Uit en voor de Pers. Gemengd Nieuws. HM In den s t or m ac h t i g e n nacht van j. 1. Dinsdag hebben te WIE- BINGER WAARD eenige helden zich dap per geweerd. In de school hebben zij ee nige ruiten ingeworpen, de deuren der privaten achter de school uit de hengsels gelicht en te water gegooid; van het erf van een timmerman is een zware balk gehaald en in de voorsloot geworpen een hondenwagen te water gereden en als slotnummer werd een lantaarn van de paal genomen en eveneens in het water gesme ten. Wat hebben zulke lui toch een flink be grip van gemeenschap Rattenen Kraaien! Een landbouwer op TESSEL, heeft veel last van ratten en kraaien. Deze laatsten richten onder de jonge hoenders slachtin gen aan, of veroorzaken op andere wijze schade. Met klemmen en knippen vangt de landbouwer in zijne schuur vele ratten. Deze dieren worden daarna door hem ge opend en gevnld met rattenkrnid. Dan werpt hij ze op het land, waar de kraaien er op neerstrijken, zich gulzig aan de doode ratjes vergasten en niet lang daarna zeiven den kraaienmarsch blazen. Men meldt uit NIEUW E- PEKELA Woensdag ochtend wilden tegen den zin van den eigenaar kamp land gaan. De eigenaar zoons wilden dit beletten, doch ders drongen met geweld, door, met hunne schoppen. Een der beer "Roggeveen van Schagen. Dit eerste optreden was werkelijk zeer gunstig te noemen, zoodat de leden van de „Westfties" en hun leider er het ge- wenschte succes van hebben gehad. Op den avond van den 20sten dezer is door het rederijkers gezel schap ten behoeve van het Sint-Nicolaaêfonds BARSINGERH9RN opgevoerd het tooneel- spel Majoor Frans". Hoewel allerlei omstandigheden medewerk ten om de opkomst van publiek niet bij zonder groot te doen zijn, de noodige gel delijke ondersteuning voor het goede doe! was niet achterwege gebleven eu de voor dracht van het flinke uitvoerige tooneel- stuk was er niet te minder om. Als ge woonlijk vonden de dames en heeren wer kende leden dan ook een welwillend Rehoor. Een glas brandewijn. In Schotland bestaat een traditie, dat een glas brandewijn de restauratie van Karei II teweegbracht. De bode vau het Engelsche Parlement had brieven van dat lichaam aan Monk gebracht, terwijl hij te Ldin- burgh vertoefde. Hij werd eindelijk door het Parlement met het overbrengen van een brief aan den commandant van het kas teel van Edinburgh belast. Dit deelde hij aan een van Monk's onderofficieren mee, ter- naar het kasteel. De arbeiders over een en diens de arbei- dreigende zoons, Al- bert Greven, loste daarop een revolverschot en trof een arbeider in de borst. De arbeiders namen een dreigende hou ding aan. Politie en marechaussees trach ten de orde te handhaven. —Voor de Rechtbank te 'g-GRAVENHAGE werden gisteren met gesloten deuren behandeld twee vervol gingen wegens het plegen van onttuchti- ge handelingen, te weten tegen J. de L., gepensionneerd O. I. ambtenaar te Rotter dam, en tegen Jhr. H. M A. J. D. v. W., te Utrecht. Naar men verneemt, is voor den eeneu beklaagde één jaar en voor den anderen zes maanden gevangenisstraf ge ëischt. Een schandelijke daad. Blijkens een bericht in de Zit. Cl. heeft men getracht den trein die te 8.2 des avonds van Nijeveen vertrekt richting Leeuwarden, op de grenzen van Havelte en Steen wij- kerwold te doen ontsporen door het op de rails nederleggen van een ijzeren plaat ter dikto van ongeveer 3 h 4 m.M., lang en breed pl. m. 20 cM. Waarschijnlijk was deze plaat in den grond of op andere wijze vastgemaakt door middel van eenige spoorspijkers, althans 5 daarvan werden vrij erg beschadigd en verbogen op het terrein gevonden. Hoewel een hevige schok gevoeld werd, is de trein niet ontspoord en kon men na opruiming van een en ander ver der gaan. Naar den dader of de dader wordt van wege de gemeentepolitie te Steenwijkerwold een ijverig onderzoek ingesteld. De zaak der sergeant T. v. A. en r. d. S. van de grenadiers schijnt een staart te krijgen. Yan de medeplich tige tamboers, die met opzending naar de klasse van discipline zijn gestraft, daar zij niet onder een artikel der wet te brengen waren, is op requisitie van den auditeur militair, destijds nog te zijner beschikking gelaten één tamboer, die over den len lui tenant plaatselijk adjudant te LEIDEN, zijn meerdere in rang, uitlatingen had ge bezigd, voor dezen hoogst beleedigend. De luitenant daarop gehoord, werd genoodzaakt eene klacht in te dienen wegens beleedi- ging. De tamboer voerde getuigen aan. En zoo vervolgens. De luitenant werd geconfron teerd, en is nu ten derde male naar Den Haag opontboden, nergens te vinden, zooals reeds kort in onze avond-editie werd ge meld. In deze netelige zaak kunnen, naar de N. R, Cl. verneemt, weldra meer personen betrokken worden. Weldra zal deze tam boer wegens beleediging van zijn meerdere in rang, terecht moeten staan voor den krijgsraad, terwijl deze meerdere door zijne vlucht zich aan verdere verantwoording wel is waar kan onttrekken, doch zichzel- ven toch zedelijk vernietigt. Wik- en Weegloonen. Bij het sectie-onderzoek in de tweede Ka mer van het wetsontwerp tot vernietiging van raadsbesluiten te Alkmaar, Hoorn en Edam, tot heffing van wik- en weegloonen, werd algemeen geklaagd over de late in diening der wetsontwerpen, die de Kamer heeft genoopt tot eene gehaaste behande ling. De Minister van binnenlandsche zaken heeft zijn antwoord ingezonden omtrent de wetsontwerpen, houdende vernietiging van raadsbesluiten van Alkmaar, Hoorn en Edam tot heffing van wik- en weegloo nen. Dat de besturen dezer gemeenten door de vernietiging der raadsbesluiten van Ju ni 1891 in ernstige unancieele ongelegen heid zullen geraken, schijnt volgens den mi nister niet juist te zijD. Evenals de vele leden der Kamer meent hij dat de besturen die moeilijkheden aan zich zelf zouden hebben te wijlen, daar zij die vernietiging bij gebre ke van intrekking hunner besluiten gemimen tijd te voren, immers sedert Juli laatst leden, hebben kunnen voorzien. Het denkbeeld om de voorgedragen wet ten eerst na afloop van den termijn, waar voor de heffingen vroeger werden goedge keurd, in werking te doen treden, schijnt aanbeveling te verdienen. Evenmin is er voldoende grond om de gevolgen der ver nietiging bij deze wetsontwerpen te regelen. Mochten de gemeenteraden wegens bet gemis van de opbrengst der wik-en weeg loonen hun toevlucht willen nemen tot heffingeD, die evenzeer niet met het voor schrift der wet zijn overeen te brengen, dan zoude op de medewerking van den minister tot het verkrijgen der vereischte goedkeuring niet zijn te rekeneD. Voor zoover den minister bekend is, zijn de te Hoorn en Edam geheven wordende marktgelden niet in strijd met de wet. Ook de Minister betreurt, dat in den tegenwoordigon ongunstigen toestand der gemeente—financiën het nemen van dezen maatregel moet worden voorgesteld. Met voldoening ontwaarde hij intusschen, dat die maatregel nagenoeg algemeen ten volle werd gebillijkt. Mochten zich gevallen, met de thans behandelde overeenkomstig, in andere gemeenten voordoen, dan zal de re geering ook deze niet uit het oog verlie zen. Dat door den voorgedragen maatregel een drietal gemeenten op theoretische gron den van eene bron van inkomsten zouden worden beroofd, kan niet worden toegege ven. Het geldt hier de handhaving niet van een theoretisch beginsel maar van eene stellige wetsbepaling. Wanneer de ge meenten zich houden aan de bepalingen der wet, wil de regeering haar gaarne de gelegenheid scheuken om uit de brou ook in het vervolg te putten. De voorgedragen maatregel schijnt vol komen gerechtvaardigd. De minister heeft zijnerzijds getracht, om zooveel en zoo lang mogelijk met de gemeentebesturen overleg te plegen, ten einde deze voordracht te voor komen. Dat overleg leidde echter niet tot eene bevredigende uitkomst. In de zitting van Donderdag 21 Dec. 1.1. werd het regeeringsontwerp: Afwijking van de regels der gemeente wet omtrent plaatselijke belasting, ten be hoeve der gem. Purmerend (wik- en weeg loonen.) zonder hoofdelijke stemming aan- nomen. wijl hij op weg was sergeant zag hierin iets ongewoons eu hij haalde den bode over, om een glas bran dewijn met hem to gaan drinken in een naburige tapperij van het eene glaasje kwam men tot het ander, tot de sergeant zijn vriend zoo dronken had gemaakt, dat iij in gtaat was den brief uit dieus zak te nemeD, zonder dat onze dronken bode er iets van merkte. Toen dit gedaan was, spoedde hij zioh met den brief naar den generaal, die bij het onderzoek er van, ontdekte, dat het schrijven een bevel in hield, tot den commandant van het kasteel gericht, om hem, Monk, gevangen te ne men en zorgvuldig te bewaken. Een bleedig tweegevecht. Een geneesheer uit Weenen was met eenige vrienden op zijn buitenverblijf te Kornenburg, dicht bij Oostenrijks hoofd stad. Daarnaast huiaden eenige officieren, die steeds do aardigheid hadden, den dokter en diens vrienden uit te schelden voor „Pbilislijnen." Op zekeren dag kwam de geneesheer aan den kant van den tuin, laDgs den muuraan de overzijde daarvan stonden eenige officieren. Een daarvan riep luid tot zijne vrienden Ziedaar weer een van die Philistijnen uit Weenen 1" De dokter eischte voor die woorden vol doening, maar als antwoord dreigde de officier hem met den stok en zou hem zelfs hebben geslagen, indien de anderen hem daarin niet hadden verhinderd. Toen de geneesheer zijn naam vroeg, weigerde hij te antwoorden. Deze verbitterd door die krenking, reed den volgenden dag naar de kazerne en vroeg den comman dant te spreken, van wien hij een duel met den onbeleefden officier eischt?. Te gen alle regelen der gewoonte in, haalde deze den bsleediger over om zijn ver ontschuldigingen den dokter aan te bie den, die deze echter niet aannam, maar er in volhardde om een duel te willen, en wel op den degen. Te vergeefs maakte men hem opmerkzaam, dat zijn tegenstander een der kampioenen in het schermen was van Europa. Het tweegevecht had plaats, de officier werd driemaal gewond, de dok ter bleef volkomen ongedeerd. De regi mentsdokter, die bij het duel tegenwoordig was, verklaarde evenwel volgens de aange nomen gewoonte, dat de wonden niet zwaar genoeg waren om een beslissing te geven en daarom zou in den namiddag het duel op het pistool hervat worden. gebeurtenis liep tot aller en groote vroolijkheid af. Een geheimzinnige moord h»d Maandag te Bonn plaats. Op een weinig bezocht gedeelte der stad vond men het lijk van een slecht befaamd meisje. N.a onderzoek bleek, dat eeo afschuwelijie moord had plaats gehad. Daar dit reeds het tweede geval binnen slechts weinige weken is, heerscht in de stad groote ont steltenis. De anarchisten. José Co- dina heeft bekend, de bommen geworpen te hebben in dén schouwburg te Barcelona. Na zijn bekentenis r|pp hij uit: „Nu weet je alles, uu blijft er niets over dan mij dood te maken en daarop wacht ik." Ook de man die de bommen heeft gemaakt, moet hebben bekend. De Franschman Yienx die, naar vermoed wordt, betrokken is bij den aanslag, is naar Zwitserland gevlucht. Te Rakonitr, niet ver van Praag is het huis van een bekend advocaat, dr. Karl Wol ff, voor een groot deel iu de lucht gevlogen. De advocaat, zijn vrouw en twee dochters werden gewond, geeu hunner ver keert in levensgevaar. De naburige huizen zijn zwaar beschadigd door de ontploffing, die blijkens het onderzoek door een bom is veroorzaakt. Tegelijkertijd is gebleken dat uit het kruitmagazijn aldaar 70 pond dynamiet is ges'olen. Te Praag en omstre ken heerscht groot ongerustheid. Te Londen en in het Zwitsersch hor logemakers-dorp Chaux de Fonds zijn ver scheidene anarchisten gevangen genomen. De bij den aanslag in de Fransche Ka mer gekwetste abt Lemire is naar zijn wo ning te Hazebrouck vertrokken, waar hij door een juichende menigte van duizenden aan het stafion werd afgehaald. De minister van Binnenl. Zaken heeft aan de Fransche prefecten gelast, dat zij bij verhuizing van een in hun departe ment woonachtig anarchist, i i Zoorer zij daarvan kennis dragen, daarvan onmiddel lijk mededeeling hebben te doen aan de prefecten in de naburige departementen, aan de procureurs-generaal en aan den Minister. tevredenheid bevende van opgewondenheid, „ge j,e^ eer van eene geheele familie in uwe h»n^ „Zoo, waarlijk?" n' .Wees zoo goed mij te zeggen, 0f het waart, die met den heer X hebt ®P®eld Ja." „En gij hebt 10,000 francs Van hem gewonnen „Juist.' „En hij heeft u betaald „Ja, in banknoten. Hier heb ik ze „Weïüu, mijnheer, die banknoten valsch!' 1Ja „Is 't mogelijk!' ,'t Is, helaas maar al te waar. Van nacht vernamen wij de schandelijke handelwijs va i onzen neef en met het krieken den das ben ik opgestaan en hierheen ve trokken, om u te verzoeken ze in meKnaam te verwisselen voor tien die ik heb medegebracht.' De edele vreemdeling was met de drosf heid van z.jn bezoeker begaan en ruilde de banknoten. Maar toen hij den den avond in de Club kwam niet weinig verwonderd zijne 'tegenpartij den vongen avond -- He- andere, volgen- was hij var, vorigen avond weer te zien. En wat nog verbazender wa. de laatstgenoemde sloeg hem voor, hem een kans te geven ou» terug te winnen. Dit weigerde de vreemdeling kort af en de ander drong erop aan hetgeen tot een opheldering aan leiding gaf. De graaf haaldetde nieuwelbank- noten, die hij des ochtends ontvangen had nit zijn zak. De Fransche edelman, ten hoogste verbaasd, bezag ze nauwkeurV en het bleek dat zij valsch waren, De bezoeker was een beruchte dief en bedrieger, die op deze slimme wijze 10000 franks iu echte banknoten had weten mach tig te worden. i rui- Het hoofdbestuur derFrie- sche Maatschappij van landbouw heeft eeu schrijven san de afdeelingen gericht, waarin het o. a. er op wijst, dat een deel der in de provincie gelegen gronden te weinig op brengen, omdat ze niet goed worden ver zorgd, en dat vele sloten bijna dicht zitten, waardoor het water kan wegvloeien. Yoor een deel schrijft het hoofdbestuur dit toe aan de gebrekkige huurovereenkom sten, voor een ander deel aan luidheid k misplaatste zuinigheid, maar voor een zeer groot deel aan hel gebrek aau bedrijfska pitaal bij de gebruikers der landerijen. Het hoofdbestuur vestigt in verband daarmede de aandacht op de door de Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen' uitgegeven ont werpen voor de oprichting van volksbanken. Die oprichting wil het hoofdbestuur aange moedigd zien en de banken moeten naar de eischen van het landbouwbedrijf worden ingericht. Het hoofdbestuur wil deze zaak in de aanstaanden winterbjjeenkomsten der afdeelingen besproken zien en dringt daarop in zijn schrijven aan. Zondag 17e dezer heefthet Gymn astiekgezelschap de Westfrieszijne eerste openbare uitvoering gehouden, tenhui- zen van den heer Slotemaker te BAR- SINGERHORN, onder leiding van den Een mislukt duel. Duels van officie ren hebben niet zelden plaats en al heb ben de meeste eeu minder aangenamen af loop, een enkel heeft wel eens een vroolijke ontknooping gehad. A. en B, twee officieren van de artillerie, en beide bekend als de leelijkste mannen van het geheele leger kregen twist en zouden met elkaar duel- leeren. Op het vechtterein aangekomen keek A zijn tegenstander lang en opmerkzaam aan en zei toen mijnheer ik kan onmogelijk met u vechten. Hoe mijnheer, u hebt mij beleedigd en n weigert mij nu statisfactie Mocht ik u beleedigd of gegriefd hebbeD, dan bied ik u wel mijne veront schuldigingen aan, maar ik heb een zeer geldige reden, om niet met u te dnelleeren. Wilt u die mij niet zeggen Neen, ik zou u op nieuw beleedigen. Ik geef mij woord dal ik er niet boos om zal worden. Welnu, indien wij dnelleeren, zal ik u naar alle waarschijnlijkheid doodschie- tin en dan zou ik de leelijkste officier in het leger zijn. B. en de getuigen schoten in een har- telijken lach eu de twist werd voor goed bij gelegd zonder bloedvergieten. nu De dokter maakte eerst met zijne vrienden een uitstapje naar Weenen en kwam daarna op zijne buitenplaats terug. Onderweg, in den train, geraakte echter zijr. duim bekneld tusschen het portier, en werd vreeselijk verminkt. Hij liet zich verbinden, maar moest nu zijn rechterhand in een draagband houden en kon die niet gebruiken. Evenwel gaf hij het duel niet op hij was stipt op tijd, het pistool in de linkerhand. De officier die het eerst schoottrof den geneesheer even aan den hals. Deze legde daarop aan en trof zijn tegenstander in de borst, zoodat hij als een blok op den grond riel. Tot den vol genden morgen bleet de officier onbeweeg lijk en bewusteloos, toen stierf hij. De moordenaar, die met geen verontschul diging te bevredigen was en zelfs niet ge noeg had, wordt in de pers nog verheer lijkt als een held I- En zulke bar- baarsche vernieuwing van het vuistrecht werd onlangs zelfs officieel door deu Bei- erschen minister van oorlog in bescher ming genomenEn bij zulk een verwil dering in de hoogere standen, verbaze men zich nog over die in de lagere 1 De beamtenvaneenpost- kanfoor te Parijs hebben voor ongeveer 60,000 frs. aan postzegel* gestolen, door op brieven, welke zij aaa het loket ont vingen, oude postzegels te plakken. Een beambte van het hoofdbureau, die een der ambtenaars van het kantoor moest vervan gen ontdekte het bedrog. BI ij- eindigend treurspel. Toen onlangs in het Duitsohe dorp Naure een zware sneeuwbui riel, bedach ten de echtelieden M. dat het dak van hun woning niet al te best in orde was. Daarom klanterden man en vrouw, met hamer en spijkers, enz. naar den zolder en klopten en timmerden er met groote liefhebberij op los. Door het geraas werden de drie kinderen wakker en riepen om vader en moeder, maar kregen geen antwoord. Daar het geklop aanhield, dachten de on- stelde kleinen dat er roovers iu huis waren en hun ouders reeds hadden weggehaald. Zij kropenin hun angst een raam uit en snelden, enkel met een hemd bekleed, naar de woning van een oom, die een paar minu ten gaans verder woonde. Ondertusschen was de vader van den zolder gekomen en toen hij de kinderen niet zag en het raam open stond, dachten zijn vrouw en ▼rouw viel in Te Londen is dezer dagen een vronw gestorven vvn gebrek maar een vrouw, die een inkomen had van bij de 4000. Het was een ongetrouwde dame, die geheel alleen woonde op een kamer. Zij was meusehenschuw zoo zelfs, dat zij niet kon verdragen, Jat iemand tot haat sprak, en aan die menschenschuwheid is ook haar dood te wijten. Zij verbeelde zich (namelijk altijd, dat men om haar lachte, en het is gebleken, dat zij in den laatsten tijd haar rente niet meer was gaaD ontvangen bij haar bankier, „omdat zij niet door de klerken uitgelachen wilde worden.' Kunstmatige katten wor- den van uit Parijs in den handel gebracht en zijn in elke huishouding aan te beve len, daar zij geen onderhoud noodig heb ben en onschadelijk zijn. Zij woiden 's morgens opgewonden en snorren, piepen, miauwen en zetten kattenbochels in één stuk doorze draaien de fonkelende oogen rond en verdrijven alle muizen en ratten door den angst. Des daags is het een aardig kamersieraad! Gek op de dubbeltjes. Te Meiding bij Weenen, stierf in den ouderdom van 89 jaren eensklaps de ei genares van huizen, juffrouw Reither. De oude vrouw liet aan hare bloedverwanten, dia zij in haar leven nooit met een cent gesteund had, een prachtig vermogen na. De overledene was een vrouwelijke zonder ling. Zij woonde met haar dienstbode, op twee armoedig ingerichte kamertjes, waar van 't geheele ameublement bestoud uit een ijzeren kist, waarvoor een rustbank stond, een paar oude koffeis eu een bed Op die rustbank zat de oude vrouw dag en nacht en bewaakte de schatten iu haar geliefde brandkast. Bezoek ontving zij nooit en nimmer gaf zij een arme of een bedelaar een cent. Haar hart klopte enkel niet voor de brand kast, maar ook voor een levend wezen. Dat wezen was een oude schurftige houd, dien zij de lekkerste beetjes gaf. „Als ik eenmaal gestorven ben", voegde zij haar hij ook aan rooversde zwijm. De man rende op eeu drafje naar zijn broeder en vroeg dezen om naar het telegraaf-kantoor te gaan en gendarmes te waarschuwen. Toen hij bij zij o broer kwam, vond hij allen in op schudding en men wilde juist met hooi en mestvorken gewapend, op de roovers afgaan. De kiuderen hadden ook hier de rooversgeschiedenis reiteld. De vteeselijke oude dienstbode toe, „moet de hond me de in mijn doodkist." Esn onverbiddelijk lot wilde echter, dat zij het dier zou o- verleven. Eenige maanden geleden crepeerde het lieve beest. Juffrouw Reither kon dien slag Diet te boven komen. Zij begon te sukkelen en eeu bloedspuwing maakte een einde aan haar leveu. In de rustbauk, waarop zij gewoon was to zitten, vond men bij 't opmakeu van hetgeen zij had nagelaten, vijfhonderd gul den contant gelJ en verscheidene spaar bankboekjes ten bedrage van twintigdui zend gulden. De waarde vau het huis der vrouw is op vijf-en-zestig duizend gulden geschat. De inhoud van de brandkast is tot nog toe onbekend, daar men den sleutel er van nog niet heeft kunnen vinden. De valiche banknoten Len Irausch edelman speelde te Parijs kaart met een buitenlandschen graaf. Deze won en de Franschman haalde 10.000 frs. uit zijn zak en overhandigde ze den win ner die ze bedaard in zijn zak stak eu naar huis ging. Den volgeuden ochtend ivroeg, toen de builenlandsche graaf nog sliep, liet eeu heer vau deftig voorkomen en met eeu ridder orde, zich bij hem aandienen eu werd in zijn kamer gelaten. Mijnheer, zei zijn bezoeker, op eeu toon} Een huwelijk zonder bi degom. Iu het plaatsje Hugstetten bij Freiburg zou een jong paar in den echt verbonden worden. Iu den vroegen morgen van den gewichtigen dag besloot de bruidegom, vol goede voornemens, voortaan een beter le ven te leiden en zich niet meer over te geven aan het misbruik van jenever. Lie ver zou hij geheel afschaffer worden. Om dit besluit te bekrachtigen, zou hij nu zijn laatste glaasje nemen. Het smaakte hem wel; het speet hem toch, dat hij besloten had, voortaan niet meer ts drin ken. Hij zou er nu nog maar één nemen, maaï dat zou dan o >k het leatste zijn. Hij bleef evenwel daarbij niet en spoedig werd de bruidegom naai huis gebracht in een staat, die hem geheel ongeschikt maakte aau de aanstaande plechtigheid deel te nemen. Hij werd te bed gebracht en het huwelijk zou uitgesteld worden tot den volg n 'ea dag. Toen de burgemeester dit vernam, ver klaarde hij, dat het hem onmogelijk was, het paar een dag iater te trouwen, want hij ging den volgenden ochtend op reis. Maar hij zag niet iD waarom het huwe lijk uitgesteld zou worden. De afwezigheid van dc« bruidegom was in het minst geen bezwaar. Men wist immers zeer goed, -lat hij de bruid wilde trouwen. Nu, als de burgemeester er zoo over dacht, oordeelde de famielie het goed. Burgemeester zou het dan wel weten. Het huwelijk ging dus door de registers van den burgerlijken stand werden ingevuld, de gelukkige bruid toekende. De handteekening van den bruidegom zou men later wel halen. Niet allen waren evenwel tevreden met het dus gesloten huwelijk. Een protesteer de; de practische burgemeester werd van zijn ambt outzet en men houdt zich nu bezig met de vraag of het huwe lijk onder zoo eigenaardige omstandighe den gesloten is, w el geldig is. Een verstandig man door een diplomaat gefopt. De president Montesquieu, een der 18de eeuw. en lord Chesterfield, een En- gelsch diplomaat en ook als auteur be kend, reisden beiden in Italië. Deze per sonen waren als voor elkander geschapen en weldra ontstond er dan ook eene be paalde vriendschap. Dikwijls twistten zij over de verdiensten der beide natiën. De lord stemde toe, dat de Franschen gees tiger waren dan de Engelschen, maar dat integendeel deze meer gezond verstand hadden. De president was het hiermee eens, doch, zeide hij, tusschen geestighei en gezond verstand kan men geen vergeig maken, geestigheid houd ik voor vee toi*. Het geschil duurde verscheidene dag en. Zij waren te Yenetie. De presit 8 druk uit, zag alles, ondervroejg P HniV on ,1p9 avonds schreef hij al zj nadat armoedig ik ben nw druk en des avonds bevindingen op. Od een avond, een paar uren, hij iu zijn logement was teruggekeerd en zich met zijn gewonen arbei werd er iemand bij hemt aang was een Franschman, uie gekleed uitzag. Mijnheer, zeide hij, landgenoot; sedert 20jaar woont maar mijne belangstelling vooi e schen heeft zich nimmer ver ooc iej? somtijds heb ik het voorrecht ge a evenals u op dit oogenblik, v an te zijn. Men mag in dit land aUesje richten uitgezonderd zich met Staatsza ken bemoeien. Een ondoordac over de regeering kan het hou i en gij hebt er reeds meer dan ui gezegd. De oogen der justitie zijn op gevestigd, ge wordt bespiedt, ge w op uwe schreden gevolgd, men -i aanteekening van al uwe verrichtingen en men vermoedt dat ge schry 't Ia

Schager Courant | 1893 | | pagina 2