Uit en voor de Pers. Builenlandsch Overzicht. Gemengd Nieuws. afgelegd, welke angst moet zij dan wel gehad hebben! En niet noodeloos; want als men een gewapend m3n durft aan te ran- deu en eeu graf schendt, wat zal dan met een weerlooze vrouw geschieden?" De rechtbank zal Dinsdag a.s uitspraak doen. Ook te OOSTERWOLDE zal op 30 April eene Meimeeting worden gehouden. Twee sprekers zulleu optreden Door den burgemeester is vergunning ver leend tot het houden van eenen optocht met vaandels. Het bericht in sommige bladen van eene meeting te Appelscha is onjuist. Appelscha zal, gelijk andere afdeelingen uit den om trek, op 30 April aan de meeting te Oos- tsrwolde deelnemen. kregen wat het wildestaatkundige rechten, „Het is waar, volksbetoogingen als de- zal zijn verhevsn? Zulks zal de heer Tak naert, Premier, en De Burlet, minister zelve wel niet gelooven. Maar hierop moet van binnenl. zaken, woonden de zit'ing b.j _o_ ode nadruk gelegd, dat er dan ee i einde in welke het zeer levendig toeging. Beer- ze geven toonee'len van ruwheid eu on- zal zijn gemaakt aan de voogdijschap van naert verdedigde het outwerp onveranderd, noodige wreedheid te aanschouwen, maar het kleinste deel van een volk over het doch, tegen de algemeeue verwachting uitheb- de ernst der betoogers, die, niet gewend groote deel. In plaats van een regeering ben verscheidene senatoren van de rech'er- zijn om met handschoenen en in zwar- van enkelen, zullen wij bekomen een re- zijde (met name de hertog van Ursel ten rok te demonstreeren, en slechts over geering van allen. en De vereeniging Eet Rund vee-Stamboek Noord-Holland hield 17 dezer bare 15de algemeene vergadering te HOORN. In de eerste plaats werd mededeeling g< daan, dat door het bestuur, in overleg met den heer Billroth, plaatsvervangend districls-veearts,met het oog op het heerschen van mond-en klauwzeer, is besloteD, dit voorjaar geen stierenkeuring te honden. Bij de benoemingen werden, in de plaats der altredende en niet herkiesbare bestuurs leden, gekozen de heeren: Chr. Oortman Gerlings te Hoorn, J. M H. Huijgens te Sybekarspel en G. Stam Medemblik. De heer C. Bleeker had vooraf verzocht voor de hersteming niet in aanmerking te komen. Tot afgevaardigde naar de vergaderingen van HollaDd's Noorderkwartier werd bij hersteming tusschen de heeren Chr. Oort- Gerlings en P. Donker, eerstgenoem de, die vooraf had verklaard eene event- neele benoeming niet te knDnen aanemen, door het lot aangewezen. Door het bedan ken voor de benoeming had eene nieuwe I vrije stemming plaats, waarbij de heer P.Don- ker werd benoemd, terwijl de heer Jan Ilouter als plaatsvervanger werd aan gewezen. De benoemden, voor zoover tegenwoor dig, namen allen hunne benoeming aan. Daarna werden de prijzen uitgereikt, be haald bij gelegenheid der keuring van één en twee- of meerjarige stieren op 28 April en van jonge stieren op 5 November 1892. Besloten werd de statuten der vereeni ging aan te vullen en, indien noodig, te wijzigen, en ze daarna aan de koninklijke goedkeuring te onderwerpen. Te Exloërmond is onder de arbeiders in het veen eene werkstaking uitgebroken. De Telegraaf meldt, dat in den nacht van 17 op 18 dezer, eenigen tijd op de kazerne Orauje-Nassau bij de Muiderpoort te AMSTERDAM de roode vlag heeft gewapperd. Een voorbijgaande politieagent, die dit zag, gat er de wacht kennis van waarna het roode doek omlaag werd gehaald. De Rijnbode, in eene correspondentie uit Amsterdam mede van dit geval mel ding makende, voegt er nog bij, dat een sergeant, wien gelast werd de vlag in te halen, dit weigerde, en daarom in arrest werd gebracht. eigenaardige middelen tot machtsvertoon kunnen beschikken, mag hierdoor niet in twijfel worden getrokken. „Moe men de zaak ook bemantele, ont kend kan niet worden, dat de Wetge vende Macht in België gezwicht is voor het krachtig, onvervaard optreden der vooruitstrevende Volksgroepen; gezwicht voor den tijdgeest en den drang der rede. Het Volk toonde zijn meerderjarigheids- brieven en eischte stem in het kapittel. Met een hooghartig schouderophalen wees men het de deur, in de meening, dat het, even als vroeger weliswaar morrend en grommend, maar toch voor het oog gedwee zou aftrekken. Doch ditmaal bleef het en bood weerstand. Het staakte den arbeid en dreigde met omverwerping van het ge zag. En toen werd toegegeven." „Voor België zoo resumeert de Echo, „is deze uitkomst het begin van een nieu we staatkundige periode. In de Wetge vende Macht zullen andere elementen plaats nemen,andere groepen gevormd wor den. Met de oude orde van zaken is voor groot deel afgedaan. En nu mag men van ons vrijelijk plei ten over leeftijd en andere uit voorzorg genomen beperkende maatregelen. Dat zijn maar onderdeelen, wier oplossing uit den aard der zaak van zelf volgt uit den loop^ der dingen. baron d'Huart) de noodzakelijkheid betoogd van belangrijke wijzigingen. Van Put, de katholieke Antwerpsche senator, beeft ook het plurale stemrecht gecritiseerd en deel de mede dat hij zich voorbehoudt een ont werp in te dienen, toestaande algemeen stemrecht op 40-jarigen en censitair eu Als men in België, gelijk nu is geschied, capacitair stemrecht op 25 tot 40 jari- het volk op 25-jarigen leeftijd in staat acht „knap' genoeg te zijn voor de uit oefening van het kiesrecht, dan zouden wij wel eens willen zien aangetoond door de voorstanders van een dertig jarigen leeftijd, op welke gronden men mag veronderstellen, dat het Nederlandsche volk vijf jaar ten achteren is bij het Belgische? Anzusta zijn Donderdagmiddag om één uur Nu zou men zich in antwoord op die t. zen leeftijd. De commissie zal heden na middag hare taak hervatten. Middelerwijl stellen de regeering en de uiterste linker zijde krachtige pogingen in het werk om de aanneming van het ontwerp—Nyssens zonder wijziging te verkrijgen. Het Duitsche keizerpaar Wiihelm en „Maar voor Europa is het resultaat van gisteren van niet minder gewicht, omdat het voorbeeld van het kleine Bel gië zonder twijfel van invloed zal zijn op de toekomst. „Voor ons eigen land is zelfs in het gebeurde te Brussel een vingerwijzing gelegen, die van veel beteekenis mag worden geacht. Eerlang zullen ook wij voor een Kiesrechtuitbreiding staan; zul len ook onze Volksvertegenwoordigers die, voor hen, bittere pil te slikken krijgen. „En nu is het zeer wel mogelijk, zelft waarschijnlijk, dat men zich in den Haag aan Brussel zal spiegelen en dat ons, door deze vingerwijzing der Geschie denis, een spoediger beslissing bereid en veel beroering bespaard zal worden." Die zicli aan een ander spiegelt. De politieke gebeur tenissen der laatste dagen, in België ten opzichte van den volkeisch „uitbreiding van kiesrecht," „gelijk aandeel voor heel het volk in zijn landsbestuur" voor gevallen, zijn een les voor het Neder landsche Staatsbestuur, voor heel de wereld. Ook bij ons is de oplossing van het kiesrechtvraagstuk aan de orde gesteld en dank zij den moed van den Minister Tak van Poortvlietmoeten de beide Kamers der Staten-Generaal een oplos sing brengen. De beslissing, Dinsdag j. 1. door de Belgische Constituante genomen, is de overwinning door den geest van den tijd, door de rechtvaardigheid en de billijkheid van den eiscb van het volk, behaald op de verouderde patriarchale staatsbe schouwingen van heden ten dage nog aan het roer van staat staande personen, die, in misplaatsten trots op hun meer dere beschaving en wetenschappelijke ontwikkeling en fijnere opvoeding en geldelijk bezit hoven de volksstanden, de individuen der volkstanden wel ex ploiteerden als werkkrachten en dienst knechten, doch de ontwikkeling hunner hersens voor onvoldoende verklaarden. Gelijk thans in Nederland veel geschre ven, gewreven en gestreden wordt in de Kiesrechtuitbreiding s-k w e s- t i e, heeft men ook in België maanden, neen jaren aan die oplossing moeten be steden. De uitslag heeft gemaakt dat die strijd niet nutteloos is geweest. "Wij ontveinzen geenszins, dat de be strijders der kiesrechtuitbreiding de be toogingen dier volksmassa's, die met on wrikbare standvastigheid voor hun be ginsel hebben pal gestaan, zelfs goed en bloed er voor op het spel zettende, zullen qualificeeren, ja misschien des- qualificeeren als straatrumoer. Wij meenen evenwel dat het Dagblad „de Echogelijk heeft als het op die beschuldiging antwoordt: „dat de crisis die België doorworsteld heeft, echter recht heeft op een anderen naam, dan vertoon van straatrumoer. Het georganiseerde volk heeft zijn macht leeren kennen; het heeft ontdekt, dat eendracht en volhar ding inderdaad het doel doen bereiken, dat men zich voorstelthet heeft ver- Een behartigenswaardige wenk licht opgesloten in de beschouwing, welke het Katholieke orgaan De Folhscourant. naar aanleiding der beslissing in België haren lezers ten beste geeft en welke beschouwing wij hier ter kennismaking laten volgen: „En nadat de partijen maanden,1 ja- ter lang met elkander hadden onderhan deld en getwist over dit gewichtig vraag stuk en tot in de laatste weken geen overeenstemming mogelijk scheen, is thans met overgroote meerderheid het democra tische voorstel van den heer Nyssens aangenomen. „Dit is een feit van beteekenis, dat al leszins de aandacht verdient. „Het is onder een katholieke regeering en met een katholieke meerderheid, dat België het algemeen meervoudig kiesrecht invoert. „Het kabinet toonde zich van meet af aan bereid, de grenzen der stembevoegd heid zeer ruim te trekken, maar de heer Woeste gesteund door de doctrinair- liheralen, dreigde iedere ingrijpende kies rechthervorming te doen mislukken „In de laatste dagen schijnt de invloed dier heeren echter plotseling zeer ver minderd te zijn. „De heer Woeste achtte het raad zaam zijn voorstel in te trekken en de heer Nyssens ziet het zijne aange nomen met een meerderheid, die nie mand het had durven voorspellen. „Met deze oplossing van het vraag stuk, dat zoolang onze zuidelijke huren in beroering bracht mogen regeering en meerderheid worden gelukgewenscht. „De tijd der vruchtelooze debatten en polemieken raakt thans voorbij en met frissche kracht en nieuwen moed zal men de hand aan het werk kunnen slaan. „Men heeft een uitweg gevonden, om aan den vicieuzen cirkel der salon-poli tiek te ontkomen. „Slechts één zaak valt te betreuren: 7J nl. dat men niet eerder tot de thans aan genomen regeling heeft kunnen besluiten. „Men zou zich daardoor niet alleen veel onaangenaamheid en verdeeldheid hebben bespaard maar ook den schijn hebben vermeden, dat men zwicht voor pressie, voor de demonstraties. „Wij nemen gaarne aan, dat de Belgi sche afgevaardigden slechts naar eer en geweten hebben gestemd. „Maar het blijft te betreuren dat de beslissing gevallen is te midden van volks- oploopen en bloedige gevechten, waarbij meer dan een persoon den dood vond. Daardoor zal altijd een pijnlijke herin- kunnen willen afmaken, dat als het eene volk een gekke streek uithaalt, hel andere volk niet daarop zich mag beroepen om een dergelijke gekke streek te begaan, maar die bewering gaat niet op, want wij willen niet ge'ooven dat de Regeering van België, die Dinsdag het voorstel Neijssen met overgroote meer derheid aannam, toen „gek", dat is: „on toerekenbaar" handelde. Socialisten in t heorie en Di-actijli. Een Engelsch industrieel heeft, op 't eind van het vorig jaar, de socialisten voor een aanbod gesteld, waarmee zij leelijk in de war zaten en geen raad wisten. Het verdient daarom in wijderen kring bekend gemaakt te worden. Zekere heer Priestley namelijk was in zijn trouw en eerlijk gemoed verontwaar digd, dat hij steeds als een uitzuiger van zijn volk aangemerkt en uitgekreten werd, en gekrenkt in zijne begrippen van eigendom, daar hij steeds moest hooren, dat hij zich verrijkte ten koste van het zweet en bloed zijner werklui. Strijdens moe van tegen deze begrip pen in te gaan, wendde hij zich tot "het syndicaat der Trades-Unionisten, dat tegenwoordig de socalistische propaganda en de werkstakingen met allen jjver voorstaat en drijft, en sprak tot het be stuur in voege als volgt: „Ik stel om niet ter beschikking mijner werklieden eene mijner meest bloeiende fabrieken, en tevens een be drag van f 60,000, om hen in staat te stellen die fabriek naar behooren en met vrucht te kunnen drijven. Tegen dezen volkomen afstand stel ik geen ander voorbehoud, dan dat de fabriek inge richt en gedreven zal worden volgens de beginselen en de statuten der Tra- des-Unions. Kunnen nu de directeuren of adminstrateurs, die door de werklie den zelve gekozen worden, tegen het einde van het jaar 1893 door behoor lijke bewijzen staven, dat de werklui een hooger bedrag aan loon bekomen hebben, dan dat hetwelk ik hun tegen woordig uitkeer, en de fabriek bloeit en vooruit gaat, dan verbind ik mij bij notariëele akte, om aan mijn werkvolk mijn fabriek voor altijd en voorgoed af te staan en niets te eischen dan eene rente van 3 pCt. van mijn geleend geld. Nu zou men vast en zeker verwachten dat de socialisten dit buitenkansje gretig zouden aanpakken, verrukt als zij moesten zijn om, dank zij deze vrijgevigheid, ein delijk hunne geliefdkoosde theorie: „den mjjnwerker de mijn, den werkman de fa briek" eens in praktijk te kunnen bren gen. Maar men vergist zich: zoo dom waren zij niet. Zij weigerden kortaf het aanbod, overtuigd als zij waren, dat de aanvaarding daarvan hunne dwaze rede neeringen en bespottelijke voorstellingen op afdoende wijze zou aan het daglicht stellen en logenstraffen. Geïlluslr. Volksbl. v. N. -—In België is de rust her steld. Niet alleen te Gent, Antwerpen, Luik en andere belangrijke groote steden is de arbeid hervat, maai ook hebben de mijnwerkers hij Charleroi ea in het Centre gehoor gegeven aan de aansporing der lei ders te Brussel om de werkstaking te ein digen. In de Borinage heerscht nog eenige gis ting, vooral ten gevolge van het gevecht, dat tusschen de werkstakers en de schut ters vóór eenige dagen bij Bergen werd ge leverd. Van de werkstakers, die toen gewond werden, zijn er nog twee in het hospitaal overleden, zoodat het geheele aantal der slachtoffers die bij dit droevig incident het l leven lieten, tot zeven stegen. De ter- nering verbonden blijven aan he tot stand aarde_bestelli der dood8 ga, DOg aanlei- komen der herziening om nog te zwijgen d {Qt eenige betoogiogea, maar de orde van de verkeerde gevolgtrekkingen die werd daarbij niet verstoürd. men vertrouwt, kunnen worden gemaa t, mjjnwerker:? jQ Borinage „donder het drijven van eenige conser- wddra deu %^a beryatteD. vatieven en doctnuairen e onier Jntusschen heeft de Kamer haar gewone het beperkte kiesrecht een alvermogenden werkzambedeu hervat en de beraadslaging invloed bezaten ware dit te voorko men geweest. „De herzieningszaken zouden dan on getwijfeld veel vroeger zijn afgedaan. „En men had meer en duidelijker ge toond de wijsheid te begrijpen van het bekende woord: gouverner c'est prevoir Of we, om tot ons eigen land terug te keeren, en „non plus ultra" van een staatsvorm zullen krijgen, als het wets voorstel Tak in hoofdgedachte tot wet over de spoorweg-begrooting voortgezet. De voorzitter begon met eeu brief voor te lezen van deo heer Nothomb, waarin deze afgevaardigde mededeelde, dat hij verhin derd was geweest bij de beslissende stem ming aanwezig te zijn, maar voor het voorstel-Nyssens zou gestemd hebben, in dien hij de zi'.ing had bijgewoond. BRUSSEL. 21 April. De commissie uit den Senaat heeft heden ochtend de discussie geopend over het door de Kamer aange nomen ontwerp-Njrssens. De heeren Ëeer- te Rome aangekomen, om het zilveren huwelijksfeest van Italie's koningspaar mede te vieren. Koning Humbert en koningin' Margharita ontvingen de gasten aan het station. De stad is vol vreemdelingen en inet vlaggen gelooid. Eene ontzaglijke volksmenigte bewoog zich langs de straten, waardoor de vorstelijke stoet moest rijden. Het talrijkste was de menigte op het plein voor het koninklijk paleis, waar de keizer en de keizerin hnn intrek namen. De winkels, de beurs en de scholen waren ter eere van le aankomst der gasten gesloten. Toen de trein, waarmede de keizer aan kwam, het station binnenliep, werden de keizer en de keizerin, die voor het portier in den waggon stonden, met luide toejui chingen verwelkomd. Nadat zij door den koning en de koningin van Italië zeer hartelijk waren ontvangen, begroette de keizer de leden van het Duitsche en Bei- ersche gezantschap, die allen bij de ont vangst aanwezig waren. Na de gewone plichtplegingen en voorstellingen richtte de keizer zich tot den minister-president Giolitti, de ministers Brin, Rattazzi, Bouzio en den burgemeester van Rome, Gianotti. Toen de stoet, die uit 17 hofrijtuigen bestond, van het station wegreed, begroette de daar vereenigde menigte den keizer met luide' toejuichingen, en hetzelfde ge schiedde ook in de straten, welke de stoet doorreed. De troepen waren en haie opgesteld. De militaire muziekkorpsen speelden het Prui sische volkslied. De aankomst voor het Quirniaal was zeer indrukwekkend. Op het plein inspec teerden de keizer en de koning de daar opgestelde troepen en werden vervolgeus in het paleis ontvangen door de ministers en de Voorzitters van Kamer ea Senaat. Na deze plechtige ontvangst begeleidden koning Humbert en koningin Margharitha den keizer cn zijne gemalin naar de ver trekken welke voor hen ia gereedheid wa ren gebracht. Keizer Wilhelm droeg de uniform der zwarte Italiaansche huzaren met alle Italiaansche ridderorden, terwijl koning Humbert gekleed was in Duitsche uniform. Kadinaal Macelli bracht een bezoek aan den Pruisisehen gezant, teneinde namens den Paus een bewijs van belangstelling te geven over de komst van het Duitsche keizerpaar. De Pruisische gezant Von Bülow was afwezig. liet bezoek van den keizer en de keizerin aan den Paus is bepaald op 23 April. Nadat de keizer het déjeuner heett gebruikt bij den Pruisisehen gezant, zal hij zich met de keizerin naar het Yaticaan begeven. Kiezer Wilhelm heeft alle reden tot te vredenheid over de ontvangst, welke hem te Rome ten deel valt. Waar de keizer zich in het openbaar vertoont, wordt hij door de Romeinen met geestdrift toegejuicht en zelfs beproefden eenige opgewonden Ita lianen, toen de keizer gisteren een rit door de stad maakte, de paarden van zijn rijtuig af te spannen. Dit werd echter door de politie verhinderd. Een der eerste bezoeken van het keizerlijk paar gold het Pantheon, waar Wilhelm een krans neer legde op het graf van koning Victor Emannel. Voor het bezoek, dat de keizer en de keizerin den Paus brengen, is het volgend program vastgesteld: In de Sall Gaialla worden voor een baldakijn drie zetels ge plaatst. In het midden zal de Paus plaats nemen, aan de rechterzijde de keizer en aan de li ikerzijde de keizerin. Spoedig zal de keizerin heengaan om een bezoek te brengen aan de Musea eu de Pieters kerk, terwijl de keizer en den Paus een onderhoud zullen hebben. Politieke beteekenis wordt aan dit be zoek des keizers op het Vaticaan niet hecht. De anti-semiet Ahlwardt blijft weige ren de bezwijsstukken voor zijn beschul digingen in te dienen bij den voorzitter van den Duitschen Rijksdag, die daarom ook zijn voorstellen niet in overweging kan nemen. Zelfs de sociaal—democraten weigeren het tweede voorstel, dat Ahl wardt nu heeft ingediend, te steunen, zoo dat de geheele zaak wal op niets uitloo- pen zal. Toen Ahlwardt voor dsn aanvang der zitting gisteren weer een on derhoud verzocht met den voorzitter, ant woordde do heer Von Levetzew: „Daar gi tot dusver alles wat ik met u heb bespro ken steeds onjuist hebt oververteld, weiger ik verder meer met u te spreken tenzij in te genwoordigheid van twee getuigen.* De geheele loop dezer zaak bevestigt ten zoekt om zich te onttrekken aan het bewijs zijner beschuldigingen. Twee der secretarissen dienden toen als getuigen, maar ook nu verklaarde de voor zitter, dat hij Ahlwardt's voorstellen niet in overweging kon nemen. BERLIJN 20 April. Te midden vai den strijd in den boezem der Centrum partij over eene intrekking van de wet bij welke de Jezuiten verbannen zijn, in verband met de indiining van het legervoorstel iu den zin der regeering, is men verrast door het uittreden van graaf Paul von Hoens- broech uit de orde der Jezuieten. Gelijk vroeger reeds gemeld werd, speelde Hosns- broech, een broeder van he» lid van het Centrnm, in het huis van Afgevaardigde i eene groote rol in de Jnznieten-orde. Zijn broeder sprak gisteren nog tegen, dat zijn uittreden geschiedde omdat de Jezuieten— orde de nationaliteit en de vaderlandsliefde vernietigde. Echter is hel bekend geworden dat binnenkort in de Preussische Jahrbüchcr een opstel zal verschijnen waarin de gewe zen Jezuiet Hoensbroech uitvoerig „eer zal bewijzen aan de waarheid en uiteen zal zetten hoe het Jezuietisme tot op zekere hoogte niet alleen onderdrukt, maar ook verstikt de zelfstandigheid van karakter de individualiteit van den persoon, alsmede het rechtmatige nationaliteitsgevoel en pa triottisme'. Aangezien graaf Paul ven Hoensbroech sedert dertien jaren een der voornaamste vertegenwoordigers der Jazuieten—orde was, kan men nagaan met welke spanningover al het opstel verbeid wordt. de opvatting, dat Ahlwardt slechts uitvluch- Hoe voorzichtig de mensclt moet zijn. Zekere Bertha H., een jong, oppassend meisje, kwam, eenigen tijd ge leden, als kinderjuffrouw in dienst bij een familie te Berlijnweldra was men zeer over haar tevreden en de beide aan haar toevertrouwde kinderen waren bijzonder op haar gesteld. Op zekeren avond moest zij haar meesteres helpen kleeden en deze wilde een prachtige broche 1101 paarlen en edelgesteenten aandoen, die echter, niet tegenstaande ijverig zoeken, niette vinden was. Het dienstmeisje werd in verhoor ge nomen, en deze verklaarde dat zij Bertha, die zij gaarne mocht lijden en volstrekt niet wilde besehuldigen, den vorigen dag de broche had zien dragen. Zij was ech ter overtuigd dat dit maar uit aardigheid was gebeurd. Enkel Bertha kon bij de kostbaarheden van haar meesteres komen. Toen men haar zeide wat het dienstmeisje verteld had, gaf zij toe dat deze de waarheid gesproken en zij uit pure ijdelheid de broche een oogen- blik gedragen maar dadelijk weder wegge borgen had. De heer des huizes dacht niet aan oneerlijkheid bij het meisje, maar zag zich ten slotte toch genoodzaakt de zaak aan te geven. Bertha werd gearres teerd, maar wegens gebrek aan bewijs een paar dagen later weder ontslagen. Zij keer de daarop naar haar ouders terug. Het gebeurde was in haar geboorteplaats ruchtbaar geworden en hoewel velen van haar onschuld overtuigd waren, werd zij toch vermeden. Het arme kind werd ziek en begon te kwijnen. Dezer dagen kreeg haar vader een tele gram, van den inhoud: «onschuld uwer dochter bewezen.we geloofden nooit aan haar schuld. Komen morgen.' Den volgenden morgen kwamen de echt- genooten, bij wie Bertha vroeger gediend had, met hun kinderen en thans volgde de op heldering. Het hobbelpaard van het jong ste zoontje was naar een winkel gestuurd om te worden g-repareerd en tnsschen het stroo, waarmede het paard opgevuld was vond een eerlijk werkman de broche en bracht die dadelijk terug. Thans herinnerde men zich, dat de kleine, een jaar geleden, ge zegd had, dat het paard had gegeten; men begreep thans dat het kind, in eeu onbe waakt oogenblik, de broche in het lijf van iet paard had gestopt. De vader wilde niets van de schadever goeding, die zijn kind werd aangeboden, weten, maar de prachtige broche moest Berta als geschenk van haar vroegere mees ters aanemen. De dame beloofde ook dat zij voor de verdere toekomst van het meisje zou zorgen. Te neilbronn in Duitsch- land is op kosten der stedelijk kas, onder steund door twee menschenvrienden, die 100,000 mark bijdroegen, een bad en zwem inrichting opgericht, die der geheele be volking ten zege blijkt te zijn. Behalve van de talrijke warme en binnenbaden, wordt er ook veel gebruik gemaakt van het zwembassin, dat met verglaasde platen bekleed is Op bepaalde uren van den dag is de inrichting alleen voor vrouwen geopend; Woensdags en Zaterdags kun nen de arbeiders er van gebruik maken tegen een zeer lagen prijs. Ondanks de buitengewoon lage prijzen wordt de uitbe taling der rente verzekerd eu zijn niet al leen de bedrijfskosten gedekt, doch blijft er nog een noemenswaardig overschot in kas. Men verhaalt datte Ant- werpen, een Gentsche schoone op de Groo te Markt bij een manifestatie der socialisten op een tafeltje klom en haar zusteren vol gender wijze toesprak: «Vrouwen van Antwerpen, is het nog nooit gebenrd, dat gij 's avonds nog de hemdekens van eulder lieve kinderkens moet repareeren en wasschen om ze die 's mor- genJs weer proper aan te doen „Is het nooit gebeurd, dat gij hen zon der eten moest te slapen leggeu En zegde

Schager Courant | 1893 | | pagina 2