Uit en voor de Pers. Antwoord aan onze cor respondenten. Gemengd Nieuws. 1 vervoerd. He ongelukkige kinderen der vrouw,waarvan dedrie oudsten dieu|avond toen zij uit de kerk terugkwamen hun ongeluk vernamen, waren ais krankzinnig van smart. De ontaarde man en vader bevindt zich in hechts nis. e Algemeene Muziek- handel" te Amsterdam, firma Stumpff en Koning, heeft het plan opgevat al de wer ken uit te geven „uit het program van het koor a Capella van Dan. de Lange." Een begin maakte zij reeds met een keurig uitgevoerde uitgaaf der drie oud— Nederlandsche volksliederen „Is er yemant uit Oost-lndiën gekomen'„Pots honderd duysent slapperment' en „Couiedianten Dsds* welke opschriften de oude zang wijze aanduiden. Het schutblad vertoont de afbeelding der zangers en zangeressen, die zich om den heer De Lange geschaard hebben. Hoewel de meeste van de oud-Neder- landsche meesterwerken, die het koor pleegt uit te voeren, reeds verschenen zijn in de uitgaven der Vereeniging voor Noord- Nederlandsche Muziekgeschiedenis' (secre taris prof. H. C. Kogge te Amsterdam, hij wieu men zich tegen eene jaarlijksche contributie van drie gulden als lid—be- schermer kan aanmelden en dan ontvangt wat die Yereeniging uitgeett) en meeren- deels nog afzonderlijk verkrijgbaar zijn, zal het menigeen toch zeker aangenaam zijn, dat genoemde firma (sedert enkele jaren ook de uitgever van de muziekwerken der genoemde Yereeniging) de gelegenheid opent om als het ware eene bloemlezing nit die meesterwerken aan te schaffen, gelijk Dau. de Lange ze uitgezocht en voor deze nieuwe uitgave bewerkt heeft. Dickens is nooit uitge lezen en blijft voor het volgende geslacht, wat hij voor het vroegere gt-weest is. Mat is kostelijker dan zijne scherts, wat vroo- lijker, wat beminnelijker, wat onschuldiger? Yan welken romanschrijver is het zoo waar als van Dickens, dat hij vermaakt en sticht, dat hij nooit ergert en nooit verveelt Al wat dienen kan om hem voor de jon geren te maken, wat hij voor de ouderen geweest is en blijft, eene onuitputtelijke bron van reine en verheven, gevoelens van onschuldig vermaak en levenswijsheid, juichen wij toe en daarom verheugen wij ons, dat zijne werken thans in goeden vorm voor geringen prijs verkrijgbaar worden gesteld. Ter gelegenheid van het aanstaand gouden bisschopa-ju'oileum van Paus Leo XII, heeft de „Nederlandsche Koomsch Katholieke Volksbond" een feest viering ontworpen op Zondag 12 en Maan dag 18 dezer. Op eerstgenoemden datum wordt een buitengewone vergadering voor de ledeD gehouden, des namiddags te één uur in het lokaal „Frascati" (O. Z. Voor burgwal), waarin de feestrede zal worden uitgesproken door den Heer Q. W. Ko- nings, pastoor der parochie van de H. Ma ria Magdelena. Maandag 13 dezer feestelijke bijeenkomst in het paleis voor Volksvlijt des avonds te 8 uur, welke zal worden bijgewoond door den Bisschop van Haarlem. Dr. Poelman, lid der Tweede Kamer, trad te OUDE PEKELA op met een rede over de aanhangige kieswets- ontwerpen. Hij verklaarde zich daarvan een beslist voorstander, en schetste de ge volgen, die verwerping zoude kunnen na zich slepen. Ten slotte drong hij aan op een adresbeweging ten gunste van deze wetsvoordracht. Voor deze trap was in den grond een valdeur aangebracht, om door deze vaten eu okshoofden in den kelder te kunnen laten neerdalen, tot welk doel aan de achtenyde van den gang een windas zich bevond. Nadat Viroulas den gasvlam had uitge draaid, bega' hij zich weder naar zijn por tiersloge, in den achtergrond waarvan zich een deur bevond. Hij opende met een sleutel eerst bet zware hangslot en maakto toen de deur open, uitwelke bem een vochtige, kille, muffe lucht tegenstroomde. H'er gaf een vrij steile trap toegang tot den kelder. Hij stak een lantaarn aan en daalde in den kelder af, nam daar een tegen den muur staande stang, die van boven een ijzeren baak bezat, en trok daarmede de drie zware ijzeren grendels wog, waarna de in den gang uitkomende valdeur terug viel. Aan bet einde van den donkeren gang bevond zicb dus nu voor de trap, in den grond een opening, welke iemand, die van buiten af het huis binnen kwam, onmogelijk kon zien. Wauneer Sanguinet kwam, dan zou Vi roulas hem uitnoodigeD, me» hem naar boven te gaan, om daar de zaak af te doen. Hij behoefde bem dan maar uit beleefdheid voor te laten gaaD, en dan moest zijn tegenstan der onvoorwaardelijk in den meer dan vier metor diepen kelder neerstorten en den hals breken. Dan belette niemand den ont werper van dit schurkachtige plan, het ver borgen geld uit zijn schuilplaats te halen, zijn huis tc sluiten, en met den eersten trein over de Belgische grenzen te vluchten. Een grijns maakte het gelaat van den hotelhouder nog afschuwelijker, toen bij de valdeur had neergelaten. Hij zette daarna den haak weder op zijn plaats, sloct de kelderdeur en ook het hangslot en «pende daarna weder de huisdeur. Hij bleef nu in de deur staan, om Sanguinet's komst af te wachten, opdat intusschen niet toevallig een onbekende, zonder dat bij bet bemerkte, binnentrad en door de geoponde valdeur in den kelder zou storten. Na een poos hoorde hij het van do kerk torens zes uur slaan nu, Jacques San guinet kon nu komen, alles was voor zijn komst in gereedheid gebracht.' WORDT VERVOLGD. Gisterenochtend was men te HEEREWEEN getuige van een niet alledaagsche soart van werkverschaffing. Een hoog bejaard en pegoed ingezetene, dezer dagen overleden, had namelijk bij uiterste wilsbeschikkiug bepaald, dat zijn stoffelijk overschot niet inel een lijkwagen, doch door honderd dragers naar het kerkhof moest worden vervoerd, aan elk van welke f 2.moest worden uitgekeerd. Werkelijk droegen of vergezelden dan ook honderd arbeiders het lijk. Op de algemeene verga dering van de vereenging Schuttevaer, den 1 te ZWARTSLUIS gehouden, is o. a. aan het hoofdbestuur opgedragen aan het bestuur van den polder Waard eu Groet lo verzoeken, verdieping der haven te K o 1 h o r n en aan te dringen op afschaf fing van tolgeld a3n den Koogerpolder en aan de Ondesluis Zijpe, alsmede tot hel aanleggen van een jaagpad langs het vaar water van Koihom naar Nieuwe Niedorp. Op voorstel van mr. Roessingh, werd door den gemeenteraad van ASSÉN besloten den hsoldel omslag met f 1000.te verhoogen ten einde het dagelijkscb bestuur gelegenheid te geven om bij onvermijdelijkheid werk te blijven geven. Zekere juffrouwYerboom, wonende aan den Dordtschen straatweg na bij Charlois, ging eenige inkoopen doen te Hillesluis en ontmoette op haar terugkomst tegen vijf uur in den namiddag op den Groenendijk een man van middelbaren leef tijd met grijze bakkebaarden, gekleed in een colbertcostunm. Toen zij de man nakeek, zag zij tot ha ren schrik dat deze terugkwan. Hij wilde haar een schop geven, wat echter mislukte; maar een tweede schop tegen den buik deed haar van den dijk vallen. Zij bad om gena de en bood hem het geld aan, dat zij bij zich had. Hij wees dat echter af met de opmer king: „niet om je geld of onzedelijke han delingen is het mij te doen, maar om je leven. Je zult hier op deze plaats sterven." Daarna werd de vrou w getrapt, geslagen en trachtte haar de keel dicht te knijpen. Hij liep eeni ge malen den dijk op en kwam telkens terug om zijn slachtoffer te mishandelen. Gelukkig kwamen er eindelijk eenige men- schen aan, en nauwelijks had hij eenig ge luid gehoord, of hij verliet eerst heel be daard de plaats om later iu een overhaaste vlucht zich aan de handeu zijner vervolgers te onttrekken, wat hem dan ook gelukt is. Te Osch deed zich naar een vroeger bericht meldde een geval van aziatische cholera voor. Thans wil men dat de man tengevolge van vergiftiging is ge storven. Onvoorzichtig genoeg had hij groe ne boonen gegeten, die gekookt waren in een pot waarin men volgens dwaas gebruik eeni ge koperen centen gedaan had om de boo nen een groene tint te geven. Eenkind van zekeren S., te Enkhuizen slikte bij het drinken uit een 'kopje een koopje van een koffiepot door. De onstelde vader trachtte ijlings bij de buren en bij den dokter hulp te vinden, maar vóór deze laatste zijn bij stand had kunnen verleeDen, was de moeder reeds van den schrik achterovergestort en onmiddellijk een lijk. Eene jeugdige dienstbo de te GRONINGEN had verlof gekregen hare familie buiten te mogen bezoeken. Reeds eerder zou zij aan dat voornemen gevolg hebben willen geven, maar steeds was dit om de een of andere reden uitge steld. Toen zij nu op den bepaalden dag zou vertreKken, kwam ze ongeveer een half uur te vroeg bij het station ea ontmoette daar een kennis harer jeugd uit hetzelfde dorp waar zij thuis behoorde, die voor eenige ja ren naar het verre Westen vertrokken en nu naar ziju vaderland was teruggekeerd om er eene vrouw te zoeken, 't Gevolg van de vernieuwde kennismaking was een huwelijks aanzoek, waarop den volgenden dag een gunstig antwoord gegeven werd. Binnen kort zal het meisje gaau en haren echtgenoot naar Amerika volgeD. (Prcw. Gr. Grt) Op den Dijk te ENKHUIZEN zag de heer De W. Zondag j.1. een meis je van 9 jaar brandend en schreeuwend uit een huis vluchten. Het mocht hem spoe dig gelukken, door het kind onmiddellijk op de straat heen en weer te rollen, den vlam te blusschen. Bij eene gloeiende ka chel hadden de kleeren vlam gevat. Geluk kig zijn de brandwonden niet van ernstigen aard. Door 4 predikanten der Ned. Herv. gemeente te ALKMAAR wor den pogingen aangewend tot de stichting van een evangelisatiegebouw. Men begroot de kosten daarvan op f 10.000, die bijeen zullen worden gebracht door rentelooze voorschotten van f 25 Het doel is, om jon gens en meisjes van den slechten weg te rug te houden en hen in staat te stellen later eene hun waardige plaats in de maatschappij te bekleeden. Dronkenschap en ontucht zijn twee zon den, die allerwege het maatschappelijk le ven, vooral in de lagere standen, verwoes ten. Daarom wenscht men den jongelieden op uitgaan «avonden de gelegenheid te ope nen, gezellig rerkeer te genieteD, om aldus verleidingen te ontgaan, terwijl mede voor dakloozen de gelegenheid zal worden geo pend om voor matigen prijs te overnach ten. Onder het opschrift: Ge brek aan eieren, schrijft het Handelsblad Er doet zich in de laatste tien dagen in Amsttrdam, in ons land, men kan zege gen over geheel Europa, een werkelijke crisis voor in den eierenhandel. De crisis is niet alleen oorzaak dat de hulsmoeders slechts met groote mieite en tegen veel geld eieren kunnen koop n, doch dat ook groote afnemers, zooals gasthuizen, groote restmraties, banketbakkers, allten tegen boogen prijs eieren kunnen inslaan. Die eiernood is van dien aard, dat gis teren de Amsterdamschi Eierhandel— ver- eeniging van een harer grootste afnemers te 's-Gravenh.age een schrijven ontving mat dm noodkreet: „z nd toch eieren, er is morgen diner ton hove, en ik kan den bak kers, die mijne klanten zijn, geen eieren leveren." Uit Oostenrijk, Gilliciëen Duitsch- land komeu telkens en telkens weder tele grammen, meldende dat het bijoi ondoen lijk is aan de gevraagle leverantiën te voldoen. Wij hebben de bovengenoemde yereeni ging, als zijnde een der grootste firma's te Amsterdam, waar het den eierenhaodel betreft, om inlichtingen omtrent deze cri- cis gevraagd en de verklaring, die wij daar over kregen, is de volgende: De oorzaken van dezen eierennood zijn tweeërlei. In de eerste plaats dient gezegd dat de meeste eieren voor de groote Eu- ropeesche markten koinen uit Rusland. Door de cholera, die in dat land geheerscht heeft, uam in den zomer van 1893 de uitvoer van eieren uit het rijk enorm af en het gevolg was dat men op de West—Europee- sche markten genoegzaman voorraad als k.alkeieren kon inleggen, zoodat de voorra den spoedig waren opgeruimd. Voegt men daarbij nn, in de tweede plaats, dat de strenge vorst in Januari een groot deel i an hetgeen nog voorhanden was, deed bevrie zen, dan is het licht te begrijpen dat men in het laatst van Jannari en nn nog kwam te staan voor een waren eieren-nood. Hier in Nederland zijn in dezen tijd des jaars geen noemenswaardige hoeveelheden eieren te krijgen. Wekelijks moet, om aan de vraag te Amsterdam te voldoen, ingevoerd wordeD een aantal van anderhalf millioen eieren, thans kan men uit Nederland zelfs slechts op 50 a 60 duizend stuks per week rekenen. Italië kan in de behoefte onmoge lijk voorzien, want meu dient in a nmer- king te nemeu, dat Parijs, Londen, enz. dagelijkscb groote hoeveelheden verbruiken. De bekende Engelsche biscuitsfabriekanten Peek, Frean Co. en Hnntley Co. alleen verbruiken wekelijks 2C0 kisten en elke kist bevat 1410 stuks. Geen wonder dat de marktprijzen stijgen. Omtrent de marktprijzen is geen vaste noteering aau te geven. De prijzen dalen in het voorjaar, zoodra het binnenland eie ren genoeg levert om bijua in de geheele consumtie te voorzien, tot tegen Paschen door de overgroote aanvrage de prijzen weer stijgen, om daarna weder te dalen lot Juli en Augustus endau weer omhoog te gaau naar gelang van totaal onbereken bare toestanden in het buitenland. Thans worden natuurlijk bijna uitslui tend buitenlandsche eieren gebruikt. De meening van sommige inenschen, dat deze minder goed zouden zijn dan de binnen- landsche, berust geheel op eene dwaling. Ook Het Schoolblad bespreekt de circulaire van den districts schoolopziener en de vier arron- dissements-schoolopzieners in het district Leeuwarden, waarin zij de onderwijzers die den Sociaal-Democratischen Bond on middellijk of middellijk steunen, met ontslag dreigen. Genoemd blad noemt dit een „zeer krassen maatregel, slechts te verklaren door de abnormale stemming, waarin de omstandigheden sommige overigens kalme personen kunnen brengen, gepaard aan het feit, dat ons schooltoezicht voor het grootste deel uit niet-deskuudigen be staat, die dus niet in de eerste plaats vragen wat de onderwijzer voor zijn school, voor zijn dikwijls moeielijke en slecht bezoldigde dagtaak is. In het bijzonder geldt dit hier, waar vier van de vijf onderteekenaars dier cir culaire meesters in de rechten zijn, onder wie twee raadsheeren in het gerechtshof te Leeuwarden. Zoo de door hen geno men maatregel steun vond bij het hoog ste gezag en in andere districten werd nagevolgd, zou voor den openbaren onder wijzer een uitzonderingsmaatregel in het leven geroepen zijn, zooals er voor geen anderen ambtenaar ten onzent bestaat. „Doch gelukkig is dit niet het geval", zegt Het schoolblad. „Nog vóór de Leeuw arder circulaire was verschenen, had de regeeriug als het ware uitgesproken, dat hier machtsoverschreiding heeft plaats gehad. De bestaande wetgeving heeft de ambtenaren van het schooltoezicht niet gesteld tot rechters over den geest, die de onderwijzers bezielt, zoo schreef de minister van binnnen- landsche zaken in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer, en de regeering zou het nuttig noch wen- schelijk achten, de macht van het schooltoezicht daar toe uit te breiden. Het Schoolblad besluit zijne beschouwing met den wensch dat de regeering mo ge blijven inzien dat het knellen van die vele duizende openbare onderwijzers, in banden die slechts in schijn tot bewe gingloosheid doemen, niet de manier is om iets goeds uit te werken, maar wel om veel te bederven. De circulaire uit het district Leeuwarden zal dan spoedig vergeten zijn, met vele overijlde woorden die in dezen ongelukkigen winter ge schreven en gesproken zijn." 11 E C li 1 n E. Gedurende dit jaargetijde zijn de lijders aau rheumaliek, heupjicht, nierziekte, pijnen iu den rug en waterzucht talrijk en natuur lijk zeer verlangeud oui de beste middelen tegen deze kwalen te vinden. Hebben zij SEQUAH's Prairie Flower beproefd De genezingen door dit middel verkregen, wanneer 't gebruikt wordt in verband met SEQUAH olie zijn zoo treffend, dat zij algemeene belangstelling verwekt hebben. Het geneest eveneens slechte spijsvertering, galachtigheid en hardlijvigheid. De gezond heid moet niet verwaarloosd worden. „Een zorgelooze schildwacht maakt het den waak- zamen vijand gemakkelijk" en ziekte zoekt altijd naar een nieuw terrein. Verkrijgbaar bij J. Mtankc tc Schagen. Een zestienjarige slaap wandelaarster, de dochter van een omnibus koetsier in Londen, stond Zaterdagnacht □it baar bed op en ging de deur uit. Zij had reeds een eind ver de straat opgewan deld in een toestand van somnambulisme en nagenoeg ongekleed, toen zij door eeD politie-agent werd opgemerkt, die haar te huis bracht. Bijna terstond daarna gaf zij den geest. Sedert haar zevende jaar, had zij nu en dan slapende gewandeld. De ge neeskundige verklaring van de oorzaak van den dood was de invloed der koude, ter wijl zij in een toestand van somnambulisme verkeerde. Aldus was ook de uitspraak der lijkschouwersjury. Opnieuw worden schrikke lijke sneeuwstormen gemeld uit de weste lijke Staten van Noord-Amerika. Op vele plaatsen was de sneeuw zoo hoog opge jaagd als de spoorwegwagens. Te D e 1 i t werd j, 1. W o e n 8- dag aan Alida Klein een prachtig bouquet aangeboden bij haar intree in, De oogen van Mama. Tartand, die daarin voor haar ver loofde speelt en haar kort daarna ook een tooneelbouquet moest overhandigen, keek inet zoo'n meewarig gezicht naar zijne bloemen, die bij die van het publiek aller droevigst afstaken, dat Rosier Faassen, die er als „grootpapa" bij stond, hem hardop toevoegde„Ja professorje vischt leelijk achter 't riet Groot succes bij 't publiek. TeParijs is Zaterdag een geheimzinnige moord gepleegd en wel op de 30-jarige, zeer schoone Louise Lamier, op wier levensgedrag nog al het een eu ander te zeggen viel en die met zekeren Emile Perrin, een ondergeschikt ambte naar aan een der Spoorwegmaatschappijen, samen woonde. Zaterdag middag had Perrin met juffrouw Lamier heel opgewekt het outbijt gebruikt en was toen naar zijn kantoor gegaan, vauwaar hij des avonds te 8 uur terug keerde. Toen hij Louise niet vond, dacht hij aanvankelijk dat zij was uitgegaan, maar toen hij bij de slaapkamer was en de deur er van opeude ontwaarde hij een af schuwelijk schouwspel. Louise lag met doorgesneden hals en bijna geheel van den romp gescheiden hoofJ, dood op den grond. De moorddadige snede was geheel toe gebracht op de manier die Prado en Pranzini (welke beiden onder de guillotine zijn ge storven) eigen was. De doode was bijna geheel ontkleed. Sporen van eene worste ling waren niet te bespeuren. Er is bepaald dieislal in het spel geweest, want alle kasten waren opengebroken. Hoeveel geld ontvreemd werd, weet Perrin, de eerste ge tuige niet op te geven. De mau kwam, na ontdekkiug van de daad, doodsbleek bij den portier van het huis binuenwaggelen eu viel, na een paar woorden te hebben gestameld in zwijm. Dadelijk werden de politie en een ge neesheer gehaald. De laatste stelde vast dat de dood onmiddellijk op de daad was gevolgd en deze des middags te 3 uur had plaats gevonden. De moordenaar, die zijn bebloede handen aan de kusseus van een bed had afgeveegd, heeft zich dank zij de eigenaardige inrichting van het huis, ongemerkt kunnen verwijderen. Perrin werd gevangen geDomen, hij kan echter zelf de misdaad niet hebben begaan, want het is bewezen, dat hij den geheelen middag op ziju kantoor heeft gezeten. Zedelijke Moed. Aan het einde van den oorlog, waarin Amerika zijne onafhankelijkheid van Engeland won. werd een jong officier door WASHING TON n»ar PuiUdelphia geroapen en ont ving van hem eene belangrijke opdracht. Alvorens de jonge man vertrok, noodigde de Generaal hem teu eten. Tegen zijne verwachting vond hij de zaal vol gasten en koos aan tafel bescheiden aan het be neden einde plaats. WASHINGTON, die zijne bekwaamheid kende en daarom hem tot eeue daad vau vertrouwen had onder scheiden, zag zijne nederigheid met wel gevallen en wilde nu hem eer bewijzen door hem bij zijnen naam te noemen en hem te verzoeken een glas wijn met hem te drinken. „Generaal," hernam de jonge krijgsman op bescheiden toon, „ik moet U verzoeken mij te verontschuldigen; ik heb het mij ten regel gesteld, nooit wijn te drinken." Terstond richtten zich aller oogen op hem die zoo spreken durfde. Vond men het reeds zonderling en onkrijgshaftig, dat een officier geen wijn dronk, nauwelijks kon men zijne ergernis verkroppen, dat een jongmensch bij eene gelegenheid als deze zich verstouten durfde, den algemeen gevierdea krijgsheld geen bescheid te doen. WASHINGTON las die gedachten in de oogen zijner gasten, vatte terstond het woord op en zeide: „Mijne heeren, onze vriend heeft groot gelijk, ik wensch niet, dat een mijner gasten iets doe, dat met zijne beginselen strijdt en tegenover mij anders handele dan tegenover ieder ander. Ik eer mijn vriend te hooger om zijne openhartigheid en om zijn vasthou den aan een regel, die hem zeker nooit zal schaden, en dien hij gewis om goede en wijze redenen volgt." C. S. A. v. S. GeïllVolksblad). Een nul te weinig achter het decimaal punt van het recept, afgegeven door een dokter te Koblentz, bad den dood ten gevolge van een veelbelovend student. Dc dokter trok zich dit zoo sterk aan dat hij zwaarmoedig werd en zijn prak tijk nederlegde. Wegens manslag bij onvoorzichtigheid werd hij door de Rechtbank te Koblenz veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. Te LUIK is zekere J. Jacobs uit Beek (L.), bij een twist onder het kaart spel doodgeschoten. De dader is gearres teerd, O p het eilandje Stromboü (bij Sicilië) werd Maandag jl. eene sterke aardbeving waargenomen, gevolgd door een zeer heftige uitbarsting van den vulkaan. In Atheue waren Zondag enkele zwakke aardschokken gevoeld, maar Dinsdag werd de stad Zante (Ionische eilanden) door eene hevige aardbeving geteisterd. Vele huizen zijn ingestort of onbewoonbaar geworden, twee meuschen verloren het leven en zeer velen werden min of meer ernstig gekwetst. Trouwens, in nog meer plaatsen in het Zuiden van Europa werd omstreeks den- zeltden tijd eene beweging der aardkorst op gemerkt. Als bewijshoe groot de kracht van het water is, wordt het volgende gemeld, onlangs in de Vereenigde Staten voorgevallen In een sociëteit wedde men, dat de sterkste man nut z'u kannen ver dragen dat een liter water, van een hoogte van drie voet druppel vo ir druppel in zijne hand viel. Een der aanwezigen, een heer die als zeer sterk bekend stond, verklaarde zich bereid de weddenschap aan te nemen, meenende deze gemakkelijk te zullen win nen. Vóór dat echter de 500ste druppel gevallen was, vernam men aan zijn schreeu wen dat hij de weddenschap verloren had. Iedere druppel scheen hem door de hand te zullen vallen zoo verklaarde hij; er had zich een blaar op zijn hand gevormd. Drup pelt het water voortdurend op een steen, dan zal het water den steen ten laatste doorbo ren; het is een oude bekende waarheid, door dit nieuwe feit bewezen. Ozon als desinfectiemid- del van drinkwater. De ozod, een vorm van actieve zuurstof, was sedert lang reeds als een krachtig werkend oxydatie-middel bekend, en werd ook als een mede oorzaak van de reiniging der dampkringslucht be schouwd. Tot voor korten tijd had men echter nog geen zekerheid omtrent de wer king van ozon op bacteriën, en bij het zuiverend vermogeD, dat aan ozon werd toegeschreven, moest die vraag wel van groot belang zijn. Proeven in het keizerlijke gezondheids departement te Berlijn hebben thans geleerd dat ozou tot desinfectie van kamers en voorwerpen van verschillenden aard niet kan gebruikt worden. De gewone vertrekken zijn daarenboven niet voldoende gesloten om dit gas lang genoeg binnen een zekere ruimte besloten te houden, ten einde den zuiverenden invloed uit te oefenen, Echter hebben de proeven aangetoond, dat ozon op bacteriën ia het water sterk vernietigend werkt, waaneer namelijk het water niet te zeer door doode organische stoffen verontreinigd ia. Daardoor is het te voorzien dat ozou weldra tot reiniging van drinkwater zal aaDgewend worden, waarvoor de nu in den laatsten tijd apparaten zijn uitgevonden, waarmede men goedkoop en in goede hoe veelheid ozon kon verkrijgen. W o en s dagavond heeft ten paleize van den graaf vau Vlaan deren te Brussel tusschen 8enl2uureeu brutale diefstal plaats gehad; omtrent den dader heeft men geen andere aanduiding dan dat de schildwacht verklaart te 10 uren een persoon met een groot pak onder zijn arm het paleis te hebben zien verlaten en op deu hoek der straat in een rijtuig stap pen, waarmede hij verdwenen is. Dat „groote pak' geeft ook al weinig licht als men be denkt dat niets anders, vermist wordt dan de juweelen en sieraden, geborgen in een mahoniehouten kistje, hetwelk in het slaap vertrek der gravin gewoonlijk achter slot be waard wordt. Of dit na ook Woensdag het geval geweest is, blijkt niet; wel dat het kistje is opengebroken en van den geheelen inhoud beroofd. Die inhoud bestaat uit sieraden, gezamelijk geschat op eene waarde van 300,000 frs. Het paleis is den ganschen avond electrisch verlicht geweest, terwijl de inwendige dienst er zeer streng is. Het geheele dienstpersoneel is dan ook in de eerste plaats aau een scherp verboor onder worpen. Wainige maanden geleden werd er uit

Schager Courant | 1893 | | pagina 2