Uit en voor de Pers litie en de rechercheur Kolle deden verbol gens nader onderzoek. Daar er nog een hoeveelheid naptha gevonden werd beneven» een werktuigje dat met geleidraden Daar eene kast liep, waar een electrische batte rij aanwezig was en waar de brand vermoe delijk was ontstaan, leek de zaak verdacht. Een en ander hoe listig ook voor bereid deed vermoeden, dat men hier had te doen met eigen werk," dat niet geheel gelukt was. Maandag werd daarom nrgmaals een uitvoerig onderzoek inge steld. Ditmaal door den rechtercommissaris en eenige deskundigen, nl. de heeren prof. Haga en Oscar Keip, welk onderzoek het reeds gerezen vermoeden bevestigde. De eigenaar der werkplaats F. werd daarop Dinsdag-middag door den rechter-commis- saris in verhoor genomen. Hij viel door d« mand en legde eene volledig bekentenis af. Door middel van een electrische ge- leidiog bad hij moedwillig brand gesticht. Het verkrijgen van hooge verzekerings penningen, moet de beweegreden zijn ge. weest. - (Pr. Gr. Gt.) In September van het vo rige jaar ward in de gemeente Barsin- gerhorn eene afdeeling van de veree- niging „het witte kruis* opgericht. „En daarmee is de zaak afgeloopen," zal men kunnen denken, want behalve het innen van de jaarlijksche contributie van 1 gulden, heeft stellig menigeen deD naam afdeeling Barsingerhorn van „het Witte Kruis* niet meer hooren opnoemen. Voorzoover nu hieruit blijkt, dat slechts zeer enkelen de hulp van het Witte Kruis hebben noodig gehad, zijn de menschen met dit gemis van nadere kennismaking met de pas bestaande vereenigiDg te Bar- aingerhorn wel te feliciteeren. Gelukkig is hij die, als het noodig is, de beschikking heelt over de ondersteuning van het Witte Kruis, maar nog gelukkiger is hij die zij ne contrubitie betaalt en toch niet van die ondersteuning behoeft te profiteeren. 't Is er mee als met de brandasurantie die zijne vaste premie betaalt en van dat geld zelf niemendal weer terugziet, is nog 't best af. Dat evenwel de „Afdeeling Barsinger horn van het Witte Kruis' bestaat, en zich in staat stelt om aan hare bestem ming te kunnen beantwoorden, mag men wel hieruit opmaken, dat zij nu reeds in het bezit is van ledikanten, hospitaal linnen, windkussens, rugsteunen, ijszak- ken, draadkorf, ondersteken, glazen en e- lastieken urinalen, inhalatietoestel, inneem- glaaajes, druppelbuisjes, enz. Deze verplegingsartikelen, die voorloopig op twee plaatsen in de gemeente in be waring gesteld zijn, kunnen door deleden der afdeeling en door minvermogenden en onvermogenden kosteloos ten gehruike wor den ontvangei. Het aantal leden der Afdeeling bedraagt thans 151, een goed begin maar toch nog een begin. Men mag aannemen" dat, zonder groot bezwaar, dit getal over de gemeente Barsingerhorn nog aanzienlijk zou kunnen verhoogen. Het bestuur der afdeeling vleit zich dan met de hoop, dat nog velen tot het lidmaatschap zullen toetredeu. Alleen de grootst moge'ij te deelueming dit is duidelijk stelt de afdeeling ln staat tegen de geringe contributie van één gulden per jaar ieder ingezetene der ge meente van dienst te zijn en hulp te bie den, die men anders of niet tijdig kan krijgen, of geheel moet ontberen. Mannen of vrouwen, allen die lid wenscben le worden van de Afdeeling Barsingerhorn van het „Witte Kruis* kunnen zich schrifte lijk of mondeling daartoe aanmelden bij een der leden van het Bestuur der Afdee ling, bestaande uit de heeren Br. Tk. WBeeker en J. Kooiman te Barsinger horn, E. Kinijver en J. v. d. Wonde te Kolhom en G. Clay te HaringhuizeD. j, 1. Woensdagavond hield de heef Mr. Smeenge, lid van het Hooldbestnur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, io het Departement KOL- HORN een propsgaoda-voordracht voor le den en genoodigden. Spreker begon met een historische schets te geven van de op richting en van het streven der Maatschap pij en bepleitte op degelijke gronden haar recht van bestaan ook nog in onzen tijd io zooveel overeenkomende met dien van 1784terwijl hij vervolgens op overtui gende wijze aantoonde, dat zij door hare organisatie in alle opzichten aan hare ede le roeping, bevordering van volksgeluk en volksveredeling, volkomen beantwoordt. Met een ernstig, opwekkend woord tot de niet laden, om zich bij de Maatschappij aan te ■luiten en haar in haar streven te steuneD, eindigde de spreker zijne schoone re de, die door de vergadering met onverdeel de aandacht werd gevolgd. Het programma is rei- schenen voor de tentoonstelling van rund vee, schapen, varkens en pluimgedierte, door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Holiandsche Maatschappij van Landbouw te houden te ROTTER DAM, op Dinidag en Woensdag 13 en 14 Maart. (IViets Nieuws?) Wij leven tegenwoordig in eene eeuw van uitvin dingen, maar tevens ook in eene eeuw van vóérdeelen. Onder al de nien we zaken, die in den laatsten tijd voor het publiek zijn verkregen, hetzij op het gebied van industrie of voeding, moesten er zich na tuurlijk ook zulke bevinden, waaraan geen behoefte was, of die van geen nut waren, en zoo heeft er zich langzamerhand een te genzin tegen al wat nieuw is gevormd. Zonder zelfs te proeven, keurt men tegen woordig ai het nieuwe af. Hoe verkeerd men hiermede doet, heeft de ondervinding niet zelden reeds geleerd, want wanneer elke nieuwe oitvindirtg slecht beoordeeld wordt, waar blijft dan de vooruitgang Op het gebied van volksvoeding werd kort ge leden een nieuw artikel bekend, dat dade lijk toen het verscheen grooten opgang maak te, maar toch door het volk niet lóó op prijs werd gesteld, als dit artikel het ver diende. Koffie is tegenwoordig een algemeene volksdrank geworden, aangezien zij echter te duur is, bedient uien zich, voorname lijk in de armere klasse, van surrogaten, zooals cichorei, vijgeu-koffie enz. Dit be- derlt niet alleen den smaak der koffie, maar zij zijn ten deele zelfs schadelijk voor de gezondheid. Menige maagkwaal ontstaat door het gebruik van zolk een surrogaat, maar wordt dan aan andere oorzaken toe geschreven. De uitvinding van een fransch scheikundige, om de bij het branden van kolfie ontstane dampen te condenseeren werd door de firma Franz Kathreiner aan gekocht en bij ds Malz-Koffie in toepas sing gebracht. Deze Kathreiner's Kneipp- Malz-Koffie wordt thans niet slechts in ge heel Europa, maar ook in Amerika en an dere overzeesche landen gedronken. Aange zien bij ons sedert lang reeds gebrande gerst in verscheidene huishoudens voor kinderen gebruikt werd en bovengenoemde Malz-Koffie bij den eersten oogopslag op mooi geroost gerst gelijkt, zoo gelooven zij, die haar slechts gezien, doch nooit geproefd hebben, dat dit maar eenvoudig gerooste gerst is en het zich niet om iets nieuws handelt. Zij, die haar geproefd hebben, zijn wel van eene andere meening. De Kathreiner's Kneipp Malz-Koffie is een Malz met koffiegeur en smaak, en van daar het beste bijvoegsel en het eenige sur rogaat voor Koffie. De Malz-Koffie is waarlijk een volks drank en voedingsmiddel, want zij is sma kelijk, voedzaam en goedkoop. Volgens een Haagschenbe- richtgever aan de Oprechte Uaarlemseke moet in de residentie een buitengewoon schitterende ster aan den kunsthemel zijn opgegaan Samuel Sarluis, een negen tien-jarigen jongeling, in wien de oude kunst vau Rubens, Correggio, Rembrandt schijnt te herleven. Bij hem is, volgens don Haag- schen berichtgever, geen enkele der leven de Nederlandsche schilders te vergelij ken. „In één woord", schrijft hij verder vol geestdrift, „de natuur heeft Samuel Sarluis begiftigd met hare heerlijkste gave, die van het genie. Meen niet dat ik over drijf iedereen kaa zelf in het huis zijns vaders, in de Wilhelminastraat aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage, den knaap aa-i hel werk zien in het atelier, dat zijn ouders hem achter hunne woning hebben gebouwd. Er staat daar op een schilders ezel een vrouweportret, dat in teekening en kleur niet onderdoet voor de portret ten van de grootste meesters. Een kunst kenner, die d. d. het atelier bezocht., kocht het terstond aan. Hij vreesde alleen, dat zijn overige schilderijen er te veel door in de schaduw zonden komen te staan, olschoon ze namen dragen die kliu- keu in de kunstwereld. De jonge vrouw, aan wier gelaat het zachte coloriet der wangen bekoring bijzet, draagt een Ru- benshoed met roode rand op het blonde haar, dat neergolft op het bruinroods ge waad met geel keurslijf. Beeltenis, kleur- détails, alles verraadt een meesterhand.' Na nog eenige andere voortbrengselen van zijne kunstenaarshand te hebben bespro ken, vervolgt de schrijver Diezelfde kaaap heeft gister of eergis ter voor het eerst van zijn leven in klei geboetseerd, een oude man, die hopelooze pogingen doet om tegen een boom op te klimmen. Hij is nog ter nauwernood be gonnen en reeds frappeert de wanhopige uitdrukking op het gelaat van den man." Er zat een lijk voor het raam Een bewoonster van de Jonkerstraat te AMSTERDAM, een 84-jarig oud vrouw tje, dat alleen woonde en met naaien en verstelwerk in haar levensonderhoud voor zag, was al sedert eenige. dagen uiet op straat gezien. Wel zag men voortdurend het bleek e gelaat van het oude moedertje voor een der ramen, doch stijf en onbe wegelijk. De buren keken eens Daar boven, doch of zij dit morgens vroeg of 's avond laat deden altijd 't zelfde. De politie besloot daarom eergisteren een onderzoek in te stellen en wat men ver moedde is waarheid gebleken, namelijk dst de vrouw reeds eenige dagen dood was, waarschijnlijk ten gevolge van influ enza. Als een merkwaardig te- ken des tijds kan gewezen worden op de concurrentie, die de zuivelfabrieken in Fries land den boeren in „Hollands Noorder kwartier" aandoen. Bekende groothandela ren in kaas (firma J. Laming Zoon e. a.) bezoeken de markten aan de overzijde der Zuiderzee, en groote hoeveelheden (vooral Edammer en Goudsche soorten) worden door hen daar gekocht. Voor den Noord- Hollandschen boer wordt het er op die wij ze niet beter op. Te BAARN heeft etn jon gen zijn 8-jarigen speelmakker in zijne woede zulk een hevigen schop tegen den buik gegeven, dat de ongelukkige het hoogst waarschijnlijk met den dood zal bekoopen zijn toestand is hoogst zorgelijk. In Friesland neemt de in- iuenza nog toe. Er zijn dorpen, waar de epidemie huis aan huis heerscht. De doe- I toren en apothekers hebben het ongekend drnkeois'genot mden kunnen met den besten wil het groot aantal patiënten niet op tijd bezoeken. Een geneesheer begon 21 dezer 's morgens zes uur de reis naar zijne patiënte, besteedde tien minuten voor het middagmaal en keerde 's avonds elf uur huiswaarts, na dien dag 82 patiënten, deels te voet, deels per rijtuig, bezocht te hebben. Bij zijne thuiskomst stonden weer 19 namen van nieuwe patiënten op de lei, doch de dokter was zoo moede, dat hij zich genoodzaakt zag het bezoek de zer laatsten tot den volgenden ochtend uit te stellen. De Minister van Binnen— landsche ZtkeD, erkennende de gegrond heid van het in den laafsten tijd de Re geering kenbaar gemaakt verlangen, dat voorschriften worden gegeven voor verze kering van een billijke regeling der jaar wedden van de onderwijzers bij het lager onderwijs, heeft de tusschenkomst en mede werking van Ged. Staten ie de onderschei den provinciën ingeroepen ter bekoming van opzaven omtrent de jaarwedden, wat be treft de onderwijzers, zoowel bij het open baar lager, als bij het bijzonder lager on derwijs, ten eimfe daardoor een maatstaf te bekomen, om deze in algemeene rege len vast te stellen. Daartoe heeft de Minis ter een reeks vragen vastgesteld, die de gemeentebesturen véor 1 Mei a. s. aau Ged. Staten hebben te beantwoorden, waarna de Minister van die colleges algemeene staten volgens een vastgesteld formulier, voor 1 Aug. a. s. ingewacht. Die staten zijn be stemd voor: lo. mannelijke hoofden van scholen 2o. vrouwelijke hoofden van scho len 3o. onderwijzers en onderwijzeressen tot bijstand van het hoofd der school. De gemeenten worden daarbij verdeeld na r een berolking van le. 150.000 zielen en meer; 2o. 20.000 tot en met 49.999; 3o. 10.000 tot en met 19.999; 4o. bene den 10.000. Te ROERMOND werd iemand een goude horloge afhandig gemaakt. Thans is bet uurwerk op zonderlinge wijze aan den eigenaar teruggekomen. Bij den rector der Munsterkerk werd een pakje be zorgd, waarin het bewuste horloge, verge zeld van een briefje, waarop te lezen stond: „Ik heb dit horloge gestolen, doch durf het niet terugbrenger. Wil Uew. s. v. p. de goedheid hebben het aan V. te doen toekomen." Het schrift was slecht en had den schijn als door eene kinderhand te zijn geschreven. Een rijwielhandelaar te UTRECHT ontving het verzoek om eene velocipède te zenden naar een opgegeven adres te Amsterdam. Hij ging er zelf heen om het te brengen. De zoon des huizes moest het wiel echter eerst beproeven, en toen onze stadgenoot op betaling aan drong, daar het wiel het jonge mensch zoo goed beviel dat hij er niet meer mede te rugkeerde, werd hem eene chèque ter be taling aangeboden. Toen evenwel door den handelaar aan de aangewezen bank de chèque ter beialing werd aangeboden, moest hij vernemen dat zij waardeloos was, daar zij was afgegeven door een lid van hel flesschentrekkersgil- de. Aangifte bij de politie had geen gevolg, zoodat de rijwielhandelaar zonder wiel en zonder geld huiswaarts kon keeren. De heer Pyttersen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal sprak Maandagavond te ENKHUIZEN in de vergadering der iiberale kiesvereen- niging over „Sociale politiek" en in het bijzonder over „werkloosheid*. Alle opvolgende regeeringen van de laat ste jaren, zoo zeide hij, zijn blind geweest voor de vragen, die oplossing eischen. Werkloosheid is een brandend vraagstuk van den dag. Is de werkloosheid in onzen tijd grooter dan zij vroeger was Ook voor heen is daarvoor geschreven door Blaupot ten Cate en in 1841 door mr. Mees. Wij staan op hetzelfde standpunt als de com missie van 1796; een vierde deel der be volking loopt op straat te bedelen. De el lende is groot. Er is behoefte aan verbete ring. Allereerst zijn noodig nauwkeurige ge gevens omtrent de werkloosheid. Daar moet onderscheid gemaakt worden tusscben den werkman en den schooier, zooals John Burns zagt. De werklooze van onzen tijd is niet meer dat geduldig wezen, dat werk loosheid beschouwt als natuurlijk op een bepaalden tijd van het jaar, maar als e«n gevolg van verkeerde toestanden. Hoe kan er verbeterd worden en de werkloosheid bestrelen Verschillende antwoorden worden ge- geveD. De protectionisten willen bescher ming van nationalen landboow, nijverheid, enz. Deze tisch is niet te staven met een voorbeeld uit het buitenland. In Duitsch- land en N.-Amerika is de werkloosheid het grootst. De bimetalisten verklaren dat het zil ver te laag en het goud te hoog in waar de is. In de landen van den dubbelen standaard is het echter niet beter ge steld. De socialisten noemen dit de lapmidde len. Alle productiemiddelen moeten in han den komen van de gemeenschap. In dit stelsel is geen plaats voor den mensch met zijne foutrn. gebreken en hartstochten. De mogelijkheid der uitvoe ring vau hun stelsel mag in onzen tijd betwijfeld werden. In ieder geval helpt het thans niet en niet dadelijk. Znn er niet een krachtig middel zijn ter bestrijding der werkloosheid? De voorname oorzaak v .n het vercch',jn- sel ligt in de emigratie van het plat e- land naar de steden in het absenteïsme van den landeigenaren op het p'attelar.d, in den druk op den landboow. Ook in Engeland is het zoo, en daar heeft men mnstregrien daartegen genomen door nieuwe wetten te makeo, w-lke weg ook hier moet worden gevolgd. De arbei der moet worden een kleine boer of pach ter. Klein grondbezit is noodzakelijk. In Ooststellingwerf met 9000 iuwoner? w rdt aan armverzorging uitgegeven f 10300 in Oost—Dongeradeel met 7000 inwoners f 31600 en in Opsterland met 15000 in woners f 45000 In Oostsicllingswerf is de toestand beter omdat de arbeiders er een klein stukje grond hebben. Hoe zoo dat in ons land kunnen worden toegepast? Het ontginnen van woeste gron den door de gemeente is in Friesland af gestuit op bezwaren van Gedeputeerde Sta ten, naar sprekers raeening, ten onrechte. Een minvermogende moet tot een ge zeten man worden. De arbeider die w< rken wil, moet een stuk grond hebben, zonder nadeel voor die gemeente. Dit doel is niet te bereiken door land nationalisatie, een onmogelijk bereikbaar iets langs wettigen weg. De aangewezen weg is door middel van armbesturen gronden te ontginnen zoo moet een afdoende maatregel genomen wor den om den arbeider te wapenen ook voor de toekomst. De bevo-gdheid der gemeentebesturen tot het uitgeven van gronden in pacht moet door een wetsontwerp worden geregeld. Aan den arbeider moet niet. minder dan 1/t H. A., niet meer dan 2 H. A. in pacht worden gegeven, voor 20 jaren en met ver bod van aan anderen te verhuren. l)e re- geering geve, waar noodig, subsidie. Daar is noodig wijziging in de openbare ineening omtrent gemeente— en staatsbestuur en onteigeningswet. „Voor den slag", is een vervolg op de beschouwingen over de kiesrechtontwerpen door Een Vaderlanderin een vlugschrift ne- dergelegd. Eenige maanden geleden gaf dezelfde schrijver toenmaals door „groote Bladen" een zeer bevoegd beoordeelaar geheeten belangrijke beschouwingen over de kiesrechtontwerpen, in zijn vlugschrift „In hoofdbeginselen ongewij zigd", van welks inhoudt wij onze Lezers een en ander ook mededeelden. Thans wordt ons het zooeven ver schenen vlugschrift vVoo> den slagwe derom ter kennismaking en bespreking toe gezonden en achten mij het zeer gewenscht de aandacht onzer Lezers op dit oord eel te vestigen. „Ik verdenk niemand," zoo verklaart de Schr. in zijne inleiding, „van de arglistige bedoeling, dat hij de kiesrecht hervorming op de lange baan heeft wil len schuiven of door obstructionisme heeft willen doen etranden. De vertraging in de afdoening acht ik alleszins natuurlijk en 't ongeduld en de ergernis van de vurige voorstanders niet gerechtvaardigd. Nimmer is bij den be- dachtzamen en tragen gang onzer parle mentaire machine een groote hervorming haastig tot stand gekomen, en zoo ooit, dan moest bij deze gewichtigste aller her vormingen de schijn worden vermeden, dat zij met den stormpas werd doorge dreven. Ook is de voorstelling, dat zij betrekkelijk eenvoudig was tot stand te brengen, van eenzijdigheid niet vrij te pleiten. Eenvoudig voor de overtuigden ja, niet voor hen wier overtuiging nog in wording was. Hun moest tijd worden gelaten hun bedenkingen te ontwikkelen en de wederlegging te hooren, gelegen heid ook gegeven hun vernuft en verbeel ding den tengel te vieren, om betere kiesstelsels te ontwerpen en ter toetse te brengen. Aldus kon de beslissing behoor lijk, afdoende worden voorbereid, en zal, wanneer ten slotte de meerderheid gevon den wordt, die meerderheid, zelfs als zij klein is in getal, krachtig wezen, om dat haar overwinning niet te danken zal zijn aan een of anderen coup demain maar aan een wel voorbereiden en ernstig gevoerden strijd, waarin baar onbetwist bare superioriteit boven al haar tegen standers zal zijn gebleken. Het Nederlandsche volk heeft dan ook met volkomen gelatenheid den loop der zaken gadegeslag «n, en zelfs zij, wier politieke kracht schuilt in hun talent van agiteeren en rumoer maken, zijn er niet in geslaagd, toen tot uitstel besloten was, een verontwaardigingsbeweging in bet leven te roepen. De niet uitgeko men voorspellingen en bedreigingen te dien aanzien hebben wellicht dit niet bedoelde en niet gewenschte gevolg ge had, dat vele conservatieven sceptischer dan ooit zijn geworden ten aanzien dier andere voorspellingen aangaande de be denkelijke gevolgen eener onvoldoende oplossing der quaestie. Ten onrechte voorzeker. Gelaten zich neer te leggen bij de onvolledige vervulling van lang gekoesterde verwachtingen is ganseh iets anders dan geduldig te verbeiden, zoo lang de kans nog bestaat, dat zulke verwachtingen ten volle worden verwe zenlijkt. „Die kans bestaat zeker en dat gevoelt men wellicht instinctief al dreigt nog het gevaar, dat heil wordt gezocht in halve oplossingen, waardoor aan rechtmatige verlangens geen bevre diging wordt geschonken en het vraag stuk aan de orde blijft, het gevaar waar tegen ik in mijn vorige brochure waar schuwde. Die kans bestaat, te meer wellicht wegens de veelheid der aange boden oplossingen, die niets duidelijker toonen dan de hopelooze verwarring, de volkomen ontstentenis eener gemeen schappelijke overtuiging bij hen, die het regeeringsvoorstel bestrijden. De stoute verzekering van den heer Yan Houten, nadat hij twee projectielen in het regee- rinsskamp had geslingerd, dat het voor- 6tef-Tak thans geacht kon worden van de baan te zijn, is dan ook door de bui tenwereld met een meesmuilen begroet. Tevergeefs toch vroeg zij zich af, wat dan voor dit veroordeelde voorstel in de plaats was getreden." Aan het slot zegt de schrijver. 't Is goed, niet te overdrijven en het niet te doen voorkomen, alsof met de in voering van het uitgebreid stemrecht een schat van zegeningen over ons volk zal worden uitgestort. De minister zelf heeft wellicht wat misbruik gemaakt van de phrase „onmisbare voorwaarde van blij vende verbetering", waarover men ten slotte glimlachte of de schouders ophaal de. Op zichzelf zeer verdedigbaar, deed echter die uitdrukking, telkens herhaald en weinig toegelicht, den indruk ontstaan, als ware niets noodig dan de invoering van het uitgebreid stemrecht om terstond alle verbeteringen in wetgeving en staats bestuur in het leven te roepen, waar naar door zoovelen reikhalzend wordt uitgezien. Wie dit wanen, zullen zich op teleurstellingen moeten voorbereiden. Tegenover die onverbeterlijke optimisten hebben zij gelijk, die de ervaring elders ten tooneele voeren om te bewijzen, dat het algemeen of bijna algemeen stemrecht waarlijk ook menige wrange vrucht beeft opgeleverd. Maar te ver gaan dezen, als zij daar om, voor de invoering beducht, bestendi ging van een bekrompen stemrecht ver dedigen, dat waarlijk ook niet louter zege ningen gebracht hoett en voor de toekomst zooveel heil niet belooft. En driewerf ongelijk, als zij op dien grond aan een angstige boven een onbekrompen uit breiding de voorkeur geven en dus door censusgeknutsel de gevreesde gevolgen zoeken te voorkomen. De schaduwzijden van 't algemeen stemrecht zal ook een stemrecht niet missen, dat eenige tien duizenden, desnoods een honderdduizend buitensluit, omdat ze wat bekrompener behuisd zijn dan hun buurman, die hen in ontwikkeling in geen opzicht over treft. En daar komt dan bij, dat de werking van zulk een stelsel zal gedrukt en belemmerd worden door de ontevre denheid der tienduizenden achteruitge zetten, die er onrecht in zien en wille keur. Neen, het stemrecht, zooveel mogelijk voor allen toegankelijk gemaakt, is geen panacee tegen alle maatschappelijke kwa len, het plaveit den weg naar een Utopia niet, heeft zijn gebreken en zijn gevaren, maar het is nu eenmaal het middel, waarmede in den modernen staat moet worden geregeerd. Het wordt geëischt door den loop der historische ontwikke ling, het licht in de richting van den tijdstroom en zich daartegen te verzetten is louter krachtverspilling. De verstan dige staatsman leidt de beweging om haar te beheerschen. En dat zal mogelijk blij ken, zoolang de massa nog niet mis deeld is van dat kostelijke gezond ver stand en dat ontvankelijke gemoed, dat niet bet deel is van door de fortuin begunstigden en van scherpzinnige ge leerden alleen. Niets heeft mij meer verbaasd in het artikel, waarin de hoogleeraar Fruin te gen de gevaren van het uitgebreide stemrecht waarschuwde dan de argumen ten, ontleend aan de jongste Duitsche en Fransche verkiezingen. De nederlagen van Clémenceau en De Cassagnac moe ten bewijzen, dat een zoogoed als alge meen stemrecht van de beste krachten niet gediend is, maar onbeduidenheden op het schild heft. Ik kon mijn oogen nauwelijks gelooven, want mij kwam het voor, dat, zoo het Fransche stemrecht met iets geluk kon worden gewenscht, het wel hiermede was dat het, door het gezond verstand voorgelicht, een einde heeft gemaakt aan de parlementaire loopbaan van twee onverbeterlijke schreeuwleelijkenmen vergunne mij dat woord die, door eer- en reclamezucht geleid, op de politiek van hun vader land den allernoodlottigsten invloed heb ben uitgeoefend. Het is waar, datzelfde stemrecht koos een kapper en l'homme-canonmaar -y de hoogleeraar had niet mogen verzui men hiervan nota te nemen niet in de plaats dier twee. Ja, het algemeen stemrecht begaat wel eens een dwaasheid maar wie durft beweren, dat het beperkte stemrecht louter wijsheid baarde Inder daad, ook in Duitschland koos het met schitterende meerderheid een individu als den anti-semiet Ahlwardt, der spot en de schande van het gansche parlement, zooals de hoogleeraar Fruin zorg draagt hem te qualificeeren. Volkomen juist, maar de 396, die dan Ahlwardt beschou wen als een voorwerp van spot en schande, zijn toch ook de uitverkorenen van dat zelfde algemeen stemrecht, dat voor dien enkelen misgreep wel absolutie mag er' langen. Laat men toch niet strijden met zulke argumenten. Door middel van he stemrecht trachten wij te verkrijgen zoo veel mogelijk een afspiegeling der natie, en het zou dan ook wel zeer te verwon deren zijn, als de dwaasheden en de ou-

Schager Courant | 1894 | | pagina 2