Flil 16 K 1SBLITZ GROOT BAL, lier ïeÉj'kar J. H. de Wit Tandartsen JACHT WATER. Groote brillante voorstellini, L o a a 1C r s, R. Kaan Cz. Getale le KERMIS elkeo avool, (Alleen NIET Zaterlapral) leesch, BoterlaiEworst C. Hart. puike WeslMschc H111, lij E. DEÜTE1I. f 100 belooning. 't Is overbekend, dat in de laatste -5 jaren den toestand kritriek is geworden. Als men de volgende cijfers nagaat, dan moet men zeggen, dat het maar een kwestie van eenige jaren is en er zullen geen inwonende eigenaren meer zijn. In 1888 was er in bezit van Bui ten wonende eigenaren: M arktberichten. Burgerlijke Stand. Adverlentiën. Dieuwertje Elisabeth, PIETER, LOQN f90. AMSTEHDAM, BROERSMA te Schagen. J. Ranke te Schagen* Gemeente Schagen Op (ie bovenzaal van den Heer A. Zander te Schagerbrug. Xieawe ifesmir fan wilde dieren, door den beroemden Rusisschen Hofja- ger, Chr. Chodaschewitz. op Zaterdag 17 Juni, 's midd 2 tot 4 uur( kinder-voorstelling, en Zondag, 18 Juni des avonds, 8 uur. Entree: len rang 49 cent 2en rang 30 ct. Kinderen alle rangen halfgeld. Na afloop Groot Concert-Bal voor bezoekers. '11110 IQ YPIQirO Dagelijks gelegenheid tot RES TAURATIE op de Bovenzaal. Eerste Kwaliteit en alle andere soorten van WORSTEN, en gedurende de kermis uitgesneden gekookte HAM en uitgesneden ROOKVLEESCH. UEd. Dw. Dn. VLEESCHHOUWER. Loet, E 38, Schagen. Verkrijgbaar bij te SCHAGEN: Muisjes Rookvleesch. Puike Rolhammen, West- faalsche, en Bankethammen, Rookvleesch en Boter- hammenworst, Fijne Edam mer Graskaas, Leidsche, Friesche, en Goudsche- kaas, enz. enz. Wed. KI. Denijs, Koolplanten verkrijgbaar, op het Noord te Schagen. JAN WINKEL, Laan 5) 4, Schagen, Likdoorn- en Wrattenlinctuur, Hoofd-Eau-de-CoIogne Kiespijntinctuur J. Ranke. BéIÜ met eene vergelijking te maken tosschen het onder- derwijs van vroeger en dat van nn. De latere geschied schrijvers zullen moeten getuigen, zeide spreker, dat in de 19de eeuw het onderwijs met reuzenschreden is vooruitgegaan. Scholen zijn alom verrezen en ver beterd, de manier van onderwijsgeven is geheel ge wijzigd. Toch is er nog veel onvolmaakts. Men klaagt over schoolverzuim, over gebrekkig schooltoezicht, over de lage jaarwedden, over kleinschatting van den onderwijzersstand, over te groote klassen, over veel in een woord, waar bij eene volgende wetsherziening rekening mee dient gehouden te worden. Ook over de resultaten van het onderwijs is men niet tevreden. De hoofdoorzaak hiervan moet volgens spreker gezocht worden iu de te groote klassen. Dertig leerlingen voor een onderwijzer is meer dan voldoende; geen 55 of meer. Hoe kan een onderwijzer met een groote klasse zijn leerlingen door en door leeren kennen! Dat is niet mogelijk en daaronder lijdt de zedelijke opvoeding. Ook zijn at te keuren twaalt- klassige scholen, wijl daar de zoo noodzakelijke een heid verloren gaat. De invloed van het hoofd bestaal daar meer in schijn dan in werkelijkheid. Te veel moet het hoofd klasdienst verrichten, bij vacaturen ziekten enz. waardoor hij de leider niet kan zgn voor de geheele school. Kleine plattelandsscholen zijudien- tengevolge soms beter dan groote stadsscholen. Na eene opsomming van scholen in ons vaderland, waar nog altijd te weinig personeel werkzaam is, ontwikkelde spreker verder de gronden, waarom hg voor de oprichting van kleine scholen meende te moe ten zgn. Op kltice scholen alleen is het mogelijk dat het hoold en de onderwijzers de oaders hnnner leer lingen kennen, wat zoo gewenscht is. Op groote sc'doieu is dit onmogelijk, tot schade voor het kind en zijne ontwikkeling. Kleine scholen leiden tot de oplossing van het sociale vraagstuk van den onderwijzersstand. De vooruitzichten zijn nu voor de onderwijzers niet schitterend. Bene groote verbetering zou het dus zijn, als er meer scholen werden gebouwd, als er meer hoofden noodig waren en meer onderwijzers. Grootere scholen dan van zes klassen zou spreker niet wenschelijk vinden, evenmin grootere klassen dan van 30 leerlingen. En wie nu die verbeteringen betalen moet. Niet de gemeente het rijk. Het hindert spreker, telkens te lezen, dat eene gemeente gebukt gaat onder den last der onderwijskosten. Dat mag niet zoo zijn: het onderwijs een last. Het rijk moet daarom minstens */3 der onderwijskosten dragen. „Het beste is voor onze kinderen niet goed genoeg, daarom kleine scholen" met dit gevleugeld woord, eindigde spreker zijn belang wekkende rede. Van de gelegenheid tot debat werd alleen door den heer Blad, die eene kleine opmerking maakte, gebruik gemaakt zoodat dat de voorzitter, na zijne dank aan den heer Van der Ploeg te hebben betuigd, net woord kon geven aan den heer P. B. C. Melchior ter inlei ding van punt 7b: „ons notenschrif t". De heer Melchior herinnerde er aan, hoe met de tijden, ook de n.enschen veranderen, hoe hunne zienswijze omtrert de waarde van iets door verschillende smstandigheden telkens gewijzigd wordt, Vroeger was zingen b. v. een allerbelangrijkst vak op de lagere scholen. Dat was in den tijd, toen de onderwijzer tevens voorzan ger was. Later achtte men zingen wel een beetje over bodig en werd het verwaarloosd. Ook de methode om den kinderen zingen te leeren heeft zich met den tijd meê gewijzigd. Werden vroeger alleen de noten geleerd zooals ze in een kerkboek staan en was dat ook voldoende, nu worden andere noten geleerd met ande re sleutels en kruisen en mollen. Het is voor kinderen altijd moeielijk geweest, die noten te lezen. Verschil lende methodes zijn er dan ook gemaakt om dit- gemakkelijker te maken. Spreker noemde er eenige op. Die van Chené meende spreker een der beste te mogen noemen. Toch was zij inleider nog niet eenvoudig genoeg- Hij had daarom gezocht en zelf eene methode gevonden, welke hij al jaren aan zijne school gebruikte en die hem als zeer gemakkelijk en eenvoudig voorkomt. Inleider te volgen in zijne verklaring van zijne methode, zou veel plaatsruimte vragen en minder goed te begrijpen zijn dan dat men zooals dat op de ver gadering het geval was van een bord, krijt en stem kan gebruik maken. n gi Spreker eindigde met de mededeeling, dat hij tot het bekend maken zijner methode in deze vergadering was overgegaan op herhaald aandringen van den heer Stad, hoofd der school te Schagerbrug, die ook eene proef met de methode had genomen en haar zeer aan bevelenswaardig noemde. Aan het nu volgend debat werd met zeer veel warmte deelgenomen door de heerea: Evenwel en K.iyk. Het kwam zelfs zoover, dat de heer Kuyk aan het zingen geraakte en de heer Evenwel aan het op schrijven van het gezongen wijsje, voigens eene methode, van den heer Evenwel. Waar zooveel muzikaals te genieten viel, spreekt het als van zelf, dat de vergadering tot het einde in de grootste harmonie bijeen bleef en dat de voorziter bij het sluiten der vergadering wederom zijne vreugde kon betuigen over de prettige wijze, waarop de debat» ten den geheeha dag waren gevoerd. Den heer Mr. C. H. Beels, burgemeester van Scha- gen dankt* de voorzitter voor diens belangstelling in het onderwijs, waarvan zgn tegenwoordigheid ter vergadering het bewijs gaf. Hij beval hem de belan gen van het onderwgs in Schagen ten zeerste aan. Nadat hierop een dar bestuursleden den voorzitter dank had gebracht voor de wijze, waarop hij de vergadering had geleid, met welk woord van dank de vergaderden door een luid applaus bewezen in te stemmen, viel de hamer en behoorde de arrondisse mentsvergadering tot het verledene. Aan een uitstekend diner, voor hetwelk den heer J. P.Blauw een woord van lof toekomt, bleven een twintigtal gasten nog een unrtje hoogst gezellig bijeen. Z ondagraiddag vergade r- do de afgevaardigden en het Bestuur van den Bond van liberale Kiesveree- nigingen in het hoofdkiesdistricl ALK MAAR, ten einde na de behandeling van een paar punten van huishoudelijken aard, rapport uit de brengen over een viertal punten, die aan het oordeel der loden van de aangesloten vereenigingen waren onderworpen. Tegenwoordig waren deAlgevaardigden van: SCHAGEN, WIERINGERWAARD en BARSINGERHORN. Punt A. „Is bij eene verkiezing de min derheid verplicht, hare stem uit te brengen op den door de meerderheid van den Bond gestelden candidaat," werd door de veree nigingen, WIERINGER WAARD, SCHA GEN en BARSINGERHORN, in beves tigenden zin beantwoord. Punt. B. „De BoDd, gelet op 't feit dat in vele gemeenten een groot deel van 't grondbezit behoort aan de bui ten de gemeente wonende eigenaren, acht het wenschelijk dat eeDe wet in het le ven geroepeD, welke aan de gemeenten recht geeft, om eigenaren die buiten de gemeente wonen naar billijkheid te doen bijdragen in de gemeentelasten," gaf aan leiding tot een algemeen debat. Genoemd punt was in de vereeniging te WIERINGER WAARD niet behan deld. Deze vereeniging zou dus bui ten stemming blijven. De heer J. Zijpmeent dat dit onder werp thans niet aan de orde gesteld moest worden. De Belastinghervorming welke thans van het ministerie uitgaat, geeft wei nig hoop dat men voor heden op genoem den wensch acht zal slaan. BARSINGERHORN deelt een ander gevoelen; waar de nood in vele gemeen ten stijgende is, dient men zoo spoedig mogelijk verbeteringen aan te brengen. En dat die nood stijgende is, wordt door den heer J. Breelaart Czuitvoerig betoogd. Barsingerhorn van de 2081 - 766 HA. Schagen 4006 600 H A. Wieringerwaard 1692 577 HA. en nu 5 jaren later waren de cijtersop 1 Januari als volgt: BarsiDgerhorn 900 vermeerderd m 134HA Schagen 1600 Wieringerwaard 700 700 HA 123 HA Dit zijn zeker sprekende cijfers. Als men nu de zuivere baten die bui ten afwonenden jaarlijksch trekken; stelt v. Barsingerhorn p. HA 70X900=163000 Schagen H A 75X1300f97500 W.-Waard HA 75X700=f52500 dan komt men tot de berekening, dat er jaarlijks aan de inwonenden dezer 3 ge meenten f213000 wordtontt rokken. Deze achteruitgang van eigendom, en financieelen draagkracht roept om drin gende verbetering. Er moet naar middelen gezocht om tot beter toestanden te geraken en om de eigenaren in de gemeente te behou den. Spreker meent dit middel te vinden om den uitwonenden eigenaar naar billijkheid te doen bijdragen in de gemeente lasten Als men in aanmerking neemt dat de bezittingen in de doode hand in Barsin gerhorn 262, Schagen 343 en de Wie ringerwaard 34 HA., niet in de belas ting vallen, en dat het overige land voor een groot deel nog maar schijnbaar in eigendom bestaat, wat bij den Gemeente- Omslag wel degelijk in rekening komt, dan volgt uit dit alles dat de druk dub bel op de weinige eigenaars en de bur gerklasse rust. Om den uitwonenden eigenaar te treffen wenscht de heer B. voor de gemeente het recht opcenten op de grondbelasting te mogen heffen. Het stelsel, waarbij de eene noodlij dende Gemeente wordt ondersteund ten koste van hen die met evenveel recht op Staats-tusschenkomst wachten, wordt door den heer B. afgekeurd. WaarFer- werderadeel thans 24,000 vraagt, tegen 112.000 in het vorige jaar, daar behoor de velen gemeenten in Hollands Noor den ook wel eene ünancieele tegemoet koming. De noodzakelijkheid erkennende, zijn de gevoelens omtrent den tijd en de wijze hoe verschillend. De heer J. P. Backx wenscht, waar de strooming reeds bestaat tot eene alge- meene regeling, te wachten met het in dienen van adressen tot het punt der gemeente-financien aan de orde komt. De heer Jb Zijp Hz wil het recht tot het heffen van opcenten liever aan den Staat dan aan de gemeente laten. De heer A. W. van Kluyve meent, dat waar men de uitwonenden alleen meent te treffen, men voor de inwonenden een belasting privelege schept, in strijd met de grondwet. De heer C. J. Plomp merkt op, dat waar de gemeente kosten maakt ook in 't belang van den uitwonenden eigenaar, deze ook tot die kosten behoort bij te dragen. De heer J. P. Backx vreest, dat waar men den uitwonenden eigenaar treft, deze het zal verhalen op den inwonenden huurder. De toestand zou daardoor nog slechter worden. De heer I. Koomen Aigeeft als zijne meening te kennen, dat de huurder in geen geval door verhoogde huur, deze lasten op zich zal nemen. H ij kan niet meer betalen. Ten slotte wordt besloten, overeen komstig het voorstel van Barsinger horn, te handelen. Punt. C. Advies van 't Bestuur van den Bond, „om zich voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten niet aan te sluiten bij de bestaande Centra le Liberale Kies vereeniging, maar zich te houden aan Art. 2 der statuten", werd in de Afd. goedgekeurd. Punt. D. „De Bond, overtuigd van de wenschelijkheid der Kiesrechtregeling, spreekt zijn vertrouwen uit, dat de ka mers der Staten Generaal met de Re geering zullen medewerken tot afdoe ning dezer aangelegenheid" was in de vergadering der afdeelingen algemeen met ingenomenheid begroet. De afgev. verklaarden er zich dan ook namens de vereenigingen vóór. Bij de rondvraag wijst de heer A. W. vau Kluyve, er op, dat, waar de Bond in den laatsten tijd invloed naar buiten tracht uit te oefenen, het wenschelijk zou zijn,Rechts persoonlijkheid te verkrij gen. De heer C. J. Plomp meent, dat, voor daartoe over te gaan, men het reglement aan een algeheele herziening diende te onderwerpen. Dit voorstel werd tot later aangehou den. Begustigd door vrij goed weder, had Zondagavond 1. L het eerste zomer-Concert onzer Harmoniekapel plaats, in den tuin van het hotel Vrede- lust alhier. Dat het bezoek van het publiek tal rijk was, kunnen wij nu juist niet zeg gen. Het programma, waarvan de uitvoering over het algemeen genomen verdienste lijk was, bevatte een 9-tal nummers. Dat no 9 „Lustig te kermis!" een compli mentje moest verbeelden aan de a.s. kermis, mag aardig gevonden heeten. Aan den Hervormde Inge- zeteuen onzer gemeente, deden wij mede dat verleden Zondag is vergeten af te kon digen, dal er wegens vacature op a.s. Zon dag, 18 Juni 1893, geen godsdienstoefe ning bij de Hervormde Gemeente alhier zal worden gehouden. In de bestuursvergadering van de Liberale Kiesvereeniging alhier, werd ter vervulling der vacature, ontstaan door het uittreden van den heer W. Kloeke, de heer P. Bnis Jz. gekozen tot voor zitter. De jeugd kent geen ge- vaar. Al spelende stellen ze zich meermalen aan ongelukken bloot, die soms van ern- stigen aard kunnen zijn. Zich oefenende in de balanceerkunst tuimelde maandag op de Laan er twee te water en als Blinde mannetje spelende bekwam een dochtertje van den heer S. C. met haar jongste broerje een nat pak. Hoewel de grootste last en al deze gevallen zeker wel voor de verschillende moeders was, is het ons inziens niet ver keerd, de jeugd zoo nu en dan eens op het gevaarlijke van sommige spelletjes te wijzen. Niet dat wij van onze jeugd Jan-Saliemannetjes wenschen te maken, neennog liever Jan Courage met een nat pak dan Jan Salie met een kopje koffie en een warme stoof. Maar alles heeft zijn grenzen. Denk er aan, flinke jongens en meisjes. Met welwillendetoestem- ming werden in de Cafè's van de H. H.: W. Roggeveen, Jh. de Beurs, A. Y a d e r, eh J. P. Blauw van wegens de Maatschappij tot redding van drenkelingen rood wit blauw geschil derde bootjes opgehangen, teneinde de bezoekers dezer Cafe's in de gelegenheid te stellen een penningsken voor een hoogst weldadig doel te offeren. De inhoud wordt eenmaal per jaar door den heer W. KloekeaaD het Bestuur van genoemde Maatschappij op gezonden. Heden had de lichting plaats. Het to tale bedrag bedroeg f4,38. Bezoekers, wier aandacht tot heden de aanwezigheid dezer bootjes ontglipte, wor den beleefd aangespoord, zoo nu en dan eens een kleinigheid te offeren. Uw gave is wel besteed! Boom. 10 Juni 1893 Aangevoerd. IWG-EZONDEIT. H. de R l Beleefd verzoekt ondergeteekende eeni ge ruimte in de Schager-Courant tot ver betering van een bericht, opgenomen in uw blad van Zondag 11 Juni, omtrent eene vergadering te Beuningbroek. Daarin tcch wordt berioht, dat er was ingekomen een schrijven van den heer K. Breebaart, lid van de Eerste Kamer, te WINKEL. Dit eischt opheldering, want noch van den heer K. Breebaartte WIN KEL, noch van het Eerste Kamerlidden heer J. Breebaartwas iets ontvangen. Dit schrijven kwam van den heer D. Breebaart Kz. Maar zoo het er nu staat, komt ieder tot de gedachte, dat de heer D. Breebaart, schrijven aan At vergadering gericht heeft; en bij nader onderzoek is mij gebleken, dat de briet van den heer D. Breebaart, die lid is vin het Hoofdbestuur, gericht was aan een zijner medeleden. Dit natuurlijk niet voor rekening van uw ver slaggever. Zoo is dus opgehelderd, wat den afgevaar digden van WINKEL onbegrijpelijk voor kwam. Maar de aanwezige afgevaardigden van andere afdeelingen, zoowel als zij, die uw bericht lezen, zullen tot zeker niet ver- eerende gevolgtrekkingen komen omtrent den heer D. Breebaart, wiens handeling toch correct was. En hebben ze niet goed op gemerkt, dat het was zijn persoonlijk ge voelen, dat ook niet in uw bericht vermeld staat, dan beschouwen ze de Winkelder afgevaardigden ook nog als onmondigen. Dat is de schuld van den voorzitter, den heer Kooiman, die den brief niet aan de vergadering had moeten voorlezen. WINKEL, 12 Juni 1893. Jb. Bakker, Een der afgevaardigden. WINKEL, 12 Juni 1893, Mijnheer de uitgever van de Schager-Courant. In het nommer uwer courant van 11 de zer is opgenomen het verslag der vergade ring van de Centrale Liberale Kiesvereeni ging in het HoofdKiesdistrict Enkhuizen, gehouden te Benningbroek, daarin komt voor, dat mededeeling is gedaan van een ingekomen schrijven van den heer K. Breebaart, lid van de Eerste Kamer te Winkel, w aarmede zeer zeker mijn persoon wordt bedoeld. En aaugezien door mij aan niemand eenig schrijven over de Kieswet- Fwestie is verzonden, moet bedoelde me dedeeling zeer zeker op een misverstand berusten U bij voorbaat dank zeggende voor de opname, heb ik de eer mij te noemen Uw Dw. Dienaar, J. Breebaart Kz. Lid van de Eerste Kamer. H. L. Rogge f a 5 Tarwe 6.- a 8.— 6 „Garst 4.— a 5.— 5 Haver 4.25 a 5.- WitteErwten 9.50 a 11.— 4 f Groene dito 10.50 a 12.— 1 Grauwe dito 13.— a 16.— Yale dito 7.50 a 12 Bruine boonen 6.50 a 11.— 7' Geeleboonen a 71 Wiiteboonen 10.50 a 12,- 1 Paardenb. 5.25 a 6.- Kar wij raad 15-- a 17.— Mosterdzaad 26.50 a 16.25 7 Paarden 65.— a 135 2 Koeien 125.a 230.— 9 Kalveren 5- a 14.- 288 Schapen 10.— a 20.- 119 Lammeren 4.a 8.— 50 magere Varkens 12.— a 24.- Zeugen a 80 Biggen 6.a 12.- Kip-Eieren per 100, 4. a per stuk 0.43 2275 koppen boter 57* a 60 ct per kop Purvnerend, IS Juni 1893. Aangevoerd 410 stapels. Hoogste prijs kleine kaas f 30.50 2 stapels middelbare f 25.— K.G. Boter f 1.05 a 1.15, perK.G. 12 Stieren. 33 Paarden. 314 Runderen. 244 Vette Kalveren f 0.50 A f .70 KG., handel stng 200 Nuchtere dito, f5.—kl4 per handel vlug. 137 Vette Varkens per Kilo f 0.42 a handel matig. 105 Magere idem per stak f 15.a 25. handel stug. 182 Biggeu, f 9 a 11.handel stug. 1551 Schapen hooger prijken, handel vlug 380 Lammeren, handel stug Kipeieren per 100 stuks f3.— a 3.50 Eendeieren p. 100 stuks f3. a 3.25 ilftmanr 12 Juni 1893 Aangevoerd: 1 Paird f 80. a 16 Koeien 180.— a 202 vette kalveren f 35.a 24 nucht. Kalveren 5.— a 228 vette Schapen 13. a lammeren a 53 magore Varkens 17.a 20.— 160 vette varkens f 042, a f 0.50 Geboren dochter van JACOB BRANDS, Tz. en ANTJE BRANDS-BLAAUBOER. Warmenhuizen 11 Juni 1893. 230.- f86.— 10.- 20.— Geboren zoon van P. A. VIS, en V. VIS-MARS. Beemster 11 Juni 1893. Met 1 Augustus wordt te ALKMAAR gevraagd, in een groot gezin, eene nette Brieven franco onder letter K. bureau van dit blad. Te bevragen, Bureau dezer Courant. Nieuwendijk b/d Dam 24. ALKMAAR, Kanaalkade 14. Dagelijks te consulteeren voor Tand heelkunde en Kunsttanden. lederen DON DERDAG des voormiddags in het Hotel van den Heer Onschadelijk voor Kinderen. Uit de Fabriek van J.A.BASIE te Alkmaar Dit water vernietigt in een goede was sching het levend onrein bij kinderen zuivert eu geneest het hoofd van Klierstof. Alleen onschadelijk en zeker werkend, te verkrijgen bij Per flacon f 1.Halve Flacon f 0.50 13 Ingeschreven van 10 tot en met Juni 1893. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden: Klaas Stammes, oud 19 jr. en 5 uind. Klats Nieuwland, oud 10 mnd. Gedurende de Kermis verkijgbaai, Aanbevelen, Rensgas F. 26 kunnen gepatst worden ter Snelpers- drukkerij van verdrijving zeker, per flacon 60 cent. van H. SELLE, Haarlem, onmisbaar voor schoolgaande kinderen, per groote flacon 40 cent. geneest dadelijk, per flacon 35 cent.: Verkrijgbaar bij den Depothouder

Schager Courant | 1893 | | pagina 3