Donderdag 9 Maart 1S93. AllGfiCCI Ni(1*1- 37ste Jaargang Mo. 2705. iiïHltllit- k LllM Vreugfle en Smart. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: 8CHAGKI, Laan, I», 4. Gemeente Behagen. Bekendmakingen. H E R IJ K. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend miltamer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van l tot 5 regeis f 0.25 iedere regel meer öcts Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inhoud van No. 9 van ons Geïllustreerd Zondagsblad is als volgt De arme dichter, met illustratie. Het gestoorde Huwelijksfeest (een historische schets). Nog te onnoozel, met illustra tie. Zachte wenk, met illustratie. Een model echtgenoot. Tijdsverschil of tijdseenheid met schetsteekening. Ixmise Michel en haar ratten. De Niagara be vroren, met illustratie. Toen het gas licht werd ingevoerd. Eetbare en ver giftige champignons. Uit het leven van een toovenaar. Een storm op de kust van Bretagne, met illustratie. Zonder linge sport, met 4 illustraties. De echte Era Diavolo. De neus als verrader, met illustratie. L'état c'est raoi. Voor hen die petroleum branden. De winners der Prijsraadsels VII, VIII en IX Op lossing Prijsraadsels XVI, XVII en XVIII. Van lang geleden. Sommige snel heden. Puzzle. Nieuwe Prijsraadsels. Annecdoten. Van waar de visite kaartjes komen A! te kras verwijt, met illustratie. Strenge winters. Hoe men het moet aanleggen. Anecdöte— proeve. Schaakrubriek. Mededeelin* gen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn in lichtingen te bekomen omtrent een op Donderdag 2 Maart jl. alhier gevonden zilveren Armband alsmede omtrent een op 7 Maart jl. ge vonden sleuteltje. Burgemeester en Wethouders van Scha- gen Gelet op het Btsluit van Heeren Gede puteerde Staten dezer provincie van den 4 Januari 1893, no 3,(provinciaal blad no 2); Gezien het Koninklijk Besluit van 15 December 1892, (Staatsblad no. 282), waarbij is bepaald, dat in het jaar 1893 aan den herijk zijn onderworpen de maten en gewichten. Brengeu ter kennis van de ingezetenen, dat die herijk binnen deze gemeente zal plaats hebben, voor de gewichten voor FEUILLETON. Novelle door L E O N A R D. III. Het is op den avond van deo 28sten Angustus. Bet weder was dien dag zeer drukkend geweest, zoodat na de menscben eerst vrij ademden eu van de koele avond lucht genoten. Aan het strand te Z. ver nam men hier en daar nog het vroolijk ge snap van groepjes der aldaar verfoeiende badgasten, welke zicb door de invallende duisternis genoodiaakt vonden, de zee den rug toe keereu en zicb weder naar de zwoele kamer van hun logement te begeven. Op tamelijk grooten afstand van deze wan delaars ontdekken we aan de helling vaD een hooge duin, een jongeling in een balt liggende houdinghet boofd gesteund door de band, laat bij zijne oogen over bet bijkans verlaten strand en de nauwelijks meer te onderscheiden see weiden. In de linkerhand, die slap bij het lijf neerhangt, houdt hij een stok met grooten, ronden knop. Bij nauwkeuriger beschouwing herkennen wij in hem Karei Groothart. Rnim ten week geleden is zijne vacantie begonnen en toen beeft hij zich naar zijne ouders te W. begeven. Daar viel hem echter de tijd zoo lang en gevoelde hij zoo levendig het gemis van zijne Maria, dat men hem had aangeraden, eens een paar dagen naar Z. te gaan, waar de levendigheid en de afwisseling hem wel afleiding zonden bezor gen. Na lsng aanbonden van zijne moeder, die zich bezorgd over hem maakt, had hij er eindelijk toe besloten en zoo was hij dan hier reeds twee dagen. Was het vele nieuwe, dat hij daar zag, wel geschikt hem eenige oogeHblikken bezig te houden, telkens verviel bij toch weer in een zwaarmoedig gepeins. Zoo vinden we hem ook na weer. Met het beeld van zijne dierbare Marie voor den geest, vergeet hij alles om zich heen. Daar nadert zij van de zeezijdereeds in de verte wuilt re hem toe, nog eenige oogenblikken en hij zal baar aan de borst drukken, zijne lieveling, reeds strekt bij de fijnere wegingen op Zatr rdag 18 Maart s.s., des mmiddags van 1 tot 3 nar, en voor de overige gewichten en ma'.eu op Maandag 20 en Dinsdag 21 Maart van des voor middags 9 tot des namiddags 3 nar, en op Woensdag 22 Maart, des voormiddags vin 8 tot 10 nur, alles in het lokaal „de Beurs" van W. Roggeveen Cz., wijk F, No. 36, ingang aan de Noordzijde. Schagen, den 7 Maart 1893, Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. De Secretaris, DENIJS. De Reder ij kerskamer Phi- lotechnie te WIERINGERWAARD gaf Zondag 1.1. in het lokaal van den heer Boon, het tooneelspel ^De Dochters van Hasema n." De uitstekende krachten, welke Philo- technie in hare leden bezit, wettigden ten volle de buitengewoon talrijke opkomst. Ruim 300 belangstellenden hadden in de gro ite zaal van den heer Boon een plaats weteu te veroveren. Kan Philotechnie wijzen op vele bij uit stek geslaagde uitvoeringen, voor zoover onze herinnering terug voert, zrl deze uit voering niet de kleinste parel vo/inen aan hare kroon. Dat Philotechnie steeds zulk een haar van harte gegund, doch des niettegenstaan de benijdenswaardig succes Leeft, berust o. i. op drie goede eigenschappen 1. zij telt hare uitvoeringen niet naar getal maar naar gehalte 2 elk der leden is bezield met warme toewijding en voorbeeldelooze oefenkracht voor deze kunsten 3 vooral een voorzitter en leider, wien inede-dilet- tanten gulhartig erkennen op het gebied der Rhetoricj te zijn: de Nestor van ons gewest,- wij meenen deu heer J. L. T. Gro- nemandie de rol Anton Haseman op zich had genomen. Op waardige en niet minder verdienste lijke wijze werd de heer Groneman ter zij de gestaan door de dames: Mevr. leengs (Bert ha, de echtgen. van. Haseman), mevr. de Kieviet (Emma, de oudste doch ter), mej. A. Groneman (R o s a, tweede dochter), en vooral ook niet te vergeten mevr. J. Schenk (juffr. K 1 i n k e r t), als mede de heerenW. leengs (Herman armen naar haar uit. Een angstige gil, in zijne nabijheid geslaakt, doet den jongeling uit zijne droomerijen entwaken. Ylug springt hij op, snelt naar den top des heuvels en tiet Bcherp rond. Daar bemerkt hij in de schemering twee personen, een dame en een slordig gekleeden man, die haar poogt te overweldigen, 't geen bem nagenoeg reeds gelukt schijnt. In een sprong heeft Karei de worstelienden bereikt en terwijl hij den knop van zijn stok vrij onzacht in aanraking brengt, met bet hoofd van den aanrander, roept hij .Ellendeling! laat los, of ik verbrijzel je de hersens I" Verschrikt liet de man de dame los en wendde zich tot zijn aanvaller doch toen hij dezen reeds weder den stok tot een nieuwen slag zag zwaaien, begreep hjj, bet veld te moeten ruimen. Zich bukkende, om den slag te ontwijkeD, sprong bij ter zijde en verdween snel achter de naaste duin. „Nu, die heeft spoedig zijn bekomst,* dacht Karei en keerde zich naar de dame, die bewusteloos scheen te zijn. Toen de aanrander zijne prooi had lusgelateu, was zij neergezegen en na lag zij met het ge laat tegen den grotid. Zoodra evenwel Karei zich tot baar voorover boog en, haar bij de schouders vattende, in eene zittende houding braebt, sloeg zij de oogen op en keek angstig in het rond. Nu eerst be merkte de jongeling dat zij eene jonge dame van omstreeks twintig jaren was. Haar gelaat was ovaal en de donkere haarlokken, welke door de worsteling aan den rooden band, die ze moest bijeenhouden, ontsnapt waren, viel haar over hals en scbonders. Hoewel de steeds toenemende duisternis belette, haar nauwkeurig op te nemen, meende Karei toch genoeg gezien te hebben, om te kunnen aannemen dat het meisje zeer schoon was, terwijl de rijke, sierlijke klee ding duidelijk genoeg bewees, dat zij tot den voornamen stand behoorde. „Is hij weg?' fluisterdo zij. „Stel u gerost, Mejuffrouw,* antwoordde Karei, „ik vertrouw, dat hij zich wel niet meer zal laten zien. Maar wat wilde die man van n „Hij wilde mij van mijne sieraden beroo- ven en toen ik om hulp riep, beproefde bij mij een prop in den mond te stoppen. Zen der uwe tijdige hulp zou hij mj va-. alles beroofd hebben, zoo niet erger. Ontvang Koopman, de bevriende fabrikant), J. A. Kaan (de schoonzoon W i 11 em K n o o p) en W. Wijker (de goede, trouwe provisor Eduard Klein) die allen hoofdrollen vervulden. Van de. nevenrollen, welke mede allen aan vertrouwde krachten waren opgedragen, mee nen wij expres te moeten wijzen op Fre- derika, Haseman's 15-jarige dochter, welke rol door mej. Tr. Kaan zoo echt kinder lijk-wijsneusachtig werd weergegeven. Zij, die dit tooneelspel kennen, zullen het met ons eens zijn, dat de verschillende karakters, heel gemakkelijk de vertooners in verzoeking brengen, te vervallen in het looneelmatig geaccentueerde. Vandaar dat wij het van deze uitvoering mede als een der grootste verdiensten opnoemen, dat niets aan die tooneel-kleur deed denken. Aller spel toch was natuurlijk, in alle onderdeel- len getrouwhet gemoedsleven werd in zijn edele aspiraties fijn gevoelend weerge geven; in één woord het was goed, het was schoon. En met ingenomenheid vermelden wij hier, dat Philotechnie op verzoek heeft besloten met Paschen, in het lokaal Cérès te SCHAGEN, met dit stuk voor het voet licht te treden. Vergadering van den Ge meenteraad van de Zijpe, gehouden den 7on Maart 1893. Afwezig de heer Be Wit. De notullen werden gelezen, en zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Daarna wordt door B. en W. voorge steld om aan P. J. DeysJachtopziener, een gratificatie te verleenen voor bewezen po- litie-diensten, tot een bedrag van f 25. hetwelk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Wordt gelezen een adres van den heer Maasinhoudende het verzoek om een der schoollokalen aan de Schagerbrug Zondags middag te mogen gebruiken tot het houden van een Zondagsschool. B. en W. advi- seeren, dit verzoek niet toe te staan, omdat Zaterdags de school schoongemaakt en het dus voor het hoofd der school r iet aangenaam kan wezen, zoo die des Zon dags weer wordt verontreinigd. Bovendien acht zij het niet in het belang van de Gemeente. De heer Nobel kan zich met dit advies vereenigen, en voegt er aan toe, dat zoo den heer Maas propaganda voor daarvoor mijn bartelijken dank, mijnbeer.* „O, mejuffrouw, ik deed niets meer dan mijn plicht; doch, vergeef mijne nieuws- gierigbeid, hoe waart ge nog zoo laat hier alleen in het duin „Door het zoeken naar een bloempje, dat ik hier in deo omtrek eens bad bemerkt, heb ik me wat verlaat, zoodat de sch >mer- ing me heeft overvallen. Juist wilde ik van bet strand mijn weg vervolgen, teen dio roover mij aanviel." „Welnu, mejuff.ouw, als n het dan goed vindt, zal ik u geleiden, tot ge in veiligheid verder kunt gaan.* „En waarom niet tot in onze woning, mijnheer Wij, mijn mama en ik, vertoeven tijdelijk in de villa Zeeburg en mama zal mijn redder ook gaarne haren dank willen betuigen." „Pardon, mejuffrouw, ik ben met den uwen ruimschoots tevreden en begeer niets meer.* „Zeg mij dan ton minste uw naam, mijn heer, opdat ik toch wete, wie mij zoo moe dig heelt bijgestaan. „Mijn naam is Karei Groothart, ziehier mijn kaartje.* „Dank u zeer, ik beet Emma van Renen. Wilt u ons niet eens met een bezoek ver eeren Het zou mama en ook mij hoogst aangenaam zijn." „Ik vertrek reeds morgen ol overmorgen; ik weet dus niet, mejuffrouw, of ik aan uw uitnoodiging gevolg kan geven." Op dat oogenblik ontmoetten de beido wandelaars een bediende van mevrouw van Reuen, door deze uitgezonden, om hare dochter zoo mogelijk op te zoeken en naar hnis te geleiden, daar bet reeds bijna ge heel donker was geworden. „U zult mij nu, hoop ik, veroorloven, u te verlaten mejuffrouw, uw bediende kan n verder begeleiden en mijn weg voert links a'.* „Ge wilt dus niet mee gaan het zij dan zoo. Vaarwel, mijnheer, nogmaals dank en ik hoop u nog eens te zien.* „Het ga goed, mejuffrouw; ik hoop, dat ge geone nadeelige gevolgen van den schrik moogt ondervinden.' Met een handdruk scheidden zij. De jonge dame sloeg den weg in naar de villa Zeeburg, gevolgd vaD haar bediende; terwijl Karei zicb met langzame schreden naar z|jn logement begaf. Allerlei gedachten doorkruisten zijn beofd. Hjj dacbt aan zyn - zijn beginsel wil maken, dat dan de gem. hem daarin in niets behoeft te belemmeren, I maar evenmin hem behoeft te steunen, en dit zou zij wel degelijk doen, zoo zij de school daarvoor beschikbaar stelde. Hij meent dat de leden met een gerust gewe ten, het verzoek kunnen afwijzen. Hierna tot stemmen overgegaan wordt het ver zoek met algimeene stemmen afgewezen. W ordt gelezen een verzoek van den heer Madderom om ontslag uit zijne betrekking als onderwijzer te Sint Maartensbrug, we gens zijn benoeming als len onderwijzer aan een O. S. te Amerongen. Met alge meene stemmen wordt dat outslag verleend tegen 1 April 1893. Een gelijk verzoek van Mej. Pcteri te Burgerbrng, als onderwijzeres wegens hare benoeming tot idem aan een bijzondere Protestansche school te Roermond wordt mede met algemeene stemmen tegen den len Mei 1893 verleend Het verslag Lager-onderwijs, dat van de schoolc. is ingekomen zal tegelijk met het gemeenteverslag aan de leden ter le zing worden aangeboden. Een adres met vele handteekeningen, en het verzoek inhoudende, om het rijden met hondenwagens toe te staan, werd als onge zegeld ter zijde gelegd en zal daarvan aan den eerst-ondergeteekende worden kennis gegeven. De voorzitter deelt hierop mede, dat de gewijzigde begrooting is goedgekenrd. Dat er voor onderwijzer één sollicitant en voor onderwijzeres nog geene is. Dat de heer J. L. Winkler Prins zijn benoeming tot geneesheer in deze gem. heeft aangenomen. Hoewel deze mededeelin? hem aangenaam is, doet het hem toch eenigermate leed, dat al zijn pogingen, om gemelden heer te bewegen, dat hij zich aan 't Zand zou vestigen, zijn mislukt. Hij spreekt de hoop uit, dat het den heer W. P. hier wel moge gaan en deze zich later alsnog aan het Zand zal vestigen. Hierna ging de Raad in comité. Na heropening wordt de H. O. in zijn geheel met algemeene stemmen goedge keurd. Na in de vorige week te Haarlem gehouden examen, is vanwege de cursus in Hoefbeslag diploma uitgereikt o. a. aan P. Smit te WIERINGER- WAARD en P. Fisser te NOORD- SOHARWOUDE. Marie, die daar reeds sinds meer dan twee weken in den vreemde vertoefde. Wie weet, welke gevaren haar bedreigden, maar, zij ging immers niet uit, zy hield immers hare tante gezelschap. Wat zou haar dan kunnen deren f Eo toch, hij was niet ge rust, het was bem, als moest hjj tot haar snellen, om haar te redden van een vreese- lijk gevaar. Zou hij naar A. gaan Wat zou hij bij zijn komst aldaar hebben te melden, dat zijn onverwacht bezoek kon verklaren NeeD, bij kon er niet heen, hjj was immers niet verzocht, hij moest blijveu en wachten, gednldig wachten. De laatste brief, dien bij van Marie had entvangen, was kort en vreemd niet hartelijk zooals hij van baar gewoon was. Of zou bij het zich misschien ook maar verbeelden? Met deze en dergelijke gedach ten bereikte de jongeling zijn logement en begaf zicb dadelijk naar zijne kamer. IV. Den volgenden morgen omstreeks tien nur, was bet vrij levendig op bet strand. Karei Groothart echter, bij voorkeur de eenzaam- beid zoekende, had de see den rng toege keerd en wandelde in het bosch, dat zich achter de badplaats uitstrekt. Met de banden op den rug vervolgt hij langzaam zijn weg. Het hoofd is hem op de bom gezonken bij schijnt niets te bemer ken, Docb bet vroolijk gepraat en gelach van een groepje wandelaars in zijn nabij heid, nocb het liefelijk gezang der vogels in bet diebt gebladerde aan den rechterkant van bet pad. Ter linkerzijde had men een vrij ruim gezicht, daar bet bosch hier den vorigen winter ten deele was gekapt. Eensklaps zwegen de vogels en vlogen onder ongunstig geschreeuw op. Aan den rand van het geboomte vertoonde zicb, balf verscholen tusschen de bladeren, het hoofd van een man, bedekt met een grooten, vil ten hoed. Behoedzaam glnnrde de man rond, schouderde langzaam een kort geweer ea legde aan op Karei, die steeds iu diep ge peins verzonken bleef. Nog een oogenblik, daar knalde het schot. De hoed stoof Karei van het boofd en hij sprong ver schrikt rechts. Hij ziet rood en ontdekt den roover van deu vorigen avond, die echter dadelijk tus schen de boomen verdwijnt, onder den uit roep: „Vervloekt, mis geschoten!" Nog half verbluft kijkt Karei beurtelings beer van Horst, de verloofde mijner dochter.* Bijna vergiftigd. Eene juffrouw te Nieuwediep, die van tijd tot tijd droppels in water moest inne men tegen de zenuwen, wilde dezer dagen weer van het gewone middel gebruik ma ken. De meid had echter een fleschje lik- doorntinctuur in de kast geborgen en juist op de plaats gezet, waar anders gewoonlijk het fleschje zenuwdroppeltjes stond. De juf frouw merkte de vergissing niet, nam het fleschje tinctnnr, deed eenige druppels in water en dronk vervolgens de medicijn op. Nu eerst bleek de vergissing en kromp zij ineen van pijn, door 't brandend vocht veroorzaakt. Terstond werd om een dokter gezonden, die aanstonds een tegengift toe diende en er in slaagde, het gevaar, dat het leven der jnflronw bedreigde, af te wen den. In »de PURMER" onder EDAM is een tweede geval van mond-en klauwzeer voorgekomen, thans bij den land man D. Mus Jz. De hoeve wordt bewaakt. Door w ij len mej. de wedu- we K. Smit Az. te WIJDENES (N. H.) is aan de Ned herv. kerk en aan de diaco nie aldaar ieder een legaat van f 1000 ge schonken. Op een adres van den Raad der gemeente SCHOORL, om ontheffing der verplichting tot heffen van schoolgeld, is door de regeering afwijzend beschikt. De le luit der in f. A. L. Boonacker werkzaam aan de Kon. Mil. Academie te BREDA wordt belast met het geven van onderwijs in de geschiedenis en aardrijkskunde, aan de cadettenschool te ALKMAAR. Als een gevolg van de onlusten in 't noorden der provincie GRO NINGEN, gaan onderscheidene Landbou wers hunne boerderijen verkoopeu om in grootere plaatsen (voornamelijk de steden) rustiger te kunnen wonen, terwijl vele kleine boeren en flinke arbeiders uit ver schillende streken van dit gewest, na het onderzoek van prof. Noordtzij, in Colorado, aanstalten maken tot het vertrekken naar Amerika. In 't volgende voorjaar zal naar bestaande planntn eene groote verhuizing plaats hebben naar Colorado, Mexico c Moutano. tiaar de plaats, vanwaar bet voor hem bijna zoo noodlottige sebot kwam, en naar zijn hoed, die naast bem op den grond ligt. Wat zal hij doen Den roover nazetten Dit zon toch te vergeefs en bovendien ge vaarlijk zijn. Hjj blijft dus en raapt zjjn hoed op, dien hij nauwkeurig beziet. Een paar ronde gaten overtuigen hem, dat de kogel daardoor zijn weg uam. Nog in de beschouwing van den hoed verdiept, nadert bem een jongeling in de kleoding van een luitenant bij de cava lerie, die zijn gezelschap is vooruitgesneld. „Heeft de schurk u geraakt, mijnheer?" begon de lnitenant. „Gelukkig niet," is het antwoord; ,bg meende bet evenwel zeker goed, te uordec- leu naar de luebtgaatjes, die bij in mijn hoed heeft gemaakt." De luitenant bekeek den hoed„Eenige strepen lager ea bet had u bet leren gekost ik feliciteer u wel met den goeden afloop van dit geval." „Dank u, mijnheer," antwoordde Karei. „Hadt gij dien kerel meer gezien aldus vervolgde de luitenant. „Als ik mij niet bedrieg, heeft hij gUteren avond de eer gehad, kennis te maken met mijn stok, toen ik hem verrastte bij de aan randing eener jonge dame. Met dezen kogel wilde hij mij zeker een wederdienst be wijzen." Ondertusschen waren ook de dames, die den luitenant vergezelde, genaderdbet waren twee jonge dames en eene dame van misschien vijftig jaren. In eene der beide meisjes herkende Karei terstond Emma van Renen. Deze bad ook baren redder berkend, liep terstond op hem toe en zijn band vat tende, leidde ze bem tot hare moeder, terwijl ze sprak „O mijnheer Groothart, wat ver heugt het mij u hier aan te treffen mama, ziehier mijn edelmoedigen redder, het toeval voert bem ons tegemoet." Met diep geroerde stem sprak de dame „Mijn innigen dank voor 't geen u voor mijne dochter bebt gedaan het speet me zeer, dat bet u niet behaagde, baar tot de villa te begeleiden, doch nu heb ik a ge vangen en nu laat ik u niet zoo spoedig weer vrij. Laat mij dus beginnen, met u aan ons gezelschap voor te stellen. Mijne dochter en mij kent ge nu, en verder stel ik u voor onze vriendin mejuffrouw van Horst eo mijn- hnas van H awo! dn vapIaa^J a a.i-.1 m

Schager Courant | 1893 | | pagina 1