Donderdag 17 Augustus 1893. 37ste Jaargang No. 2752. d De weipan liet noodlot. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCIIAÖE1Ï, Laan, II 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van l tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5cts Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente S c h a g e n. Bekendmakingen, p ateTtEN. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. kosteloos onderricht in den WAPENHANDEL Binnenlandsch Nieuws. AUeieei Nieuws-, AlralÊlliê- Lülllllll De INHOUD van het Geïllustreerd Zondagblad van No. 34 is als volgt: Keizer Wilhelm (met portret).De doch ter van Lovetski (geïllustreerde novelle naar het Engelsch (met vier illustratus). Een hachelijk incident (illustratie). De oorspronkelijke bewoners van het vijfde we relddeel, (met twee illustraties). Por tret schilderen h la minute, (met vier illustraties). Een doeltreffend middel. Puzzle. Voor slapelooze nachten. Anecdoteproeve No. 20. Voor de huis houding. Oplossing Prijsraadsel LVI. Uit het jaar 1848. Doof of blind? Middel tegen schipbreuken De uitvin ding van de spreekbuis, (met 2 illustraties). Nieuw Prijsraadsel van LIX. Alles in rook vervlogen. Het kon toch nog erger, (met illustratie). Als die eens het werk staakte. De haarmarkt te Motlans. Een beleefde uitnoodiging (met illustra tief) Goed gemeend. De eerste geïl lustreerde Engelsche roman. Schaak rubriek Mededeelingen. De Burgemeester a. i. van SchageD, brengt ter algemeene kennis, dat de paten ten, aangevraagd in de maand Mei j.1. tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen, sterke drauken en bieren en koffiehuishouder, voor het dienstjaar 1893/94, ouder overlegging van het aan slagbiljet, waaruit voldoening der helft van den aanslag blijkt, ter gemeentesecretarie door belanghebbenden kunnen worden af gehaald op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, den 11 Augustus 1893. De Burgemeester a. i. voornoemd, W. A. HAZEU. PATENTEN. De Burgemeester a. i. van Schagen, brengt ter algemeene kennis, dat de paten ten, aangevraagd in de maand Mei j.1. voor het dienstjaar 1893/94 ter gemeentesecre tarie door belanghebbenden kunnen worden afgehaald vanaf Zalerdag den 12en tot en met Vrijdag den 25en Augustus a. s. des FEUILLETON. 13 Roman van Curt Hoffmeister. (Verlalingsrecht Yerzekerd.) XX Een uur later liet Maitland zich bij me vrouw von Prachwitz aandienen. Zij was niet weinig verwonderd over dit bezoek en toen hij binnentrad, trof baar zijne sprekende gelijkenis met Wolfgang. Beleefd, maar in zekeren mate afgemeten, ontviDg zij hem, en nadat zij hem verzocht had, plaats te nemen, vroeg zjj, aan welke gelukkige om standigheid zij de eer van zijn bezoek te danken bad. .Vergeef mij, mevrouw, dat ik u lastig val,* begon Maitland. .Ofschoon ik bet noodig achtte, uit het oogpunt van wel- voegelijkheid, mij bij u te laten aanmelden, zoo geldt mijn bezoek toch eigenlijk een jonge dame, die zich tegen woordig onder uwe welwillende bescherming bevindt. Ik bedoel mejuffrouw Rettberg." Mevrouw von Prachwitz bezat tegenwoor digheid van geest genoeg, om hare verba zing te verbergen. .Mejuffrouw Rettberg deed mij wel het genoegen, een paar dagen bij mi) door te brengen," antwoordde zij op drogen toon, .maar zij heeft mij heden verlaten." Ofschoon Maitland den schijn van onver schilligheid trachtte te bewaren, zoo lag er toch een zekere scherpheid in zijn tooD, terwijl bij antwoordde: .Dan veroorloof ik mij, mevrouw, u om mejuffrouw Rettberg's adres te verzoeken." „Tot mijn spijt ben ik niet in de gele genheid geweest, aan nw verroek te vol doen,* was het beleefde antwoord. „Mag ik bescheiden vragen, ot uw afwij zend antwoord een bijzondere reden heeft, dan, of u bet verblijf der jonge dame zelve onbekend is Daar ik voor mejuffrouw Rettberg zeer gewichtige berichten heb, zoo is bet bepaald nocdig, dat ik haar adres ontvang." „Ik beken," antwoordde mevrouw von Prachwitz, „dat ik u de gewenschte inlich ting niet kan geven, omdat de juffrouw mij verzocht heeft, niemand te zeggen, waarbeen zij vertrokken is." „Maar met ie wetenschap,antwoordde Maitland, „dat aangelegenheden van den voormiddags van 9 tot 12 ure, de inval lende Zondagen uitgezonderd. Schagen, den Hen Augustus 1893. De Burgemeester a. i. voornoemd, W. A. HAZEU. JACHT. De burgemeester a. i. van Schagen brengt ter algemeene kennis het navolgende De Commissaris der Koningin in Noord- Holland, Gezien het besluit vau Gedepu teerde Staten van Noord-Holland dd. 26 Juli 1893 no. 67 Gelet op artikel 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87 Brengt ter kennis van belanghebbenden lo dat in Noord-Holland de jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 2 September 1893, met zonsopgang 2o dat de jacht op fazanten zal wor den geopend op Maandag 2 October 1893, mede met zonsopgang 3o dat de korte jacht dagelijks met uitzondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeen te van Noord-Holland worden aangeplakt. Haarlem, den 2den Augustus 1898. De Commissaris der Koningin voornoemd, get. SCHORER. De Burgemeester a- i. voornoemd, W. A. HA2EU. Alle jongelieden, die den leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en den militieplich- tigen leeftijd nog niet hebben overschreden, kunnen na de loting voor de Nationale Mi litie ontvangen in de Gemeente hunner inwo ning of in een naburige Gemeente. Zij, die aan dat onderricht wenschen deel te nemen, behooren zich zoo spoedig mogelijk en uiterlijk voor 8 September as. aan te melden ter Secretarie der Gemeente, waartoe zij behooren of der naburige ge- teedersten aard, bij welke haar broeder is betrokken, in mijne hand berusten, zou ik toch meenen, dat zij ten mijnen gunste wel eene uitzondering gemsakt zou hebben. „Zij; heelt hot niet gedaan," antwoordde mevrouw von Prachwitz droogjes, ,en daar om kan ik bet ook niet op mij nemen, eene uitzondering te maken." „Neen, mevrouw, dat kan ik u niet toe geven,* antwoordde Maitland koel,ik zou veeleer gelooven, dat gij met betrekking tot mijne maatschappelijke positie zoDder be denking die uitzondering ten mijnen gnnste zoudt kunnen maken." „Ik kan bot oiet, al wilde ik bet ook," morkte de dame scbouderopbalond op. „Me juffrouw Rettberg is voorloopig voor een paar dagen naar eene vriendin gereisd, wier adres ik zelve niet ken. Zij zal mij spoedig schrijven, en wanneer zij mij machtigt, u opheldering te geven over baar verblijf, dan zal ik u die tijding toezenden." De toon, op welken zij sprak, was vast en beslist, en toen Maitland zag, dat bij niets verder zou komen, nam hij op beleefde wijze afscheid. Alles, wat Maitland zooeven van mevronw von Prachwitz geboord had, berustte op waarheid. Melanio was heden afgereisd. Filicitas bad aan baar vader geschreven en hem verzocht, mejuffrouw Rettberg als hare vriendin eenigen tijd tot logee te kiezen, zijn antwoord was gisterenavond juist ge komen. Hij vroeg, of mejuffrouw Rettberg's moeder eene geboien von Baldeneck en de dochter eener tooneelspeelster was, die den tooDeelnaam Baldeneeker had gedrag» n en ruim dertig jaar gel» den in Hamburg ge storven was. Wannter dit alles zoo uitkwam, schreef bij, zou het bem een groot genoegen zijn, mejuffrouw Rettberg te ontvangen. Het was dan niet noodig, dat zij baar komst uitstelde, tot dat Felicitas terugkeerde; bij zou haar elk uur welkom beeten, zij kon blijven, zoolaDg bet baar beviel, en zij kon er van verzekerd zijn, dat bij haar in alle opzichten als zijn eigen kiüd zou behan delen. En dit antwoord had allen doen verbazen. Felicitas vond zoo groote voorkomendheid bij baar vader zoo iets ongewoons, dat zij moeielijk geloofd zou hebben, dat bij den brief had geschreven, ware het niet zijn schrift geweest. Melanie was niet minder verbaasd, bare familiegeschiedenis daaiin te vinden medegedeeld. Felicitas wilde haar vader antwoorden, dat al zijne veronder stellingen bewaarheid waren en Melauie over meente. Schagen, den 15 Augustus 1893. De Burgemeester a. i. W. A. HAZEU. B ij d e op den 15 Au g. j.1. gehoudene stemming, voor de benoe ming van een Hoofdingeland van de banne OUDKARSPEL, is met algemeene stem men herbenoemd de heer Schagen aldaar. Op Zondag3Septembera.s. zal te W1ERINGERWAARD eene hard draverij om contanten worden ge houden met paarden, uitsluitend van eigenaars uit de gemeente. Bij Kon. besluit is be- noemd tot Dijkgraaf van den ANNA- PAULOWNAPOLDER, de heer Th. J. Waller. Men schrijft uit WIERINGEN,aan de N.Rolt. Cf.: Den 14 Aug.des morgens om ze ven uur werden de bewoners van Hippoly- tushoef verschrikt door een geweldigen slag, die velen naar huiten deed snellen om te zien wat er gebeurd was. Toen bleek het dak van het koor der hervorm de kerk, dat al Lng op invallen had ge staan, was ingestort, glazen verbrijzelend, stukken van den ouden muur met zich voerend. Om tien uur kwam de gemeen te op met haren ringpredikant om gods dienstoefening te houden en het avond maal te vieren, doch onze burgemeester vond geene vrijmoedigheid het oude ge bouw voor de godsdienstoefening open te stellen, zoodat de gemeente ongesticht huiswaarts moest keeren. De burgemee ster heeft al sinds eenigen tijd gewerkt die kerk de noodige reparatie te doen ondergaan, maar hij vond daarbij niet voldoenden steun. Ben ik goed ingelicht, dan heeft de Synode nog pas de subsi die, voor het herstel dezer kerk aange vraagd, geweigerd, terwijl zij die voor eeno pastorie te Oosterland, alhier heeft toegestaan, wat toch op verre na niet zoo noodzakelijk was. Welke raadslie den de Synode daarbij hebben voorge licht weet ik nitt, maar het schijnt mij toe dat ze op een dwaalspoor werd ge leid. Doch het besluit der Synode is geen eeuige wekcu Daar Göllnitz zou komen. Melauie evenwel zeide, baar met smeekenden blik aanziende: „Ik zou lierer morgen reeds gaan." „Maar waarom dat?" vroeg Felicitas. „Mijne tante wenscht, dat gij blijft en ods naar Rügen vergezelt, waarheen ook de baron „Verzet u er niet tegen, beste Felicitas," antwoordde Melanie op diep bewogen toon. „Fr is bier in Berlijn veel, wat ik gaarne uit den weg ga." Felicitas begreep haar en verzette zich niet meer tegen haar plan. Melanie was vertrokken, en daar zij had te kennen ge geven, tegelijk een voormalige vriendin te bezoeken, zonder dat men over haar naam en woonplaats had gesproken, zoo bad Maitland ook in dit opzicht van mevrouw von Prachwitz alleen de waarheid vernomen. XXI. In bet oosten van Berljjn bevond zich in een vrij druk bezochte straat een kelder lokaal. Ofschoon er een kroeg in werd ge houden, zoo bad bet toch nog een bizonder middel van aantrekking noodig, in den vorm van een uithangbord. Niet ieder was hier welkom; wie echter gaarne gezien werd, die vond van zelf den weg naar de „Bloed worst" gelijk dit jeneverbol genoemd werd. Men daalde een stoep af en kwam in een laag lokaal met rood doek behaDgen en een zeer primitief meubilair. In eeD aangrenzen de kamer was het niet weelderiger. Een paar petroleumlampen die aan de berookte zoldering hingen, wierpen een schaarsch licht van zicb. Aan een kleine tafel zat, groepsgewijze van elkander gescheiden, een zeer boDt gezelschap. Eenige der gasten schenen, te öordeelen naar hunne kleeren, tot den werkmansstand te behooren aan de andere zijde hadden een viertal in lompen gehulde kerels een breede plaats ingenomen een derde groep bestond uit fatterig geklee- de beereD, het monocle in het oog, de fijne zwart zijden op 't boofd, keurig fijn en hagelwit linnengoed dragende. Hoe weinig zij in dit gezelschap, on der hetwelk zicb ook eenige vernetele vrouws personen bevonden, schenen te passen, zoo onderscheidden zij zich daarvan alleen door de elegante kleeding, want al deze per sonen behoorden zonder uitzondering tot die klassen van menscben, die bij de keuze van bun beroep eens voor altijd een dikke streep door het zevende get od gehaald hebben en de „Bloedworst, was een der meestbezochte. „Misdadigerskroegen* van Berlijn. Onder dia wet van Meden eu Perzen. Het zal noo dig zijn dat alle krachten worden in gespannen om deze vervallen kerk we der op te bouwen. Deze kerk heeft gee ne fondsen en hulp is noodzakelijk. Zondagmorgen werd door de politie te Den Helder het lijkje ge vonden van een pasgeboren kind, ge wikkeld in een courant en nedergelegd aan den kant van een der grachten. Onder LO PIK en JAARS VELD hebben zich in de laatste dagen enkele gevallen w.n ckolera-nostras voor gedaan, vermoedelijk ten gevolge van slecht drinkwater. De ingezetenen dier gemeente zijn door den burgemeester dringend uitgenoodigd, geen ander dan gekookt water te gebruiken. Te NEERBOSCHis dezer dagen ten huize van den landbouwer C. Janssen, aan de Broekstraat, een ge val van cholera nostras met doodelijken afloop voorgekomen. Vrijdag is dienten gevolge het huis, waarin de lijder aan die ziekte is bezweken, op last van den burgemeester van Nijmegen overeenkom stig de voorschriften der wet gedesin fecteerd. Inde barak voor cholera- lijders, te CROOSWIJK bij Rotterdam, werden verleden Vrijdag opgenomen twee personen, genaamd De B. (vader en zoon) wonende op den Schiedamschen dijk, in de zoogenaamden »Ark". Een der beide is los werkman en moet gewerkt hebben aan boord van een Spaansch schip, dat Marseille heeft aangedaun. De feaces van deze twee, worden aan een bacteriologisch, onderzoek onder worpen. De bekende musicus Al ex W. A. Heyllomis Zondag te ROT TERDAM in den ouderdom van 61 jaar overleden. De 41e algemeene verga dering der Evangelische Maatschappij zal gehouden worden te Utrecht, in het hotel Bellevue, op Woensdag 27 September. Den avond te voren, te 7 uur, zal in da Pie terskerk eene openbare samenkomst wor den gehouden, waarin prof. dr. J. J. P. groepo fijne beeren, die zicb gerust in elk voornaam restaurant „Unter den Linden" hadden kunnen vertoonen, bevonden zich flee- scbentrekkors, zakkenrollers en kwartjesvin ders die verwelkte, opgeprikte doemen be hoorden tot de nachtvlinders die schijnbaar brave handwerkslieden waren goed geoefen de inbrekers. Het gedrag dier vreemde gasten had uitwendig niets bijzonders; zij rookten, dron ken bier of jenever, praaten met elkaar of speelden kaart. Slechts weinigen van die lieden kenden el kander bij hun werkelijken naam ieder had zijn „boevennaam", want dat verbergen ach ter valscbe namen misleidde bet waakzaam oog der politie. Onder de aanwezigen werd de een toegesproken met „Aaloog", een an der met „Platbeen" eon derde kreeg den wijdschen titel van „Burggraaf", een vierde dronk op de gezondheid van den „stijven Lebmann", en eenige der gezellen, die fluis terend spraken over de „echeeve lantaarn" en de „stoomrol", verrieden door ter zijde geworpen blikken, dat achter deze karakte ristieke pseudonymen twee der „dames* zich verborgen, die het gezelschap door bare tegenwoordigheid meerderen luister bijzetten. Het gesprek werd bier luid, daar zacht, gevoerd in een taal, wolke de oningewijde met geen mogelijkheid bad kunnen verstaan. Onder de gasten, die tot de „jonkers" be hoorden, bevond zich ook een onzer be kenden. Hij onthaalde zijne vrieoden op champagne, want hoe zelfznchtig hij ook was, voor zijns gelijken huldigde hij do grond stelling, leven en leven lateD, en hij gunde hun gaarne een aandeel in de honderd gul den, welke hij beden van Maitland had ge kregen. „Goeden avond, mijnheer de assessor van Maliën," riep eensklaps een stem achter hem, terwijl er een hand op zijne scbouderB werd gelegd, „wanneer aanvaardt gij uw groote reis over den oceaan Verrast keerde Rett berg zich naar den spreker om, die juist het lokaal was binnen getreden. Hij was een be daard, zeer groot en sterk gebouwd vijftiger met grooten grijzen ringbaard en grijs haar. Zijn oogen lagen verscholen ondtr vervaar lijke wenkbrauwen en achter een blauw bril letje. De grijze vilt-hoed, de lichte, openge slagen demi en zijn verdere kleediDg was van de kostbaarste stof. Verbaasd en verbluft keek Rettberg den vreemde aaD, die omtrent zaken, van welke zijn meest vertrouwde vrienden alleen iets afwisten, zoo goed onderricht scheen. Valeton Jr. het woord zal voeren. Deze godsdienstoefening zal worden opgeluisterd door een koor onder leiding van den heer M. W. Petri. Onder de voorstellen ter behandeling komt er een voor van het departement Utrecht: *De algemeene vergadering mach tige het hoofdbestuur tot het uitschrijven van eene prijsvraag omtrent de zedelijke beginselen, alsmede omtrent den aard en den invloed der werkzaamheden van de Jezuïeten." Van het departement Nijmegen „De Evangelische Maatschappij richtte zich tot de hooge regeering met verzoek den zoogenaamden pauselijken nuntius als gezant van den paus te weren." Gedachten wisseling over de geschriften van prof. Blok en graaf von Hoensbroeck over de Jezuïetenorde. Een streep door de reke ning. Een milicien te GRONINGEN ver zocht overgeplaatst te worden naar Amster dam. De ware redenen, waarom hij dat ver zocht, zal hij wel niet opgegeven hebben want bij kon toch moeielijk tot de heeren gaan en zeggen #Ik wil daar graag naar toe, omdat mijn meisje daar woont.' En dat was het geval. Gelukkig voor onzen krijgsman werd het verzoek toegestaan. Vol verwachting komt hij in Nêerlands hoofd stad aan zonder vooruit te waarschuwen, maar wie schetst zijne teleurstelling, toen hij daar zijn zielsbeminde aan deu arm ven eeu anderen galant zag wandelen. Te Bellingwoldewerd Zon- dag-avond omstreeks negen uur een moord gepleegd op het achttien-jarige meis je Grietje IJzer. De dader Enjo van der Laan, vijf-en- twintig jaar, die zijn halve leven onge veer in de gevangenis sleet om den sluik handel, vluchtte over de grenzen, Om ge gronde redenen zeker achtte hij zich daar niet veilig, keerde naar zijn lief vader land terug en werd Maandag-morgen om streeks zes uur in hechtenis genomen. De aanleiding tot den noord is een kleine woordentwist. De dader vervolgde de verslagene, die eene deur achter zich dicht trok om te ontkomen, en stak haar door de kleine opening der deur met een kolossaal mes in den buik. Onder de he vigste pijnen bezweek het meisje eenige uren later. Daar wierp de onde heer zijn hoed op de naastbijzjjndo tafel, nam zijn pruik van zijn boofd, stak don blauwen bril in zijn zak, legde de zware wenkbrauwen en den langen baard af en nu geleek hij sprekend op dien reusachtigen man, dien baron von Sturen onlangs in de achterkamer van Mozes Natbanson in gesprek met dezen bad aan getroffen. „De Ulaan 1" riep men van alle zijden, ten zeerste verbaasd door deze metba- morphose. „Een lastige jongen zeide „Aaloog* tot den „Bnrggraai", wat beteekeüde, dat de bedoelde persoon alleen hoogst gevaarlijke diefstallen voor zijne rekening neemt. De Burggraaf knikte met het hoofd. „Zal weder eeu aasje klaar gezocht hebben." Rolling of de „UlaaD", gelijk hij hier heette, nam bij het ledige tafeltje plaats, op hetwelk hij zijn boed had gelegd. Een aoder, die met hem tegelijk was binnenge treden en een lederen tasch in de hand droeg, zooais bedelaars die hebben, nam tegenover hem plaats. „Is dat uw nieuwste karakter-costuum?" vroeg Rettberg, terwijl hij naast Rolling plaats nam en een nienwe fleseh champagne bestelde. „Ja, de politie hcudt van afwisseling," antwoordde Bölling met een diepe basstem „Vanwaar komt gij „Wij komen direct van bet station, wij hebben buiton zaken gemaakt, ik en Frans," antwoordde Rolling met een blik op zijn reisgenoot. „Het is mjj aangenaam, dat ik u voor uw vertrek Dog eens ontmoet. Ei, ziet daar, met sec viert gij uw afscheid, mijn jongen? Na, prosit! Op uw welzijn in de nieawe wereld 1* Rettberg lachte geslepen. „Het program heeft eene wijziging ondergaan," antwoordde bij en vertelde, wat er tosschen hem en Maitland bad plaats gebad. Ook den inhoud van het tweede onderhoud, waarvoor hij 's avonds nog bij Maitland was geweest, deelde hij zijn vertrouwden vriend mede. Daarna was bepaald geworden, dat Rettberg morgen vroeg met baron von Sturen, precies gelijk met dezen was afgesproken, naar Bremerhaven zou reizeD, om daar op het schip bet adres van zijne zuster aan te nemen. Daar de stoomboot Southampton aan deed, zou hij van daar uit het adres dadelijk aan Maitland telegraleeren en in plaats van de reis Daar New-Yoik voort te zetten, zou hij weder naar Berlijn terugkeeren. WORDT VERVOLGD-

Schager Courant | 1893 | | pagina 1