Gemengd Nieuws. De beide dames werden in hun gesprek gestoord door de komst van den baron, die baar voor een wandeling kwam afbalen. Natuurlijk vond Wolfgang het alles be halve aangenaam, toen hij vernam, dat de dames in plaats van zich gereed te maken voor de gewone morgenwandeling, er over dachten hare reiskoders te pakken. Felicitas verzweeg hem haar angstzij vertelde hem alleen van de inbraak op Göllnitz, en voegde er aan toe, dat baar vader zijn dochter bij zich verlangde, daar zijne gezondheid reeds sedert jaran niet de be9te was en het onge val hem zeer bad aangegrepen. Mevrouw von Prachwit? wilde zonder Fe- licitas hier niet blijven. Zij had besloten, naar Berlijn terug te keeren, en daar door bot ver rek der geliefde het verblijf op het eiland ook voor den- baron alle aantrekke lijkheid bad verloren, zoo vergezelde bij de dames tot Berlijn en reisde van daar direct naar zjjn landgool in Sihzie. WORDT VERVOLGD. wendige van de kerk waar veel kunstschat ten verzameld zijn, weinig geleden heef' Brand in Londen. Vreeselijk is bet verhaal der omstindig- heden van den naodlottigeu brand in een olie- en vetwarenwinkel in Fulham Pala- ce-road te Londen. Op onbekende wijze had een vat olie, dat onder de trap stond, vlam gevat en den trap aangestoken. De vrouw lag nog te bed, toen haar man de kamer binnenstormde met het bericht, dat de trap in brand stond. Zij geloofde hem niet, doch kon niet meer twijhlen toen dikke zware rookwolkeu de kamer begon nen te vullen. Man en vrouw snelden naar boven om (Ie kinderen te redden. De moeder ontsnapie veilig met haar zuigeling langs den vooruitstekenden boven kant van den wiukel en bereikte het aan grenzend huis. Twee meisjes sprongen uit de bovenste verdieping, het eene viel voorover en werd zeer ernstig gewond, hat andere kwam op de voeten terecht en verstuitte slechts den enkel. Een oogenblik later verscheen de j vader met twee meisjes aan de hand en een klein kind op den arm. Hij wilde het uit het venster werpen, viel echter voorover, bedwelmd door den dik ken rook en bleef met het bovenlijf bui ten het raam op de vensterbank hangen. Naast hem maakte een 1S—jarig meisje zich gereed, uit het raam te springen, de rook ontnam echter ook haar het bewust zijn; zij viel achterover in de kamer (erug en verbrandde. Dadelijk werden pogingen aangewend, om de ongelukkigen zoo mo gelijk te verlossen; eenige werklieden klom men langs ladders naar boven. Zij grepen de ongelukkigen bij de kleeren, deze scheur den echter. Verdere pogingen om de licha- meu op te beuren, moesten opgageven worden, daar voor de ramen de rook en uit de onderste verdieping de vlammen de mannen ernstig bedreigden. Zonder hulp te kunnen bieden, moest de menig te toezien, hoe de vlammen al hooger en hooger klommen, de kleederen der slacht- ofie rs aantast ten en h un licham en verkoolden Den 2 0 s t e n Augustus sloeg de bliksem in den dom te Batze- burg, een der oudste baksteenbouwwerken van Duitschland. Met den bouw van deze kerk werd in het laatste derdedeel der 12de eeuw be gonnen de voltooiug valt in de 13de eeuw. Een omvangrijke restauratie had plaats in in de jaren 187181 onder leiding van den architect Daniël. Door het onheil geraakte de dakstoel en het houtwerk der beide westelijke torens in braöd, de groote kroon in het koor smolt af en viel naar omlaag, de kleiuere klokken smolten, terwijl de grootste, 82 centenaars zwaar naar beneden stortte, op haar weg de gewelven der orgelgalerij ver nielende. Overigens hebben de gewelven de vuurproef goed doorstaan, zoodat het in Te Rover e, in de nabijheid van Venetië, had Donderdig een vreeselijk ongeluk plaats De geestelijke van hst stad je, een reeds bejaard man, verzocht den burgemeester de Cscce, met hem een be zoek te brengen aan den kerktoren om er zich van te overtuigen, dat die noodza- delijk moest worden gerepareerd. Te drie uur des middags beklommen de beide hee- ren, vergezeld door den koster den toren Dadat zij alles nauwkeurig hidden onder zocht aanvaarden zij een uur later de te rugreis. De geestelijke liep vooruit, daarop volg de de burgemeester en de koster kwam het laatst. Eensklaps gleed de koster uit en viel op den burgemeester, die zijner zijds op den geestelijke neerkwam en hem meesleepte. Iu een oogwenk lagen de drie mannen aan den voet van den trapde geestelijke en de burgemeester, die hun nek gebroken hadden, waren onmiddellijk dood, terwijl de koster nog eenige nren in leven bleef; ook hij stier! echter des avonds onder ont zettende pijnen- Onbeschrijfelijk is de op gewondenheid die het zoo diep treurig voor val in het plaatsje veroorzaakt heeft. Een reusachtige puiich- bowl. De grootste punchbowl werd in 1760 in Amerika gereed gemaakt. Admiraal Bos- csven noodigde namelijk ai de soldaten zij ner vloot op een groot feest, waarvan het glansnummer een punchbowl was. Als ter rine diende een groot marmeren bekken, dat opzettelyk voor dot doel was vervaar digd. Daarin werden 600 flesschen cognac, 1250 flesschen malaga, en 4 tonnen ko kend water gegoten, waarbij 6 centenaar suiker, het sap van 2600 citroenen en 60 muscaatnoten werden gevoegd. Een schoon jong meisje als Hébé gekleed en gezeten in een mahoniehouten bootje, putte uit het bekken den kostelijken drank met gou den emmers, terwijl een tweede schoone hem in kristallen glazen den gasttn reikte. Hoe dieren kunnen bedrie gen. Bedrog vindt men ook onder dieren 't Is bekend dat er in cavaleriestallen paar den zijn geweest, die zich kreupel hielden om vrij van'de exercitie te zijn. Een chim pansee. die, toen hij ziek was, met koek jes gevoed was geworden, veinsde dikwijls na zijn herstel nog te hoesten, om de lek kernijen te krijgen. De koekoek legt soms zijn eieren in het nest van de musch en om het bedrog nog zekerder te maken, neemt hij er een ei van de museh uit. De dieren «eten, dat zij bedriegen, wat daaruit blijkt, dat zij het heimelijk en stil doen zij toonen gevoel van schuld als zij ontdekt wordenzij nemen yoorzorgen om ontdekking te voorkomen, en in sommige gevallen geven zij blijken van berouw. De bijen, onder andere, die stelen, aar zelen dikwijls, alsof zij bevreesd voor straf zijn. Iemand heeft er eene beschrijvi.ig van gegeven, hoe een aap stalals hij zich hield alsof hij sliep keek het dier aarzelend naar hem, en hield telkens op, als zijn meester zich bewoog of op het punt scheen van wakker te worden. Zoo iets is aan niets anders toe te schrijven dan aan vrees voor straf, die op de misdaad volgt, even als bij alle dieren is op te merken. Een gevierd Duitsch too- neespeler, die maar ééne fout heeft, na- rnelijk dat hij soms een glas wijn te veel dtinkt, gaf ter gelegenheid van een kunst reis, die hij maakte, aan den drang van eenige enhousiasten toe; om in eeu klei nere stad een enkele maal op te treden. Den middag van de voorstelling ont. moet de beroemde kunstenaar aau de table d'bóte van het hotel een oud vriendzij drinken samen een goed glas wijn en het uur der voorstelling is reeds genaderd, ter wijl zij nog gezellig samen aan tafel zaten. Men moet den tooneelspeler laten halen en dezi verschijnt ten tooneele in een zeer opgewonden toestand, hetgeen weldra de aandacht van het publiek trekt. Dit wordt misnoegd, begint te sissen en te fluiten en het rumoer neemt zoodanig toe, dat de vroolijke kunstenaar zich ge noopt voelt, de aanwezigen toe te spreken. Hij doet dit als volgt: #Om in zoo'n nest als hier een gastrol te vervullen, moet men gek of dronken zijn. Ik heb het laatste gekozeu." Hij sprak, keerde de verwoede menigte den rug toe en is daar niet meer opge treden. T h e c-d ronkaards- Het ge- necskundig tijdschrijft The Ilospital heeft een opstelAre we a nation of tea-drunk- ards Het blad antwoordt bevestigend, Ja, Engeland wordt een land van theedronk aards. Zenuwen en maag verslappen en bederven ze met thee, gelijk anderen dit doen met alcohol. 5ya pond thee per hoofd wordt in Engeland per jaar gedron ken. En een groot bewijs van onmatig heid vindt hel blad in het verschijnsel, dit meer op hoeveelheid dan hoedanigheid gelet wordt. I)e goedkoope, scherpe, rau we Ceylon-thee heeft de Chineesche ver drongen, ook omdat men van een pond thee V/2 gallon aftreksel kan maken tegen slechts 5 gallon van de zachtere Chineesche thee. 75 pCt. der thee, in Engeland gedron ken, is tegenwoordig Britsch-Indiache en Ceylon-thee, en men drinkt thee, vaker thee en sterker thee dan ooit te vorea. Het blad eindigt aldus „De gevolgen zijminder in het oog vallend dan die van het overmatig ge bruik van sterken drankmaar ze zijn minder ernstig; en in waarheid de tijd is niet ver meer, waarop de ernstig strijders voor de nieuwe beweging met ons, met tranen in de oogvn, zullen uitroepen ,i,L at na het gebruik van die vervloekte thee en neem chocolade of desnoods bier." Uit Quedlinburg wordt geschrerm, dat de geestelijke B, eenige ja ren geleden door een dame tot universeel erfgenaam werd benoemd. Tot de nalaten schap van de o-erleden behoorden ook zes morgen land, waarop echter een verre bloedverwant van de dame, de beeldhou wer N. aanspraak maakte, zonder eenige bewijzen te hebben. Hevig was de twist tusschen beeldhouwer en geeste lijke, maar daar deze laatste in het bezit was van een rechtsgeldig testament, bleef hij eigenaar van het land. N. wreekte zich nu, door op het graf van de overle dene een grafsteen te plaatsen, die een geldzak voorstelde, terwijl tevens werd bekend gemaakt, dat hiermee de geldzak van den geestelijke B, was bedoeld. Deze grafsteen moest echter op last van het kerk bestuur worden verwijderd. N. vervaardig de nu eeu levensgroot beeld, den geeste lijke voorstellende. Met den linkervoet treedt de geestelijke op het negende ge bod (Gq zult niet begeeren uws naasten huis enz.), ter rechterzijde van den gees telijke slaat een eugel, weenende over den gevallen zoudaar, ter linkerzijde staat een duivel, grijnslachende over de aanwinst van een zieltje. De geestelijke draagt op den rug een geldzak, met het opschriftzes morgeu lands. De beeldeu zijn door deu beeldhouwer aan den gevel van zijn wo ning aangebracht en de fotografische af beelding er van wordt te Quedlinburg ver kocht. Geen vreemdeling verzuimt eeu be zoek aan dat huis te brengen. Alle pogin gen van de stedelijke en kerkelijke over heden, om N. over te halen tot verwijde ring der beelden, zijn mislukt en dage lijks blijft dus het huis een bedevaart plaats voor talrijke nieuwsgierigen. Snelpersdruk van J. Winkel te Schagen. r» i 1 NL Maarfönchi.iirr n Lrll.

Schager Courant | 1893 | | pagina 6