Schimmel. derij bestemd was. Hij vernietigde zijn werk in de meening, dat Franklin geen ander doek kon maken in zulk een kor ten tijd. «Maar,4 zoo redeneerde, deze, «misschien twijfelt hij zelf daaraan en komt morgen naar de tentoonstelling, om zich te overtuigen, dat het beeld zijner dochter werkelijk niet ingezonden is.* „Hoe is uw naam vroeg hij. «Maria Glover.4 antwoordde zij. Alle twijfel was opgeheven. «Kom morgenmiddag om zes uur aan het Ckaring Cross station, misschien, dat ik .4 Wat f' riep zij opgewonden. «Dat weet ik nog niet, maar kom daar, wie weet wat gebeurt 1" De openingsdag der tentooustelling brak aan. „Levensmoede4 trok de algemeene aandacht, het was een ongekend succes. De kunstenaar dacht op dit oogenblik niet daaraanhij stond onder het publiek, om naar Glover te zien. Daar was hij Slechts é<n blik wierp hij op het doek, werd toen doodsbleek en verliet oogenblik- kelijk de zaal. Harry volgde hem tot aan Hatton Garden, waar hij een huis binnen trad. Na zich verzekerd te hebben, dat hij daar woonde sprong Harry in een rijtuig, dat een half uur later terugkwam. Hij en de vrouw stapten uit. De deur van het huis was open en voorafgegaan door Franklin, volgde zij hem de drie krakende trappen op Toen bleef Marie staan, hij alleen gluurde door een reet der deur naar binnen. Daar zat de oude man, met het stuk beschilderd linnen in zijn hand, dat hij uit de schilderij gesneden had. Hij bracht het aan zijn lippen en kuste het. Harry klopte zachtjes aan de deur. Haa stig verdween het linnen onder het tafel- kleed.Met bevende hand werd de deur ge opend. Met een verwarde uitdrukking in de oogen zag Glover den jongen kunstenaar aan. Hij wilde een verontschuldiging stamelen, maar Hary voorkwam hem en zeide aan gedaan «Ik weet alles, Glover!" „Goddank,4 mompelde hij. Het geluid van zijn stem moest haar oor getroffen hebben. Een haastige voet stap werd gehoord. De grijsaard bleef met ingehouden adem staan, maar zoodra hij de gestalte zijner dochter zag, vloog hij haar tegemoet en sloot haar in zijn armen. «Levensmoede" had een ongekend suc ces 1 KL Ct. v. Rott. Bij een onweder, dat bo- ven la Yisseyre (Frankrijk) woedde, sloeg de bliksem in een huis, bewoond door de echtgenooten Guillot en hun zoon. De slag wierp de huisvrouw aan het voeteneinde van haar bed. Zij stond op en riep haren echtgenoot. Geen antwoord ontvangende, schudde zij hem en bemerkte toen eerst, dat hij dcor den bliksem doodgeslagen was. Buiten zichzelve liep zij haastig de trap af naar de benedenverdieping, haren zoon toeroepende„Kom spoedig, je vader is dood". Maar ook deze gaf geen teeken van leven meerde bliksem, door den vloer slaande, had hem tegelijkertijd ge dood. TeSauveherre (Frankrijk) had een bijna ongeloofelijke aftroggelarij plaats. Een troep Bohemers, onder het be stuur eener slaapwandelaarster, verbleef in het dorp. Eene weduwe, wier dochter ziek was, ging die waarzegster raadplegen. De ze laatste zei dat er twee lijken iu huis lagen, alsook 7000 francs, en het meis je ziek zou blijven zoolang die som niet werd ontdekt. Men begon met in een glas drie zaadjes graan, gewjjd water en een biljet van 1000 francs te doendat alles werd toevertrouwd aan de waarzeg ster. En dat was niet genoeg Om de 7000 francs te vinden moest men naar Lourdes gaan. De slaapwande laarster trok er heen met 1000 francs. Nog was het niet genoeg. Uit Lourdes kwam eene vrouw die 1000 francs vroeg, andets kon het mirakel niet plaats vin den. De weduwe leende ergens die som. Sinds is de aftroggelsarster verdwenen. Een groot sensatie-proces in Italië. Het hof van assises te Terasno instru eert op het oogenblik een proces, dat niet weinig sensatie verwekt. De getuigen zijn ten getale van 33. Het feit aan het oor deel der rechtbank onderworpen had plaats te Farandola, een gemeente van bijna 4000 inwoners. Verscheidene jaren geleden ves tigde zich uit Terasno te Farandola de ingenieur Vincenzo Batbieri, die door de regeering werd belast met den verkoop der kerkelijke goederen. Barbieri, een geacht liberaal man, nam deel aan de gemeente verkiezingen en ondanks de clericale partij, werd hij maire van Farandola. Onder zijn bestuur in 1888 kwamen verscheidene malversaties aan het licht, gepleegd door gemeentelijke administrateurs, die voor de rechtbank gedaagd, tot verscheidene jaren eenzame opsluiting werden veroordeeld. Een doodelijke haat vatte men tegen den maire op.Een vreeselijke oorlog werd hem verklaard en daar in die streek de clericale partij rijk is en machtig en zij grooten invloed heeft vooral onder de «boeren" werd Barbieri uitgeworpen en ondanks al de hervormin gen in de gemeentelijke administratie er zelfs niet weder herkozen. Hij verliet de streek om er verleden jaar terug te keeren en den 6 Augustus 1893 vond men hem geworgd op het terras van zijn huis. Een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, met het gevolg, dat de schuldigen bleken Del- la Monache Zoyito, maire van Farandola, Puacella, vice-maire, alsmede drie gemeen teraadsleden. Ook is gebleken, dat de maire in een vertrek zijn vier getrouwen om zich ver- eenigde en dat terwijl zij kaartspeelden, het complot werd beraamd Barbieri, die tegen over de maire woonde, uit den weg te rui men, De menigte, die de zitting bijwoont, is aanzienlijkmeer dan 600 personen ver dringen zich voor het hof van assises' De ze droevige zaak zal 8 of 10 zittingen in beslag nemen. De zomer is vooral het jaargetijde, waarin de schimmel voorkomt, 'tls een zeer eigenaardige plant, die schimmel. Met 't bloote oog gezien, lijkt ze op een witte of grijze korst, welke zich op eetbare of niet eetbare deelen heeft neergezet. In de werkelijkheid is zoo'u schimmelkorst, een bosch van tal van planten. Ieder van de ze planten is uit een menigte boven el kander gelegen cellen opgebouwd. Het ei genaardigste van die planten is wel de wijze, waarop ze zich verspreiden of voort- p anten. Als een appel of een peer rijp wordt, zie dan komt eindelijk de tijd, dat die 7UJrï»?f"lt', en °P den gr0Qd ploft. Ge deeltelijk is 't ook zoo met onze schimmel cellen. Zoo geregeld naast elkaar, worden ze van bovenaf rijp. I9 dat nu met een dezer cellen 't geval, dan verlaat zij het -ÏÏT ouders' dle iaar tot volkomen ontwikkehng hebben gebracht, om A rv8PPel °f de Peer msar zoo da delijk altijd weer neer te ploffen en naast hare 'negen verzorgers, een zelfstandig leven te leiden, maar om zich in de om geving op de lucht een poos drijvende en zwevende te houden. Wat wil dat zonderlinge ding dan toch; het kan zich immers vestigen waar 't maar wil; de geheele wereld behoort aan haar. Gesteld eehter eens, waarde lezer, dat u een uitgebreid grondgebied werd aange- gewezen en gezegd: «zie zoo, daar kunt ge u een geschikte plaats zoeken voor uw bedrijf4, zoudt ge dan niet zooveel moge lijk die plaats zoeken, waar alles, wat gunstig op uw zaken kon werken, voorhan den was Zoo gaat 't onze schimmelcel ook. Die zoekt geschikten bodem en daarbij voor- deelige luchtstreek. En, als het plantje, of de kiem een vochtigen bodem heeft gevon den en een warmen dampkring, dan ook zal 't niet lang aarzelen, zieh daar te ves tigen, en gedijen doet het er zeker. Uit dat óéne celletje ontstaat een opeenstape ling van cellen, een plant, als de oude moederplant. Ziedaar de geschiedenis van de schim melplant, in 't kort meegedeeld. Die ge schiedenis houdt meteen de middelen in, waardoor we den schimmel moeten bestrij den. Wat licht aan schimmelen onderhevig is, moet men koel en droog be waren. Hebben we niet dikwijls opgemerkt, dat vochtig brood spoediger schimmelt dan droog brood Een bewijs, dat schimmel van vocht houdt. En, wie heeft nooit een schimmel op de melk gezien Daarom zeggen we houdt uw kelders koel, luchtig en droog. Wij allen, en vooral de bakkers, ken nen ook een andere soort schimmeleen draadschimmel bij enkelen onder den naam «zomer4 bekend. Deze vestigt zich in de eetwaren, niet zoozeer aan de oppervlakte. Breekt men het brood, waarin het voorkomt door, en verwijdert men de afgebroken deelen van elkander, daD spint deze schim mel zich uit als een draad, zoo fijn zelfs als een spinrag. Wie deze schimmelsoort in huis heeft raakt ze moeielijk kwijt. Al leen netheid, koelte en droogte moeten ook haar weren. Het hoofd eener Noord- Brabantsche dorpsschool vroeg aan den gemeenteraad geld voor een aard-glo be. Bij de behandeling dezer zaak in den Raad vond een der leden, dat op de school geen globe van de geheele wereld noodig was, meester kon 't meende hij best met een globe van Nederland doen- „Sic." E enzakkenrollerskasteeL De Parijsche politie heeft een zeer merkwaardige bende zakkenrollers in han den gekregen, terwijl deze aan het Lyon- sche station bezig was met de uitoefening van haar handwerk. Zij waren met hun vijvenvier vrouwen, die de zakken rol den en één man die op wacht stond. Bij hen vond met twintig beurzen, een aan tal juweelen en 5000 francs aan bankpa pier. Na een lang verhoor zeiden zij te Chateau-du-Loir te wonen, waar, zij een... villa hadden. Da politie deed onderzoek en vond in derdaad, dat de schelmen een soort van kasteeltje bewoonde aan de oevers van het riviertje de Loir en zeer geacht waren in den omtrek als Parijsche handelslieden. In het zakkenrollersverblijf zelf vond men kunstmatige grotten met een groote hoeveelheid gestolen voorwerpen. Snelpersdruk van J. Winkel te Sehagen.

Schager Courant | 1894 | | pagina 7