Zondag 27 Januari 1895. l l 39ste Jaargang ITo. 2958. Dit hlad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SCHAGES, Laan, 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote ietters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. KIEZERSLIJSTEN. De modellen voor de aangiften, be doeld bij art. 1, letter C, en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter B. der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. wet tot tegengaan van overmatigen ar- j Met zeldzamen ijver en toewijdig (getuige Binnenlandsch Nieuws, ri 1661 ïitlli-. AiTtrtntifi- k LaiflmlM zijn op dio vraag een ontkennend ant woord te geven. Als men echter de beid slechts in te houden, dat een werk man niet meer en niet langer arbeid wenschelijkheid van wettelijke bepalin- mag worden geëischt, dan waartoe hij De Voorzitter van den Gemeenteraad te Schagen noodigt bij deze, naar aanlei ding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37, gewijzigd bij art. VLI der wet van 6 November 1887 (Staatsblad No. 193), de mannelijke inwoners der ge meente uit, om, zoo zij in eene andere gemeente in de personeele belasting, dienst 1893,94, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1, letter a. en b. var. de wet van 24 April 1843 (Staatsblad No. 15), of in de grondbelasting dienst 1894 in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zaman tot een bedrag van tenminste f 10,zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor vol daan geteekende aanslagbiljetten vóór 15 Februari a. s. te doen blijken. Evenzoo worden nitgenoodigd de mannelijke in woners der gemeente, hoofden van gezin nen of alleen wonende personen zijnde, die van den inwonenden eigenaar of eersteD hnurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van het wooulmis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag zijnde f 24.gedurende 9 maanden vooraf gaande aan den 15en Februari a. s., een gedeelte in huur hebbes gehad en be woond, waarvoor geen afzonderlijke aan slag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestoffeeid, in verhouding tot de belast bare huurwaarde van het woonhuis of af gezonderd gedeelte van het woonhuis ge schat, het voormelde bedrag van f 24.— bereikt, daarvan onder overlegging van de gevorderde lescheideD, vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelasting, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft, en dat aanslagen in de grondbelas ting wegens onverdeelde onroerende goede ren, óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag tenminste f 10.bedraagt. Schagen, den 22 Januari 1895. De Voorzitter voornoemd, S. BEEMAN. Een opmerking, die wij maakten, da delijk nadat wij het schrijven van het Bestuur der Liberale Unie ontviDgen, dringt zich bij herhaalde lezing telkens meer en meer aan ons op. Het is deze: dat er een onmiskenbaar verband bestaat tusschen verschillende onderwerpen, die gewoonlijk ieder afzonderlijk beschouwd en behandeld worden, en dat de oplos sing der moeillijkste vraagstukken dik wijls belangrijk vereenvoudigd kan wor den door met dat verband rekeniDg te houden. Het bestuur der Unie wenscht over wogen te zien de vraag: „of niet - du schromelijke misbruiken, vooral door de enquête zijn aan het licht gekomen ook wettelijke bepalingen tegen overmatigen arbeid van volwassen man nen noodig zijn Behalve zij, die uit een doctrinair oogpunt de leer aanhangeD, dat men volwassen mannen vrij moet laten om Daar hun eigen belang overeenkomsten te sluiten, zal wel niemand genegen gen toegeeft, dan stuit men, zoolang men dit onderwerp op zich zelf be schouwt, op schier onoverkomelijke be zwaren. Hoe loopen de eischen der verschillende vakken, hoe de plaatse lijke omstandigheden, hoe dikwijls de behoeften der seizoenen uiteen Zal men den veehouder in den hooioogst beletten bij goed weer buitengewone inspanning van zijn volk te eischen en hem daardoor verplichten, of regen achtige dagen, als er niet gehooid kan worden, aan nog meer overtollige werkkrachten kost en loon te geven dan anders? Zal men op eene steen bakkerij, zal men aan behangers, stu- cadoors, schilders, wier arbeid met sei zoenen en weersgesteldheid in dadelijk verband staat, in den slechten tijd nog slechter staat bezorgen, alleen om to voorkomen, dat zij gedurende een korte poos, als tijd en omstandigheden gun stig zijn, zich buitengewoon inspannen Zal men in bakkerijen den strijd voor de Zondagsrust laten varen, om over matigen arbeid te kunnen keeren, of overmatigen arbeid toelaten, om Zon dagsrust deelachtig te kunnen worden Zal men op het platteland den arbeid in de vroege morgenuren verbieden, op dat men in de steden naar de daar heerschende gewoonten later op den avond kunne arbeiden of in de ste den de arbeiders dwingen voor dag en dauw op te staan, opdat die ten plat ten lande vroeg kunnen gaan slapen Ziedaar eenige vragen, die men slechts behoeft te stellen, om duidelijk te ma ken, dat men op groote en ernstige moeielijkheden stuit, als men in eene algemeene wet regelen wil stellen, die voor zoo uiteenloopende omstandigheden gelden moeten. Geheel anders, en zeer gemakkelijk wordt de zaak, wanneer de wet dood eenvoudig verbiedtvan eenen werk man meer en langer arbeid te vorderen, dan waartoe hij volgens zijn contract verplicht is. Het arbeids-contract, waar van eene nieuwe regeling dringend noo dig is, moet dus, naar de wet die het onderwerp regelt, omtrent arbeidsduur (ook omtrent loon) bepalingen bevatten. Bij het vaststellen dier bepalingen kan men alle bijzondere omstandigheden in acht nemen; men heeft geen algemeene re gelen te stellen,die alle,de meest uiteenloo pende gevallen omvatten,maar regelt een bepaalde overeenkomst met het oog op een enkel vak, in eene bekende streek, en waarbij men dus alle bijzonderheden, die daarbij in aanmerking komen, en alle eischen van het vak, alle plaatse lijke gebruiken in aanmerking Kan ne men. In zulk een contract zullen dus andere bepalingen voorkomen voor werklieden ten plattelande dan voor die in de stedenvoor die in de bouwvak ken, waarop het jaargetijde invloed kan uitoefenen andere dan bijv. voor boekdrukkers en letterzetters, die in den regel vast werk hebben; voor steen bakkers, hoewel evenzeer van het sei zoen afhankelijk als schilders, stuca- doors en behangers, andere dan voor deze laatsten, omdat de laatste binnens huis werken en de eersten buitenshuis, en de arbeid der eersten dus buiten dien van het weer afhankelijk is. Doch, zal men wellicht beweren, dat verandert niet veel aan de zaak; want of men nu die verschillende regelen stellen moet in eene wet tot het tegen gaan van overmatigen arbeid voor vol wassen personen, of in eene wet tot re geling van het arbeidscontract,- het stellen dier regelen wordt niet gemak kelijker, doordat men ze in eene ande re wet schrijft. Die opmerking zou vol komen gegrond zijn, als het bepaald noodig ware bij de vaststelling van be palingen omtrent het arbeidscontract al die regelen in bijzonderheden te formu leeren. Doch dat is voikomen overbodig, wanneer men deze zaak weder in ver band brengt met de Kamers van Ar beid, aan welke men kan opdragen: öf voor het gebied waarover hare bevoegd- algemeene bepalin volgens zijn contract gebonden is; de wet op het arbeidscontract moet inhouden, dat het contract o. a. moet bevatten eene regeling van den tijd< gedurende welken de werkman aan het werk gehouden kan worden, en eene andere bepaling, dat de kamers van arbeid omtrent den arbeidsduur in hun gebied algemeene regelen moeten stellen, of liever nog, dat elk contract aan de goedkeuring der kamer van arbeid, in welker gebied het gesloten wordt, moet worden onderwor- worpen. De wet op de kamers van ar beid eindelijk moet dan aan deze licha men de noodige bevoegdheid in deze toekennen en hun de plicht opleggen, die bevoegdheid uit te oefenen met het oog op het doel, der wetovermatigen arbeid ook voor volwassen personen te gen te gaan. Regelt men de zaak aldus, dan on dervangt men niet alleen vele zwarig heden, waarop men anders stuiten zou, maar men heeft dan tevens het groote voordeel, dat bij alle regelingen het be lang der nijverheid kan in aanmerking genomen worden en de vrijheid van contracteeren niet meer dan noodig is, aan banden worde gelegd. Aan het belang der nijverheid kan in hooge mate afbreuk gedaan worden door ingrijpende maatregelen, als bovenbe doeld. Als bijv. door bepalingen omtrent den arbeidsduur het hooi niet tijdig bin nen kan zijn, de steenen niet tijdig ge vormd en droog kunnen wezen, doet dat schade aan den veehouder en aan den steenbakker, maar ook aan die takken van nijverheid, die daardoor min der voor hunne arbeiders kunnen over hebben. En wat de vrijheid van con tracteeren betreft - als een behanger, die 's winters en bovendien een groot deel des jaars stil moet zitten, ook nog in den drukken tijd een deel van het werk door anderen moet zien verrich ten, omdat men hem tegen over matigen arbeid wil beschermen, dan doet men hem waarschijnlijk meer kwaad dan goed. Met al zulke bijzonderheden kan de kamer van arbeid rekening houden. Zij kan den behanger,om bij dit voorbeeld te blijven, die met stoffeeren en derge lijke den winter doorbrengt en dus vast werk heeft, wat meer beperken dan hem, die alleen het eigenlijke behangen uitoefent en daarom meer als los werk man in het voorjaar dienst doet. Zoo zien wij, dat men, de zaak flink aanvattende, door de drie zaken in on derling verband te regelen, eene doelma tige en zelfs zeer eenvoudige oplossing vinden kan voor wat, op zich zelf be schouwd, een netelig en lastig onder werp zou zijn. bet belangrijke aandeel dat bij heeft gehad in de tot stand koming van de Stoom tram verbinding WognumSchagen) spant hij zich voor alles wat den bloei en de welvaart van het platteland der Pro vincie Noord-Holland kan verhoogen. De door de Regeering ingediende uitzonderingwetsontwerpen houdende voorziening in de re geling en het bestuar van de huishouding der gemeenten Opsterland en AYeststelling- w e r f, werden gisteren is de Tweede Kamer aangenomen met 57 tegen 27 en 28 stemmen. Bij den uitgever J. Heynes Tsz te ZAANDIJK is ter perse „Haar G u s- taaf" toor.eelspel in 4 bedrijveD, door W. Wijker. Het Bestuur van den Radicalen Bond is thans samengesteld als volgt: C. Y. Gerritsen te Amsterdam, voorzit ter; mr. Z. v. d. Bergh, te 's-Gravenha- ge, vice-voorzitter; W. P Zeilmaker, Schrans bij Leeuwarden, secr.-penningmeester; J. Beer Hz. te Utrecht; Th. de Rot te Rotterdam; P. Noltiug te Amsterdam en C. de Goede Hz. te Purmerend- Man en vrouw tegel ij k be- graven. Zondagmorgen lag te STRIJP (Noord- Beveland) vrouw Peels, die reeds eenigen tijd ziekelijk was, dood te bed. De man werd daardoor zoozeer getroffen, dat ook hij des middags een lijk was. Diotizelfden morgen zijn beiden onder veel deelneming ter aarde besteld. De Sein opzichter bij het „College der uitwaterende sluizen in KEN- NEMERLAND en Westfriesland'' zekere L., had van den penningmeester een bedrag van f245 tot betaling ont vangen. L. heeft zich met dat geld uit Alkmaar verwijderd, doch is te Antwerpen aangehouden, waarheen hij zich begeven had, met een meisje, terwijl hij yrouw en kinderen achterliet. Zijne uillevering is aan gevraagd. N. Eott. Ct. Op de verhuringen van «chippersknechts in Drente overtreft thans het aanbod verre de vraag. De hoog ste loonen die ook besteed worden wisse len af tusschen f 180 en 1 225 met den kost. heid zich uitstrekt, gen te maken öf, wat wellicht nog beter is, de bepalingen, het onderwerp betreffende, in ieder contract op zichzelf te beoordeelen nitneraender krachten kunnen worden toe- en al of niet goed te keuren. Dan heelt de vertrouwd. Beroepen naar ZIJPE (Zuid- Zijpe), Be. W. H. Luttenberg, te Nieuwen- dam. Yoor de betrekking van ^vroedvrouw" te CALLANTSOOG heb ben zich 8 sollicitanten aaDgemeld. Benoemd is Mej. G. Bakker te Krom menie. Bij de wekelijksche Thee Thomson's verloting is op Woensdag 23 Jan. '95 de prijs van f25. ten deel gevallen aan Mej G. Kraak de Boer te West-Zaan, de premie van 5 Kilo Thee aan den Winke lier den heer D. Stuurman Jbz. aldaar. Men schrijftons nit BEN- N1NGBROEK Bij de aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Enk huizen, is de herkiezing van den heer J. Buis Pz. (Kath.) burgemeester te Obdam zeer twijfelachtig. Zoo goed als zeker zul len de liberalen als óód man hnnne stem men uit brengen op Mr. C. P. Donker burgemeester vau Sijbecarspel. van li berale zijde mag deze keuze zeer gelukkig worden genoemd aangezien de belangen van het district hoogst bezwaarlijk aan aan- Gisteren avond werd de landman A. B. wonende te WIJDE WOR- MER, door 2 personen, met wie hij te voren eenige uren vroolijk had doorge bracht, op den openbaren weg buiten de bebouwde kom vau Purmerend aangerand. Bij zijne weigering om geld af te staan, werd hij op den grond geworpen en inuak- ten de aanranders zich meester van eeue portefeuille met f 285. De vermoedelijke daders zijn bekend en werden in handen der justitie gesteld. Dein hechtenis genomen burgemeester van WEERSELOO wordt gelijk men mededeelt verdacht, dat door hem ten laste vau genoemde gemeente weder rechtelijk een leeniug van f 1516 zou ge sloten zijn, welke gelden hij ten eigen behoeve zou hebben aangewend. Ged. Staten van Overijsel hadden toe stemming gegeven lot het aangaan van een leening tot bovengenoemd bedrag, waarop in Januari van het vorige jaar bij de spaar bank van het Nut te Ameloo die leeniug werd gesloten. Yan bedoelde machtiging schijnt de bur gemeester gebruik gemaakt nebben tot het aangaan van een tweede leening tot hetzelfde bedrag bij de firma Buisman Co te Zwolle. De instructie van deze zaak heeft leiding gegeven, dat het bevel tot voor- loopige gevangenneming is vernieuwd en dat de openbare behandeling spoedig aan de orde zal gesteld worden. In een waterput aan den publieken weg te IJZENDIJKE ia he'. lijk gevonden van een meisje, ongeveer 37 jaar oud, wonende in genoemde geaaeen- te. Zij was op visite geweest en werd door twee meisjes een eind weggebrachttoen dezen van haar afgingen, zeide zij daar loopt nog iemand vóór mij (dat was tus schen 5 en 6 u ar 's avonds). Bij de put werd gevonden een eindje sigaar en een lucifersdoosje. Teekenen van geweld zijn aan het iijk niet te bespeuren. De politie doet onderzoek om te weten te komen, wie de persoon was, die voor haar heelt geloopen. doch tot nu toe heeft men dit niet kannen ontdekken. Van den mantel was de haak afgescheurd en het schort ook. Geld had het meisje niet bij zich. Een locomotief op de vlucht. Te LOOS DUINEN had gister in den vroegen ochtend de machinist van den stoomtram vuur aangemaakt. Door een verzuim of door een baldadige hand, dat weet men nog niet, maar de stoom- kraan stond open, zoodat de locomotief, toen er stoom genoeg ontwikkeld was, zich in beweging stelde. Terwijl de ma chinist met verbazing de vluchtelinge na staarde, ging deze met steeds toenemende vaart naar Den Haag. De schrik te Loosduiten was natuurlijk groot. Zalk een holpartij moest nataurlijk op ongelukken uitloopen. Maar wonder boven woDder. De locomotief heeft niets om- of aangereden; eerst aan het einde der lijn kwam zij op de straat steenen en tegen een boom aan, waar het. gevaarte beschadigd werd en de schoorsteenpijp verloor. Te BEEMSTER zal o p 8 Fe- bruari een nationale dam— en schaakwed strijd worden gehouden, uitgescheven door de aldaar bestaande schaak- en damclub. Het Sta ji horster boertje is iemand die meent het geneesmiddel voor alle menschelijke kwalen te kennen en van heinde en verre zoeken patiënten hem op, om bij hem baat te vinden. Hij houdt in verschill: nde plaatsen zelfs zitda gen om zijne patiënten te ontvangen en hij heeft dar. ook eene drukke practijk. Iu den laatsten tijd hield hij ook zitdag in eene herberg bij Heerenveen, en nauwe lijks was dit bekend of tal van patiënten spoedden zich derwaarts. Zonder onderzoek maar alleen door vragen, is de pseudo- dokter spoedig achter de kwaal, geeft al tijd hoop op volslagen beterschap. Hij vertelde o. a. zeer zeker om vertrou wen te winnen dat hij te Arnhem en Amsterdam patiënten had onder de eer ste standen, hij werd dan met de equipa ge van het station gehaald, ja, hij was zelfs aan het Hof ontbonden bij H. M. de Koningin—regentes De goe-gemeente besloot nit het laat ste feit, al dadelijk, dat daarom de ju stitie het boertje maar zijn gang liet gaan de Koningin zou dit wel bevolen hebben. Maar welk eene ontnuchtering voor de patiënten, toen gister de politie een onderzoek kwam iust'llen naar aanleiding van hun consult bij het boertje en een gedeelte van de medicamenten in beslag nam, om chemisch onderzocht te worden. Nu, het boertje stuurde zoo groote do sis ^medicijn" voor ieder, dat de politie er wel wat van meenemen kon. Zij zitten daarom nog lang niet zonder poedertjes. Dat het boertje beste zaken maakt is te begrijpen; hij vraagt niets voor zijne hulp, maar wat men voor hem afzondert, neemt bij dankbaar aan. Een kras oudje. De gemeentebode te ZOUTEHOLLAN- DE heeft eervol ontslag gevraagd. De man heeft den leeftijd van 92% jaar bereikt, en mag dus wel aan rust deuken. Zijn ambt heeft hij meer dan 50 jaar bekleed, terwijl hij voor dien tijd omroeper, keur meester enz., was.. Dan. behoeft men niets meer te vragen! Aan de kanaalbrug te OEGSTGEEST is gisteren in den vroegen morgen een onbekende mans persoon overreden en onmiddellijk ge dood door de van Hillegom komende stoomtram. Hij droeg schoenen aan de bloote voeten. Zijn eenige bezitting bestond uit „een ledige kinderflesch", waarin ster ke drank geweest was. \Yoensdag vergaderde te TILBURG in de sociëteit Nieuwe Kon. Harmonie het feest-comité voor de Noord-Brabantsche huldebetoo- ging der liefhebberij-muziekgezelschappen bij het a. s. bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen aan deze provincie. De vergadering was zeer geanimeerd en er heersebte veel geestdrift bij het

Schager Courant | 1895 | | pagina 1