CHAGER COURANT, 1! IJ V O E U S E L onderdug 9 Febr. 1893, Mo. b, tot het aanbrengen van een ge- galvaniseerden ijzerdraad door het geheele riool, welke maatregel noodig wordt ge acht met het oog op de groote schoon maak van het riool. De kosten van dien draad waren geraamd op f 5. behoorende bij de van Verslag der vergadering van den Raad der gemeente SCHRA GEN, gehouden op Dins dag, T Februari '93, des morgens ten 10 ure. Afwezig was de heer W. A. Hazeu. Na lezing en goedkeuring der notulen wordt mededeeling gedaan van een schrij ven van den plaatselijken geneesheer, den heer Hr. P de hoerwaarin deze naar aanleiding van zijne benoeming tot genees heer te Gouda, tegen 1 Mei a.s ontslag vraagt. Ingevolge advies van B. en W. wordt aan den heer de Boer tegeu dien datum eervol ontslag verleend, behoudens aan sprakelijkheid als ambtenaar voorde be hartiging van zijn werkkring, tot 1 Mei, In aansluiting op deze beslissing, stel len B. W. voor, in een geneeskundig tijd schrift en in het Nieuws v. d. Dag een oproeping te plaatsen voor sollicitanten naar de betrekking van plaatselijk genees heer tegen genot van vrije woning en 1 300. Genoot tegenwoordige titularis f 400. behalve vrije woning, B. W. meenden dat de werkkring niet zoo veel omvattend was: slechts een enkel geval van doodschouw, een paar malen in 't jaar vaccinatie; terwijl B. en W. in geval van epidemie den ge neesheer beperking zullen opleggen in het waarnemen van buiten-praktijk. De heer C. J. Plompin herinnering bren gende, hoe een paar jaar geleden, de ge meente door de verplichte geneeskundige zorg voor vroeger door de Kerk genees kundig verzorgden, in de moeielijkheid geraakte een tweeden dokter te moeten aanstellen. Spr. meent dat het dus nu op den weg ligt van den raad, om voor te bereiden, dat als dokter <S. de Boereen maal de armenpraktijk neerlegt, de plaat selijke geneesheer met de behartiging dier praktijk kan worden belast. Maar neemt men in aanmerking dat tegenwoordig doctor S. de Boer de ar menpraktijk p/us de verschaffing van ge neesmiddelen waarneemt voor 1 500. dan is de vergoeding aan den plaatsl. ge- neesh. voor het weinige dat hij te doen heeft, te hoog en acht spr. dan ook f 200. boven vrije woning voldoende. Taxeert men de voor de armenpraktijk bij te leveren geneesmiddelen op f 200. dan zou nu de raad tevens kunnen vaststel len, dat de nieuwe titularis, in geval de armenpraktijk weder vrij komt, verplicht is, die over te nemen onder genot van f 300,vergoeding daarvoor. De heer v. d. Maaien is het niet met deu heer Plomp eens. Als het hier te doen was, om een geneesheer, enkel voor vaccine, doodschouw en armenprak tijk, dan kan de gemeente veel goed- kooper terecht. Spr. maakt zich sterk dat doctor S. de Boer, de armenprak tijk wordt reeds door hem uitgeoefend voor die vaccine en doodschouw niet meer dan f 100.in rekening zal bren gen. Maar Spr. meent, dat het de bedoeling is, in Schagen ten minste twee genees- heeren te hebbendoch acht dan het voorstel van den heer Plomp niet in het belang, daar bij overlijden van doctor 8. de Boer, diens opvolger, die dan geen apotheek mag houden, niet den gering- sten steun geniet. De Voorz. kan zich niet vereenigen met de zienswijze van den heer v. d. Maaien. Wij hebben toch niet het bestaan te verzekeren van den opvolger van een practizeereud geneesheer. Daarbij komt nog, dat in den loop der jaren, door de vestiging van doctoren in de verschillen de omliggende gemeenten, de positie voor den plaatselijken geneesheer er niet op is verbeterd. De heer v. d. Maaten meent toch dat het enkel te doen is om een twee den geneesheer en dan is vrije woning en f300.voldoende vergoeding. Voorz. daarentegen oordeelt, dat de be noeming vau den plaatselijken ge neesheer juist aan B. eu W. de verantwoor delijkheid oplegt, te trachten een bekwaam geneesheer hier ter plaatse te hebben, en beschouwt den titel „gemeente-genees heer" als een bijzondere aanbeveling. De heer C. J. Plomp, wijst nog op het feit, dat dezer dagen, door de gemeente Zijpe een oproeping is gedaan voor een plaatselijken geneesheer, op een jaarwedde van f 1025.en in de oproeping er vooral op wijst, als een gunstige conditie, dat doctor P. de Boer uit Schagen ver trekt naar Gouda. De raad mag daarme de wel eens rekening houden. In strijd met den heer v. d. Maaten, wil de heer Plompaan éénen doctor lie ver een goed bestaan trachten te verze keren. De heer P. Buis Jz. zou liever met de oproeping van sollicitanten wachten, tot er een nader advies van B. en W. aan den raad wordt voorgelegd. Spr. weet niet, of doctor S. de Boer wel er op ge steld is, de armenptaktijk aan te houden. De heer Buis meent anders dat f 200 boven vrije woning voldoende is. Voorz. verbeeldt zich, dat bij aanbie ding van enkel vrije woning, er niet veel sollicitanten zullen opkomen. Ook houdt Voorz. zich overtuigd, dat doctor S. de Boer nog steeds met den mees ten lust en ijver de armenpraktijk waar neemt en aan geen bedanken denkt. Daarentegen kan Voorz. wel besluiten, het voorstel B. en W. te amendeeren, in den geest, door den heer Plomp be doeld. Daar evenwel het voorstel van den heer P. Buis de verste strekking heeft, wordt dit het eerste in stemming ge bracht. Dit voorstel wordt evenwel verworpen met 2 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de h.h.: Govers, Smit, Roggeveen, Asjes, Kooi, Plomp, Hopman en v. d. Maaten. Daarna wordt met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., geamendeerd door den heer Plomp. De termijn van aangifte zal met ultimo Febr. gesloten worden. Met betrekking tot de benoeming van den nieuwen titularis, zullen op verzoek van den heer Plomp door B. en W. de stukken voor de raadsleden ter inzage gelegd worden terwijl door B. en \V. tevens met de voordracht een uitvoerig advies zal worden gegeven. Hierna kwam aan de orde het adres van G. Wester c. s. om medewerking van de gemeente, voor de beharding van een gedeelte van den Tolkerdijk. Adressanten, bewoners der buurt Tolke, en broodbakkers en postboden die krachtens hun beroep daar dage lijks moeten wezen, verzoeken, dat een deel van den Tolkerdijk, een 50 Meter van af de brug, door de gemeente worde behard of voorzien van een klinkerpad. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten dit adres, dat eerst na de zit ting van B. en "W. in hunne handen gesteld werd, ter bekoming van advies naar B. en W, te renvoyeeren. Door den heer Jb. Slammes wordt nog, met betrekking tot bedoeld adres, mede gedeeld, dat het Polderbestuur in zijn laatste vegadering was besloten de Tol- kerkluft met puin te beharden. Voorts verleende de raad op voorstel van B. en W. goedkeuring a. tot aankoop van 28 jonge boomen, a 45 ets, om te dienen tot vervan ging van uitgerooide; Hierna werd de vergadering gesloten. Snelpersdruk van J. WINKEL, Schageo. van viroums viei zijn geneeie pian in üuisen. i en overtmo- n er v«n

Schager Courant | 1893 | | pagina 5