Gemengd Nieuws. allen ernst, dat de satan tot zulk een gevoel van genegenheid in staat zou zijn?* Waarom niet?* „Gij zondt werkelijk geneigd zijn, deu vorst der duisternis te verdedigen?' Zeker! wanneer ik hem niet verdedigde, zon niemand het doen," zeide Maitland la- cheade en het was als lag er in en lach om zijn mond eu in net schitteren zijner oogen eensklaps iets Mephistopheles-achtigs. „Ik ben bet gewoon," voegde hij er terstond aan toe, „velgens mijn grondstelling altijd het met de zwakkere partij eens te zijn „Wat is dat?" riep Wolfgang eensklaps uit. liet zachte glijden van den w >ggon was eensklaps door een hevigen ruk verbroken. De beide reiiigers werden van hunne zitplaat sen geslingerd. Onder een ontzet tend gestoot belde de waggon steeds meer cn meer over en dreigde elk oogonblik om te vallen, en terwijl hij de wildste sprongen maakte, werd de vaart nog tot een duizeÜDg- wekkendo snelheid vermeerderd. Pe wagon kraakte in al zijne voogon, de splinters der gebarsten vensterruiten vlogen den reizigers om de ooren. Sprakeloos en met doodsbleek gelaat trachtten do beide reizigers zich aan hunne banken vast te klemmen. Eensklaps werd Wolging als een bal in de rondte ge worpen, het onderste scheen boven gekeerd hij hoorde een schel gefluit en een ver vaarlijk gesis daarop volgd een vrteselij- ke slag, een verdoovende pijn in hoofd en ledematen duizend vonken schoten uit zijne oogen in het volgende oogenblik zag en boorde hij niets mesr en verloor hij alle bewustzijn. WORDT VERVOLGD. Uit het leven van een clown. Het circus in de Rue Saint—Ho- noré te Parijs bezit een bniteDgewonen clown; een schitterende erschijning, een k ïgel, die van de hoogste rangen naar bene den tot midden in het circus rolt, een eeuwigdurende sprongenmaker, bijna een vogel door zijn lichtheid, een pliilosoof door zijn scherpe opmerkinsgave, in ieder van zijn rollen een kunstenaar, zoo is Poobit in het circus, waar hij, te midden der toejuichingen en het lachen der toeschouwers ,de clown bij uitnemendheid is, de waardige opvolger van een Cladwich en een Auriol. Klein, mager, eenigszius voorover loo pend, verward en verlegen sprekend, zijn Engelsch accent slecht verbergend, geen enkel spoor van de vroolijkheid, die bij zijn beroep past, zijn gezicht gelijkend op dat van een staljongen, zijn kleeding op die van een leeraar aldus was de indruk, dien hij op een redacteur van het Journal des Débats maakte, aan wien hij het vol gende mededeelde betreffende zijn beroep: Het meerendeel der clowns zijn clowns bij hun geboorte. Het beroep gar.t over van den vader op den zoon. Het kind, komt zoo jong mogelijk in het circus, oefent zich in het loopeu op de handen, in het achterover buigen, zodat zijn han den den grond raken, gewendt zich aan duizeligheid, door het hoogste deel nit te maken der ^menschelijk pyramide" enz. Het is onwaar dat het kind in de wieg reeds voor het vak voorbereid wordt, hei zij door buigen der ledematen, hetzij door het ontwrichten var. beenderen- Wel oe fenen kinderenvan vijf tot zes jaar zich in al lerlei lucht sprongen, zonder dat zij het ge vaarlij keer van weten. Het lichaam is op zulk een leeltijd nog niet bestand tegen derge lijke vermoeienissen. Het natuurlijke ge volg is, dat zij reeds op 25-jarigen leef tijd geheel »op" zijn, hun beroep op moe ten geven en zoodoende het groote getal der hongerlijders vermeerderen. Het meerendeel der kinderen bgint eerst- met 12 jaar. Zij voeren oefeningen uit waarbij het lichaam in allerlei bochten ge wrongen wordt, gaan vervolgens over tot gymnastiek en eindigen hun opvoeding door oefeningen in de acrobatie. De salto mor- tale is de kroon op het werk en eischt een langdurige oefening. Men begint met een eenvoudige duikeling, vervolgens ra ken alleen de handen den grond, eindelijk, in plaats van zittend neer te komen, moet de toekomstige clown op zijn voeten terecht komen. Van dit oogenblik begint het moeie- lijke werk. Twee mannen plaatsen zich ieder ter zijde van den clown, pakken hem, bij de lendenen en laten hem ronddraaien. Van lieverlede worden de helpers vervan gen door één, die op zijn beurt ook ver dwijnt. Dan heeft de jeugdige clown slechts het einde van een draad, dat hij in den hand houdt tot steun. Wanneer eindelijk deze stap gedaan is dan wordt de eerste salto mortale uitgevoerd in tegenwoordigheid van het geheele personeel, men viert dit heugelijk feit dat van een kind een goed acrobaat gemaakt heeft, die verder in staat is zijn brood te verdienen. Dit resulaat wordt niet zonder moeite verkregen. Het regent schoppen en zweep slagen op den rug van den ongelukkige, die op het oogenblik, dat hij springen zal, bang wordt. Als de jonge kunstenaar tevens een goed spreker is, en geestig is, dan wordt hij var. spring-clown spreekclown. Tot nog spraken we alleen over kinderen die het vak met de pap wordt ingegeven. Een zeker aantal clowns wordt er echter ook huiten de circuswereld geworven. Soms zijn liet gestolen kinderen, het grootste deal zijn echter gymnasten, die aan de cir cussen het personeel leveren. Wanneer zij eenmaal onler dienst zijn, maken zij gebruik van de gelegenheid, om zich op de school te Join-vills verder te bekwamen, en wmueer eenmaal huu diensttijd om is, dan trach ten velen van hen, zich bij het een of an der circus te verbinden. Het beroep is vermoeiend, wordt slecht betaald, terwijl de rpgisseur dikwijls nog op den koop toe geld eischt voor het les geven aan de nieuwelingen. Wat de zaak nog verergert, is het feit dat clowns gewoonlijk op zeer jeugdigen leeftijd trouwen. Dikwijls gebeurt het, dal mar. en vrouw te zarnen nog geen ze venendertig jaar tellen. Het aantal kin deren is dikwijls legio. Voor het meeren deel zijn clowns eenvoudige brave menschen, die een ware verachting koesteren voor de hoogere rijschool, dat een veel minder gevaarlijk beroep is dan het hunne en waarin men groote brillanten aan de vin- gers en in de ooren draagt. Na veel over anderen gesproken te hebben vertelde Poobit omtrent zichzelf het volgende: Hij is de zoon van een eigenaar van een circus en begon op 12jarigen leeftijd met een grondige studie van het vak: acrobatie, koorddansen rekstok, trapeze, paardrijden, enz- Na een veelbewogen jeugd, huwde Ijj op zijn 18e jaar eu teekende zijn eerste verbintenis te Bordeaux. Hij deed dienst als paardrijder en verdiende vijfhonderd francs in de maand. Met het spel verloor hij zijn paard. Gelukkig wilde de directeur hem houden om zijn kunsten op den grond te vertoo- nen. Zijn salaris werd echter met twee honderd francs verminderd. Van toen at lachtte de fortuin hem toe. Zijn naam werd zelfs in Parijs bekend en op dit oogen blik verdient Poobit, op achtentwintig jarige» leeftijd, dertienhonderd francs per maand. De redacteur van het Journal des Débats verwonderde zich over dit hooge bedrag. „Och, zeide de clown, ik ben eigenlijk nog meer waard. Als ik naar Madrid ga, waar ik jaarlijks voorstelling geef, dan ontvang ik tweeduizend vijfhonderd francs per maand." Men ziet nit het bovenstaande, dat ware de positie van Poobit geen uitzondering, het ambt van clown zeer benijdenswaardig zou zijn. In een dorpje te Bruns- wijk was onlangs een brand uitgebroken in een woonhuis. Het dak brandde weg, maar dank aan de brandweer bleef de rest gespaard- Daarna echter zaten de brandweermannen onder een glaasje bij een en kwamen toen op het denkbeeld dat het eigenlijk beter was geweest indien het huis geheel was afgebrand: de werk lieden moesten er ook een voordeeltje bij heb ben. Zoo deden zij ook, staken het huis weer in brand, dat nu geheel afbrandde. De rechtbank heeft 2 dezer rechtvaardig- heidsbetracliters tot 7 maanden en 3 ande ren tot 5 maanden hechtenis veroordeeld. T engevolge van de droog te is in sommige streken vau Pranknjk het veevoeder zoo schaars, dat de prijzen der runderen een ongekende laagte heb ben bereikt. In het dep. Haute-Marne worden uitstekende ossen verkocht voor 4 Pransche stuivers het pond. In het dep. Orne maakt men voor koeien, die gewoon lijk een prijs hadden van 400 franken, niet meer dan 70 franken. In Bretagneis de toestand niet veel beter. Middel tegen rheumatiek! De bloesems der wilde kastanje hebben een inderdaad wonderbaarlijke kracht om de rheumatiek te genezen. Men plukt de bloesems, als ze pas be gonnen zijn zich in hunne volle schoon heid te vertoonen, snijdt ze in kleine stuk jes en doet ze in een flescbje, waarna men er spiritus van 90 percent op giet. Dan laat men het goed dicht gekurkte fleschje 23 weken aan het raam in de zon staan en giet er dan de vloeistof af. Het vocht is een uitstekend middel, om de rheumatische lichaamsdeelen te wrijven. Snelpersdruk van J. "Winkel te Schagen.

Schager Courant | 1893 | | pagina 11