uitdrukking »wat gij nos.ntvgered* is kenschetsend voor de verandering. Vijftig jaren geleden was men niet bang om over zijn redding te spreken nu wordt het dwaas geacht.' De generaal deed verder uitkomen, dat z. i. de wereld niet beter was geworden de menschen zijn minder godsdienstig en gelooven minder in de kracht van het ge bed. Nu sieren zij zich meer met bescha ving en menschlievendheid en hoewel deze zeer zeker toegenomen is, werd het volk daardoor geen zier gelukkiger. Men streeft naar het verkrijgen van wereldsche goede ren. Het is den handwerkman onverschil lig of hij goed werk levert, mits hij maar veel geld daarvoor maakt. De verandering der laatste 50 jaren is het duidelijkst gebleken door het toene men der speelzucht. Waar vroeger één man speelde, speleu er nu duizend. Men gaat niet meer naar een roei-, voetbal-, cricket—, of andere wedstrijden uit belangstelling voor de mededingers, maar om te wedden. Ver der verklaarde de generaal, dat ooder de gegoede enhoogere standen de onzedelijk heid onder alle vormen sterk toeneemt en hij stelt de moderne schrijvers journa listen eveneens tot op zekere hoogte daarvoor verantwoordelijk. De tegenwoor dige vrouw staat ook, volgens den aanvoer der van het Heilsleger, zedelijk lager dan die van een geslacht of twee geleden. Zij is minder zedig en onschuldig en heeft een minder vast geloot in de Godheid. Ter vervanging van 't geloof heett de duivel der menschheid, het spook, de geestverschijning gegeven, en daardoor wordt op het oogenblik in de behoefte der menschen aan iets bovennatuurlijks voor zien. Generaal Booth verklaarde, dat hij niet tevreden zou zijn zoolaug er nog zielen zijn die gered moesten worden, maar hij was dankbaar. Toen John Weslej stierf, had hij na 50 jaar harden arbeid 374 zen delingen en nu telt het Leger des Heils tuaschen 11.000 en 12.000 officieren, waaronder een groot aantal vrouwen, die evenwel juist uitstekende zendelingen zijn. Dat was een helsch schenk. Te Vigavano in Italië is een poging aan gewend, om de kerk aldaar in de lucht te doen vliegen. Een onbekende had ter gelegenheid van de Paaschdagen vier dik ke altaar-kaarsen aan de kerk ten geschen ke gegeven. Toevallig brak een dier kaar sen doormidden en de koster ontdekte tot zijn outzettiog, dat zij met ontplofbare stoffen was opgevuld. Te Oels, in Posen, is een jong officier het slachtoffer geworden van een vergissing met vergif. Hij had voor zijn zieken hond, dien hij uit zijn lijden wilde helpen, in een glas, een oplossing van strychnine en tegen zijn eigen hoofd pijn een oplossing van antipyrine gereed gemaakt. Hij dronk het eerste bemerk te eerst zijn dwaling toen het hevige vergif begon te werken. Alle hulp was toen vruchteloos na twee nren was hij een lijk. Werd onlangseene vrouw tot burgemeester in Australië gekozen, thans is ook in de Vereenigde Staten ee- ne vrouw tot burgemeester gekozen en wel in Pleasanton in Kansas. Na een hardnekkige en zeer warme strijd is mevrouw Austin tot burgemees ter gekozen. Zij moest zelf den geheelen strijd leidenhaar tegenstander, een han delaar in galanteriën, werd ondersteund door de geheele mannelijke bevolking, in de eerste plaats door den heer Austin, die meende dat vrouwen, en vooral zijn eigen vrouw, zich niet met gemeentezaken moeten bemoeien. De nieuwe burgemeesleresse deelde in een gesprek met een der vertegenwoordi gers van de pers mede, dat de vrouwen in Pleasanton zelfs niet aan haar mannen mededeelen hoe zij stemmen. Mijn man, zeide zij, is het op geen enkel punt met mij eens, maar nooit komen die dingen in de huishouding ter sprake of geven zij aanleiding tot een minder goede ver standhouding. Mevrouw Austin is een flinke onderne mende vrouw. Zij heeft in haar program ma den strijd aangebonden tegen koffiehui zen en speelholen, en er op gewezen, waar bij er eeu einde moet komen aan een toe stand, dat de inkomsten der stad grooten- deels afkomstig waren uit het dulden van onzedelijke inkomsten. Haar eerste daad als burgemeester was, het ontslag van het geheele corps politie agenten te teekenen zij heeft die vervan- i gen door een corps uit vertrouwde perso nen samengesteld, dia den last hebben de wetten streng en rechtvaardig toe te passen en geen inbreuk toe te laten op het verbod tot het verkoopen van sterke drank. De kroegen zijn gesloten en de kroeghouders hebben de stad reeds verla ten. De verkoop van cigaretten aan min derjarigen is eveneens verboden. Alle jon gens en meisjes beneden zestien jaar, die 's avonds na negen uur op straat loopen, worden gearresteerd. En alle winkels en magazijnen moeten om tien uur gesloten zijn. On neplaisanteplus a Pleasanton] c zegt de lemps. Ontsnapt aan de schande. Een zeer tragisch tooneel is Zaterdagavond voor gevallen op de Ceintuurbaan bij Parijs, na bij het station van den boulevard Or- naoo. ge- Even voor elven verschenen op het perron daar een jonge man van ongeveer dertig jaar en eene jonge vrouw. Bij de aankomst van den trein wierpen zij zich eensklaps op de rails, zoodat de locomotief en ee nige waggons over hen heengingen. De beide ongelnkkigen, vreeselijk gewond, wer den door de spoorwegbeambten opgenomen; de vrouw had beide armen en een been gebroken de man een arm en een been en was bovendien gekwetst aan het hoofd. Bei de werden overgebracht naar een zieken huis in de buurt. De vrouw, die Joséphine Labrosse heete, is des nachts gestorveD. De toestand van den man is hopeloos, en men denkt niet dat hij van zijne wonden zal ontkomen. Het blijkt thans een zekere Charles Bri- lantin te zijn, die sedert eenige maanden een zeer belangrijke post bekleedde in een groot manufaturenmagazijn te Parijs. Inden laatsten tijd speculeerde bij echter; hij verloor en, in de hoop zijn verlies té herstellen, ging hij voort met spelen, ook toen zijn geld op was. Hij stal daarvoor uit de hem toever trouwde kas 2200 francs. Hij werd echter betrapt en stoud op het punt om gearres teerd te worden. Om aan de schande te ontsnappen wilde hij zich in den dood werpen en wist de vrouw, met wie hij leefde, over te halen om hem te voliren. Verstrooid! Een karreman, die naar de markt wilde rijden, legde z.jn paard op de kar, spande zich ervoor en bemerkte zijn vergissing *ilde... hinneken! RechterGe hebt deze beide heeren verleden geducht afgeranseld, bekent ge dit BeschuldigdeZeker, mijnheer de rech ter Rechter En hoe kwaamt ge er toe, de ze heeren op zoo'n onverantwoordelijke wij ze te slaan Beschuldigde (vrijmoedig): Eerlijk ge zegd mijnheer de rechter, voor ééo enkele was het pak te groot geweest I De aanstaande zomer Aan de weersvoorspellingen van den heer Lancaster te Brussel, wiens voorzeggingen voor den winter van 1883/94 vrij goed zijn uitgekomen, wordt het volgende ont leend De thar.s merkbare droogte, die al reeds drie jaren duurt, zal nog wel eeni- gen tijd aanhouden. De zomer zal niet veel verschillen van dien van verleden jaar. Den 20en Maart is het mooie weer begonnen (in 1893 den 19n Maart). Dit schijnt in verband te staan met een depres sie, die een gevolg is van de verplaatsing der anticycloon op de Azoriache eilanden. Deze anticycloon die in Januari in de na bijheid van Marokko is, wordt gewoonlijk in Juli in Spanje waargenomen. Telkens als die depressie zich tot in onze lucht streek voortplant, was het weer in Euro pa langen tijd achter elkaar mooi, terwijl de landen, die in den regel van de aan wezigheid dier anticycloon genoten, dan slecht weer hebbenSpanje, Portugal ea Noord—Afrika. Dat dit op het oogenblik het geval is, evenals in Maart en April 1893, bewijst, dat de redeneeringen van den heer Lancaster op goede grondslagen be rusten. En daarom zijn de kansen groot, dat de voirspellingen ran den heer Lancas ter uitkomen en wij een langen, war men zomer krijgen. Waarschijnlijk zullen daarin twee h drie weken van hevige on- weders en zware regens voorkomen, even als in de de zomers van 1834,1846, 1857, 1852 en 1851. Vaak zal het weer schijn baar betrekken en evenals in 1893 dreigen te veranderen, maar de atmosphe- rische invloeden zijn zoo sterk, door de kracht en de weerstand der anticycloon, dat de zomer er niet door onderbroken wordt. Aan den dood ontkomen. Ie Nizza zagen eenige jonge knapen in de nabijheid van een kasteel, een man aan een boom hangen. Een hunner klom, toen hij bemerkte dat de zelfmoordenaar nog bewoog, in den boom, sneed de strop door en bewees daarop, geholpen door zijn ka meraad, den ongelukkige de noodige hulp. Na een half uur kwam deze tot het be wustzijn terug. Hij werd herkend als de 38—jarige, in Algiers geboren Benjamin Hansnor, uit Mustapha. De man had zich te Nizza op gehouden en in een der logementen ver blijf genomen. Hij deelde mede, dat hij er zich toe had laten verleiden naar Monte- h, ^a.an en bij aldaar aan de speelbank zijn geheele vermogen verloor; teneinde aan de ellende te ontkomen, had J besloten een einde aan zijn leven te maken. ken troostbare weduwe ïu spe, Een 0U(je Engelsche boer is s ervende. Hij laat zijne vele jaren jongere v/°"w roepen en zegt tot haar„Sara als 1"00(i ben, kan jij alleen de boerderij met beheeren. Ik heb zoo gedacht of het misschien niet mogelijk zou zijn dat je 1 f ,rouwde met John Zij- »Och ja, daar le eu John en ik al over gesproken, beste man Lu de boer zei niets meer. man. Snelpersdruk van J. Winkel te Schagen.

Schager Courant | 1894 | | pagina 6