Twee en twintig jaarle- vend begraven. In het jaar 1872 verdween nit een villa te Lissabon de twaalfjarige zoon der familie Gonxago en alle nasporingen naar den knaap waren tevergeefs. De ouders, die diep bedroefd waren, loofden een groo- te premie uit voor hem, die hun kind zou terugbrengen. Karei, dus heette de knaap, was een spruit uit het eerste huwelijk van zijn vader, die, na eenige maanden weduwnaar te zijn geweest, hertrouwde. Uit deze echtverbintenis was evenzeer een zoon geboren. Het geheele aanzienlijke vermogen der familie was echter afkomstig van de eerste vrouw van Gonzago en 't zou bij meerderjarigheid van Karei, tus- schen hem en zijn vader worden gedeeld. Nu was dus de eenige erfgenaam ver dwenen, terwijl de vader vijf jaar geleden bij een rit te paard een ongeluk kreeg en stierf. Dezer dagen werd ook mevrouw Gonzago ernstig ziek en toeö de genees heer haar zeide, dat haar dood naderde, verlangde de stiefmoeder haar biechtvader te spreken. Tegenover dezen bekende zij dat zij haar echtgenoot, in 't belang van haar eigen kind, had weten over te halen om Karei in een kelder der woning te verber gen en hem op die wijze voor altijd uit de wereld te doen verdwijnen. Spoedig, nadat zij die biecht had afgelegd, sloot de schuldige voor goed de oogen. Bij een onderzoek, dat onmiddellijk in de villa werd ingesteld, vond men werkelijk den thans vier-en-dertig-jarigen ongelukkige. Men had hem steeds, alsof hij een dier was, door een schuif in een deur het noo- dige voedsel doen toekomen; als bijzon derheid mag wel worden vermeld, dat de verstandelijke vermogens van den bekla- genswaardigen man niet hebben geleden spreken echter kan hij nagenoeg niet meer. Veertien dagen voor z ij n dood verhaalde Gounod aan een journa list, die hem een bezoek bracht, het vol gende uit zijn jeugd: Toen ik op het gymnasium was, had ik een thema haastig en slordig afge maakt. Wat een afschuwelijk schrift, zeide de leeraar die het werk na zag. Het is ook zulk erg vervelend werk,ant woordde ik. En toen sprak hij deze woorden, die ik nooit heb vergeten ofschoon het al 60 jaar geleden is„Als ge dat werk goed hadt gedaan, zoudt ge u niet hebben ver veeld.# Van dat oogenblik af, ben ik nooit meer slordig geweest. Ik herinner mij niet se dert dieu tijd iets te hebben gedaan, zonder althans mijn best te doen om het goed te doen. Het is zeker niet alge meen bekend, dat de Chineezen zelfs aan hunne kanonnen offers brengen. Zulk ee- ne offerplechtigheid had naar de Ost Astatische Lloyd mededeelt onlangs plaats op last van de brigadegeneraal en de hoofdoffiecieren der regimenten, die in de Tschinkiang garnizoen houden. Voor de monding van elk kanon op den vesting wal werd een varkenskop, een levende kip en een groote visch geplaatst; de officie ren knielden neder en smeekten de geesten die de richting der vuurmonden besturen, hen in den krijg te helpen, opdat de ko gels steeds het doel zouden treffen, het kanon niet zou springen, enz. Na deze 'plechtigheid werden de kanonnen geladen en afgeschoten; de voorwerpen werden door de lading weggeblazen en waren thans naar de meeDing der Chineezen op tafel der gees ten aangeland. W e e r v o o r s p e 11 e n d e v o- gels. Als weerprofeet komt aan de kraai de hoogste ouderscheiding toe. Wanneer er regen of storm te wachten is, verlaten hee- le troepen hare nesten, of waar zij zich ophouden, vliegen een poos in kringen rond en komen dan weder op hunne plaat sen terug. Opmerkers van het weer verklaren, dat er eene merkwaardige overeenkomst is tus- schen dit meer of minder langdurig rond vliegen en de langdurigheid van de storing in de atmosfeer. Vliegen die vogels bijzon der lang en met luid gekras, dan duurt het niet alleen langer eer de bni loskomt, maar dan is zij ook heviger en van langer duur dan gewoonlijk. De pauw laat een schel geschreeuw hoo- ren, als er nat weer in aantocht is. Wan neer de zwaluwen hoog vliegen, is het een teeken van mooi weer, en wanneer hunne insectenprooi laag vliegt en de haar ver volgende zwaluw langs den grond strijkt, voorspelt dit nat weer. Kauwen en meeuwen en andere ver vliegende vogels wagen zich niet ver, als er zwaar weer te wachten is. In het Engelsche kanaal beschouwen de visschers de zee-zwaluw als de zekere voorbode van een oostenwind. De verschij ning voorspelt regen en krachtigen zuid westen wind. Zeemeeuwen in het veld zijn een teeken van storm uit het zuid-oos ten. Een vreeselijke strafoefe- ning. Een zekere Johnnie Smoker, een kreeftvisscher te Vinar Havey, een vis- schersdorpje in de Staat Maine, was reeds lang bij zijne medeburgers gehaat geweest, omdat hij zijne vrouw mishandelde. Dezer dagen was het nu bekend geworden, dat hij deze weer danig afgeranseld had, waar op twaalf mannen besloten hem eens af te straffen. Door zijn gemaskerde beulen werd hij 's nachts uit zijn bed gelicht, naar buiten gebracht, uitgekleed en in den kouden zeewind met stukken ijs geslagen en inge wreven, tot hij meer dood dan levend neer viel. Men vreest nu voor zijn leven. Daar deze daad algemeen goedgekeurd werd, als zijnde bedreven door achtenswaardige inwoners, heeft de overheid besloten de da ders niet ta straffen. Wat men al uit eenmensch maken kan. Dit wordt in het museum van natuur lijke historie te Washing iedereen voor oogen gesteld. Men vindt daar in flesschen en bussen tentoongesteld, als afkomstig van het lichaam van iemand, die bij zijn sterven 154 pond woog. 96 pond water, 4 eiwit 10 lijm, 341/, vet, 87a u phosphorzure kalk, 1 koolzuro kalk, en nog verdere suiker, zetmeel, keukenzout en vloeispaat, van ieder ongveer één pond. Salade voor wintergroen- ten. Witte snijboontjes, aardappelen, worte len, selderij wortel», bieten, bloemkool, schor- seneeren en Lissabonsche ni worden afzon derlijk gaar gekookt, moeten uitlekken, worden gemengd en gekruid. Men maakt de hoeveelheid naar smaak en dezelve met olie en azijn en men kan er ansjovis in stukjes door doen. Koet op tap ij ten. Mocht er bij het schoorsteenvegen roet op de tapijten vallen, werp er dan even veel zout op en veeg alles bij elkander weg. Geen spoor van roet zal er overblijven. De gefopte kruidenier. De politie der stad New-York slaagde er dezer dagen in een bekenden deugniet, Bnrke geheeten, dien zij reeds sedert lang zocht, te arresteeren. Hij kwam met twee kameraads in den winkel van een krui denier en maakte den man wijs, dal zijn vrienden een weddenschap hadden aange gaan, wiens hoed het meeste stroop kon bevatting. De winkelier vond de grap heel aardig en vulde, niets kwaads vermoeden de, een der hoeden met het kleverig artikel. Plolseling werd die gevulde hoed hem op het hoofd gezet en over zijn oogen ge trokken. "Van dat gunstig oogenblik maak ten de gauwdieven gebruik, om er met de toonbanklade van door te gaan. Eer gij uw bloempotten van nieuwe aarde voorziet, moet gij deze goed verwarmen in een ijzeren pan en dan weer koud laten worden. Zoodoende doodt gij de eieren van wormen en insecten. Jonge bladeren van de r a- barberplant rijn, als spinazie bereid, een fijne groente, die nog niet algemeen bekend is. Men snijdt ze, van alle steeltjes en ner ven bevrijdt, stuk en smelt ze met het wa ter, dat er aan blijft hangen. Gaar zijnde, fijnkloppen met wat versche melk en vlug met boter afstoven. Binden met gekruimeld witte brood en met geraspte notemnskaat er over voordienen. Weinig zout er door, dit hangt af van de boter die gebruikt wordt. Bevordering van beende- rengroei bij kinderen. Wanneer kinderen een zwak beenderen- gestel hebben, is dit een teeken, dat ze geen of weinig beweging nemen en met voedingstoffen gezoed worden, die arm aan beenderen vormende stoffen zijn. Het kan ook een natnurlijk gebrek zijn. Vóór alles moet het kind tot beweging aangespoord d. i, wanneer het nog niet alleen loopen kan, moet het aan de handen geleid wor- deis. Dan moet het kind gedurende langen tijd kalkwater drinken, dat in iedere apot heek bereid wordt. Het kalkwater bevat de noodige stoffen tot versterking van spieren en beenderen. In plaats van koffie of thee moet gekookte melk meermalen per dag verstrekt worden. Dagelijks een rauw hoenderei, meteen beet je suiker omgeroerd bevordert hetzelfde doel. Kan het kind dagelijksch gebaad wor den, dan dient het te geschieden. Bjj het water moeten zekere zouteD gedaan worden waarvan iedere apotheker wel de noodige inlichtingen zal geven. Snelpersdruk van J. Winkel te Behagen

Schager Courant | 1894 | | pagina 6