Altaatetraat.44, ROTTERDAM. 345ste STAATSLOTERIJ. Dr. JOHNSON, zoowel voor woning ais te veld. len, enz. Prijs met gebruiks aanwijzing in doozenf0,25, 7o.- a 150.— f 0,50, f 1.en f 2,50. Ver- L. J. AKKER, DE VERNIELER. eene nette dienstbode R.C. rai te Schagen. f 100 belooniDg. Dr. Jonhsons waschmid- del voor Schapen, Koeien en Paarden, zonder eenig yergift. DE JONG &COMP, 31 RENTSmiER, Gounod M arktberichten, PLAATSELIJK NIEUWS. Sprankcls. Burgerlijke Stand. Getrokken P r ij z e n. ft ft ft ft 7i ft i I beste verdelger voor Ratten en Muizen is het we reldberoemde middel van Dat middel wordt met ga- -.- rantie verkoehtals zeker en af doend. Binnen een enkelen dag verdelgt en vernietigt het de -- Veldmuizen en Ratten op zending franco tegen postwis sel met 10 Ct. verhooging voor vracht. Gemeente Zijpe. Advertentiën. AMSTERDAM, lil ON HÉ Iffffl zoo spoedig mogelijk, Eene mooie sorteering rr wordt tegen veel vermin derde prijzen verkocht. W. IMHULSEN, Likdoorn- en Wrattentinctuur, Hoofd-Eau-de-Cologne Kiespijntinctuur J. Ranke. ONDERLINGE [schappij, gevestigd te Amsterdam, J, Winkel te Schagen,LaanD4, Vraag Proefnummers van Aboniiem. 13.— per 12 maanden, MJE RElTKAlËlt - Waaruit bestond nn de stof, die door de kaashandelaarster verlangd werd Het zwarte poeder was niets anders dan me tallisch arsenicumvan zeer onzuiveren aard. Deze stof met water vermengd en op een bord gelegd, oxydeert langzamer hand en vormt het bekende zwiar vergif tige arsenigznur. Wij willen gaarne aannemen, dat de degelijke Fransche kaïsfabriekar.ten zich niet met dit vergiftings-procédé ophouden, doch achten het leit belangrijk als een kleine bijdrage tot de kennis van hetgeen in het buitenland al zoo geschiedt op het terrein der levensmiddelen-conserveering. Maandbld v. d. Vervahchingen.) De storm in Amerika blijkt nu een onzettende ramp te zijn geweest. Volgens een officieel rapport zijn in Zuid Carolica 20,000 menschen, wegens honger, dorst, ziekle tengevolge van de aangerichte verwoestingen, den dood nabij. Donderdag stapten drie gemaskerden in een Banklofcaal te Delta in Colorado en eischten, den kassier met een geweer dreigende, al de aanwezige klin kende munt. De kassier weigerde het ge heim der sluiting te verraden en werd doodgeschoten, waarop de bende wegreed. Een aantal burgers echter, het veld door rijdende, onderschepten hen. Al rijdende, wisselde men schoten: twee der bandieten stortten dood van hunne paarden, de der de ontkwam. Bij zijne zinnen. A. Wel, wel, ik heb gehoord dat je oom gestorven is op een leeftijd van 93 jaar was hij tot het laatste toe bij zijn zinnen B. Ik kan het niet zeggen, want het testament is nog niet geopend. E n plaag van 1893. Dit jaar is er een zoo groote menigte wespen, dat nog steeds berichten van ongelukken komen, door die akelige insecten veroorzaakt. In drie weken tijds heeft de tuinman van een groot hndgoed in Engeland niet minder dan vier-honderd-vijftig wespennesten vernield en gedurende dien zelfden tijd doode hij nog vijfentwintig dier dieren, door middel van een stroopje, dat hen aantrekt en dan doodeüjk voor ze wordt. Een vier— en ze ventigjarige dame te Histon, in Engeland overleed tengevolge van een wespensteek tusschen duim en wijsvinger. In het Fran- sche d'ip Tanger trapte een landbouwer Hardy, terwijl hij aan aan zijn werk was, op een wespennest; de dieren vielen op ge laat en handen van den ongelukkige aan, diehet bewustzijn verloor en ca eenige mi nuten stierf, voor ook maar een poging tot redding had kunnen gedaan worden. De geneesheeren zijn van meening dat de dooa veroorzaakt is door aandrang van bloed naar de hersenen, door de steken der wes pen veroorzaakt. Verleden week stapte een nst gekleed vreemdeling den winkel van den heer D. in de rue de Paris te Vin- cennes binnen en koos een gouden horloge met ketting, die samen 375 frs. kostten, uit. Hij had zijn welgevulden beurs op de toon bank gelegd en toen hij 't horloge in zijn vestzak gestoken en den ketting vastge haakt had, ging hij in de openstaande deur staan om te zien of het goed stond. „Hier Punch" riep hij zijn hond toe, maar het dier kwam niet en hij liep hem ach terna, want hoe harder hij schreeuwde des te harder liep de hond. De heer D. vermoedde eindelijk dat hij met een oplichter te doen had. Bij het openen der portemonnaie vond hij er niets dan propjts oud papier en stuk jes lood in. De hond was een wel afgericht dier, die 't op een loopen zette, als men „hier Punch" riep. Te Vincennes is hij niet weer gezien. Het was voor eenigedagen bij een begrafenis te Berlijn zeer druk en vol. In het dichtst gedrang stonden drie zusters, naast een amateurfotograaf met zijn helper. Deze laatsten hadden de pla ten gereed en wachten slechts op een ge schikt oogenblik voor een opname. Het meest scheen hun aandacht te vallen op een politieagent, die aan de overzijde der straat met waardigheid en ijver zijn plichten vervulde. De helper van den foto graaf scheen nog ijveriger dan zijn heer, want deze moest hem steeds vermanen: nog nietWacht, tot wij hem in profil kunnen nemen Pas op de agent draait zich om vlug, trek uit - de plaat na melijk. Het beeld was opgeuomen en de fotografen verwijderden zich snel. E iet lang daarna gingen ook de zusters weg en na men een huurrijtuig om zich naar huis te laten brengen. Bij het uitstappen wilde de een haar portemonnaie uit den zak halen doch deze was wegde tweede ging het niet beter, terwijl de derde gelukkig los geld in den zak had, dat er bij het uithalen van de portemonnaie in gebleven was. Thans werd haar duidelijk waarom de foto graaf er op wachtte, dat de agent zich om keerde en begrepen zij het bevel „vlug, trek uit 1* Bij de behandeling der zaak voor de rechtbank te Agram van de twee bedelaars, die, zocals wij onlangs me dedeelden, zich van drie kinderen hadden weten meester te maken, welke zij op beest achtige wijze mishandeld nebben, teneinde daardoor het medelijden der voorbijgangers op te wekken, was de verontwaardiging oiider Let publiek zóo groot, dat de boos wichten nauwelijks het gevaar ontliepen, op de terechtzitting aan de gendarmes ont rukt en gelyncht to worden. Groote ont roering verwekten de verklaringen van deD geneesheer, met het heelkundig onderzoek belast, die nauwkeurig beschreef hoe de vionden gemiakt waren, en welke pijnen de kinderen daarbij hadden moeten uitstaan. De bedelaars hebben hunne n isdaden be kend. Algemeen verwacht men voor hen een zeer strenge straf, die zij trouwens ruimschoots verdiend hebben. De kinderen echter zijn daarmede niet geholpen; zij zul len hun leven lang mismaakt blijven. Een belangwekkend bericht, hoe Gounod het kunstenaarsberoep in zich ont dekt heeft, brengt een correspondent van de Gaulois, die den compomisi op zijne villa te Parijs bezocht heeft. Gounod ver telt daa', hoe hij door Mozart's Don Juan zich van zijn muzikale roeping eerst dui delijk bewust werd. De eerste vingerwij zing van boven evenwel had hij reeds als twaalfjarige knaap gekregen, in eene op voering van Olhel/o, waarin Rossini's mu ziek hem als openbaring in de ooren klonk. Zijne moeder en vooral zijn gestrenge rec tor Poirson wilden evenwel nog niets van partitnrenschrijven weten, waarvan de klei ne Charles naïef beweerd had, dat hij het Rossini eenvoudig zou nadoen. Gounod ge hoorzaamde eerst aan den wil van zijn rector, maar heimelijk bleef hij hopen. Toen gebeurde er iets dat beslissend voor zijn leven zou zijnde opvoering van Don Juan te Parijs in Jannari 1834 door een Italaansch operagezelschap. De com ponist van den Faust was toen 14 jaar oud en, gelukkig, geen van die vroeg verwekte wonderkinderen, wier hart uit wendig misschien met orden gestrooid is, maar inwendig elk sieraad mist en reeds nameloos ziek en vermoeid is. Met kinder lijke blijdschap betrad de knaap aan de hand zijder moeder de trappen, dia hem in zijn heiligdom voerden en op de bovenste waarvan hij zalf eens eene waardige plaats zou innemen. Toen moeder en zoon op haar bescheiden plaats op den vierden rang de middelen van mevrouw Gounod gedoogden destijds geene loge aange komen waren, natuurlijk de eersten, en toen eindelijk de kapelmeester den dirig eerstok ophief en het geweldigo D-mol akkoord als de stormwind van genius door de zaal bruiste, toen was het te veel voor de gloeiende phantasie van het zoo prik kelbare kind. Met den uitroep „Ach mama, mama, dat, dat is muziek 1" viel hij zijue moeder snikkend om den hals. Nog heden ten dage beeft Carles Gounod van aandoening, als hij aan dat oogen blik denkt. Hij vertelde zijn bezoeker het was hem destijds voorgekomen, alsof een engel van den htmel ware neergedaald en tot hem gesproken had. Mijne moeder, ging de componist voort, zig nu ook in, dat het leveusschip van haren zoon alleen in de eindelooze zee der tonen koers zou kunnen houden. Daags na die gedenkwaardige Don-Juan- opvoering heeft Gounod, nog onder den indruk van wat hem wedervaren was, zijn rector, den heer PoirsoD, uitdrukkelijk ver klaard, niets anders dan musicus te willen worden. Wreveb'g nam de rector een blad papier, schreef er haastig wat op en hield het zijner leerling voor met de woordeD: „Hier, jongen pas op! Er moet nu een einde aan komen! Kent gij deze woorden? Het is de tekst van de romance van Joseph uit Méhul's gelijknamige opera.* Toen Gounod ontkennend antwoordde, zeide de rector: „Des te beter! Bëproef nu eens de ze tekstwoorden op muziek te zetten." Geestdriftig ging de latere componist van Roméo en Julia heen, om reeds na een paar uur met een beschreven notenblaadje triom fantelijk terug te keeren. „Wat? Nu al?" riep de heer Poirson, „nu, zing eens op, opdat men hoort wat prul het is.* Gounod wees schuchter naar de piano. De rector merkte op, dat hij maar zonder piano moest zingen; hij zou de waarde der compositie wel erkennen. Nauwelijks evenwel had de jonge Charles eenige noten gezongen, of Poirson verzocht hem uit eigen beweging, zich zelf op de piano te begeleiden. Bij de laatste toonen sloot de rector zijn leerling ontroerd in de armen en riep uit.- „Inder daad, mijn jongen, je hebt gelijk, er zit een musicus in je; ik zal je moeder on middellijk schrijven, dat ze je een leeraar moet geven." Eenige dagen later kwam Gounod in de klasse voor bamonieleer onder Reicha. Voor- loopig bleef hij iutusschen nog op het gym nasium Saint-Louis en deed op zeventien jarigen leeftijd zijn eindexamen. Vervolgens kwam hij aan het Parijsche conservatorium en studeerde eerst bij den grooten Halévy de compositieleer. Van hier af is Gounod's verdere ontwikkeling voldoende uit de mu ziekgeschiedenis bekend. Zijne volgende leera ren waren Lesueue en Paër. Op negentien jarigen leeflijd behaalde hij den tweeden grooten prix de Rome voor compositie, een jaar later den eersteD. Interessaut is het feit, dat onze componist met de opbrengst van dezen eersten prijs zich van den mili tairen dienst vrijkocht. Zelden is aan eene eervolle onderscheiding een practischer toe passing ten deel getallen. Doch laten wij rechtvaardig zijn. Gounod vervulde hierme de een schoonen kinderplicht tegenover zijn moeder. De verhoudingen van den compo nist moeten in zijne jeugd namelijk niet schitterend geweest zijn, wal oofc blijkt uit de omstandigheid, dat moeder en zoon den Don Jvau van den „Olympus" af moesten genieten. Dit had echter weer deze goede zijde, daf de God, van wiens spre ken tot de menschen Gounod zelf vertelde, niet al te diep tot onzen toonkunstenaar behoefde af te daleD, om hem op het voor hoofd te kussen. Toch hield hij nog zoo veel geld over, dat hij naar Italië kon reizen, waar hij twee en eenhalf jaar bleef. Hier op de villa Medici werd hij op twintigjarigen leeftijd afgezien van com posities als „le Soiru, Kle Valloden eeni- gezangen, ook tot het adagio van het du et uit Faust„O nuit d'amoor, ciel ra- dieux* geïnspireerd. Faust is, zooals men weet, eerst in 1859 gegeven en nog he den onvergankelijk. Dit beteekent des te meer' als men bedenkt, dat deze opera nu reeds 36 jaren oud is, een voor de opera op zich-ztlve bedenkelijke leeftijd, daar het lyrische drama met weinige uitzonderin gen op een leeftijd van 50 jaren den dood, helaas, bijna altijd nabij is. De muziek, en de operamuziek bovenal, grijpt de mees te menschen veel sterker aan dan alle ove rige kunsten; maar zij verlaat ons ook even snel. Hoorn. 9 Sept, 1893. Aangevoerd. SCHAGEN 13 S«pt. 1893. Den 24 sten dezer zal naar alle waarschijnlijkheid de Schager Harmoniekapel haar laatste Zomer— ooncert geven, des namiddags half drie in den tuin van den heer Broersma. Bij ongunstig weder zal dit concert in het lokaal van den heer Blauw worden ge geven, Yan de vraatzucht der eenden vertelt eene ooggetuige ons het volgende curieuse staaltje. Een der bewoners van de Nieuwe-Laag- zijde had eene muis in den val gevangen en wist zich niet beter van die ongenoo- digden gast te ontdoen dan hem in de sloot voor het huis te laten springen. Nauwelijks heeft een dikke woerd deze vreemdeling in zijn element bespeurd, of met breede slagen zwemt hij er op af, grijpt het hulploos knagertje in den sna vel en werkt het, hoe ook ons muisje piepte en tegenspartelde, in den krop. Alsof er niets ware gebeurd, zwemt hij nair zijn terrein terug en onder een luid ruchtig gekwaak gaat de strooptocht ver der. Is armoede de moeder van vele misda den dan is gebrek aan geestkracht de vader ervan. De richtingen mogen verschillen, de mensch die denkt, gevoelt zich onderwer pen aan Hooger Macht- Zorg voor uwe woorden. Uw woord is uw dienstknecht, zoolang, gij 't voor u houdtmaar het wordt uw meester, als gij het toelaat te ontsnappen Een huismiddel. Een vrome moeder gaf een gelijkgezinde dochter die met een lichtzinnigen man gehuwd was, dezen raad: „Mijn dochter spreek met uw man menig maal over God, maar spreek meer met God over uw man!* Socrates zeide eens, toen hij over het liegen sprakMen uenkt er voordeel me de te behalen, maar men wint er niets anders door, dan dat men ook niet ge loofd wordt, wanneer men waarheid spreekt." Als men zich voorstelt, dat men slechts één uur nog te leven heeft, hoe gewichtig wordt ons dan dat uur! Hoe groote waar de verkrijgt het! En als men altijd zoo gedacht had of had kunnen denken, zou men dan wel dagen, jaren, ja, dikwijls zijn geheele leven, verbeuzeld hebben? Dr. Heinroth. 5de Klasse Trekking 11 September. Prijs Tan f 1500No. 18480 „1000: 9314 13847 15158 15809 19425 400: 18686 200: 4453 10555 10860 100: 988 1048 1199 4080 4533 6197 7344 11050 14939 14860 15852 16517 19877 5de Klasse Trekking van 12 September. Prijs van f 1000: No. 620 8154 9850 f 400: 6226 f 200: 112 6132 11077 16111 f 100: z 483 1914 3864 4508 5495 6980 10740 13519 16178 17575 H. L. Rogge t 5.25 e.— 8 Tarwe 9 6.75 7.50 15 Garst 4.— a 5.- 16 Haver 9 3.-- 3.75 i WitteErwten V 9.50 11.— Groene dito 9 10.— a 13.— Grauwe dito 9 13.— 15.— Vale dito 9 6.50 a 14.— i Bruine boonen f 8.50 a 10.— 8 Geeleboonen 9 8 Witteboonen 9 10.50 a 12.- Paardenb. 9 5.50 a 6.50 Karwei zaad 9 16.75 Mosterdzaad 9 21.75 a 6 Paarden 9 .-65 a 140.— 2 Koeien .150.— a 200.— 2 Kalveren 9.- a 17.— 78 Schapen 11.— a 23.- Lammeren a 62 Varkens 12.— a 26.- Zengen a 124 Biggen 6.— a 10.— Kip-Eieren per 100 i) 4.— a a a 6 .- 12.- a a 13.— a 6.a 4.a —.65 a 3.50 a a 14.- 18.— 18.'— 12.— 10.— !75 4.- 1100 koppen boter 62' a 67'cents per kop Allernaar 9 Sept. 1893. Aangevoerd: 16 Paarden f 41 Koeien Ezel vette Kalveren 10 nucht. dito 126 magere Schapen lammeren 90 magere Varkens 167 Biggen 3 Bokken en Geiten Kleine Bokjes Boter per P. Kipeieren per 100 Bendeieren Op de graanmarkt werden aangevoerd 7201 mudden Tarwe f 6,60 a 7,rogge f5.62' a a 5,80 gerst f 4.a chev f 4.62' 5.40, haver f 3.50 a 3.90 paarde boonen 5,50 a 6, bruine id.f 9 50 a 10.50. a witte id. f 13. a karweiz. f 16.50 a rood mosterdzaad t 19,a 21.75 geel id- f 18 a 18.50 groenerwten f 7.50 a 15,grauwe dito f 17.a wijker vale t 7.15, a 9.Blauwmaanzaad f 1475 a 15 koolzaad 7.75, kanariezaad f 6.75. a. f7. Alkmaar 11 Sept. 1893 Aangevoerd. paarden f a 28 Kooien en Ossen f 160.— a 300.— 136 vette Kalveren f 35,a 80.— (per kilo f 0.70 a —.80 12 Nuchtere Kalveren 6.a 14.— 689 vette schapen 12 a 23.— Lammeren a 122 vette Varkens per P. 0.38 a 0.52 57 magere dito 17.— a 20.— B" ur merend, 12 Sept. 1893. Aangevoerd 329 stapels. Hoogste prijs kleine kaas f30— middelb f 28.— 1360 K.G. Boter f 1.20 a 1.30, per K.G. 44 Stieren. 23 Paarden. 565 Runderen, prjjshouden handel matig. 77 Vette Kalveren f 0.45 k f .75 per' KG., handel vlug 72 Nuchtere dito, 7.a 16.per stuk handel vlug. 144 Vette Varkens per Kilo f 0.40 a 0.52 handel vlug. 146 Magere idem per stuk f 15.a f 35.— handel matig. 253 Biggen, f 7 a f 11.—handel matig 2359 Schapen hooger in prijs met vluggen handel. Mageren en Lammeren, prijshoudend, Kipeieren per 100 stuks f 4.50 a 5. Eendeieren p. 100 stuks f a 800 'H. L. Peren,fl.25 af 2.50. 2000 H. L. Appelen f .60 a f. 1 140.- a 210.- j. P G e n e r a a 1-A gent. Ingeschreven van 1 8 Sept. 1898. Geboren Nicolaas, z. v. Martinus Bal- tus en Aaltje Vader. Jannetje, d. v. Klaas Bos en Jannetje Vries. Maartje, d. v. Dirk Boontjes en Aaltje Watertor. Ondertrouwd en Getrouwd Geene, Overleden Klaas Smit, 49 j, wedn. van Guurtje Wortel. Jannetje, levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van Klaas Bos en Jannetje Vries. Adres lett. A.. Ml. bureau van dit blad. verdrijving zeker, per flacon 60 cent. van H. SELLE, Haarlem, onmisbaar voor schoolgaande kinderen, per groote flacon 40 cent. geneest dadelijk, per flacon 35 cent.: Verkrijgbaar bij den Depothonder Insectendooder. Insectendooder. Krachtige insectendooder voor Rups, Bladluis, Pissebedden, Kakkerlakken, Mieren enz., doodt en vernietigt alle insec ten en hun zaad zonder schade voor da plant. Prijs met gebruiksaanwijzing per 100 kilof 20, 50 Kilo f 11, 25 Kilo f 6 monsterpakken van 10 Kilo f 2,50, 5 Kilo f 1.25. Toezending tegen postwissel. Generaal-agent, L. J. AKKER, ROTTERDAM, Alkemadestraat 44, Het beste wat er is, omdat het geen vergift bevat, als de meeste bestaande middelen het is goedkooper, omdat het op nog geen 5 ct. per Schaap komt te staan. Omdat het de Schapenluis (Melophagus ovinus L) binnen een enkelen dag met hun zaad doodt en vernietigt; bevordert den groei van de wol en beest. Kan ook bij Koeien en Paarden aange wend worden tegen de grooter luistegen schurft, wonden, Branderigheid enzis 't het aangewezen middel. Prijs met gebruiks aanwijzing per doos 50 ct. voldoende voor 10 a 12 Schapen. Franco toezending tegen postwissel van 5 en meer doozen. Generaal-agent voor Nederland en Koloniën, L. J. AKKER, Alkemadestraat 44, ROTTERDAM. Solide wederverkoopers gevraagd. opgericht in den jare 1809. Directeuren: Deze maatschappij waarborgt tegen schade, veroorzaakt door Brand, de aange wende Bluschmiddelen en verdere gevol gen van dien Koopmansgoederen wor den ook voor een termijn van Drie, Zes of Negen maanden verzekerd. Nadere informatiën geeft de Correspon dent Alwaar de aanvragen voor Verzekeringen bij gemelde Maatschappij worden aangenomen (negende Jaargang,) 't goedkoopste Finantieele Weekblad, het neemt alle Uitlotingen en Restan ten op, bevat steeds een Wekelijksch Beurs- overzicht, en vermeldt alles wat een ieder, die Effecten bezit, hetzij veel of weinig weten moet. is de aangewezen Gids voor den gegoe den Burgerman. Als bewijs dat het een goedkoop en volledig financieel blad is, kan dienen, dat het getal Abonnementen sedert 1 Jan. '89 meer dan 4yg maal v e r- d u b be 1 d e. Het Abonnement kan ingaan den Isten van elke maand. Proefnummers gratis ver krijgbaar aan het Bureau, Spuistraat 76 AMSTERDAM. 9

Schager Courant | 1893 | | pagina 3