Uit en voor de Pers. Dr. Groneman, die in Indië veleepide- mieën en endemieën van cholera heeft bij- woond, geeft de volgende L a n d b o u w. Gemensd Nieuws. Kiesrecht. De heeren van der Kaay, Van Houtenen De Beau- lort hebben hunne amendementen toe gelicht Buitenlandsch Overzicht. 'Ut door deze te bestrijden ook de worte ling der sociale besmettingsdispositie afdoen de wordt getroffen. In de eerste plaats be- hoott daartoe het drankmisbruik, dat veel vuldig uitgangspunt van den economischen phvsieken en moreelen ondergang in de behoettigste volksklassen en waartegen de wetgeving eindelijk eens ernstig moest ten strijde trekken.» De heer J. C. Pr'dlecitz, geneesheer te Maarsen schrijft: »Nu die door velen, entiet ten onrech te, zoo zeer gevreesde cholera zich weder iu ons land vertoont, en helaas weer heel wat slachtoffers maakt, komt het mij voor, dat het in het algemeeu belang is en te vens zal strekken tot geruststelling van vele opifewonden gemoedereu, te wijzen op de zoo bij uitstek gunstige resultaten, ver leden jaar door mij verkregen met de tij dige ea voldoende inwendige toediening der gezuiverde creoline bij choleralijders. Yan het le twaalftal, bij wie ik de ge wone middelen toepaste, stierven er 6 (50 pCt.) en van het Ze dozijn lijders slechts 3 personen (25pCt.) waarvan één was een alcoholli- fhebber, één lijdende aan rugge-, mergkwaal en de derde mijn hulp eerstin riep, toer, het hpt te laat was. Stelling: Choleralijders, die vroeg genoeg en in vol doende hoeveelheid creoline (5 gram ver dund in 100 gram zuiver water) innemen en inhouden, genezen allen. teeken van welstand omtbreekt kan, naar hunne meening, bet kiesrecht niet worden verleend. Na de grondwetsherziening stond dit vast, ook bij hen, die aan art. 80 de meest onbekrompen toepassing wilden geven, dat er scheiding moest zijn tus- schen de Kerklieden en het pro'etariaat. Daarvan levert de gevoerde beraadsla ging over de additioneele artikele i over tuigende bewijzen. Die afscheiding wordt huns inziens door het ontwerp niet tot stand gebracht. Ook buiten bedelaars en andloopers komt op de bevolkingsregis ters een breede zoom van ingezetenen voor, die, ofschoon niet bedeeld, alle ken tekenen vertoonen van gebrek aan wel stand. Het is een treurige werkelijkheid, maar toch eeu werkelijkheid, die niet vers, zijn de arbeidirs Hitste dagen op verscheidene plaatsen tot d»' e i van geweld overgegaan, die hau met ua> ^r tot hun doel zallen brengen en hun de sympathie der publieke opinie doen der- ven. Een troep van 600 werkstakers trok Woensdag te Mexborongh in Torks- hire naar de mijn Wath, verdreven de daar werkende arbeiders met stokken joegen Je politie op de vlucht, sloegen de glazen in, versch urden de kantoorboeken, ver brandden de kantoormeubelen en staken een hoopsteenkolen in brand. Vervolgens trokien zij naar een werij, waar de eigenaar, om erger te iojr komen, hnn verschalden vaten bier afstond. Daarna deden de werkst.kers opnieuw een aanval op de mijtf^ath. Zij stiken nu brand toen deze rwarm; voetm. Valencia bron- om heen, steeds roepend ,Nu bstala wie wilwij gooien er hem in." Bij dit tafe reel werd het den ontvanger te hij maakte zich stilletjes uit de Gelijke tooneele-i worde i uit gemeld. j Te Chablis plaatsten zich, toen de ontvanger in het doip verscheen, een veertig met geweren gewapende boeren voor het betaalkantoor en dreigden ieder die binnenging om zijn belasting te be talen, neer te schieten. Te Villar del Arzobispo werd aan de deur van het door den ontvanger be woonde huis ean groot papier aangeplakt, waarop stond: „Den eersten, alle op gebouwen in worden verbloemd. De Grondwet H^ntnen waren opgegaan, trachtte mag eischt kenteeken van geschiktheid en maatschappelijken welstand, en sluit daar enboven hen, die dezs kenteekeneu be zitten, niettemin van do uitoefening yan het kiesrecht uit, wanneer zij uitdeeling ook brand in da mijn te slichien, Brandende kisten in t: werpen in ïaeu door De schade bedraagt verscheidefi duizen- wMrHji/||ij uui_w y den ponden sterling. Tien oproerma ers denfce,, onze lezers over zulke Spaansche die de belasting betaalt, wordt de buik opengesneden." Onnoodig te verzekerea dat te Chalilia de boeren niemand behoefden neer te schieten en dat er te Villar del Arzobispo niemand de buik werd opengesneden. Zelfs in de meest beschaafde landeD, behoort het belastirgbetalen Ut de pl chten waartegen ieder burger protesteert, maar en in hebben ontvangen, de beschikking over hunne goederen hebben verloren, in hechtenis zijn, of in een der andere uit drukkelijk genoemde gevallen verkeeren. Daarom kan het siVi-bedeeld zijn niet nog eens dienst doen als een kenteeken (of bewijs van een kenteeken) van wel- een «geot werd daarbij gewond, stand, terwijl men, door gebrek aan wel-1 stand niet van de bevolkingsregisters wordt geweerd. zijn in hechtenis genomen Te Farnley in hetzelfde graafschap be dreven de werkstakers eveneens ernstige ongeregeldheden. Zij sloegen den directeur eener mijn met stokken en brachten een anderen ambtenaar ernstige verwondingen toe. De politie dreef de menigte uiteen; toestanden. I ngoui "J o VI." Naar een aantal plaatsen in Derbyshire, Nottingham en Yorkshire, waar men even eens voor ongeregeldheden vreesde, zijn Naar andere kenteekenen zoekende, versterkingen van politie en soldaten ge- De Arnhemsche conrant\e- verde dezer dagen een paar lezenswaardige opstellen over de winter-landbouwscholen in verband met den toestand van den landbouw en de theorieën die omtrent het landbouwbedrijf, zoowel uit een pro fessioneel als economisch oogpunt, dikwijls worden vernomen. In de eerste plaats kwam zij daarin, aan de hand van prof. Wall ace, hooglee raar in da landbouwkunde te Edinburg, op, tegen de meening dat men niet zoo bijzonder ontwikkeld en ook niet speciaal wetenschappelijk onderlegd behoeft le we zen om een goed landbouwer te zijn. Deze verkeerde meeniDg werd ook in ons land versterkt door het tijdperk van bloei, dat de landbouw beleefde toen alles zonder overleg en moeite door goede oogsten en standvastige prijzen haist van zelf terecht kwam. Later toen de omstandigheden min der gunstig werden, bleek echter dat we niet tegen het buitenland waren opgewas sen en dat zelfs onze zuivel van de we reldmarkt werd verdrongen, doordat Dene marken zijne producten met meer zorg en kennis bereidde dan wij. Toen begon men te roepen om bescher ming van de Nederlandsche nijverheid en de vorige Regeering scheen inderdaad niet ongeneigd tot profectionische maatregelen. De Arnhemsche Ct. meent echter dat door zulke kunstmiddeltjes, die bovendien den producent beschermen ten nadeele van den consument, de landbouw niet kan worden gebaat, maar veeleer nog zou worden ge schaad, omdat bij, daarop steunende, nog meer zou verliezen van zijn innerlijken kracht, waarvan de opwekking juist het eenige geneesmiddel is. Innerlijke versterking nu is alleen te verwachten van ontwikkeling van den land bouwer, van verruiming van zijn gezichts kring, en dairom juicht de Arnhemsche de door de tegenwoordige regeering voorgeno men oprichting van winterlandbouwscholen ten zeerste toe. Volkomen kan zij ook goed keuren dat overeenkomstig den wensch van de landbouwcommissie de regeering het landbouwonderwijs niet heeft ingedeeld bij het lager onderwijs, dat uitsluitend bestemd moet blijven om elemeutaire kennis te ver schaffen, terwijl de landbouw een speciale theoretische vakopleiding noodig heeft. Ten slotte wees de Arnh. Crt. er op, dat indien het der regeering ernst is met hare poging, een groote uitbreiding van het ge tal winter-landbonwscholen moet volgen, aangezien deze instellingen de eenige mid delen zijD, tot wetenschappelijke vorming van toekomstige landbouwers, en het dus niet aangaat die op zoo karigen voet te orga niseeren, dat ze alleen bereikbaarzijn voor den landbonwer, wien het voegt zijn zoons een half jaar voor de studie van huis te zen den. hebben de voorstellers getracht alles bij een te brengen wat als kenteeken van geschiktheid en maatschappelijken wel stand ot, zoo men wil, als bewijs vin zoodanig kenteeken dienst zou kunnen doen. l>e armoede en ellende in de werksta- kende districten van Engeland en W ales neemt iedersn dag toe. Vooral in de arme distiicten doen zieh de treurige gevolgeu van de werkstaking gevoelen. De mannen zijn niet in stiat hunne gezinnen ook maar het hoogst noodige te verschaffen, zij lie'o- —aben niets meer. Maandenlang voor de werk- Kieswet ondervond waren de loonen zeer laag, de wer- Tweede Kamer, is reeds van stakingskss was derhalve niet rijk en spoe dig uitgeput. De mannen zelf klagen niet, evenwel en uitgeteerde Kamerontbinding'. Naar aanleiding van den tegenstand welke tot heden bij de Tweede Kamer, is verschillende zijden, welke zich tegen die wet kanten, beweerd, dat ingeval Tak's wet verworpen wordt, niet de Kamer moet worden ontbonden, doch een nieuw ministerie zal moeten worden geformeerd. Van de zijde der voorstanders van Tak's wet werd integendeel aangetoond, dat er alleen sprake kan zijn van Ka merontbinding. Thans beginnen ook de voorstanders van een nieuw ministerie te gelooven, dat het toch wel op Kamer ontbinding zal uitloopen. De Standaard beredeneert thans, dat het toch niet aannemelijk kan worden geacht, dat op verwerping van de kies wet geen Kamerontbinding volgen zou zooals de verwachting is der conserva- tief-gestemden onder onze politici. Want anders, wat zou een ander kabinet b.v. Van Houten-Roëll kunnen doen Of de kiesrecht-quaestie op de lange baan schuiven en dat ware een te bedenkelijk reageeren tegen de grond wetsherziening van 1887, waarop eigen lijk onmiddellijk een kieswet had moeten volgen net als na '48, zoodat men nu al vijf jaren te laat is; of anders een nieuwe kieswet maken, maar die moest dan ook werkelijk van die van Tak ver schillen, wil de kabinetsverandering zin hebben en dus sterk conservatief van kleur zijn, opdat niet door de nieuwe kiezers de voordeelen der overwinning onmiddellijk weer te niet zouden worden gedaan. Maar bij zulk eeu op conservatieve leest geschoeide kiesrechtregeling zou de onrust in het land dorwijs toenemen en iet prestige der Kamer zoo voor goed weg zijn, dat we op onverantwoordelijke wijze een nieuwe periode van politieke troebelen en parlementaire onvruchtbaar heid tegengingen. Op dien grond zijn we nu vast over tuigd, dat men iu de hoogste kringen, bij eventueele verwerping van Tak's ont- In een der Ne w-Y o r k s h e dagbladen komt een advertentie voor, waar bij iemand gevraagd wordt, die genegen is tegen een vergoeding van 5000 dollar», zich aar, een operatie te onderwerpen, die misschien den dood veroorzaken kan. Het zijn twee geneesheeren in Guayaquil, die deze oproepiug doen met een oogmerk om den min, die zich mocht aanmelden, een gat in de maag te snijden ten einde er eeu glas in te zetten om op die wijze de werking van de maag na te gaan. Er boden zich 152 personen aan. De ge lukkige die gekozen is, is reeds op weg naar Guayaquil. wan- IS De strekking der amendementen jjeen andere dan aan de voorschriften der Grondwet de ruimst mogelijke toe passing te geven door het kiesrecht toe te kennen aan allen, die op de eene of andere wijze, naar een zeer bescheiden maatstaf, van geschiktheid en maatschap pelijken welstand doen blijken. Zij wil len geen hooge eischen stellen. De kleine burgerij en de werkmans standen moeten onder de kiezers wor den opgenomen, zoo er slechts eenige aanwijzig van maatschappelijken welstand te vinden is. Alleen daar, waar elk ken werpen, zich niet aan zoo gevaarlijke proefnemingen wagen zal, maar veeleer stellig tot Kamer-ontbinding zal beslui ten," concludeert De Standaard. Dat na Kamer-ontbinding de voor standers van Snale kiesrecht-uitbreiding een besliste overwinning zullen behalen, acht De Standaard nog altijd de vraag. Maar één raad geeft De Standaard den minister, wil hij op die overwinning wer kelijk kunnen rekenen zijn pal staan moet beginselvastheid zijn, geen koppig heid. Hij moet ten slotte bereid zijn. „alle voorstanders van finale kiesrecht-uitbrei ding met banissement van allen cencus of censusgelijke" in vroed beleid omzijn ontwerp te vereenigen, zoo vermaant zij, doelende op, de heeren Mackay c. s. „Noch voor zijn schrijfproef, voor zijn aanvrage om het kiesrecht, maakt hij één enkele groep in het land warm. En bleek dus, dat hij de zaak af liet springen, door ter wille van al zulke viezevazen de voorstanders van finale kiesrecht-uitbrei ding van zich te vervreemden, dan kreeg hij de kous op den kop." Verontrustend luidende laatste berichten over de houding der werkstakende Engelsche mijnwerkers. Na eersthardnekkig maar kalm weerstand te heb ben geboden aan de eischen der werkge- de vrouwen evenwei en gen en holle oogen der kleinen, zeggen ge noeg. Een der Troawen gaf zeer juist haar, aller meening weder, toen zij opmerkte: „Lage loonen zijn slecht genoeg, maar geen loonen beteekent voor ons den hon gerdood. Zijn de mannen thuis, dan laten zij zich, getroffen door den aanblik der el lende om hen heen, overhaleu om den ar beid te hervatten; zoodra zij echter onder elkaar zijn, stookt de een den ander op, dtn strijd tot het einde vol te houden." Door den hongtr aangedreven, stelen de werkstakers waar zij maar kunnen. Ieder stukje huisraad, dat nog maar eenige waar de had, is de deur uitgedragen beleend of verkocht geworden. De winkeliers hebben een ruim crediet gegeven: zij verklaren echter, dat zij nu niet verder kunnen gaan. De vergadering, die Zaterdag te Pontyp- ridd gehouden is, had een depntitie naar de patroons gezonden om onderhandelin gen aan te knoopen. De patroons hebben echter geweigerd de deputatie te ontvan gen, waardoor aan de laatste hoop op een zeer spoedig en algeheele oplossing van het geschil de bodem ingeslagen is. Terwijl in Derbyshire en Yorkshire de verbittering de arbeiders tot noodlottige ongeregeldheden verleidde, komt uit Zuid- wales het bericht dat aldaar de werksta king is geëindigd en de mijnwerkers den arbeid hebben hervat. Niet alleen de Britsche mijnwerkers ge ven op zoo gewelddadige wijze uiting aan hun misnoegenook het volk in Spanje weet zijn outevredenheid in voor zich zelf sprekende daden te toonen. Rooskleurig is de toestand in Spanje niet. In het Zuiden des lands woelen de republikeinen, in het Noorden roepen de Basken om hnn fueros, en ontevreden over den miserabelen economischen toestand zijn allen iu het land in het Noorden, in het Zuiden en iu het Oosten en WesteD. Den leti Sapt. zijn in Spanje de nieuwe belastingwetten in werking getreden. Daar de belastingen in het geheel niet in den smaak der bevolking vallen en zij reeds op krachtige wijze haar onwil heeft getoond, verwacht men ernstige moeielijkheden. Hoe de stemming van het volk op dit pont is, blijkt voldoende uit de volgende voorvallen, die door een dagblad-correspondent te Bar- celona worden medegedeeld. Te Aradell, Citslouië, verscheen den 29en Aug. de ontvanger der belastingen om de over het eerste t wartaal vao het loopende begrootingsjaar vervallen be lastingen te innen. Onder tromgeroffel, gelijk dit in Spanje gebruikelijk is, werden de inwoners uitgenoodigd hun verschul digde belastingen te voldoen. Nauwelijks zweeg de officieele omroeper, of eeu ande ren verscheen en verkondigde dat door de meerderheid der dorpsbevolking het be sluit was genomen ieder, die zich vei stoutte zijn belastingen te betalen, levend te ver branden. Onmiddellijk verschenen vier met hout belr.den wagensonder ren ontzettend ge brul werd het hout afgeladen en er een geweldige brandstapel van gemaakt. Met behulp van een paar liter petroleum werd het hout in brand gestoken, zoodat het weldra in lichte laaie stond. Ondanks de hitte, die de brandstapal verspreidde, stouden talrijke groepen er Vleescheters. Menigeen onzer lezers verkeert misschien in de meening, dat het getal vleeschetende menschen veel grooter is dan dat van hen die zich alleen met planten en vruchten voeden wie dit echter meent, verkeert in groote dwaling. De vleescheters zijn ver reweg iu de minderheid. Van de 1,400,000,000 menschen die bestaan, zijn er vooreerst 500,000,000 Boedhisten, die uit Godsdienstig bezwaar geen vleesch ge bruiken. Niet minder dan 100,000,000 Mohammedanen onthouden zich van vleesch uit gewoonte, en onder de 400,000,000 Christenen worden er velen gevonden, die feitelijk vleeschonthouders zijn, niet uit overtuiging, maar om de eenvoudige reden, dat zij geen vleesch hebben of niet kunnen betalen. Men behoeft niet verder te gaan dan Si cilië, om geheele landelijke bevolkingen te vinden, die uitsluitend van de vruch ten der aarde leven en geen ander vleesch kennen dan varkensvleesch, waarvan zij op feestdagen eenige sneden gepekeld gebrui ken. Michelat verhaalt, dat hij eenmaal op Sicilië een herder ontmoette, die hem met van hoogmoed stralende oogen toe voegde „Ook ik weet w at vleesch is ik heb het ééns in mijn leven gegeten 1" De invloed van zon- en maanlicht op snijdende werktuigen; Alle snijdende werktuigen, beitels, boren enz. nemen een blauwachtigen tint aan wanneer zij langen tijd zijn blootgesteld aan de zonnestralen en daardoor warm worden. De scherpte of de snee gaat daardoor onherroepelijk verloren en het werktuig is geheel onbruikbaar, als het niet opnieuw gestaald wordt. Men moet daarom bijzouder acht geven, wanneer men dergelijke voorwerpen van kramers of op de markt koopt, daar deze meestal niet op deze omstandigheden letten. Men schrijft dan gewoonlijk de onbruik baarheid van zulke werktuigen aan het slechte materiaal toe. Een even schadelijke invloed op snijdende werktuigen wordt aan het maanlicht toegeschreven. Een dun ne trekzaag werd in één nacht door het maanlicht geheel krom getrokken. De heldenmoed van een Weener jonge dame heeft 6 personen, die in haar gezelschap een boottocht maakten op het Wolfgangmeer van een wissen dood gered. Midden op het meer gekomen, be merkten de opvarenden tot hun schrik dat de boot zich langzamerhand met water vul de. De schipper verklaarde, dat allen ver loren waren, wanneer de boot niet ontlast werd. Snel besloten sprong de moedige jon ge dame in het water en zwom twee uren lang naast de boot voort. De open wand waardoor het water binnendrong was nu boven de oppervlakte, zoodat het gevaar geweken was. De overige personen konden geen van allen zwemmen en waren dus red deloos verloren geweest, had niet het jon ge meisje hen op zoo zelfopofferende wijze het leven gered. Barquin hem te hulp en samen werden zij eindelijk den arend meester, dien zij voor- loopig aan een boom bonden. Blijkbaar nog jong °heeft bij een vlucht van 7 J/2 *oe!' De heer Maynas houdt hem in een kooi. Hij verzwolg den eerstee avond vijftien musschen. Te R o z e n h e i m, i li Beieren» vond men dezer dagen, in een bosch, door honser gestorven, het lijk van den heer Kiibler, een bekend Berlijner, wiens gees telijke vermogens zeer hadden geleden die sedert geruimen tijd werd vermist. De man die 58 jaar oud was, was de laatste maanden zear droefgeestig, waar voor men geen aanleiding wist te vinden. Hij was gelukkig getrouwd en zijn gelde lijke omstandigheden waren in de beste orde. D^ar zijn toestand in Juni verergerde, kreeg hij een langdurig verlof uit zijn be trekking. Met zijn vrouw ging hij een reisje door de bergstreken van Beieren ma- ken, waarvan de geneesheeren terugkeer der voegere opgeruimdheid en geheel her stel van de droefgeestigheid verwachtten. Die hoop is helaas niet verwezenlijkt. Te Rozenheim wist de ongelukkige aan het nauwlettend toezicht zijner vrouw te ontkomen en hij verdween spoorloos. Te vergeefs deed de overheid der plaats, op aandrang der doodtdijk beangstigde vrouw, al het mogelijke, om den verdwenene op te sporen tevergeefs liet zij eiken dag in haar woning in Berlijn een onderzoek in stellen, of haar man daar ook soms in stilte was teruggekeerd alle nasporin- <ren waren vruchteloos. Daarop loofde de vrouw eeu premie van driehonderd gal den uit voor de aanwijzing, waar haar maD, dood of levend te vinden was. Tengevolge hiervan werd herhaaldelijk in het riviertje de Inn, bij Rosenheim gedregd, maar zon der eenigen uitslag. Eindelijk is nu de oplossing van het raadsel gekomen. De ongelukkige wiens verstand voortdurend meer geleden had, zoodat hij oogenschijulijk aan menschen- vrees en vervolgingswaanzin leed, is waar schijnlijk in het bosch gevlucht en in een afgelegen hoekje er van is hij vrijwillig den hongernood gestorven. Volgens Amerikaansche bladen wordt Mexico tegenwoordig door schorpioenen geteisterd. Te Duraugo is de plaag zoo ernstig, dat de gemeenteraad belooningen heelt uitgeloofd voor het doo- den der dieren. Op deze wijze werden 8000 vernietigd. Voor 100 gedoode schor pioenen betaalt de stad 60 dollar centen. Verder zijn lieden aangesteld, speciaal be last met het dooden der dieren, deze bc- araten hebben het recht elke woning bia- nen te treden, om hun beroep uit t« oefe nen. Derdeklasse Restauratie- waggons. In Amerika kent men bij het spoor wegvervoer slechts ééne klasse. Wel kan meD tegen verhoogd tarief io zoogenaamde salonwagens plaats nemen en is de luxe, die daarin bij sommige lijnen heerscht, werkelijk buitengewoon, doch overigens neemt het publiek van alle stinden naast elkaar plaats. Dit heeft het gevolg gehad, dat de werkman, die door den aard van zij ne bezigheden vaak zeer vuil is geworden aan handen en gelaat, zich zelf duchtig onderhanden neemt alvorens hij de thuis reis aanneemt en in den trein naast ande re burgers of burgeressen plaats neemt. In Engeland beginneu nu eveneens de inzichten der spoorwegbesturen tegenover de 3e klasse-waggons en deze rubriek van reizigers geheel anders te worden. Daarbij komt, dat daar te lande het aantal tweede klasse passagiers zeer afneemt, welke steeds meer naar de 3e klasse verhuizen. De waggons worden bij voortduring geriefe lijker en nu is zelfs op het traject Lon den—Edinburg een derde klasse restaura tiewagen ingevoerd. 22 Juli 11. werd de eerste in gebruik gesteld. Het derde klasse biljet geeft recht om in den restauratie- waggon maaltijden te gebruiken. De prijs van het middagmaal is f 1.50 (men beden ke dat men met Engelsche prijzen te doen heeft). Hiervoor krijgt raen soep, visch, vleesch, groenten en pudding, allen door een chef de cuisine uitstekend bereid. Voor f 1.20 heeft men een lunch, doch men kan ook afzonderlijke portiën vleesch, ham enz. bekomen. Voor dertig cen ten krijgt men thee, brood en bo ter. Ook op de andere lijnen ver wacht men spoedig de invoering dezer waggons. Onlangs waren b ij Toledo in Ohio twee heeren, Maynes en Barquin, bezig kikkers te vangen, toen opeens een arend op eerstgenoemde neerstreek en hem door zijn kleeren hoen de scherpe klauwen tnsschen de schouderbladen diep in het vleesch sloeg. De vogel klapwiekte uit alle macht en hief Maynes bijna van den grond Deze stak hem met zijn kikkerspiets en sloeg den eenen arm om zijn hals. Nu kwam T e N e w-Y ork vroeg eenige dagen geleden een Dnitscher van zeer fatsoenlijk uiterlijk, die zich Herman Sch'.osser noemde, met zijn 12 jarig zoon tje nachtverblijf aan een der politie'eureaux en dit werd hem toegestaan. Hij vertelde bij die gelegenheid de volgende treurige geschiedenis Anderhalt jaar geleden was hij met zijn vrouw en twee kinderen uit Wiesba- den naar Amerika gekomen en had, daar hij een vermogentje van ruim 3000 gul den bezat, besloten, naar Californië te gaan, waar hij te Oakland een betrekking in een brouwerij vond en door spaarzaam heid zijn kapitaaltje nog aardig wist te vermeerderen. Op zekeren avond was een broeder zij ner vrouw gekomen en had geld gevraagd.

Schager Courant | 1893 | | pagina 2