gespannen voet met zijn ega, wier anti pathie ten slotte zoo hoog klom, dat zij bij een apotheker vergift ging halen voor ratten, alias haar man. Nu zijn er in Noordelijk Finland weinig van die diertjes en de apotheker, die het zaakje niet veitrouwde, gaf haar een heel onschuldig poedertje mee en waarschuwde den man, die er evenwel zijn vrouw niets van liet blijken, 's Avonds, toen deze het eten klaarmaakte, zag de man dat zij iets uit een papier in den pot strooide. Hij ging kalm zitten en begon te eten, werd even wel spoedig onwel, liep de kamer rond en viel ten slotte in onmacht. Daar had zij op gewacht. Door een gat in derf zol der haalde zij een touw, dat zij om den hals van haar man bond, en liep toen naar boven om hem op te trekken. D# man was intusschen opgestaan en had een paar stoelen aan den lus bevestigd, en zijn vrouw die na dit vrachtje te hebben opgebeschen niet meer binnenkwam, liep naar buiten om daar onder luid snikken te vertellen, dat haar man zich had opge hangen. Toen zij met de buren de ka mer weder binnenkwam, zagen zij daar midden in de kamer een paar stoelen weemoedig heen en weer bengelen, terwijl de man lachend aan de tafel zat. Mijdt het gebruik van al le alcoholische dranken", jenever, brandewijn, cognac, bier, wijn enz., want al die dranken zijn schadelijk voor de menschen. Alcohol ondermijnt onze volkswelvaart Wilt ge even een lijstje van de ontzet tende nadeelen van het gebruik van alco hol? Alcohol werkt nadeeling op de hersenen, de ademhaling en den bloedsomloop, be vordert maagkwalen, het plegen van mis daden, veroorzaakt armoede, stompzinnig heid en redeloosheid, is een zeer gevaarlijk genotmiddel, kortom doet veel, verba zend veel kwaad en geen goed. En verdrijft alcohol dan den honger niet Neen, het hongergevoel wordt er door verdreven, doch dat duurt slechts kort en op den duur zal zelfs deze uitwerking ge mist worden. Alcohol inden vorm van jenever of bier werkt verkoelend Alweder een overgeërf de dwaling. Afkoeling van het lichaam kan aileen plaats hebben, als onze omge ving een lage temperatuur heeft; welnu, is dat het geval, dan zal ook zonder bier of alcohol de afkoeling plaats grijpenmet het bier koelt de bierdrinkers af, maar het stil zitten op een koel plekje. Ten slotte c!e alcohol past de vreeselijke straf toe„Ik zal de misdaden der ouders bezoeken aan hnrne kinderen in het der de en vierde lid." De kinderen van dronk aards missen veelal het begrip van fatsoen lijkheid, ze lijden aan drankzucht (ziekte, de kleinkindereu worden veeal dronkaards) het 3e geslacht lijdt aan vallende ziekte, krankzinnigheid en heeft neiging tot zelf moord het 4e geslacht bestaat uit idioten, wier huwelijk kinderloos blijft. Als een - bewijs dat vergis- singen van ambtswege in Dnitschland zwaar worden gestraft, kan worden gemeld, dat de burgemeester van Hilbringen, bij Trier, veroordeeld werd tot een maand gevange nisstraf, omdat hij bij vergissing een ge meenteraadslid, dat niet ter vergadering aanwezig was geweest, had opgegeven ah medegewerkt te hebben tot een genomen besluit. Een versch eitje is eenwa- re versnapering, maar een ei, dat min of meer oud is, wordt niet zoo begeerd. Om te onderzoeken of eieren al of niet versch zijn maakt men gebruik van de waterproef. Zakt een ei op den bodem in een liter wa ter, waarin 125 gram zout is opgelost, dan is het zoo versch mogelijkhoe minder versch, hoe hooger de eieren in de oplos sing zullen zweven. Eieren, die drie dagen oud zijn, drijven in de genoemde oplos sing. Voor het broeden bezige men alleen versche eieren. Een courantenventer te Gent, een revolutionair blaadje te koop aan biedende, loste uit woede dat hij geen en kel nommer verkocht, vier revolverschoten op de voorbijgangers. Een jonge man werd aan de knie gewond. De menigte viel den waanzinnige aan en zou hem gelyncht heb ben, wanneer de politie de man hiet spoe dig achter slot en grendel had gebracht. Onnauwkeurigheid in het opvolgen van een geneeskundig voorschrift heeft aan de echtgenoote vaneen ambte naar te Berlijn het leven gekost. De dame had zware hoofdpijn, waardoor zij niet sla pen kon. Ter bestrijding van dit euvel, schreef de dokter haar Chloralhydrat voor, waarvoor zij een poedeT voor bet te bed gaan, en een op den volgenden dag moest innemen. In plaats daarvan nam zij de twee poeders binnen een half uur in, en werd tengevolge daarvan den volgenden mor gen dood te bed gevonden. Gevaarlijk. Het Engel- sche Geneeskundige tijdschrift Ihe Lancet geeft eene ernstige waarschuwing tegen overdrijving in de sport, inzonderheid tegen het slaan van records. Naar aanleiding van het bericht, dat een wielrijder het re cord van Land's naar John o' Groat 's ge slagen heeft met 9 uren en 49 min. en den afstand heeft afgelegd in 86 uren 15 min. zonder slapen en met zeer korte rusten. »Die wielrijder reed 3 dagen 14 uur en 15 min. bijna onafgebroken voort zonder bijzonder vermoeid te zijn of merkbaar na deel van zijn tocht te hebben ondervon den. Wij weten door de beste proefnemingen dat het hart in 24 uren 106.000 slagen doet en dat de Dagste schatting van den arbeid, daardoor verricht, gelijk staat met den arbeid noodig om 122 tons 1 voet op te lichten. Onlangs is echter bewezen, dat het wielrijden den bloedsomloop versnelt, en dat een zoo groote inspanning als bo ven vermell, den hartslag verdubbelt, zoo dat het aantal slagen per dag bij den wiel rijder 212.000 was. Gedurende zijn rit heeft s„DOaas hart dus zonder rust meer dan 854 ton voeten arbeid verricht. „Uit deze proefneming, want physiolo- gisch moet men de onderneming als zoo danig beschouweD, is gebleken, dat nog veel omtrent de oorzaak van den slaap on bekend is, veronderstellende, dat er iets is in een onafgebroken beweging van het bloed, volgehouden door eene groote wils kracht, dat het zenuwstelsel belet in dien tijdelijk en of negatieven toestand over te gaan, dien men slaap noemt. De practische les echter, welke uit de proef te trekken is, betreft de latere ge- vo.gen der buitengewone overspanning De wielrijder mag voor het o ogenblik geen na deel ondervonden hebben, deze bovenma tige inspanning zal, wij weien het, een vroegtijdigen dood ten gevolge hebben. Tot aan den dood kan ook het beste ®lechts eea z<*ere hoeveelheid arbeid verrichten en het tijdsverloop, waarin deze noeveelheid verricht wordt, wordt bepaald door de snelheid van den hartslag. Theore tisch is dus het lot van deze jeugdige ra cers, die misschien een lang leven hadden kunnen hebben, vroegtijdig te sterven en practisch is dit het lot geweest van allen, die gepoogd hebben, onder de ondoordachte toejuichingen van hun kameraden, datgene te doen, waarvoor de natuur niet gebouwd heeft." Een Hollander belast met de contiöle bij den „bestuurbaren* lucht ballon te Antwerpen, had kennisgemaakt met een Duitschekellnerin, aldaar. Op dit meisje moet, volgens het H b 1. v. A n t w., de Hollander in de wachtkamer van het station zonder eenige bekende aanleiding a bout portant een revolver gelost hebben. Wijl het meisje bliksemsnel haar opge vouwen voorschot voor den loop der op haar gerichte revolver hield, werd de uit werking van het schot verlamd en bleef het meisje ongedeerd. De aanvaller werd door de politie ingerekend. Een oude dame te Schaer- beek (Brussel) had een sommetje van zes duizend francs in bankpapier overgespaard en de biljetten geborgen in een kast van haar slaapkamer. Eenige dagen geleden ried een vriendin haar, obligatiën te koopen. Zij wilde nu Dinsdag het geld medenemen, om te gaan koopen, maar groot was haar ontsteltenis, toen zij zag, dat de muizen haar spaar- geldje geheel tot snippers geknaagd had den. Alleen het nommer van een biljet van 50 francs was nog onbeschadigd gebleven. De ongelukkige vrouw is ziek van ver driet. Een politie-agent, die aan het spoorwegstation te Perrache, op post stond, beleefde dezer dagen een on- pleizerig avontuurtje. Hij zou in een ar restanten-lokaal een [reiziger opsluiten, die in een trein was aangehouden zonder plaatsbiljet. De gevangene maakte van een oogenblik dat de agent niet oplette, gebruik om den man een duw te geven, waardoor hij het hok binnenstoof j daarop draaide hij den sleutel rond en ging aan den haal. De gevangene genomen diender maakte alarm en men kwam hein bevrijden, maar het was reeds te laat en de reiziger was reeds lang verdwenen. Een Napolitaan8ch edel- man had veertien malen op dood en leven geduelleerd, om zijne meening dat Dante grooter dichter was dan Shakespeare te verdedigen. Op zijn sterfbed bekende hij eindelijk, Jat hij ze geen van beiden gele zen had De koe, de melk en de bo- ter. In een rapport van het Proefstation te Ontario ereen. Staten) worden de volgende wenken gegevenMen honde niet langer een koe, die minder dan 200 Eng. pon den boter per jaar oplevert. Men ver- zuime niet de koe te roskammen en te borstelen. Ten opzichte vin het voeder moet men het 's zomers niet alleen laten aankomen op de weide. Na het melken behoort de melk terstond doorgezeefd te worden. Men menge den zoeten room niet met dien, welke reeds gereed is, om gekarnd te worden. Men giete nimmer heet water in den room, en steeke er nooit een vinger in, om den temperatuur waar te nemen. Men wikkele de voor de mar^t bestemde boter niet in lappen, die gewoonlijk voor een ander gebezigd zijn geworden. M> t> d# Snelpersdruk van J. Winkel te Schagen.

Schager Courant | 1894 | | pagina 6