PLAATSELIJK NIEUWS. Sprankels. Gekozen werd de heer C. öijpost Rz met 57 stemmen. Menschen, die den tijd hebben, zijn dikwijls een ware plaag voor menschen, die geen tijd hebben. Meester Constatijn. De gemeenheid loert er meerma len op, om uit het ongeluk van een ander een melkkoe te fokken voor zich zelf. Frits Reuter. 't Zij de mossel klein of groot is, men schat de waarde naar den parel; zorg daarom, huisvrouw, te allen tijd, dat gij des huizes parel zijt. Het leven is een kunst, waarin men slechts te dikwijls dilettant is. Om een meester te worden, moet men dikwijls, van alles afstand doen. Leeren, kunnen, weten, Jeugd, het is uw plicht. Krachtig u gekweten En uw taak verricht. Zoo sprak uw woord „Wat jonkheid zaait, Wordt later ruim en rijk gemaaid." Gelijk de plant, wanneer zij gebloeid en vrucht gedragen heeft, zaad gaat zetten en in het zaad het begin neder- legt van een nieuwe kiem, een levens ontwikkeling, zoo gaat het met elk goed werk, dat met God volbracht wordt: het eind van zulk een goed werk wordt doorgaans het begin van een nieuw goed weik: men beeft smaak gekregen van het goede en wil dit zoet nog eenmaal proeven. Wat wij hebben schatten wij te min, wat wij zijn te hoog. De mensch is als een viool: wan neer de laatste snaar gesprongen is, wordt hij een stuk hout. Scherts wanneer u dit behaagt, doch behaag ook wanneer gij scherts. De man, die niet schroomt den goe den naam van zijn naaste te rooven, is tot elke andere snoodheid veil. J. B. Christenmeyer. HTGKEZOTSTZDEISr. op te zeggen. Er werd mede gespot en om gelachen en een der mede-bewoners van de zaal, naar hem toegaande, vroeg „Wie zei je, dat te doen „Mijn moeder zei het mij," was't een voudig antwoord van den jongen. De soldaat, die hem gevraagd had, was zoo ingenomen met het gegeven bescheid, dat hij zeide „Jij kunt gerost je gebed gaan doen, en ik zal zorgen dal niemand er om lacht of je met «en vinger aanraakt®. Hij behoefde niet bang te wezen, dat hij langer uitgelachen zon worden. Ziju leven, iu verband met geduldig vol harden in 't weldoen, mist zelden om de aanleiding tot een grijnslach te weerhoudeD en zoodoende is de glimlach dikwijls ge heel weggebleven. Toen sir Henry Have- lock officier in een regiment was, had hij de gewoonte voor 't godsdienstonderwijs die soldaten van het regement te verzame len, die het wenscbten bij te wonen. We gens zijn eigen vroomheid en met het oog op 't godsdienstig welzijn zijner manschap pen, had hij veel belachlijks en bespotting te verdragen. Zijn gezelschap van Godvree- zende soldaten werd aangeduidals „Have- loc'ks heiligen" maar hun goed gedrag ont lokte aan den kommandeerenden hoofdoffi cier, den ruwen ouden Sale, de eigenaardige ontboezeming „Ik wensch van God, dat het geheele regement nit ,Havelock's hei ligen' bestond, want ik zie nooit een, hei lige' in de provoost of zijn naam in het strafregister I Beter op deze wijze fe leven en bespot te worden, dan zichzelf zoo bloot te geven, dat men uitgelachen moet worden. Uit S t. Petersbnrg wordt bericht, dal een geneeskundige commissie naar Centraal-Azië is vertrokken om de werking van een daar nitheemsche plant de Ferula gumbel, te onderzoeken, waar van gezegd wordt, dat zij een krachtig middel tegen de cholera is. Deze plant komt in overvloed in Turkestan voor. Uit Nizza schrijft men, dat de jasmijnen—oogst in vollen gang is. Een betooverende geur zweeft in de lucht en dag en nacht wordt voortgewerkt om den zoo duren geest zoo spoedig als mogelijk is op te vangen. Men kan dit op drie wijzen doendoor persen, door distillee- ren en door de koude methode. Deze laat ste manier is de tijdroovendste, maar ook de duurste en zekerste, om den geur on vermengd te behouden. In een fabriek van den 31en rang zijn ongeveer 80 meisjes bezig met wegen, verdeelen, uitzoeken en opstapelen, terwijl de machines door man nen bediend worden, zoodat er ongeveer 100 lieden arbeiden. De afgewogen bloe sems liggen in hoopen op een lange tafel, waaraan 20 meisjes zitten, die ieder een raam voor zich hebben ter grootte vaD een gewoue vensterruit. Het glas is bestreken met een mengsel van kalfsvet en olie. De meisjes strooien nu aan de bovenzijde zooveel bloesems als er op blijven kleven en stapelen de ramen op elkander bij tien stuks tegelijk. De geur van het onderste raam stijgt binnen 24 uren geheel op het vet van het bovenlig gende. Den volgenden dag worden de geel geworden bloemen weggenomen en er nieuwen opgestrooid. Deze bewerking wordt 8 10 keer herhaald. De aldus verkre gen pommade wordt aan kleine parfume riewinkels verkocht of in groote gesloten koperen vaten met spiritus vermengd en door een ronddraaiend rad zoodanig be werkt, dat het vet al het opgtzogene we der afstaat en op den bodem zinkt. De aldus verkregen vloeistof wordt verder voor zeep, zalf, pommade enz. gebruikt. 't Klinkt ongelooflijk. Uit Balta wordt bericht, dat daar een vreemdeling uit Amerika in een klein lo gement kwam en aan de vrouw des bui zes een aanzienlijke som gelds in bewaring gaf. De vrouw kwam daardoor in verzoe king en des nachts overviel zij den gast in zijn slaap, sneed hem de keel af en verborg zijn lijk in den kelder. De echt genoot der moordenares was afwezig. Toen hij weder tehuis kwam, liet de vrouw hem het lijk zien en de man herkende in den vermoorde zijn eigen zood, die jaren ge leden naar Amerika was getrokken; hij viel van schrik dood neder. De moorde nares werd gearresteerd. Doordien de zoon zoo lang weg was geweest, had zijn eigen moeder hem niet herkend. Waarschuwing voor die- renkwellers. Twee knapen van tien jaar, te Berlijn, maakten er dezer dagen een soort van pretje van, om een kat met steenen te gooienzij achtervolgden het dier, wisten het in een hoek te drijven en (gingen het met stokken te lijf. Eensklaps deed het geplaagde dier een uitval en vloog een der knapen in het gelaat. Het beest beet er zich letterlijk in vast en een toegesneld huisgenoot moest het met ge weld losrakken en wegjagen. De knaap wiens geheele gekat door de woedende kat was opengescheurd, werd naar het ouderlijk huis gedragen, maar van daar, op bepaald aandringen van eeu te hulp geroepen geneesheer, naar een hos pitaal overgebracht, waar hij spoedig daar op onder onduldbare pijnen, tengevolge van bloedvergifting, stierf. Naaraan het Tijdschrift voor Geneeskunde uil Berlijn wordt me degedeeld, heeft het gemeentebestuur te Berlijn bij de regeering op scherpere maat regelen tegen de Russische landverhuizers aangedrongen en zullen vermoedelijk Ham burg en Bremen hunne havens voor Kus sische landverhuizers sluiten. Iemand die de rups op z ij- se boerenkool had, bestrooide die plauUn met gips, met het verrassend gevolg dat alle aanwezige rupsen stierven en geen nieuwe rupsen z'cb op Je bestrooide plan ten waagden. Wie weet of hier niet een eenvoudig en goedkoop middel is gevonden tot bestrij ding van de rnpsecpiaa?, waarbij nog komt dat gips als meststof niet geheel waarde loos is en zij het land meermalen heeft verbeterd. Hetverblijf inhelSchwarz wald heeft Hans von Bülow veel goed gedaan. Men denkt dat hij dezen winter de concerten te Berlijn weer zal kannen dirigeeren een ODkele maal door Levi van Miinchen afgewisseld. Men zegt dat Bülow onlangsden wensch heeft uitgesproken, dat op zijn con certen ook nn en dan een wals van Strauss wordt uitgevoerd. Mietje, wat was dat voor een man, met wien je gisteren aan de deur stond Dat was een man, Mevrouw, van wien het mij spijt, dat hij nog niet mijn man is Over het uitblazen vanpe- troleumlampen schrijft een man van het vak het volgende :Wanneer de peer bijna leeg is, loopt men gevaar, dat die leage ruimte tengevolge van de warmte der olie met zeer licht ontvlambaar gas gevuld is. Treft het na dat de pit in den brander een beetje te smal is en dos het buisje er niet geheel mee gevuld is, dan blaast men de vlam door de open ruimte naar bene den, het gas ontvlamt, doet de peer sprin gen en de overige heete olie vat vour, ver spreidt zich over de kleeren, de meubels en den vloer, en het einde is een verschrik kelijk ongeluk. Wil men de petroleumlamp zonder ge vaar uitblusschen, dan draaie men den pit naar beneden, tot hij gelijk is met den brander, (maar niet lager anders loopt men gevaar dat de vlam in de peer komt en een ontploffing veroorzaakt) dan blaast men ze van onder door de kleine gaatjes uit. Petroleum is in kouden toestand niet ge vaarlijk is ze warm dan kan men niet te voorzichtig zijn. Vergiftiging door eiwit. In het Berl. Klin. Wochenschrifi wordt een vergiftiging door eiwit medegedeeld, dat verdient in ruimeren kring bekend te worden gemaakt. Het geldt n.1. de vergif tiging van een gezin van zes personen, na het gebruik van een puddiug-sauce, die bereid was uit reeds acht dagen be waard eiwit, de dooiers waren voor ande re doeleinden gebruikt. Reeds bij het kloppen van het eiwit tot schuim viel een sterke lucht op, evenals de verande ring van kleur van het in een schoone glazen kom op eene koele plaats bewaarde eiwit, dat in het geheel zich niet tot schuim liet kloppen. Door bijvoeging van het eiwit van eenige versche eieren was het der al te spaarzame huisvrouw moge lijk, ook de eerste hoeveelheid eiwit nog te pas te brengen. De smaak was gewoon, zoodat men zich alles uitstekend smaken deed. Ongeveer 15 uren later deden bij allen die de saus genuttigd hadden de ge volgen gelden. Verschijnselen van vergif tiging nam men waar, zich openbarend in verlamming der spieren, snelle hartklop pingen en misselijkheden en eerst na duchtige therapeutische behandeling ver dwenen deze verschijnselen. Een belasting ontdui- kings-historie. Een oudachtig heertje, rus tend kruideuier of zoo iets, met vadermoor ders en een hoogen hoedom zijn lippen een lachje van zelfvergenoegdheidlief hebber vau paarden-en-rijtuig-gehouden vijand van belasting-betalen. Het eene kan niet gedaan worden, zonder het an dere na te laten, dat wist—i, maar hij had er wat op gevonden Paard en rijtuig zouden niet van hem zijn, maar van zijn knechtdeze nam een patent als rijtuigver huurder, en klaar was het zaakje Maar 's Kijks commiezen kregen er de lucht van, en de deurwaarder ook, en er werd onder elkaar een surveillance-dienst georganiseerd, van maanden lang, tot er honderd vier-en-veertig, dat wil zeggen zeer veel malen was geconstateerd, dat niemand anders dan meneertje in het spul letje werd gereden. Toen proces-verbaal en meneertje Don derdag voor de Groningsche rechtbank. Kijk, zie-je, ais de heeren nu dachten, dat hij kwam om de heeren wat voor te liegen, dan was dat toch glad verkeerd ge zien, aldus meneertje in zijn verdedi ging. Voor geen centje had hij aanspraak te maken op paard of op rijtuig 't wss alles van zijn knecht, wien hij alleen ver gunning had gegeven om 't paard bij hem te stallen en het rijtuig in het koetshuis op te bergen Toen een ernstige vermaning van den officier aaR meneertje, om zijn knecht niet tot meioeedige te maken msar zonder socces en toen de knecht zelf, een pootige kerel, met een vuurrood g< zicht, uit elk zijner trekken sprekend domheid en onnoozelhbid, vreezend zich bij elk woord te verpraten en daaroc zwijgend als een mof. Of Lij bereid was te zweren de waar heid en niets dan de waarheid te zullen zeggen Neen. Waarom hij dat niet wilde doen Geen antwoord. Of hij dan de wtarbeid niet wilde zeg gen Ja, dat wel, maar zonder eed. Eu alle pogirgen om den man aan het verstand te brengen, dat hij een eed moest afleggen, leden schipbreuk op de dikte van 's mans ondccrdiingbareu schedel. Het lesje, dat meneertje hem van bui ten geleerd had, zat er bij hem in geroest. De zitting moest geschorst worden, de knecht werd in gijzeling genomen, de recht bank beraadslaagde- Toen heropening der zittingmeneertje weer op het bankje, en Arent, z'n knecht, na een verblijf van een kwartiertje in de cel, weer voor de rechters. #Hoe of Arent zich honden zal," dacht meneertje, maar Arent hield zich niet. De eed werd door hem afgelegd, en Arent viel door de mand. Alles was van meneertjehet paard, het rijtuig meneertje betaalde het pa tent, het hooi, het hoefbeslag alles al les, alles. Goddank, dat was een pak van z'n hart. Maar 't pak, dat van Arent's hart was gevallen, was blijkbaar niet op dat van meneertje terecht gekomen. 't Lachje van jullie-zijn-pieten als-je-me- d'r-bijlapt was alleen wat getemperd, maar overigens zwetste meneertje er maar dapper op los, over zijn onschuld natuur lijk. Bijks-advccaat Modderman eischte me- neertje's veroordeeling tot betaling van zes maal de verschuldigde belasting een sommetje van f 458.40, De officier sloot zich bij dien eisch aan. O. o wat had meneertje 't land. Telegraaf Russische Toestanden. In zijn laatste werk verhaalt Tolstoi In September van verlelen jaar wer den eenige landbouwers te Tonla en het Onloff-gonvernement gestraft wegens „we- derspannigheid" tegen hun landheer. „Het is geen exceptioneel geval" zegt graaf Tolstoi. „Ik sta voor de waarheid er van in. Ik ben er persoonlijk mede bekend." Hij zegt „De troepen waren opgesteld bij het gerechtshof. Een menigte met revolvers ge wapende agenten omringden de twaalf ge vangen boeren. De gouverneur-generaal kwam (aanrijden en gelastte, dat een gee- selbank naar buiten zon gebracht wor den. Het eerste slachtoffer was eeu huisvader van 40 jaar, wiens eerlijkheid en recht schapenheid spreekwoordelijk waren en die het vertrouwen en de achting genoot van al zijn dorpsgenooten. Hem werd gelast zich te ontkleeden. Hij maakte een kruis en legde zich op de bank. Nu werd hij gegeeseld, doch de bank bleek niet zwaar genoeg en wankelde door het wringen en krimpen van den gemar- telden ongelukkige. Daarom werd een tweede bank gehaald en planken asn de zijden gespijkerd. IntusscheD lag het reeds verminkte slachtoffer met gerimpeld hoofd, gevallen onderkaak en bevende ledematen te wachten. De tuchthuis-gevangenen, die beulsdieust deden, begonnen opnieuw te geeselen. 's Mans rug en zijden en beenen stroomden van het bloed. En uit de menigte ging het geroep en gesnik op der vrouwen, moeders en kin deren van de gevangenen en de halfonder- drukfe angstkreten van hen die op hun beurt wachtten. Toen meer dan 50 slagen gegeven wa ren, gaf de gemartelden geen geluid meer. Nu voelde een geneesheer zijn pols en luis terde naar zijn hartslag, waarna hij den gouverneur mededeelde, dat de mau bewus teloos geslagen was en dat voortzetting de zer straf zijn leven in gevaar zon bren gen' Doch de gouverneur-generaal gelastte ga voort', en de straf werd voortgezet, totdat zeventig slagen gegeven waren. Toen nam de Russische gouverneur zijn sigaret uit den mond en zeide, „genoeg, nu de volgende I® Een Engelsch dagblad be- klaagde er zich dezer dagen over, dat er dit jaar nog geen enkel schandaaltje in de zoogenaamde groote wereld van Engeland had plaats gevonden, terwijl in vroegere ja ren allerlei rare dingen, die iu hooge krin gen voorvielen, nog eens leven in de brou werij brachten eu het menschdom wat op- vroolijkten. Het blad heeft spoediger ziju zin gekre gen dan het dacht, want twee schandalen tegelijk brengen te Londen in sommige kringen groote ontsteltenis te weeg. De po litie deed een inval in een speel-club waar een bloedverwant van de koningin een groote som gelds had verloren. De winner, iemand die tot de meest uitgelezen aris tocratie behoort, had onder het spel allerlei ongeoorloofde middeltjes toegepast en hij zal nu wegens valsch spelen worden ver volgd. Een hertogin, van voorouden adel heeft haar dierbaren echtvriend zonder vorm van proces de deur uitgesmeten; de man is nog wel lid van het Hoogerhuis, Mevrouw vond de tegenwoordigheid van haar man erg hinderlijk. De waardige echtgenoot, die zoo onvei wacht op straat is gezet, zal geen proces tot echtscheiding begiuneD. Zijn vrouw heeft gezegd dat zij hem een groote jaarlijksche geldige toelage zal geven en daar is mijnheer best intê in zijn nop jes. Onschuldig veroordeeld. Zes jaren geleden werd Paulina Bruaux door het Gerechtshof der Beneden-Seine tot levevenslangen dwangarbeid veroordeeld wegens het vermoorden van haar man en schoonbroeder. Verscheidene omstandigheden deden ver moeden, dat zij die beiden uit den weg ge ruimd had er werd vergif in de lichamen der beide mannen gevonden en de gezwo renen achtten door het een en ander haar schuld bewezen. Eenigen tijd na haar veroordceling stierf in het hnis waar de twee die men voor haar slachtoffers hield, gewoond hadden, nog iemand, onder precies dezelfde omstan digheden, Er werd toen een onderzoek ingesteld, maar eerst onlangs werd ontdekt dat de drie genoemde sterfgevallen te wijten wa ren aan vergiftige gassen nit een kalko ven vlak bij het door hen bewoonde huis. De arme vrouw heeft nu gratie gekre gen en zij wordt nu zoo spoedig mogelijk in vrijheid gesteld. De uit Mekka terngkee- rende pelgrims, zijn thans ten getale van 6000 te Yambo en hebben zeer veel ont beringen te doorstaan. Door de quarantaine maatregelen zijn de van Yambo komende stoomschepen gedwongen, in de haven van El Tor te blijven en daardoor is te Yam bo groot gebrek aan vervoersmiddelen ont staan. Onder de Pelgrims woedt de chole ra op verschrikkelijke wijze en daarbij heerscht er een schier volkomen gebrek aan voedingsmiddelen; water en brood kan slechts door de rijkeren met zeer veel moeite in kleine rantsoenen worden verkre gen. Wie er er niet aan cholera sterft, gaat door honger en dorst te gronde. Max Bruch is benoemd tot professor in de compositie aan de Kon. Akademie te Berlijn. Een herdenkingsjaar. Het is iu dit jaar zestig jaar geleden, dat de lucifers werden uitgevonden. De Duitsche student J, F. Kammerez deed die vinding op de vesting Hoken-Asperg, waar hij we gens een politiek misdrijf, een gevangenis straf van zes maanden onderging. In die dagen het was 1833 had men in Duitschland nog geen wet, die de belangen van uitvinders beschermt en het naboot sen van hun vinding strafbaar stelt. Toen Kammerez nit de gevangenis kwam, kon hij zijn fabrikaat enkel onbeschermd ver- koopen. De wijze van samenstelling werd weldra bekend en de concurrentie werd Hammerez zóó machtig dat hij zijn vermo gen verloor. In het jaar 1837 stierf hij in het krankzinnigengesticht te Ludwigs- burg in Wurtemberg. De kleine Washington. Hoe schoon «n goed waarheidsliefde bij ean kind is, leeren wij uit een eenvoudige geschiedenis, die in de jeugd van George Washington plaats vond. Hij was nog maar zes jaar oud toen hij een kleinen bijl ten geschenke kreeg. Daarmede hakte hij alles om wat onder zijn bereik kwam. Zoo ver nielde hij ook eens de schors van een pracb- tigen kersenboom. Toen zijn vader den verminkten boom Z3g, werd hij driftig en vroeg, wie dat gedaan had. Maar niemand kon het hem zeggen. Eindelijk ziet hij den kleinen George den tuin binnenkomen met zijn bijl. Terstond vermoedt hij wie de da der is, en vraagt, of George het weet. Na een oogenblik aarzelen roept de jongen uit: „Vader, ik kan niet liegen, ik heb den boom met mijn bijl vernield." Door die oprechtheid was de toorn van den vader verdwenen; hij sloot de jongen in zijn ar men en zeide: „Die oprechtheid is mij meer waard, dan duizend kersenboomen, vol van de schoonste vruchten." Nieuw Leven. Schagen, 30 Augustus 1893. De uitslag der op gister alhier gehouden verkiezing van een Lid voor den RAAD, tengevolge van het bedanken van den heer J. M. Koelman, (vacature van den heer C. J. Plomp) is als volgt: Uitgebracht werden 113 briefjes, waarvan 1 blanco. Verder verkregen de heeren J. de Peer 24, S. Keet Dz. 14, C. N. Vlaming 9, W. Frans 4, S. Grootes 2, C. H. Beels en A. Boeije elk 1 stem. Ingeiondeu stukken zijn v. rekening v. d. inzender Mijnheer de Redacteur Hoe gaarne ik ook uw voorbeeld zou gevolgd hebben en het oordeel over Mr. v. d. Kaay's houding met betrekking tot het kiesrechtvraagstuk verder zou willen overlaten aan de kiezers, die bij de eerstvolgende verkiezing voor de Tweede Kamer als rechters in het hoog ste ressort uitspraak hebben te doen, toch gaat me de kwestie te zeer ter har te dan dat ik haar zonder protest aan den kant kan laten zetten op eene wijze als thans door den heer v. Kluyve wordt geprobeerd. Het volgende antwoord wordt door den heer v. Kluyve aan U gege ven: „Uit uw antwoord blijkt duidelijk, dat u 't beroep, op 't geen door Mr. v. d. Kaay in 1891 gesproken is, niet weer legt en 't zoekt in de bijomstandigheden, 't Kan ook niet anders. De ruiterlijke verklaring geheel in te stemmen met wat door Mr. v. Houten, inzake kiesrecht in 't begin van genoemd jaar was gezegd, die van „een uitbreiding der kiesbevoegd heid tot de klassen, waar de financieele afhankelijkheid zoo groot wordt, dat langs een achterdeur de macht van het kapitaal wederom binnensluipt" niets wilde weten, zegt genoeg. „Die zoo spreekt, misleidt zijn kie zers niet, als hij thans tracht, door zijn bekend amendement 't ontwerp der re geering voor zich aannemelijk te ma ken." Kan de heer v. Kluyve duidelijker voor beeld aanhalen om aan te toonen, dat de kiezers in 1891 werden misleid? „De ruiterlijke verklaring' van den heer v. d. Kaay„dat hij van geene uitbreiding der kiesbevoegdheid tot de klassen waar de financieele afhankelijk heid zoo groot wordt, dat langs een ach terdeur de macht van het kapitaal we derom binnensluipt," wilde weten, die ruiterlijke verklaring moet als bewijs dienen, dat de heer v. d. Kaay klaren wijn heeft geschonken, en men 1891 kon weten, dat hij nimmer zijn steun zou kunnen geven aan een ontwerp dat, wat de uitbreiding betreft, zoover gaat als thans door de regeering wordt voorge steld. Ik kan niet genoeg nagaan voor welk soort van menschen de heer v. Kluy ve gewoon is te argumenteeren, maar dat hij de lezers der Schager Courant al voor heel onnoozel aanziet, dat blijkt uit zijn hier gebezigde bewijsvoeringen ten duidelijkste. Mij dunkt, de heer v. Kluyve moet beginnen met aan te toonen, dat de phrase betreffende den invloed der macht van het kapitaal bij de verkiezingen, niet toepasselijkis op het amendement v.d. Kaay en wei op het regeerings-ont- werp, vóór hij dergelijke phrase als argu ment aanvoert. En meer nog. De heer v. Kluyve moet, om te bewijzen dat hij niet met woorden schermt, maar dat de waarheid hem bovenal gaat, aantoonen dat het een ruiterlijke verklaring mag genoemd worden, wat feitelijk niets an ders is dan een fataal gedraai met woor den, waarachter men zijn gedachten ver bergt. Waarom is er geen vrees meer voor de macht van 't binnensluipende kapitaal als de kiezer f 1.belasting betaalt, of een spaarbankboekje van f 50.be zit, of een huis bewoont van f 1* werkelijke huur per week Is dat dan precies de grens, waar de omkoopbaar heid van kiezers aanvangt En zoo men die grens, door den heer v. d. Kaay wil lekeurig getrokken, overschrijdt, sluipt dan de macht van het kapitaal binnen Zooals uit de debatten en het ingediende amendement is gebleken, willen de con- servatief-liberale heeren Mees en Roëll met de uitbreiding verder gaan dan de heer v. d. Kaay. Willen die heeren nu de macht van het kapitaal wel laten binnensluipen?" En de regeering, die noch woDing- census, noch belasting-census tot grond slag der kiesbevoegdheid wil, zou die de macht van het kapitaal ten troon willen verheffen Luidt het antwoord van den heer v. Kluyve op de laatste twee vragen bevestigend, dan voere hij daarvoor de bewijzen aan. Kan hij dat niet, dan noeme hij de verklaring van den heer Mr. v. d. Kaay niet ruiterlijk maar geve haar de qualificatie die zij verdient, van te zijn een bedriegelijke phrase, die, wanneer zij door een conser vatief wordt gebezigd, den kiezers te leurstelling moet baren. Een enkel woord nog, Mijnheer de Redacteur, om de beweringen van den heer v. Kluyvedie hij bezigt om mij te weerleggen, in het ware licht te stellen. De heer v. d. Kaay wilde volgens zijne brochure van 1883 „in de kieswet de kiesbevoegdheid niet langer afhan kelijk stellen van het betalen van zeker bedrag in 's Rijks directe belastingen." Thans, 10 jaren later, stelt de heer v.d. Kaay voor om personen, die geen examen

Schager Courant | 1893 | | pagina 3