post te hoog, Spr. heeft ongeveer over een tijdvak van 10 jaren de betaalde sommen, daarvoor uitgegeven, nagegaan, en is zoodoende tot de conclussie geko men, dat de gemiddelde som, daarvoor betaald, f 275 is. Spr. heeft ook nage gaan over een tijdvak van 10 jaren, het onderhoud en schoonhouden der scholen, waarvan de onkosten.,ook lang niet tot de geraamde som liepen. Vroeger, zoo vervolgt Spr. werd deze post altijd op f 300 geraamdf 100 voor het schoonhouden en f 300 voor het onderhouden van een huis, vindt Spr. verbazend hoog. De heer Hulst beweert, dat men ook niet van plan is, deze f 400 op te maken, daarvan is het bewijs dat het vorig jaar ook maar f 289 is uitgegeven, het is alleen maar een raming en daarin ziet Spr. geen bezwaar. De heer Feisser vindt, dat het vroeger toch in den geest lag om ,f 300 te ramen; men moet wel degelijk zuinigheid betrach ten; men is nu verplicht het inkomen ook hooger te ramen. De heer Hulst beweert, dat door B. en "NV. de zuinigheid betracht wordt, het bewijs wordt geleverd door de raming van f 400 en de uitgave van f 289. De heer Feisser beweerthoe hoo ger raming hoe, hooger belasting. Spr. is er niet tegen, de raming eenigszins te hoog te nemen, maar er moet toch een grens zijn. Nu wordt in stemming gebracht het voorstel van den heer Feisserom deze op f 300.te brengen en wordt dit ver worpen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren FeisserMor- ra, Nobel, Zeeman en Nieuwlandtegen de heeren BeusekomKruijerHulstde Wit, Schuijt en Francis. Onderhoud en aankoop van meubelen daarroor 50. De heer Feisser stelt voor, om dit op f 25.te brengen. De heer Hulst verzoekt den heer Feis ser de secretarie op te zoeken en de nieuwe stoelen en de nieuwe bekleedde lessenaar te gaan zien. De heer Feisser vraagt of weer zoo iets gebeuren moet. De heer Hulst weet zulks niet; maar zoo men het vorige jaar niet zoo hoog geraamd had, zou men wellicht nu nog op de oude stoelen zitten. De heer Feisser beweert, dat het vroe- FeisserNo- is, ziet nu niet in met 6 400.— blad en 100.— 23.08 25.— 165.— ger f 25.geweest waarom dit op f50.te laten. Dit voorstel wordt wederom tegen 5 stemmen verworpen. Kosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den burgerlijken Stand De heer Nobel heeft het zich ten nutte gemaakt, informatiën omtrent dezen post in te winnen, bij een paar deskundigen Gedurende de laatste 20 jaar, beweert Spr. is er in de administratie v.d. Burg. Stand niet de minste verandering, ten minste geen meer werk gekomen, om de eenvoudige reden, dat de bevolking van onze gemeente achteruit gaat; nu heeft de heer Nobel in een tijd als te genwoordig, waar het een ieders plicht is de zuinigheid te betrachten, niet den moed, bovenstaandon post te handhaven. Gedurende 16 jaar heeft Spr. deze be grooting nagegaan en de post was ged. 14 jaar daar niet hooger dan f 171. per jaar, en nu ziet Spr. niet de minste noodzakelijkheid om dezen post tot f 400. te verhoogen. Spr. vindt het beter de ingezetenen te ontlasten. De heer Hulst gelooft, dat over dezen post reeds vroeger genoeg is gesproken en toen heeft de raad er zich bij neder- gelegd. De heer Morra is van oordeel, dat de raad er zich niet bij neder gelegd heeft, maar dat hij er zieh bij heeft moe ten nederleggen; hoedanig, daar zal Spr. niet over uitwijden, hij stelt voor, den post met f 200. te verlagen. De heer Feisser vraagt, voor dit voor stel in behandeling komt, nog even het woord. Spr. heeft het zijn plicht geacht, dezen post danig te onderzoeken; hij heeft zich dan ook tot deskundigen gewend. Ook Spr. oordeelt, dat de werkzaamheden ge durende 20 jaren dezelfde gebleven zijn, dat de door den Voorz. vroeger aange haalde cijfers wel goed waren, maar dat hij dan de cijfers van vroegere jaren ook had moeten noemen en deze waren dan hooger geweest. Spr. heeft bij andere gemeenten van 5000 zielen onderzoek gedaan, en wanneer 't gebleken zou zijn dat daar ook zooveel werd gegeven voor dezen post, Spr. zou er zich bij aansluiten en bij nedergelegd hebben, maar ner gens vond Spr. een zoo hooge belooning als in onze gemeente. Spr. geeft een overzicht van 4 ge meenten Zegels f179 f 173, f 169, ongev. f150; belooning f100 f 100niets, f29. Vroeger toen hier de post f50 was, werd het werk even goed en met even veel opgewektheid gedaan, en Spr, ziet niet in, waarom men dit aldus nu zal vervijfdubbelen. Spr. wil den post van f 50 op 100 brengen en dus het salaris verdubbelen. De heer Hulst heeft den heer Feisser zocht, dat de secretaris hier veel meer verdient dan daarzoo dit niet het ge val geweest was, zou Spr. de raming van dezen post goedgevonden hebben. Het salaris van den secretaris, vervolgt Spr., reeds 2 malen verhoogdmen hoort nooit, dat u, of de wethouders of de veldwachters of zoodanigen verhooging vragen en krijgen; maar het is altijd de secretaris, en dat is niet noodig. De heer Hulst beweert, dat de on derwijzers toch wel verhooging krijgen. De heer Feisser zegt, dat de secretaris meer verdient dan een hoofd der school, en dat de eerste nog in de gelegenheid is, zooveel er bij te verdienen als mo gelijk is, waartoe een onderwijzer niet in de gelegenheid is. De heer nutst betuigt, dat goed werk een goede belooning eischt; er is wel een tijd geweest, dat er niets voor ge geven werd; dan zou een ambtenaar als secretaris slecht betaald worden, als hij niets anders had dan zijn gewone tracte ment, maar nu met de bijverdiensten is dat het geval niet. De heer Morra besluit, dat het voor stel van den heer Feisser beter is dan het zijne; dus trekt Spr. zijn voorstel in. De heer I'eisser stelt nu voor, dezen post met f 150 te verlagen dus op f250 te brengen; nl. f 100 salaris en f 150 aan zegels. Werd met 7 tegen 4 stemmen ver worpen. Vcér stemden de heeren bel, Morra en Zeeman. Kosten van de Kiezerslijsten en het uitoefenen der kiesverrichtingen Kosten van staats- en prov. bla andere bladen Kosten van zegels, van registers, rekeningen enz. Kosten van commissiën De heer Feisser vindt dezen post te hoog, om f 165 te besteden aan koffie en broodjes, het is wederom f 165 be lasting. De heer Hulst vraagt of de heer Feis ser dus weer tot de oude school wil teruggaan, om in de herberg een brood je te gebruiken; vroeger was dat zoo geweest, maar de raadsleden hadden ge oordeeld, dat het, zooals het nu was, be ter was. De heer Feisser oordeelt, dat bet dan door de heeren zelf betaald moet wor den. De heer Kruijer is er niet tegen, maar dan zou het pressentiegeld eenigszins moe ten verhoogd worden, want geheel op -eigen kosten, was wel wat erg. De heer Feisser vindt het toch wel wat erg, zooveel geld te verteren, daar men maar een paar uur te zamen is. De heer Schuijt oordeelt, dat de heer Feisser dat wel zeggen kan, daar hij in Schagerbrug woont. De heer Feisser vindt het een eerebe trekking, en het kan heel gemakkelijk tusschen etensuren gebeuren. De heer Hulst beweert, dat B. en W. van 's morgens 9 tot 's namiddags werk hebben en onmogelijk eerder klaar kun nen. De heer Feisser trekt nu zijn voorstel daaromtrent in. De heer Nobel betreurt het ten zeer ste, dat de heer Feisser zijn voorstel in trekt, daar Spr. dezelfde meening is toe gedaan; hij heeft daarover na gedacht, en het is een tijd om zuinig te zijn, en nu moeten in de eerste plaats de raads leden zelf zuinig zijn. In een jaar zijn gewoonlijk 13 vergaderingen, die onge veer door 10 leden bezocht worden, dat maakt dus 130 personen. Sp. rekent dat B. en W. 30 maal vergaderen met hun drieën dus dat is 90 personen dus te za men 220 personen in een geheel jaar; dus vindt Spr. hetgeen verteerd wordt, veel te hoog. De secretaris, de heer Bossen, viel Spr. in de rede, door zijn geheugen te scherpen, aangaande door hen genoten portwijn. De heer Nobel gaat voort door te be weren, dat hij gedurende al de jaren, dat h£ reeds lid geweest is, geen port ooit genoten heeft; of dat het geval ge weest is met de andere leden, weet Spr. niet; wel heeft hij bij verkiezing een glas port gedronken, maar dat heeft met de zen post niets uit te staan. Spr. betuigt nogmaals dat hij deze post te hoog vindt; hij wenscht het voorstel van den heer Feisser in stemming gebracht; wat betreft de opmerking van den heer Kruijer omtrent het presentiegeld, is Spr. het volkomen met dezen heer eens en oor deelt hij het beter dit te verhoogen; dan kunnen de heeren van den raad, voor hun 25 ets een broodje en kop koffie nemen in de herberg. Spr. laat er natuurlijk B. en "NV. buiten, daarin wil en kan hij niet V* Anli nn A klokkenist Onderhoud van den toren en allerlei onderhond Onderhond der klok der begraafplaats Grondlasten Polderlasten Erfpachten Jaanredden van de veldwachters Buitengewone politie op kermissen Kleeding en uitrusting van de veld wachters Kosten van het brandweren Kosten van de vaccinatiën B inspectie van brood en vee Jaarwedden der onderwgzers 120 100 26.- 200.- 75.- i> 74 1200 200.— 9S;~ 400.— 100.— 50- „10750.— Bovenstaande post was f 50 lager ge raamd, maar de onderwijzer v. d. Ploeg had intusschen hoofdakte gehaald, dus kwam hem f 50 meer salaris toe. Het algemeene stemmen goed gevon den. 50.— ONTVANGSTEN. 1893 1796 40 75.— 1015.— 1740.81 1200.— Kosten voor het herhal ings onderwijs onderhoud van scholen en onderwijrerswoningen De heer Feiser gelooft al genoeg zijne meening omtrent deze en reeds behan delde posten gezegd te hebben, maar hij merkt dat het meerendeel zijn gevoelen niet is toegedaan; daarom zou Spr. het wenschelijk vinden dat bliksemafleiders voor een deel van dit geld werd aan geschaft. Spr. vindt het onverantwoorde lijk met de waarschuwingen in audere gemeenten voor zich, zulks niet te doen. Wanneer wij f300 daarvoor uittrekken om ongelukken te voorkomen, hebben wij onze plicht gedaan. De heer Hulst wjjst er op, dat al reeds een voorstel daaromtrent gedaan is, on niet aangenomen werdmaar Spr. zou liever zien, dat deze post dan ver hoogd werd met f 300. De heer Feisser kant zich daar weer tegen en haalt aan de raming der meu belen voor f 300, en nog nooit heeft het f200 gekost. De heer Hulst wijst op de waarschijn- lijken aankoop van kachels of reparatiën daaraan; spr. gelooft, dat het onmogelijk is, zoo iets op 50 of 60 gulden na te zeg gen. De heer Feisser betoogt reeds gezien te hebben, dat een hoogere raming de hoofdrichting in den raad uitmaakt. Spr. vindt die hooge saldo's onnoodig, hij ge looft dat men gemakkelijker uitgeeft uit een volle dan uit een leege portemon- naie. De heer Hulst gelooft toch, dat B. en W. bewijzen van zuinigheid gegeven hebben. De heer Feisser gelooft nooit het te gendeel beweerd te hebben. De heer Hulst zegt, zonder uitgaven, de boel niet te kunnen onderhouden. De heer Feisser gelooft dat een goed financier in 't oog houdt, dat wat het eene jaar niet gebeuren kan met het oog op de inkomsten, wachten zal tot het volgende jaar. De heer Hulst is evenwel van oor deel, dat wat verbetering behoeft, niet wachten kan, daar de reparatiën anders nog grooter worden. De heer Nobel is zeer sterk voor het plaatsen van bliksemafleiders, vooral met het oog op de in den omtrek voorge vallen ongelukken. Spr. heeft zich gewend tot den heer Walewijn leeraar aan de H. B. School, te Alkmaar, die de uit gebreidste inlichtingen gegeven had. Nu volgt er een zeer breede bespreking om trent de ondervindingen, en raadgevin gen van den heer Walewijn, welke door den heer Nobel met de meeste correct heid werden weergegeven. Wordt nu besloten om volgens de door de heer Nobel gegeven inlichtingen te handelen,en te plaatsen op de scholen blik semafleiders met 3 punten van koperen staven zonder platina-punten. Do heer Hulst vraagt nu of deze post met f 300.verhoogd kan worden. De heer Nobel gelooft dat f 200. genoeg is. De heer Hulst vraagt of er dan op het raadhuis ook één geplaatst moet wor den. De heer Kruijer zegt dat vooral nu alle scholen een afleider moeten hebben. De heer Francis oordeelt nu f 1400. voor dezen post hoog genoeg. Wordt nu met algemeene stemmen daartoe besloten. Batig sal'io der rekening over Huur van Huizen Iluur van landerijen 40 Opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommei Km op de ongebouwde ei^dommen 1349.15 20 Idem op de hoofdsom der belasting „.-.071/. op het pertoneel. Vaste nitkeering van het Pgk van het afgestane gedeelte der ptrsoneele,be lasting, volgens de wet van .0 Jnli 1885 (Staatsblad No. 109) Hoofdelijke omslag Belasting op de honden Belasting op looneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden Heffing naar aaleiding der werkdnuta De heer Feisser vraagt, of deze post niet met f 50 kan verhoogd worden; door de hoogere belasting op verkoop van sterken drank, zullen de inkomsten daarvan hooger zijn. De heer Bossen wijst er op, dat door 11117.36'/, 7000.— 400.— 300.— 650—. 60.— 100.— 1.— 15.— 3016 66'/. 10.— 60.— f325— de hoogere belasting er wellicht eenige kleine herbergen zullen verdwijnen. De heer Feisser wijst er op, dat de raming is f 80.— beneden de gewone ontvangst, dus kunnen voor die som reeds eenigen verdwijnen. Met algemeene stemmen wordt deze post nu op f 700.— gebracht. Leges ter secretarie geheven n Begrafenisrechten n Boeten wegens overtedingen in zake plaatselijke belastingen Teruggave van het Rijk van bij voorschot verstrekte gelden in zake Nat. Militie Vergoeding van het Rijk vau het bedrag der kosten van 't lager onderwgs, be doeld bg art. 45 der wet Alle andere ontvangsten Schoolgeld van buiten de gemeente wonende, kinderen Terug van de provincie de helft der kosten van het maken der kaarten der wegen Zoodat de begrooting sluit in ontvang sten en uitgaaf met 31246,36y2 en met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Nog is ingekomen dankbetuiging van de heer L. J. de Vries voor de toeken ning der gratificatie. B. en W. hadden besloten om evenals vorige jaren, de goederen, vervaardigd bij het onderwijs in de handwerken, aan de kinderen present te geven. Algemeene goedkeuring. Burgemeester deelt den goeden uitslag omtrent het probeeren der nieuwe brand spuit mede. De heer Kruijer vraagt of die construc tie van twee slangen op één spuit, ook niet op de oude spuiten toegepast zal worden Hij gelooft dat zulks met ge ringe onkosten kan gebeuren. Met algemeene stemmen wordt dit nu voor Burgerbrug toegestaan, daar het te Schagerbrug reeds zoo is. Ingekomen schrijven Ged. Staten van het toestaan der f 325.voor de kaar ten der wegen. Tevens dat de heer H. van Calear van de 16 klas in den H.-Omslag tot da 15 klas is teruggebracht. De algemeene rondvraag geeft den heer vau Beusekom gelegenheid inlichtingen te vragen, omtrent een arm gezin, dat uit hun huis gezet zal worden. Voorzitter verwijst hem naar het armbestuur. De Voorz. betuigt hierna zijn dank voor zijne herbenoeming als Ambt. Burg. Stand. Hierna sluiting. Snelpersdruk van J. Winkel te Schagen. beslissen De heer Hulst wijst er op, dat de raad vergadert met commissiën, en wordt hun altijd iets aangeboden. De secretaris, de heer Bossen, licht in dat dergelijke uitgave uit een anderen post wordt vergoed. Wordt nu in stemming gebracht het voorstel, om dezen post te brengen op f 15 en de presentie-gelden te brengen op f 110, hetgeen met 6 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. Vóór stemden de heeren: Feisser, No- g.em!e e ,j agJeil.Dlet I hdi Motra, Kruyer, Zeeman en Nieuts- Schuijt, hooren opnoemen, waar, zooals de bur gemeester dier gemeente tegen den heer Hulst gezegd had, f 150 werd gegeven, en de gemeente Schagen is toch beduidend kleiner. De heer Feisser vraagt, of het voor beeld va* één gemeente zwaarder weegt da* dat van vier. Spr. heeft ook onder- landtegen de heeren Francis, de Wilv. Beusekom en Hulst. kosteD van invordering van plaatselijke belastingen Uitkeering aan bet Bijk van bet aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen Kosten van schatting van tapperslocalen Jaarwedde van den Opzichter en 140.— 125.— 40.— Kosten van het aanschaffen en onder houden van schoolmeubelen kosten van het aanschaffen en onderhou den van schoolboeken, leermiddelen etc. 1100. kosten van verlichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollo- calen kosten van plaatselijk schooltoezicht schoolbibliotheken Vergoeding aan andere gemeenten voor het geven van onderwijs aan alhier wo nende kinderen Kosten van advertentiën, oproeping hulp personeel 300 700.— 60.— 76.- 300.— 75.— De heer Feisser gelooft, dat nu de 0 n- wijzers allen een flink salaris hebben, deze post wel met f 25 kan verminderd worden. De heer Hulst ziet daar geen bezwaar in. Wordt daartoe nu besloten met alge meene stemmen. Jaarwedden der vroedvrouwen 600.— Kosten van arme vreemdelingen 25. Kosten verpleging van krankzinnigen n 540, Subsidie aan het algemeen armbestuur 6400. Renten van geldleecingen 32.— Kosten van de loting voor de Militie en de Schutterij 20, Kosten van begeleiding van Milltiens 36. Kosten van den ijk 10. feesten en vlaggen a 15. bandverz. van gebouwen 125. Subsidie aan het Fanfare korps Crescendo, 26. Lidmaatschap Kanaalvereeniging 10.— Kosten van het maken van den legger en de kaarten der wegen 650. Onvoorziene uitgave 675,5o

Schager Courant | 1894 | | pagina 6