nrvbei°- Uit en voor de Pers. Gemengd Nieuws. alledaagsche geschiedenis. Een toestand gaat verkeeren. Rotplekjes aan de buitenbladen v orden met een scberp mesje verwijderd of wel, men neemt het geheele buitenblad weg, dat gebruikt wordt als veevoeder. Natuurlijk wordt het grootste gedeelte van den tijd bij kunstlicht gewerkt. Als de petroleum niet 5 cents, maar als voor 14 jaren 37 cents den Liter kostte, zou er in één winter aan den Langedijk een aardig sommetje aan petroleum ver bruikt worden. Zaterdagavond j. 1. verga derde de ijsclub Eendracht maakt macht' te ANNA-PAULOWNA, en hoewellde re kening van het vorig jaar met een voordee- lig saldo sloot, werd toch, met het oog op de mindere gunstige finantieele omstandig heden besloten in zake werk verschafflüg zich meer aan het regelement te houden en in het vervolg niet meer werklui op het ijs te stellen, als het bestuur noodig oor- deeld. Door deze maatregel vervalt ook het geven van briefjes door heeren Armvoog den. Daar het echter te voorzien is dat in den a. s. winter, ook in deze gemeente vele werkeloozen zullen zijn, werden van par ticulieren zijde, Blle werkgevers, voorname lijk de landbouwers, tot een bijeenkomst opgeroepen, om gezamenlijk plannen te beramen, om hierin zooveel mogelijk te voorzien. Opmerkelijk was het dat op de vergade ring der ijsclub, hoewel het convocatie-brief je vermelde dat het punt werkverschaffing aan de orde was, slechts één landbouwer tegenwoordig was. Wegens het bedanken van den heer J. K. Kaanwerd tot voorzitter benoemd de heer J. Telles Naar aanleiding van het bericht, als zou in den boezem der Neer- boschcommissie verschil van meening naar aanleiding van het nit te brengen verslag gerezen zijn, deelt men thans weer aan De Tel. mede, dat dit moeillijk het geval kan zijn, daar de commissie nog niet in pleno is vergaderd geweest en evenmin daartoe tot nog toe is opgeroepen. Ondertusschtn zijn Van 't Lindenhout, zijn vrouw en dr. De Blecourt gister voor den rechter van instructie te Arnhem ver hoord. Een retour van twintig jaar. Ruim 20 jaar geleden vertrok uit OUD-BEIERLAND iemand naaT Amerika. Op de reis naar Rotterdam deed de conducteur der boot de gewone vraag „en kele reis of retour* De man vroeg toen hoe lang retours geldig waren, waarop de conducteur ten antwoord gaf fzoolang u het bewaart". De man is thans terug ge komen en had zijn retourkaart goed be waard, en ofschoon ze reeds lang op die booten zijn afgeschaft, werd dat retour nog als geldig opgenomen. De Telegraaf. geërfd, tevens verzoekende 'den weg aan te wijzen, om die gelden op de veiligste wijze te beleggen. Heden deden wij aan hvt bureau op den Singel een onderzoek naar het bewe ren van Ingwerda, dat hij lid der com missie voor de werkloozen zou zijn ge weest en zijn ontslag had genomen. De heer Van Wall deelde ons mede, dat deze man zich bij hem als werklooze, met tra nen in de oogen zijn vrouw en kin deren leden toch broodsgebrek had aangemeld. Door zijn fatsoenlijk voorkomen misleid, had hij hem werk gegeven, dat be stond in het doen van informatiën bij de patroons omtrent de werklieden, die om hulp vroegen. De man trad in functie, maar een paar dagen daarna ontdekte de heer Beckes, dat deze Ingwerda bij de commissie, welke in het begin van dit jaar optrad, zich twee malen had weten te doen inschrijven en wel als Ingwerda en Eng- werda en dat het hem toen gelukt was dubbelen onderstand te erlangen. De man werd toen van zijn betrekking ontheven, hoewel de commissie niet wist, dat zij eigenlijk in hem een kapitalist en geen werklooze voor zich had." reep linnen of boombast, door middel van gewone timmermanslijm om te bevestigen. Deze beschadigde deelen herstellen zich en de d1 anten bloeien en dragen vruchten als Landbouw. plinten te rore.D. Bit de tegenwoordige hooge spekprijzen neemt de varkensfokkerij, ook tengevolge van de goedkoope voederprijzen een zeer hooge vlucht. Nu ia het een zaak van groot belang, dat de boer zijne biggen allen behoudt en ze niet door de zeng ziet verorberen, wat nog te vaak plaats heeft. Om dit te verhin deren moet men pasgeboren biggen met spi ritus of brandewijn inwrijven. Door deze bewerking wordt de zeng van hare onna tuurlijke begeerte teruggebracht. De oorzaak dezer schijnbare wreedueid moet daarin gezocht worden, dat de varkens bij plantaardig voedsel, ook dierlijke stoffen begeeren, evenals in hun natuurstaat, en daar dit bij stalvoedering gewoonlijk ach terwege blijft, stillen zij niet zelden hun ne hooggestegen begeerten, door hunne eigene jongen van 2 tot 12 in getal, te verslinden. Het is derhalve raadzaam zijne zengen van tijd tot tijd eenig dierlijk voedsel voor te zetten. De politie DAM arresteerde een bezit was van f 1450 te ROTTER- bedelaar, die in het aan gouden tientjes. Wegens z waren mist is de stoomvaart te AMSTERDAM Donder dag gestremd. De booten op Zaandam, IJmuiden, Alkmaar, Hoorn, Zwolle en Kampen waren niet vertrokken. Bij Buiten huizen in het Noordzeekanaal is de Eu- gelsche stoomer Graugemouth aan den grond gevaren. Uit verschillendebrieven van de Friesche landverhuizers in Ameri ka aan hunne betrekkingen in het vaderland blijkt, dat de daar heerschende werkloos heid, ook ten ptattelande, die iD het va derland niets toegeeft. Uit Paterson meldt men, dat vele fabrieken stilstaan of den halven tijd werken stelen moet daar reeds aan de orde zijn van den dag, nu de win ter eigenlijk nog voor de dear stast. Veel wordt er gedaan om de armoede te lenigen, doch waar men één kan helpeD, staan honderd handen gereed om te ontvaDgen. Uit Jowa hetzelfde liedje. Daar heeft de werkman een slecht jaar doorleefd en beeft rnim zijn deel gekregen van de verongelukte nederzetting in Colorado. Men zoekt de oorzaak van den trenrigen toe stand in den grooten toevloed van emigran ten. Een kapitalist onder de werkloozen I In een der laatste vergaderingen van de werkloozen te AMSTERDAM voerde zeke re Ingwerda vrijwel het hoogste woord. Van dezen man deelt het #D. v. N." o-a. het volgende mede Ingwerda trok in het voorjaar mede met de werkloozen door Amsterdam. Hij leed gebrek met zijn kinderen en zijn viouw, die ieder oogenblik het gezin met een nieuwe spruit kon vermeerderen. Daar hij (uit man was, deden wij een beroep op aller, die tuinen bezaten en, waarlijk, van verschillende zijden wrrd hem nu werk bezorgd, o.a. in het „Panopticum,* zoodat hij zich weldra in een zekeren welstand kon verheugeD. Een zijner begunstigers gef hem zelfs 30 cents per unr, maar hield 10 cents in om een kapitaalje te vormen, ten einde de panden nit de bank van leening te lossen. Wij verloren den man nit het oog, maar in den loop van den zomer ontvin gen wij een brief van een zijner begun- stigeis, die ons medeelde, dat hij den man f 20 had geleend.... maar daarna ncoit ie ts meer van hem had gehcord. Eenigen tijd geleden vernamen wij uit den mond van den directeur van bet .Panopticum", dat de vrouw van Ingwer da zich bij hem had vervoegd, met de xuedtdeeliug, dat haarman 1 17.300 had Wenken. Het is eene treurige waarheid, bij ieder, die er in betrokken is, bekend, dat de bo- terprijs zal dalen. Ook dat nog, zullen zij zeker uitroepen, die er nog niets van hoor den. Waar is, dat de prijs voor den boer bevredigend mag beeten, doch staat daar niet tegenover, dat zijn voeder ook peper duur is. Nu behoort er o. i. eene evenre digheid tnsschen de uitgaven en de prijzen der producten te bestaan. Zal die daling spoedig komen Zij zal niet uitblijven, zoodra de aanvoer van Au stralische boter voor deEngelsche markt van meer beteekenis wordt, wat dezer da gen kan tegemoet gezien worden. Die Australische boter wordt van zooveel beteekenis, dat men respect voor de cijfers moet krijgen. Want cijfers spreken en vooral hier een taal, waarmede de botermakers re kening moeten honden. De aanvoer van boter uit Australië in 1889-1890 bedragen den 51.470, steeg in't jaar 1892-'93 tot 249.093 kisten boter, terwijl dezen winter weer aanmerkelijk meer wordt verwacht. Niemand zal kunnen ontkennen, dat wij hier te doen hebben met een ernstig ver schijnsel voor oizen boterhandel, en wel dit, dat wij in dit opzicht langzamerhand door Australië zullen worden overheerscht, even- zoo als onze graanproductie en handel over heerscht worden door die uit andere we- relddeelen. Slechts uitstekende kwaliteit en eerlijk heid in den handel zullen nog iets kunnen doen, om dien dreigenden ramp te verzach ten. Onder den indruk van het oogenblik ging de Priesche boter deze week een paar gulden omhoog. Op het gebied der boter- productie of verbetering der toestellen voor de zuivelbereiding is rust eene onbekende grootheid. Zooals lij velen misschien bekend zal zijn wordt er elk jaar te Londen eene tentoonstelling voor de zuivelbereiding ge houden. Deze tentoonstellingen zijn steeds belangrijk en dat dit zoo is blijkt uit het feit, dat er bij de jongste expositie een werktuigje te zien was, dat zeer veel op speelgoed geleek, doch dat uitermate nuttig kan genoemd worden. Dit werktuigje maakt de uit een vat genomen boter tot nette stukjes en voorziet het in eene ongeloof lijke snelheid van de onmisbare figuren. Het werktuigje bestaat uit een cilinder waarin de boter gedaan wotdt en elke om draaiing van een zijwaarts aangebracht rad, brengt het eene stukje na het andere van eene bepaalde grootte en een bepaald ge wicht te voorschijn. Een groot voordeel van zulk een machinetje is, dat de boter bij het vormen niet met de hand bewerkt behoeft te worden. Vooral Caféhouders en Restaurateurs, die gewoon zijn hun boter bij het vat te koo- pen en zelf te vornen, schijnt het machine tje zeer gepast te zijn. Het is het resultaat van een prijsvraag door een landbouwer uitgeschreven, die daarvoor f 1200 uitioofd- de. De prijs werd spoedig door een jong vernultig werkman verkregen. De Kamper Ct. is zeer voor stren ge maatregelen tegen op no m Dit blad acht het een zeer behartigenswaardig woord, dat de liberale Dailij News schreef, toen zij, na op het onderscheid tusschen anarchisten en socia listen gewezen te hebben de laatsten vormen, zegt zij, eene staathuishoudkun dige richting, de eersten zijn de vijanden van het menschelijk geslacht, daar evenwel volgen laat Maar wat in Frankrijk, en niet alleen daar, de vreedzame staathuishoudkundigen opruien en ophitsen en spreken van roof en doodslag en ook al recepten geven voor opstanden en aanslagen waar is het verschil Iuderdaad, vraagt de Kamper Ct., waar is het verschil tusscher de misdadigers, die de herhaalde dynamiet-aanslagex te Parijs en die te Bareeloca pleegden en de opruiers hier te landedie zich socir" democraten noemen Er is verschil in theorieën. Zóó sterk dat de anarchisten die der socialisten be spotten. Maar met theorieën heeft men niet te doen. Zoolang het blijft, zegt de Kam pet Ct., bij het verkondigen van denkbeel den kunnen anarchisten en socialisten bei den ongemoeid blijven. Wsar echter de misdaad verheerlijkt en aangemoedigd w >rdt, waar diefstal en moord openlijk aan bevolen worden, daar wil de Kamper Ct. niet gevraagd hebben noemen de schul digen zich anarchisten of sochal-democra- ten De naam is hier onverschillig. Men heeft te doen met misdadigers, tegen wie de maatschappij bthoort te worden be schermd. Eene regeering, die deze bescherming niet verleent, blijft, meent de Kamper Cl. ver beneden hare taak. Wie geregeld het officieel orgaan van de sociaal-democratische partij hier te lande leest, weet, merkt het blad aan, dat deze partij meer en meer is gaan overhellen naar de zijde der anarchisten, niet wat de theorieën, maar wat de keus der middelen betreft. Wie aandringt op strenge maatregelen tegen hen, die de maatschappelijke orde, de veiligheid der bezittingen en het leven der burgers bedreigen, heeft niet te vree zen, meent de Kamp. Ct., dat hij als een reactionair za! worden gekenmerkt. Inte gendeel loopt het beginsel van vrijheid, dat ons Nederlanders zoo lief is, juist gevaar door zulke maatregelen te verzuimen. Het kan toch niet uitblijven, of er moet, als het anarchisme veld wint, eene geweldige reactie volgen. De geschiedenis is in dit opzicht eene waarschuwing. was volstrekt niet banaal, de Hoe het mogelijk is om thans, midden in den winter, heerlijke riekende bloe- menvan iD Juli en Augustus geplukte knop pen te verkrijgen, blijkt uit het volgende Men snijdt de volste knoppen met een schaar vau de bloemen af, hnn een zoolang mogelijken steel latende, die men terstond aan het einde met lak verzegelt. Hierop woiden de knoppen een weinig vastgedrukt en elk afzonderlijk in een schoon, droog stuk papier gewikkeld. Op deze wijze kan men de knoppen een jaar lang bewaren. Wil men ze nu in No vember, December, Januari of Pebrnari doen bloeien, dan knipt men 's avends de verzegelde puntjes der stengels af en zet ze in water, waarin een weinig zont cf sal peter is opgelost. Den volgenden morgen zijn de bloemen opengegaan, en rieken even aangenaam alsef zij versch wareD. Storm mcge de schrik van den zeeman zijn, den liefhebber van bloemen kan hij ook veel displeizier bezorgen. Hoe dikwijls ziet men zijn geliefde planten nB krachtige windvlagen niet dcor en over elkaar geslagen. Nu zijn er, die geknakte stengels naai afbieken, of afsnijden en wegwerpen. Dit is niet too dig, want wanneer de wird of een ander onzer goede (1) vrienden stengels of takken van bloemen of heesters heeft geknakt, kan men deze bieuken herstellen door er een strook papier, of bij grootere planten een Zij was volstrekt niet banaal, de on gelukkige heldin dezer geschiedenis, de ar me Marie L.wier dood de bladen dezer dagen mededeelden onder hun rubriek „Kunstmin" of „Van het tooneel." Tenger, slank, met groote oogen, vol uitdrukking, met mooi zwart haar en prach tig witte tanden, zag zij er buitengewoon lief uitdaarenboven had zij in de wijze waarop zij het hoofd steeds fier oprichtte en waarop zij gewoon was de menschen vlak in 't gelaat te zien, iets iDgénue-ach- tigg, dat onmiddellijk voor haar innam, iets dat u zeggen deed Al» zij den verkeerden weg opgaat, dan is er zeker geen middel, om rein te blijven voor die aan een schouwburg ver bonden zijn Op 15-jarigen leeftijd had zij vrij on verwacht, slag op slag, vader en moeder aan een zelfde ziekte verloren. Gelukkig had haar oudere zuster, gehuwd met een braaf beambte, zich haar lot aangetrokken en er voor gezorgd, dat het haar aan niets ontbrak. Maar het kind droeg het hart hoog. Zij wist wat een moeite het haar zuster kostte om rond te komtn tn ieder het zijne te geveD zij zag heel goed, dat het „la n isère en robe de soie' dreigde te worden. En daarom bad Marie het haar plicht geacht niet langer htar zuster tot last te zijn. Met beide handen greep zij het aanbod aan, van een oud vriend haars vaders, die voor haar een goed wcordje zcu doen bij een theater-diiecteur, ditu hjj kende, zouder dat zij zelfs haar zuster of zwager daarover raadpleegde. De laatste vooral toonde zich weinig ingenomen met ha»r plan, toen zij het hem mededeelde en 's avonds toen hij zich al leen bevond met ziju vrouw, zeide hij tot deze Ge weet, wat dat is, een schouwburg. Marie ziel er werkelijk te aardig uit. Be grijpt ge Zij moet zich daar niet wagen, dat loopt nooit goed af. Maar zijn vrouw was van andere ge dachten. Zij stond voor Marie in als voor zich zelve'; waren er aan den schouwburg al meisjes verbonden, die zich minder goed gedroegen, dan was dit haar eigen schuld. Er waren en er immers ook die zich uitste kend gedroegen, zij kende er bij name, die getrouwd waren en wat goede huismoeders geworden waren en het zou waarlijk wel hetzelfde zijn, of Marie naar een winkel ging, of dat zij zich aan het tooneel verbond. Zes maanden nam Marie les bij een ac teur in ruste, daarna debuteerde zij in een kleine rol, waarin haar jeugd, haar schoon heid en haar bevalligheid op 't voordeeligst uitkwamen. Na de vierde maal, dat zij optrad, re gende het letterlijk bloemen. Verrukt over haar succes, als eeu waar kind, deelde Marie de bonbons en de bloe men met de andere actriceswat de bil- lets-doux aangaat deze gingen ongeopeud alle in 't vuur. Dat ging zoo twee en drie maanden en geen hater aanbidders die niet wist, da' ten opzichte van Marie, alle moeite te vergeefsch was Wat ik gezegd heb, is toch uitge komen, zeide Msrie's zuster, Thérése tot haar mau beken nu maar gerust dat ge volstrekt geen reden hadt, ongerust te zijn. Haar echtgenoot antwoordde echter niet; ondanks alles, was hij volstrekt nog niet gerust gesteld. Intusscben had de bijval, dien Marie inoogstte, haar doen stijgen in de waar deering van den directeur en werd haar een hootdrol toevertrouwd, in een nieuw stuk, in de derde acte waarvan een zeer hartstochtelijke scène voorkwam, geknipt als 't ware voor Marie en Gerard W., den jongen premier van het theater. Het was de avond van de première en Marie geheel medegesleept door de situatie gaf zich geheel over aan haar spel en speelde de scène in het derde bedrijf met koortsachtige passie, zoodat de zaal daverde van de toejuichingen. Geheel uit het veld geslagen en ook eenigszins ongerust over den onverwachten bijval die een ander gold dan hem, wijdde Gerard en weinig meer aandaebt aan de kleine, die hij nauwelijks met een blik verwaardigd had. De wegsleepende schoonheid van Marie, nog verhoogd door haar emotie, trof hem minder, dan wel de diepte, de intentiteit van den hartstoeht, waarmede zij speelde en die geheel los scheen van haar persoon. Haar sober, ongekunsteld spel scheen maar al te zeer den weg te vinden tot de harten der menigte. Nooit had Gerard een part ner gehad, die beter van hare taak door drongen wasbij de aanraking met dit jonge meisje, dat zich zoo geheel liet beheer- schen, door het gevoel waarvan zij uitdruk king moest geven, gevoelde hij zich ge dwongen zich in zijn volle kracht te toonen en het stuk, gedragen door de beide hoofd personen, had een uitbundig succès. En beiden vervulden hun rol met meer toewijding. Op een avond, nadat het gewone tooneel met Marie de toeschouwers weder iu ver rukking had gebracht en Marie hem als iedereu avond haar wederliefde zou belijden, steeg 't bloed Lem naar de hersenen en terwijl hij met welgevallen het schoone hootd be schouwde, dat zich tegen zijn schouder had gevleid,omhelsde hij haar hartstochtelijk een kus op haar lippen drukkend, zonder te be denken,dat de geheele zaal er getuige vanwas. Maar toen gebeurde er iets verschriüke- lijks, iets onverwachts; onder den gloeien- deu kus van Gerard wankelde Marie en als de eerste haar niet intijds iu zijn armen bad opgevangen, zou zij op den groud zijn gevallen; gelukkig bezat hij tegenwoor digheid van geest genoeg om haar op eeu canapé te leggen, wat zij zich, meer dood dan levend liet welgevallen. Intusschen was het scherm onder een waren storm van bijvalsbetuigingen neder gelaten en de geheele zaal, geëlectriseerd als 't ware door het „natuurlijk* spel der acteurs, riep Gerard en Marie, die besloten schenen niet weder te voorschijn te komen, terug. Natuuiljjk waren er weinigen, die ver moedden, dat het misschien geen spel meer was, wat zij zooeven aanschouwden en dat zij de treurige werkelijkheid hadden gezien. De arme Marie had zich zoo geheel iu haar rol ingedacht, die zij eiken avond speel de, zij had er zoo geheel haar ziel in ge legd, dat voor haar fictie en werkelijkheid hadden opgehouden, in dit opzicht te ver schillen. zich te verdedigen legen hem, TOorai tegen zichzelvede ontknoopiug rj- n,e* gen moest, bleef niet uit en de arme \fV°'~ was radeloos, daarna. at'e II. Thérèse was het niet ontgaan dat har. Veranderd zuster sedert eenigen tijd zoo was. Dan was Marie vroolijk en opgeffond dan was zij stil en scheen het als f gebroken was naar lichaam en zie|_ rj,z'i rèse schreef dat toe aan de koortsacht overspanning, die het gevolg was van h'^ optreden, avond aan avond, voor een zaal met menschen. Zij was niet sfe l Marie, eu de rol die zij te vervullenVh was lang niet gemakkelijk. Eens 's avonds, toen zij thuis kw»m kreeg zij het vreeselijk op haar zenuvren en barstte zij in snikken uit. Onwern», geworden, trachtte Thérèse haar zoo het gmg met goed moederlijke en. gevolgen zou van Thérèse was vreese- en kwaad als teederheid tot kalmte te ze daarna te bed en bleef bij haar''wacbten"Tot zij slapen zou. Terwijl Marie hare zuster aldus bezig zag met moederlijke zorg over baar wa kend, kon zij zich niet langer goed hou- den, zij trok Ihérese naar zich toe en fluisterde haar snikkend de bekentenis m t oor, dat zij Gerard den premier aan het theater bemind en dat die liefde waarschijnlijk niet zonder blijven. De wanhoop l^k. Nooit zal ik het Victor durven zeg gen, riep zij schreiend uit; och hij had helaas wel gelijk, toen hij niet wilde, dat gij een engagement aan den schouwburg aan- naamt Toch was het onmogelijk lang de waar heid verborgen te houden, en Thérèse be- zat te weinig macht over zich zelve om het droef geheim te bewaren, dat haar dag en nacht bezig hield. Ik had het verwacht, zeide haar man eenvoudig, toen hij haar woord voor woord de bekentenis had ontlokt. Zoo moest het eindigen! Dan, ziende, dat zijn vrouw bijna os- troostbaar was, voegde de brave man er bij: Enfin, wat gebeurd is, is gebeurd we kunnen onzen tijd niet verbeuzelen met lamenteeren, dat dient tot niets, zou ik den ken. Zult ge het niet op haar wreken vroeg Thérèse. Op haar Op dat arme kind P Het is waarlijk meer mijne schuld dan de hare. Als ik den moed maat gehad had, u beiden te weerstaan, toen zij over een engagement aan den schouwburg sprak, ware het niet gebeurd. Ach, wat zijt gij toch goed zeide Thé rèse, haar man omhelzend. liet contract, waarbij Marie zich ver bonden had, bepaalde, dat zij het niet verbreken kon, tenzij een som van twee duizend gulden betaald werd, men moest dus wel dulden dat de ongelukkige iede- ren avond voor het voetlicht trad, met den man, die haar ten verderve was ge weest. Eerst een maand later, toen het stuk van het répertoire werd afgevoerd, kon Marie thuis blijven, of liever kon zij bij een ou de tante buiten de stad haar intrek ne men tot herstel van gezondheid, zoo als aan do menschen werd mede gedeeld, die van hun .belangstelling" blijk gaven. III. Teruggekeerd, werd zij door haar zus ter en zwager met de gewone hartelijk heid ontvangen zij betrok weder haar ou de kamer, waar niets gedurende haar afwe zigheid was veranderd. Daags daarna begaf zij zich naar Ge rard, die toen hij tegenover haar stond zijn misnoegen en zijn verwarring tevens, maar zeer moeielijk kon ver bergen. Stoor ik u vroeg Marie. Nn, ik verwachtte u niet, ik wilde, juist uitgaan. Oh! ik zal u niet lang ophou den ik kom u alleen Bn«ren dat ik terug wat uw plannen valt ben en u vragen, zijn, Achantwoordde Gerard, dat nu al heel slecht. Op 't oogen i ben ik uiterst slecht bij kas. Later mi schien Zeer weinig gevoelde hij zm "P gemak, terwijl hij dralende tij W1IHeD' n;et hoe 'l stond met zijn H.j wist nog met h<* gchouwburg ven. De De held van het stuk en Gerard, de artist, die die rol vervulde, ze /waren in haar cog etn. Zij gaf zich daarvan zelfs geen rekenschap en zij had hem reeds twee weken bemind, zonder het zelf te ver moeden. De kus derde acte, geweest verdwijnen van Gerard aan het eind der was voor haar een openbaring te laat evenwel, om niet te in den afgrond, die zich voor haar voeten geopend had. Wat Gerard betreft, bij had zeer spoe dig zijn koelbloedigheid herkregen en de verwarring van Marie onder zijn brusque omhelzing was ook voor hem ten open- baring, geweest, een openbaring dat bij macht over haar bezat. En Marie Zij was niet in staat arme dit Marie bleet echter aandringen niet voor haar, helaas, doe ju1® gaf haar moed zich te vernederen lafaard, die haar ongeluk was ge Deze pijnlijke scène duurde haaldelijk liet Gerard blijken, at J geduldig begon te worden, erW.lJ steelsgewijze naar de deur een er zij keek, in welke voetstappen koor aar ren. x jg Eindelijk] ging Marie heen, mrt wanhoop in het hart, met geen au ces, dan dat zij hem eemge vage belot had afgedwongen; wankelend liep zfi af en wilde juist de straat trap opgasD, toen zij andermaal nadacht over de houding van Gerard, die haar zeer zonderling voor kwam. Misschien... Doehneep, zij veischool zich dus w donkti© gang, aebter Geraid zich overtuigen en een hoek vsn de ten wand waar zij wachtte. Eei ige minuten later giog

Schager Courant | 1893 | | pagina 2