Geluk lepn geluk. a Zondag 21 Mei 1893. 37ste Jaargang No. 2727. Nationale Militie. Binneiilandsch Nieuws. FEUILLETON. ii Nieuws-, Êlierteiiie- k LiiMM Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: 8CHAOEHT, Laan, O, 4. Prijs per jaar f 3.EVanco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van l tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 c Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente Schaden Bekendmakingen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht, omtrent een van de markt van 18 dezer vermist wit schaap. De Burgemeester van Scbagen, daartoe de noodige aanschrijving ontvangen heb bende, brengt ter algemeene keouis, dat tot den werkelijken dienst worden opge roepen, de onderstaande verlofgangers der lichtingen 1890 en 1891, te weten Bakker, Nicolaas, tegen 8 Juui 1898, Wijker, Johau tan Nieuwenburg, Jan behoorende tot het 4e Reg. Vesting ar tillerie, (garnizoen Helder,) Keet, Theodorus Johannes en Roggeveen, Jan behoorende tot de pantserfortartillerie (garnizoen Helder), tegen 6 Juli 1893. Kromhout Sitnon, behoorende tot het 2e Reg. vestingartillerie, (garnizoen Leiden), tegen 15 Juli 1893. Welke verlofgangers op genoemde da tums bij hun korps present zullen moeten zijn, voor des namiddags 4 ure. Schagen, 19 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, C. H. BEELS. Tot lid en voorzitter van 't Bestuur van pol der Warland te HARENCARSPEL, is met algemeene stemmen herkozen, de heer A. Zut. en in plaats van den heer C. Bruin, die bedankt heeft, is gekozen de heer KL Kuiper. ---Voor de betrekking van Onderwijzer te WAARLAND gem. Haren karspel heeft zich, ook ua herhaalde op roeping, geen enkele sollicitant aangemeld. Het salaris bedraagt 550 gulden. Voor 3 jaar waren er op een tractement van 500 guldeu twee en twintig sollicitanten. Novelle van M. BRÉE. 4. II. Toen Rudolf het volks-Iogement verlaten bad, begaf hij zich naar een uitdragerij, waar het slechtste altijd nog eenige waarde bezit, en de koopman was ook dadelijk bereid voor het costuum, natuurlijk tegen de noodige ver goeding, een versleten jas beneveüsdaarbij pas sende kleedingstukken te leveren, zoodat Fran ke door zijne kleeding nu niet meer afstak bij de mensehen op straat. Daarop begaf hij zich weder naar het huis, hetwelk bij gis teren avond had opgezocht en stond weldra voor de deur, waarop te lezen stond: .Ate lier." Zijn hart bonsde hem tot in de keel en hij moest de tanden vast opelkaar klemmen, om zijne hevige gemoedsontroering te be dwingen. Eindelijk besloot hij aao te kloppen. Een stem riep: .Binnen",en Rudolf stond nu weder in hetzelde vertrek, in hetwelk twee jaar geleden zijn geluk verwoest werd. Het zelfde huisraad stond er nog, maar een ander bem geheel onbekend schilder stond voor de schildersezel, een man wiens hoofdhaar en baard een weinig grijs waren. Dat was niet degene, dien hij zocht. „Wat verlangt u vroeg de schilder, ter wijl hij naderbij kwam. .Pardon. Ik dacht, dat hier nog altijd was het atelier van Max Schreiner.* ,Dat is het ook. Ik bewoon het alleen, tot hij is teruggekeerd. Wanneer gij eene bestelling hebt, ik heet Martin dat klinkt even goed al Schreiner." „Is hij op reis Ja, die geluksvogel! Hij heeft het groote stipendium gekregen en flaneert nu in Ro me, Napels, Florenz of de drommel weet waarzoo. Mijn hemel wie zich een krui wagen weet te verschaffen hm, gij be grijpt me een jong, knap kerel ver liefde jonge dames daar wordt de kunst op den achtergrond gedrongen. Wat hebt gij voor eene bestelling „Wanneer komt hij terug?" vroeg Rudolf. „Wie weet dat, bij is met groot verlof". Rudolf verzonk in gepeins over wat bij nn doen zou. De sehilder nam hem intus- schen wat nader op „Hm! al6 een woeke raar ziet hij er nu juist nitt uit, maar nog minder als een model. Wat zou bij dus van hem willen Toen hij deze gedachten in Tot lid van het Bestuur vau den Polder SPEK ETER is met alge meene stemmen herkozen, de heer S. Schilder, van Harenkarspel. De heer 7?. Meurt, hoofd der School no. 2 te HEER HUGOWAARD, is nitgenoodigd, deel te nemen aan het 2e examen voor hoofd der School te 's-Gravenhage. Als kaasmaker van de nieuw gestichte Kaasfabriek te HEER HUGOWAARD, is benoemd, de heer G. Renooij van Abbekerk, uit 21 sollicitanten. Men verkeert te HEER HUGOWAARD algemeen onder den indruk van eene zeer droevige gebeurtenis. De timmerman M. K. is sedert gerui- men tijd lijdende aan zwaarmoedigheid, grenzende aan krankzinnigheid. De oude man werd steeds goed verzorgd door zijne vrouw en drie volwassen zoons. Doch heden werd het zwaer beproefde, knappe huisgezin opnieuw diep getroffen door den dood van den oudsten der zonen, die een einde aan zijn leven maakte. Het lijden van den grijzen vader, heeft den zoon zeer zeker te diep geschokt. Aan het verslag van deu directeur (den heer J. P Moens) van het Noord—Hollandsch Landbouw-crediet, te ALKMAAR, over het boekjaar 1892,uit gebracht in de eergisteren gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders, ontleeuen wij het volgende: De heer Moens vangt zijn verslag aan met een woord van dankbare herinnering aan wijlen den heer H. H. Momina B. Jzn., den vorigeu directeur, aan wiens uitmun tend bestuur voor een groot deel de snel le ontwikkeling der vennootschap te dank- ken is, welker verdere bloei in het nauw ste verband staat met het karakter dat hij V3D de oprichting af aan de zaak heeft weten te geven. Het jaar 1892 was voor de landlouwers in het algemeen weinig bevredigend. De vencootschap heeft zooveel mogelijk ge tracht heu tegemoet te komen door op billijke yoorwaarden credict te verschaffen, overeenkomstig de weinige risico, die door den aard van hun bedrijf daaraan verbon woorden wilde brengen, nam Rudolf plotseliug afscheid en verwijderde zich. Zou het dan toch niet zoo zijn? Zou zijn dorst naar wraak no» langer ongestild blij ven? vV at baatte hem dan zijne vrijheid? Toen begon hij te morren, zoo zij met hem op reis zjjn gegaan? Hij had er den vreemden schilder niet naar durven vragen. Wie zou hem daarover eenige inlichtingen kunnen geven Tot wien zou hij nu gaan Och, hij was zoo vreemd geworden in de groote stad, van welke hg toch elk buis, el- ken steen kende. Hij was midden op de Btraat blijven staan. Daar viel hem eensklaps in dat hij in zijn vroegere kamer toenmaals nog zoovelerlei had achtergelaten: kleeren, linnengoed, boeken geheel zijn have. Dat alles wilde hij halen en verkoopen. Misschien brengt 't hem zooveel op, dat bij den verwoester van zijn geluk zou kunnen volgen, zou kunnen vervolgen. Nn wist hij, waarheen hij wilde. .Gij wenscht vroeg de huismeesteres, toen zij op zijn kloppen het kleine venster in haar deur opende. „Ik was reeds gisteren hier, toon ik naar mejuffrouw Heim vroeg." De huismeesteres kwam naar buiten en keek hem in het gelaat. „Miin God!4 riep zij toen uit, „Zijt gij het mijnbeer Franke! Neen, dat ik u giste ren niet dadelijk herkeod hebt Maar het was ook zoo donker en uw stem is geheel anders geworden. O boe vele malen heb ik mot juffrouw Heim, God zij hare ziel genadig, over u gesproken. Eiken dag. Zij wilde van niets anders hoortn, dan van uw onge lijk en van het onrecht, hetwelk u was overkomen. En ow koffer heb ik in bewa ring. Mijn man wilde hem naar hot bureau van politie brengen, maar ik heb hem gezegd, dat het niet noodig was, ik zou hem wel be waren. En zie nu maar eens na, er ontbreekt niets aan hetgeen gij toen achtergelaten hebt." Daar de de buismeesteres du eens adem moest hateD kreeg Rudolf gelegenheid haar te vragen, wat er gei eard was met de nalatenschap van juffrouw Heim, of de do erfgename zich niet later had aangemeld?' „Haar dochter meent gij?" antwoordde de buismeesteres. .Neen, die is hier niet meer geweest. Toen vrouw Heim g s'orven is, heelt een notaris de woning verzegeld en daarna is alles verkocht geworden. Wacht eens, ik moet n ook nog wat overgeven." De vrouw giDg baar kamer bincen en kwam terstond met een brief in de Land terng. .Zie, bier is eeu brief voor Rudoll stak den brief in den binnenzak van zijn jas en de huismeesteres zeide: ,een dag den is. In vereeniging met de Utrecht- Landbouwbant te Utrecht zijn door den heer Mom ma reeds bij de Nederlansche Bank stappen gedaan om deze te bewe gen het disconto van promessen, door land bouwers ter zake van hun bedrijf getee- send, gelijk te stellen met het wisseldis conto. Hoezeer daarentegen vooralsnog bezwaren schijnen te bestaan, durf ik mij vleien," zegt de directeur „dat het mid del zal worden gevondeu om dit papier, met het oog op de groote zekerheid die het aanbiedt en het overwegende en tevens rechtmatige belang, dat de landbouw daar bij heeft, op gelijken voet als wissels te disconteeren, zoo noodig onder zekere voor waarden en bepalingen, waaraan de dis contant zoude moeten voldoen." De ongunstige omstandigheden voor den landbouw in aanmerking genomen, heeft de vennootschap niet ongunstig gewerkt. Van het aandeelen-kapitaal zijn thans ge plaatst 289 aandeelen, waarop gestort is f267,800. Door den raad van admissie werden be handeld 412 aanvragen, ten bedrage van f 481,835 tegen 380 aanvragen voor f 558,940 in 1891, waarvan werden toe gestaan 368 aanvragen voor f 421,415 te gen 330 aanvragen voor f 403,760. Het op 31 Dec. 1892 in het geheel ver leende ctediet beliep f 3,162,302,50, waarvan door disconteering van promessen verleend f 2,851,374,24 en in rekening courant enz. f 310.928.26. Onder eerste hypothecair verband op landerijen werden 9 credieteu verleend tot eert bedrag van f 112,300, waarvan onder uit0. Dec. voor een bedrag van f 44,900 werd gebruik gemaakt. Aan 16 polder- en gemeentebesturen werd voor een bediag v in f 60,225 geleend. Op deposito-rekening was de omzet we der iets uitgebreider dan in vorige jaren. In totaal werd gedeponeerd f1,302,611.321/, tegen f 1,263,729,09 in 1891. Blijkens de winst- en verliesrekening heb ben de baten bedragen: Rente f 20,250.01 en provisie f 9034.141/,, te zamen f 29,284.157,. De lasten "13,833.83; blijft f 15,450.32Y2. Daarbij bet saldo van 1891 ad f28.74 geeft f 15,479,061/2; af patent ad f 267.06 Y,; blijft te verdeeleu f 15,212. voor haar dood liet de juffrouw mij roepen en gaf mij deu brief voor u. Ik heb haar moeten beloven, dat ik hem aan niemand dan aan u persoonlijk zou geven. Hij zal komen en naar mij vragen, heeft de de vrouw g.zegd. en gij ziot, zoo is het ook uitgekomen." De arm stijf gedrukt houdende tegen den aak van zijn jas, in welken zij den brief had gestoken, snelde Rudolf voort, zocht in een nabijzijnd koffiehuis een eenzaam plaais- tje op en verbrak daar met beveode banden het zegel van den brief. Het couvert bevat te twee brieven. De kleinste, in welken de woorden hier en daar uitgevloeid waren blijkbaar door trauen, welke er op geval len waren, bevatte slechts weinige regels. „Lieve moederOp uw verjaardag zend ik u mijne beste weuschen. Het gaat mij goed, maak u over mij niet bezorgd. Eu wanneer gij hem weder ziet en hij het hoo- ron wil, groet hem dau van mij en zeg hem, dit ik hem alleen heb lief gehad, hem alleen. Moeder, moeder Ik ben zeer ongelukkig. Uw arme Gisela.' De andere brief was met een bevende band geschreven en luidde „Mijn lieve zoon I Wannear gij dit ook al niet werkelijk zijt, zoo laat mij u toch zoo noemen want ik zou immers zoo gaarne uw moeder geworden zijn, omdat ik u als een moeder heb lief gehad. De lieve God beett bet echter anders beslo ten on ik wil niet morren. Ik zal nu weldra voor zijn aangezicht staan en misschien leer ik dau inzien, waarvoor dat vreeselijke leed heeft moeten dienen. Wanneer gij dezen brief hebt ontvangen, dan zal ik mijn leed wel is waar niet meer voelen, u echter zal het des te meer drukken, en ik kan niet sterven van bezorgdheid om u en om haar; zij is toch ook mijn kind en ik heb haar ook altijd zoo liet gebad. Ik schrijf re ds vele dagen aan dezen brief, dikwijls onderbroken door de ziekte mijner banden. Maar ik moet n toch schrijvoD, daarom ver bijt ik mijn pijn. Luister, mijn zoon en ver veel de b' de eener stervende. Wanneer gij vrij geworden zijt, zoek haar üan ep, die zoo erg ongelnkkig is, en wanneer gij haar gevonden hebt,neen, vergeven kunt gij haar niet, wat zij a aandeed, dat weet ik maar belp haar, zich weder op te richten, opdat zij niet door vertwijfeling neg dieper zinkt, en zeg baar, dat ik haar vergeven heb en baar zegen. Mijn lieve zoon. Ga ook Daar notarisGrün. Gij kent bem wel en bij kent u. Hij Leeft mijn testament. En nu, leetwel, houd 't haofd omhoog, gij kunt misschien nog gelukkig Daarvan aan aandeelhonders 4 pet. hunner storting f10,712; aan het reservefonds f 2700 f 450 aan den directeur en f 1350 aan comraissarisen en de commisie van advies. Decentrale R. K. kiesver- eeniging in het district BEVERWIJK heeft tot candidaat voor de Tweede Ka mer gesteld, den heer uir. Th. Borret, oud lid der kamer. Te BEERTA waren eeni ge arbeiders toegetreden als leden der af- deeling van den boud van Orde door Hervorming. De socialisten hebben nu dezen menschan het leven zoo vergald, dat zij, om daaraan een einde te maken, zich als leden dier afdeeling weer hebben terug getrokken. U.D Te HARLINGEN is een adres aan de Regeering in omloop, dat reeds vele onderteekeningen draagt en waarbij verzocht wordt om duurzame inlegering of van eene brigade marechaussees, of van een detache ment infanterie, aangezien do veiligheid van personen en goederen daar voortdurend wordt bedreigd door eene menigte, welke opgeruid wordt door socialistische drijvers. Te BEERTA is thans de eer ste zending bacteriën-houdende vloeistof, ter verdelging van muizen volgens de me thode Loeffer, aangekomen, en zal worden aangewend op het land vau den heer D. Gastman. Door den Raad der gemeente Groningen is besloten het middel aan te wenden in de tweede afdeeling van deu Reiderwolderpolder en is daarvoor eene som van 100 guld. beschikbaar gesteld. Nu zoeals te denken was de muizenplaag zich tegenwoordig snel uitbreidt, zien de landbouwers met meer dan gewone belang stelling de uitkomsten van deze belangrijke proefnetiiimg tegemoet. De li td er taf el „Grutto" te Croningen zal II Juni een zangwedstrijd houden. In de eerste afd. zullen optreden „Oefeningen Uitspanning" te Bovencarspel, „Avendo" te Zwolle, „Meppels Mannenkoor" te Meppel, „Amstels Werkman" te Amster dam, „Orpheus" te Leer, „Eindracht" te Witmand, „Liedertafel Zang en Vriend schap" te Haailem, „Nijmeegsch Mannen koor* te Nijmegen en „Vereenigde Zan gers" te Amsterdam. De milic1en Amsing en een burger brachten Dinsdagavond een paar landmeisjes, met wie zij den „drukken üiDsdag" vroolijk hadden doorgebracht, naar de halte buiten de voormalige Ebbingepoort te Groningen, van waar de meisjes met den laatsten trein huiswaarts zouden keeren. Zeker bevreesd dat de meisjes zelve hunne spoormandjes niet konden bewaren, wilden de galante jongelui deze met den inhoud nog als eens herinnering medenemen, waar tegen de eigenaressen evenwel opkwamen. Dit gaf aanleiding tot een standje, 't geen een burger nog in der minne wilde doen eindigen, wat hem echter niet mocht geluk ken, Daarop werd de hulp der politie in geroepen. De meisjes werden ontzet eu naar de wachtkamer gebracht, waar zij in zwijm vielen. Volgens zijne verklaring werd een der agenten toen door den soldaat bij de keel gegrepen, waarop hij tot zelfverdedi ging zijn sabel trok en A. ernstig aan de dij verwondde, waardoor deza veel bloed verloor. Per brancard naar het militair hospitaal overgebracht, was zijn toestand gistermorgen bevredigend. De commissaris van politie stelt een streng oaderzoek in. Ooft. Uit het Westlandzijn de eerste kruisbessen (voorpluk) naar de buitenlandsche markten verzonden. Reeds voor medio Mei is er „bloei" ge vonden in de natuurdruiven, eer. ongehoord feit in de Drnivencultuur. Dinsdag zijn de eerste Bredasehe aardbe ziën naar Holland verzonden. De eerste Duitsche kersen zijn LOBIT gepasseerd. Uit Wijdenes kwamen nieuwe aardappe len aan de Amsterdamsche markt. Tusschen Valkenswaard en Arkel, in de nabijheid van de spoorlijn EindhovenHasselt, niet ver van de Bel gische grenzen, is een vondst gedaan, die een nieuw licht werpt op den diefstal, in den afguloopen winter bij den heer A. J. Mignot te EINDHOVEN gepleegd; daar ter plaatse werden in een boschje gevonden, een verwrongen doorgebroken kreeftentang een dito vork in tweestukken, een krui- worden. God zegece u. „Thekla Heim." Re weinige mcnschen, die zich om dezen tijd in het koffiehuis bevondon, keken mot verwondering naar den man, die het ontbijt ongebruikt voor zich liet staan en daar ter neder zat, het gelaat in den handen verbor gen. Het duurde lang, voor de in eene neerslach tige gemoedsstemming verkeerenda vreem deling opstond, het ongebruikte ontbijt be taalde eu zicb verwijderde. In bet plantsoeD, hetwelk bet gedeelte dat tot de oude stad be hoorde, omgat, wandelde hij langzaam op en neder en las hij telkensweder deu briei, tot het slaan van een kerkklok bem aanmaan de, de aanwijzing van moeder Heim op te volgen en den notaris op te zoeken, voor het beden daartoe te laat werd. In de wachtkamer van den notaris bevon den zich nog slechts een paar cliënten, zoo dat Franke niet al to lang wachten moest toen het zijn beurt werd, bet kantoor bin- nen te treden. Mr. Grüu herkende hem terstond weder. Hij knikte hem toe„Dus weder vrij. Kom. Gij hebt evenwel indertijd noodeloos u zei ven er in gewerkt. Uw advokaat was woe dend op o. Zulk een wrok, zulk een stijf hoofdigheid! En gij zoudter hoogst waarschijn lijk met een paar maanden afgekomen zijn, wanDeer gij verstandig hadt willen zijn." Franke maakte eene beweging, welke den notaris bewoog, dit gesprek af te breken. „Een brief van de overledene mejuffrouw Heim deed mij hier heen komen", zeide Ru dolf. „Zeer juist." De notaris drnkte op den knop van een eleelrische schel en riep den binnentredeuden klerk tegemoet„Documeot Heim!" Daarna wendde hij zicb weder tot Frauke en zeide: „Er is bier sprake van de nalatenschap der overledene waarbij gij zijt benoemd tot uitvoerder van bat testament." Hierop nam hij den bundei acteD, welken de klerk had gehaald. „Daar is het reeds. Het is de copie van het bij het kantongerecht gedeponeerd tes tament." Na eenige regelen overzien te heb ben, las hij overluid „De drie spaarbaDkboeken, grcot f 3000, f 2010 en f 1900, tezamen dus teo bedrage vsd f 6900. komen aan mijnheer Rudolf Frauke, zoodra hij ze persoonlijk opeischt. Hj moet dat geld naar eigen goedvinden en zonder eenige rekenig en verantwoording daarvan te moeten afleggen, alleen gebruiken voor het doel, het spoor mijner verdwenen dochter G'sela te vervelgen, en wanneer hij haar gevonden heeft met het restant van het geld voor haar een zaakje koopen. Mocht mijn dochter niet meer in leven zijn, dan valt de bovengenoemde som beoevens de intresten zonder eenig voorbehoud aan Ru dolf Franke. „Ziezoo," zeide de Notaris. „Dat is de hoofdzaak van den inhoud. Ik vraag u du, of gij u onderwerpt aau de gestelde voor waarde, Gisela Heim op te zoeken.* Rudolf bevestigde dit en de notaris nam nu op zich, het gerecht hiervan iD kennis te stellen en de erfenis tot een einde te brengen. Ot hij Sella wilde zoeken l Zijn geheele levensdoel bestond nu in niets anders. Rusteloos wilde hij zoeken en met aan wending van alle krachten en middelen. Maar waar te beginnen Na lang ge peins kwam bij tot het besluit, van daar uit te gaan, waar hij Sella voor twee jaar geleden voor het laatst had gezien in Schreiner'8 atelier De tegenwoordige bewoner daarvan zou wel iets weten, wat bem tot vingerwijzing zou kunneD dienen. Een aan leiding om hem op te zoeken en zijn ver trouwen to winnen, zou er wel te vinden zijn. En nn herinnerde Rudolf zich ook, dat deze hem reeds eau middel aan de hand gedaan, met de vraag, of hij niet eeoige bestelling had. Hij betrad nogmaals het atelier. De schil der Martin zat juist voor een zeer eenvoudig middageten en spreidde bij Franke's binnen treden spoedig een vel papier daarover uit: waarbij hij bromde „Wat wilt gij weder Meent gij, dat Schreiner in een paar uren uit Italië is teruggevlogen „Neen, dat geloof ik niet. Ik kom ditmaal om u.* „Om mij?* herhaalde Mai tin en keek hem wantrouwend aan. Zou de hardnekkige be zoeker ten slotte bij gebrek aan Schreiner van hem geld willen lecnen Hij moest bij deze gedachte luid lachen. „Gij hebt van morgen den spjjker op deu kop geslagen. Er is sprake van een be stelling/ Als geëlectriseerd sprong deschil- vau zijn stoel op. „Een bestelling? Een portret „Ja. En het zal goed betaald worden. „Wat moet het zijn? Wenscht gij schet sen te zien Met in het oog loopende leven digheid liep de schilder in het atelier rond, bier en daar een der verspreide teekeningen opnemende. „Het moet een portret zijn.* „Uw portret „Neen, dat eener jonge dame,"antwoord

Schager Courant | 1893 | | pagina 1