Waardoor gevoelen wij moeheid J. Itankc te Seliag'en. Ij. iV. G. Schilling, Gemengd Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. a. In Amerika leeft een man, die een inkomen heeft van 8 maal honderd duizend gulden per week, dat is 40.160.000 per jaar. Die man verdient dus meer per dag, dan een arbeider in geheel zijn leven. Dat dergelijke rijke menschen be staan, is eene der oorzaken van de groote armoede der massa. Stel nu eens, dat die man, iemand is met groote werk kracht, dat hij een genie is, dat zijn arbeid buitengewone waarde heeft, dan zal die arbeid toch zeker met 160.000 per jaar wel betaald zijn. Wij weten dus dat die man per jaar 40 millioen te veel genietdat overtollige ontstaat, omdat hij anderen voor zich laat werken. te gaan nemen. Daar het niet bij één ver- gnnninkje bleef, begonnen de tongen spoe lt l iVW?rdeD en wisten de dienden dan ook al heel gauw dat de zoon van Mars een goed gevulde portefeuille bij zich droeg der dia voo,rnemens was voor sÜne moe" het A erslag is nog niet bepaald, oer die te oud werd om te werken, een taakje te koopen, Al pratende en drinkende waren intus- achen een paar uren verstreken en zeker tou men nog langer te zamen zijn geble ven, indien niet opeens de koloniaal zich had herinnerd dat hij weg moest om oyer het bedoelde zaakje te spreken. Op het punt van te vertrekken, bemerk te hij met schrik dat zijn portefeuille was verdwenen en deelde dit den vrienden me de, die daarop terstond overal gingen zoe ken, doch niets vonden. Intusschen had de kastelein alle uitgan gen afgesloten en den raad gegeven om, in afwachting van de politie, die hij zou laten roepen, nog eens goed overal te zoeken en zie, ditmaal was men gelukkiger, daar een der vrienden de portefeuille terug vond; wel is waar op een zeer onmogelijke plaats doch dit deed er minder toehet geld was present en dit was voor den ko loniaal genoeg om al het overige te vergeten. Het Yoorloopig Verslag der Tweede Kamer over de kieswet is in ontwerp gereed en het concept is aan de commissie van rapporteurs toegezonden. De bijeenkomst voor de vaststelling van Te WARMENHUIZEN (N. H.) zal binnenkort een rijks-telephoon- kantoor worden geopend. Naar wij vernemen, zal'd Tweede Kamer pas Dinsdag weder bijeenkomen. 28 ,ue Februari R G L A n E Het antwoord is eenvoudig. Indien de gevoelige organen, welke het lichaam regee- ren niet in goeden staat gehouden worden, maken zij dit dikwijls door moe heid bekend. Slechte spijsvertering heeft uie uitwerking doch kan spoedig genezen worden door SEQUAH's PRAIRIE BLOEM wier uit werking nooit faalt. Dit natnurlijk genees middel vermakkelijkt het verkrijgen van nieuwe krachten en stelt de verschillende schen groothandel. Bij dezen overgang wor- lijk verliefd was op een alleenwonende we den de zakken van geitenhaar op den grond duwe, maar die zelf niet goed met zijn leeggeschud en de krenten of rozijnen wor- hawel'jksaanzoek voor den dag durfde ko- Hoofdgracht Niewediep. -Onze landgenoot, d e j o n g e "°rganen in 8tast hunne PHchten te hervat" pianist Zeldenrust,—zoo schrijft men uit tcn-^ Londen aan het HbL—heeft hier ?eel succu». er aar Dezer dagen speelde hij bij den Duitschen gezant, graaf Hatzfeldt, en kort te voren bij prins Hohenlohe. Wat dat beieekent, beseft ieder die weet, hoe moeielijk het voor een kunstenaar te Londen is in de hoogere kringen te worden geleid. Zel denrust gaat, naar ik verneem, binnenkort eene reis door Europa ondernemen. Zondag j.1. had te Kuinre een ergerlijk opstootje plaats. Voor de woning van den burgermeester schoolden eenige personen samen, en toen deze, de heer van Eek, buiten kwam, werd hij door drie visschers, do gebr Buisman en Roelof v. d. W erf, aangevallen,geschopt en geslagen. De oorzaak van deze vijandige houding tegen het hoofd der gemeente moet gele gen zijn in een in de Steenwijker courant opgenomen bericht uit Kuinre, waarin werd medegedeeld, dat de spieringvis- scherij aldaar tegenwordig zeer goede re sultaten opleverde. Men hield den burge meester voor den inzender van dit bericht en vreesde, dat dit concurentie zou op wekken. Op last van de justitie te Heeren veen is de brigade marechaussées te Steen- wijk en de rijksveldwacht van Oldemarkt maandag naar Kuinre vertrokken om de van mishandeling van den burgemeester verdachten in hechtenis te nsmen en over te brengen naar het Huis van bewaring te Heerenveen. den na gewogen te zijn, overgep.kt in lang werpige houten kistjes. Ook dit geschiedt op eene allesbehalve zindelijke manier, want om er zooveel mogelijk in te krijgen, wor den de kreDten of rozijnen door de werk lieden met de laarzen er ingestampt. Het is noodig, dat de huismoeders dit alles weten, omdat dienstboden niet zel den verzuimen de rozijnen of krenten te w&sschen, al is het ook algemeen bekend, dat vooral krenten met veel vuil vermengd zijn. Wie op zindelijkheid prijs stelt, kan er niet genoeg voor zorgen, dat deze vruch ten, afkomstig uit een land, waar men het met de zindelijkheid niet nauw neemt, ge- wasschen worden, alvorens te worden ge- trouwen lederen dag denk ik aan je, bes- I te vrouw, goede vrouw De weduwe zat alleen in haar kamer men, zond haar met haar verjaardag ten mooie kooi met een prachtige papegaai erin. Het measch begreep heelemaal niet wat dit cadeau beteekenen moest. Zij plaatste de kooi in haar huiskamer en vermaakte zich met het dier, dat zoo stom als een vidch bleek te zijn. Doch toen de papegaai wat gewend was, begon hij te praten. Hij riep eensklaps »Lieve wedevrouw Lieve wedevrouw Oenzeifden dag nog hoorde de weduwe eenige malen deze woorden herhalen en ook nog t Willen we troowen, zeg, willen we De rechtbank te LEEUW- ARDEN heeft de tien beklaagden, wegens de wanordelijkheden te Franeker, itder veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het 17-jarig meisje te ARNHEM, dat sedert 80 Januari in sla- penden toestand verkeerde, is weder ont waakt. Zij is zeer zwak, doch de genees heer heeft hoop gegeven op volkomen her stel. Een zeventienjarig jon- geling was gisteren aan het schieten op wilde eenden aan het zeestrand onder VEL- SEN met een oud geweer. Terwijl bij weer afschoot vloog een stuk ijzer ter grootte van circa 4 cM- hem vlak in het voorhoofd en maakte in het harde voorhoofdsbeen een gat waarin het wegzouk. Gelukkig slaagde een geneesheer er in het tamelijk spoedig te verwijderen, maar de ongelukkige door stond daarbij vreeselijke pijn. De vrouw van denschip- per J. K. te AKKER WOU DE had eene kleine wond aan den duim der rechterhand en meende die gekregen te hebben met het poetsen van een kachel, De wond verergerde zoodanig dat zij genoodzaakt was naar een proiessor te Groningen te reizen, waar haar de rechterarm werd afgezet, doch na korten tijd bezweek zij. Bloedvergiftiging moet oorzaak geweest zijn. Men leest indeFriesche Ct,: Wat de opruiers hebben gemaakt van de bewoners van APPELSCHA laat zich op maken uit de volgende feiten. Wanneer ten fatsoenlijk gekleed man den weg passeert en men ziet zijn blinkend overhemd met boord dan wordt hem nage roepen op zijn Ooststellingwórf's: f Alweer zoo'n landopvreter, pak hem aan!" Is een wandelaar voorzien van eene overjas en valt hij in het oog bij dezen of gindschen troep dan hoort men roepen: „Haal hem één jas af, die is voor ons!" Passeert eene dame met een zoogenaamde boa, dan wordt er geroepen: «Snijd dat ding in vieren dan kunnen zich er vier aan warmen!" Enz. enz. Zoo onbeschoft zijn de menscben in Fries- land's zuidoosthoek nooit geweest vóór de zen de opruiers hebben hen zoo gemaakt. En wat stoffelijk voordeel hebben de opge ruide» ingeoogst van den raad hun door de opruiers gegeven? Schade, groote schade. De toestand is en blijft voor de arbeiders van Appelscha hachelijk Dit dorp lijdt aan overbevolking, er wonen eenige honderden veenarbeiders te veel. Indien zich een drie- of vierhonderd gingen verplaatsen naar an dere opgestoken venen, de toestand voor de overigen zou dadelijk beter zijn. En nu? Blijven (de welgezinden uitge zonderd) velen hooren naar de opruiers die hier den een na de ander komen opzetten, dan vermeerdert slechts de verbittering, vermindereu de werkzaamheden en stijgt de ellende. Dat kan voor niemand een geheim zyn, die Appelscha en den toestand daarkeut. In Zweden heerscht weer in toenemende mate influenza. In het zie kenhuis te Karlsborg liggen meer dan honderd patiënten aan deze ziekte. Zoo'n slimmerd. Een paar dagen geleden trad een vijftienjarige jongen een sigarenwinkel te Brussel binneu en kocht een pakje tabak. Willende betalen: bemerkte hij evenwel dat hij geen geld genoeg bij zich had en nu zei hij tot den sigarenkoopman: „Ik zal snel naar huis loopen om hel te halen en laat u zoolang dit kleine schilderij houden; ik ben terstond terug.* De jongen had nauwelijks den winkel verlaten toen een zeer voornaam heer bin nentrad en eenige van de duurste Havanna sigaren kocht. Als bij toeval viel daarbij zijn blik op het door den jongen achterge laten schilderij wat hem den uitroep ont lokte: *Mijn God! Wat e?n kostbaar por tret! Wat moet u daarroor hebbeD? Ik geef er u terstond duizend francs voor.* De koopman antwoordde, dat hem het portret niet toebehoorde, maar dat het er eenige minuten geleden door een leerling was nedergelegd. *Goed," zei de vreemde heer, #ik heb tot mijn spijt grooten haast, maar hier is mijn kaartje; zend als je blieft den jongen man bij mij in het „Hotel de France* en zeg hem dat hij, behalve de duizend francs, een goede fooi voor het portret zal heb ben." De heer vertrok en de koopman las op het kaartje den naam: Markies Ignace de Yaldor, Parijs. Toen de jongen terugkwam bood de sigarenhandelaar, die natuurlijk zelf graag een goed zaakje wilden doen, 300 francs voor het portret. De jongen antwoordde, dat hij geen recht had, het portret te verkoopen, maar dat hij zijn patroon zou zenden. De patroon, die zooals hij verklaarde, het portret, eerste onlangs op eene veiling had gekocht en van plan was het naar een vergulder te zenden, wilde 500 francs voor het portret hebben, welke som hem na eene korte onderhandeling door den sigarenhandelaar werd nitbetaald. Deze be gaf zich dan zeer tevreden over den ge sloten koop naar het #Hótel de France,' waar hij tot zijn groote verbazing vernam, dat men daar geen markies de Valdor kende. Tusschen Corinthe en Pa tras (Giietenland) groeit aan de wingerden der zeekusten eene zeer zoete druif met kleine donkerroode, dicht op elkander lig gende bessen, die, versch gegeten, niet zeer aangenaam smaken en dsarom niet voor de wijnbereiding gebrnikt worden. Daarentegen vinden deze druiven in ge- gedroogden toestand gretig aftrek, en ko men zij onder den naam rozijnen en kren ten in den handel. Hoe dit drogen in zijn werk gaat? In iederen wijnberg vindt men op eene geschikte plaats eene open vlaktetijdens den oogst wordt daar eene laag paarden en ezelsmest gelijkmatig uit gespreid tot eeoe hoogte van 38 c. M. in dezen mest worden de rijpe druiven ge legd, en het drogen bezorgt alsdan de zon. Wat de mest daarbij te doen heelt, laat Dit warme bed brnikt. Ook aao bakkers dient dit te wor den aanbevolen. Huisvrouw Uit Christeania wordt gemeld, dat in den sneeuwstorm, die bij de Lofoden heeft gewoed, 27 vis- schersvaartuigen, te zamen met 91 man, zijn vergaan. Dit zijn echter nog slechts de bekende geconstateerde gevallen, terwijl uit eenige afgelegen plaatsen de berichten nog ontbreken. Een trein ingesneeuwd. Dat er in de vorige maand in Tirol veel sneeuw viel, is bekend en evenzeer weet men, dat het spoorwegverkeer nu en dan geheel gestremd was. Op den Arlbergspoor- weg raakten de treinen meer dan eens te midden der sneeuwmassa's ingesloten. Een reiziger deelt in het St. Gallen Igbl. mede, dat hij den 23sten Januari en den 24sten tusschen de stations Langen en Dalaas 24 uur achtereen in een trein te midden van sneeuwbergen heeft doorge bracht. Van Insbrück was de trein, die uit 4 waggens bestond, des morgens te 9 uur 45 minuten vertrokken met 22 reizi gers. Tot het station Langjn ging het viij goedmaar tussahèn Langen en Dalaas daalden van de bergen groote lawinnen neder, en in weerwil dat twee locomotie ven den trein trokken bleef deze steken. Op sommige plaatsen lag de saeeuw 3 meter hoog. Van terugkeeren was evenmin sprake, want ook achter den trein storten lawinnen neder Een locomotief, die van St Anten te hulp werd gezonden, bleef eveneens in de sneeuw steken. De reizigers moesten evenwel verlost worden. Door de verschillende stationschefs en de overheid der omliggende plaatsen, werden bovenmensehelijke pogingen in het werk gesteld om tot den ingesneeuwden trein te naderen. Niet minder dan duizend arbeiders waren bezig met het wegruimen van sneeuw en zij werden in dit werk on dersteund door een paar locomotieven en twee sneeuwploegen. Een deel der arbei ders werd zelfs in de nabijheid van een baanwachterswoning geheel door lawinen ingesloten. De geit van den baanwachter moest geslacht worden om hun tot voedsel te verstrekken. Eindelijk werd de trein bereikt en de geredden die 24 uren in het kleine station Dalaas waren opgesloten ge weest, konden in 6 sleden naar Bludenz stil te breien en keek vol gedachten op haar werk. Daar hoorde ze eensklaps van uit de kooi „Ik heb 30.000 guldentjes in de porte- monnaie 30.000 guldentjes in de portemon- naie Toen stond ze op en schreef een brief van dankbetuiging aan den galanten zen der. Den volgenden dag kon de papegaai zijn meester in de kamer zien zitten naast de weduwe. Twee maanden later waren zij een paar. Invloed van de wijze van melken op de melkopbrengst. Door de Vlaamsche ^Akkerbouw* wordt de aandacht gevestigd op de volgende proef onder leiding van dr. Buersteubinder ge nomen. Men deed 5 koeien melken, de eerste 14 dagen door een knecht, hieronder door A. aangeduid, die niet wist dat het een proef gold, en de tweede veertien da gen door een anderen knecht, B, aan wien men het doel der proefneming had be kend gemaakt. Beide verstonden het mel ken goed. Van deze knechten verkreeg A. Van koe no. 1 64 kg. melk. n t h 2 69 u n r 99.5 eer, 4 80.7 n n 5 80 y B. 1 Van koe no kg. melk worden vervoerd. No. 28. Ik moest om zaken in het Oosteinde van Londen zijn en zag tot mijn verwondering een mau, wiens uiterlijk alle mogelijke beschaving teekende, met eeu jonge vrouw een der kleine huisjes openen. „Wonen die menschen daar vroeg ik een voorbijganger, -- „Ja, in No. 28 woont graaf B. met zijn vrouw,* was het antwoord. Toen ver nam ik de volgende geschiedenis Graaf B. had na den dood van zijn va der diens titel en vermogen geërfd. Zijn moeder was overleden aan de zelfde ziekte waarin zij haar zoon had verzorgd. Her steld in hel leven teruggekeerd, was deze echter door de ellende in het Oos'.einde der stad getroffen geworden. Hij besloot dkAr te gaan leven, om de armen beter te leeren kennen door dagelijks met hen om te gaan zijn aanzienlijk vermogen wilde hij beste den tot verbetering van hun lot. Hij trouwde met een meisje uit zijn stand, dat, wees zijnde, onafhankelijk was van de goedkeu ring van anderen. En nu zijn beiden de beschermengelen van jeugdigeu, de steun van weduwen, de hulp van zieken en noodlijdenden. Het huis Nos 28 wordt gezegend door ieder in die buurt. Wat al goeds gaat van die woning uitEn hoe geeft de eigenaar een voorbeeld aan vele anderen, die door hun vermogen in staat zijn al hun tijd en kracht ten nutte van huu medemen- schen aan te wenden. Gelukkig wie zoo'n 77 i r 2 103 h 3 187 u e v 4 86 n e e 5 111.7 B. trok van no. 1 13 kg. van no. 2 34 kg. van no. ,,3 37.5 kg. van no. 4 5.3 kg. van no. 5 81.7 kg. melk meer dan B. Aanmerkelijke verschillen dus. De bericht gever voeg! er bij, dat het lang niet on verschillig is of de uier langzaam dsn wel spoedig geledigd wordt bij het melken. Hoe spoediger hoe beter, o. a. ten opzichte van het vetgehalte der melk, volgens eene proef neming in de Braunschw. Landw. Ztg. me degedeeld. De lange gesprekken onder het melken door melkers of melksters soms ge houden, zijn dao ook twee oorzakeu van schade, omdat dan de aandacht te veel wordt afgeleid en tevens het werk langr.r duurt. Het onvolledig uitmelken levert ver der niet alleen het nadeel op, dat dan de vetste melk, zooals men weet, in den uier achterblijft, maar ook zooals door de on dervinding is gebleken, dat de goede ei genschap van veel melkgeven vermindert en de beste koe zoodoende in waarde kan verminderen. Leeuwarder Ct. SCHAGEN, 15 Februari 1893. Verslag der politieke lezing, gehouden door den Heer Mr. D. A. VAN E C K Advokaat te Leiden, op Zaterdag, 11 Februari 1893, ten lokale van den heer J. P. Blauw, 's avonds ten 7 lL ure. engel aan wezen kan Nieuw Leven. Eenloteling, die in eene gemeente bij Bergen, in Henegouwen, het zich gemakkelijk verklaren zuigt op den dag de heete zonnestralen op en.- geeft des nachts slechts zeer langzaam de hoo^e numm" J>ad getrokken, werd door o 1* j vrip.nrip.n p.n hlnpHtrprwflntAn in 7.p.crpnrfl»l warte weder af. Bij gunstig weer is de druif op deze mestlaag iu 10 bf 12 dagen gedroogd. Eene regenbui of een onweer gednrende dezen droogtijd veroorzaakt be langrijke schade. Is de droogtijd afgeloopen, dan worden de druiven uit den mest opgevischt en van de trossen in de daar te lande gebraike- lijke zakken van geitenvel gedaan, waarvan de haren naar binneu zijn gekeerd. Dat daarbij niet enkel rozijuen en krenten, maar ook vele bestanddeelen van de mest laag in de zakken komen, behoeft niet gezegd te worden. De gevulde zakken worden op lastezels geladen en aldus naar de havenplaatsen vervoerd, waar de wijngaardeniers hun vrienden en bloedverwanten in rond gedragen. Op eenmaal liet men hem vallen, hij brak de ruggegraat en blies spoedig den adem nit. Te El Paso in Texas heb- ben de Chineezen een armen landgenoot die van hnnne aalmoezen leefde, alleen om zich van hem te ontdoen, met ijzeren ket tingen boven een vuur gebonden en letter lijk dood geroosterd. De eerste voorstelling van Verdi's nieuwe opera „Falstaff* in den Scala-schouwburg te Milaan heeft f 35000 opgebracht* Er zijn loges verhuurd voor t 900, fauteuils voor f 125. De gevleugelde postillon product verkoopeu aau de tusscheuhaudelaars d'amour. die het weder leveren aan den Europee-Een eenigszin sbejaard rnao, die smoor- Onderwerp tiet Sociale Vi-aagstuk en de ingediende Kieswet. Door den heer Blauw werd de ver gadering geopend, met de mededeeling, dat door hem, op verzoek van eenige ingezetenen van Schagen, was besloten eene serie politieke lezingen in zijne lokaliteit te doen houden, van welke deze de eerste was. De heer v. Eek verklaarde nu, de door de tegenwoordige regeering inge diende Kiesrechtuitbreiding te willen be schouwen in verband tot de sociale eischen van den tegenwoordigen tijd. De kieswet, gelijk ze nu voorgedragen is, heeft op zich zelf voor spr. niet de minste betee- kenis. Eerst als bleek, dat door die wet een einde was gemaakt aan den tegen woordigen staat van wanverhouding, zou ze voor spr. beteekenis krijgen. Doch gelijk de wet nu is, strekt ze zich niet uit tot hen, die allereerst vragen naar middelen tot stoffelijke verbetering. Als de nieuwe kiezers uit de arbei dende klasse geen kans ontvangen, te komen in een beteren stoffelijken toe stand, laten zij dan maar het genoegen, om eens per zooveel jaar een briefje in de bus te mogen steken, overlaten aan de anderen. Voor de arbeiders staat de verbetering der stoffelijke belangen op den voorgrond. En dat de huidige toestand dermate ellendig en jammerlijk is, dat er zelfs dringende behoefte aan hervorming be staat, zal wel geen betoog behoeven. Daaromtrent zijn toch allen het eens. Spr. wil slechts een paar voorbeelden noemen Laten wij nu eens aannemen, dat die man op elk arbeider f 500 verdient, dan zouden dus 80000 arbeiders zich met f 500 minder inkomen moeten verge noegen, om dien man aan zijn groot inkomen te helpen. Die man belegt zijn geld in land, hypotheken en staatsschul den, en geniet een zekeren interest, daar de Staat er wel voor zorgt, dat die opge bracht wordt. De pachter, die zijn land huurt, de fabrikant die zijn geld leent, betalen, om aan hem de rente te kunnen voldoen, juist zooveel minder uit aan de arbeiders. De staat zorgt wel door de heffing van belasting, dat de eigenaar der staatspapieren de couponnen betaald kan krijgen. Zoo is dus één man in staat duizenden aan zich cynsplichtig te maken. En die Amerikaan is niet de eenige, die zoo rijk ia. Er bestaan op de wereld duizenden millionnairs. Ieder die kapitaalrente geniet, het doet er niet toe, of hij van die rente moet leven, doch die draagt zijn deel bij tot de maatschappelijke ellende. Het is dus een dwaasheid, om de armoede der millioenen toe te schrijven aan de karigheid der natuur, aan de over bevolking, zoolang nog zulke groote in komens bestaan. Niet de overbevolking is de oorzaak der menschelijke ellende, maar de overdaad der enkelen. b. Neem eens twee landstreken, waar de groote armoede wordt toegeschreven aan overbevolking. De eene streek is Ierland, van waar duizenden inwoners verhuizen naar Ame rika; terwijl terzelfder tijd zich het feit voordoet, dat de opbrengst van den grond, die van den veestapel en die van het kapitaal hooqer wordt. Hoe is dat te rijmen Waar zoovele vertrokken, moest toch onder die omstandigheden het lot der achterblijvenden des te beter worden, en o jammer, de ellende werd voor hen nog grooter. Men lijdt er gebrek, omdat men te grooten uitvoer van graan heeft naar Engeland, om toch maar de pacht te kunnen betalen. Een waarheid daarentegen is, dat de grond van Ierland in staat is om voedsel te geven aan driemaal meer bewoners, dan er thans zijn. Ierland kan zijn volk wel voeden; maar doordat enkelen van de opbrengst voor hun deel te veel nemen, verkeert de massa in ellende. Dat de groote massa verstoken is van het ge bruik van land en kapitaal is oorzaak, dat men moet arbeiden voor zulk een karig loon. Slaan wij thans een blik op Friesland. De leden der Iriesche Maatschappij van Landbouw achtten het eenigen tijd geleden noodig, dat er een enquête werd ingesteld naar den toestand van den landbouwenden stand in die provincie De hoofdbedoeling van het onderzoek om in het licht te stellen, dat in Fries land veel productieve arbeid achterwege blijft en daarin de hoofdoorzaak der heerschende werkeloosheid moet worden gezocht, is bereikt. Het bewijs is geleverd, dat Friesland geenszins te veel arbeidskracht bezit, zooals dikwijls wordt beweerd, maar dat er is overvloed van werk, dat echter niet wordt vereischt en dientengevolge den grond niet wordt afgedwongen, wat hij kan en vermag voort te brengen. Inderdaad, geene meren behoeven te worden droog gemaakt, geene heidevelden ontgonnen of op andere kunstmatige wijze werk te worden gezocht. Zij die dit meenen, dwalen en kennen de kaart van het lard niet. Er is arbeid, productieve arbeid te over, die onder alle omstandigheden voordeel aanbrengt, niet het minst aan den eigenaar. Dus niet aan de karigheid der natuur of aan overbevolking is de armoede te wijten, maar aan het feit dat enkelen den grond bezitten. Zóó is het in Fries land, zóó is het ook elders. Neem eens het verfoeielijk soldaatje spelen. Als het geld, wat daarvoor be steed wordt, eens werd gebruikt om werk te geven, zou er dan nog werke loosheid bestaan Thans trekt de plattelandsche bevolking naar de groote steden had de arbeider flinker verdienste, dan zou de koopkracht toenemen, en als de woeste gronden in ontginning gebracht, de plassen droog gelegd, de Zuiderzee droog gemaakt werden, dan zou er een einde worden gemaakt aan de werkeloosheid der platte landsbevolking, en zou dit uit den aard der zaak bijdragen tot den bloei van andere bedrijven. Die loonsverhooging zou bijvoorbeeld invloed uitoefenen op den uitvoer van kaas, boter, slachtvee en vruchten. Spr. herinnert hier aan het getuigenis Van de bijgekomen vereemgingén weru

Schager Courant | 1893 | | pagina 2