2 diep-ploegen en 2 breedte-ploegen. Tevens zal daaraan verbonden worden een wedstrijd met grondwoelers, die een ploegvoor maken van 30 cM. en die nog 15 a 20 cil. dieper kunnen loswoelen. De kosten van dezen wedstrijd werden geraamd op t 2500. Hierop volgde het bestuursvoorstel, ingeleid door den hoer II. Kaatkooper om f 500.beschikbaar te stellen voor het aanhouden en beschikbaar stellen van 5 uitstekende 2-jarige Springstieren De premie waardige gekeurde Springstieren zouden elk f 100.genieten, terwijl zij beschikbaar moesten blijven voor een dekgeld ad f 1 25, waarvan f 0.25 aan de kas der vereen zou moeten worden afgestaan. Tevens vroeg het bestuur machtiging bij Prov. Staten, of bij de Regeering f 2500 subsidie aan te vragen, voor de verbetering van het rundvee, door de aanhouding van jonge stieren en stierkalveren. Een lang debat ontstond nu over de vraag, wat of beter waseenjarige dan wel tweejarige strieren te doen aanhou den. Ten slotte werd het bestuursvoor stel aangenomen, alsmede machtiging verleend aan het Bestuur, om, gelijk het amendement van den heer D. Bree- baart luidde, in het geval die sub sidie reeds dezen zomer mocht worden verstrekt, nog dit jaar, zoo mogelijk vóór de Beemster-stierenmarkt, een keuring te doen houden van één-jarige stieren, of althans aanhoudingspremiën daarvoor uit te loven. Hierop werd de begrooting 1895, in ontvangst en uitgaaf ad. f 4206.80 doch nu mot een gewijzigden post voor onvoor ziene uitgaven ad f704 20, aangenomen. Volgde nu de algcmeene rondvraag. Door den heer Wijdenes werd, met het oog op de mingunstige verhouding der finantiën dezer Vereen, voorgesteld, het lidmaatschap van het Paardenstam boek, waarvoor op de begrooting f 25. was uitgetrokken, op te zeggen. Spr. meende dat die vereen, zich zelve best kon bedruipen. Door de heeren leenqs, Billroth en Fo- roest werd aangetoond dat de vereen, niet lid was van het Nederl. P. Stamboek, gelijk de heer Wijdenes meende,maar van de afd. Noord-Holland, en deze afd. had dien steun nog dringend noodig. Het lidmaatschap bleef gehandhaafd. Door den heer S. de Jongh van Ou- dorp werd nu gewezen op de moeielijk- heid om de landbouwbelangen door de Regeering bevorderd of behartigd fe krij gen. Volgens Spr. wordt door de regee ring niet genoeg gedaan voor den land bouw. Ook op de laatste vergadering van het Hoofdbestuur der Holl. Maatsch. v. Landb., was deze kwestie ter sprake gebracht en was men van oordeel ge weest, dat het voor onzen Landbouw dringend gewen scht was, dat er een afzon derlijk ministerie van Landbouw werd ingesteld. Thans moeten de Landbouwbelangen behartiging zoeken bij de drie ministe- rien: Binnenl. Zaken, Handel-Water staat en Nijverheid, en Oorlog. Dikwijls wordt men zoo van den een naar den ander gestuurd. Tot overmaat moet nog geconstateerd dat de Min. v. Binnenl. Zaken geregeld in onmin en geharrewar leeft met den voorz. van het Landbouw- Comité, wat natuurlijk ook al niet be vorderlijk is aan de behartiging der land bouwbelangen. Spreker zou wenschen, dat door deze ver gadering een motie werd aangenomen, waarin op een Landbouwminlsterie werd aangehouden. Na breede bespreking, werd met alge- meene stemmen, de volgende door den heer S. de Jongh gestelde en door den heer Billroth geamendeerde motie aange nomen De vergadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, vernomen heb bende dat in de vergadering van het Hoofdbestuur der Hollacdsche Maatschap pij van Landbouw ter sprake is ge bracht de eventueele wenschelijkheid van het in het leven roepen van een zelf standig Ministerie van Landbouw, geett hiermede hare ingenomenheid te kennen, en machtigt het Bestuur, hiertoe zoo mo gelijk mede te werken om dit te ver-I krijgen." Door den heer Billroth, werd nu met het oog op de groote ongeriefe- hjdheden betrekkelijk de reb voorgesteld, niet meer de vergadering der ereen. te doen houden op plaatsen ongunstig gelegen als Ondkarspel. Spr gaf daarom in overweging een vasten roos- te van vergaderplaatsen aan te nemen, liefst plaatsen, aan het spoor ge legen, als: Alkmaar, Purmerend, Zaan dam, Hoorn en Schagen. De vergadering evenwel van meening dat het in het belang ia der Ver eeniging zelve, om ook in plattelandsge meenten te vergaderen, gaat op het ver langen van den heer Billroth niet in. Door de heer Billroth wordt verzocht het bestuur te machtigen om de eventu- eelen aanhoud-stieren met tuberculine in te spuiten. Het min of meer vinnig debat om trent deze inspuitingen, nu ontstaan tus- schen de heeren Billroth en Dr ten Bosch, heeft voor de toehoorders in zoo verre belang, dat door Dr. ten Bosch er op wordt gewezen, dat de geleerden thans nog niet de geaardheid der inent- stof kennen en uit wetenschappelijk oog punt dus voorzichtigheid is aan te be velen, maar ook dat wanneer die in spuitingen door bevoegde deskundigen als de heeren Billroth en Aluijs worden geëffectueerd, het mogelijk gevaar tot den kleinsten omvang is gereduceerd. Daarna wordt het bestuur gemachtigd, ingevolge het voorstel van den heer Bill roth,eventueel aan te houden stieren te doen inspuiten. Door den heer Dr. ter Bosch ordt nog gevraagd of het ook op den weg van Holl. Noorderkwartier kan liggen, Coöpe ratief mais, gerst, tarwe enz. aan te koo- pen en die door een petroleummetor bijv. te doen vermalen, en dit aldus ver kregen prima-kwaliteit krachtvoeder tegen den kostenden prijs voor belang hebbende boeren beschikbaar te stellen. De heer Foreest acht dit niet alleen niet op den weg der Vereen, doch z. i. is dit plan ook onuitvoerbaar. De heer D. Schenk van Anna- Paulowna, merkt op, dat tengevolge van den oogst van verleden jaar, wij ten op zichte der zaaizaden in ons land er to taal uit zijn geraakt, er vraagt of het bestuur nu ook weet aan te geven, waar en in welk land en bij welke firma zaai zaden met de grootst mogelijke kiem- kracht te koop zijn. Door den heer de Jongh en Foreest wordt herinnerd aan de a.s Maandag in Krasnapolsky van wege de Holl. M. to houden tentoonstelling van zaaizaden, wellicht of vrij zeker zal de heer Schenk daar het antwoord op zijn vraag kunnen bekomen. Door den heer G. Wonder, wordt nu dank gebracht aan den heer Foreestvoor zijne aangename leiding. Daarna werd de vergad. onder de ge wone plichtplegingen gesloten. Snelpersdruk van J. Winkel te Schagen.

Schager Courant | 1895 | | pagina 6