le getrokken, nu in twee elkaar ten hevigste nog nooit in ons land Baarsjewaai van de kastelein, als er ijs is, goede zakeD, maakt, vooral op Zondag. De eigenaar der villa nu beweerde, dat dit gedeelte plas zijn eigendom was en vroeg Zondagmorgen van den koffiehuishouder uit het Baarsje f 50 aandeel in diens win sten, zoo niet, dan zou het ijs worden ver nield. Inderdaad gaf hij, toen zijn vorde ring niet werd ingewilligd, zijn tuinknechts betel het ijs kapot te hakken. Een storm van verontwaardiging onder de baanvegers, tenters enz. Hadden de knechts het bevel ten uit voer gebracht, dan was men misschien tot daden van geweld overgegaan. De politie kwam tusschenbeiden, maar scheen niet bij machte de vernieling van het ijs te ver bieden. Ten slotte liet de villabewoner zich overhalen om het ijs heel te laten, maar niet voordal de koffiehuishouder hem f 25 had betaald. Wonder dat ook de baan vegere enz. geen gedeelte van de ontvan gen centen moesten offeren. Het riet, dat voor het dek- ken van hnizeo en schuren gebruikt wordt, is belangrijk in prijs gestegen, althans in Friesland. De oogst is d. 1. voor een groot deel mislukt. De oorzaak is deze, dat het riet in het voorjaar veel geleden heeft door de vorst en de rups en zich daardoor niet goed kon ontwikkelen. Eigenaars van riet landen, die gewoonlijk 200 vim (een vim is 101 bos) per jaar oogsten, konden het nu nog niet eens tot de helft brengen. Het Neder 1. V rijdenkers- fonds heeft een afdeeling Weezenverple- ging georganiseerd, die zien belast met de opvoeding van weezen in niet kerkelijken zin, overeenkomstig de beginselen der vrije gedachte. Wie ƒ1000 stort heeft het recht een wees ter verpleging aan het fonds op te dragen en wie zich verbindt voor eene jaarlijksche contributie van/10 verkrijgt het recht, dat de opvoeding van de kinderen uit zijn eigen of een aange wezen ander gezin door het fonds worde aanvaard, zoo die kinderen weezen moch ten worden. —-De moordenaar eindelijk ontdekt 1 Dertien jaren geleden werd te NEDER- WEERT tijdens een hevige vechtpartij ze keren Jonkers een steek in den buik toe gebracht, tengevolge waarvan hij naeenige minuten bezweek. Destijds werden 3 personen als vermoe delijke daders gearresteerd, maar dezs moes ten bjj gebrek aan bewijs na eenige maan den weer in vrijheid worden gesteld. Thans is bij een woordentwist uitgeko men, wie de moordenaar is. Gesn der vroeger gearresteerden maar een jongeling van 16 jaren schijnt de vre selijke daad gepleegd te hebben. Deze, thans in üuitscbland wonende, sinds gehuwd en vader van vijf kinderen, is aldus door het te betreuren en zeer af keurenswaardig stilzwijgen van ooggetuigen zoolang aan den arm der justitie ontsnapt, maar zal niet langer zijn gerechte straf ontgaan. zichte van beide armvoogden getreden besluiten, (waarvan dus het na- de bewoners in beslag wordt genomen, een politieke strijd was gevoerd De heer Wijn gelooft dat deze meer deel niet gebleken is,) maar weder in te wat volgens den Voorzitter niet zoo ge opheeft met Wit, wat door den heer de trekken als slechts een adres daarvoor Moor nog niet wordt beschouwd te plei- pleit, dan zal hij vaak voor dit geval ten in het nadeel van Brou- worden geplaatst. Handteekeningen zijn wer. zoo licht te verkregen als eenige in- De heer Visser vindt het schrijven van vloedrijke personen zich er voor willen Wit af te keuren, omdat liet klaarbbj- spannen. En, bovendiende wereld zal kelijk bedoelthet uitoefenen van pres- niet onderstboven vallen door het ge- sie op de stemming. wraakt besluit. Overal toch waar het bur- Hierna wordt tot de stemming over- gerelement eene belangrijke rol speelt, gegaan. De lieeren Brouwer en Nierop wordt het sluitingsuur op 11 ureofiater werden beiden herbenoemd. bepaald Meenen semmigen dat nu reeds dade lijk kan worden overgegaan tot de be- makkelijk te keeren is, omdat zij geen grond achter het huis hebben. Verschillende ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen, en de vergadering wordt daarna door den Voorzitter gesloten. Afschuwelijk. Het volgende geval, dat ons bijna ongelooflijk toeschijnt, wordt gemeld uit W EZEL (L.) Een dokter gat een arbeider, wiens vrouw op sterven lag, last om onmiddel- De heer Ilalff ziet het nut er niet van jjjj^ een priester te halen tegelijkertijd in. Neen, zegt de heer Visser, maar de schreef bij een r moest worden gereed recept voor, dat dadelijk gemaakt en der in welk geval de Raad onmiddellijk d;en heer wat voor, dat hij geen geld tot intrekken gereed zal zijn. De heer hal ff weet wel dat er perso nen zijn voor wie het zoo goed is als ze ten 10 ure de herberg moeten verlaten. De voorzitter zegtU, mijnheer Visser heeft het geluk kinderen te hebben, die geen dwangmiddel behoeven, maar er zijn vele ouders die dankbaar zullen zijn als de Raad terugkomt op zijn be sluit. De heer Hat ff beweert tevens dat er vele vrouwen zijn, die ook intrekking zouden toejuichen. Denkt gij, zegt de heer Visserdat als de vaderlijke macht ontbreekt, de kin deren beter zullen zijn door het ver vroegde sluitingsuur; denkt gij, dat, als de aantrekkelijkheden van het huisgezin den niet meer boeien, deze terug zal man heeft om de medicijn te koopen, maar zegt niet dat hij is gekomen om geeste lijken bijstand voor zijn vrouw in te roepen. De kapelaan geeft den man geld om de medicijn te koopen en bovendien een flesch wijn Op de straat drinkt de kerel dadelijk de flesch uit, koopt voor het geld jenever en legt zich daarna geheel dronken bij de sterveode vrouw in bed. Toen hij uit zijne dronkenschap ontwaakte, lag hij naast een koud lijk. Zijne vronw was reeds eenige uren te voren overleden. Menschrijft ons uit AN NA PAULOWNA. Do vereeuiging 7 Algemeen Belang ten doel hebbende eene uitkeering bij keeren van zijn dwaling door een besluit «verlijden, hield in deze week eene van den Raad...? Het welk recht grij- openbare vergadering in het lokaal van pen wij in als het particuliere belangen deu heer Volder. geldt Het publiek terrein mag allen door I de mededeelingen van het bestuur Zitting van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, ge houden den 15den Januari 1895. Voorzitter de heer D. v. d. 6tok. Aan vankelijk zijn afwezig de heeren: W.G. Visser en Dl. Nierop. De voorzitter opent de vergadering, (de eerste in het nieuwe jaar), met een wensck voor het welzijn van Raadsleden en Gemeente. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer hal ff, maakt echter de op merking dat hij op die vergadering de wenschelijkheid uitgesproken heeft, dat ook de Banne zou bijdragen in de kosten van de opneming der wegen en voetpa den, wijl de meeste wegen aan dat water schap toebehooren. De voorzitter neemt op zich, alsnog deze opmerking over te brengen bij het Bestuur der Banne, dat weldra de Be grooting zal opmaken. De heer Wijn gelooft echter dat de opneming der wegen gemeentezaak is. Aan de orde wordt gesteldde benoe ming .van 2 armvoogden wegens de perio dieke aftreding van de heerenF. Brouwer en Dl. Nierop. Vóór tot de stemming wordt overgegaan leest de Voorzitter een ingekomen schrijven van den armvoogd S. Wit voor, waarin wordt medegedeeld dat hij zal bedanken wanneer de Raad den heer Brouwer herbenoemt. De heer Koopmanzou nader de motie ven willen kennen voor het optreden van Wit. De Voorzitter zegt„het is een moeie- lijk punt." Wit en Brouwer verstaan elkander niet best, en samenwerking is zoo gewenscht. Er zijn wel zaken waarin Wit gelijk heeft, maar Brouwer weet toch ook zijn standpunt te verdedigen. De heer Visser komt ter vergadering. Aan hem wordt het onderwerp dat in behandeling is, medegedeeld. Hij hoorde, zoo zegt hij, reeds van de krieuwerij, en vroeg aan de armvoogden Dekker en Nie rop reeds, hoe zij over Brouwer dachten. Beiden vonden Brouwer een goed arm voogd, wat voortvarend misschien, maar flink bij de zaak. Dit is het, zegt Spr. wat den Raad leiden moet bij deze stem ming. De Voorzitter deelt mede dat hij reeds getracht heeft, gesteund door de beide "Wethouders, eene verzoening tot stand te brengen, doch de poging was mislukt. De heer üalff vond bij die gelegenheid noeming van een armvoogd in de plaats Raad zag het nut er van in door het van Wit, de heer Koopman wil dieBesluit te nemen. Men moet eerst nu zieke ingegeven. De arbeider gaat daar- nog uitstellen, evenals de heer Ha/ff die bewijzen dat de werking hoogst verkeerd mede naar een kapelaan, weent en zucht in verwisseling der functiën nog heil is zou zien, en jle heer Visser die niet vindt dat die benoeming zoo urgent is. In dien geest wordt besloten en de benoeming zal later geschieden. Thans wordt overgegaan tot de benoe ming van een weesmeester noodig door de periodieke aftreding van den heer P. Koopman. Deze verlaat de vergade ring, doch wordt spoedig weder binnen geroepen om de mededeeling te ontvan gen, dat hij is herbenoemd. Hij aanvaardt de benoeming. Ingekomen is eene reclame den hoof- delijken omslag betreffende, en de Raad gaat in comité. Nadat de openbare vergadering weder heropend is, leest de voorzitter een adres voor van bewoners der huizen staande achter de kerk, het verzoek inhoudende het pad te verbeteren tusschen hunne woningen en den openbaren weg, of een lantaren te verplaatsen. Aan Burg. en Weth. wordt opgedragen in deze te doen wat zij goed achten. De voorzitter deelt mede dat nog geen rasterwerk voor het aanplakbord is aan gebracht, omdat hij eerst nog weten wil hoe de Raad denkt over het bezoldigen van den aanplakker, die in het bezit van den sleutel komt. Hij acht het goed dat aan den heer A. Schild de sleutel wordt gegeven, en dat deze door hen die iets aangeplakt willen zien, naar het formaat van het papier wordt beloond. Men draagt aan den voorzitter op hierover met Schild te spreken. Hierna komt de gehouden mestschouw ter sprake. De heer Visser vindt deze onvoldoende. Ook moet het Dagelijksch Bestuur of eene commissie, de wijze van bemesting nazien, onmiddellijk nadat de mest op het land is gebracht. Het is meer dan ooit de plicht van het Gemeentebestuur (aldus gaat hij voort) om te zorgen dat de productivieteit van de gemeente-eigendommen en de waarde er van niet achteruit gaat. Het is zoo moeilijk, zegt de voorzitter, huurders te krijgen als zoo angstvalbg op het gebruik wordt gelet en als de huurcontracten, die te streng zijn, in al hun strengheid worden toegepast. De heeren Visser, de Moor en Wijn zijn eenstemmig van oordeel, dat de waarde van den grond, de productieve kracht moet stijgen, al zullen dan ook tijdelijk de huren dalen, door de vrees der huurders voor krachtig waken tegen het misbruiken van het land. Het resultaat der besprekingen is dat aan Burg. enWethouders wordt opgedra gen terdege op de bemesting te let ten, door een onderzoek in loco als de mest op het land is gebracht, van welk onderzoek rapport zal worden uitge bracht op den dag der groote jaarlijksche schouw. Hierna wordt ter tafel gebracht de lijst met de namen van hen, die aan spraak maken op het kosteloos ontvan gen van geneeskundige hulp. Deze lijst wordt vastgesteld, en een afschrift er van zal gegeven worden aan Armvoog den en aan dr. Maats. De lijst bevat 96 namen van hoofden van gezinnen. De vergadering wordt hierna een half uur geschorst. Na heropening wordt de politieveror dening, vroeger reeds gereed gemaakt, doch met een reeks van aanmerkingen van het Gouvernement geretourneerd, opnieuw aan het oordeel van den Raad onderworpen. Wij zullen den Lezers van dit verslag niet voeren door den rijst- en brijberg van onbeteckenende opmerkingen, of ze verve len door een opsomming van de dingen die zoo al verboden zijn. Het zij genoeg als wordt medegedeeld dat de vrouwen die oorspronkelijk niet mochten bleeken of droogen op minder dan 20 meters van den openbaren weg nu tot op 5 meters afstand, hunne la kens en luiers mogen uitspreiden dat de schippers die in Leiersloot varen en daar niet mochten zeilen, dit thans mogen doen als het zeil maar niet hangt naar den kant van den Leierdijk, en dat de hooi- klampen enz. wat dichter bij den weg mogen staan dan oorspronkelijk het geval was. Het voornaamste punt echterde verordening op het sluiten der herber gen, nam heel wat tijd in beslag. De Raad besloot bij het samenstellen der verordening met 4 van de 7 stemmen het sluitingsuur op 11 ure te bepalen. Toen dit bekend werd is eene adres- herstelling te moeten voorstellen .Ook de beweging op het touw gezet,om intrekking Ra3-*! acht dit dienstig, van besluit te bewerken. Thans komt de Nog spreekt de heer Visser over den heer Hal ff op dit adres terug en hij wenscht vuilen toestand van een stuk sloot aan weder de sluitingsuur op 10 ure be- het eind van de Slijksteeg. Burg. en paald te zien. j Wethouders zullen trachten door demping den Raad worden betreden en hij heeft te waken voor de vrijheid van allen, zoolang die vrijheid niet hinderlijk is voor het publiek. De heer Koopman, hoewel vroeger voorstemmer, is door het adres tot andere gedachten gebracht. Ten eersten toch toonden de kasteleins, (de belanghebbende bij uitnemendheid) door onderteekening van het adres niet ingenomen te zijn met het besluit. Ten tweede is het adres door menschen onderteekend waarvoor hij eerbied heeft, en het is niet de eerste maal dat hij van besluit veranderde door den invloed van hen, die hij boven zich achtte. De heer Visser zegt, dat zijn eerste betoog niet klemt, wijl juist het onder teekenen door de kasteleins bewijst, dat er aan de bezoekers tusschen 10 en 11 ure niet veel verdiend wordt. En wat verder de onderteekening door eenige, ook in zijn oog, respectabele burgers be treft, dit gaat den Raad niet aan, omdat deze waarschijnlijk beter kan oordeelen over hetgeen des Raads is, dan vele bur gers, hoe goed ook ter wille, en omdat elk Besluit wel vóór- en tegenstanders zal hebben. De Raad echter vertegen woordigt de Burgerij. De Raad moge de burgerij vertegen woordigen, zegt de Voorzitter, doch hier bleek een groot deel dier burgerij in strijd te zijn met den Raad. Na veel delibireerens wordt een voor stel van den heer Ilalff in stemming gebracht, luidende: „Acht de Raad het wenschelijk op het Besluit terug te ko men Doch men scheen te meenen dat het voorstel luidde„Acht de Raad stemming over al of niet intrekking wen schelijk Men besloot er over te en daarna besloot men met 5 tegen 1 tot intrekking, moest worden uitgemaakt wat het sluitingsuur zal zijn De stelt voor 10 ure, nadat een stemmen stemmen Thans dan wel voorzitter voorstel van den Heer Visser: geen sluf tingsuur, met 5 tegen 1 stemmen ver worpen is. Het voorstel des voorzitters wordt met dezelfde meerderheid aange nomen. De heer Visser in het licht willende stellen, het dwaze van het intrekken der nog niet aan het algemeen belang getoetste besluiten, stelt voorintrek king van het juist genomen besluit. In stemming gebracht wordt dit voorstel verworpen met dezelfde meerderheid. De heer Visser was en bleef alleen. Het overige deel der verordening wordt met zoodanigen spoed afgedaan, dat de heer Vis'er meent, tegen de vluch tige behandeling te moeten protesteereu. Hij acht zich niet competent tot het samenstellen eener verordening en meent dat dit ook met de anderen het geval zal zijn. Maar hoe minder men bevoegd is des te ernstiger men de zaak onder de oogen moet zien, om het althans zoo goed te doen als eenigszins mogelijk is. De gansche verordening is bereids met 5 stemmen tegen 1 goedgekeurd. De Voorzitter verklaart zich bereid tot behandeling er van opnieuw weder over te gaan, doch de Raad (overtuigd dat de vroegere behandeling ernstig ge noeg is geweest en deze slechts onder- deelen gold), gaat er niet op in. De Voorzitter deelt mede, dat hij met de wethouders een onderzoek heeft in- steld bij de Slijksteegbrug, in de vorige vergadering gevaarlijk genoemd. Hoewel de toestand niet bepaald slecht achtende, meende het Dag. Bestuur een flinke bleek, dat nog geen enkele uitkeering had plaats gehad, aangezien er nog geeu sterfgeval was voorgekomen. Het saldo, dat op 31 Dec. 1893 f 132.665 bedroeg, was op 31 Dec. '94 f292.12. In 1893 werd aan polissen ontvangen f4.10 en aan contributies f 236.50. Da uitgaven waren aan porto's 50 cents. Onvoorziene uitgaven f 1.10 en aan bodeloon f79.545. Het ledental dat op 31 Dec. '93, 201 bedroeg was op31Dec. '94 192. Die vermindering ontsproot deels door vertrek deels door overgang in een an der fonds wegens achterstallige contribu tie. De commissaris Jb. Schilder, periodie ke aftreding, werd herkozen. De rekening werd nagezien door de heeren G. Volder en A. de Boerdaar toe bij stemmen aangewezen, en ac- coord bevonden. Volgens het reglement wordt elk lid beneden 45 jaren na 2 jarige contribu tie, en elk lid boven 43 jaren na 3 ja ren contributie, gedurende 4 maanden van het jaar vrijgesteld. Wegens den voordeelingen toestand van het fonds werd besloten deze vrij stelling voor leden beneden 45 jaren in te doen gaan op 1 Januari 1896 tot en met 30 April d a. v. Het daaropvolgen de jaar profiteeren dan de leden boven 45 jaren van die gunstige bepaling en zoo vervolgens. Ten slotte kwam men overeen om door strooibiljetten de ingezetenen dezer ge meente op te wekken tot de vereeniging toe te treden. De heer de Boer bracht daarna een hartelijk woord van dank aande bestuurders die geheel belangeloos tijd en moeite ten beste geven om het fonds te doen bloeien. Gaarne voegen wij hier ook een woord van hulde en aanbeveling bij. De deel neming aan „'t Algemeen Belang" is voordeeliger dan bij andere dergelijke vereenigingen, aangezien alle bestuurders hunne betrekking gratis waarnemen. De contributies zijn dan ook geringer en bedragen voor kinderen beneden 15 jaren slechts 1 x/2 cent per week, en dit be drag wordt na 2 jarige contributie slechts gedurende 8 maanden geind- "Verder worden de gelden geregeld op de Rijks postspaarbank geplaatst en daarover de noodige controle gehouden. Wij wenschen daarom met het bestuur de vereeniging nog een aanzienlijk leden tal toe. De meeste leden wonen in het Westdeel der gemeentedat ook het Oostdeel in ruime mate toetrede, wille wij hopen. Het geldt hier eene plaatse lijke vereeniging die inderdaad steun verdient in het welbegrepen belang dei ingezetenen zeiven. Dinsdagavond trad teAN- NA PAULOWNA, voor een taltijk gehoor in het Nutsdepartement op, de Heer S. Rippe van Rotterdam. Hij gaf het talrijk opgekomen publiek veel schoons te genieten, nl. de viool van Cremona, de eerste en laatste Hoed, de eerste lo comotief en Schillers Glocke (parodie op voordrachten); dat alles verschafte zijn toehoorders een avond van waar kunst genot en waarvoor de voorzitter hem een woord van hulde bracht waarmede zeer zeker gaarne een ieder instemde. Gisterenavond trad de heer Mr. A. KERD1JK, daartoe uitgenoodigd door de Politieke Vereeniging „Vooruitgang", te ALKMAAR, aldaar in het lokaal „Harmonie" op, voor een talrijk gehoor. Spr. herinnerde aan de verkiezingen van verleden jaar, toen na de indiening van het wetsontwerp Tak, de leden der Lib. Partij, die tot zoolang als mannen van hetzelfde gelid steeds met pika^r Hadden de geavanceerd Liberalen toen zij na het optrekken der kruitdamp van dezen politieken veldslag moeteu ervaren dat zij den slag verloren hadden, het moeten betreuren, dat zij voor Taks wetsontwerp pal bleven staan Bedenkt men dat de tegenstanders de over winning behaalden, omdat zij, geschraagd door de omstandigheid dat de toenmalige reg., ten einde de Kroon buiten den strijd te houden, niet de ontbindings stukken mocht publiek maken de aandacht der groote massa van de hoofd zaak wisten af te leiden en te bepalen tot de bijzaken, toch vergist men zich, indien men de verklaring niet mede zoekt in een dieperen grond in den tegenzin, in den afkeer bij zeer velen der tegen woordige kiezers, tegen het ontwerp Tak. En geen wonder, die hervorming toch beoogde, de -deuren wijd open te zetten voor de breede schare, die tot heden was uitgesloten. Of de „Linkschen" der Lib. Partij het hadden te betreuren dat Tak met zijn voor stel zoo ver was gegaan Verre van dien. Denk maar aan den indruk welke de verschijning van dit ontwerp teweeg bracht en aan den invloed, dien het heeft uitgeoefend. Daardoor toch werden de conservatieven gedwongen, halverwege mede te gaan. In de Kamer slaakte de Beaufort den wensch, dat, nu het ontwerp er eenmaal lag, het een blijvenden in vloed zou blijven uitoefenen,ook al viel het" en de heer Loman, die indertijd be weerde dat er over de kiesrechtuitbrei ding niet zoo'n drukte behoefde gemaakt, omdat het slechts liep over een 40 a 50 duizend nieuwe kiezers, zal nu wel niet meer met zulk een onbeduidende uitbrei ding voor den dag durven komen. In de Kamer was er o. a. ook nog een lid, die daar durfde beweren, dat de werklieden het Staatsbestuur gerust aan de heeren konden overlaten. In de dagen der verkiezing evenwel, verklaarden allen zich voor een zeer ruime uitbreidingtoen maakte men ge bruik van den welbekenden hoed. En de tegenwoordige Regeering "Waarschijnlijk zal haar voorstel op tamelijken afstand blijven van den vorige reg. maar toch zou het Spr. zeer verwonderen, indien er niet een voorstel zal komen, waarvan het tegenwoordig Hoofd van het Kabinet (Min. Roël) 4 jaar geleden wel niet zal hebben gedroomd, dat de mede-verant woordelijkheid daarvan door hem zou worden gedragen. Dat alhs is te danken aan de indie ning van Tak's ontwerp. Evenmin is het te betreuren, dat de geavanceerd Lib. zich niet door de con servatieven in het parlement hebben laten dwingen aan te nemen wat die wilden toestaan. "Ware het anders ge gaan, dan had de toenmalige Reg. de verantwoording moeten dragen van een halfslachtige oplossing. Integendeel heeft men nu dan toch eindelijk gekregen een begin van zuive ring van den politieken atmosfeer de weg is nu geëffend voor de vorming van een nieuwe partij, verbroken is de band die tot dusver conservatieven en demoerato", de stuwende en de remmende krachten, de hervormende en de behoudende elemen ten in het politiek verhand hield der Li berale Partij, een allegaartje gelijk zij was geworden, toen eenmaal de conser vatieve partij zich gedeeltelijk had ge drongen in de gelederen der Liberalen. Spr. erkent, dat de Liberale Partij van '48 mag bogen op een roemrijk en krachtig en vruchtbaar verleden, en her innert hoe, nadat in '48 het beginsel van meer openbaarheid in de staatsza ken ingang had gevonden, o.a. de invloed van het volk op de regee ring grooter werd de regeling van Provinciaal en Ge meente-bestuur groote zegen aan ons volk bracht de belangstelling in 's lands zaken algemeen werd de gemeente-accijnsen vervielen, de wetgeving op het onderwijs, grooter vooruitgang en geestesontwikkeling me debracht. "Was de Lib. Partij op dien weg voort gegaan, zij zou dan het vertrouwen niet bij zoovelen verspeeld hebben, gelijk thans het geval is. Natuurlijk heeft dat verspelen van van vertrouwen meer dan één oorzaak t kleine persoonlijke geschillen en veeten tusschen de partijleiders na Thorbecke's verzwakking en dood te ver gedreven individualismed. i. 't voor zich opei- schen van eerbied voor zijn inzicht een fout waardoor o. a. de pogingen tot belasting-hervorming van Blussé en Vis sering schipbreuk leden de opname van conservatieve elementen in het par tij-verband en het verschil van ziens wijze onder de liberalen over de grenzen der staatsbemoeiing en de roeping van den Staat. Waren de conservatieven van meening dat de Staat de individueele vrijheid zo° min mogelijk mocht beperken, de jongeren in de Lib. Partij ge voelden, dat de Staat toch verplicht i» de maatschappelijk zwakken te steunen tegenover de sterkeren. De Staat is verplicht de uitwassen der vrije coucurrentie af te snijden en zijn bescherming uit te strekken over de on- vermogenden.

Schager Courant | 1895 | | pagina 2