Uit en voor de Pers. Buitenlandsch Overzicht. Gemengd Nieuws. t C|fhn Z^ne m°e<ler Z'C^ ^ijnt Terzet altoos aan ernstigen twijfel onderhevig ofplaatsen, uitgezogen door het groot eapi- e en, neemt hij een hakmes van te Elberfeld en elders in Duitsehland, waar talisme en te arm, om door 't kiesstelsel en aard en hakt daarmede zijne moeder hetzelfde stelsel in toepassing is, de we- op aangezicht en hoofd, zoodat enkele zenlijke armoede inderdaad sedert de in- belangrijke Terwondingen ontstaan en de voering is verminderd. Daarover geeft vrouw erg gekorven werd, hoewel de won- de statistiek geen licht. non mat 1 Ar...»11 1 1 I w den niet levensgevaarlijk blijken te zijn. Door den rijksveldwachter weggevoerd, was 1 „Men meene niet, laat het blad er op aa-M- volgen, dat wij op het Elberfelder stelsel de booswicht zeer gedwee en wensch- laag nederzienverre van daar. De te zijn moeder bij het heengaan nog be- groote waarde daarvan, voor ons vooral zwaarge- men zegt, terschap toe. Door Dr. P. Wijn werd de wonde vrouw verbonden; naar werd door genoemden geneeskundige te vens het corpus delioti, het met bloed en haar bevlekte hakmes, in bewaring geno men, waarna het vervolgens naar de Ju stitie werd opgezonden. De officier van jaistitie benevens twee heeren van het gerecht en de gelegen in het beginselalleen weldoen met oordeel en verstand, in evenredigheid j Beernaert, kiezer te worden, de bloedige beleediging gespuis! (rocaille'.)'1 naar liet hoofd slingerde. Beiden zijn gematigd liberalen. Aan het slot van het in het manifest Op! Yolk van Vlaanderen? Gij hebt tegen geduchter vijanden dan de verguizers van uw heilig recht gestre den. De Leeuwenmaan geschud, en getoond de heks en hechtenis de geno- wij vele andere beginsels en bijzonderheden van het stelsel achten wij met onzen volksgeest, die aan vrijheid hecht en van burgemee- I dwang afkeerig is, in strijd kan ook om ster hielden zitting ten raadhuize, om in Nederland bij de armenverzorg worden getuigen in loco te hooren. toegepast, maar liefst en vooral door de De misdadiger, die des nachts aan den particuliere liefdadigheid. Tot onze vol- Rijndijk in bewaring is gehouden, werdt doening dringt het dan ook meer en meer zwaar geboeid naar het gerecht geleid. door om als grondslag van eene nood- Ook de zwaar gekwetste vrouw werd zakelijke organisatie van deze volksdeugd door het gerecht bezocht. Aan het referendum on der de leden van den Bond voor land nationalisatie over de statutenwijziging hebben 104 leden deelgenomen. De uit slag is, dat het door de heeren Vi- tus Bruinsma en Frowein voorgestelde nieuwe art. 1 is aangenomen met 63 te gen 41 stemmen. Het luidt thans als volgt„De Nederlandsche Bond voor land nationalisatie stelt zich ten doel den grond te maken tot het eigendom van de gemeen- schap.Teneinde dit doel te bereiken, tracht hij lo te bevorderen de onteigening van grond ten behoeve van den staat, de pro vincie of gemeente; 2o te voorkomen, dat nieuw ontstane gronden in particulier eigendom overgaan." Wat het beginsel van schadeloosstel ling aan de grondeigenaars betreft, twee bestuursleden achtten eene stemming daarover thans niet geoorloofd, doch de drie anderen wilden de leden ook thans laten stemmen over het al of niet opne men van dit beginsel in de statuten. 65 leden verklaarden zich daarvoor, 7 daar tegen, terwijl 32 zich daarover niet uit gesproken hebben. Van deze laatsten waren 12 voor het behoud van het oude artikel en 20 achtten dit gedeelte der stemming onwettig. Het beginsel van schadeloosstelling is dus in het nieuwe artikel opgenomen. (Rb). te dienen. „Komt die organisatie tot stand en gaat de particuliere liefdadigheid naar gezonde beginselen te werk, dan zal de armenverzorging in Nederland op de beste grondslagen komen te rusten, zonder dat het noodig zal zijn aan het juiste hoofdbeginsel der wet van 1870 te raken." van en tot werkelijke blijvende voorzien- j dat de Leeuw van Vlaanderen niet ont ing in door een ernstig, nuchter onder-1 aard is, al denken de volksvijanden hem zoek geconstateerde behoeften, erkennen gemuilband volgaarne. Dit beginsel want Zijn gebrul schudde het Vlaamsche volk! Een kreet van verontwaardiging klinke zoo luid over gansch Vlaanderen, dat hij regeerders en kamerleden met angst vervulle Vlaanderen den Leeuw! 't Algemeen stemrecht is in gevaar! De werkliedenpartij, die reeds zooveel offers voor de opbeuring der minderen bracht, zal, wat er ook gebeure, den strijd niet op opgeven. De vooruitstrevende kring van 't ar rondissement Gent, getrouw aan den eed van St. Gilles, zal aan hare zijde den strijd voor politieke gelijkheid zoolang volhouden tot recht en gelijkheid zege vieren. Wij willen het algemeen stemrecht en wij zullen het hebben, als gij, volk, en gij, barbaren en gespuis, toont het waardig te zijn. Weg met de volksbeleedigers! Leve 't algemeen stemrecht! Leve 't vulk, gelijk in rechten en plichten!" De boer, zijn dochter, geestelijke zijn allen in meD. Smokkelarij met muziek. Het was te voorzien, dat de tarieven-oor- lo? tusschen Frankrijk en Zwitserland tot incidenten aanleiding zou geven en dat niet alleen da smokkelarij er weder door in bloei zou geraken, maar dat ook de ou de veeten tusschen smokkelaars en grens wachters weder zonden opleven. Er wordt als in den goeden ouden tijd, weder met bewonderenswaardige handigheid van beide zijden gewerkt. Dezer dagen werd een kolossale smokkelerij van horloges ontdekt en thans doet het volgende verhaal van een gebeurtenis, die de vorige week iu Bel legarde werd afgespeeld, de ronde. Het woord „afgespeeld" vooral is daarom zoo juist, omdat er een groot draaiorgel bij behoort, een dier reusachtige piano-orgels, waaraan de zfcengel in staat is een heele straat aan het danzen te brengen. Een Italiaan, die met den trein van Lyon was gekomen, stepte in Bellegarde uit, ontving aan den bagagewagen zijn orgel en reed er mede door den controle—zaal. „Hebt gij niets aan te geven?" vroeg de tolbeambte. De Italiaan schudde vroo- lijk van neen en begon aan den zwengel van zijn orgel te draaien, tot groot pleizier der overige reizigers deren tolbeamb- len. Doch een der laatsten, een geslepen vakman, liet zich door deze muziek-uitvoe- ring niet van de wijs brengen; hij gaf be vel het instrument nauwkeurig te onderzoe ken. Terwijl het orgel uiteen werd geschroefd, sloop de Italiaan zaehtjes naar de deuren toen aan den haal. Doch hij werd Het Elber-felcler Stelsel Naar aanleiding der tijdsomstandighe den is de Armenzorg in verband tot de Staatsliefdadigheid meermalen het onderwerp van het gesprek geweest en is er ook meermalen gewezen op het Elberfelder Stelsel Hier en daar zal wellens gevraagd of gedacht zijn „wat is-toch eigenlijk dat Stelsel. Ziethier wat de Arnh. Cf. daarover meedodeelt „Over dat stelsel is veel gesproken en geschreven, in den laatsten tijd vooral veel door hen, die blijkbaar van dat on derwerp niet volkomen op de hoogte waren. Naar den geest van onzen tijd wordt er een panacé, een wondermiddel in gezien, welks toepassing naar veler meening aan het pauperisme den nek slag zal toebrengen. De sprekers en schrij vers over dat stelsel hebben meestal maar een der onderdeelen daarvan op het oog en vergeten dat het bij zijne eerste invoering te Elberfeld zoo goed ge slaagd, is, niet alleen om de goede eigen schappen, die men er hier te lande gaar ne van zou willen navolgen, maareven- zeer, gerustelijk kan men zeggen veel meer om die bizonderheden, die in Ne derland wel haast door niemand zouden worden gewild. Het werd in 1853 inge voerd, omdat de kosten van het arm wezen in de genoemde stad, die toen tot 59,500 thalers of twee gulden per hoofd der bevolking gestegen waren, dreigden tot een onrustbarend cijfer te zullen toe nemen; vier jaren later, in 1857, was het bedrag reeds tot 17,500 thalers (f 0.56 hoofd der bevolking,) gedaald en derhal ve het stelsel met succes bekroond, dat evenals onze vigerende armenwet, het niet verleenen van onderstand zonder noodzakelijkheid, tot uitgangspunt heeft. „Nu is het echter de vraag, of ook alleen met het goed georganiseerd werk van het onderzoek door onbezoldigde ingezetenen dat resultaat had kunnen verkregen worden, indien het hier niet had gegolden eene Staatsorganisatie, welke bovendien (en dit vergeet men te veel, hoewel het in het Elberfelder stel sel eene hoofdrol speelt) tegenover de armen het dwangmiddel van verplichten arbeid heeft." Bovendien ligt het uitgangspunt van de oprichters van het Elberfelder stelsel zeer ver af van het standpunt, waarop de voorstanders van hervorming van ons armwezen staanmen klaagt niet dat er te veel gegeven wordt, zooals te Elberfeld in 1853, maar veeleer over te weinig. Zal het Elberfelder stelsel er toe leiden dat er meer gedaan wordt De Arnh. Ct. betwijfelt het, want het is niets anders dan de streng georganiseerde Staatspoli- tiezorg, afwijzende waar geen dadelijke nood bestaat en gebonden aan een wet telijk maximum, gelijk ook wjj tevens het bestaan van het domicilie van on derstand gekend hebben. Het blijft In de BELGISCHE Senaat schijnt men in zake de Kiesrechtregeling niet tot een vergelijk te kunnen komen Toch is het onvermijdelijk dat er een vergelijk gevonden worde, zoo lezen wij in een Pari. Gorr. aan de NR. Cf. gelijk de oud-minister Graux deze week in de zitting betoogde. Wij staan zeide hij, voor de keus tusschen drie onderling onveree- nigbare stelsels: de waarde der woning, waarin de rechterzijde een standvastige gematigde en conservative basis ziet; de capaciteit, waaraan het liberalisme trouw blijft en het algemeen kiesrecht, hetwelk de prosessisten aanhangen, Voor geen dier stelsels is de vereischte meerderheid te vinden derhalve blijft er niets over, dan of de Kamer to ontbinden of te tran- sigeeren. En daar de eerste twee termen van dit alternatief onmogelijk zijn, gelijk de heer Graux betoogde, blijft er niets anders over dan: „eene transactioneele oplossing te zoeken; dit is een moeielijke maar een gebiedende plicht." Als zooda nig beval de heer Graux zijn stelsel aan, dat den eisch stelt der kennis van lezen en schrijven en de bedelaars en armlas tigen uitsluit; en met groote kalmte en zeggenskracht verdedigde hij dit als zoo danig. In verband hiermede onwikkelde hij zijne bezwaren tegen het Brusselsche referendum, van 26 Februari. Voor het or- gatiiseerend talent, de geestdrift en den ij ver van, hen „die deze logge machine in be weging gezet hebben", had hij niets dan lof; maar als de uitdrukking der openbare meening op staatkundig gebied, als haar symbool erkende hij slechts de rechtsteeks gekozen Kamers en van harel52 leden wa ren er ten hoogste 35 voorstanders van het algemeen kiesrecht. Het referendum had, nog daargelaten de onvermijdelijke vergissingen en onre gelmatigheden bij zulk eene niet-officieele en uit den aard onvoldoend gecontroleer de stemming, kleefde vooral dit bezwaar aan, hetwelk de heer Graux ook tegen het algemeen kiesrecht heeft, dat er bil jetten gegeven zijn in de handen der on- geletterden en der allerlaagste volksklasse, die onmogelijk hebben kunnen lezen of met zelfbewustheid hebben kunnen weten, waarvoor zij stemden, toen zij den stem pel op het biljet drukten. Deze allen staan bloot aan allerlei, dus ook aan slechte invloeden, en het is juist daarop dat zijn stelsel steuntde kennis van lezen en schrijven als voorwaarde van kiesbevoegdheid en de uitsluiting van bedelaars en armlastigen. In een bijeenkomst, Dinsdaga vond te Brussel in het Volkshuis gehouden, heeft Jan Volders geprote steerd tegen de kreten: „Leve het dy namiet! Leve de revolutie!" door enkele leden der Jonge Garde Maandagavond bij de betooging tegen de bloedwet aangeheven. Volders keurde dergelijke kreten af; hij waarschuwde dringend voor de lagen der anarchisten, die de Jonge Garde een weg willen leiden, tegenovergesteld aan die, door de werk liedenpartij ingeslagen. Na een levendige discussie tusschen de Jonge Gardisten en de leiders der arbeiderspartij nam de vergadering een motie aan, de kreten: Leve het dyna miet! en dergelijke afkeurend. Door de Werkliedenpartij en den Voor- uitstrevenden Krijg te Gent is een manifest tot het „volk van Gent en om streken" gericht, om het op te roepen pal te staan voor het algemeen stem recht, dat in de constituante bedreigd wordt door de clericalen en de doc- trinairen, broederlijk vereenigd in hun haat jegens het volk. In het manifest wordt er aan her innerd dat de heer Graux in de kamer. Inenting tegen cholera. In het laatste nummer van de Fort- nightty Review doet dr. Hstfkine, adsistent van Pasteur, eenige mededeelingen omtrent de meibode van inenting tegen Aziatische cholera. Daaruit blijkt, dat iedereen een onnoemelijk aantal microben in het lichaam heeft, waarvan sommigen echter be paald bevorderlijk zijn voor het lichamelijk welzijn. Andere daarentegen zijn schadelijk, eveuwel niet door zich/elven maar door een giftige stof, die zij in het menschelijs organisme brengen. Dr. Haflkine merkt ter loops op, dat men alle microben, goede of slechte terstond zichtbaar kan maken door aniline-kleurstofïen; deze worden door mi croben zeer snel opgenomen en ze worden dan levendig gekleurd zichtbaar in den middenstof, die hen omgeeft. De schadelijke microben nu zooalsbv.de door prof. Koch ontdekte cholera-microbe, die er uitziet als een klein stokje, meestal gebogen, kunnen vernietigd worden wanneer zij met onschadelijke in aanraking worden gebracht en daarop berust de inenting. Deze wordt gewoonlijk op dieren beproefd; maar men heeft hier met de moeielijkheid te doen gehad dat de cholera-microbe be zwaarlijk door dieren wordt opgenomen. Dr. Haffkine heeft hiervoor echter een me thode gevonden; hij heeft in 10 dieren schade lijke cholera-microben gebracht nadat hij in 5 daarvan onschadelijke had gebracht. Deze 5 bleven leven en werden zelfs niet ziek; de andere stierven. Ook enkele personen die zich deden in enten en zich toen aan de cholera bloot stelden, ondervonden geen nadeel. Er rest nu nog een proefneming in een of ander centrum van hevige cholera. Indien daar de helft der bevolking werd ingeënt en niet stierf en de andere niet ingeëote helft wel dan zou dit een zeer afdoend bewijs zijn. Dr. Haffkine heeft reden om te gclooven dat hij tot zulk een proefneming in staat zal worden gesteld. Groote verontwaardiging is te Lincaster in Pennsylvanië verwekt, doordien men in een kerktoren een h a n e- gevecht heeft gehouden terwijl beueden de godsdienstoefening plaats had. De lief hebbers waren in de kerk gekomen quasi om deze bij te wonen, en vervolgens met de hanen onder huu mantels naar den toren geslopen. Bij Florence heeft het b ij - geloof weer een afschuwelijke daad ver oorzaakt. Te Pontea Emma, dicht bij genoemde stad, woonde een boer, wiens dochter hysterisch was en soms aren lang schreeuwde. De dorpsgeestelijke liet zich eens ont vallen, dat de duivel in het meisje ge varen was, waarop de boer eeüige missen deed lezen en vervolgens naar de Via Piti te Florence ging, waar eenvoudige duivelsbezwering 51ire koste, maar niet voorgoed hielp, maar dat voor een groote bezwering 25 lire noodig was, terwijl deze altijd onfeilbaar was gebleken. De boer betaalde de 25 lire en de heks kroop op haar knieën eenigeu tijd door de hut, daarbij geweldig schreeuwende. Toen zei- de zij tot den boer en diens dochter, die zeer „onder den indruk" waren, dat ze na maar naar huis moesten gaan en den bakoven flink gloeiend moesten stoken. De eerste persoon, die dan aan de denr klopte was diegene, waaraan het meisje haar beheksing te danken had en moest in den oven verbrand worden. Zoo werd gedaan en de eerste, die aan de deur klopte, een oud vrouwtje, dat de plattelandsche bevolking, door de gees- een aalmoes kwam vragen, werd in den g,ng spoedig achtervolgd, ingehaald en terugge bracht. Het bleek dut het orgel van bin nen een ware tabaks-en sigarenwinkel was; het was geheel gevuld met sigaren, siga retten, rook- en snuiftabak, alles van het beste soort. Ook de Italiaan bleek bij na der onderzoek eenige honderden havanna's bij zich te hebben. Natuurlijk werd alles geconfiskeerden toen stond men den Ita liaan grootmoedig toe zijn walsje af te draai en en met het centmbakje rond te gaan. telijkheid verstompt, door de doctrinairen in de onwetendheid gelaten, door de grondbezitters uitgezogen en door de wet zonder bescherming gelaten," barbaren noemde, terwijl de heer Vanderkindere„ den armen werklieden der nijverheids- heeten oven geduwd. Op het vteeseiijke gillen schoten eenige voorbijkomeude melkboeren toe, maar de deur was ge grendeld. Evenwel gelukte het hun het slot te doen springen en de oude vrouw meer dood dsn levend uit den oven te halen. Woensdag passeerde te Foxhol een schip, bevracht met een gedeelte van het gebouw voor de aanstaande ten toonstelling te Winschoten. Het ws&ide sterk, en door een rukwind werd de vrouw van den schipper, die op de voorplecht stond, over boord geslingerd en verdween zij in het diepe kanaal. De schipper, die naast haar stond, sprong zijne vrouw onmiddellijk achterna, maar verdween even eens. Aan hst roer stond een 15-jarige knaap, die het ongeluk aanschouwde, vlug over het roer heen in liet bootje, dat achter aan het schip was vastgemaakt, sprong, het touw doorhakte en in een ommezien naar de plaats roeide, waar hij gezien had, dat zijne ouders gezonken waren. Hij stak, op goed geluk af, z^ne hand diep in het water, en pakte juist den schipper bij het hoofdhaar. Zoo trok hij hem omhoog tot boven het water, en had nu niet alleen zijn vader maar ook zijne moeder gered, want de schipper hield zijne vrouw vast. Bei den zouden zonder de hulp van den Hinken jongen zeker verdronken zijn. De aardverschuiving te Sandgate. Over een langte van ongeveer een uur gaans is te Sandgate, het bekende zee plaatsje bij Folkestone in Engelaud, de grond aan het schuiven gegaan. Er werd groote schade aangericht. De eerste schok werd Zaterdagavond om 7.45 gevoeldhet was een schokkende beweging, welke spoedig door meerdere werd gevolgd. Een menigte huizen zijn zoo beschadigd, dat men zich verwondert hoe zij kannen blijven staan. De rioleD werden blootgelegd en de water- en gasleidingen vernield. Wonderlijk genoeg, werden er geen men- schen gedood of gekwetst. Er werd Zondag middag dadelijk een vergadering gehouden, waarin besloten werd de regeering per te legram uit te noodigen een ingenieur te zenden, teneinde de oorzaak van de ramp op te sporen- Men vermoedt dat er zich een groote hoe veelheid water had opgehoopt op de hellin gen van den heuvel boven de stad, en dat daardoor de bovenste zandlagen afge schoven zijn. De bodem werd reeds lang voor gevaarlijk gehouden; men had juist onlangs in de nabijheid de wrakken van twee schepen door dyuamiet laten springen en dit schijnt de ramp verhaast te hebben. Juist op de plaatsen, waar de schok van het springen dier schepen het meest was opgemerkt, heeft thans de aardschuivingde grootste verwoestingen aangericht. Sandgate is gebouwd op zandgrond en hieronder ligt een kleilaag. Indien dit bovenliggende zand veel water opzuigt, krijgt het eenigszins het karakter van drijfzand, en nu gelooft men, dat de hevige regens, die in de laatste dagen in de Sandgate vielen, voor een groot gedeelte het ongeluk ver oorzaakt hebben. Groote verwoesting is voor al aangericht op Encombe, het landgoed van miss Riley. Het blijft zelfs nu nog gevaarlijk in de nabijheid van het woonhuis te komeu. Ten einde ongelukken te verhoeden, is er bij de waggelende muren een afdeeling solda ten opgesteld, die het publiek op een eer biedigen afstand moet houden. Op sommi ge plaatsen van dit landgoed zijn gateD in den grond ontstaan van niet minder dan elf voet diepte. De prachtige broeikassen en oranjerieën die een sieraad van dit land de schok te Sandgate uitgeoefend op eenige huizen, welke een straat vormden. Deze hui zen werden van elkander losgerukt, zoodat er doorgangen aan weerszijden ontstonden. Wel trokken de muren krom en braken de ruiten, maar de huizen bleven toch staan. De openbare gebouwen van het naburige Folkestone zijn ingericht, om vele m euschen, die door den haast, waarmede zij de vlucht hebben genomen, aan alles gebrek hebben, op te nemen. Het westelijk gedeelte van Sandgate is het hevigst geteisterd. Van sommige huizen aldaar zijn de vier muren op hetzellde oo- genklik ingestort. Gezellige woningen zijn bouwvallen geworden Men heeft berekend dat er te Londen eiken avond 1500 tot 2000 damestoiletten verhuurd worden. De prijs klimt van dria tot twintig gulden up. Men huurt voor allerlei doeleinden kleederen, zoowel voor partijen en bals als voor be grafenissen, doopplechtigheden als huwelijk- inzegeningen, ja, wat meer zegt, de perso nen, welze die kleeren dragen, kunnen ook voor een paar uren daags gehuurd worden en vooral als „dames uitziende" meisjes en jonge vrouwen verdienen daarmede vsak een niet onaanzienlijk sommetje, terwijl de dien stee, welke zij daarvoor te verrichten heb ben, gemakkelijk en aangenaam zijn. Een rijkgeworden kruidenier geelt een soiree. Door deze fortuin is hij met drie of vier deftige familiën in aanraking gekomen, doch deze alleen zijn niet voldoende voor zijn feest. Hij begeeft zich naar een „agent", die zich gaarne bereid verklaart, om hem le vende figuren met wie hij eer zal in leggen, voor den bewusten avond te leve ren. En werkelijk op den bepaalden tijd bewegen zich m zijn zalen sierlijk geklee- de elegante dames rond met een aantal ge rokte heeren of uniformdragers", die door den gastheer met luiden ophef onder schoonklinkende namon worden voorgesteld. De enkele werkelijk voorname gasten worden daardoor misleid, want in het groote Londen kent men elkander bijna niet. Er zijn zelfs cursussen, op welke onbemid deld? meisjes van nette familiën met een goed uiterlijk, onderwijs ontvangen in de wijze, waarop zij zich in de groote wereld met gemak bewegen kunnen, opdat zij la ter bij deze ol genen opkomeling in be trekking kunnen treden. Het doodvonnis vond niet plaats. In het Duitsche dorp Beblenheim had een boer in een schuifval een rat gevan gen en hij was er zoo over in zijn schik, dat hij vrouw en schoonmoeder riephet drietal beraadslaagde thans, op welke ma nier men de rat het best en het snelst naar de andere wereld zou stureD. Een der drie kwam op den inval, een tobbe met water te vullen, er de val boven te houden en dan de schuif te openen, waardoor de gevangene in 't kille vocht moest tuimelen. Dit plannetje werd goed gekeurd. Met gespannen verwachting wachtte het drietal thans de dingen, die komen zouden. De schuif giug open, de rat kwam er uit, en viel in het water misDe rat sprong tegen de borst op van den boer, die de tobbe vasthield. De drie toeschou wers gilden van schrik. De boerin, die met een bezem gewapend was, wilde het ongure beest een doodelijken slag toebrengen, maar sloeg mis en raakte haar echtvriend pardoes en met veel kracht in het gelaat De man liet van ontzetting de tobbe val len en de schoonmoeder werd daardoor zoo nat als een kat. Toen het gelier en geraas buren deed toeschieten, die danig veel schik hadden over de eigenaardige rattenvangerij, was het vervolgde knaagdier reeds lang in vei ligheid. In het Maandblad tegen de Ver' valschingen van dr. Van Hamel Roos wordt medegedeeld, dat men tegenwoordig in En geland een nieuw uitgevonden werktuig in den handel brengt„The butler blender'» genaamd, dienende om boter te „mengen Aan het gebruik van dezen toestel moet hoofdzakelijk de zoo veelvuldig voorkomende vervalschiDg van boterworden toegeschreven. Dit werktuig is bestemd zoo leest men in het daarbij gevoegd bericht „om op de plaats van productie de gedurende ver scheidene dagen vervaardigde boter, die nooit zoo geheel gelijkmatig van samenstel ling is, zoodanig met elkander te vermen gen, totdat een gelijkmatig product verkre gen wordt." Zoo luid het onschuldige doel van dezen menger, die bestaat uit een hou ten tobbe, een liandvatsel en een rol. De boterknoeiers zagen natuurlijk spoedig in, dat de toestel zich uitstekend leende,om ver schillende soorten boter, margarine en wa ter met elkauder te vermengen. Het gevolg was dan ook, dat tegenwoordig honderden van die toestellen in de kelders en achter lokalen van groot— en kleinhandelaren iu werking zijn. In Londen zijn door slechts een enkele firna 70 dergelijke machines van de hand gezet, binuen het om haar verkoop lo&aal gelegen terrein van 6 Eng. mijlen in doorsnedeAl bestaat er ook in Engeland een wet tegen dergelijke verval- schingen, zoo heeft bedoelde firina echter uitgerekend, dat van 9836 monsters boter er per jaar slechts een enkel onderzocht wordt. De boterknoeiers werken dus met volko men zekerheid. Door een Engelsch blad, The Morning, wordt er verder opgewezen, dat er in den regel 8 tot 10°/o water door middel van den „menger* bijgevoegd wordt, totdat die vu y 111 vu 1 u ij v i v v v* ii V i u kj v. v_y gu II VJ1V goed waren, ziju letterlijk in elkaar gescho- hoeveelheid 19°/0 water bedraagtdeze be- veD, en leveren thans een treurig beeld van werking brengt den koopman een extra-winst verwoesting. Eigenaardig is de werking, die van l1^ pence per pond op. Maar niet zei-

Schager Courant | 1893 | | pagina 2