Donderdag 14 Februari 1835. 39ste Jaargang ïïo. 2983. De Eene. FEUILLETON. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SCHAGM, Laan, D 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5c Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente S c h a g e n. Bekendmakingen, dameshandschoenen. Binnenlandsch Nieuws. ROMAN van Georg Rendier. AlIC1BCl Wiens- Alï6ïtmtiE- LullllTlUL POLITIE. Ter Secretarie worden inlichtingen ver zocht omtrent twee uit een weiland in deze gemeente vermiste Schapen (over- houders), gemerkt mtt dof rood merk op het schoft en een hoek uit den ouderkant van het linkeroor. Ter Secretarie zijn inlichtingen te be komen omtrent een paar gevonden Ter Secretarie worden inlichtingen ver zocht omtrent een op 11 dezer in deze gemeente verloren shawl (wit met blauw). Donderdag den 14 Febru ari zal van wege de ijsclub te WINKEL op de Kolk te Lutjewinkel, een wedstrijd in het schoonrijden van paren gehouden worden. De ijsclub heeft daarvoor 4 prach tige banen in gereedheid doen brengen, waarvan 2 van 300 Meter voor de deelne mende paren en twee van 400 Meter voor het publiek. De aanmelding tot deelname is opengesteld tot des namiddags één uur en de wedstrijd zal een aanvang nemen te twee uur 's namiddags. Het inleggeld bedraagt 50 cents en de banen voor het pnbliek worden toeganke lijk gesteld tegen betaling van 10 cents per persoon. De entrée is zoo laag mogelijk gesteld, vooral, als men in aanmerking neemt, dat het teest zal worden opgeluisterd door Winkel's Fanfarekorps. Het is dan ook te wenschen, dat velen zich zullen aaemel den als mededingers en, indien ijs en weder gunstig zijn, een groot aantal belang stellenden zich op de bijbanen .zal bevin den. Als prijzen worden uitgeloofd 1. een barometer; 2. een portret-album (groot formaat) met stander; 3. een inktstel met toebehooren. De uitreiking der prijzen zal des avonds plaats hebben in het koffiehuis jde Zwaan" te Winkel. De 12de Februari 1.1. hield de IJsvereeniging te ANNA-PAULOW- NA eeue vergadeiing. De Voorzitter deed mededeeling van al 't geen reeds was ge daan tot bevordering van het ijsvermaak. Sommigei meenden echter, dateer geen vol doende zorg was gewijd aan de Molen vaart. Het bestuur had intusscheu gedaan wat het kon en mocht, maar het verklaar de zich onmachtig om met de beschikbare geldmiddelen deze baan goed te krij gen. Daar de financiën bijna zijn uitgeput, vroeg de Voorzitter de meening van de vergadering, om als dan te eindigen of door te gaan. Hij deelde daarbij mede, dat enkelen bereid zijn, door vrijwillige bijdragen de vereeniging te steunen. Alge meen werd dan ook tot voortgaan besloten. "Voorts kwam men tot een gelijk besluit om door middel van vrij willige bijdragen eene hardrijderij te organiseeren teo behoe ve der armen, en de prijzen hoofdzakelijk te doen bestaan in levensmiddelen. Einde lijk deelde de voorzitter nog mede, dat een doelmatige ladder mot bijbehoorende red dingsmiddelen was beschikbaar gesteld aan de vau Ewijckslais ten huize van P. Bas. Ten slotte brachten verschillende leden nog geld bijeen om hiervoor een proef *e nemen voor de bereidbaar-makicg Van de Molen vaart. Deze proef is heden begon nen. Een woord van holde aan 't bestuur zij hier niet misplaatst. Met onverdroten ijver heeft het gezorgd voor de banen en niet minder voor de veiligheid. Tijd en moei te hebben zij er dagelijks voor over ge- bad om de werkzaamheden te besturen of zelf mee de hand aan den ploeg te slaan en de vele vreemdelingen, die j. 1. Zondag hier de banen op het Onde-Veer bereden, moesten erkennen, dat in heel Noord-Hol land weinig plaatsen zullen gevonden wor den, die een dergelijke fraaie ijsvlakte be zitten. In de gemeente OOSTER- en WESTERBLOKKER (N.-H.) zijn met 25. Eem'ge uren nadat Christin* was thuis gekomen, vroeg Helbig haar, terwijl zij aan tafel zaten: „Nu, hoe was het? Waar heb ben zjj het in de kamer over gehad P* Christina vertelde het. Helbig trok een leelijk gezicht. „Gymnasia voor meisjes 1 Dan worden de dames nog minder vrouwe lijk daD ze nu reeds zijnWat een groote onzin I Dat mankeerde er juist nog aan die ellendige opvoeding,welke heden ten dage de meiijes krijgen." Christina vert.lde bent, dat het ministerie het gewonnen had en er geen dergelijke scholen kwamen. „God zij dank I Dat is wel een zeer zeld zaam iets, dat de regeering tegenwoordig iets wint. De minister beeft dan zeker wel uitermate best gesproken en zjjn beste been tje voorgezet." „De minister,* zeide Christina, „die waz er in het geheel niet." „Was die er niet, wie heeft er dan in naam van den minister van onderwijs ge sproken „Doctor Streichenberg,* zeide Christina zonder een trek van haar gelaat te veran deren. „Doctor Streichenberg herhaalde Hei lig, terwijl de lepel, welke reeds zijn mond e[el^t bad, weder in het bord werd neder- gelegd. „Doctor Streichenberg Ed, neen maar, hoe komt dat sujet daar P* we®' 'k niet. Waarschijnlijk heeft de minister hem daarloo aangesteld." „Onzin, zulke dingen draagt m6D niet op aan een schoolvos,* riep Hö|big ten zeerste geergerd mt. „Die moeten er anders eigenlijk wel het meeste van weten,* bracht Christina in net midden. Maar Helbig kon zich dat niet begrijpen, hoe een Ieeraar nu zoo eensklaps in het ministerie kon te land komen. „Er zijn ze ker wonderen geschied. Nu van mijn part doen ze daar wat ze willen. Dien vent kan 1 echter niet uitstaan. Die klap om zijn bij evenwel te pakken, dat ««-u. i bet water van de zee niet ingang van J Mei, e. k. de gemeente- opcenten op de Personeele belasting afge schaft. Wat in het vat ligt ver zuurt niet! Door de politie te BAARN is aange houden en gevankelijk naar Arnhem ge bracht een persoon, wien in een slaapstee te Hilversum door zijne vrouw was ver weten, dat hij 10 jaren geleden te Arnhem een politieagent vermoord had en nog meer op zijn geweten had. De aangehoudene is een oude bekende der justitie. Twee personen uit VAL- TERVEEN, die als getuigen voor de recht bank te Assen waren geweest, zijn onder weg op reis naar huis door de koude be vangen, zoodat zij niet verder konden en neervielen. In treurigen toestand vond men hen. Hun beenen waren bevroren en zullen geamputeerd moeten worden. Te LUIKS-GESTEL (N.-B.) is een vierjarig kind van den landbouwer F. D., terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, in aanraking gekomen met het brandende haardvuur. Toen de moeder weder in huis kwam, vond zij de kleine in vollen vlam en met brandwonden over dekt. Men vreest dat de kleine niet in het leven zal zijn te behouden. Ook een b ij zonderheid! Als een bijzouderheid verdient vermel ding, dat te KOEWACHT (Zeeland) se dert het aanleggen der registers van den burgelijken stand in 1796, dus gedurende esn eeuw, in de maand Januari geen en kei kind geboren werd. Dieven en de inkomsten- belasting. Dat dieven en inbrekers niet gerangschikt kunneu worden onder de nuttige leden der maatschappij, zal zeker niemand betwisten. Dit sluit evenwel niet uit, dat zij soms der gemeenschap van dienst kunnen zijn. Zoo had iemand uit Rotterdam bij wien dezer dagen is ingebroken en wien een be langrijk geldswaardig bedrag ontstolen werd, bij B, en W. gereclameerd, omdat hij te hoog zon zijn aangeslagen in de plaatselij- af." En met deze troost, ledigde Helbig het glas in één teug. „Nu en hoe heeft .hij ge sproken „Heerlijk* zeide Christina. „Een ieder hing aan zijne lippen." „En gij ook, natuurlijk; dat kan ik mij voorstellen. Wanneer men vrouwen schoone dingen zegt, dau is men bij haar in de kas." „Ik dacht toch,* zeide zij beseheiden, „dat ik hem vroeger het tegendeel had be wezen." „Ja, net zooals je zegt, vroeger. Maar wie ter wereld kau op vrouwen bouwen Het eene oogenblik zus, bet andere zoo. Gij allen behoort nu eenmaal tot bet geslacht der wankelmoedigen." „Nu vader, als wij nu toch een betere meening omtrent iemand verkrijgen?* „Gij komt echter zeer snel tot een andere mneuing, die ge dan, natuurlijk verwaand, ook een betere gelieft te noemen. Ik zal eebler niet met u in bet gericht treden. Wat heden eebt schijnt, is morgen vaLch, wanneer de omstandigheden waaronder men het ziet, zich veranderd hebben.* „Dat heeft dr. Streichenberg, vandaag zijn tegenstanders ook naar het hoofd ge gooid," zeide Christina met groote genoeg doening. „Zoo Dan heeft hij nn perongelak eens iets verstandigs gezegd. Men kan mij woe dend maken met te zeggenja maar giste ren hebt gij toch bet tegenovergestelde be weerd. Natuurlijk deed ik dat, omdat het toen verstandig was en het na jaist zeer onverstandig zou zijn, dat zelfde te blijven beweren." „Maar vader, straks hebt ge zoo iets in de vrouwen gelaakt." „Ja, met dit verschil, dat bij de vrou- wen het grootste gedeelte van de luimen afhangen." „Niet bij allen," antwoordde Christina, als moest zij zich tegen dezen aanval verdedi- &30- „Laten wy aannemen, bg de eene meer bij de andere minder. Geheel vrij is niet ee ne daarvan. Leer mij toch de vrouwen niet kennen. Maar om van iets anders te spre ken, als de minister niet zelf gesproaen heeft, boe kan hij er dan toe komen, n een invitatie te zenden „Streichenberg kan dat gedaan hebben," m ende Christina trouwhartig. Helbig zag haar met groote oogen aan. „Wanneer ik wist, dat bij dat gedaan had, weet ge wat ik dan deed „Na?" vroeg zij vol verwachting. ke directe inkomstenbelasting. Hij gaf daar bij op, dat hij hoegenaamd niets bezat ea het gevolg was, dat hij overeenkomstig zijn verzoek verminderiog kreeg. En ziet eeni- gen tijd daarna brengen de dieven het uit, dat de man ettelijke tienduizenden rijk is. Naar wij vernemen ligt de zanger Messen aert zwaar ziek aan een ontsteking der longen en zal het gerui- men tijd duren voor hij weer zal kunnen optreden. Te DEUR.NE (Noord-Bra bant) had vrijdag een betreurenswaardig ongeval plaats. Een oppassend jongeling, de 17-jarige F. Hoedemakers, stond naai het doorzagen van een boom te kijken. Yóór men er op verdacht was, viel de boom en kwam hij terecht op de armen jongen, die dadelijk dood was. Uit STEVENSWEERT (L.) wordt het volgende gemeld De zoon van den landbouwer S. ontsnapte gisteren door een gelukkig toeval aan een bijna wissen dood. Hij stond aan het z, g Steentje, naar het kruien der ijs- schotsen iD den Maas te kijken, toen hij een aangeschoten eend zag komen aandrij ven. Deze wilde hij bemachtigen. Natuur lijk moest hij na op het door het water langs den Maas opgekruide ijs gaan staan. Eensklaps brokkelde dat ijs af on hij viel tusschen de ijsschotsen in 't water. Geluk kig wist hij zich.op een nogal sterke schots te werken, en dreef zoo stroomaf waarts. Nog was zijn toestand hachelijk, daar niemand ter plaatse aanwezig was. Na ongeveer 200 meter voortgedreven te zijn, werd hij door de werking der andere scho - sea naar wal gestuwd en kon hij zijn koud vaartuig verlaten. Met een nat pak en den doorgestanen angst kwam hij eraf. Weest voorzichtig met briquetten De vorige week werden de beide dienst boden van den heer S. Polak, te DEVEN TER, 's morgene bewusteloos in bed ge vonden. Onverwijld werd geneeskundige hulp entboden. De toesfand van beide meis jes bleek aanvankelijk zéér bedenkelijk te zijn. Thans echte, kwam er beterschap. De oudste is nu tot bewustzijü gekomen. Zij ,,lk sloeg hem de beenen kapot'" Dat waren recht hoopvolle woorden voor haar toekomst, dacht Cbristina. Maar zij liet zulks niet bemerkeD en antwoordde lachend„Gij hebt anders gezieD, vader, dat ik bet zelf wel met hem kan klaar spelen." Het binnentreden van den dienaar, die het tweede gerecht opbracht, brak het ge sprek af. „Wilt ge heden avond met mij naar dat nieuwe kluchtspel gaan vroeg Helbig. „Rozen op den weg gestrooid," heet het, een ieder beeft er den mond vol van. Of zijt ge soms moede van uw staatkundigo studie Moe? Zij, moe! Integendeel zij zou zor gen klaar te zijn. „Rozen op den weg gestrooid," wat vond zij dat een leuken titel. „Vindt ge?" vroeg hij. „Ja, men kau er zich zoovele verschillen de voorstellingen van maken." Helbig zag op zijn horloge. „Wanneer ik beden avood vroeg klaar wil zijn, moet ik dadelijk naar het bureau gaan. Hoppe is er niet. Hg moest thuis blijven, want zijn vrouw is ziek." Dat vertelde bij alles zoo onder de hand door „Het was toch zeker wel ernstig, an ders bleef Hoppe Diet van het kantoor weg. Of zij soms eens zon heengaan, om bare belangstelling te toonen „Niet noodig," klonk bet kort. „Onder geen enkele voorwendsel. Het is vroeg ge noeg als wij het morgen hooren. Alzoo om zeven uur. Zorg dat ge klaar zijt." „Houdt men den hoed op?" „Natuurlijk, ik neem plaats in een lo ge." Toen hij weg was, schudde Christina het hoofd: „Voor mij is hij altijd aardig, en te genover anderen kan bij zoo koud en norsch zijn. Nu mag ik niet eens naar de zieke vrouw informeeren. En daarenboven was hij tock zoo gaaroe in haar nabijheid 1— Rozen op den weg gestrooid! Juist heden! Hoe had haar die titel doen ontstellen Maar het hoofd omhoog. Wij zullen het in 't vervolg wel noodig hebben." Christina was blij, dat den volgenden morgen de pianolessen weder een aanvang zonden nemen. Dan had zij tenminste weer eens een vrouwelijk wezen, waarmede zij praten kon, al was bet niet doenlijk, haar bare hartsgeheimen toe te vertrouwen. Juffrouw Lehrs werd aangediend en trad eenige oogenblikken later de kamer binnen. Een waas van tevredenheid lag over haar gelaat verspreid, hare bewegingen waren lieftalliger en bare figuur buigzamer. Ook Fanni scheen Christina nog nooit zoo schoon gezien te hebben. Een gloed van triomf en vrengde, was als op haar ga laat gestempeld. En onwillekeurig sloten de meisjes elkander in de armen, als wilden zij uiting aan hare gevoelens geven, O, wat zouden zij beide eikander veel hebben kan nen vertellen. Maar het was tijd om aan het werk te gaan. Jnfirouw Lehrs eischt zooals gewoon lijk bij iedere les eenige toonoefeningen in fis. Christina scheen dat als een beleedi- ging op te vatten, zij scheen dezen dag geen kruizen te willon dragen want Fanni hield nu eenige oogenblikken de ooren dicht, zoo erbarmelijk valsch ging het. Christina ant woordde lachend „Ziet ge, ik heb het wel gezegd, dat gaat niet.* Met eene sonate van Beethoven ging het niets beter. De piano-onderwijzeres was ook niet met bare gedachten bij het werk. Zij dacht aan Oswald. Hij was bij haar gekomen, had haar zijne aanstelling bij Nenmann me degedeeld. En toen had hij haar ook gevraagd, of zij lust had evenals bij, om ook haar leven anders in te richten. Dat wil zeggen had bij er aan toegevoegd, jaist anders om. Dan had hij haar nog vele andere dingen verteld. Ten laatste was hij in zijne eigene woorden verward getaakt. dite donc machère aimée en toen had hij hare hand gegrepen en was het als 't ware van zelf gegaan, maar zij wist nn niet meer hoe. Kortom zij had zich aan hem verloofd. „Maar juffrouw Christina,* riep ,Fanni oit, opgeschrikt uit hare droomerijen door een schreeuwend valsch accoord, „dat is horrible."Wat iku verzoeken mag, nog eenmaal dat slotaccoord." „Waarom Was het nog niet slecht ge noeg „Maar juffrouw Christina 1" Christina vond het beter maar met het pianospelen te eindigen en een weinig te babbelen, maar dat kon haar bij jnftrouw Fanni niet zoo gemakkelijk gelukken, die maar nooit vergeten wilde, dat zij voor deze les betaald werd, das dat men ook met recht goed werk van haar eischen kon. Jaist dat de beide meisjes daarover zaten te redeneeren, bracht een dienstbode een bood schap, maar niet die welke Christina ver wacht had. Het luidde „Mijnheer laat n weten, dat mevrouw Hoppe zooeven van ten gezond mei.-je is bevallen." Wat iuterresseerde haar nu Hoppes doch ter. Zij had iets anders gehoopt te hooren. Zij kon niet begrijpen waarom haar vader nu zoo dw«m> was, oen expresse boodschap deelde tmede, dat beiden 's avonds een thee stoof met een brandende briquet mee naar de slaapkamer hadden genomeu, daar zij uog eenig naaiwerk hadden te verrichten, welke stoof ze bij het naar bed gaan ver geten hadden van de kamer te brengen. De toestand van de jongste is minder goed hoewel haar leven misschien wel behouden zal worden. Ook het het tweede bedwelmde dienst meisje is tot bewustzijn teruggekeerd. Verslag der vergadering van de Holl. M. v. Landbouw, Af- deeling WIERINGER WAARD, ge houden op Dinsdag 12 Februari 1895, des avonds ten 7 ure, in het lokaal van den heer J. Boon. Ruim een dertigtal belangstellenden woonde deze vergadering bij, in welke de heer Dr. L. Mulder van Haarlem, als spreker optrad, tot onderwerp heb bende Over bewerking en be mesting van grond, mestbe- waring, hulpmeststoffen, enz. De beer L. Mulder, vroeger hoofd redacteur van het eertijds door de Land- bouw-Maatschappij uitgegeven Landbouw- bladving zijne rede aan, met te ver klaren dat hij, theoreticus, door de er varing bepaald respect bad gekregen voor den practiscben nederlandschen land bouw. Toch moest bet spr. van het hart, dat iu den loop der jaren bij al het goede wat ons volk in de laatste jaren genoten bad, helaas te weinig zorg was besteed aan de ontwikkeling van den belangrijksten stand in ons vaderland. De landbouwers toch zijn de steunpi laren van ons volk, evenzeer als in de steden de burgerij. De omstandigheden brachten evenwel mede, dat bet onderwijs geconcentreerd bleef in de steden, terwijl bet platteland verstoken bleef van een evenmatig deel van dat onderwijs. We hebben dagen van grooten voor spoed gekend, door welke wij evenwel wat luxerieus zijn geworden en nu gaat het met den landbouw evenals met alles, wij leven nu in de dagen van tegenspoed. ■a—hc—mmrHMU'iHiMBMPHi te zenden; over eeu paar uur kwam hij toch zelf. „Dank je," klonk het koeltjes. Het meisje verwijderde zich. Juffrouw Lehrs wilde nu weder met het onderwerp doorgaan, maar daarvan wilde ha re leerlinge niets weten. Eindelijk gaf juffrouw Lehrs toe eu wilde „Bravo" riep Christina. „Maar ik Iaat u zoo niet gaan. Gij moet mij eerst nog veel vertellen." Dat was niets minder dan haar halfweg te gemoet komen. Maar Fanni was wellieht nog niet over Streichenberg begonnen, als hij zeil niet reeds van morgen bij baar was ge weest, om haar nogmaals aan hare beloften te berinneren. En dus begon Fanni eerst schuchter, later vrijer alles aan do met spanning luisterende Cbristina te vertellen. Zij deed ochter ten duidelijkste uitkomen, hoe deze boodschap haar tegen de borst stuitte en zij hoopte dat Cbristina bet haar niet kwalijk zon nemen, dat zij deze bood- ecbap bad overgebracht, daar zij er niet aan getwijfeld had, of juf rouw Christina zon zijn voorslag niet aannemen. Maar de andere stoorde er zich volstrekt niet aan. Zonder eenig blijk van gevoel te toonen, antwoordde zij„Ik wil hem zian. Hg moet toch het recht hebben, zich te ver antwoorden 1 „Maar denk toch aan uw naam," merkte Fanni angstig op. „wanneer hij hier in hnis komt, wat kan al niet daaruit ontstaan!" „Dat is volstrekt niet noodig," antwoord de Christina, wier plan reeds lang van te voren beraamd was. „Wanneer gij mij bet nar opgeven wilt, zal de volgende les bij u aan huis gegeven worden; want ik kaD niet meer vin u verlangen, dat ge bierheen komt. Ik zal, als bet u voegt, morgenmiddag van zes tot zeven uur bij u les komen balen en wanneer hij dan toevallig aan u een bezoek brengt, zal ik hem te woord staan. Dan komt de zaak eenvoudig en kalm tot haar eind." Fanni maakte nog eenige zwakke beden kingen, maar daar Cbristina onvermurwbaar was, troostte zij zich met het denkbeeld, dat zij baar Henri met het plan zou inwij den, dan droeg zij tenminste maar de helft der verantwoording. Zij had zoo gaarne van haar eigen geluk willen vertellen, maar al les was nog zoo nieuw en zij was nog zoo verlegen als zy over haar Henri sprak 1 Morgen, wanneer Henri er zeil bij wa zon zij het doen. Hoppe was op tijd op het bureau geko men ea iaul Z-.U de geboorte vau zijn docu-

Schager Courant | 1895 | | pagina 1