCHAGENgehouden op Dins dag 22 Dec. 1891, 's morgens ten 10 ure. Afwezig waren de heerenC. Asjes en W. Roggeveen Cz. Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van 1. Ingekomen van Ged. Staten, goed keuring kohieren Hoofd. Omslag en Hon denbelasting. 2. Kasverificatie d.d. 20 Dec. 1.1., waar uit bleek dat de ontvangsten bedroegen f 27057.665, de uitgaven f 24213.17, het batig saldo f 2844.495. Volgden nu een tweetal verkiezingen a. Wegens het periodiek aftreden van den heer Jb. Stammesals lid van het Bietbosch, werd deze bij acclamatie herbe noemd. b. Voor de betrekking van werkman bij den Gemeente-reinigingsdienst, hadden zich 27 sollicitanten aangemeld. Door B. en W. was het volgende zestal opgemaakt 1. W. Domper, 2 KI. Struif, 3 H. Vriesman, 4 C. Weeland, 5. J. de Moei en 6 J. Bruin. Gekozen werden Op C. Weeland en op J. Bruin werd ééne stem uirgebracht. Door den Voorz. werd medegedeeld dal de begrooting, dienst 1892, van Ged. St. terug was gekomen, met verzoek een post voor onderwijs, abusief geraamd op f 2200, met f 15.te willen verlagen en alzoo ook het cijfer van den Hoofd. Omslag met f 15.te verminderen. Aan dit verzoek wordt voldaan. Voorz. brengt no den raad de zeker aangename tijding, dat de jaarlijksche ver- paehtiDgen f 500.meer hebben opge bracht dan het vorige jaar, en meent die stijging te mogen toeschrijven aan den vooruitgang van ons marktwezen. Bij de nu volgende rondvraag maakt de heer Gevers voorz. atteut op de nood zakelijkheid van het wegnemen der onderste twijgen der op de ged. gracht staande boomen alsmede da' ter bespoediging in het werk de gemeentereinigin niet ongewenscht is den gemeente naren te verzoeken, bij het gereed zetten van vuilnis en asch, deze stoffen iu aparte emmers of tonnen te plaatsen. Voorz. verklaart aan de eerst opmerking ie willen tegemoet komen. Ten opzichte der tweede opmerking verwijst Voorz. den heer Govers naar de gemeente-bekendma kingen, waarin reeds dei gelijk verzoek tot de ingezetenen is gericht. Hbrna werd de vergadering gesloten. Nu deze quaestie wederom aan de orde is, kan het geen kwaad ook in herinnering te brengen wat de heer Gerritsen daar van zeide, toen zijne opinie dienaangaande werd gevraagd in eene openbare vergade ring te Wieringerwaard. Hij ant woordde toen ongeveer het volgende Bij het wetsontwerp tot herziening der gemeentewet, wil de regeering m. i. ten ourechfe breken met de juiste bepaling dat een gemeeute—bestuur niet naar willekeur mag heffen voor het gebruik maken van gemeente-inrichtingen of diensten. Thans bepaalt de wet dat geen hooger bedrag ge heven mag wordeu dan noodig is te achten om den betaler, naar evenredigheid van het gebruik of genot, dat hij heeft in de kosten van aanleg en onderhoud of ver strekking van het do.ir hein gebruikte of genotene, te doen bijdragen. Nu is het een bekende zaak dat het bedrag voor wik— en weegloonen te Alk maar, Edam, Hoorn en Purmerend geheven, in strijd is met dit voorschrift. Dat ze toch tot hooger bedrag worden geheven" dan de kostende prijs, is daaraan te danken dat de wetgever een achterdeur openliet door te bepalen dat door bijzondere wetten van dezen regel kan worden afgeweken. Gevolg was dat bijzondere wetten telkens voor 5 jaar, in 1886 voor 3 jaren en in 1889 voor 2 jaren voor de genoemde steden werden gemaakt en dat de aldaar aangevoerde producten, met ongehoord hooge wik- en weegloonen ten nadeele van deu landbouw werden bezwaard. Want verhaal op den kooper is niet mogelijk, daar de prijs der producten bepaald wordt zoowel door binnen- als buitenlandsche concurrentie, die loonen komen dus geheel ten laste der verkoopers. Het is trouwens niet te verde digen dat een gemeente-bestuur, dat markten en een waag daarstelt, om ten bate der ingezetenen de landbouwers naar de gemeenten te lokken, waardoor die in gezetenen direct en indirect groote voor- deelen genieten, diezelfde landbouwers nog eens drie h viermaal den kostenden prijs voor het gebruik van een gemeente-inrich ting te laten betalen. Verkeerde eene gemeente nog in finan- cieelen nood, dan was wat door de vingers te zienmaar dit geldt stellig niet voor de gemeente Alkmaar, waar de hoofdelijke omslag slechts 2/s bedraagt van het bedrag, dat zij jaarlijks van de personeele belasting van het Rijk krijgt uitgekeerd en waarop het perseneel slechts 50 opcenten worden geheven. Alleen de kosten van invordering der wik- en weegloonen bedragen daar een zesde gedeelte vsn de geheele opbrengst, d.w.z. f 660U van de t 38000.Indien men het loon terugbracht tot 20 ets per 100 KG. zouden de opcenten op het per soneel tot 100 moeten stijgen of de hoofde lijke omslag nagenoeg verdubbeld moeten worden maar dan nog zouden de ingeze tenen van Alkmaar in gunstiger omstandig heden verkeeren dan de bewoners van menige andere Noord-Hollandsche gemeente waarvoor geen uitzonderingswetten werden gemaakt. Töans wordt te Alkmaar opgebracht aan opcenten op Rijksbelastingen en aan eigen directe-belasting f 4.08 per hoofd der bevolking, terwijl diezellde belastingen in 35 andere gemeenten van Noord-Holland meer bedragen. Wordt het wik- en weegloon verminderd tot 20 ets. per 100 Kgr., dan zal laar f 28000 meer moeten worden opgebracht en de belastingen moeten stijgen tot f 5.90 per ingezetene. Die lasten zullen dan echter nog maar ongeveer gelijk staan met die van Zaandijk waar f 5.62, van Koog a/d Zaan, waar f 5.61 en van Zaan dam waar f 5.88 per hoofd van de bevol king moet worden opgebracht en lager zijn dan o. a. Haarlem waar zij f 6 24 Wormerreer t 6.26 Muiden f 8.82 en Amsterdam f 10.07 bedragen. Cler-icale .Almacht. In het vrija Nederland, waar het heet dat alle burgers dezelfde rechten en plichten hebben, wordt door Katholieke bladen, als een heel gewoon feit, alsof het zoo be hoort, het volgende medegedeeld „Het Fransche gezelschap, dat te Zut- phen verleden week La Dame aux Camé- lias vertoonde, heeft dit stuk ook te '3 Hertogenbosch willen geven, maar is daar gestuit op den weerzin der katholieken, die gewaarschuwd van den kansel, het bij wonen der voorstelling hebben overgelaten aan een 75 tal liefhebbers. „De waarschuwing der Bossche geestelijk heid moet bovendien het vo >r de Fransche tooneelspelers weinig aangename gevolg hebben gehad, dat een hotelhouder hun onderkomen weigerde. „Ook te Nijmegen hebben de vertooners met veel heils te wachten. De katholieke geestelijkheid heeft openlijk in den Gelder lander de Katholieken gewaarschuwd.* Nog een ander staaltje, dat befetkent, vermeldt De Volksvriend". Die gebeurte nis speelt in Belgie en is als volgt Mejuffrouw Rosalie Brichard. eene arme familie hebbende, vermaakt bij testament een gedeelte harer goederen aau het hos pitaal St. Jacques te Namen, en een ander deel aan de kerkfabriek van Wanfercée- Baulet. Er werd evenwel geconstateerd, dat juffrouw Brichard haar verstand verloren had toen zij dat testament maakte. De Belgische minister, onder wie dit behoorde, moest derhalve maatregelen nemen. En hij heeft er inderdaad genomen, de clericale minister. Luister, lezer: lo. De burger-hospitalen van Namen worden door hem niet gemachtigd tot het aannemen van het legaat van Mej. Brichard. 2o. De kerkfabriek van Waufercée- Baulet wordt „gemachtigd om het legaat te weigeren, wanneer zij wil.' OEscobar Voor de burger-hospitalen wordt het aannemen van de schenking der krankzin nige, kortweg verbodenzooals het dan trouwens ook behoort. Voor da Kerk is dat wat andersmen heeft haar gemachtigd de schenking af te wijzen. Maar, daar het zonder voorbeeld is dat de Kerk ooit eenig voordeel afwees, kan men er zeker van zijn dat zij ook dit niet afwijstZoodat juffrouw Brichard is krankzinnig verklaard voor hst legaat aan de burger-hospitalen en bij haar verstand voor wat het andere deel van het testa ment aangaat, aan de Kerk. Volgens het jaarverslag van hef post kantoor te Washington zijn er aan het deadletteroffice in één jaar tijds zeven millioen brieven en pakketen onbestel baar gebleven, meerendeels wegens ge* brekkige of in het geheel geen adresseering. Daaronder waren er die te zaaien bijna twee millioendollars geld of geldswaarde inhielden. Francois Durin, oud 25 jaar en Virginie Passat, oud 20 jaar te Corinen- trv, hadden elkaar lief, maar de moeder van Durin weigerde hardnekkig hars toe" stemming tot het huwelijk. De jonge ieden, hierdoor tot wanhoop gebracht, vluchten en brachten zich om het leven in een hoereuhut bij Bourges. Toen de burgemeester van Bourges m#j dedeeling van den dubbelen zelfmo0"' kreeg had hij juist een brief van metrou* Durin ontvangen, waarin ze verzocht, jongelui op te sporen en hun te zegg®v dat ze hare toestemming gaf.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2