AlKrlBBtiS- LilllllYlllI Zondag 24 September 1893. 37ste Jaargang Ho. 2763. Koepok Inenting. Herhalings-Onderwijs, Binnenlandsch Nieuws. Bij dit nummer behoort een B ij voegsel. Inkwartiering. Cholera. -^pt -Kg- i Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVERTEXTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever, J. WINKEL. JBurean: SCHACIEW. Laan, li» 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post fA3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5cts Groote letters worden naar piaatsruimte berekend. Gemeente Schagen. bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders der Gemoon- te SCHAGEN; brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de LUST betrekkelijk de IN KWARTIERING, bedoeld bij Art. 17 der Wet Tan 14 September 1866, (Staatsbl. no. 138) is vastgesteld en ter volaoeninig aan evengemeld Wetsartikel, gedurende 14 dagen voor een elk ter inzage aan het Raadhuis is nedergelegd, en alzoo van af heden tot den 3en October a s. Wordende tevens ter kennis gebracht dat zij die tegen gemelde lijst bezwaren heb ben in te brengen, zulks schriftelijk behoo- ren te doen aan Burgemeester en Wethou ders, binnen 14 dagen na het einde der ter visielegging en alzoo vóór den 17en Octo ber 1893, Schagen, den 19cn September 1893, Burgemeester en Wethouders voornoemd. W. A. HAZEU Weth. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN brengen ter algemeene kennis, dat gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal worden ge geven op Dinsdag 20 September e. k. des voormiddags van 9 tot 10 ure, ten huize van den gemeente geneesheer, den Heer A. C. Mel- chior, Laan No. 8 alhier. SCHAGEN, den 19 Septemb. 1893. Burgemeester en Wethouders voorn. W. A. HAZEU, Weth. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het Herhalings-Onderwijs aan de ge meenteschool aldaar zal aanvangen Maan dag 2 October a s., des avonds ten vijf ure. De leerlingen kuonen zich, medebrengende hnn vaccinebewijs, aanmelden aan de ge meenteschool, op Donderdag den 28 Septem ber a.s., des avonds ten vijf ure. Het on derwijs zal niet worden gegeven, wanneer zich daarvoor niet minstens vijftien leerlin gen aanmelden. Schagen, 22 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. A HAZEU Weth. Do Secretaris, DENIJS. Men meldt ons uit WIE- RINGER WAARD Aangezien de eigenaar van het gewone lokaal niet te bewegen was, dat lokaal tot het houden van een vfattcy-fairu ten voor- deele der V e r e e n i g i n g V r ij e jL i ef- dadigheid, op Zondag af te staan, heeft genoemde Vereeniging moeten besluiten om in plaats daarvan eene verloting te hou den (h 25 cent het lot) in het lokaal van mej. de Wed. K. Tromp aldaar. Het goede doel in 't oog houdende, znl- len zeker allen, die beloofden iets voer de tfancy fairbij te drsgen, dit ook willen doen voor deze liefdadigheidsloterij. De verloting zal plaats hebben op woens dag 22 November en de prijzen zullen op donderdag 16 November worden opge haald, terwijl deze op dinsdag 21 Novem ber in het genoemde lokaal voor een ieder ter bezichtiging zullen worden gesteld. T e H E E R-H UGOW AARD is de boerderij bewoond door C. Barsinger- horn den 21en in de asch gelegd, door het springen van het petroleumstel, tij dens het jongste kind van l1/, jaar alleen in huis was. De moeder, op den boomgaard aan het vruchten plukken, kwam in huis om een schaal te halen, toen de kamer in brand stond, en reeds de wieg, waarin het kind lag, al vuur had gevat, doch geluk kig werd gered. Met moeite wist de vrouw nog eenigc sieraden en 280.— in veiligheid te bren gt» Het een en ander was tegen brandscha de verzekerd. Over het algemeen is de handel in groenten aan de LANGE- DIJK stil. Weinig wordt er omgezet, waardoor voor roode koo! hoogstens f 4, 5, voor witte f 6 wordt gegeven. Ook in uien en gele kool wordt weinig gedaan. Voor de Langedijker arbeiders is nu de tijd ge komen om, zooals men het daar noemt, te slikken, d. i. modder uit de slooten te halen, om daarmee het veld te bemes ten. 's Morgens in de vroegte, voor een paar weken 's nachts om 12 of 1 uur reeds, gaan ze met praam en bengel aan het werk om tegen 8 of 9 uur huiswaarts te keeren en van dezen uiterst zwaren arbeid uit te rusten. De middag wordt dan meestal met lichter werk doorgebracht. In welk een afgrond de Sterke drank den menscb, die geen weer stand aan de verleiding weet te bieden, kan voeren, bleek dezer dagen weer te APPINGENDAM. Iemand aldaar, vader van een talrijk gezin, eertijds in het bezit van een lerme zaak, werd de vorige week naar de gevangenis te Groningen overge bracht, omdat hij zich schuldig had ge maakt aan ontvreemding van goederen, waarover hij als bewaarder was aange steld. De eene klant r.a den andere was weg gebleven, de jenever had den man lang zamerhand tot een onhandelbaar mensch, een lastpost voor iedereen gemaakt. Er werden schulden gemaakt, faillissement volgde en alles moest verkocht worden. Eerst het huis, toen de losse goederen. Op den morgen van den boeldag bleek echter, dat de man die als zegelbewaarder was aangesteld, een deel daarvan vervreemd bad. Nu zit hij in de gevangenis, terwijl zijn huisgezin, vrouw en acht kinderen, hulpeloos achter bleef. Beklagenwaardige familie! In verband met de komst der talrijke vreemde arbeiders en schippers bij den aanvang der campagne aan de sui kerfabriek Holland te H ALP WEG, bezocht de inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht in Noord—Holland die plaats, om een onderzoek in te stellen naar de inrich ting enz. der tijdelijke aldaar ingerichte barak. Te NOORD-en ZUIDBROEK hebben de boerenarbeiders het werk grstaakt, omdat de boeren het graan met de machi ne doischen. Ongeregeldheden kwamen niet voor. Te HARICH (Pr.) haalde een boer zijn stier uit het land, om hem op stal te zetten. Het kwade dier nam ech ter zijn meester op de horens, holde er dol mee door het land et wierp hem ten slotte met veel kracht in het kanaal. Merkwaardig genoeg schijnt de boer bij dit alles volstrekt geen letsel te hebben gekregen. Te SPIER, ge m.Beilen, wil de de vrouw van dts landbouwer A. Ha rens, om beter te kunnen zien bij het le zen, de lamp, welke aan een katrol hing, een wiiuig naar beneden haltD. Ongelukkig brak het touw, en de lamp, die v0'. pe troleum was, viel haar in den schoot. In een oogwenk stonden hare kleeren in volle vlam, en het duurde geruimeu tijd, voor dat men door middel van zand en melk de vlam wist te blusschen. Inmiddels had de ongelukkige vrouw vrecselijke brand wonden aan het onderlichaamjgekregen, zoc- dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepeD. Haar toestand is zeer zorgwekkend. Te AMSTERDAM is opge richt eene Maatschappij voor Volkswonin gen^ die tot stand gebracht in den vorm van eene vereeniging, vallende onder de wet van 1855, ten doel heeft aan lieden, be- hoorende tot de arbeidende klasse, geschik te woningen te bezorgen tot billijken huurprijs en die voorts, indien hare mid delen het toelaten, huurders behulpzaam zal zijn in de zerg vooi nagelaten betrek kingen en voor den tuden dag, alsmede in bet verkrijgen van inrichtingen tot ge meenschappelijk nut. De heer J. Bienhuijs verstrekt, cm als grondkapitaal te dienen, een som van honderdduizend gulden, waar tegen aan htm wordeu uitgereikt 100 be wijzen van aandeel in dat kapitaal, elK groot f100. Het grondkapitaal is bestemd om de vereeniging in werking te doen treden en strekt voorts tot zekerheid van alle andere verbintenissen door haar aan te gaan. De jaarlijksche winst, indien cheze niet meer bedraagt den 2 pet van het grondka pitaal, komt ten voordeele van de houders dezer aandeelen. Alle verdere winst wordt aangewend tot het door de vereeniging beoogde doel, met dien verstande echter, dat later gemaakte winst in de eerste plsats strekt tot vergoeding van rente aan de houders van gezegde aandeelen tot een be drag van 2 pet 's jaars, over de jaren waarin zij geene of minder dan 2 pet ren te genoten hebben. Het verder benoodigd kapitaal wordt verkregen, door de uitgifte van rentedra gende schuldbrieven, waarin het bedrag echter niet zal mogen overschrijden de som, door de vereeniging tot het verkrij gen harer onroerende goederen besteed, verminderd met het bedrag van het grond- kapitaal. Naast den oplichter, den heer Nienhuijs, treden als bestuurders op de heeren Brits Olie en C. J. M. Bijkmans. Met de zekerheid, die het grondkapi taal aanbiedt voor verdere geldgevers, laat het zich aanzien, dat een belangrijk obli gatie-kapitaal op matige voorwaarden zal kunnen verkregen worden. Het is de bedoeling van den stichter, de huurprijzen wel laag maar niet te laag te stellen, op dat het voordeel van de geringe rente kan worden aaDgewend tot het bereiken van het in de tweede plaats gestelde doel, dat is het behulp zaam zijn van de huurders in de zorg vcor nagelaten betrekkingen en voor den ouden dag, alsmede in het verkrijgen van inrichtingen tot geuneentschappelijk nut. De heer Nienhuijs wil verder, zooveel mogelijk, zijne stichting dienstbaar maken aan het verminderen van werkloosheid, door, als het kan, te doen bouwen of den bouw te bevorderen. Naar w ij vernemen zal op het eerstvolgend concert van „Sappha", te HOORN, hetwelk einde October zal plaats hebben, o. m. worden uitgevoerd „De Fritbjofsage" vati Max. Bruch, ver taald door dr. J. J. Aghina, voor sopraan, baritonsolo, mannenkoor en piano. Als solisten hebben hunne welwillende medewerking toegezegd naejufi'r, H. Vroes- om de Haan, van Rotterdam (Sopraan), élève van den heer Paul Haas, en de heer A. Rille van Schagen, (Bariton), élève van den heer Joh. M. Messchaert. De uitreiking der vaan- dels. Reeds in den vroegen morgen van don derdag heerschte er een groote opgewekt heid te 's GRAVENHAGE door de aan komst der kleine troepen—afdeelingeu uit de verschillende garnizoensplaatsen, die de nieuwe vaandels in ontvangst zouden nemen, alle voorafgegaan door stafmuziek of tam boers. In den omtrek van het Malieveld, heerschte 'een ongekende drukte. Tegen 12 uur vertoonde het Malieveld het levendigste schouwspel, dat zich denken laat. De troepen werden opgesteld, over eenkomstig het reeds medegedeelde plan en de tribunes vulden zich met de uitge- noodigde hooge autoriteiten en corporatiën. Het wemelde van uniformen, zoowel van de hooge militaire persoonlijkheden, sis van de leden van het Militair Huis, en van costumes der Ministers, die allen, en der Kamerleden, die in grooten getale tegenwoor dig waren. Ook het corps diplomatique was door alle in de residentie aanwezige leden vertegenwoordigd. Een breede schare van Indische offi cieren met verlof, trok zeer de aaudacht en Karei van der Heijden weid vooral van die zijden hartelijk begroet. De oudgedien den, afgevaardigden van het Metalen Kruis het Eereteeken en andere vereeDigingen waren met hnn banieren aanwezig. Ten een nur naderde het koninklijk rijtuig. De minister van oorlog, met alle generaals en buitengewone adjudanten, reden haar tegemoet. De muziekkorpsen speelden, de standaardvlag werd geheschen en reed de open landauer het veld binnen. Hare Majesteiten inpecteerden de troe pen dcor langsde gelederen te rijder, om stuwd door een breeden zoom van gene raals en hoofd-cfficieren, terwijl de mu ziekkorpsen het Wilhelmus speelden. Na de inspectie bleven de Koninginnen in het rijtuig, terwijl het carié werd ge formeerd voor de plechtigheid. Koningin Willitln.ina stond cp een bank je in het rijtnig, en zelve bevestigde zij uu de haar door den adjudant jhr. De Ranitz overgereikte, uit de handen der kolenels overgenomen, ridderkruizen op de banieren van de grenadiers en het 7e re giment. Mede reikte zij zelve de banieren aan de kolonels der verschillende regimen ten over, geheel overeenkomstig het pro gram. Na afloop van de plechtigheid sprak H. M. de Koninging-Regentes het leger toe, om de korpsen geluk te wenschen met de nieuwe banieren. De minister van oorlog antwoordde en bracht den dank van helleger aan HH. MM. Alsnu werd aan Hare Majesteit voor gesteld luitenant Dreiber, die zich zoo manhaftig gedroeg bij de krijgsbedrij ven te Garoet. Daarna difilleerden de troe pen langs het rijtnig der Koninginnen, die de kommandantjn en vaandels groet ten. Van de plechtigheid zijn fotografische opnemingen genomen, terwijl de bekende teekenaar van militaire schetsen Hoynk van Papendrecht is nitgenocdigd, van de plechtigheid een schilderij te maken. Ha'it drie verlieten de Koninginnen het Malieveld. Eentui nderte SCHIEDAM heeft opgemerkt, dat de roode mieren zich nu reeds een voet en de zwarte een halve voet diep in den grond verborgen, hebben. Uit deze ondekking voorspelt hij een vroegen winter. Men schrijft uit AMSTER DAM De verspreiding der portretten van Hendrik de Jong, Sarah Juett en Marie Schmitz wekt hier veel sensatie. Voor de winkels, waar de bekendmaking van den officier van justitie achter het glas prijkt, stonden den geheelen morgen groepen nieuwsgierigen de portretten te bekijken en allerlei opmerkingen ten bes te te geven. De portretten hebben hier en daar reeds tot herkenning geleid. Zoo is het thans zeker, dat De Jong in het laatst van Augustus met Marie Schmitz het café Palais Royal tusschen 1 en 3 uur heeft bezocht en daar eenige dagen later met haar en nog eene andere vrouw heeft gedineerd. Beiden zagen er toen zeer stoffig uit, terwijl De Jong zich ta melijk vrijpostig, over het algemeen op vallend gedroeg. Het personeel van het restaurant weet zich nog te herinneren dat De Jong eenen brief schreef en dien aan iemand te Bergen-op-Zoom adreseer de. Hij gebruikte daarbij eene enveloppe uit het hotel en vertrok in een open „aapje". Omtrent de dagteekening be staat geen zekerheid hoogst waarschijn lijk echter moeten beiden in het laatst van Augustus worden gesteld. Een der bedienden meent echter dat het dinee- ren in een der eerste dagen van Septem ber plaats greep, wat niet te rijmen is met de uitkomsten van het door de re cherche ingesteld onderzoek. In verband met de zaak De Jong deelt de Echo nog enkele bijzonderhe den mede De vermiste Marie Sybilla Schmitz was als modiste werkzaam gedurende vier seizoenen bij de firma L. S. van Sluyters, in mode- artikelen, linten enz. in de Utrechtschestraat te Amsterdam. Zij voldeed goed, gedroeg zich zeer fatsoenlijk en was bij de andere dames zeer gezien. Men had haar wel eens in gezelschap gezien van iemand, volkomen gelijkende op De Jong. Na de betrekking bij de firma v. S. verlaten te hebben, kwam Marie zoo nu en dan het atelier bezoeken, het laatst op 8 Augustus, in gezelschap van De Jong. Het paartje reed in een zeer net coupétje, en Marie liet zich uit, als iemand die spoedig in het huwelijk hoopte te treden. Ook werd door haar nog het een en ander gekocht. Door mevr. de wed. Liket, wonende in de Govert Flinckstraat, werd het vol gende verteld: Zij schreef eenige maanden geleden op eene advertentie in Be Echowaarin een dame inwoniDg verzocht, en kreeg ant woord in het laatst van juni. Toen kwa men, na dat antwoord, bij haar, Marie Sybilla Schmitz en haar oudere zuster, die toen woonden le Hilversum in de Laan naar Trompenberg. De vrucht van dat onderhoud was, dat de oudere zuster bij mevr. de wed Liket zou blij ven inwonen ter assistentie. Evenwel ver trouwde mevrouw Liket het zaakje niet geheel en ging ze naar II., om zich te overtuigen, wie de zusters waren. Hier waren zij, in strijd met hare verklarin gen, bij de geestelijkheid onbekend, en waren de inlichtingen die zij kreeg, zoo danig, dat mevr. L. de andere zuster niet in huis nam. Toch kwamen zij naar Amsterdam. Er werd eene woning gezocht in de Jan Steenstraat, waarin mevrouw Liket ze in een en ander behulpzaam was* De omgang tusschen de drie vrouwen werd toen echter door de weduwe af gebroken. Mevr. L. zag op het laatst van Juli, dat er een verhuiswagen voorreed voor de woning van de beide zusters en dat een heer, volgens beschrijving De Jong, de goedere wegvoerde. De weduwe waar schuwde deu huisopzichter, maar deze meende niet tusschenbeide te mogen komen en na dien tijd heeft mevr. Liket de zusters niet meer terug ge zien. Ook verklaart zij, dat Marie veel sprak over en uitging met een bewoner van de Prins Hendrikkade. Wie die heer is, heeft zij echter niet kunnen te weten komen. Het schijnt vast te staan, dat de ver miste vrouw dikwijls naar Hilversum een uitstapje maakte. In de vergadering ten hui ze van den heer W. Groente BARSIN- GERHORNjl. donderdag avond gehouden is eene afdeeling „Barsingerhorn" van de vereeniging Het Witte Kruis opgericht. Er waren 37 personen op de vergade ring aanwezig en allen hebben zich als lid der vereeniging aangeven, terwijl van nog eenige anderen toezegging van hun lidmaatschap werd gedaan. De heer Br. Beeker leidde de verga dering. Een reglement werd vastgesteld en een bestuur benoemd, bestaande uit de heerenBr. Ih. BeekerJ. Kooiman, G. ClaijE. Kluijver en J. v. d. Woude terwijl bij reglement is bepaald, dat bij mogelijke vestiging van een geneesheer te Kolhorn, dit bestuur zal worden ver- meerd met nog 2 personen. De voorloopige commissie had hierme de hare taak afgedaan en mocht nu de ledenlijst nog met een groot aantal na men vermeerderd worden, dan zeker zal de heer Beekerde ontwerper van het plan tot vorming van eene zoo nuttige inrichting in de gemeente Barsingerhorn het welverdiende loon ontvangen op zij nen nuttigen arbeid, waarvoor hem, na mens de vergadering door den heer E. Kluyverwerd dank gezegd. Naar Be Telegraaf verneemt heeft de Kamer-club uit de Li- ber&lB partij donderdag—avond een ver gadering gehouden ter vernieuwing van zijn bureau, tot bijwoning waarvan ook uitgenoodigd waren de leden, die tot het meer vooruitstrevend deel der liberalen worden gerekend en in den laatsten tijd een zelfstandige groep uitmaakten. Het comité der club is samengesteld uit de heeren Goeman Borgesiuspresi dent, Veegens en Pijnacker Hordijk. Het bureau bestond laatstelijk uit de heeren Van der Kaay, Van Houten en De Beaufort (Amsterdam.) Zooals blijkt uit deme- dedeeling van den burgemeesrer, van ROTTERDAM zijn ook in de verloopen 24 uren (loopende tot vrijdag namiddag 2 uur) geen nieuwe lijders aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen kwa men ook niet voor. In de laatste 3 et malen heeft zich dus hier geen nieuw geval van cholera voorgedaan. Elf lijders blijven in behandeling. Eenige dagen geleden werd te DORDRECHT een landlooper, als lij dende aan hevig diarrhee, in de barak opgenomen. Uit 't onderzoek bleek, dat de man aan cholera leed, wat gisteren officieel is bekend genaakt. De lijder is herstellende. Te s G RA'S EXHAGE hebben zich in de verloopen 24 uren wederom 2 gevallen voorgedaan, bij een vader en een kind in de Westerstraat aldaar. Het kind is naar de barakken overgebracht, terwijl de man wiens toestand bedenke lijk moet zijn, in zijne woning wordt verpleegd. Gisterennacht deed zich teDORD- DRECHT mede een geval van cholera voor^ en wel bij de 74-jarige wed. De Z., in de Raamstraat aldaar. Toen

Schager Courant | 1893 | | pagina 1