is proefondervindelijk de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK apeldoorn-holland. M arktberichten, t V n- a e.— t 1*— a 18.— - .36 a -.44 f f f Burgerlijken Stand. Gemeente Schagen. WIERINGEN, 13 Juni 1894. cenne Donderdags niet meer alleen nit. Letterk. Bijv. Hulp in nood. A a n den Vijgendam te Amsterdam varen Zondag,niet- tegenstaande het ongunstige veder rele nienvsgierigen veriameid. De reden daar voor vas het volgende Van den kant van het Bokin naderde een bediende van een der meest bekende van de edele en groei van mi- firma's op het gebied koek bak kersk n n st. Op zjjn hootd balanceerde een doos met roomsoezen en in tegenstelling met den bij stroomen neervallenden regen, het be kende lied uit de vStomme van Portici," „ziet vrienden velk een schoone morgen" enz., fluitende, stapte hij met passen van 65 centimeter welgemoed voort. Zijn lustig gefluit werd echter bij het afgaan van de tvee treden van het bekende rPoortje" aan den Vijgendam, eensklaps gestoord. Door de gladheid uitsulleade, verloor de vroolijke snaak zijn evenvicht, viel neeren de zoo heerlijk geurende roomsoezen, dobberden op de ongevisse baren, van het in groote plassen op straat liggende hemelvater. Daar stond de jongen met pijnlijk ver- wrongen gelaat tengevolge van esn kleine knievervonding en blikte neer op de hem ter verzorging gegeven en nu vaardelooe gevorden lekkernij, terwijl het huilen hem nader stond dan het lachen. Omstanders vormden zich om hem heen, de een vertelde dit, de ander vroeg, of hij zich bezeerd had, maar.,., de jongen bleef steeds met bedrukt bijna wanhopig gelaat voor zich staren. Eindelijk vernam men, dat de jongen uithoofde van eenige vroolijkheden, (le.s kwajongensstreken) reeds op het punt stond te moeten veranderen van heer en meester, die, hij zei het zelf, veel te goed was voor hem, en dat dit ongeval wel eens den doorslag kon g6ven. En dat zou hem het meeste spijten, omdat dit zijn moeder verdriet zou doen enz. enz. De ondervrager bleek niet alleen nieuwsgierig, maar ook practisch te zijn want plotseling neemt hij den hoed van zijn hoofd, gooit daar in een zilvermunt en onder de vraag „wie volgt mijn voor beeld!" ging hij een rondgang doen, ook in een „bar" daar in de nabijheid. Ofschoon nu wel eenigen voor de lecte wegliepen, bleek toch menigeen medelijdend, dat er weldra een vrij dige recette was, die den treurende jon geling werd ter hand gesteld. Deze zet zich op een paaltje aan het Beursplein, telt het geld na en.bevond, hoewel maar twee gulden noodig hebbend om de soezen te betalen, dat de recette 40 cen ten meer bedroeg. „Dat is een voordeeltje Gerrit!" klinkt het hem toe, maar Gerrit kijkt zonder iets te zeggen in t rond. Daar ziet hij van de zijde van den Dam een vrouw naderen in lompen gehuld, dragende twee kinderen. Gerrit krijgt een ingeving, hij staat op, stopt de twee gulden in zijn geldzakje, zet de nu ledige doos weer op zijn hoofd, loopt naar de arme vrouw en duwt haar de woorden, „daar ouwe, nu heb jij ook een goeden dag" de resteerende vier dubbeltjes in de hand. Met de handen in de zakken en onder het fluiten van een vroolijk liedje worden de passen van 65 centimeter weer aange nomen en giDg de jongen zich haasten, een nieuwen voorraad roomzoezen te er langen. col zoo aar- Over gelingen. Dooreengenomen weegt een pas geboren menseh ongeveer 3 l/i K.G. Het laagste gewicht, dat men ooit waargenomen heelt, was 717 gram, het hoogste 61/t K.G. On middellijk na de geboorte worden de kin deren tot den derden, dikwijls ook tot den tienden dag, iets lichter. Het verlies be draagt gemiddeld 225 gram. Kinderen, die door de moedrr gevoed worden, nemen van dea tweeden tot den derden dag weer toe, kunstmatig gevoede eerst aan den vijfden tot den zesden dag. De gemiddelde toena me bedraagt dagelijks van 32 tot 50, zelfs 60 gram- Ook bij kunstmatig op gekweekte kinderen is dit mogelijk. Ver mindering in gewicht ontstaat ook door koortsen, verder veroorzaakt diarrhee een groot verlies. Zeebaars met kapersaus. Nadat de ingewanden er uitgehaald, de visch gewssschen en drooggemaakt is, wordt hij in een beetje olie, fijne kruiden, zout en peper gelegdvervolgens wordt hij ge roosterd en met een kapersaus voorge- diend. Erin geloopen. Mijnheer V., te Brussel is een hartstochtelijk lezer* Onnoodig dus te zeggen dat hij een mooie bibliotheek bezit en nog steeds zijn best doet om ze te verrijken. Woensdagmorgen stond V. op de bal- spelplaats en zag aldaar een der boeken na. Nevens hem plaatste zich een mooie jonge vrouw, die met allen ernst naar een koek scheen te zoeken. Groot was de aantrekkingskracht tusschen beiden, en toe vallig raakten zij elkaar met de ellebogen, waarna een gesprek ontstond, en dat weldra over boeken liep. De schoone verzekerde dat ook zij veel van boeken hield, dat haar man zij was dus getrouwd, een boekerij bezat, zon der weerga enz. enz. V. was in den hoog- sten hemel en verzocht haar zijn boeken in oogenschouw te komen nemen. Dit aanbod werd gretig aangenomen. Toen de jonge dame weder vertrok, drukte de lief hebber den wensch uit, haar nog dikwijls bij zich te zien, en de schoone antwoordde Ik heet Octavie Lambert en woon in de Victoriastraat no. 36. Zij spiak een har telijk »tot weerziens" en vertrok. Toen de schooue Octavie weg was, be merkte V. weldra, dat een portefeuille uit den binnenzak van een frak, welke naast de bibliotheek hing en verscheidene honderden francs bevatte, was verdwenen. V. snelde naar het politiebureau en kreeg achterdocht op de schoone Octavie. Na in gesteld onderzoek bleek dal aan het opge geven adres niemand van dien naam be kend was. Onze boekliefhebber zal zich nog wel eens over dat gezellige jboekenuurtje' be klagen. Een tocht per rijwiel over het Kanaal zal den 27en ondernomen worden door G. Pinkert, uitvinder van de land- en water- velocipède. Hij zal daarmee 's morgens half acht van kaap Gris-Nez, bij Galais vertrekken en hoopt tegen 12 uur te Folkestone aan te ko men. Match Box, het paard dat Woensdag bij de Derbij-wedrennen den prijs won, is door Lord Arlington, den eige naar, voor 15000 pd. st. verkocht! Hon derd tachtig duizend gulden't Is wel geen Koninkrijk, maar toch een aar dig fortuintje voor een paard. Eerlijke leken ten i*. De oude muziekdirecteur Schicht te Leipzig was langen tijd zeer tegen Beet hoven ingenomen. Zonder zich om de muziek van den jongeren collega te be kommeren, had hij de gewoonte steeds op knorrigen toon te zeggen: „Beethoven is een ezel." Eindelijk gelokte het aan de vrienden van deze, den ouden heer te bewegen eene uitvoering van de „Fi- delio" bij te wonen. Hij hoorde de mo- zi-k zwijgend ain, en eerst toen men steeds sterker bij hem aandroog zijn oor- deel te zeggen, zei hij op zijnen gewonen norschen toon„De ezel was er wel, de ezel was ik. maar had hield, eenpaard' dat hij zei- Een koning waarvan hij zooveel de Ik weet niet, wat ik doen zal als het paard sterft, maar wie het eerst zegt, dat het gestorven is, die zal onthoofd worden. Na verloop van tijd stierf het paard en niemand durfde den koning het bericht te brengen. Eindelijk kwam de hofnar er bij te pas. Helaas, genadige meester 1 riep hij met veel misbaar uit, uw arm paard gis teren was het nog zoo Hier bleef hij steken en de koning nam het woord en zei Is het dood Ja, ik weet het, het is dood. Ach, genadige meester, riep de nar uit, dat is nog niet het erg ste. Wat is er dan nog meer, vroeg de koning. Helaas, gijzelf zult onthoofd moe ten worden, want gij hebt het het eerst ge zegd. De koning vergat zijn gelofte. Zaterdagmorgen vroeg zagen politieagenten te Parijs een jongen man op het voetpad van een der straten der hoofdstad liggen en in zijn nabijheid lag een tweewielige velocipède. Toen de knaap een verhoor onderging, gaf hij zijn naam op eu zeide 17 jaar oud te zijn. Hij had den vorigen dag, in een stadje in het departement Orne, een rijwiel voor een uur gehuurd. Onderweg was hij zoodanig in zijn schik, dat de gedachte in hem op kwam, om zijn reis voort te zetten en hij was den gsheelen nacht doorgereden. Toen was hij doodmoe, hongerig, zonder een cent op zak en wanhopig over zijn dwazen inval, naast zijn voertuig op straat gaan liggen. De jongeling werd naar een politie bureau overgebracht en zijn ouders kregen bericht waar zij hem vinden konden. De strafkamer teStettin veroordeelde dezer dagen een handelsman aldaar tot zes weken gevangenisstraf we gens eenvoudig bankroet wat daarin be stond, dat hij op het oogenblik dat hij zijne zaken wegens achteruitgang zou moe ten staken, zijn dochter met een som van 6000 mark uithuwelijkte en zijn zoon naar een dure kostschool bleef zenden. De rechtbank noemde als een der wegingen van zijn vonnis, dat een schuwing noodig was voor hen, die op kosten hunner schuldeischers den groo- ten heer spelen. Schagen, en Trijntje Grootes, wed. Simon Blaauboer, oud 41 jr. wonende te Bergen. Getrouwd Geen. OverledenJohannes Schouten, oud 8 md. ivan Blommestein's «Inkt Sch n g e ra, 14 JUNI 1894. Aangevoerd 4 Paarden 1 75.a 150. Veulens f a 1 Stieren f 82.a 10 Geldekoeien (magere) f 80.a 120. f I t 190.— a 280 140.- a 230.— f 30 72 a - 6 a I6._ f a f 18.— a 23.25 a f 6.— a 12— f f f f —.15 —.10 -'.85 —.20 2.70 2.70 a -.70 a -.60 a a -.95 a —.40 a 3._ 2.80 over- waar- Ingeschreven van 13 15 Juni 1894. Geboren Geeue. Ondertrouwd Pieter Dekker, wedn. van Antje Bakker, oud 48 jr. wonende te 10 Vette Koeien 48 Kalfkoeien Vaarzen Graskalveren Nuchtere Kalveren Schapen (magere) Idem (vette) Overhouders 475 Lammeren 9 Bokken en Geiten 31 Varkens (magere) 20 Idem vette per K' G. 17 Biggen 4 Konijnen 30 Kippen Eenden 700 Kilgr. Boter 360 Kaas 5000 Kip-Eieren 4000 Eendeieren 298 Lammeren f 4.a f 9 26 Schapen i 10.a 14.— 5 Koeien 70.— a 130. Stier floorn,14 JUNI 1894. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 28,50 Com missie f 28. Middelbare f 27.aange voerd 295 stapels, wegende 87.937 Kilo ALKMAAR 15 JUNI 1894. Kleine Kaas f 28,— Commissie f 27,— Middelbare f 28.—aangevoerd 490 stapels wegende 155000 K. G. F. dam 14 JUNI 1894. Aangevoerd 163 stokken boter, per J/, K. G. 52' a 55 ct. kipeieren f3.A f 4.de 100 stnks. Nuchtere kalveren f 0.A f 0. Overhouders f ALKMAAR 15JUNI 1894. Op de graanmarkt werden aangevoerd 52 Hectol. Heet. Tarwe f a H. L. rogge f0.— a H. L. gerst f 0.— a —,—,8 H.L ehev. f 4,25 a 5,— 22 H.L. haver f 2.75 a 3.25; £nkAuises,13 JUNI 189 4. Heden werden alhier aangevoerd 21 sta pels, kaas prijs f27,— karweizaad f 14.— a f oud f a mosterdzaad 16.—, a 17.Maanzaad f 12.50 a 13.50 grauwe erwten f 13.a 17.Vale dito 12.a 16,—. Wijker Vale dito f 7,— a 9,— Groene dito 11.— a 12,Brnine boonen f 7.a 11.50. Paardenboonen f a Gerst f 4. - a 4.57 Haver f 3.- a 3,25. Aangevoerd Vette Varkens f—,19 a f,24 per »/j K. G. Magere Varkens f 12,— a 20.— p. st. - Biggen f 7.— a 12.— Konij nen f 0.40 a f0.80 Kippen f .90 a f 1.25, Kip eieren f3.25 a 3.50. Boter 60 a 62® cent per pond. Lammeren f 7 a 10. Schapen f a Zaandam, 1-tJuni 1894. Ter markt aan gevoerd, 21 stapels kleine kaas, prjjs f25,.— Snelpersdruk van J. Winkel te S chagen

Schager Courant | 1894 | | pagina 4