Gemensd Nieuws. Beneden ontmoette zij een oude vrouw met sneeuwwitte haren, zij kwam jnist uit Feszner's kamer. Zij bleef voor Felicitas als vastgenageld staan en staarde haar sprake loos in het gelaat, toen keek zij een wijl zoekend om zich heen, en sprak terwijl zij op een kamerdeur wees«Ga daar binnen, uw vader is tensklaps ongesteld geworden." Dan verwijderde zij zich zonder een woord te spreken. Felieitas vloog de kamer binnen en vond haar vader doodsbleek in een stoel zitten. De oogon staarden strak voor zich; hij vermocht niet, zich te bewegen; slechts onnatuurlijke geluiden bracht hij voort. Waarschijnlijk was hij door een beroerte getroffen geworden. WORDT VERVOLGD. Evenals prof. Pettenkofer te Munchen heeft ook prof. Stricker, hoog leeraar, proeven genomen met cho- lera-bacillen op het menschelijk lichaam Van de 8 personen, die voor de proefne ming zich vrijwillig hadden aangeboden, hebben bij 6 zich geen uitwerkselen ge openbaard. De twee eersten proeven werden genomen op dr. Hasterlik, bij wien zich in het geheel geen ziekteverschijnselen heb ben voorgedaan, niettegenstaande bij tege lijkertijd een zeer ruim gebruik bleef ma ken van vruchten en in het zuur gelegde eetwaren. De derde proefneming had plaats op eenen knecht van het ziekenhuis, en ook deze leidde niet tot eenig resultaat. Na hem volgde de assistent van prof, Stric ker die zwak van constitutie, de bacillen reeds op den tweeden dag begon te be speuren. Hij klaagde over hoofdpijn, koort sigheid en slapeloosheid, maar met den vierden dag begonnen die verschijnselen te verminderen en na eene week was hij geheel hersteld. Na den assistent bood zich een candidaat in de medicijen voor eene proefneming aan, die behalve diarrhee ge durende eenen geheelen dag, verder geen schadelijken gevolgen ondervond. Een an der persoon dronk bouillon, waarin gedu rende 24 uren bij eene warmte van S7o cholera-bacillen gekweekt waren. Ook de ze ondervond, behalve wat diarrhee, geen verdere last. De laatste proefneming einde lijk geschiedde op een zwak en slecht ge voed persoon. Deze werd ernstig ziek, moest veel brakeD, maar herstelde na 8 dagen, zijn gewicht dat vroeger 50 kilo bedroeg, was na afloop van dit experiment tot 47 kilo verminderd. Prof. Stricker maakt uit deze proefnemingen de gevolgtrekking, dat de bacillen van Xocb zekere ziektever schijnselen te weeg brengen, die zich hoofd zakelijk in hevigen maag- of darmcattarh openbaren en mogelijkerwijze, want zeker is dit volstrekt niet, onder zekere omstan. digheden Aziatischs cholera kunnen veroor zaken. Rare smaak. Datbij Ooster- sche volken zwaarlijvigheid bij eene vrouw voor eene bijzondere schoonheid wordt ge houden, is bekend dat men echter ook in het hartje van Afrika eene dergelijke meening is toegedaan, is eerst dezer dagen door de mededeelingen van een reiziger aan het licht gekomen. Zijne Majesteit Kaharega, koning van Unjero, -- dus vertelt de reiziger houdt er een welgevulden harem op na, maar zij ne lievelingsvronwen zijn de dames die vetgemest zijn. De koning-moeder is met het eigenaardig werkje belast om vrouweu tot ongelooflijke vleeschklompen te vervor men. De door haar uitgezochte meisjes mogen geen arbeid doen en zich zelfs geen beweging gunnen en moeten neergehurkt zitten in een hut, waarin zij op de walge lijkste manier worden vetgemest. Ieder van die ongelukkigen moet, of zij wil of niet, hoeveelheden spijs verslinden waaraan een geheele familie genoeg 'zou hebben en na een dergelijken maaltijd moet een kan met drie liter melk tot op den laatslen druppel wordeu leeggedronken. Het zien dezer mon ters van vronwen levert een afschuwelij ken aanblik op; ze zijn even dik als ze lang zijn. De oogen en de gelaatstrekken zijn verdwenen achter walgelijke vetklom- pen, maar dat vindt de zwarte majesteit nu juist schitterend mooi. Een nieuwe groente. In Frankrijk zijn wegens de schaarschte aan hooi, allerlei proeven genomen met buiten- landsche voederplanten. In het bijzonder wordt nu als zoodanig aanbevolen een spurriesoort uit Sachalin, die buitengewoon snel groeit. Sachalin is het eiland benoor den Japan, dat tot Siberië behoort en dus aan Rusland onderworpen is. Wellicht dat hierin al een reden is gelegen, waarom die plant in Frankrijk zoozeer de aandacht trekt. Reeds vroeger zijn met een Japan- sche soort proeven genomen, die echter tegergevallen zijn. De Sachalijnsche spurrie heeft nog een andere deugd. De jonge blaadjes zou den tevens voor den mensch een smake lijke groente opleveren, het midden hou dende tusschen spinazie en zuring. Wat sarren teweeg bracht In het dorp Settignano woonde een reusachtig sterk, maar stompzinnig man, Ter- rani geheeten,die den kost verdiende door allerlei zwaren arbeid bij de boeren te verrichten. De jonge knapen van het dorp schepten er vermaak in, den ongelukkige dronken te maken, omdat hij, zoodra hij te veel op had, allerlei domme streken uit haalde, waar iederven over lachte. Ook jongst leden Zondag, had men den armen Terrani te veel laten drinken en de knapen haalden, als gewoonlijk, allerlei grappen met hem uit. Een tijd lang ging alles goed, maar langzamerhand werd Terrani woedend en toen een jongen hem ruggelings aanviel, en op een giond wierp, haalde hij zijn mes nit en trok op zijn kwelgeesten los. Deze konden den beschonkene gemakkelijk ontwijken. Het ongeluk wilde echter, dat twee jonge mannen met den rug naar den gesarden man toe stonden. Terrina viel op hen aan. Den eersten gaf hij een steek in den schouder. De tweede, zekere Betti, trachtte den razende te oütwapenen. Terrani wierp hem echter zeer gemakkelijk tegen den groad en reet hem, door een vreeselij- ke snede, den buik open. Thans snelden andere personen toe en Terrani ging op de vlucht. Betti stierf reeds enkele minuten later. Het geheele dorp maakte thans jacht op den moordenaar, die volkomen nuchter scheen te zijn geworden. Hij vluchtte in de richtiug der stad Florence en 't was niet mogelijk, hem in te halen. Een kwar tier had de jacht reeds geduurd, toen op den straatweg een paardentram naderde. Terrani liet zich voor den wagen neerval len, de wielen gingen hem over het hoofd en de beklagenswaardige moordenaar was onmiddelijk een lijk. Nu de werkstakingen aan de orde van den dag zijn, herinnert een grappenmaker eraan, hoe Napels eens tij dens de regeering van Ferdinand II is be dreigd geworden door een werkstaking der... lazzaroni 1 Deze mochten zich verheugen in de bijzon dere bescherming van den koning. Op een goeden dag treedt de minister president driftig het kabinet van den ko ning binnen. „Sire zegt hij «er gebeuren ernstige dingen. De lazzaroni's verlangen nog een uitdeeling van meel en een drie dubbel rantsoen maccaroni!" Ferdiand II antwoordde lachend „Die nietsdoeners Zij zijn onverdragelijk Altijd nieuwe eischen De minister ernstig «Sire, zij zijn on handelbaar Indien men hun niet geeft, wat zij verlangen, dan dreigen zij te zullen werken De geiten en demorphi- n e. De heer Guinard, directeur van het la boratorium aan de veeartsenijschool te Alford in Frankrijk, heeft onlangs proef nemingen gedaan ten opzichte van hel weerstandsvermogen van geiten tegen de werking van morphine. Men wist reeds, dat katten met het meeste genoegen van de wereld groote dosis chloorhydraat van morphine verdragen; zij schijnen er niet den minsten of geringsten last van te hebben. Da geiten verheugen zich in eene nog grootere mate van on aandoenlijkheid met betrekking tot dit vreeselijke vergif. De heer Guinard ver zekert ons, dat tien gram dezer giftige zelfstandigheid geene andere uitwerking op het dier hebben, dan dat het er in geringe mate door opgewekt wordt. Men zou, naar evenredigheid genomen, duizend maal meer morphine noodig hebben om eec geit, dan om een mensch te dooden. 0- verigens genieten de dieren van het bok- kenras ook nog andere voorrechtenzij kunnen ongestraft zooveel bladen tabak of cigaretten verslinden, als zij willen. Zou er soms eenig verband bestaan tus schen deze feiten en den betrekkelijk on geschonden toestand, waarin men eens achttien bankbiljetten van honderd francs uit de maag van een geit haalde Wij weten het niet, maar er is niets on mogelijks in. Ben koddig voorval kwam dezer dagen in een koffiehuis te Bochum voor. Een aantal gasten zitten daar bij het bier. Op eens komt eene vrouw binnen stormen, grijpt een der gasten bij de ooren en schudt hem geducht, terwijl zij roept «Zeg eens, jij zuipzak, is het nog geen tijd om naar huis te gaan Hierop scha terend gelach, zij had den verkeerde te pakken. Haar man was in het geheel niet onder de gasten. Beschaamd droop de vrouw af. Brandnetels als genees- middel. De brandnetels zijn volgens een mededeeling der Kneippsche bladen, een uitstekend middel tot behoud der haren. Daar waar de haarwortels nog niet gestor ven zijn, ontstaat zelfs nieuwe haargroei. Om dit haarmiddel te maken, gebruikt men de wortels. Men neemt omgeveer 200 gram fijngesneden wortels, zet ze met een liter water en een halve liter azijn op het vuur en laat ze een half uur ko ken. Met de afgegoten vloeistof wordt 's avonds voor men te bed gaat, het hoofd ingewreven. Om het droog en hard wor- c.en der baren, die er nog zijn, tegen te gaan, wordt het hoofd wekelijks eens met fijne sla-olie ingewreven. Toen onlangs keizerin Frederik van Höchst naar Schwalbach reis de, zag zij tot haar verwondering een werkman, blijkbaar een metselaar, in zijn werkpak, haar salonrijtuig binnentreden. De eenvoudige man zag spoedig, dat hij in een verkeerden waggon was en wilde j Vf3-- eru2oaan> maar de keizerin zei hem at hij gerust kon binnenkomen en wees hem een plaats in de coupé aau. Toen was hij op zijn gemak en peuzelde sma- kely k een grooten appel op, dien hij uit den zak haalde. De keizerin had er schik in. Bij het eerste tusschenstation kwam een inspecteur van politie den „indringer' bij den kraag pakken om hem er uit te smijten en waarschijnlijk procesverbaal te gen hem op te maken, maar de keizerin gtatota. „«ge.tod !ijDI weegs s°e'p"*jralt J. Winkel tafels

Schager Courant | 1893 | | pagina 6