I li een wrevel haar bezielde. AU altijd zetelde gewoon was te bedrijven, 's Nacht* stond drze op en schreef dau verstandig en lees baar, doch verklaarde dat als het minste licht in hare kamer viel, zij niet in staat was haar werk voort te zetten. Een straal van de maan, die door haar veusler naar binnen viel, was voldoende om haar in de war te brengen. Zij kon alleen voortgaan, wanneer ze door de volinaakste duisternis boeten t' Gemengd Nieuws. schijnen er sommige personen te bestaan, die zich ook nog in hun slaap willen be zig houden. Heel wat van deze lieden heb ben in dien toestand plannen opgeworpen en tot een goed einde gebracht, welke zij, terwijl ze wakker waren, heelemaal niet Vreemde gebeurtenissen konden snappen. Zonder twijfel doen ze gedurende den slaap. Een edelman, die aan aanvallen van somnambulisme leed, verliet op zekeren keer in het midden van den nacht zijn slaapkamer, in volledig rijcostuum. Zijn knecht die bevel had gekregen om hem in het oog te houden, uit vrees dat hem eenig ongeluk zou overkomen, volg de hem naar den stal. De edelman, welke den sleutel bij zich had, deed de deur open, koos zijn gelielkoosd paard uit, zadelde het, deed het deu teugel aan en steeg op. De knecht, die een ander paard had genomen, volgde zijn meester gedurende verscheidene mijlen. Ten slotte keerde de slapende naar huis terug, bracht zijn paard naar den stal en ging nair bed. Toen hij den volgenden morgen wakker werd, kon hij zich zijn nachtelijken rit heelemaal niet meer herinnen-n. Een Amsterdamsch bankier, vroeg eens een leeraar in de wiskunde om een zeer ingewikkelde en verwarde som op te iossen. De leeraar, die dacht dat dit eene goede oefeuiüg zou zijn voor de intelleclueele ver mogens van zijn leerlingen, gaf deze de som op en verzocht hun het raadsel op te lossen. Een der studenten, die gedurende den dag diep en lang over het ingewikkelde onderwerp had nagedacht, stond, nadat hij eenigen tijd geslapen had, op, kleedde zich aan en zette zich aan zijn lessenaar. Nauw keurig werkte hij toen het probleem uit, terwijl hij ettelijke vellen papier mei algebraïsche cijfers en berekeningeu vol schreef, 's Morgens kor. hij zich niets meer van dit werk herinneren. Een merkwaardig geval werd gegeven door Weinhalt. Een muzikaal student had de gewoonte om in het midden van den nacht op te staan, aan de piano te gaan zitten, de muziek te arrangeereu en zuiver het stuk, dat voor hem lag te spelen. Als een blijk van het scherpe begrip, dat droomende of slapende, omdat ze het anders niet kunnen, zelfs al weuschen zij het ook nog zoo zeer. Bij het honden van een 1 e- zing over de vaste sterren gebruikte onlangs zekere dr. Davido Gill het volgende voor beeld om zijnen hoorders cenigcrmaleeentast- baar denbeeld te geven van de afstnndeD, wel ke ons nietig planeetje van die hemel lichamen scheiden: Nemen wij aan, zeide de heer Gill, dit er een spoorweg bestiat van hier tiaar Centanri; en voorts, dat, ten einde het verkeer daarop aan te moedigen, de vrachtprijs zoo laag mogelijk uesteld is namelijk op één stuiver per 1000 Eng. mijlen in de eerste klasse. Welnu een heer, wil de reis aanvaarden. TI ij neemt voor zichzelven een biljet der eerste klasse, en heelt daarvoor le betalen hoeveel? Och, om er een rond cij fer van te maken, juist het bagatel van 13 500,000.000 gulden. Zoodra hij plaats genomen heeft vraagt hij aan den conduc teur: „Hoe snel loopen wij „Zestig Eng. mijlen in het uur," luidt het ant woord. „En wanneer", vraagt de reiziger nog,„zullen wij dan op Centanri uitstappen?* „Over 48,665,000 jaar, meneer!" Dynamiet ontploffing. Woensdagochtend had te New-Yors op de werf van de maatschappij tot aanleg van een tunnel naar Long Island etn hevige dynamiet—ontploffing plaats. De naburige huizen werden vernield, sommige door in storting, andere geraakten in brand. In het postkantoor werd alles dooreengewor- pende brievenkasleu werden tot splinters geslagen en de beambten vielen tegen den grond. De ramp hid vele persoonlijke on gelukken ten gevolge. Twee personen wer den gedood, vele andere gekwetst; vooral door het verlies van ledematen of de oo- dat hij had gedurende zijn slapenden toe- qe Tot de gekwetsten behooren drie die stand, dient vermeld te worden, dit, toen doodelijk zijn gewonden drie zeer ernstig, zijn mede studenten op zekeren nacht hem Over een afstand van een mijl was de grond gadesloegen en plotseling het muziekblad het onderstboven keerden, hij het aanstonds ontdekte, het vei in zijn vorigen toestand terugbracht en voortging met speleD. Bij een volgende gelegenheid, toeu een toon van het instrument valsch was,deed deze valsche toon zijn gehoor zoo onaangenaam aan, dat hij het spel staakte en den ontstemden toon stemde, voordat hij zijne oefening voort zette. Een andere student had de gewoonte om, terwijl hij sliep, ettelijke plaatsen uit een boek te vertalen van het Italiaansch in het Fransch. Hij gebruikte er zijn dictionnair bij en was zeer nauwkeurig bij het uitzoe ken van het juiste woord, dal hij noodig had. Wanneer men de gezichtszintuigen, die bij zulke slaap-inspanninge» in 't spel komeu, nagaat dan hebben we daarin een merkwaardig geval, dat eene jonge dame overal met glasscherven bedekt. De ontplof fing schijnt het gevolg te zijn van de on- voirzichtigheid van een Italiaansch werk man die drie vaatjes dynamiet, welke hij wi'de ontdooien, naar een binnenplaats bracht, waar een groot vuur was aangelegd. De man zelf behoort tot de slachtoffers. Zijn lichaam werd als het ware in stuk ken gescheurd. Eenigen tijd geleden heeft een Duitsch iugtnieur proeven ge nomen met een plaveisel van caoutchouk. Dit nieuwe bestratingsmiddel schijnt uit stekend te hebben voldaan, daar het zelfs asphalt in duurzaamheid overtreft. Ook te Londen is een prroef genomen, waar even eens uitnemende resultaten werden verkre gen. Het plaveisel is niet alteen zeer elas tisch en dus voor den voetganger aangenaam maar dempt ook alle geluiden van rijtui gen en karren. Een nieuw plaveisel dat in hooge mate elastisch is, is dat, bestaande uit in blok ken geperste en gemalen aardpek. oor de pairden is dit plaveisel bijzonder geschikt t-rwijl het evenals asphalt, caontchouk en hout het geluid dempt. In Australië wordt deze methode van bestrating rec-ds met het grootste sncces toe gepast. E en zonderling rechtsge- ding kwam dezer dagen te Londen voor. De vrouw van een kapitein van het leger cisclite namelijk schadevergoeding van een winkelier, wijl zij op een vetvlek op den vloer van diens magezijn was uitgegleden en haar been had bezeerd, zoodat zij zich eenigen tijd het genot van rijden en dan sen moet ontzeggen. Hot gerechtshof ken de inderdaad de eischeres 5ll pond sterling vergoeding toe, en in tweede instantie werd dit vonnis bevestigd. Zinspelende op de bekende preutschheid der Engelsche dames, merkte een Engelsch blad gekscherend op: „De wakkere kapi teinsvrouw mag worden gelukgewenscht niet slechts wegens het verkregen „pijngeld", maar ook om haar moed, om ten overstaan van het volk te erkennen., uat zij beenen bezit. De spaansche hidalgo, die zijne ko ningin van een verschrikkelijken vuurdood redde, doordien hij haar aangreep en over den grond rolde lotdat de vlammen waren verstikt, werd iloor een ouden kamerheer streng berispt, wijl hij zich verstout had de hauden aan het lichaam van II. M. de koningin van Caslilië en Aragonië te slaan. Op zijn schuchtere verontschuldiging, dat de beenen van H. M, brandden, kreeg hij het strenge antwoord: „De koningin van Spanje heelt geen beenen, mijnheer". Het vetvlekproces heeft nu duidelijk en klas bewezen, dat een vrouw van een kapitej beenen heeft en dat zij zich hierovf niet eens schaamt In Oostenrijk heeft he mond- en klauwzeer zóó geduchten omvat gekregen, dat in de Kamer op het nemi van de scherpste maatregelen tot uitroe ing der ziekte is aangedrongen. In het begin dezer maand heerschte de zieke in 367 gemeenten en zijn, blijkens de raededeeliugen der regeering in de Ka mer, 14,000 hoeven en erven besmet. Zelfi heeft dit getal 18,000 bedragen. Vooral woedt de ziekte in Tirol, Salz-| burg, Bohemen en de Bukowina. In OSCHATZ in Sak se woonde in het begin dezer eeuw de rector die zoo dikwijls hij zijn leerlingen de geschif denis van den zeven-jarigen oorlog moest vej tellen, geregeld met de volgende inleiding bj gon: „Zooals jelui weet kindereu, ben ik Noseen afkomstig. Daar was mijn vader ga meente-secretaris. Stelt jelui nu eens voor; een mooien Augustusmorgen van het jai 1756 was hij zooals gewoonlijk vroeg o staan en ging juist met zijn pijp in den i oi naar buiten oin de luiken open te mi ke Daar kwam plotseling een pruisische huzr- aanrennen. Bijna liet mijn vader van senr zijn pijp uit den mond vallen, maar hij he I stelde spoedig en vroeg: „Neem tnij niet kw lijk, maar bent u niet een Pruisische huzaar! „Jawel!" antwoordde de man. „Mai i' 13 om Godswilriep vader, „wat hebt u d hier bij ons in Saksen te doen?" Weet het dan nog niet," antwoordde de hazaa kortal, „dat vandaag de zevenjarige oorloJ is begonnen?" Hier zweeg de oude rector een oogenblikl en keek naar zijn leerlingen. Zijn gelaat heil derde dan aaustonds op,wanneer een der kna-l peu zich vermande om te vragen: „Maar mijnt heer hoe kon de huzaar toen retds weten dan de oorlog zeven jaar zou duren?" Snelpersdruk van J. WINKEL, SchagenJ l er een minzaam lachje om hare lippen, alsof zij met haar moeder over de aangenaamste dingen ter wereld kootte, doch hare tengere vingers plakten intasschen zenuwachtig aan den fijnen batistten zakdoek, welken zij in de hand hield. Mevrouw Chabot schalde afkeurend het hoofd. „Ik herhaal hetgij ziet spoken .Ik zal wel middelen vinden, daaromtrent in het reine te komen,' antwoordde haar i was omringd, dochter, „en vind ik mijn vermoeden l>eves- Niet tevreden huu plicht te doen gedu- tigd, dan zal de schijnheilige intrigante rende, den dag en wanneer ze wakker zijn, WORDT VF.RVOLOD. VERVOLG.

Schager Courant | 1893 | | pagina 6