Gemengd Nieuws. PLAATSELIJK NIEUW 8. Gekozen, de heer Joh. M. Koel man met 137 stemmen. Burgerlijke Stand. Gemeente Schagen. Gemeente Zijpe. Gein. Anna Paulowna Gera. Ilarsingerliorn. Gein. Haringkarspel, helaas maar al te vaak terecht moeten staan dezulken, die staatkundige misdrij ven hebben gepleegd, of misdrijven, welke aen staatkundigen zelfkant hebben. Staat dan de am'oteDaar van bet openbaar minis terie tegenover hen met die hoogheid, die reinheid, die passen aan zijn ambt, wan neer hij kort te voren hen of hun rieh- tingsgenooten in vergadering of pers met felheid heeft bestreden wellicht hen heeft bestookt met min edele wapenen, gelijker zelden, wanneer de opening der stembus te wachten is, ongebruikt blijven? In het algemeen mogen deze vragen overbodig schijnen. Want gelukkig slechts bij uitzondering doen de leden var, het corps ambtenaren, waar over ik het hier heb, datgene waarvan zij mijns inziens zich te ont*"v-J-" bakhui. L m -- "sonderingen ten deze zie ik met leedwezen en niet zonder bezorgd heid. Een is hier reeds één te Teel. En laat het mij zeggen het is er met na me ééo, die deze opmerkingen mij in de pen geeft mr. Jolles, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. Wat ik beweer, is, dat de functie van verkiezingsagent niet voegt aai) een man, bekleed met een ambt ala dat van den heer Jolles. Over de vraag, ol de regee ring hem behoorde te beduiden, die fnnctie niet meer te vervollen, kunnen de gevoelens verschillen. Onder het opschrift ,Algemeene Kennis", virdt men in de Standaard een artikel, waaraan wij het volgende ont- leenen »In onze dagen wordt bij elk wel opge voed en ontwikkeld mensch, man en vrouw, het bezit ondersteld van zekere ^algemeene kennis". „Wij zouden willen, dat men met die yalgemeene kennis" minder hoog liep. Yooreerst, wijl zij toch in den grond der zaak zoo weinig degelijks biedt. In de praktijk voert ge er meest bitter weinig mee uit. Wie niet meer dan algemeene kennis heeft van mechanica of van minera logie, zal zelfs geen locomobile voor een heimachine kunnen bedienen, of een dia mant van een stukje geslepen gla» onder scheiden. Voor enkelen 't is waar is die algemeene kennis behoefte, het terrein waarop zij zich moeten bewegen. Maar wat doet de meerderheid er mee Verschaft zij de nood onzes tijds stelt die prozaïsche vraag voorop een bestaan, een werkkring Op elke aanvraag om werkkrachten overtreffen de aanbiedingen verreweg de geschiktste plaatsen. En dan behaalt vak kennis den prijs. Ja het ia opmerkelijk, hoe juist de algemeene kennis de groote grief der vakmannen en patroons tegen het jongere geslacht is. Ze weten van alles maar ik kan ze niet gebruiken voor mijne zaken, zegt de patroon. Trouwens, Dr. Van Gheel Gildemeester sprak het onlangs in de patroonsvereeniging uit, dat, wat werk verschaffing aan arbeiders batreft, ook zij »die van alles kennen', de minst bruik bare zijn. De verstandsinrichting, het intellectua lisme, de vergoding der wetenschap heeft het hier bedorven, vooral voor de kleine burgerij, die er „inliep". Zij nu moet geholpen, als vaak het meest lijdend, ook als gansch onmisbaar element. Hoe dat kan 1. Heb den moed te breken met het geloof, dat men zonder Franscb, piano muziek en algebra geen beschaafd en ont wikkeld mensch kan zijn. Denk aan de jongejuffer, wier groote geleerdheid plotse ling bleef steken bij onderwerpen, wier namen met de letter S of een latere be gonnen. Zij had het ^Woordenboek van knusten en wetenschappen" nog maar tot S bestudeerd 2. Sterk u bij dit geloof door de wetenschap, dat de man der wetenschap toch zeer goed weet, hoe weinig die alge meene kennis zegt. Hem is het bekend, hoe ontzaggelijk een werk het bijvoorboeld is, alleen maar te weten wat over godge leerdheid, rechtsgeleerdheid enz. is ge schreven laat ataan het te verwerken. 3. Moet onze Christelijke school vooral trachten te geven wat het leven vereischt; het is minder nog de vraag of onze jon gens en meisjes hun wereld verattaD, dan wel of ze leeren hoe er te door komen. De gewone lagere school heeft natuurlijk haar aangewezen arbeidsveld. Doch althans voor al wat verder ligt, zij de leus, bezuiniging, beperking tot het eerste maar ook hoog- noodige, 4. Zouden wellicht lichamen als Pa trimonium en de Patroonsvereeniging het oog kunnen richten op vakscholen Als Engeland die noodig acht, dan wij althans ook, mits practische, zonder geleerdheid, maar gebrnikbare krachten vormend. Ten slotte roepen we allen ouders toe: Hondt op het zoo mooi te vinden als uw kinderen »knap" zijn, want bruikbaar is meer waard. Als een jongen precies weet, wanneer elk Romeinsch keizer is begraven, is dat heel knap, en kunstvaardig is het meisje, dat Weber's Désir onbe rispelijk speelt. Maar als straks de man #hinaus ins feindliche Leben" moet, en de vrouw met zeker geld moet rondkomen - zonder algebra dan is nog iets anders noodig." De liberale part ij in Duitscbland heeft een groot verlits gele den door den dood van het bekende Rijksdaglid, den chemicus, dr. Friedrich Witte te Rostock. Roompoeder, een middel, dat aangewend wordt om melk tegen zunr worden te bewaren, is eigenlijk niets dan gezuiverde soda of koolzure na- troD. Door zooveel in 1 Liter melk te d^en als er op de pnnt van een mes kan liggen, wordt deze voor zuur worden be veiligd. Ook melk, die al een weinig zunr geworden is, (goor, zooals men zegt) kan men na er het roompoeder in gedaan te hebben, koken, waarna zij haar goeden smaak weder herkrijgt. Om houtvlekken uit waschgoed te verwijderen. Door het was- scben in een nieuwe kuip ontstaan soms bruine of gele vlekken in het goed. Om die weg te maken, losse men een theelepel wijnsteenzuur in 1 Liter water op, legge er het bevlekte in en wassche het na 24 uren uit. Na nog het goed deze zelfde bewerking te hebben doen onder gaan is het van vlekken gezuiverd. TeSaintGilles heeft een vader zijn zesjarig zoontje, dat geen prijs op school had gekregen, zoodanig afge ranseld, dat het arme kind in levensge vaar verkeert. Een vermakelijkegeschie- denia, die zeer leerzaam is voor candida- teu voor den Rijksdag, welke om de stem men verlegen zijn, wordt uit een der zui delijke kiesdistricten gemeld. In dit district kwam de candidaat der nationaalliberalen, een hooggeleerde profes sor, 's avonds laat in een dorp aan om een redevoering te honden. De Kiezers waren reeds in de zaal bijeen, waarbeen zich de candidaat spoeden wilde, toen hij de waardin met tranen in de oogen in den hof tegen kwam. Hij vroeg naar de oorzaak der droefenis en onder hevig snikken ver nam hij de woordenymijn zeug, mijn mooie zeug ligt op sterven Reeds krijgt de knecht bevel om in te spannen en den veearts te balen, als de candidaat vraagt het beest te zien. Hij wordt naar den stal gebracht, waar de zeug, zich krimpende van de pijn,in barens weeën ligt. De professor ziet, dat hij hier met een zeer normaal geval te doen heeft, trekt zijn jas nit, stroopt zijn hemdsmouw op en na zich van de noodige werk tuigen voorzien te hebben, brengt hijeen, twee, drie, vier biggetjes te voorschijn. Onder de warme dankbetuiging der waar din bereikt de professor de vergaderzaal, waar het bericht zijner heldendaad hem reeds vooraf is gegaan. Veel woorden be hoeft onze candidaat niet vuil te maken want hier krijgt hij toch iedere stem. In triom voert hij de kiezers naar den stal, waar hem talrijke ovaties gebracht worden. Het dorp behoort hein voor eeuwig en al tijd! Te Nuenahr verloor dezer Jagen een bediende van een der badhotels het leven, doordat hij een bal wilde halen, die op de steenen plaat lag, welke de groo te bron omgeelt. De fraaie geneeskrachtige bron ia door een bloemperk en hooge loodrechte muren ingesloten, terwijl de trap die Daar beneden voert met twee deu ren voorzien is. Het bassin is dus wel van boven af te zien, doch niet voor het pu bliek toegankelijk. De lichtzinnige man, moest, om den bal te kannen grijpen, van den muur af in de ruimte springen die geheel met koolzuur, dat uit den bron op- slijgt, gevuld is. Op deze plaats stikte hij, terwijl hij trachtte langs een plank weder naar boren t« klimmenmen vond zijn lijk op de plank liggen en kon het niet zonder gevaar wegbrengen. Alarmklokken en stno na fluiten wekten Donderdagnacht de bewo ners van de stad Pueblo in Colorade (V. S.) om hen te doen zien, dat door een wolk breuk de rivier Arkansas eu de Eountain Creek buiten haar oevers waren getreden. De overstrooming werd zeer ernstig en de men- schen vluchtten op de daken eu in de hoo rnen, maar vele huizen stortten in, zoodat 7 personen omkwamen. Ook werd een trein in de rivier geworpen, de stoker gedood en 3 andere personen gewond. De schade wordt voor de 8tad Pueblo, die 6 d 7000 inwoneri telt, op een kwjrt millicen dollars geschat. C h o 1 e r a-b erichten. Onder de van de Boedhistische feesten te Pooree (Britsch—Indië) terugkeerende pelgrims ko men vele gevallen van cholera voor. Men vreest te Calcutta voor overbrening de: ziekte daarheen en verspreiding over het land. In Rusland breidt zich de epidemie nit. Zoo kwamen van 9 tot 22 Juli in het gouvernement Podolië 1165 ziekte-en 350 sterfgevallen voor, tegen 499 en 122 in de daaraan voorafgaande week. In de pro vincie Orel waren deze verhoudingen 234 en 91, tegen 148 en 52; in Tula 77 en 19, tegen 31 en 8. In Moskon zelts hadden ia de week eindigende den 22sten Juli, 72 ziekte-en 21 sterfgevallen plaats. De epidemie komt ia lichten graad voor in de gouvernementen Yiatka, Kazan, Riazan, Sim bi rek en Ufa. Voor liet hof van assises van Turn stond dezer dagen te recht ze ker Veyrios die den 19den Maart j.1. zijn vader te Brugnac vermoordde, onder de navolgende zeer verzwarende omstandig heden De beklaagde had zijn vader in den stal geroepen, hem verzoekend een oxshooid mede op te lichten, waarvan de bodem gedeeltelijk was ingeslagen. Toen de grijsaard zich voorover boog om aan het verzoek te voldoen, greep de zoon hem beet en duwde bem met bet hoofd naar beneden met geweld door den ingeslagen bodem in liet vat. Vervolgens om hem te beletten er nit te komen, zette de ontaar de zoon het vat weer met kracht op den grond, er een zwaar blok opleggend, zoo dat het den grijsaard onmogelijk was zich te verroeren. Drie dagen en drie nachten lang bleef de ongelukkige in deze positie verstoken van voedsel en licht. De zoon was en bleef doof voor de smeekbeden van den ongelukkigen Y eyrios en eerst 's Woensdags lichtte hij het vat op, doch slechts om zijn vader te worgen, toen hij hem met barbaasche woestheid de keel toekneep. Ondervraagd, bekende A eyrios niet eer, dan na gecofronteerd te zijn met zijn vrouw, die ter verontschuldiging van haar man mededeelde, dat de oude zoo onhandelbaar was. Het verder onderzoek der zaak daarentegen bracht aan bet licht, dat de oude Veyrios een zeer goedaardig karakter bezat en dat hij zelfs zijn zoon nog voortrok boven zijn dochters. Het bleek verder, dat de zoon zijn vader nog al eens mishandelde en hem zelfs vaak zijn eten onthield. Veyrioi had in 1888 reeds voor het hof van assizes terecht gestaan. Toen werd hij beschuldigd aijn 72jaiige tante ver moord te hebben, doch dank een ralibi", bijgebracht door zijn vader, thans zijn slacht offer, werd hij vrijgesproken Ter te rechtzitting gaf beklaagde valschelijk voor door zijn vrouw te zijn aangezet tot het plegen van het misdrijf, dat bleek ge heel onwaar te zijn. Onder de stuk ken van overtuiging bevond zich ter te rechtzitting o. a. het vat waarin Veyrios was opgesloten geweest deze zaak duurde tweeda- gen. Daarna werd de vadermoordenaar ter dood vereordeeld. Het moge zeer onwaar schijnlijk klinken, dat zijde zou bereid worden uit hontpap, toch is dit inderdaad mogelijk. De eer der uitvinding komt toe aan den heer De Chardonnet. Hontpap, zooals bij de papierbereiding gebruikt wordt, wordt eerst gezuiverd met een znur en gedroogd in alcohol, daarna opgelost in f-en mengsel van zuiveren ether en alcohol. Deze oplossing, een kleverige taaie stof, wordt in een vat gestor!, waar ze onder hoogen druk door een filter wordt gedreven om in een buis te komen. Aan de opper vlakte dier buis zijn vele glazen buisjes ingevoegd, die in een fijne punt eindigen, waaruit de oplossing in diaadvorm te voor schijn komt. De draad wordt nu in water van de ovarvloedige alcohol en ether ontdaan en komt daarna iu een ammonia- bad, wairdoor ze minder ontvlambaar wordt. Men gelooft, dat deze zijde een groote toekomst te gemoet gaat. Tot welke treurige en o n - zinnige dingen, zoo schrijft het Homoeopa- tisch Maandbladde officiëele geneeskunde aanleiding geeft, werd onlangs weer bewezen door de veroordeeling tot 10 mark boete van den heer Paasch ta Hamburg, die ge durende de schrikkelijke cholera—epidemi van verleden jaar door homoeopatische behandeling het leven van meer dan 3000 menschen gered beeft. Dat het Landge richt in bet vonnis zijn leedwezen uitsprak, genoodzaakt te zijn een man te veroordee- len, die zich met zooveel zelfverloochening aan het grootste gevaar had blootgesteld, en zoovelen van den dood had gered, ge tuigt zeker van het gezond verstand dpr rechters, maar is tevens een bewijs van de onzinnige wetten, die tot dergelijke veroordeeliugen noodzaken. Eene nieuwe methode wordt opgegeven voor het bewaren van bloemruikers. Eerst besprenkele men den ruiker een weinig met frisch water en plaatse hem dan in een vaas waarin zeepsop. De ruiker moet eiken morgen uit het zeepsop worden genomen en enkele mi nuten in frisch water worden gelegd in schuinen stand, met den steel omlaag. Daarna besprenkele men de bloemen weer zachtjes met water, plaatse den ruiker weer in het zeepsop en naar men zegt zal hij dan even frisch zijn als toen de bloemen pas waren geplukt. Om de drie dagen moet het zeepsop worden vernieuwd. De bloemen moeten een maand lan g goed blijveu. Gezondheidsregelen bij hersenarbeid. Het meuschelijk lichaam kan wel een duw velen en van zijn her senen mag men wel wat eischeD, meenen velen en zij werken er dan maar op los zoowel tot een goed doel als voor min der goede doeleinden. Een tijd lang ver dragen de hersenen dan ook die eischen, totdat ze zwak worden en hun vroegere werkkracht verliezen. Dan tracht men dit te verhelpen, drinkt phosphor-wijn en neemt meer dergelijke middelen, die na tuurlijk niets geven. Ten laatste moet men tot het eenig afdoende middel zijm toevlucht nemen, n.1. ontspanning. Reeds veel heeft men over de gezondheidsleer des geestes gesehreven, vooral sedert het bleeke spook der zenuwzwakte bij ons rondwaart. Toch is het nu de tijd, wedsr enkele gezondheidsregelen in herinering te brengen voor hen, die met de hersenen arbeiden- Gelijkmatige prikkelingen vermoeien ons, zoo worden de hersenen evenzeer vermoeid, wanneer ze voordurend op een en dezelfde wijze werkzaam zijn. Daarom is de eerste gezondheidsmaatregel voor het hoofd, dat men voor genoegzame afwisseling zorg draagt. Ieder orgaan vaD ons lichaam heeft na deD arbeid rust noodig, opdat het zich oDtspannen kao. De hersenen moeten dus evenzeer in voldoende mate ontspanning hebben. Die ontspanning wordt echter niet in den schouwburg of in 't koffiehuis ge Ton den. De moede hersenen ontspannen zich in den slaap en daarom moet hij, die wetenschappelijken arbeid verricht, in de eerste plaats voor voldoende slaap zorg dragen. Anecdoten, dat beroemde man nen aan drie of vier nren slaap genoeg hadden, mogen geen maatstaf zijn. In den regel moet de dnnr van den slaap langer zijn, op zijn minst 7 of 8 uur. Treurig ziet het er uit met dengenen, die aanhoudend zeer ingespanneu moet werken hij is spoedig uitgeput. Hij moet trachten die opgewondenheid te vermijden, te onderdrukken. Bij intellectueelen arbeid behoort ook zelfbeheersching en rust. Doch dit is niet alles. Een gezonde geest leeft slechts in een gezond lichaam en ook daarvoor moet gezorgd worden. Doelmatige voeding, gymnastiek, bewe ging in de frissche lucht mag niet achter wege gelaten worden door hem, wiens beroep bem noodzaakt, veel in hnis te zitten. Wat bet lichaam goed doet, verfrisebt ook den geest. Doch ook gedurende den geestes-arbeid moet er rekening gehouden worden met de behoeften van het lichaam. Zitten of staan is in den regel de vraag, die men zichzelven doet. Noch het een, noch het ander, is het antwoord; want het voortdn- rend zitten is nadeelig, en het aanhoudend staan eveneens. Hierbij moet dus ook af wisseling Z'jn, Men moet voor het gan- sche lichaam zorg dragen, van het hoofd tot de voeten, opdat alles in behoorlijke overeenstemming blijft. Ziedaar de voornaamste gezondheids maatregelen bij hersenarbeid. Nooit mag die jaren lang onafgebroken voorgezet worden. Eens per jaar dient er ontspanning te zijn. Gebeurt dit niet, dan gaat men wel niet terstond achteruit, maar meent men alle inspanning te kunnen uithouden, dan vergeet men dat de geest niet meer zoo frisch en helder is als vroeger. Men on dervindt het later door de kritiek van an deren en dan is het dikwijls te laat. Y. B. v. A. Wijlen mevr. Boucicsn,wed. van den stichter en eigenaar der groote magazijnen „Au bon Marché" te Parijs, had een groot deel van haar vermogen aan de openbare armenzorg vermaakt onder be ding, dat ook drie toevluchtsoorden voor ongehuwde moeders zonden worden gesticht in de omstreken van Rijssel, van Rouaan en van Chalon-sur Saone. Twee dier in richtingen zullen binnenkort geopend wor den: één te Moint-Saint Agnan bij Rouaan welker bonw en inrichting 151.000 francs kostte, en één te Roubaix waarvoor 156.000 francs zijn besteed. Zij zullen ieder van 50 tot 70 Terpleegden kunnen bevatten. Meesters straf. „Foei,' zegt de ondermeester, „meisjes, die samen vechten! Daarvoor zal meester je zeker straffen." De beide schuldigen, mooi Klaartje en leelijk Aaltje, keken elkander aan. Aaltje zegt: „wees maar gerust! ik zal de schuld wel op mij nemen; ik was het ook, die begon." Met een blik vol verachting ziet mooi Klaartje op haar neer. Een cogenblik later staat de bovenmees ter bij haar. „Wat hoor ik, heb jelui sa men gevochten?" vraagt hij. Mooi Klaartje schudt haar goudblonde lokken naar achter en kijkt hem met haar groote blauwe oogen, die van toorn flik keren, vlak in het gelaat. Meester heeft schik in het mooie kind met die fijnge- vorrade gelaatstrekken. Wat is er gebeurd, Klaartje?" vraagt hij vriendelijk. „Dat leelijke, mismaakte kind,' zoo barst mooi Klaartje los, «kwam met haar viezen mond mij kussen; zij sloeg de ar men om mijn hals en scheen mij niet te willen loslaten. Toen heb ik haar in het leelijke gelaat geslagen en gekrabd, en dat zag de ondermeester.' Langzaam keerde do meester zich af en keek Aaltje aan. Ja, zij was leelijk, het arme kind, dat daar nu zat te snikken met hoog- roode kleur. Pokdalig, met kleine oogen en breeden neus, en ach! kreupel bovendien. //Zeg Aaltje waarom heb je Klaattje gekust?" vroeg hij. „Och mijnheer, snikte zij zacht, „zij is zoo mooi als een enge! en ik ben zoo leelijk, ik kon mijn oogen niet van haar afhouden, en toen ach mij kust niemand! Ik kreeg toch zoo'n begeerte om haar te kussen. Msar'", vervolgde zij weenend, „Klaartje behoeft niet bang te zijn; ik zal het nooit, nooit weer doen. Straf haar niet, 't was mijn schuld; maar ik beloof het u, ik zal het nooit weer doen.' Toeu trad de meester op haar toe en gaf haar op elke wang een zoen. Y rij gevolgd. {Nieuw Leven.) Volgensde laatste berich- ten nit China, te San Prancisco ontvangen, heerscht er hongersnood iu de Provincie Shanci. Ouders verkoopen hun kindaren voor twee dollars per stuk, liever dan de kindereu van hoDger te zien sterven. Dui zenden menschen liggen uitgeput bij de wegeD. De overblijvtnden voeden zich met het vleesch der lijken en versliuden het als uitgehongerde wolven. Driemaal werd beproefd, om een Itali- aansch Ronmsch-Katholiek missiehuis in brand te steken en de verbittering tegen de vreemdeling is groot. T w e e k a n t o n w e r k s te r s t e Parijs, Julie Richer en Marie Dufer, 17 en 15 jaar oud, kregen Dinsdagavond, waarom weet men niet, twist, en besloten dien ie beslechten, door eens moedig saam te vechten. Zjj spraken af, elkaar te mid dernacht op een aangewezen plaats daartoe te ontmoeten, elk met een lang mes ge wapend. Zoo gezegd, zoo gedaan. Schelden de gingen zij elkander te lijf. Julie kreeg een snede over dun neus, stortte zich in blinde woede op Marie en bracht haar zes steken toe. Zij viel, maar trof nog de ande re in het oog. Nu kwamen een paar agen ten voorbjj en brachten het tweetal naar een hospitaal. De zwarte pokken moeten te Gera m verontrustende mate heerschen. In een woning kwamen acht gevallen voor. De ziekte kreeg groote uitbreiding, door dien men de eerste gevallen geheim hield. Het graan staatin Enge" land buitengewoon goed. In Huntingdon" shire is het zelfs op sommige plaatsen 61/» voet lang, eene ongekende hoogte. Waar de boeren wat laat gezaaid hebben, staat hef graan wat minder goed. De laatste regen» hebben den wortelen en aardappelen goed gedaan en men hoopt dit najaar nog een goeden hooioogst te hebben. The Pioneer Mail bericht dat dr. Haffkine in de residentie Simla in Voor Indië, waar de cholera endemisch is, voort gaat inentingen te verrichten en dat dr. Conoingbam een der eersten is geweest die de inenting heeft onderp an. Schagen, 2 Augustus 1893. De uitslag der op Dinsdag 1 Aug. alhier gehouden stemmingen voor de vacaturen in den gemeenteraad, is als volgt a. Herstemming tusschen de H.H. lleyligers en Koelmanwit stembriefje Ingeleverd 183 briefjes,9 van onwaarde. De heer Reylxgers verkreeg 37 stemmen. b. Yrije stemming, vacature Zijdewind rood stembriefje, ingeleverd 184 briefjes, waarvan 3 van onwaarde. Herstemming moet er plaats hebben tusschen de Heeren: CJ. A. Hoog- schagen, die 84 en II. JJoeye, die 77 stemmen verwierf. Verder waren uitgebracht op de H.H: C. N. Vlaming 7, Heyligers 3, W, Frans, Koelman en A. Koster 2 en Verhoeff, Bijpost, de Voer en W. Kerkmeer l stem. Ingeschreven van 28 Juli - 1 Aug. 1893. Geboren: Geene. Ondertrouwd Teeke van der Meer jm. oud 29 jr. wonende te Beemster en Neeltje de Haan jd. oud 24 jr. wonende te Schagen. Getrouwd: Geene. Overleden: te Nieuwe Niedorp Cornelis Stam oud 2 maanden. Ingeschreven van 21 28 Juli 1893. GeborenNicolaas z. v. Willem Praat en Naatje Bekker. Johannes Jacobus, z. v. Jo- hannes Dapper en Aatje Groot. Jacob, z. v. Klaas Nieuwland en Maartje Stam. Ondertrouwd: Pieter Delver,j.m. Schipper 26 jr. te Zype en Maartje van Savoyen, j. d.' zonder beroep, 19 jr. te Callantsoog. Getrouwd: Geene. OverledenAnthonius Jacobus Swaerts, 68 jr. Ecbtgen. van Neeltje mooyboer. Thya Smit. 4 m. z. v. Simon en Geertje Fransen, Ingeschreven van 1-31 Juli 1893. GeborenGrietje d. v. J. Voorthuizen en D Smit. Arie z. v. G. Dekker en G. Brak.Guur- tje d. v. J. Stammes en A. Kreyger. Bauke z. v. D. Zon en M. Schuitemaker Cornelis z. v. J. Blaauboer en J- Smit- Aris z. v. A, v. Stipriaan en D. Lanser. Jan z. v. W. Borst en M. Nieuwenburg Jansje d. v. J. Blaauboer. en T. Spaans. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenPieter Rietvink 20 jr. z. v. W. Rietvink en J. Heere. Cornelisje Boon 41 jr. Echtgen. v. H. Swierts. Nicolaas Nap 7 weken z. v. N. Nap en A. Kos. Grietje Kramer 66 jaar wed. van G. Bachma wonende te Warder Maartje Wagemaker 54 jr. Echtgen. van A. Goudsbloem. Inheschreven van 1—31 Juli 1893. Geboren: 7 Juli. Hermanus Hendricus, z. v. Nicolaas Dubbelman en Aaltje Coster, 8 dito. Geertruida, d. v. Pieter Stins er Geertje van der Oord, 9 dito Pieter z. v, Klaas Lief hebber en Grietje Oom. 27 dito Dieuwertje d. v. Maarten Kuiper en Tryntje Kuiper. 30 dito Maartje, d. v- Roelof Keppel en Elisa- beth Leijen Ondertrouwd en getrouwd: Jan de Graaf en Dina Vlaar. Overleden: 5 Juli Maartje Bos, oud 72 jaren echtgen. van Dirk Schenk. 16 dito. Cornelis Bood oud 74 jaren, wedn. van Neeltje Visser 26 dito. Tryntje Clay oud 18 j. d. v. Gerbrand Clay en Antje Bulk. 28 dito Tryntje Blom. oud 65 j. echtgen. van Teunis Swaag. Ingeschreven van 1 31 Juli 1693. Geboren 16 Juli. Jan. z. v. Jacob Klerk en Mary tje Roos. 20 dito Aafje d.v, Pieter Mees ter eD Aaije Paay. 21 dito, Jacob, z. v. Jan Broersen en Bregje Bakker. 27 dito. Maria d. v. Cornelis Rentenaar en Rensje de Geus. 28 dito, Willem z. v, Jan Stoop en Grietjo Schilder. 30 dito. Lourens Johannes, z. v, Jo hannes Poland en Marytje Ruyter. 29 dito Jacob z, v. Cornelis Dekker en Antje Zut, 29 dito Eva Cornelia, d. v. Pieter Kossen en Antje Schouten. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: 2 Juli, Jan Borst jm. oud 24 jr. te Oudkarspel en Elizabet Snooy jd. oud 23 lr. ie Haringcarspel. Overleden: 13 Juli, Elizabeth Rezelman oud 2 weken 29 dito. Cornelis Schoorl oud 80jr. ecbtgen. van Sjjtjo vaa der Busse.

Schager Courant | 1893 | | pagina 7