1893-1894. HONGER EN ANGST L a n d b o u w. HONGER oa gebrek onder het Vee, in a.s. Winter! SCHRIK onder de Land bouwers, niet wetende waar het heen moet! dit alles is nog te voorkomen, door vóór le SEPTEMBER a.s. dus in STOPPELVELDEN, zoowel op LICH TEN als op ZWAREN grond, een NIEUW GROENVOEDERGEWAS te zaaien en zoo te CON3ERVEEREN dat men ZOETGROENVOEDER verkrijgt, ZONDER EENIGE KOSTEN, hetgeen niet alleen het HOOI maar tevens de LIJNKOEK nog kan leveren, VOOR AL HET VEE IN GEHEEL NEDER LAND. Dus een KRACHT VOEDER bij uitnemendheid; oogst in October reeds minstens 30,000 KG. PER HECTARE OF BUNDER. B. H. Bertels van de Biezen, BIJ BARNEVELD. Landbouwkundig-Onderzoeker. Droogte ol regen. Gemengd Nieuws. de benoodigde redding»- en blusschings- middelen. De beide bovenverdiepingen van het pand zijn geheel uitgebraud, terwijl ook aangrenzende panden brand- en waterscha de kregen. Naar wij vernemen, is mej. Du Moulin, Zaterdagnacht in het ziekenhuis is overle den. I voer openstaat iederen landbomeèr de gelegenheid 1 in denMaar 8]g ik zoo met staat zich bij hem te overtuigen heelemaal een honden- Te OUDCARSPEL treden als raads leden af de heeren: C. Eecen P», F. de Boer; te NOORD-SCHAR WOU DE de heeren: K. Slotenmaker en C. Opperdoes; te ZITD-SCHARWOUDE de heeren Berkhouwer, K. Zeeman en J. Boon. Door de Provinciale Sta- ten van Noord - Holland zijn tot Leden der Eerste Kamer vaa de Staten-Generaal, herkozen, de heeren: J. Breöba&rt Kzü.. en A. C. Wertheim. Gekozen in de plaat» van sar. J. Kappeyne van de Coppello, die bedankt had, de heer M. de Jong, wethou der te Hoorn. Onder dit opschrift bevat de Barneveld- scheCourant een artikel, welks inhoud in de ze dagen van beproeving voor den land bouwenden stand, door ons van het groot ste belang wordt geacht, en waarom wij ■MfeÉ^HÉÉÉÉÉÉÉH laten 10. Yan de Bemesting van den Grond en Grondbewerking Van in groei staande Groenroeder- gewassen. Van Groenvocdergewassen in reeds geconserveerden toestand. Van de praktische niets kostende Bertels Groenvoederpers. 90 3°. 4°. Aan het nabij onze grenzen onder handen zijnde Uuitsche kanaalwerk Meppen Lingen arbeiden dezen zomer bijna alhen Nederlandsche wijkgravers, en wel ten getale van 200 h 300 man, voor- al nit hHCompascuum en uit Weerdinger- mond. Het schijnt dat „ons" veenvolkdat soort werk, kanaalgraven, beter verstaat dan de Dnitacbe veenarbeiders; hetwelk niet te verwonderen is, wijl onze veenlie- den reeds een honderd jaar lang van vader op zoon de kanalisatie van de Groningsche veenkolonies hebben uitgevoerd. D. d. kwam het bericht dat een dezer arbeiders, een jongeling van Ter Appel, nabij Lingen moet zijn om het leven gebncht. Nadere bijzonderheden ontbreken ook hoopt men nog dat het een praatje is. Een zonderling aanvaller. In een nacht der vorige week begaven zich twee heeren te Mannheim uit een bierbuis huiswaarts, toe eensklaps van een dak van een huis een reusachtige rat op den arm van een der heeren viel. De man ontstelde geweldig en sloeg met zijn at >k geducht op het dier los. Toen zij getrof fen werd, nam de rat de vlucht over den schouder van den man heen en vloog met een geweldigen sprong den tweeden heer, die op een afstand toekeek, naar de keel en beet zich zoo vast in diens hals boord, dat hij het woedende dier niet dan met de grootste moeite van zi,n lichaam kon losrukken. De rat waagde nog een tweeden aanval maar werd thans met den wandelstok op eerbiedigen afstand gehou den eu verdween in een kelder. Gelukkig kwamen de beiden heeren er met den schrik af. Een dergelijke nachtelijke aan val, die door een beet in het gelaat heel treurig had kunnen sfloopeu, zal ongetwij feld wel tot de zeldzaamheden behooren Een bejaard inwoner van UCHELKN reed met zijn ezel-kar naar huis, toen een inwoner van HOEN DERLOO hem met paard en wagen wil de passeereD. Door 't bulken van den eze sloeg het paard bijna op hol. De oude sprong van zijn kar af, kwam onder den wagen en werd door het rad gedood. Zondag 10 September za er tusschen MAASTRICHT en NIJME GEN een wielerwedstrijd gehouden wor den, afstand 260 KM. De prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen van f 20 tot f 150 Als leerares in den zang aan het Muziek- Instituut te LEIDEN (van G. Man,) zd met 1 October optreden mej Betsy Hol, uit Utrecht, ter vervanging van mej. Joh. Hnmme, die met dien datum haar werkzaamheid zal eindigen. Mej Ho is de oudste dochter van Richard Hol en is gediplomeerd door Toonkunst met het diploma eersten graad voor solo-zang en zangonderwijs. Behalve de klassen voor ele inentaire en solo-zang zal mej. Hol ook een klasse voor algemeen elementair muziek onderwijs op zich nemen: deze laatste ten dienste van beginnende leerlingen. Dealgemeene vergadering aan de Hollandsch Maatschappij van land bouw zal worden gehoudeu op Vrijdag 15 Sept. e.k. des voormiddags te 11 ure, ia deu „Huize Stroucken' te Amsterdam. Te KATHAM N.—Holl.) is een rund van den landman Tol aan miltvuur gestor ven. Een onderwijzer schrijft in de Bode: Te DORDRECHT (school Schotel) en te Waddingsveen (school Veenstra) werd mij bij een sollicitatie gevraagd of ik soci alist was. De heer Adelink van Wormer- veer ging verder en vroeg schriftelijk aan mijn patroon, of ik socialist of lid van den Ne derlandsche onderwijzersbond was. Mogelijk vraagt men binnenkort of ik De Amster dammer lees. Eventueel zal ik er bericht van zenden. Te ROSSUM heeft eenont- zettend ongeluk plaats gehad. Een meisje, dat hare gehuwde zuster in Den Bosch bezocht had, bracht van daar een vierja rig kind mede, om de grootouders te ver rassen. Bij het aan wal komen der boot viel dit kind te water en kon door den sterken stroom niet worden gered. Hetisniet mogelijk aldus P- dat artikel dan ook letterlijk hier volgen: door De voordeelen dezer BerleVs Groenvoe derpers en voor alles den daaraan ftrac- tisch dienstbaar genaakten voede/bouw zijn boven allen lof verheven en brengt mijne landbouwcollega's in ware verrukking, hetgeen hun deed zeggen: „Sedert de zon voor het Landbouw bedrijf onderging zijn wij allen zoekende .om de vraag op te lossen: „Hoe kan men met de minste kosten de hoogst mogelijke opbrengst verkrij gen: „Deze schijnbaar zoo eenvoudige vraag is het waarvoor wij allen zonder onder scheid staan te kijken en niemand mocht „het gelukken deze vraag practisch op te lossen. „De landbouw was en bleef ziek en ,het drooge jaar 1893 zou hem doen ,8terveu! Maar zie wij hadden reeds .dikwijls gehoord van hetgeen gij doet Er wordt hier in den laatsten tijd veel gewag gemaakt van Groenvoederbouw en Bertels Groen- voederpers. De landbouwers komen in groote ge tale van Noord en Zuid hierheen gestoomd om deze nieuwe manier van bouwen en conserveeren van Groenvoeder te leeren kennen. De Heer Bertels heeft wel voldoening van zijne proefnemingen en hetgeen nj verder op landbouwkundig gebied doet, met het doel, den landbouw uit zijd kwijnenden toestand op te heffen en daar door iets bij te dragen tot oplossing van het groote sociale vraagstuk. Ondanks het drooge schrale weder ziet men hier op voor 4, 3, 2 en 1 jaaront- qonenn heidetonder dierlijken mest, Kog- ,re als riet en van ruim 2 Meter lengte op de beste Kleigronden ziet men ze zoo nietverder voedergewassen om van te watertanden." om den landbouw uit zijn vervallen „kwijnenden toestand op te beuren, „doch dat gij het radicale geneesmiddel „gevonden hadt en zoo eenvoudig dat „een ieder zonder eenige kosten, dus „ook de kleinste boer onmiddellijk „kan genezen worden, zelfs op de schrale „zandgronden hadden wij niet kunnen „bevroeden. „Gij hebt het vraagstuk opgelost! TPasteur vondt de Baccil tegen konds bolheid; Koch constateerde Tubercel- baccil, maar gij hebt een Baccil van „grootere waarde, n.1. de landbouw baccil „ontdekt die wij nu de Bertel's-baccil „willen noemen en waardoor ieder land bouwer moet worden ingeënt, wil hij „genezen. „Wij landbouwers zijn in het algemeen „conservatief, maar waar wij overtuigd „worden door zichtbare feiten, daar wil- „len wij ook navolgen. „Het moet wereldkundig gemaakt om „te voorkomen de ziekte verder voort- „woekere en opdat de Landbouwers „naar Barneveld optrekken en zelfs ko- „men zien en zich overtuigen. „Ik verzeker U, hier wordt de gezonde „gezonder, de zieke genezen en geen en kele gaat onvoldaan, zonder genezing „terug, maar met eene blijde hoop deze radicale en niets kostende genezing „spoedig ook in hunne beurs te ontdek ken. „Het is een waar genot door U, uwe landerijen te worden rondgeleid, en uwe uitlegging en diepe studie te hooren „verkondigen en den heerlijken geur van „uw persvoeder te leeren kennen. „Wij zijn landbouwers en groot grond bezitters en kunnen er over oordeelen; „wij hopen de tolk te zijn van den ge- „heelen Yaderl. Landbouw, ja van het „geheele Ned. Yolk, wanneer wij U dank „zeggen voor hetgeen gij voor hen allen „hebt tot stand gebracht! „Gij hebt wel gedaan uwe Brochure: „DE GOUDMIJN YOOR HET LANDBOUWBEDRIJF „ter tostelooze verspreiding voor rekening van het rijk, der Regeering aan te bie- „den, opdat uw doel: dat iederen boer „onmiddellijk hiervan kennis neme, be- „reikt worde, en vertrouwen dit dankbaar „zal worden aanvaard. „Wij zijn er van overtuigd dat de Land bouwers met dit boek gewapend den werkelijk moeielijken strijd om het be staan zullen leeren overwinnen". Zeker, en niet ten onrechte wordt te genwoordig door den landman nergens meer over geklaagd dan over gebrek aan water. De volgende klacht moet wel uit het hart voortgekomen zijn: landbouwer! Wat staart ïij met droevige blikken op zijne te veld staande gewassen! Hoe dikwijls wendt hij zijn aangezicht naar het hemelgewelf of raadpleegt hij zijn baromeler of er niet laast een verkwikkende regen zal neder dalen, om zijne dorstige velden te be sproeien, zijne graslanden te verfris- schen, zijne waterputten te vallen, opdat vee gedrenkt zal kunnen worden. Hoe wordt zijn hart door vrees benauwd dat zijn oogst uiterst schraal zal zijn. Eenige weken geleden hoe verheugde hij zich, toen na sterke uitdroging van den bodem, zware wolkgevaarten kwa men aanzetten, die beloofden „goud" te doen neervallen in den vorm van regen. Doch helaas! geene daden werden aan beloften geknoopt; de wind joeg de wol kenmassa's naar elders. En niet alleen de veldgewassen, ook de graslanden zijn kaal en vertoonen eer der een roodachtige dan een groene kleur. Het vee, dat zich met schraal voedsel moet behelpen, vermagert zeer. De vee fokkers hebben hun vee reeds in de hooi landen gejaagd; ze hebben slechts voor 1/3 deel van hun beslag voldoend voed sel. De regenbakken verliezen langza merhand hun inhoud, zoodat elders duur drinkwater moet worden gekocht. Wanneer komt er nu een einde aan deze droogte? Door nauwkeurige waar nemingen is opgemerkt, dat aan de hou ding van sommige planten is op te mer ken, dat de droogte zal voortduren, dan of er regen te verwachten is. De kleine benernol heft zich des morgens 9 uur opwaarts, opent hare bloempjes en ontplooit hare bladeren, maar is er regen op handen dan buigt zij het hoofc en houdt haren bloesem gesloten. Ge heel verschillend van aard zijn de akker- winde en akkerbasterdmuur, die, als het zal regenen, haie blo. men zoo wijd moge lijk uitspreiden, om het nat met volle teugen in te zwelgen. De regenbloem ontwaakt veelal des morgens omstreeks 7, uur gaat tegen 4 uur weder slapen en in dat geval blijft het droog; doch als zij niet ontwaakt en blijft doorslapen, dan is er regen te wach ten. Indien de akker-melkdistel haar bloemknop bij nacht gesloten houdt, volgt er een regenachtige dag, doch laat zij hem geopend dan is er een zonnige dag in het verschiet. Ook de ongesteelde distel vouwt haar bloemkelk samen, alsof zij zeggen wil: ik verwacht regen; gelijk ook de zure klaver dan haar blaadjes samenplooit. Wanneer de akkerkool haar bloemen des nachts niet sluit, het voorjaar-tas- kruid zijne bladeren laat hangen en het gele walstroo zijn fijne bladeren uitspreidt, zal aan het verlangen naar regen wor den voldaan. Dan geeft dit walstroo, evenals de blanke berk, een sterken reuk van zich. Zelfs de sappige klaver duidt in het weiland door het samenvouwen van hare blaadjes, een naderend onweer aan. Wie deze voorspellende taal der plan ten weet te verstaan, zal daarin veel genoegen vinden en soms groot voor deel kunnen genieten. De hl. Ct. v. Botterdam. hem doe, krijg even 'k Heb er hem wel eens mee ge dreigd, maar dan lachte hij er mee: drei- o-en is nog geen doen; keffende honden bijten niet'k Heb het ook al met vrien delijkheid geprobeerd, maar jawelOch, met onwillige honden is 't kwaad hazen vangen." Ja zie je, dat laat uitblijven doet mijn man zoo niet, maar die heit nou weer wat anders; die maakt altijd aanmerking op alles- ik zoek altijd te mijdeD, wat hem boos' maken kan; slapende honden moet je niet wakker in.ken; maar hij heeft dan toch wat te zeggeD, want wie een hond wil slaan kan wel een stok vinden.' „Ja, net. En als je een hond dood wil hebben, zeg je maar, dat bij dol i».* „Zoo is 't. Meestal is bij dan eersteen poos stil; dan denk ik ai bij mezelven; een hond die niet bast, daar dient opgepast; en 't duurt dan ook met lang, of de bui komt los; en dan kan hij me toch zoo hondsch toesnauwen en zoo voor al wat leelijk is, uitmaken, dat de honden er geen brood van zouden lusten; en dan beef ik als eeu juffershondje: da's wezenlijk." „Lieve schepsel 1 't is geen wonder. Ze zeggen wel eensbekreun je daar net zoo min om, als de maan om het geblaf van de honden maar dat i9 zoo gemakkelijk niet voor een mensch." Daar had je gisteren nog, toen was-ie hee"l erg uit zijn humeurik zag 't al bij zij* binnenkomen hij keek me aan, zoo vriendelijk als een kettinghond; want een ander had een werk gekregen, waar hij om gevraagd had en hij bromde heel boos de kwaadste hond krijgt 't beste been, de beste hond heeft veeltijds geen. De beste hond, begrijp je, daar bedoelde hij zijn eigen meewant zoo is hij wel, zoo wat van 't hondje gebeten." „Ja en dan krmt er afgunst bij in zoo'n geval moet je denken, 't Is den eenen hond leed, als de andere in de keuken loopt.' „Zeker. Yooral doordat wie dan het bes te deel kreeg, erop gaat pochenals de hond een been krijgt, zet hij zijn staart in de hoogte." „Ja en die non dat werk hebben mocht, was anders wel met mijn man bevrind, maar toen werd ie norscheen hond aan een been kent geen vrienden, 't Is onder- tusschen maar waar, dat de last op ons, arme vrouwen, neerkomt. Heb ik je a! verteld van Zaterdagavond Toen wachtte ik weer zoo lang en eindelijk had ik geen rust meerik naar de herbergdoor een kier zag ik mijn man aan het kaartspel en ik hoorde hem zeggen: schoppen heb ben de honden niet graagdat zei hij hij een schoppenkaart en toen hij een hartenkaart uitspeelde, zei hij hartzeer meissies-verdriet; wij, mannen, ken nen dat niet en toen werd ik toch giftig ea 'k ging naar binnenmaar och de heele troep lachte me uitik denk daar kan ik niet tegen opveel honden is den haas zijn dood, denk ik. Ik weg. Maar Zondag daarop sprak ik mijn man erover in alle nijdigheid toe. »Ik zeg, man! zeg ik, 'tis toch zooon gelukkig, zeg ik, dat je zoo uithuizig bent, zeg ik, 't is of je hier een hunc hebt zien geeselen, zeg ik; ei vroeger was je zoo graag bij me, zeg ik, o ize verkee ring is nog eens afgebroken geweest, door 't gepraat van de menschen, zeg ik want oeb, in alle landen bijten de hon den en lasteren de mondeD, zeg ik; maar toen ben jij zelf toch alles weer bij ko men leggen, zeg ik en juist bijtijds, want ik had toen weer twee aanzoeken te j lijk; want toen zei je nog, zeg ik: 't grappig; twee honden vechten om een been en een derde loopt er ras mee heen. „En wat zei hij daarop »Och j», K;i ie, een hond keert wel tot zijn uitbraaksel terug. Ja mensch je moet wat hooren. Maar ik zwijg nu maar. Al mijn raad is hem welkom als een hond in een kegelspel. En ik deuk maar, wat verleden week nog de domine zei geeft het heilige niet aan de bonden." „Eigenlijk moesten wij vrouwen, voor we ten huwelijk gaan, een hondenneus hebben, maar wij loopen er meest argeloos in.' „Dat zeg ik ook menigmslen. Eerst al le lief en gedienstig en naderhand laten ze de vrouw maar voor alles zitten. Als ik wel eens zegtoe man, ik ben Bjj beschikking van Zijne Excellentie Mi nister van Binnenlandsche Zaken is aan den Heer B. HBertels van de Biezen bij Barneveld kosteloos onderzoek aan Rijks- landbouwproefstation te Wageningen toege- schrijft men uit ROOSENDAAL na te ataan> voor zijne Landbouwkundige proe gaan hoeveel duizenden kilogrammen hooi 7en met Groen voedergewassen en wel in en stroo nit Nederland dagelijks naar Bel- verscke»- en later ter vergelijking der gië en Frankrijk worden verzonden, Indien oedingswaarde in geconserveerden toe- men het aantal spoorwagen» hier dag op 3tend. dag ziet, is het voor een leek onbegrijpe- lijk dat de hooioogst ook in ons land dit De Heer B. H. Bertels van de Biezen zoo gering is. Ook de uitvoer van bij Barneveld verzoekt ons mede te deelen, groot. j dat eiken Donderdag namiddag om 2 uur, aar uitstrooisel is verbazend De hond in Nederlandsche spreekwijzen. Gesprek tnsschen twee buurvrouwen in hondentermen-taal. Zoo, Trui! sta je weer op den uitkijk? Is je man weer nog niet tehuiv?" »Zoo, Mie, ben jij daar? Och nee, mensch :lij zon voor achten thuis komen en 't is zoo wst bij tienen; maar dat is zoo met hem; hij houdt zijn woord als een hond de vasten" „Mensch ik wachtte niet langet; ik ging maar aan 't eten; laat hem maar deu houd moe als een hond, doe jij d*t nou eens voor me, dan heeft hij nooit gelegenheid; die den vos niet vangen wil, kan geen honden vinden. Zelfs is hij soms met zoo'n verzoek beleedigd, jawel en antwoord dan: Commadeer jij je houden en blaf zelf, Kerelzeg ik dan wel eens, in boozig- heid, zie je, ik zou je willen schudden als een waterhond, want je bent eeu luiaard zeg ik dan; je bent bekend als de boute hond, dat je een luiaard bent; maar dan lacht ie Mensch wat-n kruis! Maar daar komt ie aan, zie je wel Nou binnen. Nacht Trui!" Nacht Mie, wel maar naar te rusten!' L. K. Over de levenswijze van den reusachtigen gorilla die in het Aqua rium te Berlijn gestorven is, verneemt men het volgende; Om 8 uur werd bij wakker en nam aanstonds een glas melk. Om 9 uur maakte hij eeu toilet, even nauwgezet als zulks geschiedt door een beschaafd mensch, waarna hij zijn ontbijt gebruikte, dat uit twee broodjes met kaas en bier bestond, 's Middags om 1 uur bracht men hem een kop bouillon waar in kip, wortelen, rijst, aardapelen'en een kippenboutje. Het avondeten bestond uit vruchten, boterhammen en een kop thee met melk. Een wenteltrap in ee n de New-Yorksche stations is door midde van electriciteit zeer handig veranderd in een vervoermiddel dat de reizigers naar boven brengt, zonder dat zij een voet hebben te verzetten. Men stapt op de de onderste trede en wordt met een snel heid van 35 centimeter in de seconde nsar boveu gebracht. Deze inrichting werkt zoo gemakkelijk en zeker, dat zelfs kinderen cn bejaarde lieden zonder moei lijkheden zich vervoeren laten. De lengte van den trap is 16 M. de hoogte 6 M. Een eigenaardige verras- sing ontving enkele dagen geleden een boer te Frizlar. Toen hij iu zijn stallen kwam, bemerkte hij dat zijn veestapel met twee koeien was vermeerderd. Aan een der hoo rns van een der vreemde gasten hing een briefje met de volgende woor den: »Ik kan de koeien niet meer voede ren; ontferm gij u over haar en doe met haar wat gij wilt." De onderteekening ontbrak. Zoodra ech ter het gebrek aan voedsel voorbij is, zal de ware eigenaar zich wel weer aan melden. Het choler a-bulletin van het Kais. gesundheitsamt van 5 dezer deelt mede, datj inhet departement Morbiham 4 gevallen van cholera zijn voorgekomen, in het departement Hérault Montpellier 3. Om de gevaren van besmetting uit het krankzinnigengesticht te voorkomen voor al daar openbaart zich de cholera heeft de gemeenteraad van Montpellier 125,000 beschikbaar gesteld voor een cholera-ba- rak bij het gesticht. Ln het departement Gard zijn te Alais en Nimes sterfgevallen aan cholera waar genomen. In het departement Baueluse le Avignon en in het departement Ardèche te Privas. ln Rusland wordt de voortwoekering der ïolera gemeld uit Podolië (19 ziekte- en sterfgevallen,/ Besssrabië (10 ziekte- en sterfgevallen), Kursk (5 ziekte-en 1 sterf geval), en Orel (9 ziekte- en 3 sterfgeval- en). In Aziatisch Rusland en iu Arabië woedt de ziekte met buitengewone heftigheid. De oogstberichten uit lusland bevatten de volgende gegevens )e staat van het koren is in 604 distric ten aanmerkelijk verbeterd. Het zomer koren is uitmuntend in 380 districten, voldoende in 159, middelmatig in 22 en ilecht in 7 20 districten is de uitslag niet bekend. Het winterkoren is uitmun tend in 327 districten, voldoende in 191, middelmatig in 59 en slecht in 12in 20 districten is de uitslag onbekend. De boerin H., uit Beersel (België), is het slachtoffer geworden van esn zeer brutalen diefstal. Zij stond op de markt te St. Gilles met haar koopwaar, toen er iemand met twee groote manden naar haar toe kwam en 400 eieren van haar wilde koopen, anders ni«t, voor reke ning van Antognoli, den eigenaar van het hotel de 1' Espérance aan het station. Dat was een goed zaakje en de boerin begon met de grootste zorg de eieren in de mand te rangschikken. Hoeveel ben ik u schuldig vroeg de de man. Dertig francs, antwoordde de boer in. Wilt ge me iemsnd meegeven, wien mijn meester in het bötel betalen zal, dus vroeg bij verder. Met het grootste genoegen, antwoordde de boerin en gaf haar 11-jarig dochtertje mede. De onbe kende liet het kind aan de deur van het hotel wachten, terwijl hij binnenging. Hij bestelde een glas bier en kwam daarna terug, terwijl bij tot het meisje zeide Mijn patroon vindt de eieren prachtig, bij. wil er nog wel een honderd bij hebben. Ga ze eeus gauw voor me halen. Het meisje liet zich dit geen tweemaal zeggen en was binnen een kwartier te rug, doch in het hotel begreep men niets van de zaak. De man had zijn slag gesla gen ea was er intusschen met zijn 400 eieren van door. De politie doet ijverig onderzoek. Men ziet bij de fruithande- laren dikwijls appelen en peren uitgestald van buitengewone grootte. Om zulke sma kelijke vruchten te verkrijgen, gaat men als volgt te werk: Men zoeke aan een krachtig ontwikkelden appel- of peren boom, eene mooie, gave vrucht uit, die goed aan de zon is blootgesteld. Die vrucht doet men zoo mogelijk met het uit einde van den tak in een wijdbuikige flesch met wijde opening. In die flesch giet men een weinig water op die wijze, dat de vrucht daarboven hangt, zonder het aan te raken. De flesch moet ver nieuwd worden, naaimatehet geabsorbeerd wordt. Hiermede eenigen tijd voortgaande ongeveer twee weken verkrijgt men een vrucht, die dubbel zoo groot is als gewoonlijk. In Frankrijk behalen de mooi ste exemplaren den kolossalen prijs van twee en een halve francs per stuk. Wij achten het niet onbelangrijk met het oog op den aanstaanden vruchtentijd, hierop opmerkzaam te maken. Yoor de groote wereld" tentoonstelling te Parijs in 1900, z°ekt men reeds ijverig naar iets, wat, even als de Eiffeltoren op de laatste tentoonstelling (iu 1889) en een bestuurbare ballon op de tentoonstelling te Antwerpen in 189^ bijzondere aantrekkelijkheid zal hebben, en het brandpunt (clou) der tentoonstel ling zal vormen. Eerst had men het plan om door een renzentelescoop de maan dicht bij de aar de te brengen, maar men is daarvan te ruggekomen, en zal nu eene kuustzee ma ken. Tot dit denkbeeld, afkomstig vau den is zoo Jacob is het ook te w.ten gexomen vau,——

Schager Courant | 1893 | | pagina 2