Binneulandsch Nieuws, Een angstige Kerstnacht. ire szns, tr- •*-' bij millioenen openbaart; in oen maat schappij, waar, door de uitbarstingen van den gemeensten hartstochtdoor kwistigen overvloed en nijpend gebrek, tartenden hoogmoed en nijdige afgunst in de schrilste tegenstellingendoor mis kenning in honderderlei vorm van men- schenwaarde en mensehenrecht, :t oog dagelijksch wordt beleedigd Maar. waar werd ooit een ideaal, zelfs bescheiden, terstond verwezenlijkt Wie, die een verheven wensch koesterde en zich iets grootsch ten doel stelde, verwachtte ooit ?t zóó vervuld te zien, als 't zieh in oogenblikken van verrukking aan zijn i geest vertoonde Hoe dan bij 't veel omvattend, majestueuse ideaal van Jezus van Xazareth Is 't niet altijdeerst de halm, straks de aar en eindelijk 't volle koren in de aar? Hoe rijker, hoe groot- scher 't ideaal, des te langer de tijd, die noodig is om 't te verwezenlijken en de niet-verwezenlijking van 't geen Jezus van Nazareth zich heeft voorge steld zij 't ook, dat meer dan achttien eeuwen sedert zijn verloopen is geen reden om zich met koelheid van Hem af te keeren, maar een reden te meer om 't hoofd te buigen, vol van eerbied e,n bewondering voor zijn werk en zijn persoon. Nochtans,er moge veel ontbreken, er zijn trekken genoeg op te merken, waaruit 't Christelijk karakter van ons maatschap pelijk leven blijkt. Jezus beginselen zijn niet slechts een macht over 't individu- eele geweten van duizenden en tien duizenden, de maatschappij in haar geheel erkent hun bindend gezag. Yroomheid en liefde, reinheid en barm hartigheid, zelfopoffering en zelfbeheer- 8ching worden als goede geesten allerwege gehuldigd en, hoewel door personen en groepen honderde malen feitelijk op zijde gezet, toch in 't leven der menschheid steeds hooger geëerd. Aan de stil voort- werkende kracht van zijn geest kan dat leven zich niet onttrekken. Evenmin 't individu, evenmin de menschheid zij stellen IJ in staat de ontwikkeling te volgen van hun innerlijk leven in de verschillende phasen, die 't doorloopt en zoo op een gegeven tijdstip hun balans op te makenkracht en zwakheid, willen en niet volbrengen, hooge stemming en lage zin strengelen zich wonderlijk door een; wat op een zeker oogenblik aan 't licht treedt is niet altijd de juiste open baring van 't innerlijke leven; maar gelijk bij 't individu de engel den Satan vloekende, wien zij meermalen ten onder ligt, reeds daardoor haar meerderheid toont, zoo is 't een belangrijke stap voorwaarts, als de geest des lichts, in zijn strijd tegen de duistere machten in '.t leven der menschheid op aller toe juiching mag rekenen. Is 't grootspraak, wanneer wij zeggen, dat hem die ten deel valt Aan den biljartwedstrijd, die"j. 1. Vrij dag bij den heer J. Molenaar te BOVEN- KARSPEL werd gehouden, namen 10 per sonen deel. De prijs werd behaald door K. Snel, terwijl M. Bakker en K. Klein de le en 2e premie verkregen. Den 21 had te BENXIXGBROEK de begrafenis plaats van den daar algemeen geachten heer C. Donker, ridder ?an de Eikenkroon, lid van de Eerste Kamer en van verschillende andere corporaliën. Een groote stoet van familieleden en vrienden volgde het lijk, terwijl eene groo te menigte belangstellenden op de begraaf- plaats tegenwoordig was, om den overlede ne de laatste eer te bewijzen. De waardee- rende woorden, aan de geopende groeve ge sproken, evenals het groote aan tal kransen, waren zoovele bewijzen, dat men het zwaar verlies gevoelde, dat niet alleen die gemeente maar de geheele omtrek geleden heeft. Hoezeer eene uitgestrekte praktijk bijna al zijnen tijd in beslag nam, wist hij toch altijd met groote ijver mede te werken, waar het gold het algemeen belang te bevorde ren. Dit toonde hij niet allen als lid der Staten-Generaal, maar vooral als Dijkgraaf der Vier Noorder Koggen heelt hij veel voor dit Waterschap gedaan. Vooral ook door zijne krachtige medewerking werd de lo- caalspoorweg HoornMedemblik" aange legd; ook de Hervormde Gemeente BEN- N1NGBROEK zal zijn verlies betreuren, want jaren lang bevorderde hij hare belan gen als kerkvoogd. Doch wie het meest zijn afsterven betreuren, zijn wel de be- hoefiigen, die nimmer ongetroost van hem gingen, als ze zijne hulp noodig hadden. Te OU DORP beerscht de i u f 1 u e n- z a in zeer sterke mate. Er komen geval len voor van hoogst ernstigen aard, zells reeds met doodelijken afloop. loopen, door het tweede in den schouder' werd getroffen. De verwondingen zijn on beduidend W. is gevankelijk naar Alir.eloo vervoerd. Na de wijzigingen, door de Tweede Kamer der Staten—Generaal gebracht in de ontwerpen tot vaststelling der Staatsbegroo- ting voor 1892, zijn de verschillende hoofdstukken uitgetrokken als volgt 1. Hnisder Koningin f 813,200. 663,355. 759,800.— 5,243,274.- ,11,782,054.84 ,14,199,21-0.20 ,35,035,606.29 ,18,959,546.085 ,21,679,500.— ,20,425,593.21 1,202,221.— 50,000.— Rij de stemming voor een lid van den Raad der gemeente HEER HUGO- WAARD, zijn uitgebracht 205 slemtnen. 82 stemmen op den hr. J. Winkel (lib.) 26 stemmen op den hr. W. van Slooten (lib.) 92 stemmen op den hr. K. van Dam (kath.) Zoodat er herstemming is tusschen de heeren JWinkel en K. van Dam. In den nacht van 17 op 18 dezer ont stond door onbekende oorzaak ten huize van de wed. J. te Heer Hugowaard zulk een felle brand, dat huis en inboedel geheel in den asch werden gelegd en ternauwer nood de bewoners zich in nachtgewaad en blootvoets wisten te redden. Toch gelukte het den oudsten zoon nog het vee, bestaande uit eene koe, een kalf en eene geit, aan de vlammen te ontrukken. Alles was verze kerd. (Overgenomen uit de Prov. Noord-Hollander, Antirevo lutionair Nieuwsblad.) Wanneer vreemdelingen over ons land als het land van overstroomingen spreken, be gaan zij dikwijls vele dwaasheden. Zij den ken, dat deze overstroomingen veroorzaakt worden door de Noordzee, welke onze dor pen en steden overstroomt; maar wij mo gen dankbaar zijn, dat dit eene dwaling is; want wat zou er van dit land overblijven, indien het waar was? Wij hebben van de zee, Gode zij dank, sedert eeuwen niets te vreezen gehad. De Heere heeft ons land tegen die woedende vijandin beschermd door een natuurlijk bolwerk van zandheuvels of duinen, welke de velden tegen den vloed beveiligen. Deze zandheuvels strekken zich noordelijk uit tot aan het dorp Petten. Ten noorden van Petten houden die zandheuvels plotseling op en het andere gedeelte van de kust van Petten af tot Den Helder toe, het noordelijkste van het vasteland van Holland, is negen mijltn lang door geeue natuurlijke beschutting beschermd. Onze voorouders beproefden in bet jaar 1413, om de vernielende kracht der zee hier te stuiten. Zij bevestigden de kust van Petten tot aan Den Helder met een dijk, die echter spoedig bleek onvol doende te zijn. Daarna werden drie dijken opgeworpen van klei en aarde, welke bo venop zoo breed waren, dat twee rijtuigen er gemakkelijk naast tlkander op rijden konden. Deze dijken werden later nog hooger en breeder gemaakt, zoodat zij tban» Louis Bouwmeester zal, volgens het Volksbelangin den zomer een kunstreis door Duitschland maken met een Duitsch gezelschap en o. a. te Berlijn en te Wee- nen in Shakespeare-TaWnn optreden. Blijkens een bericht in Aftonbladet, een te Stockholm verschijnend dagblad, is me vrouw Rüssing, die in dat blad de »pri- madonna bij het Thentre Libre te Amster dam genoemd wordt, voornemens een studie reis te maken naar Skandinavië, voorna melijk naar Zweden. Daarbij wordt er op gewezen, dat de Skandinavische litteratuur in Nederland eerst sedert de laatste jaren gewaardeerd wordt, maar ook sedert dien tijd een niet te loochenen invloed doet gelden. Een groot, om niet te zeggen het grootste, aandeel in het succes van het Skandinavisch répertoire in Nederland is aan mevrouw Róssing te danken, zegt het Zweedsche blad. Het bezoek van mevrouw Róssing aan Zweden heeft voornamelijk ten doel, hare opvatting van de vrouwenfiguren van het moderne Noorsche tooneel te toetsen aan die van het Skandinavisch artistieke leven zelf. Daarbij zal zij waarschijnlijk in enkele harer beste rollen voor het Zweedsche pu bliek optreden. übld Bij de gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten te Am sterdam werden uitgebracht 3791 stemmen, tegen 3867 stemmen op 8 Dec, 1891. Uitgebracht werden 3791 stemmen, van onwaarde 11 stemmen, zoodat het aantal geldige stemmen 3780 bedroeg. Hiervan verkregen de heeren Mr. J. E. Hennj 2486 en Mr. J. A. N. Travaglino 1294 stemmen, zoodat tot lid der Provin ciale Staten gekozen is de heer Mr. J. E. Henny. Zekere W., te Hengeloo, eigenaar van een manufactuurzaakje, vroeger voor zitter van de afd. van den Sociaal-Demo- cratischen Bond te Hengeloo, heeft Maan dag een moordaanslag gepleegd op zijn voormaligen kostganger Jansen. Hij loste twee schoten uit een revolver op den man, trof hem met het eerste schot in de zijde, terwijl iemand die ijlings toe kwam II. Hooge Colleges III. Faiteul. Ziken IV. Justitie V. Binnenl. Zaken VI. Marine. Vila. Nationale Schuld Vlié. Financiën VIII. Oorlog IX. Waterst. Handel en Nijverheid X. Koloniënt XI. Onvoorz. uitgaven Totaal t 130,813,390.625 Bij de indiening der begr. bedroeg de raming f 129,959,038.18. Zij werd gedu rende de schriftelijke gedachtenwisseling door de regeering verhoogd met 1 f 1,006,205.52 en verminderd met f 143,480.03 in het geheel dus verhoogd met f 862,725.52; zoodat zij bij den aan vang der beraadslaging f 130,821,761.625 bedroeg. Gedurende de beraadslaging in de Tweede Kamer werd zij verminderd met f 12,000.00 en verhoogd met f 3,627.00 in het geheel dos verminderd met f 8.373 00 j De raming der middelen voor 1892 bedraagt f 127,600,150,00 welke raming door de begrooting van uitgaven wordt overtroflen met f 3,213,240.625. De verschillende armbesturen van Alkmaar hebben eene schenkitig ontvan gen van ca.f 4000, te verdeelen naar rato van het aantal hunner bedeelden.De milde gever is een ingezetene van den Haag. Een grcot schandaal is, naar men meedeelt, in het laatst der vorige week te Nieuwendam voorgevallen. Een bekende dronkaard ging met eenige kornuiten de weddenschap aan, dat hij, in een der kroegen aldaar, dertig glaasjes cognac in betrekkelijk korten tijd zou opdrinken. Hij won werkelijk de weddenschap en strompelde toen naar zijn huis. Hij ge raakte daarbij in een sloot, maar wist er uit te krabbelen; nat en verkleumd bleet hij op den weg liggen en 'smorgens vond men hem dood. Waarschijnlijk zal dit ge val tot een onderzoek aanleiding geven. Langs de kusten der Zuiderzee begint zich reeds drijtijs te vertoonen. Tijdens eene huwelijksinzegening in de Domkerk te Utrecht had de predikant R. het ongeluk, toen hij den preekstoel zou verlaten om het jonge paar den bijbel aar, te bieden, van de trap te vallen, waar door hij een zoodanige hoofdwonde bekwam, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Omtrent het ongeluk, eergisteren door eene aanrijding op de spoorbaan on der Oegstgeest voorgevallen, wordt na der bericht: De commissaris van rijkspo- lilie te Leiden, die aan den Stationsweg zijne woning verliet, hoorde den slag en snelde onmiddellijk naar de plaats des on- heils, waarop door hem, na het nemen van de noodige politiemaatregelen, het onder zoek naar de oorzaak van het ongeval werd geleid. Daarbij is gebleken, dat de overweg- wachter der Hollandsche Spoorwegmaatschap pij onachtzaam heeft gehandeld, door den afsluitboom voor de stoomtram te openen, niettegenstaande de seinen op de spoorbaan veilig stonden, ten bewijze dat er uit de richting van het station een trein moest aankomen. Bovendien was van het station de vertrekkende trein aan het blokhuis van dien wachter afgeslagen. Doch hij beweert, de klok niet gehoord te hebben. Proces verbaal werd opgemaakt, terwijl het lijk ter gerechtelijke schouwing is afgegeven een voldoend bolwerk vormen en reeds se dert drie eeuwen ons land tegen de ellen de eener overstrooming behoed hebben. De Waker, die de voornaamste der drie Hondsbosscher-dijken is, staat vlak aan de zee en strekt zich uit van Petten tot Kamperduin, bij Den Helder. Hij wordt Waker genoemd, omdat hij nooit rust heelt en voortdurend in strijd is met de zee. Evenals een soldaat, die voor den vijand staat en geen oogenblik verpoozing heelt, zoo is ook deze dijk steeds op de wacht tegen zijne trouwelooze en machtige tegen partij. Hij is ook als een krijgsknecht goed van wapenen voorzien. De kant van den dijk, welke naar zee is toegekeerd, is van zware granietblokken voorzien, waartegen de brullende zee vruchteloos hare krachten verspilt. Ten zuiden van den Waker ligt de tweede dijk. Deze wordt door den eersteu beschut en is daarom ook niet gewapend. Hij behoeft niet zoo op zijn hoede te zijn eu wordt daarom de Dreo- mer genaamd. De derde dijk, welke nog meer land waarts in lig, doet slechts dan alleen dienst wanneer de andere twee bezwijken. Het is dezen geoorloofd om te rusten, daar het in de laatste drie eeuwen nog niet gebeurd is dat hij dienst heeft gedaan. Hij wordt daarom dan ook de Slaper genoemd. Aldus is onze kust beschut tegen de j grillen van de zee, die rustelooze en wis pelturige buurvrouw. Evenwel hadden eene eeuw geieden de elementen samengespannen om Holland le verderven. Op Kerstavond van het jaar 1761 bereikte de opzichter van den dijk, op weg naar Amsterdam, Alkmaar. Het was goed weder, toen hij uitgingmaar na woedde er een hevige storm uit het noordwesten, welke van oo genblik tot oogenblik in kracht toenam. Het was tevens springvloed. Hij dacht met benauwdheid aan den Waker en zag naar den hemel, die er stormachtig uitzag. Het was zes uur en om zeven uur ver trok de postwagen naar Amsterdam. Wat moest hij doen Hij moest noodzakelijk te Amsterdam zijn, maar hij wist, dat nie mand bij den dijk was om de arbeiders te leiden. Hij dacht een oogenblik na en keerde toen zoo spoedig mogelijk naar zijn post op den Waker terug. Toen hij op de plaats tkwam vond hij daar een ontzettend tooneel. De storm was in een orkaan veranderd, en de arbeiders ongeveer tweehonderd in getal, bevonden zich in de uiterste verlegenheid. Zij hadden reeds hunnen geheelen voorraad takken bossen en zeildoek verbruikt en weinig of niets gedaan om de aanvallen van hunnen vijand te keeren, hoewel het nog eenige uren duurde, voordat het hoog water was. Welk een uur was dit iu de geschiede nis van een volk! De opzichter zag, dat er geen oogenblik te verliezen was om nieu we takkenbossen aan te voeren, en hij kwam in een half uur terug met drie volgeladen wagens. Toen de arbeiders htm zagen, lie ten zij een luiden vreugdekreet hooren, die nog boven het geloei van den storm en het brullen der golven uitklonk. s Daar is onze opzichter, God zij geloofd, aan een der hnogleeraren in het Acade misch ziekenhuis. Naar men meldt, treedt de influenza thans in Groningen recht kwaadaardig op. Vooral op het platteland komen veel geval len van longontsteking voor en wel zoo plotseling, dat vaak den eenen dag zich nog volstrekt geen verdachte verschijnselen voordoen en 's anderdaags de long van den patiënt reeds geheel ontstoken is. De sterf gevallen zijn dan ook volstrekt niet zeldzaam. Ten gevolge van een twist tusschen eenige jeuadige officieren en burgers in een bierhuis te Maastricht zijn de officieren van het garnizoen aldaar door den regiments commandant verzocht, voortaan geene koffiehuizen aldaar meer te bezoeken. Dit verzoek, dat luidens de daaraan toegevoegde uitlegging rnet een verbod gelijk staat, is door de oudere officieren niet gunstig ont vangen en heeft ook op de burgerij geen goeden indruk gemaakt. De verstandhouding tusschen officieren ,en burgers liet niets te wenschen over. Men schrijft uit Westslellingwerf aan de Prov. Dr. en A. Cld. a. 21 Dec. 11.: De geheele familie broeders en zus ters Ant. Lourink, in het beruchte Westersche veld had zich vereenigd ten huize der ouders, waar een der leden, H. P., schoonzoon ran Ant. L., een afscheids- partijtje gaf. 't Ging in den vooravond naar wensch, allen profiteerden naar hartelust, tot dat j eindelijk Jacob kwaad werd op Cornelis, Gornelis op Albert, Albert op, ja, 't is moeielijk te zeggen hoe bier eigenlijk de zaken, enfin, alle familieleden, zoowel vrouwen als mannen, stonden eensklaps als de grootste vijanden tegenover elkaar. Buiten geraakte men handgemeen, waarop eenë bloedige- strijd volgd^; hoe lang die heeft geduurd weet men niet, maar i toen eindelijk de strijd gestreden was, telde bet slagveld 6 zeer erg verwonde dapperen, bij wie allen ten spoedigste de hulp van dr. Melchior moest worden ingeroepen. 2 broeders en 1 zuster zijn allen gewond aan den arm, van wie 2 vrij gevaarlijk nabij de pols, een andere broeder is de neus voor een ruim deel afgesneden, een zwager ligt met een kolossale schedelwonde (messnede) enz. enz., 't Is vreeselijk De politie bemoeit zich ijverig met de zaak en, naar men zegt, zou een schoon zoon J. H. de hoofdschuldige van dit barbaarseh feit zijn, evenwel mag men aannemen, dat ieder zijn ^best" heeft gedaan. Gisteren avond is aan het station Maastricht een personentrein, komende van Hasselt, gestooten op een manoeuvreerendeo trein. De beide locomotieven 'zijn ontspoord en beschadigd; ook drie waggons zijn be schadigd. De reizigers bleven ongedeerd of bekwamen slechts onbeduidende kneuzingen. Te Oosterbeek is eene alleen wonen de bejaarde vrouw, die eene test met vuur op haar schoot had genomen om zich te verwarmen, in brand geraakt. Voor dat er hulp kwam opdagen om het vuur te doo- ven, had zij reeds zulke hevige brandwon den bekomeu, dat zij eenige uren daarna onder hevige pijnen is bezweken. Men verneemt dat de heer üavenport (Sequah) die, zooals men weet, voornemens is in Nederland te blijven, zich niet te Amsterdam, maar te Utrecht zal vestigen als masseur. N. v. N. Te Rats (in Zeeland) is dit jaar geen enkel huwelijk gesloten een troost voor oude vrijsters in andere gemeenten 1 Zooals bekend is wordt door de meeste gemeentebesturen de drankwet, ten opzichte van het verleenen van vergunnin gen, in dien zin opgevat, dat de houder eener vergunning een nieuwe of afzonder lijke vergunning noodig heeft, wanneer hij een lokaliteit, waarvoor de vergunning geldt, wenscht te vergrooten of te verbouwen, of wel, wanneer hij een of meerdere lokalitei ten dm door hem bij r aanvrage zijn opgenomen, tot J"1 stemmen!be- thans de gemeente-bestS"!*1'^ hebben medegedeeld, dat een nieuwe of u° §ewt*t lijke vergunning in bovenbedoel^0^?1'" met noodig is Niet alleen dat de wet met wil, maar het zou zelfs met haar \R zqn, vermits dan aan een en dezeltde drank inrichting meer dan één vergunning veÏ" leend zoude worden, wat niet w te brengen met het'le l,d vaj ^5 het volgend vergunningsjaar kunnen'daar om de vergum,ingsbesluiten, naar hei deel van Ged. Siaten. met meelre l7" liteiten, indien zulks wordt gewenvht den aangevuld. Sewenscht, wor. - De trein die Maandagavond 7 u blonden, derailleerde ODmidXT"", het station op het hart van den kruiswi^| De voorste locomotief passeerde den wissel bijtijds de tweede echter derailleerde g, heel en werkte zich ln het zand. De bagage wagen weid ingedeuktde hoofdcondueSr Kuijk kreeg eene oubeduidende ontvelling in het aangezicht. De reizigers bemerklen het ongeval eerst toen zij in het o,int moesten uitstappen. Niemand hunner0 be kwam eenig letsel. Dank zij de afdoende maatregelen van chef eu personeel is de loop der trei nen met vertraagd. De mate.rieele schade is nog al belangrijk; de oorzaak voorals- nog met bekend. olgens te Kampen uit zee aancre- komen gezagvoeders van booten is er reeds groote hoeveelheid ijs in de Zuiderz.e waardoor de vaart zeer vertraagd wordt De stoomboot Meppel II moest gisteren Kam pen passeeren wegens het vele ijs in het Zwolsche diep. Verslag der vergadering van den Raad der gemeente BA RSINGERHORN, ge houden op Dinsdag 22 November 1891. weest blij, du is alles over!" De meester wees ieder zijn post aan en verdeelde de takkebossen en het zeildoek. Er ontstond nu een roemrijken strijd, een strijd tusschen den mensch en den woeden den oceaan. Het was zeer donker, maar toch niet donker genoeg, om de scherpen blik te misleiden van de arbeiders, die naar elke opening in den dijk zochten, waar een granietblok uitgeslagen was. Vree selijk was het gedruisch, het loeien en huilen van den wind en het slaan en donderen der opgestuwde golven tegen den sidderen den dijk. Met onvermoeiden ijver spoedde zich de opzichter van de eene plaatsnaar de andere, om den moed en de kracht der arbeiders aan te vuren. De orkaan werd met elk half uur sterker en de golven woe dender. De vloed klom nog altijd, tot mid dernacht toe. Het was elf uur. Reeds was bijna de geheele voorraad van zeildoek ec takkebos.-en verbj nikt en nog nam de woe- der klotsende golven toe. Ongeveer te half twaalf hoorde men een lui geschieeuw van het midden van den dijk. ,Help help! er zijn vier steenen tegelijk uitgevlogen Oogenblikkelijk snelde de opzichter toe Waar is het vroeg hij. h Hier, hierriepen Men stemmen te- gelijk. De opzichter eu vier anderen bonden een touw om hun midden, en veertig banden hielden de einden der touwen stevig vast. De vijf mannen namen al de overgeble ven zeilen en takkebossen en lieten zich langs de schuine zijde Tan den dijk naar Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent ten 11 ure de ver gadering, waarna de notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken: a. eene missieve van Heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie d.d. 20 Nor. 1891 no 40 geleidendede goedge keurde suppletoire kohieren van den Hoofdelijken omslag en Hondenbelasting, dienst 1891. b. idem d.d. 25 Nov. 1891 no. 62 ge- luidende de goedgekeurde gemeente-be grooting voor 1892. c. een besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland d.d. 9 Decem ber 1891 no. 67 houdende vaststelling der ontvangsten en uilgaven van de ge meente, dienst 1890. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde wordt gesteld de behande ling der begrooting van het Algemeen Bur gerlijke Armbestuur, dezer gemeente. Na onderzoek wordt deze goedgekeurd met een bedrag van f 9776.in ontvangst en uilgaaf. Benoemd tot leden van het Algemeen Burgelijke Armbestuur, de Heeren: D. Raat en J. Breebaart Cz. en tot lid van het Weezenarmbestuur, de Heer J. Hoekstra. De Voorzitter deelt mede dat bij van den Heer W. Kleijn Sckoorel, arts te Loosdrecht een schrijven heett ontvangen, waarbij deze inlichtingen verzoekt aangaande den werkkring van een geneeskundige alhier, hoe hoog de jaarwedde is, of er een wo- uiDg is en zoo meer. Wat de jaarwedde betreft, deelt spreker mede, dat indertijd is bepaald, dat de ge meente f 600 zou geveu voor den verlos kundigen dienst, de vaccinatie en de dood- schouw. en het algemeen burgerlijk arm- beneden glijden. De razende golven sloegen hen heen en weder met hunne handen en voeten tegen den dijk, maar spoedig was de opening gestopt en werden de mannen weder opgehaald. Er lieten zich opnieuw van alle zijden hulpkreten hooren. „Is er geen zeildoek meer riep de opzichter, den geheelen dijk langs loopende. #Alles is op* was het antwoord. »Dan uwe jassen uitgetrokken en ge bruikt 1" riep de meester, terwijl hij de zijne uittrok. Zij stonden half gekleed in den storm, doornat van het slaan der golven. Het was kwartier vóór twaalf. Als het nog één kwartier duurt, loopt het water over den dijk en niemand in Noord-Holland zal in leven blijveD. De jassen waren alle ver bruikt. Thans nog de eenige hoop. #Nu mannen, kunnen wij niets meer doen Valt op uwe knieën om God te bidden riep de opzichter. En de tweehonderd mannen, meest vaders van huisgezinnen, knielden boven op den schuddenden en bevenden dijk. Zij zonden bij het woeden vau den storm eu het ge donder der golven huune gebeden omhoog tot Hem, die tot de golven kon zegger. #Weest stil,* en tot de windeu #Zw jgt. God hoorde het gebed vau deze twee honderd mannen. Merkwaardig ?n tocl niet merkwaardig de zee viel en de stor bedaarde op betzelfde oogenblik. De nacht bracht eene boodschap de wakers, droomers en slapers Tan Tolgende geslachten.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2