ge- om Getuige schijnt zeer aan gedaan en verlaat hierop onmiddellijk de rechtszaal. Get. Budolf Anton Boes -Jr. Pres. Ben je niet in den avond der moorden om 9y2 uur thuisgekomen? Get. Ja. Pres. Wanneer heeft Klaas gezegd, dat hij naar de beste kamer ging? Get. Om half elf. Pres. Hoe lang is beklaagde wegge weest Get. P. m. een kwartier. Pres. Vondtgij dat niet lang? Get. Ja, Pres. Heb je iets aan hem gezien Get. Hij zag erg wit. Pres Heeft hij toeu gevraagd heb je wat gehoord Get. Ja, zijn toon waarop hij sprak, was erg onrustig. Pres. Je had de wed. Bute driemaal booren roepen, o, God Get. Ja, vrij snel achter elkander Pres. Heb je dat arn Xliao zegd Get. Ja. Pres. Heeft hij je niet gevraagd mee naar achteren te gaan kijken Get. Ja, maar ik heb geweigerd daar ik op bloote voeten was. Pres. Is Klaas toen weggegaan Get. Ja, naar de herberg. Pres. Jij bent doorgegaan met muggenvangen Get. Ja. Pres. Je bent omstreeks 11 uur naar bed gegaan Get. Ja. Pres. Je slaapt met Klaas in één bed. Heb je niets gemerkt toen hij te bed is gekomen, ook niet dat hij je heeft vast gehouden Get. Neen. Pres. Je bent 's Zondags 12 Aug. om 63/4 uur 's morgens opgestaan? Get. Ja. Ik heb toen kleeren zien han gen achter ons huis, doch weet niet van wien ze waren. Pres. Kan je je niet herinneren dat moeder op 23 Aug. tegen je zou gezegd hebben Klaas is de moordenaar, Alot niet Get. kan het zich niet herinneren. Pres. Hebt ge niet op verzoek van Klaas gelogen voor den R. C. Get. Ja. Pres. Hebt gij niet gelogen omdat hij het harsdoosje voor je gemaakt had Get. Ja. Pres. Heeft moeder niet kort voor zij zich van kant maakte, gezegdAls je weer wordt geroepen voor de Ileeren, zeg dan de waarheid, je moet vooral goed oppassen Get. Ja. Pres. Toen Klaas tegen je zeide je moet liegen, begreep je toen niet waar om Get. Neen. Pres. Hoe was je verhouding met Klaas Get. Hij was niet goed voor mij, hij kneep mij wel eens in mijn hals, zoodat ik er pijn van had. Pres. Heb je wel eens tegen moeder geklaagd Get. Ja. Pres. Wist gij dat hij wel eens geld uit de kast van moeder had gehaald P Get. Ja. Pres. Was je blij toen hij gevangen werd genomen Get. Neen, maar wel dat hij het huis uit was. Yerd. Las get. wel eens van die boe ken van .Klaas en ook zijn moeder Get. Neen. Yan mijn moeder weetik het niet. Deze get. is zeer aangedaan en verlaat weenende de zaal, terwijl de bekl. geen teekenen van aandoening geelt. Get. Corns. den Adel. Pres. Zijt gij niet in den avond van de moorden in de herberg van Boes geweest Get. Ja. Deze get. bevestigt de verklaringen der getuigen die gestaan hebben voor de woning der wed. Bute, toen zij daar gegil hoorden. Ook volgens zijne verklaring was het in den winkel en in de kamer daarnaast donker. De wed. Bute zat, naar hij meende in slapende houding. Bekl. houdt daarentegen vol, dat het licht in den winkel brandde. Get. Sietsema. Pres. Zijt gij in den moorden in de herberg weest Get. Ja. Pres. Is bekl. niet 's avonds naast je komen zitten Get. Ja, ik heb niets bijzonders aan hem bespeurd en ik heb ook geen ge gil gehoord. Pres. Toen bekl. vertrok, waar ging hij toen heen Get. Ik weet dit niet. Pres. Heb je niemand op straat ge zien Get. Neen. Yerd. Welk boek haalde bekl. uit het buflet Bekl. Het Koopvaardijleven. Yerd. Las je moeder ook welhoeken, „onschuldig veroordeeld?" Bekl. Ze bladerde ze wel eens door, maar las gaarne feuilletons van couran ten. Get. Hendrikus van Deutekom. Pres. Hebt gij op 21 Aug. des avonds bij het huis van Alot, de ketting en het slot gevonden? Get. Ja. Pres. Je bent met een en ander naar huis gegaan en hebt het aan je ouderen broeder gegeven? Get. Ja, om het aan den Burgemeester te geven. Pres. Ben je Klaas Boes niet te gengekomen toen je naar den Burgemees ter gingt? Get. Ja. Bekl. zegt tusschen 8 a 812 uur de ketting te hebben neergegooid. Daarme de was het zijne bedoeling om Simon Alot te beschuldigen, vooral omdat het praatje te Schagen reeds in omloop was, dat Alot schuldig zou zijn. Get. Ar ie Deutekom verklaart dat op 21 Aug. 1894,'s morgens Tuur zijn broeder met een halsketting is thuisgekomen, die deze gevouden had op het erf vau Simon Alot. Het vinden dier ketting deed hem vermoeden, dat deze met de moorden in verband kon staan. Bekl. vroeg hem waar Zeeman woonde, alwaar hij voor zijn baas een boodschap moest doen. Get. Tr. Dekker huisvr. J. Bakker. Deze get. heeft eenigen tijd bij de Wed. gediend en nu en dan wel eens eenige sieraden daar in huis gezien. Zij herkent verschillende der haar vertoonde. Het was haar bekend dat de Wed. Bute veel contanten had; de boeren wisselden nog al eens geld bij haar. Get. Anna Veuger verklaart dat op den zaterdagavond toen de moorden gepleegd zijn, zij 's avonds p. m. 8^ uur met Anna Beijers naar 't station is geloopen. Zij heeft wel eens tegen get. gezegd, dat zjj bang voor bekl. was, omdat hij in den laatsten tijd een revolver bij zich droeg. Wanneer Anna thuis achter was, dan kwam bekl. ook achter, was zij voor, dan kwam hij daar ook. Zij herkent eenige der haar vertoonde sieraden (over tuigingstukken) en zegt met bekl. te hebben school gegaan. Get. Cornelia franken verklaart dat zij p. m. 6 jaren bij de Wed. Bute heeft gediend. Zij heeft na toelating tot de woning der Wed. te hebben bekomen met toestemmiag van den R. C., aldaar verschillende voorwerpen, die zij wist dat aan de wed. toebehoorden, vermist en herkent enkele der overtuigingstuk- ten, bijzonder het thans haakvormige mes dat altijd in den winkel lag om vleesch en zoutevisch te snijden. De zitting wordt tot 'sa- vonds 7 uur geschorst. Bij de heropening 's avonds was er een ontzettende mas sa volk en door het opdrin gen, bij het openen der deu ren, zijn er glasruiten uit- gestooten. Wordt overgegaan tot het hooren van get. Elisabeth Frankendie verklaart bij de Wed. B. als dagmeisje te zijn in dienst geweest. Met kermis van het vorig jaar was zij daar ook. Zij heeft de wed. Bu te het laatst gezien op Zaterdag 4 Aug. Zij heeft wel eens onaangenaamheden tusschen Anna en haar tante opgemerkt. Aan get. heeft Anna verteld, dat zij g voor bekl. was, omdat hij met een revolver in zijn zak liep. Een paar we ken na de Schagerkermis heeft zij met Anna B. tante van den trein gehaald en onderweg haalden Arie Roggeveen en Klaas Boes haar in. Toen heeft Klaas Boes niet gegroetp. m. een week later kwam bekl. bij de wed. om de machinekast van Anna te politoeren en vroeg aan get. of zij daar ook sliep. Hij zeidebuur vrouw kon wel levend verbranden, als er eens br nd kwam. De vrouwen slie pen destijds boven. Get. heeft later ge hoord, dat bekl. toen tot 10 uur 's avonds is gebleven. Hij heeft toen maar een gedeelte van de machinekast gepoli toerd en zou later het overige wel doen. De wed. Bute heeft aan get. gevraagd, of zij het koffiezakje in de zon had gehangen, omdat de koffie leelijk smaakte. Op een maapdag omstreeks dien tijd, had Anna hevige hoofdpijn en haar tante was eveneens niet goed. Anna kreeg van bekl. wel eens taartjes en zij gaf bekl. dan wel eens vruchten Ook heeft Anna wel eens boeken van hem ter lezing gekregen. Zij weet, dat de heid weggegaan. Door haar langdurigen diensttijd is zij in staat enkele der over tuigingstukken te herkennen. Op de vraag van den Yerd. of zij vrouw Boes kende zegt zij dat zij, een scheldende vrouw was. Get. Haartje Komen is ook dienstbode bij de wed. B. geweest en herkent ver schillende voorwerpen, die zij daar wel eens gezien heeft. Get. Jacoba Elisabeth Al. Het is haar bekend dat Anna B., een jaar geleden met de harddraverij met bekl. is uitgeweest. Zij spraken weieens met elkander over de heining. Get. M. M. v. d. Raag en wed. Joh. De Hijs. Bij deze get. heeft de wed. B. wel eens sieraden gekochtzij herkent eenige der haar vertoonde. Get. J. J. Bertz herkent ook enkele sieraden. Get. K. de Vries heeft den 10 Sept. bij Oudshoorn een onderzoek ingesteld naar het muntbiljet van f 10. Hij is daartoe op de 3e verdieping geweest. Jan Oudshoorn heeft de plaats aangewezen waar het muntbiljet is ge vonden. Get. heeft het in beslag geno men. Jan Oudshoorn had hem gezegd, dat hij het van Klaas Boes had gekre gen om te zwijgen. Bij zijne overbren ging ,naar Alkmaar heeft bekl. aan g«t. gezegd, dat Alot hem gezegd had, dat bloedsporen gemakkelijk zijn te verwij deren, want hij (Alot) had ook de twee vrouwen in Haarlem vermoord. Na zijne verklaring valt deze get. plotseling flauw. Er ontstaat een hevige opschudding welke eindigt nadat get. buiten de zaal is geleid. Get. G. Schut. Eenige weken voor de moorden kwam deze getuige Jan Ouds hoorn en bekl. tegen. Hij heeft loodwit voor bekl. gehaald, hetwelk deze, zoo hij zeide, noodig had om vuurwerk te maken. Later heeft hij, bekl. weer loodwit besteld, zoo hij zeide voor hetzelfde doel. Dit heeft hij na de moorden ontvangen. Verd. Wat was je plan met de tweede partij loodwit Bekl. Ook om te vergiftigen. Ik heb het echter aangenomen, zonder te weten waarom. Get. Arie de Rooij Az. verklaart dat hij voor zijn baas zuringzout moest halen avond van Boes van de ge wed. B. ze ook wel eens las, althans het werk „de twee weezen", wat get. ook wel eens gelezen heeft. Des Zaterdagavonds sneed de wed. B. geregeld snijboonen voor den bakker Keet. De bijl stond zomers altijd buiten en diende om turf te hakken. Tijdens de instructie heeft vrouw Boes tegen get. gezegd: moet jij ook komen? Je weet er toch niets van.Zeker om te verklaren, wie er over huis kwamen; je weet wel dat ik (vrouw Boes) er niet kwam. Yrouw Boes zeide ook spreek maar niet over den brief door mijn zoon geschreven aan de meid van de Burge meester en ook niet over het politoeren van de machinekast. Bekl. ontkent te hebben gezegd tegen get. als er brand kwam, kon buurvrouw wel eens verbranden. Get. is daartegenover pertinent in hare verklaring en blijft daarbij volharden, In gemelden avond heeft bekl. zuring zout in den koffiepot gedaan. Van die kof fie wilde hij niet drinken en heeft 1 jodenkoek ontvangen en die opgegeten. Get. E/isabeth Giroux verklaart dat zij bloedvlekken op de schutting heeft ge zien. 4 weken is zij huishoudster bij Boes geweest. Get. Wilhelmina Krans verklaart p, m. 10 jaar bij de wed. Bute te hebben ge diend, doch dit is nu reeds 13 jaar gele den. Haar man heeft daar ook gediend en is na 3 maanden met onaangenaam- om vlekken uit de meubels te verwijderen. Bij Hazeu heeft get. een doosje met zu ringzout voor Boes gehaald en heeft het hem in de herberg zijns vaders gegeven. Op zijne vraag aan bekl. waar het voor was, gaf deze geen antwoord. Bekl. is met de taartjes in de werkplaats van Bierenbroodspot gekomen en hij heeft loodwit daarin gedaan. Oudshoorn was daar bij, Get. had tegen Oudshoorn ge zegd dat hij het jammer vond om taartjes voor katten neer te zetten. Na de moorden was bekl, meer stil ook droeg hij andere kleeren; bekl. zei de, ze kunnen mij wel voor den moor denaar houden, omdat ik andere kleeren aan heb. Tot belooning van zijn boodschap kreeg get. eenige sigaren. Anderen vroegen aan bekl. of hij die messen wel eens gezien had, waarop hij antwoordde, wel dat groote vleeschmes. Get. heeft wel eens gezien, dat bekl. een revolver bij zich droeg. Yerd. Weet get. ook of bekl. een bom gemaakt heeft Get. N een. Get. J. Bierenbroodspot die verklaart, dat bekl. circa 2 jaar bij hem is werk zaam geweest. Bekl. was zeer aanne melijk, licht geraakt, en is ook meerma len betrapt op kleine oneerlijkheden. Eens heeft hij een kist met koperen spijkers medegenomen. Den volgenden morgen 8 a 81/2 uur heeft get. den bekl. gesproken. Bij het gereedschap van bekl. in de werkplaats heeft hij portretten van Anna gevonden, welke get. aan den burgemeester heeft gegeven. Na de begrafenis wilde bekl. een mooie lijst hebben voor het portret van Anna daarvan is niets gekomen. Op de vraag wat of J. Oudshoorn voor een persoon was, antwoordt get.hij ia suf- slecht van begrip- hij heeft streken- liegt en is stil in zichzelven gekeerd. Bekl. heeft de revolver niet uit den lessenaar genomen, maar uit de kast in de werkplaats. Get. Lambertus Visser verklaart dat, toen hij, get. aan bekl. naar Anna vroeg, deze (bekl.) zeide: „Laat dat kreng stik ken, zij verkeert met Roos." Bekl. zeide na de moorden tegen get.: dat is een grapje wat hier gebeurd is; waarna bekl. een verhaal van den moord heeft gedaan. Get. vroeg bekl. naar de wonde aan zijn pink, waarop deze antwoordde dat die ontstaan was door een bies bij het stoe- lenmatten; ook op de werkplaats is over de moorden gesproken en bekl. sprak er over mee. Bekl. had geen slag van vertellen; Oudshoorn kon dit goed. Get. Trijntje Slot, de waschvrouw van vrouw Boes. (Deze getuige is eenigszins ongesteld) zij verklaart het goed te heb ben gewasschen. De Zitting wordt hierna ge schorst tot Woensdag 15 Jan., 's morgens 10 uur.

Schager Courant | 1895 | | pagina 2