SCHAGER COURANT B IJ V O E G S E L Donderdag, 15 Juni 1893, lo, 3 7 3 4. behoorende bjj de van Verslag der vergadering van den Raad der gemeente SCHA- G R N, gehouden op Dins dag 13 Juni 1893, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heer J. v. d. Maaien. Na opening der vergadering en lezing ■en goedkeuring der notulen, werd mede- deeliug gedaan en werden voor kennis geving aangenomen a. Brief van de Plaatselijke School commissie, waarbij de raadsleden worden uitgenoodigd, de uitreiking der beloonin gen en eereblijken, welke op zaterdag 17 Juni e. k. in het Schoollokaal zal pliats hebben, bij te wonen. b. Idem „van de Harddraverij ver- eeniging Westtriesland"aan de raadsleden met hunne dames, bij gelegenheid der op zaterdag 29 Juli e. k. te houden hard draverij, gebruik te willen maken van de voor hen op de tribune gereserveerde plaatsen. C. Een drietal missieves van Gedep. Staten, houdende goedkeuring besluit at en overschrijving, en 2 kohieren. Verder wa9 ingekomen een schrijveu van de Plaatselijke Schoolcommissie, welke ter vervulling der vacature Koster bij het O. L. Onderwijs, in overleg met het Hoofd der School, met het oog op de meerdere behoefte aan onderwijs in het fransch, voorstelt sollicitanten op te roe pen, mede in het bezit van acte fransch, en de jaarwedde voor deze betrekking vast te stelleu op f 700. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Ter zake van de door den raad in vorige zitting onder reserve aangegane huur van het polderhuis voor het jaar 1894, was van het polderbestuur bericht ontvangen, genoegeu te nemen met be doeld raadsbesluit. Met betrekking tot het vorig raadsbe sluit omtrent de beharding en het onder houd van den Tolkerdijk, in verband tot vroeger gedane aanvrage IVester c.s was van het Kerkbestuur der Ned. Herv. bericht ontvangen, een derde deel dier kosten, mits niet de raming overschrijden de, te willen drageD. Bedoeld College stel de voor eventueel het onderhoud voor rekening der drie colleges (Gemeente, Kerk en Polder) te doen verrichten door den Polder. Het Polderbestuur evenwel verklaarde zich wel bereid het derde deel der ge raamde aanlegkosten te dragen, doch niets wilde het weten van onderhoudskosten. Naar aanleiding van deze weigering des Polders, stelden B. en W. voor, de zaak der beharding voorloopig van de baan te schuiven. De heer Jb. Stammes meent, dat het voorstel des polders volstrekt niet te ver werpen is, dat in dit geval, waarbij alleen de adressanten belang hebben, door de eigenaren der bij dien dijk gelegen lan den ook het derde deel der onderhouds kosten moet worden gedragen. Maar daar om behoeft z.i. de beharding nog niet van de baan te worden geschoven. „Op wat grond?" vraagt Voorz. „Die bewoners dragen toch ook bij in de ge meente- en polderlasten't is dus vol komen gewettigd dat de polder evenma tige onkosten bestrijdt in het belang dier polder-belastingschuldigen. Ook de heer Govers meent, dat de polder verplicht was, het derde deel dier onderhoudskosten voor zijn rekening te nemen. De heer Jb. Stammes wijst er op, dat de landerijen, gelegen aan gene zijde van den dijk, behooren aan eigenaars, wo nende te Sint Maarten. Deed de polder het, dan zou die betalen voor belanghebbenden, die van de lasten uitgesloten zijn. Voorz. kan zich met deze restrictie van het polderbestuur niet vereenigen, na gaande dat l/i der gemeente Schagen behoort aan uitwonende eigenareD, en ten opzichte dier uitwonenden de pulder nooit deze restrictie heeft betoond. De heer Plomp meent, dat de beste oplossing deze is, dat er besloten wordt, over te gaan tot de beharding van be doeld gedeelte en omtrent de onderhouds kosten nogmaals met den polder in over leg te treden. De heer Jb. Hopman, wijst er op, dat als nu niet tegelijk wordt besloten om trent die onderhoudskosten, men den aan leg gerust kan nalaten, want wordt die beharding niet onderhouden, dan zal over een half jaar de toestand weder even ongelukkig zijn. De heer P. Buis Jz. wil de kwestie van het onderhouden eerst zien uitge maakt en wil daarom de beraadslaging verdagen. Door B. en W. wordt voorgesteld, nog maals met het Polderbestuur in overleg te treden. Diensvolgens wordt besloten. Door Voorzitter wordt nu medegedeeld: a. Dat voor rekening der gemeente Marie Kroone verpleegd wordt in het gesticht Meer-en-Berg. b. Dat B. en W. eenige weken ge leden, ten behoeve van hen, die gebrek aan goed drinkwater hadden, is aange voerd een waggon, inhoudende 10,000 Liter duinwater. De kosten hiervan be droegen f22.11. Slechts een luttel aan tal Liters water is er van betrokken, tot een gezamenlijk bedrag ad. f 4.635. Voor gegoeden was de prijs per gang op 6 ets. voor mingegoeden op 2 ets. gezet. Niet alleen dat deze weinige waardeering van de zijde der burgerij men klaagde toch algemeen over gebrek aan drinkwater- ontmoedigend is, maar de ondervin ding heeft de zekerheid verschaft, dat men over het algemeen er de voorkeur aan gaf putwater te drinken. Dat putwater werd gehaald uit een zestal putten, aan respectivelijke ingeze tenen behoorenden. B. en W. stellen voor, het water dier welputten voor rek. der gemeente aan een scheikundig onderzoek te onderwer pen. De kosten van dat onderzoek zijn gering, vooral tegenover het algemeen belang. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. B. en W. stellen nu voor a. het terrein bij de docterswoning, hetwelk aan een zijde en aan den achter kant niet van de sloot is afgeschut, met een hek af te sluiten. De kosten daarvan worden geraamd op pl. m. t 25.it 30. b. aan het gemeente-gebouw, dienen de tot Bewaarschool, aan de rollagen, dringend noodige herstelling, waarvan de kosten geraamd worden op pl. m. f ü0.te doen verrichten. Beiden verzoeken worden ingewilligd. Voorts worden gekozen tot leden van het stembureau voor de in Juli as. te houden verkiezing van raadsleden, de heeren P. Buis Jz. en L). Smit, en tot hunne plaatsvervangers, de heeren Go- vers en v. d. fdaaten. De raadsleden, die in dit jaar met einde Augustus aftreden, zijn de heeren Jb. Hopman. C. Asjes, fV. Roggeveen Cz. en IV. Kooij. Bij de rondvraag meent de heer Jb. Stammes, dat met het op het geweken gevaar voor mond- en klauwzeer, de op Donderdags gehouden keuringsmaatre gelen wel konden worden ingekrompen. Voorz. deelt mede, dat reeds door hem een concept is gereed gemaakt, om, na de markt van a.s. Donderdag, op te zen den aan den heer Districtsveearts, en daarin te verzoeken dat de buitengewo ne keuring weder mag vervallen. Ook de heer Muijs, veearts alhier, was het met Burgemeester eens, dat men zich nu wel weder kon bepalen tot de gewone keuring van marktvee. Voorz. belooft zoodra de toestemming is ingekomen, daarvan onmiddellijk kennis te geren. Tot zoolang blijft de tegenwoor dige keuring natuurlijk gehandhaafd. Hierna ging de raad in Comité, ter behan deling van een paar reclames. Bij de heropening niets meer ter be handeling zich voordoende, werd deze ver gadering gesloten. Snelpersdruk van J. Winkel te Schagen.

Schager Courant | 1893 | | pagina 5