van ZONDAG 26 NOV. 1893. Ko. 2781. Binnenlandsch Nieuws. Hollünris Noorderkwartier Gemengd Nieuws. Bijvoegsel, behoorende bij de Schaker Courant De door de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in op woensdag 22 Nov. 1.1. teZaandam gehouden najaarsvergadering werd bijge- gewoond door een Tijftigtal leden, bene vens eenige gasten. Uit de door den Yoorz., den heer J. L. T. Gronemangedane mededeelingen bleek: dat het ledental der Vereen, thans bedraagt 172 en 2 zoons van leden dat een adres in zake het kanaal plan Schagen Stolpen, inge volge het besluit der vorige vergadering, is verzonden; dat het bestuur een adres omtrent de oprichting eener Staats-hypo- theekbank heeft ontworpen, doch nog niet aan de Regeering heeft verzonden, daar het den tijd daartoe nog niet geko men acht dat omtrent de uitkomsten der proef velden in 1893 nog niets bepaalds kan worden meegedeeld, doch dat nu reeds is te zeggen dat een deel der proefvelden tengevolge van de droogte is mislukt. Door het Rijk is in de kosten der proefvelden voor f 950 bijgedragen in plaats van voor f 1000, zooals eerst was bepaald. Op voorstel des Yoorzitters werd goedgevon den desniettemin vanwege de Vereeni ging de toegezegde subsidie, tot een maxi mum van f700, te verleenen dat het bestuur heeft onderzocht de marktverordeningen van Alkmaar, Hoorn Edam en Purmerend. Het bestuur meent dat pogingen tot wijziging dier ver" ordeningen niet op den weg der Veree- niging liggen, veeloer op dien der afdeelin- gen van de H. M. v. Landbouw. Besloten werd, dat het bestuur de zaak der markt verordeningen zal laten rusten. Omtrent de t ar r a-qu a e s tie werd geoor deeld dat deze alleen eene zaak is tusschen kooper en verkooper, die het in hun macht hebben er een einde aan te maken. Door den heer J. Breebaart Kzwerd verslag uitgebracht van het 46ste land- huishoudkundig congres, dit jaar te Win schoten gehouden en door hem als afge vaardigde bijgewoond. Uit de door den heer H. J. fValler, o- ver de beproeving van verschillende werktuigen, gehouden te Anna Pauwlona, op de hoeve „Welgelegen", gedane me dedeelingen bleek dat de petroleummo- tor voor den landbouw van groote waar de was en eveneens de rechtstroodorsch- machine van Bertin. De heer R. A. Kaan gaf verslag over de uitkomsten der bestrijding van kaasge breken door den heer A. Krikt te Pet ten, welke uitkomsten zoo gunstig wa ren dat de heer Kaan adviseerde den heer Eriks de uitgeloofde premie te ver leenen. Van de 18 leveranciers, die voor hun product slechts f 17 kf 18 konden verkrijgen, verwerkte de heer E- riks de melk tot kaas, waarvoor f 27 f28 werd bedongen. Door den heer Dr. K. M. van der Zande werd verslag uitgebracht 1. over de suikerbieten naar gehalte. De verslaggever deelde mede dat de grondsoorten op het suikerge halte van grooten invloed zijn en dat de teelt te Wieringerwaard en Anna-Pau- lowna 14 ^io kan worden aanbevo len; te Waard en Groet 11 6/10 °/0) en in de IJpolder (12 '/10, waar eveneens proefvelden werden aangelegd, was de teelt niet loonend. Opgemerkt werd dat veelal de grootste opbrengst gepaard ging met het grootste suikergehalte. 2. omtrent het gehouden stremsel- onderzoek, waarmede veel tijd is zoek- gebracht; nadere mededeelingen hierom trent zullen in de volgende vergadering worden gedaan. 3. omtrent het melkonderzoek te Hoogkarspel (melkaankoop op volledig gehalte.) Het vetgehalte der verschillen de leveranties bleek aan belangrijke schommelingen onderhevig. De onderzoe kingen zijn nog niet afgeloopen, doch het komt den heer v. d. Zande nu reeds ▼oor, dat men in 't vervolg den prijs van 6 melk zal behooren te berekenen naar ket vetgehalte. In de volgende ver gadering zullen nadere mededeelingen geschieden. Door den Voorzitter werden nu mede deelingen gedaan betreffende de verkrijging van een zuivelconsulent. Door het bestuur waren adressen verzonden aan H. M. de Koningin-Regentes en aan Gedep. Staten van Noord-Holland, met het verzoek, om, ter bevordering eener goede zuivel bereiding in deze provincie een zuivel consulent aan te stéllen, onder mededee- ling dat de Vereeniging en de H. M. v. Landbouw bereid zijn elk voor f 500 in de kosten bij te dragen. Door Prov. Staten is op dat adres beschikt, dat de de provincie gedurende drie jaren f 1000 's jaars zal bijdrage. Ook op de Rijksbe- grooting van 1894 is f 2000 voor een zuivelconsulent uitgetrokken. De heer M. J. üengeveld G. Jz. deed hier na mededeelingen over den uitslag der gedane inëntingen tegen de varkensziekten. In 1892 is het gelukt 90 varkens, van 8 eigenaren, uit 5 gemeenten, voor de inentingsproeven beschikbaar te krijgen. De proefnemingen op deze varkens zijn, in vergelijking met vorige, zeer goed ge slaagd het resultaat was over het al gemeen gunstig. Na de inenting is é<n big gestorven, terwijl drie varkens in groei terugbleven, wat evenwel niet di rect aan de inenting kan worden gewe ten. Yan 11 ingeënte biggen, die te Nieuwe Niedorp in een besmet hok werden geplaatst en met den afval van ziekte beesten gevoederd, zijn er eeni ge gestorven. Later zijn er echter 11 op gelijke wijze behandeld en deze hebben er geene ongunstige gevolgen van on dervonden, zoodat de waarde der inen ting hieruit wel is gebleken. De heer Bilroth voegde aan deze me dedeelingen toe, dat bij de door hem dit jaar ingeënte varkens na de inenting geen achteruitgang is geconstateerd. Op verzoek van dr. ten Bosch deelde de heer Hengeveld nog mede dat de waar de der entstof vrij stabiel is. In geval len die minder gunstig afliepen, lag dit meer aan bijkomende omstandigheden dan wel aan de entstof. Daar tegenover stond echter de meening van den heer Bilrothdie het wel mogelijk acht dat de entstof den laatsten tijd verbeterd is. Naar aanleiding van de gedane mede deelingen vraagt dr. ten Bosch of het niet op den weg der Vereeniging ligt, te bevorderen dat aan de Veeartsenijschool een instituut voor bacteriologisch onder zoek worde verbonden. De Voorzitter zegt toe, dat in de e. v. bestuursverga dering te zullen overwegen. De heer Boeke van Groningen, wijst er op dat de varkens over 't algemeen uit een hygiënisch oogpunt al bijzonder slecht worden verpleegd, wat zeker een der oorzaken van de meeste ziekten is, wat door den Hengeveld wordt toege stemd. V Door de heer dr. F an der Zande werd omtrent het conserveeren van melkmon- sters, voor onderzoek bestemd, medege deeld, dat de melk wel een maand lang goed blijft na toevoeging van 1 gram dubbel chroomzure kali op een liter melk. In de pauze werden voor de leden ter bezichtiging gesteld eenige door den heer A. Eriks volgens zijn systeem vervaar digde kazen. Tevens werd overgegaan tot de stemming ter bepaling van de plaats, waar de voorjaarsvergadering in 1894 zal worden gehouden. Daartoe werd aangewezen de gemeente Abbekerk. Op voorstel van het Bestuur werd hierna besloten om den heer dr. K. H. M. van der Zande, directeur van 's Rijks landbouwproefstation te Hoorn, te benoe men tot adviseerend lid van het bestuur, welke benoeming door den heer Van der Zande, onder dankbetuiging voor dit be wijs van vertrouwen, werd aanvaard. Naar aanleiding van de door den Voor zitter bij den aanvang der vergadering gedane mededeeling in zake de werk zaamheden van het Bestuur met betrek king tot het onderzoek der markt-ver- ordeningen, werd het woord gevraagd door den heer J. Zijp Kzdie eerst later ter vergadering verscheen. Deze spreker verklaarde zich tegen het bestuursvoor stel om zich verder niet met deze Ver ordeningen in te laten. Hij acht het wel terdege wenschelijk dat de Vereeniging bevordert de afschaffing der usance, om aan de waag in de wik- en weegloonen heffende steden tarra af te trekken van schoone kaas. Als vaststaande nam hij aan, dat op de verschillende wagen per jaar ongeveer 13 millioen ned. ponden kaas gewogen werden, waar 2 pet. tarra gerekend werd, hetgeen dus een verlies voor den boer geeft van 260,000. ned. ponden of, gemiddeld ad 50 ent., f 130,000. Sprekers grootste grief is, dat de gemeentebesturen dat onrecht in de hand werken, door op de verstrekte cedulen de tarra reeds at te trekken. Hij vraagt, waarom men het niet aan de belanghebbenden zeiven o- verlaat. tr r De heeren fFaller, HartocK en Iro. Visser zijn van meening, dat afschaffing van het larra slechts tengevolge hebben zal, dat de kaaskoopers hun prijs daar naar regelen. De heer Zijp blijft daartegenover vol houden, dat ten slotte, zooals het ook be hoort het voordeel aan den boer zou zijn. gteik' veroordeelt hij al dergelijke be staande slechte gewoonten, als paardjes, tarra enz.; den boer komt de volle prijs van zijn product toe. Ook de Voorzitter, de heer J. L. J- Groneman is het daarmee eens, doch hij wil geenszins invloed op het voorstel-Zijp uitoefenen. Hij brengt daarom het voor stel van den heer Zijp, dat de Vereeni ging zich zal wenden tot de besturen der wik- en weegloonen heffende gemeenten, met verzoek het gebruik om tarra te be rekenen van schoone kaas, af te schaffen, in stemming. Het voorstel wordt bij ac- calamatie aangenomen. Namens het bestuur werd door den heer G. Wonder voorgesteld, om het Be stuur een crediet toe te staan van f 50 tot het verleenen van subsidiën aan ten toonstellingen, elk tot een maximum van f 10 te beginnen met het subsidieeren van de jaarl. Paaschtentoonstelling te Schagen, Het voorstel werd bestre den door den heer J. Zijpdie het niet op den weg der Vereeniging achtte te liggen; verdedigd door de heeren: BreebaartBil roth en den Voorzitter en nader toege licht door den inleider. Nader stelde de heer J. Zijp Kz. voor f100 ter beschik king van het bestuur te stellen, tenein de het in de gelegenheid te stellen aan de zoo nuttige Paaschtentoonstelling te Alkmaar een subsidie te verleenen tot een hooger maximum dan f10. De heer Breebaart Kz. achtte de tentoon stelling te Alkmaar niet belangrijker dan die te Schagen en beveelt daarom het bestuursvoorstel aan. Dit voorstel werd toen bij accalamatie aangenomen. Door den heer M. J. Hengeveld GJz werden eenige belangrijke mededeelingen ten beste gegeven over de inspuitingen met tuberculine bij runderen, die aan tuberculose lijdende zijn. Spr. ont raadde de Vereeniging deze proefnemin gen met het oog op de belangrijke kos ten, diez. i. de krachten der Vereeniging zullen te boven gaan. Een andere vraag van het bestuur was of het niet nuttig zou zijn, tot de Regeering het verzoek te richten, bedoelde proeven te nemen. Op voorstel van den voorzitter werd bij aclamatie aangenomen dat het bestuur deze zaak nogmaals zal overwegen en in de eerstvolgende vergadering dienaan gaande bepaalde voorstellen zal doen. De heer dr. JW.C. Goedhart van Hoorn, deed eenige mededeelingen om trent een voorgenomen bacteriologisch onderzoek vin lange wei, voor de kaas bereiding van groot belang. Spreker riep de hulp in van de practijk, van parti culiere landbouwers in de eerste plaats, maar ook van deze Vereeniging, omdat onderzoek naar wensch te doen slagen. Ingevolge de besprekingen der belan gen, waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbeveelt (art. 12 der statuten)werd aangenomen: a. Het bevorderen van het opleiden van hoefsmeden op den cursus te Haar lem, waartoe reeds in de voorjaarsver gadering isbesloten. Het bestuur had op ei gen gezag om het spoedeischende van het geval een adres gericht tot de Provinciale Staten dezer provincie ter ondersteuning van de aanvrage om subsidie te dien behoeve door de afd. Haarlem der H.M. r. L. Voorz.deelde mede dat de Staten de gevraagde subsidie hadden verleend. Voor dit jaar was dus eene andere regeling dezer zaak niet wel mo- gfllijlCf b. Voorzetting der proeven met het inënten tegen kalfverwerpen. Daar in de voorjaarsvergadering reeds voor dat doel f 100.- was gecrediteerd, werd op advies van den heer Bilroth hier toe overgegaan. c. Het bevorderen van hetaaokoopen der melk bij kaasfabrieken op volledig gehalte. d. Voortzetting van het contract met den beer A. ERIKS fe Petten. De heer Eriks, ter vergadering aan wezig, verklaarde zich bereid, met het bestuur over de voortzetting contract te on derhandelen. Dit punt gaf aanleiding tot een vrij langdurige discussie. De heer Jb. Zjp Kzwas van oordeel dat de heer Erik» niet voldoende slaagde om van slechte melk goede kaas te maken. De meerderheid was evenwel, met 34 tegen 15 stemmen van meening, dat het toch niet kwaa was, genoemden heer in de gelegenheid te blijven stellen, zijne bewering te sta ven, onder alle omstandigheden goede kaas te kunnen maken. c. Het aankoopen en verkrijgbaar stel len, vooral voor kleinere landbouwers, van veredelde zaaigranen. De inleider, de heer K. Breebaart Kzwees er op dat het bestuur slechts bedoelde als tusschen- persoon op te treden tusschen den ver trouwden houder van goed zaaizaad en den gebruiker, die het tegen den kosten- den prijs zou moeten overnemen. Alleen de kosten van bekendmaking zouden dus voor rekening der Vereeniging komen. Aan het bestuur werd machtiging ver leend. f. Het nemen van proeven met bloem bollencultuur. De heer P. Buis Jz., die dit punt inleidde, ried aan, die proeven te nemen op de lichtere gronden, b. v. te Anna Paulowna en Zandwerven. De heeren W. C. Visser en J Breebaart Kz achtten de proefneming niet gewenscht met het oog op te hooge kosten, waar op de Voorzitter mededeelde dat, als het Bestuur de proefneming niet uitvoerbaar acht, het deze niet zal doen plaats heb- Het bestuur werd op die voorwaarde gemachtigd overeenkomstig zijn voorstel te handelen. g. Het nemen van proeven tegen vlas- brand. De heer J. L. 1Gronemandie dit punt inleidde, wees vooral op de wen- schelijkheid dezer proefneming ter be strijding van een ongemak dat den vlas bouw zeer schaadt, in die mate dat zelfs op sommige plaatsen de teelt geheel moest worden gestaakt. Het Bestuur is voornemens de proeven te nemen te Anna Paulowna, waar de grond besmet is. Het groote nut dezer proefnemingen werd volkomen beaamd en de vergade ring stemde onbeperkt met dit voorne men in, zoodat nadere voorstellen daar omtrent zullen worden ingediend, waar van reeds werd medegedeeld, dat de hee ren L. Broekema, van Wageningen, en P. J. A. de Bruine, voorzitter van de Vereeniging voor de vlasindrustrie, liuu- ne gewaardeerde medewerking hebben toegezegd. De heer de Leve merkte nog op dat het afval van vlas, dat nu ondergeploegd of verbrand wordt, tegenwoordig met tal rijke balen naar Engeland gaat en daar tot vilten hoeden o. a. verwerkt wordt. h. Het beproeven van of het houden van een wedstrijd met krans, gierkarren en kuustmestrooiers. In te leiden door den heer J. Koopman. Voorgesteld werd, het bestuur te mach tigen tot een onderzoek dienaangaande en tot overweging of eene beproeving of een wedstrijd aanbeveling ver dient. De heer J. Zijp. Kz. stelde voor de proefneming zijne karren en zijn land be schikbaar, wat dankbaar werd geaccep- teerd. Hiermede waren dus alle voorstellen van het bestuur aangenomen. Aan hetBestuur werd machtiging verleend tot het doen van uitgaven, die een ge volg zullen zijn van de verschillende proefnemingen. Op voorstel van den Voorzitter werd het Bestuur gemachtigd, aan de Volks vertegenwoordiging adressen te zenden, in zake de vermindering der wik- en weegloonen, nu die quaestie in de Kamer weder aan de orde zal komen. De heer J. Zijp Kz. vestigde de aan dacht op de subsidieering door het Rijk van wintercursussen voor den landbouw en op het feit, dat aan iedere gemeente, die zoodanige cursus opricht, eene sub sidie van f325 wordt verleend. Hij be veelt het bestuur aan, te overwegen wat het kan doen om de oprichting van be doelde cursussen in onze provincie te bevorderen. De voorzitter verzekerde, daaraan zijne aandacht te zullen wijden. Den heer D. Breebaart vestigde de aandacht op de bestaande knoeierijen in den boterhandel. Als bewijs deelde hg mede, dat in een vaatje „fijne Delftsche roomboter", door hem ontvangen, aan het proefstation te Hoorn niet minder dan 50 pet. margarine werd bevonden. De heer Th. J. Waller deelde mede dat,ofschoon de Boterwet niet tegen dergelijke practij- ken is opgewassen, het Landbouw-comi- té hare aandacht aan deze misbruiken wijdt. Nadat de heer J. Zijp Kz. had gewe zen op het advies der Kamer van Koop handel te Londen, om een consulent aan te stellen, die den handel kan in lichten omtrent de eischen der engelsche markt, werd besloten dat het bestuur zal overwegen wat de Vereeniging ver mag om de aanstelling van zulk een zuivelconsulent aan de Londsche markt kan bevorderen. Op voorstel van den heer L. Visser werd besloten, dat de vereeniging een adres van dankbetuiging zal richten tot het Gemeente-bestuur van Purmerend, voor de maatregelen welke het neemt om besmetting van onzen veestapel te gen te gaan, door verplichte keuring van het aldaar ter markt aangevoerde vee, waarvan z. i. de wederopenstelling van de fransche grenzen voor onze runde ren het gevolg was. Op voorstel van den heer Bilroth werd bepaald dat een dergelijk adres ook zal worden gezonden aan den heer Henge veldRijks-veearts voor Noordholland, die door gepaste maatregelen de g' zond heid van den veestapel zeer heeft bevor derd. De heer J. Zijp Kz. wees nog op de hard nekkigheid, waarmede Engeland, tegen alle billikheid in, hare grenzen blijft sluiten voor ons levend vee, alleen op grond dat in België nog besmettelij ke ziekte heerscht. Besloten werd dat het Bestuur zich zal wenden tot onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, met het verzoek om, ter uitvoering van ons handelstracaat met Engeland, te ei schen dat de Engelsche markt weder voor onzen veehandel worde opengesteld. Voordat de vergadering gesloten werd, bracht de heer J. Breebaart Kz. onder applaus der vergadering aan den Voorz., den heer J. L. T. Groneman, hulde voor diens uitmuntende leiding. Daar het oks persoonlijk niet mogelijk was deze vergadering bij te wonen, ontleenden wij bovenstaan de aan de verslagen voorkomende in de Alkmaarsche en de Heldersche courant. de Red. Geen rheumathiek meer? Een Engel8ch arts verklaart, dat het hem ge lukt is iemand volkomen te genezen, door hemseldery in groote hoeveelheid te geven De gewoonte deze groente rauw te eten, heeft tot nog toe verhiuderd, haar geneeskracht vast te stellen. De bereiding geschiedt op de volgende wijze De selderij wordt in stukken gesneden, die men zoolang kookt, tot ze zacht geworden is, waarop men het water waarin men de selderij gekookt heeft, drinkt. Verder moet men melk met wat meel en nolemuscaat met de gekookte selderij en sneedjes brood in een braadpan doen en dit etenmen kan het ook met aardappelen gebruiken. Alle rheumathische pijnen zullen verdwijnen. Een kluchtige Scène. De „Banque centrale Anversoice" weigerde be talingen in 5 francsstukken van een im portfirma tot hooger bedrag dan 100 frs. Het hoofd dtzer firma, een drif tig man, ging een advocaat raadplegen. Deze stelde de Bank in het ongelijk. En nu verklaarde de boosgeworden handels man voorlaan uitsluitend in 5 francsstuk ken te zullen betalen. Hij heeft woord gehou den en bezorgde de Bank dezer dagen een storting van 60.000 frs. in 5 francsstuk ken De massa werd per kar aau de kas afgeleverd. Arme kassier, die dat alles tellen moest Op eene handschriften- veiling te Berlijn bracht het manuscript van BachBer Friedefürst Herr Jesu Gristu 1600 mark op. Twee andere hand schriften van dienzelfden meester golden 1400 en 1300 mark. De speeltafel, zegt het Handelsblad van Antwerpen, wordt te Brus sel op een ongelooflijke manier en een der beroepen, waar hij 't meeste slachtoffers vindt, is. de onderwijzerswereld. „ledereen speelt bij de wedstrijden en wij kennen professors, die in de school met hun leerlingen over paardenwedrennen spreken 1" Het volgende feit is ongelooflijk en toch

Schager Courant | 1893 | | pagina 5