Uit en voor de Pers. Treub. te AMSTERDAM. Gemcffd Nieuws. Cholera. Weg met den privaten eigendom. '2. eene missieve d.d. 13 Sept. j.1. van Ged. Staten geleidende het goedgekeurde raadsbesluit tot het doen van af— en over schrijvingen. geleidende het in de genomen besluit tot het uit de post van onvoor- van Ged. Staten, hou der gemeenterekening, 3. een idefh vorige vergadering doen van uitgaven ziene uitgaven. 4. een besluit dende goedkeuring dienst 1892. 5. Een procesverbaal van opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ont vanger, over het 3e kwrrtaal 1893 waar uit blijkt dat op 27 Sept. j.1, in kas was een som van f 2110.01. 6. Een beschikking van Ged. Stat: n d. d. 11 October j.1. om den aanslag in de Hoofdelijkeu omslag van J. Pool te behou den in de 14e klasse. In behandeling wordt genomen de Ge meente-begrooting voor 1894. De verschillende bedragen, zooals Jie door B. en W. zijn geraamd, zijn de vol gende ONTVANGSTEN. Batig saldo f 491.85 Hnur Huizen 75. Landerijen t 2826 40 opcenten gebouwde eigendommen 969 59 10 opcenten ongebouwde eigendommen 893.66 10 opcenten personeel 484.09* Uitkeering Rijk 5178 83* Hoofdelijke Omslag 4600. Belasting honden 160. vermakelijkheden 61.30 Vergnnningarecht 305. Leges 36.61 Heffing van openbare gronden en wateren 9. BrngKaaiHavengeldeneni. 163.27 Begrafenisrechten 227.81 Schoolgelden 660.98 Bijdrage Rijk Lageronderwijs 2835.50 Alle andere ontvangsten 47. UITGAVE als motief gelden. De Voorzitter zegt dat deze zaken ook door B. en W. zijn besproken. Zij zouden echter niet gaarne zien dat aan de schoei te Barsingerhorn eeu onderwijzer aan den dijk gezet werd, doch zij zijn wel voorne mens, om indien aan deze school een vaca ture komt, een voorstel in te dienen om deze plaats onvervuld te laten. Aan de school te Kolhorn is in 1888 Mej. r. d. Wonde aangesneld, omdat indien de onderwijzeres des namiddags aau de meisjes onderwijs moest (reven in de hand werken, de jongens uit de laagste klassen naar huis moesten. Hoewel het getal kinderen daar aanmer kelijk is verminderd, zou die toestand weer terugkeeren, indien Mrj. v. d. Wonde werd ontsDcen daar ieder locaal in die school in gericht is voor 2 klassen dom van het rijk, een waarde vertegenwoordigen. Ia de politieke kringen wordt reeds al eandidaat vcor de iwee.e Kamer in het kiesdistrict Veendam (vaca ture wijlen dr. Poelm3D) genoemd Ml*. Het Vaderland. Als curiositeit in de zaak de Jong wordt gemeld, dat aan het bu reau van het Dordr. A bl. van den volgenden inhoud gen MijnheerAls de overheid mij twee duizend guldens geelt, zal ik de plaatsen bekend maken, waar de twee vermiste vr uwen iiggeu ik ken De Jong zeer goed, heb met hem gevaren en in Enge land veel met hem uitgespookt, voorna- onschatbare ders dan een geloof zorder redelijken grond slag laat men liet dan openlijk uitspreken en zoo die wetenschap wèl fundamenten heeft, zoo er wé! gronden zijn voor de be wering, dat het communisme „brengen zal erede en vrijheid, welvaart eu geluk aan allen' Rv. A.) laat men de gronden dan aan wijzen. „In één adem te zeggen, dit men zelfs bij benadering niet weet hoe de commu nistische maatschappij zal zijn georgani seerd en te verzekeren, dat die maatschap pij aan allen welvaart en g-lnk zal veize- keren is een zéé grof boerenbedrog, dat zelfs een kiezentrekker op een joerenker- n aan een schrijven werd outvan- Na deze toelichting wordt besloten, deze roelijk in M hite Chapel. Ook in Arnhem ,11 1 n 1 lr d A CinnT- hebben we samen nog met elkander over' P. S/uur- legd een rijke dame van kant te maken, dat ongelukkig is ontdekt; ik ga morgen post weer naar Engeland, het geld moet in Engeland gezonden, adres is: Park-Lane-Liverpol no. 160°, Charles Becton; terwijl de „magnetiseur* G. v. Dijl te Dordrecht door middel eener somnabule de plaats meent ontdekt te hebben het lijk van Sara waar N. f 400.— 100.— 625.— 200.— 100.— 250.— 40.— 50.— 175. 75. 10. 75.— 1 1.— 40.— 10.— 90.— 60.— 20.— 10.— 70.— 25.— 20.— 20.— 55.— 25.— 5.— 100.— 25. 210.— 150.— 50.— 15 25.— 200.— 6.— 25.— 50.— 20.— 5.— 25.— 120.— 276.— 800.— H 40. tl 50. 1) 1 *2.50 II 75. II 75.— II 5. II 50.— II 40.— N 30.- II 100.— h 5,— n 7785.— M 200.— H 300.— W 150.— n 400.— u 325.— V 1.— n 240,- H 15.— 9 125.— n 1550.- n 185.— 9 1300.— n 161.25 9 500.— 9 100.— 9 5. 9 5.— 9 5.- 9 25. 9 100.— 9 235.— 9 201.0 9 131.25 Jaarwedde Burgemeester Wethouders Secretaris Ontvanger Presentiegelden Jaarwedde en toelage voer Ambtenaren ter Secretarie, den congierge Reiskosten enz. Kosten licht en brandstoffen Schryfen Bnreanbehoeftcn enz. Kosten onderhouden en schoonhouden gemeentehuis Onderh. en aankoop van meubelen voor die gebouwen - Kosten registers v. d. Burgerl. Stand leggers en plans kadaster bevolkingsregisters kiezerslijsten en nitoafenen aanplakken, omroepen enz. staatsblad, provinciaal blad en dagbladen zegels van registers, rekeningen enz. Boekwerken archief Advertentien dagbladen Kosten ververschingen plaatselijke Belastingen Uitkeering Rijksdirecte belastingen Jaarwedde havenen Kaaimeesters Vergoeding Rijk grond en personeele belast. Belooning schatters en herscbatters Belooning lossen vee te Kolhorn Jaarw. opzichters gemeentewerken enz. molenaar deellanden twee opzichters begraafplaatsen Onderhoud huizen, torens, poorten enz. Dag- en weekgelden der werklieden Onderhoud straten en pleinen pompen en riolen havens vaarten, kaaimuren enz. Diep- en schoonhouden- van grachten enz. Onaerhoud klokken, horloges, enz. begrafkosten en begraving landerijen gemeentel, urinoirs en privaten Voor den aanplant boomen en heesters Grondlasten landerijen Dyk- en polderlasten Jaarw. veldwachters hooistekers Onkosten brandspuitslieden Bureau koste brandmeesters Gratificatiën veldwachters Kleeding cu uitrusting veldwachters Onderhoud hooistekersgerccdschappcn brandspuiten, brandladders lantaarns en verdere verlichting Kosten openbare veiligheid döodschonw en vacinatie Belooning keurmeesters over 't vee Jaarwedden onderwijzers Kosten herhalings-onderwjjs Kosten van Schoollokaal en Onderwij- zersowningen Kosten aanschaffen en onderhouden van school meubelen Kosten schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften Kosten verlichting en verwarmingen van schoon bonden der scholen Kosten van belooniDgen en eereblyken Belooning Mej. S. v. d. Wonde Bijdragen Heeren Kerkvoogden Belooning G. v. d. Hoek doctoren, vroedmeesters enz. Kosten krankzinnigen Subsidiën armbesturen Renten geldleeningen Aflossing Toelage wed. P. Stuurman Kosten nationale militie en schutterij begeleiding militieplichtigen en verlofgangers Kosten van den ijk en herijk Kosten uitsteken van vlaggen brandverzekering gebouwen telefoondienst Subsidie wagendienst Barsingerhorn naar Schagen Onvoorziene uitgaven De Commissie belast met het voorloopig onderzoek had op enkele posten dezer be grooting eenige aanmerkingen: 1. Jaarwedden der onderwijzers en be looning van Mej. S. van der Wonde als assistente bij bet onderwijs in de handwer ken te Kolhorn. De Commissie merkte op dat nu het getal kinderen aan de scholen te Barsingerhorn en Kolhorn minder wordt, het getal onder wijzers aan die scholen boven het bij de wet gestelde getal is. In eerstgenoemde school is indertijd we gens ongesteldheid van het toenmalig hoofd der school, den heer Rampen, een ouder wijzer meer benoemd. Hoewel zij erkent dat het toen noodig was om dien verdien stelijken onderwijzer te posten te behouden. 2. Toelage aan Mej. wed. man. De Commissie was omtrent dezen niet homogeen. De meerderheid wenschte dezen post te behouden, terwijl de minder heid dezen post van de begrooting wilde afvoeren omdat volgens bate meeniug het niet op den weg der Gemeente ligt, om deze vrouw te ondersteunen. De heer Beert zegt, dat het hem zou spijten indien deze post van de begrooling Juet verborgen is. De somnabule breit werd afgevoerd, omdat het gegeven wordt gis plaats, waar De Jong Sira »et dolk en ter waardeering van de diensten, welke de ni«s vermoordde, aangewezen, een plaalsje heer Stuurman aan de gemeente heeft be- in Zuid-Oost-Duitschland bij eeu straatje wezen. in een bosch. De heer v. D. is bereid De Voorzitter spreekt in gelijken ziu. Na eenige discussie wordt met 5 tegen 1 stem, die van den heer Smit besloten, om deze post te behouden. Daar verder geen aanmerkingen tegert, T00rdracht te Wijdewormer. de begrooting gemaakt werden, is deze met mis zich er roor wachten zou.a ui et belanghebbenden daarheen te gaan om hen de juiste plaats aan te duiden. Mej. M. Schakel onderwij- zeres te CALLANTSOOG, staat als zoo- algemeene stemmen goedgekeurd Thans komen de begrootingen der Ar men- administratie». aan de orde. Daar een der posten van de begroo ting van het algemeen burgelijk armbe stuur op die der gemeente is overgeno meu, zal deze begrooting aan het armbe stuur ter wijziging worden teruggezon den Goedgekeurd werd de begrooting der Weezen-adminittratie en wel In ontvangst ad. f 6600. in uitgaaf ad. f 4250. batig saldo f 2350. Bij de rond vraag deelt de heer Raat mede dat enkele ouders te Haringhuizen gaarne zouden zien dat aldaar herbalings- onderwijs zou worden gegeven. Volgens opgave van het Hoofd der school aldaar zijn er 5 leerlingen, die daaraan willen deeluemen. Hoewel die leerlingen zich niet voor den bepaalden tijd hebben aangegeveu, zou hij het ook jammer vinden indien dit onder wijs aan die kinderen niet werd gegeveD. De Voorzitter zegt dat hij deze zaak in een vergadering van B en W. ter sprake zal brengen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zooals blijkt uit de mededeeling van den burgemeester van ROTTERDAM, is, nadat er iu4 etmalen geen gevallen waren voorgeko men, in de verloopen 24 uren 1 nieuwe lijder aan chorera asiatica aangegeven. Sterfge vallen hadden niet plaats. Het niea we ziek te geval deed zich voor bij ren 12-jarig meisje, wonende in de Nieuwsteeg, dat in de ouderlijke woning verpleegd wordt. In het geheel hebben zich nu van het ontstaan der ziekte, op 21 Augustus, af 51 gevallen van cholera te Rotterdam voor gedaan, waarvan 29 met doodelijken afloop, terwijl 19 lijders hersteld zijn en 3 nog in behandeling blijven. Zondag heeft zich te MIEUVV VEEN een geval van cholsra met doodelijken afloop voorgedaan. De timmerman P., uitKe- kerdam, verloor te Nijmegen eene portefeuil le met f 440 aau bankpapier. Een behoef tig metselaar vond het geld en bezorgde het bij de politie om het ter beschikking van den eigenaar te stellen, die den vin der goed beloonde. Als meu weet, dat het juist kermis was en er veel vreemdelingen in de stad wareD, mag P. van geluk spre ken dut het verloren geld in eerlijken han den kwam. Een boerenvrouw uit den omtrek van Hillegersberg heeft inkoopen in ROTTERDAM gedaan en bemerkte bij het huiswaarts keeren, tot haar schrik dat zij haar parapluie r.iet meer heeft. Fluks gaat ze terug naar den winkel, waar ze het laatst geweest ismaar daar weet men er niets van en evenmin in een anderen winkel, waar ze navraag doet. Maar in een der den stelt men haar het verloren schaap ter hand. Dat zijn hier tenminste nog eens eerlij ke menschen, zegt het vroawtje tevreden. „Bij die anderen koop ik nooit weer!" Met de Harwichboot is te ROTTERDAM uit Calilornië aangekomen de heerTjebbes die belast is met het doen van belangrij ke inkoopen van jong vee in Friesland. Dit vee zal Daar Californië vervoerd wor den om daarmede den veestapel aldaar te veredelen. Het congres democraten zal dit jaar te GRONINGEN. der sociaal- worden gehouden betrekking, meent zij, dat nu het getal kinderen aan deze school ook nog vermin derd is, deze toestand niet behoeft te wor den bestendigd. In laatstgenoemde school is in 1888 Mej. van der Woud* aangesteld toen er 212 hin deren ter school gingen en nu gaan er slechts 166 ter school. Waar in 1888 gesproken werd van overbevolking, kan dit nu niet meer De polder WESTERKOOG bij Oosthnizeu is doorgebroken. Het norm a 1 iseeren op de Beneden-Waal, welke werkzaamheden dit jaar uit eene belangrijke zandverplaatsiDg hebben bestaan, zal nog voor den winter gereed zijn, Milhoenen kubieke meters zand zijn uit het vaarwater der rivier, door elevators en baggermachines, geDomen en grooten- deels langs den rechteroever tusschen de kribben gebracht. Honderden hectaren zandgronden zijn hiermede geworven, die hoog genoeg op- steunen in zijne gewerkt zijn, om niet door de eventueele hooge zomervloeden overstroomd te wor den. Hoewel aauvankelijk slechts hout op heengegledeB deze zandgronden geteeld kan worden, zullen deze zandvlakten, na verloop van eenige jaren, door de van het hoog op- perwater achterblijvende slib, zich tot goede grasvelden of uiterwaarden vor men. Deze landerijen zullen dan in, eigen- Nu Recht voor Allen dit sociaal-democratische wachtwoord, weder heeft doen hooren, on der bewering, dut alle eigendom, speciaal van den grond, in onze maatschappij voort spruit uit diefstal, acht het Soc. ikeekbl. het gewenscht, hiertegen een woord van protest te doen hooren. Het weekblad wijst daarbij er op, dat de historische oorsprong van het heden- daagsche grondbezit buiten rekening kan blijven. Als van alle of het meeiendeel der tegenwoordige grondeigenaars moest worden getuigd, dat zij hun bezit op onrechtma tige wijze hadden gekregen, dan zou de zaak heel anders staan maar men zal moeielijk iemand, die uit zijn spaarpennin gen een stukje grond heeft gekocht, tot de overtuiging kuunen brengen, dat hij uit een maatschappelijk oogpunt een dief is, omdat in de eerste eeuwen onzer jaar telling de eene of andere Teutoon of Ka- ninetaat door de Saksers met geweld van dien grond werd verdreven. En in dit op zicht staan de groote grondbezitters mot de kleine gelijk. Alleen dat bezit mag, uit hoofde van den oorsprongwaaruit het gesproten is, geen aanspraak maken op beschermingdat op onrechtmatige, op zedelijk ongeoorloofdewij ze ts gekomen van handen in den tegenwoor dig en bezitter. Masr al nam men aan, dat heel het hedendaagsch bezit is gevestigd op geweld en roof, zou dan daarmede het privaat-be zit veroordeeld zijn Dan moest vooraf zijn aaugetoond, dat de private eigendom tot verkorting der rechten van de arbei ders leiden moet en ten tweede, dat een communistische organisatie in den tegen- woordigen tijd mogelijk en beter zou zijn. Tegen het eerste kwam het Soc. Weekb reeds vroeger op eu wat het tweede punt betreft, schrijft heto.a. het volgende „Met bewijs van de aanwezigheid der tweede voorwaarde daarentegen moogt ge den sociaal-democraten niet vragen, indien ge er prijs op stelt in hun oogen niet voor een individu door te gaan, die „Wanneer de directeur van den spoedig in Kopenhagen te openen cir cus eens zijn levensbeschrijving bekend wil de maken, men zou een belangwekkende lectuur hebben. De directeur is namelijk exeatriek in het vierkant. Hij heet, baron de Firchs, tn behoort tot een rijke Baltische adellijke familie, met welke hij in onmin geraakte, omdat hij een Hongaarsche trouw de, die een uitstekende kunstrijderes is en die bovendien uitblinkt door buitengewo ne schoonheid. Baron de Firchs wekt tel kens, wanneer hij zich vertoont, do grootste opmerkzaamheid. Op zijn reizen en zelfs op zijn wandelingen laat hij zich vergezellen door eeD kleine menagerie, bestaande uit een wolf, twee apen, een prachtiger, tammen en gedresseerden leeuw en een reusachti- gen neger. Natuurlijk is hij daarom door de politie herhaalde malen bekeurd, en met geldboeten gestraft. Doch hij wordt hel be talen uiet moede, ofschoon de boeten in den loop der jaren tot een aardig sommetje zijn opgeklommen. Hij betaalde echter en houdt zijn gevolg. De direc'eur weet evenwel dikwijls zijn excentriciteit te vereenigen met grooten practischen zin. Zoo bijvoor beeld wanneer de schoonheid zijner vrouw wat al te opvallend wordt bewonderd. Eens bemerkte de baron, dat een Deensch officier zijn vrouw te veel opmerkzaamheid schonk. Het kwam tusschen beide heeren tot een woordenwisseling en een uitdaging tot een duel op den sabel was er het gevolg van Den volgenden morgen bevond de officier zich met zijn getuigen op het terrein. In plaats van den baron verscheen ech ter zijn Adlatus, de Soedanees, en deelde mede dat zijn heer ongesteld was en zich daarom door hem liet vervangen. Daarop floot de Soedanees en een der wolven, die hij bij zich had, naderde den officier en begon dezen te besnuffelen. Een ander gevalbaron Firchs meende dat een huisvriend de barones te zeer genegen was en leidde hem eens in zijn werkkamer. Hier moest de huisvriend een lange boetpredikatie aanhooren, waarna de baron de deur opende, den leeuw binnen liet en zich uit het vertrek verwijderde. De toestand was voor den leeuw aangenamer dan voor den vereerder der barones. Het verstandige dier kon den heer zich zien be wegen, het bromde, zoo dikwijls hij een vost wilde verzetten; dit tête a tête duurde zes uren. Na dezen tijd meende de baron te kunnen aannemen, dat de heer zou afzien van de eer om in de woning van baron Firchs te komen eu hij vergiste zich daar in niet. Baron Firchs opent nu eerstdaags een circus. Christiaan zal bij de openingvoorstel ling tegenwoordig zijn. hij op eenen ochtend een hevig geblaf voor het buis, en onze laudgenoot vor>d toen zijn trouwen hond in deerniswaardi- gen toestand da.ir buiten staan. Hoe het dier hem daar gevonden had, zou wel al tijd ten raadsel zijn gebleven, zoo het toeval hem niet gediend had. Het beest had steeds zijnen meester naar den trein gebracht, maar was nooit naar Londen meegenomen. Het geval heluerde zich op, toen een paar dagen later een ambtenaar der spoorwegmaatschappij een plaatskaartje le klasse kwam reclameeren en op de vraag van onzen landgenoot waarvoor dat diende, antwoordde, dat de hond op den bfwusten dag in eeneti coupé le klasse plaats had genomen en daaroit niet te verwijderen was geweest. Daar het geoor loofd is in Engeland met honden te reizen en men den hond herkende, liet men hem in den coupé verblijven. Te Londen geko men, had het dier het huis van zijnen meester weten te vinden, ofschoon het een uur rijdens van het station verwijderd is. Paarlen. Sinds duizenden eeuwen behooren in de schatting der meusehheid, de paarlen tot de meest begeerlijke zaken. In de oudste boeken des testament's vinden wij ze reeds dikwijls vermeld. In Azië, waar zich steeds de hoofd- paarlbanken bevonden, kwamen ze ook het eerst tot zulk hoog aanzienwant met het toenemen der Aziatische weelde, hield de zucht naar nieuwe tooi, gelijken tred. Toen deze Aziatische weelde naar Rome kwam, genoten de paarlen ook daar spoe dig hoog aanzien. De kostbaarste van alle kostbaarheden, zoo vertelt Plinius, die bij den ondergang van Herculanum en Pom- peï, den dood vond, zijn paarlen. De vrouwen, zegt hij, houden het voor een groot geluk, paarlen aau de vingers en in de ooren te dragen. Zelfs de armen, de voeten, en niet alleen de schoenbanden, maar ook den geheelen schoen versieren zij er mede. Pe gemalin van keizer Cajus Lollia Paulina kwam op een verlovingsmaal versierd met edelgesteenten en paarlen, die haar in afwisselende rijen als het ware bedekten. Aan het hoofd, in de haren, de Een Fluiter. Te Londen is thans een fluiter te hooren, een Ameri kaan, aan wiens lippen de geheele stad hangt. De mau gebruikt geen picolo, geen dwarsfluit, neen, niets van dien aard. Deze „champion whistiers," zooals hij zich noemt heeft zich verwaardigd, zich aau een inter view te onderwerpen, waarom een journa list hem verzocht had. „Ik ben hier gekomen," aldus deelde hij den interviewer mede, in gezelschap van mijn vrouw, alleen om mijn vacantie door te brengen. Ik moet zeggen, dat de ont vangst, die mij te beurt viel schitterend was. "Wilt u weten hoe ik mijn fluitcarrière begonnen ben Luister. Toen ik nog een jongen was, had ik erg veel liefhebberij in fluiten en verveelde er mijn familie den geheelen dag mede. Toen ik bediende was op het telegraafkantoor, hing mijn gefluit mijn chef zoo de keel uit, dat hij mij dik wijls het kantoor afgooide. Een paar jaar later heb ik hem zes dollar zien betalen voor zes plaatsen. In Amerika floot ik duetten met Mrs. Shaw er. haar komt de eer toe,dat flui ten zoo in de mode is gekomen, dat zou een man nooit hebben kunnen doeD. Een professor in de muziek hoorde mij te v.'hicago fluiten en hij ried mij aan, er mijn beroep van te maken. Ik studeerde te dom is om mee te redeneeren. Immers eiken dag eu accompagneerde mij zeiven op de maatschappelijke organisatie ontwikkelt de piano; bij toeval kwam ik op dedub- zich, maar wordt niet gemaakt, en aange- bele noot en nu kan ik tegelijk alt en dis- 'ln' ?00r het zeggen cant fluiten of tenor en discant zian men het dus met voor heeft, hoe het er in een latere periode dier ontwikkeliag zal uitzien, kan men zich met eene beschrijving van die periode ook niet inlaten. Dat antwoord, dat men van eiken soci aal-democraat, (indien men althans eenig antwoord krijgt) ontvangt, wanneer men dit zwakke punt, waarover liefst wordt aanroert, is op zich zelf zeer aannemelijk. Maar als de sociaalde mocraten evenmiu als wij weten hoe het er in hunne communistische maatschappij zal uitzien, hoe weten zij dan wé!, dat de groote menigte het in die maatschappij be ter zal hebben dan thans? Is die zoogenaamde wetenschap niets an- een ge- lijk effect als mee de dubbele noot op de viool is verkregen. De moeielijkste noot oin latere te fluiten is hooge C. Iemand met dunne lippen heeft meer kans om een goed fluiter te worden, dan iemand met dikke lippen. Ik geloof stellig, dat het fluiten even zeer ontwikkeld kan worden als de zang.* Hondentrouw. Een Neder- lander, sedert geruimen tijd gevestigd in Engeland, bezit op zijn landgoed, dat in het Zniden van dat land en verscheidene uren M i 'nu uur aan nem ge hecht heeft. Vcor eenigen lijd in zijne woning te Londen tercggekeeid, vernam ooren, den hals, de vingers bevonden er zich zooveel, dat ze gezamenlijk eene waar de vertegenwoordigden van 4G millioen ses tertiën of drie millioen acht honderd zes tien duizend gulden, wat zij zelve uit ha- ra kwitantiën wilde bewijzen. De heerlijkste paarlen, twee stukken, zooals men ze tot toen, zoo groot eu schoon nog nooit gezien had,bezit de Egjpti- sche koningin Cleopatra. Een dezer paar len, tot de waarde van tien millioen sester tiën, loste zij op zekeren dag in azijn op, om haar geliefde Antonius met den kostbaren drank te verwelkomen. De tweede paarl werd na den ondergang van Cleopatra naar Rome gebracht. De paarl werd in de leDgte in twee deelen gescheiden en daarvan werden oorbellen voor de Venus in het Pantheon te Rome ge maakt. De Romeinsche tooneelspeler Clodius, de zoon van den treurspeler Aesopus en de erfgenaam van zijn onnoemlijke schat ten, had reeds vroeger dan Cleopatra, paar len van groote waarde in azijn opgelost en zijnen gasten voorgediend. De Chevalier-Tavenier, die in het be gin van de zeventieude eeuw leefde en eeu grooten handel in paarlen en juweelen gedreven had, bericht, dat in dien tijd de schoonste paarl in het bezit was van den Arabischen vorst van Maskate. De Groot Mogol liet er hem twee en zeventig duizend gulden (voor dien tijd een reus- achtigen vermogen) voor bieden, maar de vorst weigerde De paarl was volkomen rond, woog wel slechts 12 7; 8 Karaat maar was bijna geheel doorschijnend. In de kroon van Rudolf II van Habsburg moet zich een paarl bevonden hebben, van de grootte van een muskuspeer. De spits van het krnis van de Engelsche kroon is nog heden versierd met een paarl, die zooveel waarde heeft, dat koning Karei I haar eens bij de Flollandsche Republiek voor 18000 pond sterling kon beleenen. Ook in den nieuweren tijd hebben de paarlen hunne groote waarde nog behouden, maar men maakt tegenwoordig alles na, en zoo dus ook paarlen. Men doet dit zoo volkomen, dat slechts deskundigen, de valsche van de echte kunnen onderschei den. Het is mogelijk weinig bekend, dat ook het Saksische Voigtland paarlen levert, wier waarde niet gering is. Natuurlijk zijn deze paarlen uit de riviermosselen genomen. Prossessor Koch die niet lang geleden zooveel naam maakte in zake de tering en haar genezing, houdt niet van vroeg opstaan. Integendeel, hij staat te negen uar op, tenzij er een bizon- dere reden is om den dag vroeger te be ginnen. Hij besteedt zeer veel tijd aan zijn toilet, maar maakt dit dan ook voor den geheelen dag. In plaats van koffie of thee bij zijn ontbijt te drinken, gebruikt pro fessor Koch een dikke meelsoep, waar hij een groote hoeveelheid geroosterd brood in brokkelt. Aa dit eenvoudig ontbijt begeeft hij zich Daar zijn laboratorium, dat hij niet weder verlaat, voordat het twee uur geslagen is. Dan stsat zijn diner gereed. Het bestaat uit gebraden vleesch en een poddiukje. Klokslag drie uur staat een wit paard van de mai ège voor de deur. Op dit dier rijdt de professor naar den Thiergarten. 8el*gen ie, eenen Deze rit, waarbij hij een eigenaardig rijkos- c Z(er aan hem ko tunm en een reusachtigen flaphoed draagt duurt ongeveer een uur. De rest van zijn lijd is, 's avonds acht

Schager Courant | 1893 | | pagina 2