AllEBCCI Aangifte m wluiziig Zondag 28 April f895. 39ste Jaargang No. 2985 d Jacht en Visscherij. Inschrijving voor de SCHUTTERIJ. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever J. WINKEL. Bureau: SGHAGKS» Iraan, I) 4. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. De Burgemeester der gemeente Scha- gen breDgt ter kennis van de ingezete nen, dat de aanvragen ter bekoming van jacht- en vischacten en van kos- telooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, voor het seizoen 1895/96 ter Secretarie voor4 de belanghebbenden ter invulling verkrijgbaar zijn, dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, 19 April 1895. De Burgemeester voornoemd, S. B e r m a n. 11 Schagen, 23 April 1895. Burgemeester en Wethouders voorn. S. B e r m a n. de Secretaris, D e n ij s. Kiezerslijsten. Binnenlandsch Nieuws. RANT. AimMifi- 1 De Burgemeester van Schagen brengt op uitnoodiging van den Heer Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, ter kennis van belang hebbenden, dat met ingang op 27 Aptil a.s., de Belgische grens voor invoer van VEE en SCHAPEN uit Nederland, wordt gesloten. Schagen, 23 Apiil 1895. De Burgemeester voornoemd, S. B e r m a ii. Burgemeester en Wethouders van Scha gen brengen voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij verhuizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinne ring het bepaalde bij artikel! 3 van de politie verordening dezer gemeente, luidende als volgt: tIngeval van verhuizing binnen de ge meente zal daarvan binnen acht dagen be hoor en te worden hennis gegeven ter Secre- ta rie der gemeentete weten y Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkloden daaronder begrependoor het hoofd van dat gezin; yVoor afzonderlijk levende personen door henzelf jr Voor de geheele bevolking van gestich ten of andere inrichtingenwaar personen onder eenig bestuur te zamen wonendoor de bestuurders dier inrichtingen Overtreding wordt gestuft met eene geld boete van ten hoogste f 1. De Voorzitter van den RAAD der ge meente Schagen, brengt ter kennis der belanghebbenden, dat de lijsten der kiesgerechtigden, ter benoeming van leden voor de Tweede Kamer der Staten Gene raal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad,door hem op heden zijn gesloten; dat die lijsten op nieuw aar. het Raad huis zijn aangeplakt, en aldaar van heden af gedurende veertien dagen (uitgezonderd Zon- en Feestdagen), des voormiddags van 9 tot 12 uur, voor een ieder ter inzage zullen liggen. Schagen, den 25 April 1895. De Voorzitter voornoemd, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Schagen, noodigen hij deze uit ren 1 ^gezetenen, gebo ren m het jaar 1870 rJ°; 8],e manne'ijke ingezetenen, gebo- in de jaren 1861 tot en met 1869, i °,fC oon 1D ondeie gemeenten reeds c reven, sedert de inschiijving van B Vurig in deze Gemeente zijn ko- ™en wonen 3o. alle vreemdelingen, dis sedert de laatste inschrijving in de termen zijn ge vallen, om als ingezetenen te worden be schouwd t> om, met overlegging van een extract geboorte-akte, zoo zij elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de schutterij aan te melden ter Ge- meente-Socretarie, tasschen den 15den en den Sisten Mei e. k.; terwijl voorts wordt medegedeeld, dat voor die inschrijviug zitting zal worden gehouden op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Wordende hierbij, ter voldoening aan art. 8 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828, Staatsblad No. 6, nog medegedeeld, eenige bepalingen, vast gesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schot- terijwet, betrekkelijk de inschrijving voor de Schutterij, luidende Artikel 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn iugetreden, zonder onderscheid of zij vermeecen moch ten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht zijn, zich bij het bestuur der Gemeente, in wel ke zij wonen, voor de schutterij te doen inschrijven. Artikel 7. Zij, die in meer dan een- Gemeente bun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben geves tigd, zullen tot de inschrijviug verplicht zijn, binnen die Gemeente, alwaar een dienstdoende sehuttrij aauwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeen ten alleen dienstdoende of alleen rusteude schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aange slagen, en de ambtenaren in die Gemeen te, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de be voegdheid van den ingeschrevene, om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Aitikel 9. Die bevonden zullen wor den zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambstbalve ingeschreven worden, eu door den schuttersraad worden verwe zen tot eane geldboete, terwijl zij daaren boven, zonder loling bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijsteling te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te Schagen, den 26 April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DENIJS. S. BERMAN. Nu de nieuwe kieswet op komende wegen schijnt, is men er van de zijde van hen, die tegen eene eenigszins rui me uitbreiding van het kiesrecht zijn, al weder op uit, der goegemeente angst aan te jagen. \Y eiken beteren boeman kan men daar voor gebruiken dan de Socialisten Die hebben zelf gezegd, dat zij zich van de machtsmiddelen willen meester maken, om hunne denkbeelden te verwezenlijken, denkbeelden die neerkomen op eene to tale omverwerping der bestaande orde van zakenzij hebben het zelf verkon digd, dat zij het vermeesteren van het stembiljet beschouwen als den weg om zich het bezit der machtsmiddelen te verzekeren. En nu zult gij (uit onnoo- zelheid of met boos opzet?) hun dat stembiljet in handen spelen. Als wij zulke redeneeringen hooren, komt bij ons altijd de gedachte op aan een onzer vrienden, vader van een groot gezin, die, als zijne kleintjes geleerd hebben zelf hunne beentjes te gebrui ken, ze al spoedig ook eens de trappen laat opklimmen. „Maar manlief", riep zijn vrouw in den beginne nu is ze er aan gewend „wat verzint ge? als ge 't kind nu zelf laat trappen klimmen, aan zal het dit ook willen doen, als ge er niet bij zijt." „Stel u gerust, kind", was dan zijn antwoord; „trappen klimmen doen ze tochals ze 't nu eerst leeren, dan loopen ze minder gevaar later naar beneden te duikelen, dan wanneer ze 't probeeren zonder voorafgaande oefening." En in dat gezin, waar veel kinderen zijn, wonende in een huis met vele trap pen, behoort van de trappen vallen tot de zeldzame ongelukken. Wat heeft nu trappen klimmen met het kiesrecht te maken vraagt de lezer wellicht. Meer dan hij denkt. Alvorens dit uit te legg n, echter een paar alge- meene opmerkingen. De wijze, waarop men dit onderwerp ter sprake brengt, is in den regel ge schikt om de meening te doen ontstaan, dat men beoogt, zooal niet uitsluitend of bij voorkeur het stembiljet aan de sociaal-demoerateu in handen te spelen, dan toch om het bepaald aan die en verwante groepen te verschaffen. Nu is niets minder juistwat doel genoemd wordt, zal gevolg zijn. Wij wenschen eene ruime uitbreiding van het kiesrecht en als, ten gevolge daarvandat recht ook nan sociaal-democraten of andere aan de bestaande rechtsorde vijandige groepen, deelachtig wordt, wenschen wij het hun daarom niet te onthoudenwederom niet, omdat wij meer met die groepen op hebben dan onze bestrijders, maar omdat wij meenen, dat het kiesrecht niet het product van zekere meerderheid, maar de meerderheid het product van het kiesrecht moet zijnmet andere woordenomdat wij meenen, dat het kiesrecht niet moet ingericht worden met liet doel om naar de inzichten eener be staande meerderheid aan zekere begin selen de zegepraal te verschaffen en an- pere te werenmaar dat het ten doel moet hebben, te doen zien, welke begin selen in het land de meerderheid heb ben. En als dat dan eens de socialistische en anarchistische beginselen zijn Ja, waarlijk, als dat eens zoo ware Maar deukt iemand met gezonde zinnen in ons land in alle ernst aan die mogelijkheid Doch komaan laat ons op die ongerijm de onderstelling eens ingaan. Laat ons eens aannemen, dat het ondenkbare ge beurt, en dat er eene socialistische meer derheid uit de bus komt. Dat zou diep te betreuren zijn. Maar wat zou het be wijzen Dit, dat de socialisten de meer derheid hebben in het land. En als zij die hebben, denkt men dan, dat zij goedmoedig zullen wachten, tot wij hun vriendschappelijk een stembiljet komen aanbieden, om zich te doen geldendat wij hun de giftanden kunnen uitbreken, door hun het stembiljet te onthouden Integendeel, zonder stembiljet zullen zij ook dan gevaarlijker zijn dan met. Met het stembiljet zullen zij wellicht, door het bewandelen van den constitutio- neelen weg, min of meer gematigd op treden zal door den loop van zaken het meest gematigd en beleidvol element het meest op den voorgrond treden zonder stembiljet zullen zij langs den weg van geweld zich doen gelden en dan is de leiding in handen der heet hoofden, der geweldenaars. Zoowel dus op grond van het recht als op grond van het welbegrepen alge meen belang, meenen wij, dat men ook aan sociaal-demoeraten het kiesrecht niet mag onthouden, wanneer zij niet naar de te stellen, voor allen geldende rege len, daarvan moeten worden uitgesloten. Maar nu de vergelijking met het trap pen klimmen. Het eerste punt van over eenkomst is dit, dat, evenals bij de kin deren de zucht tot trappen klimmen niet ontstaat door, maar bestaat reeds vóór het leeren door den vader, ook bij de niet-kiezers de zucht om invloed op den gang van zaken uit te oefenen niet ge wekt, maar bevredigd wordt door de toekenning van het stembiljet. De zucht om mee stem in het kapittel te hebben bestaat en doet zich gelden. Hoe Wanneer men daarvoor een ge leidelijken, wettigen weg opent, zal dit geschieden langs dien weg; indien mendien weg gesloten houdt,zullen andere paden ge zocht worden. Welke De ervaring zegt het onsde onthouding van rechtmatigen invloed op deu gang van het Staatsbe stuur is een der krachtigst werkende middelen om de ontevredenheid met de bestaande orde van zaken gaande te ma ken, en die ontevredenheid is de vrucht bare bodem, waarin het socialistische zaad welig opschiet. Zij, die niet voor hunne belangen kun nen opkomen, door de middelen, die in den constitutioneelen staat daarvoor zijn aangewezen, laten zich zeer gemakke lijk diets maken, dat de bestaande orde van zaken aan hunne belangen vijandig is, eu dat het dus op hun weg ligt, des noods met geweld, aan dien h. i. onrech- vaardigen en onrechtmatigen staat van zaken een einde te maken. Zij, wiemen niet in de gelegenheid stelt, naar orde en regel trappen te klimmen, doen het op hun eigen manier, en daardoor, niet door het trappen klimmen zelf, maar door de verkeerde manier, waarop dit geschiedt, ontstaan de kwade gevolgen, waarvoor men beducht is. Het tweede punt van overeenkomst is dit. Niet alleen dat door het laten klimmen aan een bestaanden drang be vrediging geschonken wordt, ook het klimmen zelf wordt er door geleerd. Dit is met het gebruik vau het stembiljet volkomen zoo. Vooreerst wordt, dat volgt reeds uit het gezegde door het toelaten van het gebruik vau geoorloofde middelen de zucht tot het aanwenden van ongeoor loofde tegengegaan. In de tweede plaats is, naarmate men vroeger begint, het geven van goede leiding beter mogelijk. Nu nog is een groot deel, verreweg het grootste deel dergeuen, die het kiesrecht deelachtig zullen worden, vatbaar en geneigd om de voorlichting te volgen van ver standige, bezadigde meuschen; hoe langer men wacht, hoe meer de invloed van dezen verzwakken, die der verkeerde lei ders toenemen zal. Hoe ouder het kind wordt, hoe meer het geneigd is zijn eigen hoofdje te volgen: hoe langer men de natie onmondig hondt, hoe meer zij ten prooi wordt van hen, die hare kwade hartstochten vleien eu daarvan misbruik maken om verkeerde doeleinden te be reiken. En men bedenke dit wel: de in vloed ten goede is geheel van zedelijken aard; eenmaal verspeeld, is hij zelden te herwinnen; eenmaal verzwakt, zelden weer tot vroegere kracht op te voeren. In de derde plaats: al doende leert men; trappen klimmen niet alleen, maar ook het stembiljet gebruiken. Op aller lei manieren. Men leert zich met zijne geestverwanten verstaan over de beste keuzen; men leert elkander steunen om die keuzen te doen slagen; men leert verder de gekozene kennen en ziet wat er terecht komt van de verwachtingen die zij opwekten en hierdoor juist is het gebruik van het stembiljet allerleerzaainst. In volksvergaderingen eu iu openbare geschriften hebben volksmenners en volks leiders in den regel vrij spel. Wat zij den volke diets maken of voorspiegelen, vindt zelden tegenspraak en zoo zij die al vindt, komt deze of niet ter kennisse der misleiden, of wel vindt bij hen weinig of geen ingang. Maar de gekozenen des volks kunnen niet vol staan met groote woorden en holle praat jes ten beste te geven. Zij moeten uit voering geven aan wat zij verkondigd hebben, en zoodra bedoelde volksmenners en dergelijken daartoe overgaan, dan de ervaring leerde dit steeds lijden zij schipbreuk. Den toets van het Duch- ter gezond verstand kunnen de hersens- schimmen, waarmee men de menigte op een dwaalspoor leidt, niet doorstaan en tegen de eischen van de praktijk zijn zij niet bestand. En dat ontdekken zelfs de misleiden al heel spoedig en terwijl het hen van hun verkeerden weg doet terugkeeren, weerhoudt het anderen van daarop te verdolen. Men zal bereikbare hervormingen en practische verbeteringen leeren onderscheiden van onbereikbare droombeelden en rjdele voorspiegelingen. Men zal zijn ware en zijn valsche vrien den leeren kennen en alzoo door het be zit van het stembiljet leeren er een goed gebruik van te maken. Waarlijk, de vader, die zijne kinderen bijtijds leert trappen klimmen, is een be dachtzaam man en een goed voorbeeld ter navolging. Zoo wie het volk wil vrijwaren tegen socialistische invloeden, hij handele in zijn geest en geve het zoo spoedig mo gelijk het stembiljet in handen. M e j. A. Wijn, Onderwijzeres te WIERINGERWAARD, is als zoodanig benoemd te Den Helder. De heer J7. Sasburg voorma" lig hoofd der school No.3 te Anna Pan" lowna, thans te Hazerswoude, is als No» 1 voorgedragen voor hoofd eener schoo^ te 's Gravenhage. Donderdavood werden de bewoners van BARSINGERHORN uit hun ne eerste rust opgeroepen door de brand- wekkers. De smederij van S. Vader, in bet midden van het dorp, brandde iu korten tijd ge heel af en, niettegenstaande de flinke wer king van de brandspuit, is ook het onmid dellijk daaraan grenzende gebouw, bewoond door P. Veer en W. Schbnk, verbrand.Het laatste hnis, dat wel oud maar zeer sterk was, had een rieten dak, zoodat het al haast niet gespaard kon blijven, ofschoon het langen tjjd duurde eer het in stortte. Van deu inboedel is zeer weinig gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Woensdag vergaderde te NIEUWE NIEDORPde Afdeelig WAARD en GROET der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De vergadering was slecht bezocht, er waren maar 7 leden; een groot verschil mst de vorige, toen het onderwerp pro tectionisme aan de orde was. Toch waren de te behandelen punten wel zoo belang rijk, dat een talrijker bezoek wenschelijk ware geweest. Na de opening door den voorzitter,den heer van der Stok, en de lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, deel de de Voorzitter mede, dat een verzoek was ingekomen van de afdeeling Edam, Zeevangsdorpen en Purmer, om de ten toonstelling, die bij gelegenheid der Al- gemeene Vergadering den 8st. Aug. te Edam zal worden gehouden, te steunen. De heer K. Breebaart Jz. stelde voor, daarop gunstig te beschikken. Dit is ook geschied toen de tentoonstelling gehouden werd te Schagen en Alkmaar. De heer Berkenbosch was voor het uitloven van eene zilveren medaille. De penningmees ter was niet tegenwoordig, men dient de kas te raadplegen, en daarom werd be sloten, de zaak aan te houden tot de vol gende vergadering. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering werden benoemd, de heeren Kxuze te Wester-Moerbeek en J. Koomen Hz., te Winkel. Het derde punt van de agenda was de benoeming eener commissie voor „inkuil van gras, zaaigranen, kunstmest, enz"., waartoe naar aanleiding eener lezing door den heer J. Porte te Winkel, in eene vo rige vergadering besloten was. De heer Porte was voor het benoemen eener com missie tot onderzoek van het inkuilen van gras, doch de heer J. Koomen wenschte de werkzaamheden dier commissie uit te breiden. De commissie dient zich op de hoogte te stellen van verschillende land bouwzaken, de resultaten na te gaan en te zien of ze navolging verdienen. Zij kan dan rapport op landbouwvergaderingen uitbrengen en daardoor andere landbou wers voorlichten en tot onderzoek aanspo ren. De heer K. Breebaart acht de taak voor zulk eene commissie wel wat moeielijken vraagthoe komt ze aan de verschillende gegevens De heer Koomen ziel daarin geen bezwaar. We strijden, zegt hij, allen voor 't zelfde doel: bevordering van den landbouw, van het algemeen belang. Gaarne zal ieder dus de commissie steunen in baar werk en bovendien mogen we vau de leden dier commissie verwachten, dat ze lust en tijd er voor over hebben, om hunne taak uaar behooren te vervullen. De heer Porte is het met den heer Koomen eens en zou dan al gaarne de vraag beantwoord zien door practische proe ven, welke voedingsgewassen voor dezen streek geschikt zijn. Hierover worden ver schillende mededeelingeo gedaan. Vooral Lucerne klaver wordt bijzonder aaubevolen door den heer K. Breebaart. Hij acht het vau het grootste bering voor iederen boer, er V2 bunder ongeveer mede te bezaaien. Wat het neineu van proeven betreft, acht men het nn te laat om daarmede te

Schager Courant | 1895 | | pagina 3