Zondag 12 Februari 1893. 37ste Jaargang Ho. 2699. PI1IL0US, II 6II Atmtëiiii- Lsiilnilla Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: ICHAGESf, Laan, D, 4. Prijs per jaar f 3.Eranco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regeis f 0.25iedere regel meer 5 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inhoud, van No. 6 van ons Geïllustreerd Zondagsblad is als volgt Het Carnavalleest, met illuttratie Nan- ciebel, een geillustreerd verhaal naar het Engelseh van William Black Van, met 2 illustraties. Het Carnaval te Rome, met illustratie. Weer eens iets nieuws uit Parijs. Drukperssnelheid. Een Car naval-feesteling op zijn morgenwandeling naar huis, illustratie. Een en ander over den Parijschen Beul. De begrafenis van het Carnaval, illustratie. Eerdinand de Lesseps. Om echte van valsche diaman ten te onderscheiden. Ook een levens verzekering. Een diplomaat, naar histo rische gegevens bewerkt. Puzzle An ders dan een ander, met illustratie. De wraak v?n een fotograaf, met 2 illustraties. Anecdoten. De eerste kennismakiug met den mechanieken hoed, met 2 illustra ties. Nieuwe Prijsraadsels. Anecdote- Proeve. Gemeente Behagen, llekcndrtiakiiige ir Bevolking-, NEELTJE DELVER, vroeger wonende in de gemeente Sint Maarten, thans alhier, wordt verzocht zich ton spoedigste ter sec retarie dezer gemeente aan te melden. Jacht en Visscherij. De burgemeester van Schagen brengt ter kenis van belanghebbende het navolgen de: De Commissaris der Koningin in Noord- holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 25 Januari 1893 no. 31 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857, (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis vao belanghebbenden lo. dat de jacht op eenden in deze pro vincie zal worden gesloten den 28sten Februari e. k. met zonsondergang 2o. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den lslen April e. k. met zonsondergang 3o. dat het wcispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli e. k.; 4u. dat de visscherij, met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vaDgen voor de aaldobbers, en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e. k. 5o. dat gedarende den gesloten visch- tijd ook het visschen met den hengel in de hand is verboden. En zal deze in hetProvinciaal Blad worden geplaatst en voorts in iedere gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 31 Januari 1893. De Commissaris der Kouingin voornoemd, (Get.) SCHORËR. Schagen, 10 Februari 1893. De Burgemeester voornoemd, C. H. BEELS. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETO i\. Gekozen tot Heemraad van den polder CALLANTSOOG de Heer G. Baken Az. te Callantsoog. Te AARTSWOUD wordt aan de arme schoolgaande kinderen 4 midda gen per wuek warme spijs verstrekt door de Diaconie der N. Hervormde gemeente. Te BINNEN WIJZEND (boven Hoorn) is mond— en klauwzeer uitgebro- keu onder het vee van den landman C. Schipper. De in de SCHERMER opge richte afdeeling „Schermer en Omstreken.' van de Noordhollandsche vereeniging Bet Witte Kruis is koniuklijk goedgekeurd. Het bestuur bestaat uit 9 leden, en de afdeeling telt 176 leden. Een hoofdprijs van fl 50.000 in de Oostenrijksche premieloterij is getrok ken door iemand te ALKMAAR. Te BEEMSTER is e e n e a f - deeling van Bet Witte Kruis opgericht, die reeds 70 leden telt. Tot leden van het bestuur der afdeeling zijn gekozen de hee ren J. Maats, J. W. P. Feith, P. Vis en Jb. Groot. Ineen tapper ij te AMSTER DAM had dezer dagen de volgende aar dige grap plaats. Reeds lang had een vrouw door de vens ters van een kroeg staan loeren, eindelijk scheen zij gezien te hebben wat zij zocht; want met een beslissende stap ging zij naar binnen en regelrecht op een bezoeker af, die met een glas in de hand voor toonbank stond. Nauwelijks had de man de vrouw, die zijn gade bleek te zijn gezien, of hij kroop in een hoek van angst en schaamte, maar had niettemin de driestheid, op haar eisch dat hij zou meegaan en werken, in plaats van te drinken, te antwoorden, dat hij bleef waar hij was en niet mee wilde, al zou zij hem ook wegdragen. De vrouw herhaalde haar eisch nog twee maal en toen zij ook nu geeD gunstig antwoord ontving, stroopte zij haar mou wen van haar jak op, bevochtigde haar han den op de bekende eigenaardige manier, greep baar man aan, lichtte hem van den grond en droeg hem ondanks zijn sparte len, op haar armen naar buiten en een eind ver de straat op, tot groot plezier van de voorbijgangers, die de moedige en krach tige vrouw toejuchten, terwijl de dronkaard eensklaps zoo ontnuchterd werd door de buitenlucht en de gevoelige wijze waarop zijn gade hein vasthield, dat hij eindelijk gedwee en met recht als iemand die zijn laatste ooitje versnoept heeft, meeliep. Aan het postkantoor te ALFEN werd vóór eenige weken een brief in beslag genomen, waarop aen reeds ge bruikt postzegel van 5 cent ter voldoe ning der fraukeerkosten geplakt was. De 'brief was uit Leiden afkomstig eu dus werd aan het Postkantoor aldaar een onderzoek ingesteld wat aanleiding gaf een der brievenbestellers te verdenken, waarom de zaak iu handen der politie gegeven werd. Na onderzoek werd proces-verbaal tegen dien brievenbesteller opgemaakt, als verdacht, dat hij van een brief, hein door een ingezetene van Zoeierwoude ter bezor ging in de bus aan het postkantoor toe vertrouwd, het goede postzegel afgenomen en een gebruikt daarvoor in de plaats ge steld had. Bij een onderzoeking te zijnen huize werd een groot aantal postzegels Tan een cent, 2ya cent en één van 5 cent gevonden, welke allen blijkbaar van stnkken zijn afgenomen. Hij is reeds in zijne tunc- tiën geschorst. Indien Dickens niets meer gegeven had dan de typen van gTom Pinch" in Cbuzzlewit en van den smid rJoe" in Groote Verwachtigen, dan nog verdiende hij de voortdurende dankbaar heid en roem. Door de sociëteit Momus te MAASTRICHT, worden ter gelegenheid van htt carnaval 2200 brooden eu 660 por ties soep aan de armen uitgereikt. Men schrijft uit Drente: In onze Drentsche dorpstoestandenis in de laatste jaren eenè verandering ontstaan, die thans bij do aanzienlijke verhooging van huur en koopprijzen van het land zeer duidelijk aan het licht komt. Langen tijd bestond hier het zoogenaamde r meiersstel sel," dat vroeger heel goed was, doch op den duur allengs meer bezwaarlijk werd, zoodat vele meiers geen voldoend bestaan meer vindeD, en hunne plaatsen door de eigenaren verkocht werden. Het is daarbij gebleken, dat de geldelijke opbrengsten van die plaatsen tweemaal zooveel rente kun nen opleveren, als de plaats aan huur op bracht. Bij publieke verhuur van het land in perceelen is hetzelfde verschijusel waar te nemen. Tengevolge daarvan neemt de meierstand af en zal op den duur geheel verdwijnen, zoo niet anderen oorzaken daar voor meer gunstig werken. De verhooging van koop en huurprijzen is een gevolg van den opkomenden burgerstand, die bij ander bedrijf of beroep den landbouw in bet klein wil beoefenen, en van de geringere aanbie ding, waut reeds zijn in de laatste jaren veel meiersplaatsen verkocht, hetgeen het grondbezit onder den kleinenstand zeer iu de hand heeft gewerkt. Waar nu eene hoe veelheid lands, onder 20 gebruikers verdeeld veel meer oplevert, dan onder 10 gebrui kers, daar is dit voor de landverdeeling en de opheffing van den meiersstand bevor- Roman van F. DU BOISGOBEY. xvi. Sanguinet bracht het aan Viroulas toege zegde bezoek niet. Ziju gesprek met Berquin bad hem doen begrijpen, dat hij geen oogen- blik meer te verliezen had, en Viroulas zou dus vrijelijk met zijn schat onverwijld Parijs hebben verlaten, wanneer hij had kunnen vermoeden, dat zijn tegenpartij, tot wiens verderf hij die duivelsche maatregelen had genomen, om dezen tijd reeds op engel- schen bodem zich bevond en er Diet meer aan denken kon, de deeling van de buit van hem te eischen. Viroulas wachtte nu met klimmend ongoduld en stiet een wilden vloek uit, toen hij het reeds halt zeveu hoorde slaan, zonder dat er iemand verscheen. Daar kwam eindelijk een huurrijtuig aanrollen: dat was zeker de verwachte. Intusschen bad Crambard volgens afspraak reeds voor zes uur het hotel du Commerce binnen willen gaan, om daar Carolles op te wachten. Daar had hij, van de Rue Saiut- Dénis komende, reeds van de verte de ge stalte van den hotelhouder in de d.-mr zien staan en was hij niet weinig ontsteld, want door de zoo onvoorziene tegenwoordigheid van Viroulas viel zijn geheele plan in duigen. Spoedig verborg hij zich in eeu op do andere zijde der straat gelegen naar binnen ingebouwden gevel, van waar hij, zonder zelve opgemerkt te worden, den ingang van bet hotel in het oog kon houden, cn hij ever- legde, wat hij nu zou moeten doen. \S anneer hij tenminste Hugo de Carolles had kunnen terug houden Ook hij zag nu van de andere zijde het rijtuig komen, maar zag teveBS de onmogelijkheid, zijn bondge noot te waarschuwen, zonder zelt Diet door Viroulas ontdekt te worden. Er bleef hem dus niets anders over, dan kalm op zijn post te blijven en de ontwikkeling der din gen af te wachten, ten einde iu het geschiktste oogenblik toe te schieten. Toen bet rijtuig inderdaad voor de deur van het hotel du Commerce stilhield, was Viroulas eenige schreden naar bini,en ge gaan. Hij zag toen een heer uitstegen, die echter niet Sanguinet was, en dien bij in Let eerste oogenblik ook niet kei kende. Hngo de Carolles had het namelijk voor overbodig gehouden, bij deze laatste expeditie in de Rue Tiquetonne wederom als Martin-Querre op te treden, en hij was dan ook in zijne eigene kleeding verscheneD. Te vergeefs keek hij, toen hij het rijtuig uitstapte, om naar Crambard, die toch vast beloofd had, hem voor de deur van het hotel op te wachten, en hij gevoelde zich onaangenaam getroffen, toen eensklaps het roode gelaat van den hotelhouder voor hem stond. Deze had nu don vreemdeling herkend en riep hem op onbeleefden toon toe, voor hij nog het hotel was binnengetreden „Wat wilt gij dan nog bij mij Ik heb u toch getoond, waar de timmerman het gat heeft gelaten, en zal u nu ook niet meer binnen laten. Er uit met u, gij spion „Ik trek mjj niets aan van nw geschimp," antwoordde Hugo btdaard, „ik wil mijn koffer hebben, welke nog op mijn kamer staat." Hij wilde zich onder geenerlei omstandig heden laten afwijzen en dacht er over, wanneer hij eerst maar iweer op zijn kamer was, daar zoo lang te blijven, tot Crambard verscheen, die toch onmogelijk nog lang op zich zou laten wachten. Misschien had Viroulas zich intusschen verwijderd, zoodat zij toch nog hun plan konden ten uitvoer brengen. De oogen van den hotelhouder schitterden. Een uieuw plan was er in zijn vindingrijk brein gerijpt. Hij maakte voor mijnheer de Carolles ruimte, zoodat deze kon binnen treden, en zeide toen, nadat hij de huisdeur gesloten had; „Goed, ga dan naar uw kamer en overtuig u er van, dat het slot van uw koffer nog ongedeerd is. Dan kan de koetsier bem weghalen, want mijn kellner is met een boodschap weg." Hugo beschouwde na deze woorden van den hotelhouder zijn plan als mislukt mis schien wist Grambard nog raad, als die kwam. Voorshands antwoordde hij„Het is goed!" en liep den gang in, om zich naar de trap te begeven. Daar hij wist, dat Crambard nu nog de eenige logé was, vir wonderde de Carolles zich er niet over, dat Viroulas den gasvlam, welke gewovnlijk aau het einde van den gang brandde, spaar- zaamhtidsbalve h.d uitgedraaid. In hetzelfde oogenblik voelde hij, hoe hij in een diepte wegzonk. Met een doffe kreet tuimelde hij naar beneden. Viroulas was bij de deur staan gebleven en had met uitgerekten bals geluisterd. Ern grijns van bevrediging vertoonde *icb op zijn gelaatvoorzichtig sloop hij Daar de openstaande deur en iu'sterde. Niets bewoog zich daar beneden de gewaande spion had odgetwijfeld bij den vai zijn nek gebroken en wanneer SaDguinet nu nog kwam, dan kon die hetzelfde lot ondergaan er was nog plaats genoeg Daarna opende Viroulas nu weder de huisdeur en zond den koetsier voort. Hij zeide hem, dat de heer, die zoooven was uitgestapt, bem niet meer noodig bad en betaalde hem, waarna het rijtuig vertrok. Nu begon de hotelhouder te overleggen: Hij had alle redenon om met den tegen- woordigen loop der dingen tevreden te zijD de spion was onschadelijk gemaakt en San- guinet scheen voer beden er wel van te hebben afgezien, „de zaak" tot een einde te brengen. In ieder geval was het wel aan te nemen, dat er ook geen van zijn spionnen in da nabijheid zou zijn, omdat bij het plan bad gehad, zelf te komen. Wanneer hjj binnen een kwartier niet verscheen, dan wilde Virou las het wagen, met zijn sehat naar het Noorderstation te sluipen, hetwelk niet ver van de Rue Tiquetonne lag, om met den eersten trein te vertrekkt-n. Nu of nimmer was het oogenblik er, de vlucht te beproeven, zonder dat hij gedwoDgen was, vooraf zich lus te koopeu van deD gehaten mededinger, dien hij gaarne een plaats bij den spion bad gegund. Het kwam er dus op aan, spoedig de noodige toebereidselen voor de reis gereed te maken. Hij ging weer in hnis en wilde, om ongestoord te zijn, nogmaals de deur sluiten, toen er juist nog van buiten een zwaar gelaarsde voet tusschen gestoken werd en Crambard's stem riep: ,Laat mij eerst nog binneD, Viroulas Met een verwensching opende de waard do deur weder, waarna Crambard lachend tot hem zeide„gij badt mij niet verwacht „Hadt gij zdve dan aiet gezegd, dat gij eerst tegen den avond zoudt thuis komen bromde de waard. „Dat was ook mijn plan," antweordde Crambard schijnbaar zeer gemoedelijk, „maar ik moet u toch iets mcdedeelen, waarin gij zeer veel belang stelt." „Maak het dan kort en laat mij daarna mot rost!" „Ja, hier gaat dat niet laten wjj in uw loge gaan." Wanneer de schilder den gang langs ge gaan was, evenals Carolles, zou Yiroulas geen vinger uilgestoken hebben, om hem voor zijn noodlot te bewaren. Doch Cram bard was dat ook niet van plan bij sloot tot groote verbazing van den hotelhouder, de buitondeur, opende de deur der loge en schoof toen Yiroulas daarin, terwijl bi) zeide „Na n, mijn waarde! Zoo, nu kunnen wij praten, zonder dat men ons stoort." „Maar wat wilt gij dan nu eigenlijk vroeg Yiroulas met gefronst voorhoofd. „Ik zou wel eens willen neten, waar derlijk. Tevens werkt het verschijnsel tot de oplossing der sociale qnaestie die ook hier gevoeld wordt, mede en doet de ar menzorg op den duur afnemen, want waar de kleine standen en de arbeiders zelf land bezitten, daar neemt de armoede af. Te Buinen werd dit jaar een perceel groenland van 12 hectaren aan vier personen ver kocht en elk perceel, of 1jt van het geheel, wordt nu zooveel verbeterd dat het waar schijnlijk veel meer dan vroeger het geheel, zal kunnen opbrengen. Een brutale diefstal heeft dezer dagen te AMSTERDAM plaats ge had in de Van Swindenstraat. Een mans persoon schelde daar aan en werd te woord gzstaan door een dienstbode van de bewo ners der tweede verdieping. Hij vroeg of er ook briquetten noodig waren, en toen er een onl Kennend antwoord volgde, scheen hij weer heen te gaan. Dit is echter niet het geval gebleken. Hij is de trap opge gaan en heeft op de eerste verdieping zijn slag geslagen, waar hij uit eeu kast ver schillende voorwerpen van waarde ontvreemd de, o.a, een gouden horloge, diamanten oorbellen, enz. In de maand November j.1. woonde bij de weduwe Schippers, boerin te Tjallebert, als knecht H. de Jong, die de boerderij beredderde en daarin bij het melken van het vee geholpen door de dienst meid J v. d. Lei. De meid werd naar te stoomzuivelfabriek van den heer J. Wold- man te 't Meer, bij Heerenveen gezonden, welker directeur nooit klachten had over de kwaliteit der melk, geleverd door de wed. S. In November werd dit anders de melk werd door deu directeur en den meesterknecht later door den apotheker Penne te Heerenveen onderzocht waarbij bleek dat ongeveer 30 pet. water bij de melk gevoegd was. De directeur der fabriek stelde per brief de wed. S. met een en ander in kennis. Zij, onkundig van het geval joeg direct den knecht uit haren dienst toen deze op hare vraag meedeelde dat hij gewoon was het spoelwater, bij de melkemmers ge bruikt in de kannen bij de melk voor de fabriek te doeu. Ter terechtzitting hield hij dit ook volhoogstens een half liter water zou hij er bijgevoegd hebben. De meid verklaarde eens gezien te heb ben, dat de knecht in eeu fabriekskan, waarin melk was, water bijpompte uit de mijn gewezen kamerhuur eensklaps is ge bleven „Wat moet dat beteekeneup Gij weet toch zesr gced, dat ik hem gisteren bet buis uitgezet heb." „Ja, maar hij is zooeren teruggekomen. Ik zag, boe bij uitsteeg en gij later deu koetsier wegzoudt." „Zoo, bespionneert gij mij nu ook al „Yolstrekt niet, maar ik heb goede oogen." „Dan zoudt gij ook hebben moeten zien, dat de spion intusschen weer is vertrokken." „Tracht niet, mij te willen bedriegen. Ik zeg u, dat hij nog in uw buis is en ik zal met bem spreken." „Zoek hem dan. Hij zal dan zeker nog wel in zijn kamer zijn." Ru was Crambard's geduld uitgeput. Hij zeker nog i hief dreigend zijn zwaren stok op en zeide „Zonder omwegen, waar is bij Ik raad u, nu niet langer dwaasbeden te begaan, want ik beb, zooals gij weet, een paar stevige vuisten en Hij hield e nsklaps op, daar hij een dof, Crambaid, wiens blikken te vergeefs Henri uit de diepte komend geluid meende te booren. de Carolles zochten, cn wien bet dadelijk bij bet binnentreden opviel, dat de gasvlam achter in deD gaDg was uitgedraaid. „Doch de scbooce dame, wier gelaatstrekken ik zou vereeuwigen, bad heden middag tijd, voor mij te poseeren en daarom ik onverrichter zake terug maar gezelschap houden." Yiroulas bewoog zich niet. „Hebt gij bet gehoord P" vroeg Crambard bem. „Wat dan Ik hoor niets 1" stotterde geeu de waard. keer j „Dan moet gij doof zijn. Het geroep gü er iemand Ik zal u nu kwam uit den kelder. Hebt m iu opgesloten „Ik heb geen tijd, om naar uw gezwets „Dat kunt gij toch niet in ernst meenen!" te luisteren," riep Viroulas driftig uit, woe- „In ieder geval wil ik mij er van overtuigen, dend, omdat hij nu weder in de uitvoering wie daar io zit. Franjois kan het niet zijn, van zijn plan gestoord weid „Ik heb Fran- want dien hebt gij immers uitgezonden, gcis uitgezonden en Leb zelf nog zaken te doen." „Nu, ik zal u niet lang ophouden," meende gelijk gij mij zelf zeidet; bijgevolg kan het geen ander zijn, dan mijn gewezen kamer- buur.* Nu hoorde men zeer duidelijk om hulp roepen. „Verlaat uw plaats niet," gebood Cram bard den waard met dringend gebaar, daarna liep hij naar de gesloten deur iu den achter grond der loge, sloeg er met kracht tegen en riep met vervaarlijke stem „Ik ben het, Crambard ik kom dadelijk!" „Dank, kameraad," klonk bet terug. „Nu ben ik vaD mijn zaak zeker, want ik heb zijn stem herkend," vurklaarde de schilder. „Nu ja, al is hij het," mompelde Viroulas, in bet nauw gedreven, „wat hebt gij daar mede noodig. Gij kant den spion toch ook niet uitstaan." „Neen, dat doe ik ook niet, maar het is nog niet bewezen, dat Martin-Querre tot de politie behoort. Wanneer het inderdaad zoo zou zijn, dan beb ilc bet eerste reebt een appeltje met hem bem te schillen, want dan heeft bij mij voor den gek gehouden." „Dat zal bij wel niet meer doen, daarvoor beb ik gezorgd," antwoordde Yiroulas met duivelachtigen grijns." „Gij hebt bem dus daar oggesloten P Ik ben nieuwsgierig hoe gij dat hebt bewerk stelligd, daar hij toch blijkbaar sterker is dan gij." „Toch zit bij nu in den val en hjj zal er wel in blijven ook, denk ik." „Dat zou toch een al te harde straf zijn. Ik sta er op, hem te zien ik wil weten, waarom bij nu hier gekomen is." „Om ons te bespionneeren, dat is duidelijk!" „Misschien om u te bespionneeren, dat is mogelijk. Maar ik heb niets te verbergen. Open de deur voor mijl" Viroulas kwam niet van zijn plaats. Hij stikte bijna van woede. Ook bij had het roepen geboord en vroeg zich af, boe het tocb mogelijk waa geweest, dat de gewaande Martin-Querre, dezen boogen val niet met zijn leven had moeten boeten. „Ik zeg u nog eeosmaak bet hangslot voor mij losgebood Crambard. „Ik weet niet, waar de sleutel is," stot terde de waard. „Ik moet hem zeker verlegd hebben." „Onzin, gewoonlijk hangt hij aan dien spijker daar, dat weet ik zeer goed. Maar daar bij er niet meer is, bebt gij hem in uw zak. Talmt gij nu nog een oogenblik, dan roep ik een politie-agent en vertel bem de geheele geschiedenis" WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1893 | | pagina 7