Buitenlandsch Overzicht. Gemengd Nieuws. trek ik miju gezicht maar even „dan wor-1 den de krijgsartikelen toegepast en' nu volgde een akelige opsomming van schen ding van uniform, veroordeeling tot den kogel, kruiwagenitraf en wat dies meer zij. Het goede wijfje viel haar zoo snood be dreigden echtvriend om den hals en beloof de zelfs niet aan hem te denken uit vrees zijn dierbaar schuttersbestsan of leven in gevaar te brengen. De andere betrokken juffer was niet zoo lichtgeloovig van aard en zei, aan het avondeten zittende: „Zeg Jo, krijg jelui voor t schutteren niet altijd een briefje of boodschap, ik heb nu voor die eerewacht daarvan niets gezien en ook niets gehoord?' Een oogenblik raakte de krijgshaftige held in de war, maar, dank zij zijn scherp zinnigheid, wist hij er dadelijk wat op te vinden en sprak; „Hm, ja, zie je, dat is altijd zoo, behalve bij Eerewacht, dat gaat altijd geheim en dan krijg je ook tegelij kertijd een wachtwoord, zie je, dat je nooit als sehutter mag oververtellen, alles op de voet van oorlog, begrijp je?" Nu, de juffer zag het wel niet goed in zei ze, maar ze berustte toch, ten minste in schijn. Met echt vrouwelijk instinct volgde ze alle verrichtingen van haar man en werd door allerlei kleine zaken versterkt in haar argwaan, dat de zaak niet pluis was. De vrienden haddin natuurlijk complot moeten maken met iemand, waar ze, als schutters de deur uitgaande, zich verkfeed- den om in burgerkleeren te gaan fuiven. Dit adres nu, hel was bij haar 's mans kleermaker, werd door de scherpzinnige wederhelft ontdekt en nu zon ze op wraak niet alleen, maar ook op een gelegenheid om er „den schrik eens in te brengen.' De heeren-schutters waren nauwelijks weg (Woensdagochtend) om kwasi hun ste delijke plichten te gaan vervullen, toen het bijdehande moedertje aanbelde bij haar vrouwelijke lotgenoot®, evenals zij zoo schan delijk misleid, door haar ontrouwen schut te rs-gemaal. Dit vrouwtje wilde er eerst niet aan gelooven. „Wat mevrouw wel dacht,'vroeg ze, „haar Arthur, haar zoo listig bedriegen, wel neen, dat kon niet waar zijD." De an dere dame echter beklaagde haar naïveteit en zei: „Och mevrouwtje, ik zie wel, dat u de mannen nog niet kentwat ben u nog vreeselijk groenik zal u bewijzen dat ik gelijk hebwilt u mij toestaan even te doen, alsof ik thuis ben, ja Fluks neemt ze pen en inkt en schrijft een briefje aan den kleermaker van haar man, die de uniformen in bewaring heeft, waarin haar man verzocht om de twee uniformen aan brenger vin het briefje mee te geven. Doze, den gewonen kruier van meneer kennende, twijfelde geen oogeublik en gat de uniformen mede. Daar stond de goedgeloovige vrouw bij na in vertwijfeling en vol schaamte voor de andere, die haar „zoo onnoozel" had be vonden. Maar men zon zich wreken, de onver laten zouden er van lasten. De van niets kwaads bewasten hadden pret gemaakt ont zettend pret gemaakt en kwamen tegen 5 uur 's morgens, voorden als ze waren van des kleermakers sleutel, knapjes schuin aanzetten op diens woning eu dommelden weldra in zonder zich om iets te bekreu nen en niettegenstaande de pogingen van den kleermaker, die ze op het naderend ge vaar wilde opmerkzaam maken. Vreeselijke ontnuchtering toen de vrien den tegen tien uur mooi dorstig en erg lau- drig, moesten vernemen, dat de uniformen waren weggehaald. Ze dachten natuurlijk aan diefstal, niet het minst aan het recherche-talent van de vrouw tjes en besloten het kostte wat het wilde, toch als schutters te huis te komen. Met echte dronkenmans gevoeligheid, stelden ze briefjes op aan collega's bij de schutterijde kleermaker werd op den loop gestuurd en het gevolg van veel po gen was, dat de heeren om twee uur met geleende schutterspakkeu en ernstige ge zichten als schutters weer in de respectie velijke woning terugkeerden. Het juffertje dat als „groen" was betiteld, kon zich niet goed houden, maar viel terstond in een heftig geschrei haar man om den hals en nu volgde een huiselijk tooneeltje, dat ein digde met de plechtige verzoening. Na een uurtje strijd was de vrede ge- teekend en beloofde de man nooit weer in dergelijke buitensporigheden te vervallen. Maar de bijdehande misleide dame Die had nog een geruimen tijd van wraak zich voorbehouden. Meneer kwam binnen en hield zich natuurlijk zeer ongedwongen, toen ze hem vol gemaakte bewonderig tegemoet trad en zei: „Hé, Jo, wat staat die uniform je toch kranig, toe, houdt hem nog een beetje aan, je hebt nu toch vandaag vrij, laten we wat gaan wandelen." Jo, die natuurlijk niets liever wilde, dan zich zoo spoedig mogelijk ontdoen van die bewijzen van schuldwendde vermoeid heid voor, daar de wachtdienst enz. enz, Toen gooide het vrouwelijk katje het over een audere boeg. „Maar Jo,' riep ze plotseling uit, „wat is dat hoedje (chacot) je klein, 't is net, of het van je broer Ko is." Even later klonk het weer„Ik verbeeld me, dat je jas je langer is dan anders, wat gek is dat, zeg." Zeer goed zag ze, dat haar man als op de pijnbank zat, maar met wellust genoot zij van haar wraak en toen ze door aller lei bijtende gezegden een uur lang den schutter het leveu zuur had gemaakt, maakte zij een oveweldigende siotcéne. au UC »viwu.6.u&v- I Zt plaatste zich in een houding, koning in Elisabeth waardig, voor de deur van de alcoof en stak de volgende speech af „Nu is t lang genoeg, meneer, neen monster; dacht je mij op die manier om den tuin te leiden; neen, meneer, dat gaat zoo niet. Ziehier, slecht sajet Dit zeggende, rukt ze de deur van de alcoof open en wees mei vernietigend gebaar op de in volle pracht tentoongestelde schut- ters-uniform, meneers eigendom. Nooit is een misdadiger door het bijbren gen van bewijsstukken meer verpletterend overtuigd. Het was natuurlijk voor hem maar zaak, om door allerlei beloften zijn verontwaardigde echtgeuoote tot bedaren tu brengen. Nadat de geleende schutters-unniformen waren terugbezorgd, hebben de twee vrien den, die elkaar bij de vrouwtjes elk op zijn beurt als den verleider hadden aangewezen natuurlijk elkander plechtig beloofd, zulke uitstapjes niet weer te maken, maar de nog uit te dienen campagne-jaren in eer eu deugd te zullen doormaken. Echo. De Moord te Oss. I e - mand, die met de toestauden van de ge meente Oss op de hoogte meent te ziiD, schrijft omtrent de familie v. B. het vol gende aan het Noordbrabantsch Dagblad: V. B. senior was, nog zoo lang niet geleden, een arme drommel. Thans is hij een welgesteld man, die een tiental koeien en twee paarden op stal heeft en bovendien die er, zoo men in Oss wil, warmpjes in zit. Het zon kunnen zijn alles is mogelijk, zegt men dat het kuipers- vak, dat door papa en eenige zoons be oefend, benevens het kroegje, dat door de achtbare familie gehouden wordt, de lie den in betrekkelijk korten tijd in zoo'n goeden doen gebracht hadden; men ge- loott echter dien vooruitgang aan wat meer te moeten toeschrijven. Zeker is het, dat het bewuste huishoudentje in alles behalve goeden reuk staat. Ook wijlen de brave wachtmeester was dit van oordeel, zooals hij nog kort vóér zijn noodlottig einde voor de Bossche recht bank verklaarde. Om enkele staaltjes op te sommen, betrekkende de vredelievende gevoelens der heeren v. B. Het is nog niet lang geleden, dat wachtmeester Hoekman, naar aanleiding van een gepleegden diefstal, een onder zoek ten huize v. B. kwam instellen. De ontvangst moet allerhartelijkst ge weest zijntwee geladen geweeren en een paar kuipersmessen wachtten den wachtmeester met de zijnen at. Deze gelastte onmiddelijk: Bajonet op de karabijn en de patroon er in. Aan dit vastberaden, onverschrokken optreden had hij het te danken, dat er ger voorkomen werd. Zooals boren is gezegd, zijn de man nelijke leden der familie Kuiper van be- rcep. Zij werken èn voor de firma J. èn voor de firuna v. d. B. Als men den grooten naijver kent, die firma v. d. B. bezeilt jegens de concurree- rende firma J., komt het zonderling voor, dat v. d. J. toestaat, dat werkvolk in zijn dienst tevens werkt voor de firma J. Toch „durft", naar men wil, v. d. B. aan dit werkvolk geen eischen stellen. Ook komt het menigmaal voor, dat, al mankeert er nog a! wat aan het kuipwerk, geen opgezichter het durft afwijzen, een voudig omdat hij voor de v. d. B.'s bang is. Mat het kroegje betreft, dit wordt door velen nolens rolens bezocht. Over 'tal- gemeen blijft men graag goed vrienden met v. B. en consorten. Door een en ander is het misschien verklaarbaar dat tot nu toe een zoo ge heimzinnige sluier de misdaad bleef om- hullen. Men mag het al verbloemen ot tegen spreken. toch is het waar, dat menige in woner van Oss voor zijn lot beanstigd is. Een enkel voorbeeldje. Een der opzich ters van een fabriek te Oss, die bij zijn patroons zeer goed staat aangeschreven en een flink weekgeld verdient, stelt pogin gen in het werk om elders een betrek king te kunnen bekomen, die hem de helft minder opbrengt. De man heeft zijn leven te lief dan dat hij langer te Oss durft blijven. Betreffende het geval van vergiftiging te Escharen (N.-Br), door ons reeds vermeld, kan men nog nader mededeelen, dat denzelfden dag, waarop V. overleed, de Justitie uit 's Hertogen bosch een onderzoek kwam instellen. De vrouw beweerde, dat het ongeluk vermoedelijk door het, aan het eten toe gevoegde zout zou zijontstaan. Intnsschen werd een halve doos lucifers, ontdaan van phosphorkoppen in beslag genomen, waarop in verband met de Dinsdag af gelegde verklaring van den man, dat zich op de soep blauwe vlammetjes ver toonden, haar onmiddellijke arrestatie plaats vond. Bovendien bewees de door 2 doctoren ngestelde gerechtelijke schouwing van het lijk, dat de man werkelijk, aan vergiftiging overleden was. Zaterdagavond werd zij in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch binnengeleid. Welk een pracht-exemplaar bedoelde vrouw is, leeren ons de volgende staaltjes van slim overleg. Yan tijd tot tijd zond zij haar kinderen naar naburige gemeenten om aldaar, onder valsche voorgevens, tegen crediet goederen te bemachtigen. De toeleg gelukte maar altevaak, en me- I nige winkelier werd het slachtoffer van het sluwe wijf. Om alle sporen te doen verdwijnen, werden de kinderm bij hun tehuiskomst, door het afsnijden van het hoofdhaar, het schroeien der wenkbrauwen, soms ook door ze met vitriool in 't ge zicht te branden, onkenbaar gemaakt. De politie noch de bedrogenen herkenden dan bij onderzoek de kinderen en moes ten geregeld onverrichter zake huiswaarts keeren. Omtrent het geval van vermoedelijke vergiftiging te Suawoude, deelt men bet volgende mede: Dinsdagmorgen werd dooi den man aan zijne vrouw, die nog te bed lag, een kop koffie toegediend, waarin zich een geklopt ei bevond. De koffie werd gedronken, maar a! spoedig daarna begon de vrouw over erge benauwdheid te klagen en moest zij herhaaldelijk overgeven, welke uitwerp selen de man, naar men zegt, terstond liet verdwijnen. Twee uren later was de vrouw overleden en kon de inmiddels ontboden geneesheer, dr. Bochardt, van Bergum, slechts den dood constateeren. Deze snelle dood, maar vooral de daaraan voorafgegane verschijnselen, gavenslras ver moeden, dat dit verscheiden niet aan na tuurlijke oorzaken was toe te schrijven. Men verdacht den echtgenoot der over ledene van in deze duistere zaak de hand in het spel te hebben gehad. Van een eu ander werd aan het gerecht te Leeuwar den mededeeling gedaan, dat zich nog denzeltden avond, vergezeld van de hee ren doctoren Schreuder en Kooperberg, naar Suawoude begaf. Hier werd de man aan een scherp verhoor onderworpen, dat echter geen aanleiding gaf hem in verze kerde bewaring te nemen. Het lijk der vrouw is in een der lokalen van de openbare school te dier plaatse ge opend, ten einde eenige inwendige deelen aan een nader onderzoek te kunnen 011- derwerpen. Ondertusschen is in Suawoude de ver bittering tegen den verdachte zeer groot, daar men zich algemeen van zijne schuld overtuigd houdt. Een aardige surprise is den burgemeester van Oud-Beierland be zorgd. Ten zijnen huize werd door een vrouw aangescheld, en toen de deur geopend was legde zij heel netjes een kind van eeni ge weken oud in den gang, en koos toen het hazenpad. Veel moeite was het niet om de vrouw te vinden, die nu bleek de pleegmoeder te zijn. Zij had aaugenomen ran een dienstbode uit 's-Gravenhage het kind tegen f 1.50 per week te verzorgeu en wilde zich er nu van ontdoen. De burgemeester liet het kind voe den en verzorgen en tegen de pleegmoeder proces-verbaal opmaken wegens hel vonde ling leggen van een kind. Oprui ïn g. Tegen den anarchist Methöfer is een vervolging inge steld wegens opruiing in een redevoering den 13eit Februari te Haarlem gehouden. De gëincrimineerde woorden zijn: „Wij, anarchisten, verkiezen den weg des gewelds, wij willen vernietiging van den Staat en opheffing van den particulieren eigendom. „Daden ook noodig, zij schudden wakker en maken den bodem ontvankelijk voor het zaad der intellectueele propaganda. Waar steeds wordt gepraat en niets wordt gedaan- treed noodwendig verflauwing, verslapping in. „Wij staan aan den vooravond eener re volutie. De werkloozen vormen het element, dat den aanval beginnen moet. Deze moe ten niet langer bedelen om werk. Zij heb ben de eigendomsverhoudingen te verbre ken en daarvoor collectief planmatig en ge organiseerd op te treden, evenals de Spaan- sche anarchisten, die met 600 man een ge- heele stad trachtten in handen te krijgen.' Bedelaars. Hoe voorzie h- tig men moet zijn met rondtrekkende bede laars is Maandag in de grensplaats Bocholf bij Dinksperloo ondervonden. Aldaar zwierf een bedelaar rond die een ieder, die hem weigerde te geven met een dolk dreigde. Des avonds viel hij de zoon van den burge- gemeester lastig en bracht hem met een dolk zulke diepe sneden aan het hoofd toe dat zijn leven in gevaar is. De dader een 25 jarig persoon, werd met moeite gearre steerd. De harddraver ij en en wed rennen te Clingendaal zullen gehouden- worden op Donderdag 3 en Zaterdag 5 Au gustus. Daaronder komt o. m. voor een groote internationale harddraverij met een prijs van 1000, een eerste premie van 250 en een tweede premie van ƒ100. De harddraverijen en wedrennen te Voge lenzang bij Groningen zijn bepaald op Za terdag 3 Juni. Daarbij zal voorkomen een jachtrijden voor Nederl. heerrijders met een prijs van ƒ500. Waarschijnlijk zal dr. Hans van Bulow dezen zomer eenige we ken in Scheveniugen komen doorbrengen De dreigende algemeene werkstaking in België schijnt een gunstigen invloed te oefenen op den arbeid der herzienings commissie. Ten minste in de vergadering der her- zienings-commissie is nu een voorstel in gediend door de radicale leiders Janson en Féron, waarbij zij zich aansluiten bij het bekende voorstel van den democraat Nijssens, die het algemeen stemrecht wil toestaan aan burgers van 25 jaren, met het meervoudig stemrecht. Van de linkerzijde zouden 40 afgevaar digden dit bemiddelings-voorstel steunen, terwijl ook de meerderheid der rechter zijde zal meegaan, indien de regeering het voorstel-Nijssens overneemt. Dit laatste is zeer waarschijnlijk en in dat geval zou het voorstel-Nijssens de vereischte 2/s ^er stemmen op zich vereeuigen, hetgeen noodig is om de her ziening mogelijk te maken. Intusschen blijft het te Brussel en in het Zuid-Westen zeer rumoerig. In de hoofd stad heeft het stedelijk bestuur strenge maatregelen genomen, teneinde herhaling der ongeregeldheden, gelijk eergisteren plaats hadden,te voorkomen,en ook teChar- leroi en te Bergen hebben de autoriteiten hun ernstig voornemen doen blijken, om streng op te treden, indien baldadighe den, welke de rondtrekkende werkstakers plegen, herhaald worden. Zonder twijfel zal deze energieke hou ding niet zonder invloed blijven op de werklieden en hen wellicht terughouden om gehoor te geven aan den raad der socialistische leiders, die in alle nijver heidsdistricten druk in de weer zijn om de werkstaking te maken tot een alge meene, waarvan nu nog geen sprake kan wezen. BRUSSEL, 14 April. De werk staking neemt toe en de opstootjes hou den aan, ondanks de zekerheid, dat Dins dag a. s. in de Kamer een meerderheid zal gevonden worden voor het meervou dig stemrecht. Morgen zal de algemeene werkstaking beginnen te Charleroi, en ook te Luik en in het Centre begint men den arbeid te staken. Het aantal der werkstakers bedraagt 20,000. Te Haine, St. Pierre, bij Charleroi., werd hedenochtend een bijzonder groote optocht gehouden. Meer dan 10 000 werk lieden woonden de bijeenkomst bij, die daar werd gehouden. Te Antwerpen waren groote ongeregeldheden voorgevallen. De progressistische burgermeester der stad, Van Rijswijck, heeft eene verkla ring uitgevaardigd, waarin hij het ver trouwen uitspreekt, dat de werklieden zeiven de orde zullen helpen handhaven. Te Verviers breidt de werkstaking zich sit, maar ook daar blijft alles rus tig- Te Mariemont schoten de werkstakers op de werklieden, die in de glasfabrie ken aan den arbeid waren. Er werden 18 revolverschoten gelost, maar deze veroorzaakten slechts een onbeduidende schade. Troepen werkstakers trekken rond door het Centre en de Borinage teneinde de vuren uit te dooven en de werklieden tot werkstaking te dwingen. In de Bori nage zijn heden herhaaldelijk opstootjes voorgevallen. Ofschoon de minister van binnenlandsche zaken verklaarde dat hij volkomen overtuigd is, dat de orde zal worden gehandhaafd,zijn toch troepen naar de Borinage gezonden. Te Brussel heeft het verbod om op tochten te houden, aanleiding gegeven tot bloedige gevechten. Onder de werklieden heerschte een buitengewone opgewonden heid. Toen politie het volkshuis afzette, verzetten de werklieden zich daartegen, zoodat de agenten herhaaldelijk moesten chargeeren Volders begaf zich naar den burgemeester en verklaarde dat hij in stond voor de handhaving der orde, in dien de burgemeester de gendarmes liet heengaan, deze stap bleef zonder gevolg. De Telegraaf. Ha ff kin e, assistent van Pasteur, die zich thans in Indië bevindt, om proeven te nemen met zijn nieuwe inëntings-methode tegen de cholera, schrijft in een russisch blad, dat hij de cholera nu meester is. Hij heeft met het beste gevolg een honderdtal personen iDgeënt en belooft zijne methode wereldkundig te ma ken bij zijne terugkomst uit Indië. In het koffiehuis Schnei- der aan het Zuider-Station te .Weenen had Zaterdag een merkwaardig voorval plaats Een heer, die in gezelschap van verschei dene vrienden aan een tafeltje plaats ge nomen had, haalde, toen hjj in den zak van zijn overjas tastte, er tot zijn groote verwondering, niet minder dan 99 bank noten van 10 florijn uit, van welker her komst hij niet het flauwste vermoeden had Terwijl het gezelschap zich in allerlei gis singen verdiepte, vloog plotseling een pas sagier in groote opgewondenheid het lokaal binnefl, en wierp zich, zoodra hij de bank noten had gezien, op het pakje. Hij ver klaarde de molenaar M., uit G., te zijn eu beweerde, dat de op tafel liggende bank noten zijn eigendom waren. Bij het kaar tjes nemen had hij een bankbiljet van 1000 florijn gewisseld en 99 van tien terugont vangen, welke hij bij vergissing in een ver keerde jaszak gestopt had. Men deed on derzoek en weldra bleek het verhaal waar heid te zijn, zoodat de verstrooide passa gier zich in het bezit van zijn geld gesteld zag. Door hun eigen vader ge dood. Te Nothampton (Australië) woonde een veefokker, William Charles Glas* ge naamd, die twee huwbare dochters had waarvan de eene, tegen den wil haars va ders een zekeren Brower wilde huwen. De andere zuster ondersteunde haar. Toen de vader vernam, dat de datim der huwelijks voltrekking reeds was bepaald, ging hij zijue dochters na, toen zij een wandeling maakten. Na haar een eindweegs gevolgd ts hebben, loste hij twee geweerschoten op haar, die maar al te goed doel troffen De meisjes zakten doodelijk gewond in een. Daarna wachte hij den jonge man op, wien betzelfde lot zou te beurt gevallen zijn, als hij niet bijtijds was gewaarschuwd. Toen de veefokker bemerkte, dat de po litie van het voorgevallene op de hoogte was, joeg hij zich zelf een kogel door het hoofd. De politie vond een brief op hem, wairin hij had geschreven, dat bij zijn dochter had vermoord, om de eene te be letten een huwelijk te sluiten met den grootsten schurk uit den omtrek. Een oude dame maakte voor 't eerst een reisje per spoor. Zij keek natuurlijk met de meeste nieuwsgierigheid naar alles, zag ook het noodsignaal (het was in En geland en vroeg aan een jong maatje, dat over haar rat, waar die knop voor diende. „Dat is de bel, mevrouw," zeide een jongen met een gnitigen glans in de oogen, „als n iets noodig hebt. Maar u moet er esn beetje hard aan trekken." Eenigen tijd daarna liep de oude dame naar de bel en gaf een geweldigen ruk aan den knop. De trein stond stil, coupés werden geopend en overal heerschte de grootste ontseltenis. Eindelijk kwam een conducteur aan de coupé en riep: „Wie heeft er gewaarschuwd?" „Ik," antwoordde de oude dame zacht. „En wat verlangt u?" zeide do man ongeduldig. „Och," antwoordde zij na eenig naden ken", me dunkt je moest me een paar sand- wichtjes brengen en een half flesckj» stout." Vergift in dehuishou- ding. Misschien jaagt velen dit opschrift schrik aan, maar toch is het verbruik en de be reiding van gift in elke huishouding van zoo groot belang, dat wij niet ernstig genoeg dit in stilte werkende kwaad kan nen bestrijden. Bijv. ten eerste „de rijkdom der meesteres, de trots aller keukenmeiden," namelijk het keukengereedschap van koperen messing: ketels van allerlei soort versieren de keuken muren en staan glinsterend naast elkander. Alles is blank genoeg, zoodat men niet bevreesd behoeft te zijn voor het toch werkelijk op die pannen voorkomende ko pergroen. Onze grootmoeders hielden niet minder dan wij van zulke sieraden in de keuken maar om een oud gezegde te gebrui ken, in den goeden ouden tijd kende men geen zuriu?zunr enz., enz, koper en messing en tin werden gewoonlijk met een zachte lap met heete restjes bier, of dergelijke door vlijtige dienstboden krachtig afgeboend, zuiver afgespoeld en in de warmte blank gedroogd. In onzen haastige tijd met de steeds grooter wordende zucht naar gemakkelijk heid, neemt men gaarne nieuwe preparaten die het werk merkelijk verlichten. En daarentegen zal natuurlijk geen ver standig mensch iets hebben, maar men let dikwijls niet genoeg op deze meer of min der scherpe giftende keukenmeid zelve let in het geheel niet op de kleine wondjes aan hare vingers die natuurlijk ieder oogenblik ont staan, daar zij zooveel te werken heeft en ha re handen dikwijls metscherpe dingen in aan raking komen. Maar kleine wondjes kunnen levensgevaarlijk worden. In den be ginne steken zij slechts een weinig, dan zwelt het getroffen deel echter op en spoe dig sterft de vrouw aan bloedvergiftiging. Zoodra een huisvrouw haar messing-of kopergereedschap laat poetsen met zuring- zuur, enz., dan moet ze de fleschjes, waarin dit zit, onder hare bewaring hou- dea en de dienstboden er op attent ma ken, hoe gevaarlijk het werk is. Deze gevaren zijn echter gemakkelijk te begrijpen en daarom wapent men er Zich ook tegen. Zelden echter begrijpt een keukenmeid, dat ketels en pannen van koper en mes sing, die nog zoo spiegelbank zijn en in een paar dagen niet gebruikt werden niet gebruikt mogen worden om er in te koken, alvorens men ze op het oogenblik dat men ze gebruiken wil, nogmaals flink metjwater en zand ot zout schoonmaakt. Op deze potten eu pannen onstaat, voos het oog bijna onzichtbaar, een metaal-ver gift, dat na korten tijnmin of meer he vig werkt. Zenuwachtige naturen bemerken dit gift reeds door een onaangenamen reuk, die zich aan alle in die pannen bereide spij zen meedeelt en wat tegevolge heeft, dat men lastkrijgt van pijn in het lijf, een onaangenaam gevoel, kortom, dat er kans is voor kopergroenvergiftiging. Kan men in de kookkunst geen koper en messing keukengereedschappen ontbe ren, dan moet men er vooral op letten, dat men deze voorwerpen schoon moet ma- keu op de zooeven beschreven wijze, on middellijk voordat men ze gebruikt, en dat men zoo spoedig mogelijk de spijzen uit deze pannen moet schudden, zoodra het werkelijk koken ophoudt. Nog veel minder mogen spijzen daarin kond worden; meoig gelukkig leven is verstoord door deze schijnbaar kleine na latigheden op dit gebied. Ook andere me talen veroorzaken in het huishouden ver derfelijke giften. Op zilveren lepels, op tin en blik vormt zich, bij langere verbinding met vrucht en azijnzuren of vet, een voor de gezond-

Schager Courant | 1893 | | pagina 2