Gemengd Nieuws. bad zich na de breuk met hare familie, om dezelve volstrekt niet bekommerd, en hare onterving onvermijdelijk beschouwd. Daar kwam haar bij toeval een courant in handen waarin zij als erfgename opgeroepen werd, De termijn welke verloopen moest, om haar dood te kunnen verklaren, was nog niet verstreken. Zij wendde zich schriftelijk tot een toenmaals daar- wonende advocaat, met name Fes«ner, droeg dezen op, deze geldkwestie aan kant te maken, en stuurde hom al hare papieren, daarop betrekking hebbende. De advocaat dsed bij hat gerecht all9 mogelijke stappen, maar da beambte van het gerecht, legde de stukken ouder oude akten. Eerst later is het ontdekt, dat hij toenmaals aan aanvallen van krankzinnigheid leed, die hem eindelijk in het krankzinnigen gesticht een plaats bereiddjn. Mevrouw von Baldeneck was intusschen ook gestorvenuit hare brievtn wist Feszner, dit zij eene dochter bezat, die met een zekeren Rettberg gehuwd was. Op deze dochter waren nu de erlenis-rechten harer moeder overgegaan, maar de brieven der overledene gaven ovor het verblijf barer dochter geenerlei inlichting. Feszner beweerde wel, om haar uit te vinden geen moeite gespaard te hebben, maar het is wel asn te nemen, dat hij de zaak een voudig op haar beloop liet, om zich niet in onkosten te steken, welke hem, wanneer zijne onderzoekingon te vergeefsch waren, door niemand vergoed zouden worden. Ik heb eenige reden tot bet vermoeden, dat er tusschen Feszner en mijn overleden vader iets is voorgevallen, waardoor miju vader zijn haat zich op den hals haalde, welke haat helaas op mij schijnt overgegaan te zijn. Deze verbittering moet evenwel vroeger niet bestaan hebben, want anders zou don advocaat wel geen offer te zwaar geweest zijn, de erfgenamen van meviouw von Bal deneck uit te vinden, om hunne rechten geldig te maken tegenover mijn vader, ge lijk hij zulks nu tegenover mij heeft gedaan, Dadat hij voor enkele maanden in de met zijne dochter bevriende mejuffrouw Mclanie Rettberg en haar broeder, mevrouw von Baldaneck's kleinkinderen heeft ontdekt. Feszner liet da oudo akten uit dien tijd onderzoeken, toen hij als volkomen geau toriseerd gevolmachtigde van mevrouw vou Baldenock was opgetreden en uit al die stukken heeft hij de bewijzen gevonden, welke aan de Rettbergs de middelen aan de hand geven, met uitzicht op succes een proces tegen mij te beginnen, te meer daar de aanspraken van mevrouw Baldeneck wettelijk nog niet zijn verjaard. Ik ver zocht mijn gewezeu voogd, dr. Carus, de zaak wel te willen onderzoeken, en hij gaf mij inlichtingen, welko niet ten mijnen gunste uitvielen. Ik kon wel het proces ge durende eenige jaren volhouden, zoo deelde hij mij mede, maar ten slotte zou ik mij er toch in moeten schikken, want de zaak was zoo duidelijk mogelijk. Zoo beb ik dan, zonder eenig verzet te boteekeaen, de Rett bergs hun goed recht ingeruimd en gij vindt mij nu juist bezig Yillahof te verlaten, om het over te geven aan de nieuwe eigenaars.11 WORDT VERVOLGD. Bij een consult. Dokter: U ziet er opgewonden uit. 't Zou 't oest zijn als u eeuigen tijd rust neemt van uwe gewone bezigheden. Ik zou nu bij voorbeeld niet wat is uw betrekking of positie PatiëntAnarchist. DokterDan zon ik bij voorbeeld in den eersten tijd niet met bommen werpen, Sergeant. Om een goed soldaat te worden moet men steeds zor gen, oplettend en in normalen toestand te zijn. Ben je wel eens abnormaal geweest, Jansen Jansen. Izke sjuurzand P ik ben altijd boerenknecht geweest. Steden en platteland. Een van de merkwaardigste verschijnselen der negentiende eeuw is ongetwijfeld de snelle toeneming van bevolking der groote ste- 1 den. 's Winters, wanneer er meer aanbod I van werkkrachten dan van arbeid is in de steden, boort men hierover jammerklach ten aanheffen, en toch heeft men niet veel recht tot klagen, want de moderne samen leving heeft met vervoermiddelen, met openbare werken, met militaire dienstplicht, met onderwijs, met hospitalen, met ar menzorg, met gevangeniswezen alles ge daan wat zij kon, om de bevolking naar de groote steden te lokkee, en zij heeft hoegenaamd niets gedaan om een tegengestel de strooming teweeg te brengen. In 62 jaren, dat is van 1 Jan. 1830 tot 1 Jan. 1892, is de bevolking van het geheele land geklommen van 2.613.OüO tot li.621.009 zieleu, dat wil zeggen zij is nog niet verdubbeld. Maar iu datzelf de tijdperk ziju Arnhem, 's-Gravenhage Rotterdam verdriedubbeld in bevolking, en Amsterdam is zeer ruim verdubbeld. Wanneer die tweeërlei klimmiDg door gaaten wie durft beweren, dat zij niet zal doorgaan dan zal na «en zeker tijdsverloop de geheele bevolking des lands zich hebben samengetrokken op enkele punten, en dan zal de rest ledig en ver laten worden. Het zou merkwaardig zijn om na te gaan, welk aandeel de toe- stroomende bevolking heeft in de toene ming van het zielental der groote steden. Een Engelscb geneesheer heeft beweerd, dat wanneer Londen niet voortdurend toevoer van nieuwe krachten uit de overige ge deelten van Engeland kreeg, de stad spoedig zou zijn uitgestorven, want dat de familiën die er blijven wonen, in korten tijd te niet gaan. Desgelijks is het te Pa rijs een erkend feit, dat familiën van oude Parijsche herkomst bijna niet te vinden zijn. De beschaafde mensch schijnt nu een maal te willen, dat hij of zijn kinderen ot zijn kleinkinderen verslonden zullen worden door het leven in een groote stad. Maak de steden dus zoo bewoonbaar mo gelijk, dat is de eenige verbetering, die men kan aanbrengen. Tegen m a a g p ij n. Een eenvoudig middel ter versterking van de maag zijn uitgeperste jeneverbes sen, 'a morgens gebruikt in een glas water. Ze doen de hoofdpijn, die door den slech ten toestand der maag ontstaan is, ver dwijnen, beter dan eenig ander middel. Vroeger waren jeneverbessen bij het volk een zeer geliefde en dikwijls aangewend geneesmiddel, dat bij zwakte der maag, bij oprispingen, waterzucht en huiduitslag zeer goede diensten bewees. Te Baja in Hongarije had iemand de aardigheid, uit een ooievaars nest een der eieren te verwisselen met een ganzenei. Het wijfje breedde de eieren uit en toen het vogelpaar met verbazing het vreemde jong bemerkte, nam de scherts, die men zich met liet ei had veroorloofd, een tragisch einde, want het mannetje doodde het wijfje met den snavel, vloog we" en liet het jong omkomen. Forse h gebouwde en sterk gespierde vrouw. Wat een laf kereltje ben je toch Ik weet soms niet, of je een man of een muis bent. Zachtmoedig echtgenoot. Ik won, dat een muis waSj zou je een g^,.^ op het .ijl jagen, dat, jij geen raad wist. (Tot den toeschouwer naast hem)* Pro beert u maar eens. Vaa7 T V® in brand kasten ontmoetitn elkaider in een hotel en prijzen oat 't zeerst hun arti kel. Mijn huis, sprak de eene fabriceert de beste brandkasten. Onlangs heeft men nog proeven genomen men deed een haan in de kast en plaatste deze toen in een uitermate fel vuur. Toen dit was uitgebrand opende men de kast en zie, daar kwam de haan frisch en vroolijk uit zijn ver blijfplaats, en kraaide, alsof er niet3 ge beurd ware. O, dat beteekent niets. In een on zer nieuwste brandkasten plaatste men on langs eene kip. De kast werd gesloten en toen in den oven van eene ijzersmelterij gebracht. Toen wij na verloop van eeni ge uren de kast eruit haalden; was de buitenwand half gesmolten, de kip echter.... Tot poeder verbrand viel hem de con current in de rede. Neenzij was bevroren. Een üuitsch geleerde gaf onlangs den volgenden raad om kinderen van 35 jaar nuttig bezig te houden en om tevens een nuttig gebruik te maken van een stof, die na gebruikt, tot niets dient dan cm verbrand ot aan den lom- penkoopmau verkocht te worden. Hoeveel papier wordt er jaarlijks onnut weggeworpen, vooral kleine stukjes die oogenschijnlijk nergens meer dienstig toe zijn. Hoe gaarne scheuren kleine kin deren niet hun prentenboeken kapot P Wel nu, laat ze papier scheuren, niet den ge- heeleu dag, maar dagelijks een kwartiertje, b. v. in stukjes ter grootte van een dub beltje of kwartje. Dat de kleine dit gaarne doen weet ieder een bij ondervinding, maar zeker niet, dat die kleine papiersnippertjes in toe passing kunnen gebracht worden tot het opvullen van heerlijke en duurzame kus sens voor canapés, stoelen enz. Bij voor keur bezige men postpapier en men zal kussens verkrijgen, die liet in gemakke lijkheid en veerkrachtigheid ver van het paardenhaar winnen en daarbij jarenlang goed blijven. Een dergelijk kussen had, na bestendig gebruik van vier jaar niets van zijn elasticiteit verloren. Het ruwe weder, dat vaak omstreeks de nachtevening voorkomt, heeft zich ditmaal hier en daar duchtig doen voelen. In de Beiersche Palz heeft een geweldige hagelslag groote schade veroor zaakt. In het Belgische kanton Ciney heeft een cycloon gewoed. Te Ychippe zijn 7 huizen met al wat er in was verwoest, te Chapois en te Hamois zijn 3 huizen door den wervelstorm als 't ware weggeslingerd. Een zware storm, verge zeld van veel regen woei Woensdagnacht en Donderdag over de Schofkfche Hooglanden. In vele distrikten zijn de rivieren buiten haar oevers getreden eu de laaggelegen lan den staan al diep onder water. Het ver keer over den Groot—Noorder Schotsche Spoorweg is gedeeltelijk gestaakt, omdat het water zoo hoog op de baan staat. Een spoorwegbrug bij het station Craigellachie is door den aandrang van het water bezweken. In het district van Balla- tor viel voor eenige dagen gedurende ee- nigen tijd flink sneeuw. Het water rijst nog steeds. Overtroffen. Ik zeg u,in lexas was het eens zoo heet, dat de vo gels gebraden uit de lucht kwamen val len 1 Noem je dat heet Bij ons in Fiori- da is de hitte dikwijls zoo groot, dat de melkweg aan den hemel aanbrandt Snelpersdruk van J. Winkel te Schagen*

Schager Courant | 1893 | | pagina 6