Uit en voor de Pers. Buitenlandseh Overzicht. Alle staatkundige partijen bestaan uit heterogene bestanddeelen, alle politieke partijen bezitten de gauches en de droitsallen bezittenhardloopers en wandelaars. T' tiaj hegewn, te hulp ™am. Hij had de schutting van het J bou w weggebroken, wa, naar boven gesneld en daar hy de 4 menschen had zie„ han gen aan het dak, was hij terstond naar hem toegak auterd. Blijf m,ar zitt 2e ÏaTdV'f ff heIp0n riepen dewichts van de straat het viertal toe, dat bijna den nood reeds nad opgegeven. Van Raam sloeg een spant door waar door een aantal dakpannen vielen en een nauwe spleet ontstond. Zorgvuldig greep hij toen eerst liet meisje, drukte het kind door de opening op den zolder, de drie anderen volgden, en allen waren in veilig heid. Zo n d agavond 26 Februari werd door het zanggezelschap (mannenkoor) u Orpheufi van Oudkarspel eene uitvoering gegeven in het lokaal van den heer J. Schertoérhorn te SINT MAARTEN. 16 nummers kwamen op uet programma voor. Alle werden uitstekend ten gehoore ge bracht, zooals van genoemd gezelschap onder directie van den heer J. Vis ver wacht werd, getuige het vrij aanzienlijk opgekomen publiek. Werd aan elk stuk een verdiend applaus toegebracht, met veel bijval werden aangehoord«Beneden en Boven*, „Op t Kerkhof,', «Roeierlied" en „Lente* door C. C. A. de Vliegh de «Serenades" van Frans Coenen en Joh. Verhulst; «Ons Vaderland' door Richard Ho); «Vreedzaam" van A. L. Dobbelsteen en anderen. Na 't eindigen werden nog 3 nummers gegeven, niet op 't reportoir voorkomende, waarvan het laatste„Een Oude vrouwenwals een daverend applaus uitlokte. Het viel dan ook niet weinig in den smaak van 't publiek, toen de Edel- Achtb. heer Schermerhorn aan den waar dijen directeur en diens gezelschap in gepaste woorden, namens allen een woord van dank ten beste gaf, dat door 't gezel schap met een „Leve Lang" werd beant woord. Ook wij hopen met hem «Orpheus" op deze wijze nog dikmaals op Sint-Maar ten werkzaam te zien. Men schrijft ons: Te LEEL WARDEN hebben bij de laatste verkiezing voor de tweede Kamer tal van Roomsch gezinde kiezers gestemd op den heer Gerritsen, omdat de heer J. Troelstra Vrij metselaar is. Nu zijn zij echter geïnfor meerd dat de gekozene ook Vrijmetselaar is, on dat ontstemd niet weinig de goede laden, die wél zoo meenden een goed werk te hebben verricht. De socialist Poutsma van Sneek werd door de rechtbank te LEEUWARDEN we gens opruier veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Men meldt uit AMSTER- DAM: Naar wij vernemen, zijn mejuffrouw Redingius en de heeren Messchaert en Tibbe door H' M. Koningin- Regentes uit- genoodigd, zich op een concert ten hove in den loop der volgende week te doen hooren. voor aan Winkel te zijn verzoek het be niet heeft zich te AM- nieuw tooneelgezelschap Er STERDAM eeu gevormd, dat onder leiding zal komen van de heeren Loman 8f Chrispijn. Te begin nen met lo September a. s. zal het gezel schap optreden in de groote zaal voor „Volksvlijt" en wel des Maandags, Wuens dags, Zaterdags en Zondags. Maandagavonds zullen steeds volksstukken worden gespeeld. Minstens een paar maal 'smaands zal een .,model-voorstellig" in de kleine zaal van het Paleis worden gegeven De op te voeren stukken zullen vooraf door eene commissie van letterkundigen worden be oordeeld. De heer Chrispijn treedt op als directeur- regisseur. Vergadering van den Raad der gemeente Barsingerhorn, gehouden op Dinsdag den 28 Februari 1893 des voormiddags 10 uren. Tegenwoordig alle leden. Nadat de voorzitter de vergadering geopend heeft de notulen der vorige zit ting gelezen en goedgekeurd zijn, wordt mededeeling gedaan van de volgende in gekomen stukken. a. een schrijven aan den Heer J. de Groot te Winkel houdende mededeeling dat hij zijne benoeming tot hoofd der school alhier aanneemt. b. een brief cT.d. 1 dezer no. 36/1136 van den heer commissaris der koningin, geleidende een extract uit een koninklijk Besluit, houdende goedkeuring van een verordening tot het heffen van een hoof- delijken omslag dezer gemeente voor ken nisgeving aangenomen. c. een schrijven van heer Burgemees ter van Winkel inhoudende dat hoewel de heer de Groot, met den ingang van 18 Maart e. k. ontslag kan krijgen als onderwijzer aan de school aldaar, het Gemeentebestuur van Winkel hem nog gaarne een maand na dien datum aan de school verbonden wil zien. Hij grond dit verzoek op het feit dat na het vertrek van den heer Koops het onderwijs personeel aan de school te Barsingerhorn nog zoo voltallig is dat het onderwijs er niet bijzonder onder zal lijden al komt de heer de Groot een maand later. De heer Beers meent dat indien men aan het verzoek zou willen voldoen, dit niet zonder overleg met den heer de Groot kan plaats hebben. De heer Kotsen zegt dat men bezwaar lijk aan het verzoek kan voldoen we 1 is het personeel aan de school alhier voltallig, doch het onderwijs is van dien aard dat het zeer wenschelijk zal zijn Gemeente bestuur van richten dat men aan kan voldoen. Hiertoe wordt besloten. Vastgesteld wordt het kohier van den hoofdelijken omslag en der hondenbelas- ting, respectivehjk tot een bedrag van f 4500 en f 154. Omtrent het kohier van omslag wordt bepaald dat de aanslagen kunnen worden voldaan in twee termijnen. Vastgesteld worden de voorwaarden waarnaar de verpachting voor het ophalen van asch enz. te Kolhorn zal plaats hebben. Verder wordt nog vastgesteld een be sluit tot het doen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1892, een idem op de begrooting van 1893 en een besluit tot het doen van verschillende af- en over schrijvingen op de begrooting van 1892. Aangeboden wordt het door de school commissie opgemaakt verslag van het lager onderwijs over 1892. Wordt besloten dit bij de leden te doen circuleeren. Bij de algemeene rondvraag zegt de heer Hoekstradat hij gaarne zoude zien dat het tuintje en het hek bij de dokters woning opgeknapt werden. De voorzitter zegt dat hij wel voor het maken van het hek is, doch meent dat het tuintje in orde gemaakt moet worden door den dokter. De heer Beers en met hem de heer Raat zeggeu, dat zij het in orde maken van den tuin, welke bij het vermaken van het huis veel te lijden heeft gehad, voor rekening der gemeente willen laten doen, doch dat de aankoop en het planten van andere gewassen voor rekening van den dokter moeten komen. Hiertoe wordt na eenige discussie be sloten en teven 8 dat in de plaats van het hek een heining geplaatst zal worden. De heer Raat vraagt aan den voor zitter of er al iets gedaan is betreffende het in de vorige vergadering gesprokene omtrent het beharden van de kade tus- schen de Horn en de Leek. De voorzitter antwoordt van niet, hij zal de kade eerst eens opmeten en dan doen zooals besloten is. Verder vraagt de heer Raat of het schoolplein te Haringhuizen verkleind is. De voorzitter antwoordt dat een gedeelte daarvan afgenomen is voor tuingrond en zegt dat het schoolplein thans nog groot genoeg is. De heer Beers zegt, dat het riool loo- pende van af den dijk langs de woning van L. Bood in het Keeren te Kolhorn, heel slecht schoongemaakt wordt. Eenige inwoners in dat gedeelte van Kolhorn moeten, wanneer zij bij de vaart willen komen om water te halen ten einde de goot te kunnen schoonmaken over het erf van genoemden heer Bood. Deze heeft de overgang over zijn erf verboden, zoodat die goot door de inwo ners aldaar niet schoongemaakt kan worden. De voorzitter zegt dat hij reeds op de hoogte van dit zaakje is en zal Bood het onbillijke zijner handelwijze eens onder het oog brengen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. IMberaal of Radicaal. In aansluiting op hetgeen wij in on ze twee laatste nummers onzen Lezers onder de aandacht brachten met betrek king tot het Radicaal MaDifest, in vergelijking tot het manifest der Libe rale Partij, rest ons nu nog, een ant woord te zoeken en te motiveeren op de vraagLiberaal of Radicaal. Bij de bezwaren, welke wij ten op zichte der Radicale partij, zooals deze zich in haar optreden vertoont, reeds opnoemden, moeten wij er nog één voe gen, wel niet het minstede Radica len huldigen het atheisme. Hun program bevat ook den wensch: scheiding van Kerk en Staat. Nu zou die scheiding, voor zoove r ze een einde moet maken aan de geschillen tus- schen Staat en Kerk, zeker zeer gewenscht zijn; doch gevaarlijk en alzoo ongewenscht, als ze krachtens bijkomende omstandig heden moet leidden tot het in het leven roepen van „Godsdienstlooze" Staten. Wat de Radicalen ten onzent te zien geven is van dien aard, dat het den Protestant moet doen weerhouden,op staat kundig gebied zich bij hen aan te sluiten. Er kan geen verkiezing zijn voor eenig staats-, provinciaal- of gemeente-collegie of de Radicalen geven hun stem aan een clericaal boven een liberaal, en breken er zich het hoofd niet mede, dat zij door hunne godsdienstloosheid de troe ven van het staats-kaartspel spelen in handen der Clericale partijen aan wie het in ons Vasteland „Europa" nog al eens gelukt is, storend in te grijpen in het ra derwerk van Staat. Men zal ook niet' kunnen ontkennen, dat reeds eenige malen bij dergelijke verkiezingen, dank zij de coalitie Radi- caal-clericaal de clericalen feitelijk het loodje legden en blijft het zoo voortgaan, dan zien wij o. a. in ons dis trict ook nog het feit plaats hebben, dat de clericale partij beslist over het lot eener candidatuur. Dat drijven der Radicalen noemen wij verderfelijk voor de bevordering van vooruitgang op sociaal gebied. Rekenende de bezwaren welke wij op noemden tegenover het program en de taktiek der Radicalen rekenende dat het met betrekking tot de sociale hervormingen niets beters belooft dan de Liberalen in h u n manifest, kun nen wjj niet inzien, waartoe het nuttig zou zijn, uit de Liberale partij te treden en zich te scharen onder der Radic alen Banier. Zeker, de Radicale partij heeft goedkoop bluffen. Zij is nooit voor het feit gezet al hare beloften „waar te ma ken", en wij zouden haast beweren, dat het bewustzijn, dat ze vooreerst nog wel niet in de praktijk ter verantwoording znllen worden geroepen om hun woorden in daden om te zetten hen zulk een hooge borst doet zetten. Het verwijt der Radicalen dat de Liberale partij uit zulke heterogene bestanddeelen bestaat, is waar, maar heeft geenerlei waarde als bewijsmiddel voor de noodzakelijkheid van het uittre den uit de Liberale partij. De Radicale niet uitgezonderd; en het is nog maar enkele dagen geleden, dat de Radicale partij openlijk moest blijk geven, aan dat „gebrek" evenmin te hebben kunnen ontsnappen. Immers op de bewuste groote algemeene vergadering van de Radicalen tot vormeering hunner partij en tot vaststelling van hun pro gram,liepen de meeningenreeds zoover uit een, dat men besloot, de partij te vormen, met alleen art 1 van het program, ge durende den tijd van éen jaar, als voor- loopige „beschreven partij wet". Wij vragen: hebben diezelfde Radica len, die reeds bij de eerste schreden op hunne partij-baan wegens onvoorziene en ongedachte hinderpalen een „omwegje" moesten maken hebben die het recht met steenen te gooien naar de Liberale Partijdie Partij in ons land, welke de heer v. d. Kaaij herinnerde er terecht aan in zijne onlangs alhier gehouden lezing het recht heeft te wijzen op tal van hervormingen, door haar in be lang van Volk en Vaderland tot stand gebracht Dat de Lib. Partij niet zooveel heeit tot stand kunnen brengen, als zij zelve wel gewenscht had wordt ook geens zins door de Liberalon ontkend, maar alweer vragen wij Waar en in welk rijk ter wereld dus niet alleen in Europa is de staatspartij, die al hare wenschen kan vervullen, al hare pogingen met gunstigen uitslag zag bekroond? Immers nergens is die geluk kig» partij aan te wijzen, die partij is als de gelukkige man zonder hemd. Van waar houdt dan de Radicale Partij het recht, de bevoegdheid, maar steeds te smalen en te bedillen, al hetgeen door de Liberale partij wordt gedaan Doet zij niet als het kieken, dat wijzer wil zijn dan de hen? Niet te onpas vinden wij het, hier aan te halen, wat Het Vaderland dezer dagen schreef, ook in verband tot dat radiciale manifest: De partij van het juste milieu wil Het Vaderland de radicalen noemen, omdat „Mon enfant, cherehons ensemble" roept ten slotte Het Vaderland namens de libe rale partij als oudere en wijzere, met onderdrukking van allen wrevel, de jon gere radicale toe." En nu nog iets Dezer dagen zeide iemaud, die het met onze politieke beschouwingen niet eens was „och, jelui Liberalen moest niet zoo aangaan op de Radicalenheusch, zij meenen het zoo goed, en hun op treden heeft reeds zooveel goeds gewerkt ter behartiging van wat meerder spoed bij de behandeling der sociale wetten." Wij meenen, dat de Radicalen noodig eens moesten beginnen met niet meer te hakken en af te geven op de Liberalen Bovengemeld verwijt is volstrekt niet aan ons adres. Laten de Radicalen de hand eerst in eigen boezem steken Onze overtuiging blijft het, dat het bestaan der Radicalen Partij plaats heeft ten koste der Liberale Partij. Geen doleerende, geen katholiek, geen Ultramontaan, geen Sociaal-democraat zal het in zijn hoofd krijgen zich bij de Ra dicale partij aan te sluiten. De gelede ren der Radicalen moeten dus gevormd worden uit de Apostata der Liberale partij. Elk, die aan deze scheurmakerij mee doet, bedenke wel vooraf, wat hij gaat doen. Het berouw komt ook op politiek- terrein dikwijls te laat. Baartz, dr. G. J. W. Bremer, B. J. H. Haitink, P. Haverkorn van Rijsewijk, dr. I. Kooykaas, D. de Klerk, H. C. Lohr. H. J. Meerkamp van Embden, P. R. Mees, mr. J. Rombach. J. H. H. Roth- meijer, I. Schreijver, M. Symons, dr. J. Vroesom de Haan. zij meenon het juiste midden te hou' den tusschen de liberalen en de Sociaal democraten. Het manifest van den Radicalen Bond geeft Het Vaderland aanleiding om te betogen, dat er eigenlijk geen princi- pieël verschil bestaat tusschen radicalen en liberalen, althans de vooruitstreven- den onder deze laatsten, daar wat het manifest aangeeft volstrekt niet iets nieuws is, dat door de radicalen is ont dekt. Ook tracht Het Vaderland het libera lisme vrij te pleiten van de beschuldi ging, waaraan het tegenwoordig zoo veelvuldig blootstaat en waarin onlangs nog prof. Cort v. d. Linden zich zoo heeft vermeid, dat het steeds heeft gepredikt het ongebreideld individua lisme. De rechtsphilosophische leer van het liberalisme, zooals die in Duitschland vooral geformuleerd en ook door onze publicisten aanvaard werd, legt vollen nadruk op het belang van den Staat en het recht der gemeenschap, als staande boven de individuen en hun maatschap- pelijken strijd." Yooral in de laatste 25 jaren is het besef steeds meer wakker geworden, dat de Staat ook op allerlei gebied dient in te grijpen, „niet om de vrijheid te fnuiken, maar om de vrijheid van den zwakke tot werkelijkheid temaken." Het is echter de moeielijkheid het juiste mid den te houden tusschen te groote vrij heid en te zeer belemmerende staatsbe moeiing. Weet de radicale partij hier het juiste midden aan te geven vraagt Het Vaderlad. Als de radicale heeren kwa men met het „Eureka" op de lippen, dan zou ze het recht van bestaan eener zelf standige radicale partij willen erkennen. Maar in het manifest vindt Het Vader land daarvan de blijken niet. Een nieuwe kiesver- eeniging' te Rotterdam. Aan de vooruitstrevend-liberalen in het hoofdkiesdistrict Rotterdam is de volgende circulaire verspreid: Uit het manifest, vóór de verkiezin gen van 1891 door de Liberale Unie tot de kiezers gericht, was gebleken, dat de liberalen ernstig begeerden, zich te wij den aan de hervorvormiugen die het be lang van het Nederlandsche volk eischte. Daarop herwon de liberale partij het ver trouwen der kiezers en werd wederom merderheid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het ministerie-Van Tienhoven, dat dientengevolge de plaats van het anti liberale kabinet kwam innemen, betoon de zich trouw aan de beloften, bij de stembus gedaan. Met kracht werd de be lastinghervorming ter hand genomen, en zoodra de voorbereiding was afgeloopen, volgde in September 1892 de indiening der wetsontwerpen tot uitbreiding van het kiesrecht. Het is de plicht der liberalen het uit hunne partij voortgesproten ministerie in zijn streven om de hervormingen in te voeren, die bij de verkiezingen in 1891 het wachtwoord waren, loyaal te steunen. Wij richten ons daarom tot hen die met ons geneigd zijn een vooruitstrevend- liberale politiek te steunen, die met ons voorstanders zijn van de beginselen, ten grondslag liggende aan het onderstaande programma lo. Uitbreiding van het kiesrecht zoo ver als met de meest onbekrompen op vatting van het grondwettig voorschrift vereenigbaar is2o. voortzetting der her vorming van ons belastingstelsel, waar bij in het bijzonder tegen onevenredigen druk der mingegoede klassen en van den kleinen middenstand gewaakt behoort te worden 3o. uitbreiding der staatsbemoei ing in het belang der arbeidende klas se 4o. gestadige verbetering van het on derwijs, met handhaving der grondwettige beginselen, bevordering van vakonderwijs en invoering van leerplicht; 5o. doelma tige regeling vau onze levende strijd krachten, met toepassing van het begin sel van den persoonlijken dienstplicht; 6o. Onvoorwaardelijke handhaving eener vrijzinnige handelspolitiek; 7o. Regeling der administratieve rechtspraak, zoodat de burger gevrijwaard is tegen willekeu rige wetstoepassing door de overheid 8o. Verbetering van den economischen toe stand onzer koloniën door maatregelen op den grondslag van vrijen arbeid. Wij noodigen hen uit mede te werken tot de oprichting eener nieuwe liberale kiesvereeniging, die wij voorstellen te noemen De liberale kiesvereeniging Rot terdam. Men zal misschien vragen of voor hen die het boven aangewezen doel na streven, geen pl-ats is in de bestaande kiesvereeniging Vooruitgang van welke Vereeniging tot voor korten tijd de mees ten onzer lid waren. Het antwoord op deze vraag moet beslist ontkennend lui den. Bij de verkiezingen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is duidelijk gebleken dat de meerderheid van Vooruitgang een vooruitstrevend-liberale politiek niet is toegedaan, en bovendien het beginsel miskent, dat ter wille van de eenheid der liberale partij, vooral in onze dagen, rekening moet gehouden worden met ha re verschillende nuanceerngen. Hierom is het noodzakelijk naast Vooruitgang een nieuwe liberalo kiesvereeniging op te rich ten, en hebben wij daartoe het initiatief genomen. Hun, die daartoe met ons willen me dewerken, verzoeken wij van hun instem ming blijk te geven, door het hierbijge- voegd biljet binnen acht dagen toe te zenden aan één onzer. Een uitnoodiging tot bijwoning der vergadering tot oprich ting der nieuwe kiesvereeniging zal hun dan spoedig worden toegezonden. Mr. S. J. L. van Aalten. Jr. mr, W. Zoowel voor het algemeen kiesrecht als voor het referendum is de dag van Zondag in BELGIE een triomf geweest. Over den uitslag van het referendum hetwelk Zondag in de geheele agglome ratie van Brussel is gehouden, kunnen de besturen der vereenigingen, die het hebben op touw gezet, volkomen tevre den zijn. Omstreeks middernacht werd Zondag avond door den voorzitter der Association libérale te Brussel, den heer Grimard, het eindresultaat der stemming openbaar gemaakt. Te Brussel zelf waren aan 43,235 meerderjarige, mannelijke Belgen stem biljetten toegezonden, maar zonder over drijving zegt de Indépendance, kunnen daarvan wel een 2000 worden afgetrok ken die overleden, ziek, verhuisd of niet meer te vinden waren- Ter stembus op gekomen zijn er 22287, dus meer dan helft der opgeroepenen, een inderdaad groote opkomst, als men bedenkt dat het referendumzooal niet tegengewerkt, dan toch daaraan niet deelgenomen werd door de clericalen van alle nuanceeringen, noch door de aanhangers der gematigd liberale partij. Over de verschillende kiesstelsels waarover de stemming liep, waren de stemmen als volgt verdeeld Kiezers Kiezers Geen roor de voor den Totaal Kamer gemeenteraad kiezers Algemeen kiesreeht 1690 1732 14706 18128 840 445 1632 2108 250 101 292 643 91 38 146 275 54 30 110 194 voor Brussel en Anderlecht, Et- met 21 jaar (stelsel-Janson). Algemeen kiesrecht met 25 jaar (stelsel -Nothomb). Lezen en schrijven met uitsluiting der bedeelden (stelsel-Granx). Huurwaarde en capaciteit s teUelBeernaert), Volledig lager onder wijs (stelsel-Frère Orban). De totale cijfers zijn zijne negen voorsteden terbeek, Elsene, Koekelberg, Laeken, St. Jans-Molenbeek, St. Gilles, St. Gilles, St. Josse-te-Noode en Schaerbeek zijn Rondgezonden stembiljetten 115,349, aantal stemmen 60,079. stelsel-Janson 48,660 stemmen Nothomb 7784 Graux 1671 Beernaert 1022 Prère-Orban 903 Na het oplezen der cijfers zette de voorzitter, de heer Grimard, in enkele woorden de beteekenis uiteen van dezen dag. Ondanks den druk van allerlei aard, zegt hijzegeviert het algemeen kiesrecht. Wij hadden gehoopt dat de burgerij nog beter aan onze roepstem gehoor gegeven zou hebben. Maar de groote meerderheid der bevolking, de arbeidende klasse, heeft duidelijk gesproken: zij verlangt tot het staatkundige leven te worden toegelaten. De burgerij kan haar de vervulling van dit verlangen niet weigerenzij zal haar niet dwingen den wettelijken weg te ver laten. Thans behooren, na dezen hoogst beteekenisvollen dag, alle afgevaardigden van Brussel eenstemmig in de Kamer voor het algemeen kiesrecht te stemmen. De spreker dankte de arbeidersklasse, de pers, de leden der Association libérale en haren ijverigen secretaris, die verdient in de dagorder der democratische partij eervol te worden vermeld. Na den heer Grimard voerde de heer Eugéne Robert, een der afgevaardigden van Brussel het woord. De voorzitter, zeide hij, moest wel iemand overslaan, wien groote lof toe komt, namelijk zich zeiven. Als voorzitter van het centraal- comité bracht hij hem een warme, wel- gemeene hulde. Als afgevaardigde heb ik nu volkomen zekerheid omtrent de mee ning der Brusselsche bevolking. De stel sels met verschillend voorbehoud hebben de eer verworven, welke zij verdienen voor een deel de stemming der minach ting en eenige stemmen tot vertroosting. De clericale bladen zullen nu morgen misschien toch nog durven beweren, dat het algemeen kiesrecht eene misleiding is. Maar wat de liberale bladen aangaat, is er slechts één, dat zich vijandig tegen over dezen uitslag zou kunneu stellen, maar dit is nog niet geboren. Algemeen gelach). Uwe afgevaardigden zijn versterkt niet in hunne overtuiging, maar in hun nen moed, want zij weten nu dat zij het volk achter zich hebben." {Luide toejuichingen). Zakelijk en bezadigd is het oordeel der Indépendancedie er niet aan denkt de beteekenis van de volksstemming te Brussel te overschatten, maar meent dat toch vooral dit ééne mag worden in het licht gesteld, dat de proef loyaal en on partijdig is genomen. Verder ontleent zij hare beteekenis aan het groote aantal mannelijke, meerderjarige Belgen, die aan de stemming hebben deelgenomen. Van 110,000 ingeschrevenen hebben er 60,000 aan de stemming deelgenomen, d. i. meer dan de helft, en van dezen hebben zich 56,000 verklaard voor het algemeen kiesrecht, hetzij dan met de burgerlijke meerderjarigheid (stelsel- Janson), of met den 25-jarigen leeftijd (stelsel-Nothomb). Ook deze 56,000 zelfs vormen meer dan de helft der inge-

Schager Courant | 1893 | | pagina 2