GEMENGD NIEUWS. Uit en voor de Pers. PLAATSELIJK NIEUWS. Predikbeurten. Burgerlijke Stand. 348ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Pr ij zen- De Plattelandsclub. De Moderne richting en de Room8ch-katholieke kerk. Erg genoeg. Jan Courage. Tuinbouw voor Vrouwen. In de Her?. Kerk Schagen. Doopsgezinde gemeente van Barsingerhorn c. a. Gemeente Schagen. beginnen, doch de heer C. Beer» merkt op, dat in den Groetpolder rogge is, die gemaaid moet worden en op dat land zon dus een proef, bijv. met maï», kannen ge nomen worden. Nadat de heer Porie nog gewezen had op den steun van de Regeering voor proef velden, werd eene commissie benoemd,om in eene volgende vergadering met een be paald plan voor den dag te komen, be treffende het nemen van proeven. De leden «lier commissie zijn de hee- reu Porte, P. Strijkeren R. Kuiper te Winkel, Kruze te Wester-Moerbeek en W. C. Visser te Nieuwe Niedorp. Hierna sloot de Voorz. de vergadering. In eenete GORREDIJK ge houden vergadering van belangstellenden inzake Je plannen tot het aanschaffen van electrisck lichtis gebleken, dat bijna al le aanwez:gen het denkbeeld prachtig von den en zich voorstanders vertoonden voor zoodanige verlichtiug. Het grootste be zwaar zal waarschijnlijk bestaan in de koB- ten. Daarom is rene commissie van 5 personen bestaande uit de heeren W. F. Maiéchal, S. M. Koopmans, K. Mast, A. Kooistra, en W. v. d. Meulen, benoemd om met bekwame deskundigen in overleg te treden, ten einde gewaar te wordeD, of eene zoodanige inrichting te Gorrtdijk ge schikt kan geschieden en hoeveel de kos ten van aanleg enz,, sullen moeten bedra gen. Mcd wil iemand laten overkomen n38r Gorredijk, teneinde in loco een on derzoek in te stellen. Onder de 48 sollicitan- ten voor de betrekking van orkestdirec- t-ur van het Concertgebouwnoemt het llbd.: Manna adt, Nicodé, W. De Haan, Wouter Hutschenruyter, Gottfried Mann en Kogel. Dat Chr. SiodiDg tot de mededin- genden zou behooren, is onjuist. Kes is op het oogeublik te Glasgow. De landbouwers in Zuid- BEVELAND ontvingen dezer dagen een tamelijk drnk bezoek van handelaars iü paarden, voor buitenlandsche rekeniog om negotie te doen. Vooral naar zwaar ge bouwde exemplaren van het mannelijk geslacht deed zich goede vraag voor. Disntengevolge zijn de prijzen belangrijk gestegen. Noemde men voor eenigen tijd een bedrag van f 400 per stuk hoog, thans bedingt men met goed gevolg som men van f 500 en daarboven. Het bestuur van den polder „De Breek' (N. Holl.) zal een 3 pCt. lee ning sluiten ad. f 10.000 tegen den koers van 94 y2. Men meldt dat de brand op Zondag jl. te WOENSEL blijkt te zijn aangestoken door een 19—jarigen knaap uit wraak tegen een der bewoners der verbrande perceelen, die hem een beloofd dubbeltje voor een gedane boodschap, niet had uitbetaald. BijdewekelijkscheThee- Thomsonverloting is de prijs van 25 op Woensdag 24 April 1895 gewonnen dooi le prijs f10 Mej. J. Varkevieser Jr. Valkenburg. (Z.H.) 2e prijt f 10.-— door J. van Hl, Die- serkade, Zwolle. 3e prijs f 5.ilej. van Amstel, N.Z. Voorburgwal, Amsterdam. Zooals bekend is, besloot het Ministerie van Justitie een proef te ne men met rijwielen voor de veldwachters, waarvoor dan ook bij het opmaken der be grooting een post werd nitgetrokken. Naar wij vernemen is de levering van de- se rijwielen, na eerst geinformeerd te heb ben by verschillend fabrieken, gegund aan de Simplex Rijwielen fabriek te UTRECHT, hetgeen on* niet alleen verheugt om het be ginsel van de beoordt eÜDg der nationale in dustrie, maar ook omdat het een bewijs op levert, dat die nationale industrie kan wed ijveren met de buitenlandsche. tum, dat zij zich compleet geweld moe ten aandoen, om er ran te scheiden. Zelfs de heer Zijlma, die dit van zich verkregen heeft, verklaart zijn bekee ring tot het protectionisme in strijd met zijn beginsel, en betuigt dat hij alleen daartoe is overgegaan „met het mes op de keel en door den nood ge dwongen." Om zyn standpunt nader te bepalen voegde de heer Zijlma er bij„Ik zeg bet met den heer Manskolt, dat ik mij niet kan voorstellen, hoe een ontwik keld en onbaatzuchtig mensch protec- tionist kan zijn. (Nota beneMaar wij hebben een beschermend stelsel aan te nemen, om ons te vrijwaren tegen het protectionisme van andere Sta ten." A la bonne heure 1 Dit laat zich hooren. Eigenlijk staat ieder protectionist op dit standpunt. Niet uit liefde voor pro tectie wordt deze verlangd, maar om dat het gebleken is dat onze landbouw en industrie met al te ongelijke wape nen (gelijk de minister van Koloniën zegt) moet strijden en naar den kelder gaat. Niet alleen de heer Zijlma, wij allen hebben een mes op de keel. Ongelukkig gevoelen dit de andere Noordsche liberalen nog niet zoo sterk als de heer Zijlma, en dit is de eenige reden, waarom zij hun weerzin deze reis nog niet konden overwinnen en tegen de motie- Dobbelman stemden. Maar dit bewijst nog niet, dat de hee ren het volgende jaar hetzelfde zullen doen. Bij velen hunner stond het ton getje der balans nu al weifelende. Een greintje „mes-op-de-keel" meer en de balans slaat naar den anderen kant door." heeft voor zich zelf ook volkomen dat standpunt verlaten. De oude Protes- tar.tscbe Orthodoxie met haar wonder geloof, haar bovennatuurlijk Schriftge zag, haar meer dan menschelijken Je zus, hinkt als het ware op twee ge dachten, is het ten deele met Rome eens, en ten deele niet eens. Maar de Moderne richting, die een natuurlijken godsdienst wil en geen bovennatuurlijk gezag erkent, in mirakelen geen heil ziet, en voor het zelfstandig en vrij ge loof van eiken mensch steeds ijvert, komt tegenover het Katholicisme in een geheel andere verhouding. Men kan het goede, dat Rome tot dusver deed, waardeerenmaar tegelijk gaat men beslist gansch andere wegen op. Het komt ons uitstekend voor, dat dit in helder licht gesteld zal worden. Dr. Nijhoff heeft gelijkDe twintigste eeuw met haar demokratischen aanleg zal een merkwaardigen wedstrijd laten zien. Alle teekeneu wijzen daarop. En daarom kwam het ons goed voor, ook hier met een enkel woord er op te wij zen. In zijn Venloosch Weekblad schrijft mr. Haffmans o. a. Velen hadden zich gevleid, dat de plattelandsclub bij de stemming over de motie-Dobbelman weer als de blik sem voor den dag zou komen. Zoo ooit (dacht men) dan gold het hier een overwegend belang van het platteland. Groot was dan ook de teleurstelling, toen de plattelandsclub zich bij deze gelegenheid onbetuigd liet. „Toen het er op aan kwam, was zij zoek," werd er gezegd. Hoe zal men dit verklaren Volgens Be Maasbode gelooveu sommi gen, dat er iets moet gebeurd zijn, waardoor de Noordsche liberalen, die p lan hadden voor de motie te stemmen, van besluit veranderd. Dit is natuur lijk slechts een vermoeden, waarop men kwam, omdat men zich zonder dit de zaak niet kon verklaren. Zoo gaat het gewoonlijk. Valt iets anders uit dan verwacht werd, dan heet het„Er is iets tusschen beide gekomen." „Maar wat dan ik bid u." Ja, dat weet ik niet. Een ding is zeker. Noch de heer Dobbelman noch zijn medestanders koesterden de hoop dat de Noordsche liberalen voor d6 motie zouden stemmen. Men wist wel beter. Nooit hadden deze heeren in de verste verte te kennen geven, dat zulks hun plan was. De liefde voor den vrijhan del zit er bij de heeren uit het Noor den zoo diep in, is van zoo ouden da- Onder ditopschriftgeeft KieuwLeven naar aanleiding van het in het Katholiek orgaan Hel Gentrumge schrevene met betrekking tot de deze week te Arasterdam gehouden ver gadering van Modernen, de volgende beschouwing ten beste: In deze samenkomst namelijk wordt aan de orde gesteld het onderwerp: „De gren zen onzer waardeering van de Roomsch- katholieke kerk, zooals deze tegenwoor dig optreedt". Dr.D.C.Nijhoff zal hiero ver een inleidend woord spreken en liet reeds vooraf bekend maken, dat hij o.a. wenschte te betoogen, lo. dat al leen het hedendaagsch Moderne Protes tantisme de Roomsch-katholieke kerk ten volle waardeeren kan, 2o. dat de erkenning van het goede in die kerk ook plicht is, maar dan ook 3o. dat do- ze waardeering haar grenzen vindt in onzen afkeer van wat den mensch door de priesterheerschappij verlaagt, en in ons wantrouwen in het doel der Roomsch-katholieke kerk. Men moet als het ware een wedstrijd in de 20ste eeuw verwachten, zoo werd verder be kend gemaakt, een wedstrijd tusschen Rome en de Moderne levensopvatting en die strijd zal in de eeuw der demo- kratie aan de ontwikkeling van ons nationaal leven ten goede komen. De bespreking van dit een en ander kan zeer zeker belangrijk zijn. Nie mand zal ontkennen, dat hier een der groote vraagstukken van onzen tijd wordt aangegeven. Niet alleen in ons vaderland, maar ook daarbuiten, in Duitschland, in Frankrijk, in Belgie.ja! overal treedt het steeds meer op den voorgrond. En dat de bedoelde vergade ring daartyj een niet te versmaden voorlichting kan geven, is voor onze lezers zeker wel duidelijk. Maar merkwaardig was nu, dat, toen nauwelijks dit onderwerp van bespre king in verschillende bladen bekendge maakt was, het, Katholieke „Centrum" terstond een oordeel gereed had. Ja, wel werd er ook beweerdWij moe ten afwachten, wat Dr. Nijhoff en andere heeren te berde zullen bren gen" maar er werd toch dadelijk reeds bijgevoegd: „Doch nu valt al vast te stellen, dat de Moderne theologen dus niet meer blind zijn voor de hooge be- teekenis der Katholieke kerk en de grootsche rol, door haar in dezen tijd ge speeld, en dat .komt ons niet onbelang rijk voor". Men ziet uit dit schrijven, dat aan den Roomsch-katholieken kant wel zeer zeker acht wordt gegeven op het geen ook onder de Modernen gebeurt en gesproken wordt. Dat verheugt ons, maar wij vinden het ook niet onnatuurlijk. Immers, de verhouding van de Protestantsche Orthodoxie te genover Rome is bekend genoeg. Wat het Katholicisme van die zijde te ver wachten of te vreezen heeft, te verlan gen of te hopen, is sedert lang duidelijk. Ook kent men de wijze van strijd voe ren. Maar dit alles is n i e t bekend, wat de jongere Moderne richting aangaat, vooral, zooals deze zich in de laatste jaren onder ons ontwikkeld heeft. Hier is stellig gelijk het Centrum op- ,S c h a r i o h-P o u d j a h'. Met deze beide Indische woorden wordt een kwelling of zelfpijniging aingeduid, die de Hindoe zich aandoet tot boetedoe ning voor zijne zonden. De verfijnde wreedheid, waarmede zij daarbij te werk gaan, overtreft verreweg alles, wat men van de „geeselaars* uit de middeleeuwer verhaalt." De volgende schildering, on langs door een ooggetuige geleverd, geelt slechts ten flauw denkbeeld van het treu rige fanatisme dezer natie, die verminking en ongehoorde kwellingen als een verdien stclijk werk beschouwt. „Voor mij,op een geringen afstand,' al dus verhaalt de ooggetuige, „zag ik ver scheidene hooge palen of masten in den grond staan, waarin zich wippen of hef- boomen bevonden. Aan de beide einden dezer armen hingen lange touwen, met ijze ren haken voorzien. De verzamelde menig te leverde eer. vrenmd en bont schouwspel op. Hier zag men langstaartig chineezen, daar bontgekleurde Peizon, Siameezen, Belontches, zelfs Europianen en Engel- sche vrouwen ontbraken er niet. Met on stuimig ongeduld zag de bende den aan vang van het afschuwelijk schouwspel te gemoet. Eindelijk naderde er een Fakir. De arm van den hoogsten mast begint zich te bewegen, de verwachting stijgt ten top. Nu nadert er een Indiër den Fakir doorpriemt hem den ontblooten rug en steekt er een baak door waarnaar hij terstond onder luid gejuich der menigte in de lucht geheven en in kringvormige bewegingen rondgezwaaid wordt. Uit, de hoogte strooit hij nu noten en vruchten rond, die door het volk begeerig worden opgeraipt. Hierop laat hij eenige duiven vliegen, die terstond als „heilig" worden beschouwd. Nog andere Fakirs mel den zich thans als zoenoffer aan, zoodat wij nu het afgrijselijk schouwspel genoten, vier dezer ongelukkigen, wier bloed op de omstanders nederdrupptlde te zien rond- spartelen. Nadat alles is afgeloopen, geeft het volk zich aan een uitgelateu vroolijk- heid over, die aan krankzinnigheid grenst; zelfs de ongelukkiger,, die nog op hunnen bloedige lichamen de sporen van hunne godsdienstijver dragen, mengen zich onder den hoop en nemen deel aan de algemee- ne vroolijkheid'. In een Engelsch blad wordt melding gemaakt ran een eigenaardige be- graftnis. Te Londen namelijk is dezer dagen met militaire eer ter aarde besteld het lijk van den hond „Old Jack", die behoor de bij het 38ste Regiment Infanterie. Het trouwe dier, dat meer dan een veld tocht in Indië en Afrika had medege maakt en aan vele soldaten bepaald dien sten had gedaan, sleet zijn ouden dag in de wachtkamer van het Regiment, en toen hij stierf, werd hij overdekt met de Engel- sche vlag en daarna onder een eik begra- De overste hield bij de begrafenis de behandeling van den oogst, verzenden van versche "uchten theo ne en praktijk van het drogen, theorie en praktijk van vruchtensap-bereiding en bewaring in kelders, Trachten-»zijn en vruchten-wijn, eindelijk jams, marmelade-, neleien en conserves. Tot heden toe waren het voornamelijk de ongezonde beroepen, die voor de vrouw werden opengesteld. Met de verspreiding van de leer, dat vruchten met al leeri lek kernij, maar in de eerste plaats voedings middel moeten,zijn heeft deze tak van nijver heid gebrek aan werkkrachten en het zon aanbeveling verdienen als dit gebrek door vrouwen werd aangevuld. Frau Louise Pnss uit Hermansdorf, een vrouw, die z°er erva ren is in tuinbouw, ofschoon geen direct voorstandster van het uitoefenen van den tuinbouw door vrouwen, zegt o.a.: „De vrouwen zoeken meestal een be roep, waarin zij zonder veel inspanning geld verdienen, dat zij in korten tijd kannen leeren en wat haar in staat stelt zoo spoe dig mogelijk zelfstandig te worden. De eigenlijke vruchtencultuur is voor haar te omvangrijk en daarom doen zij beter zich alleen op te houden met de bewerking van vruchten. Deze tak van nijverheid is zeer nuttig en moest door alle vrouwen en meisjes geleerd worden, die zich met tuin en landbouw bezighouden. Ik zelf bemoei mij veel met bereiding van de zomer- en afgevallen vruchten en heb daarmee reeds drie prijzen behaald." Op de vruchtententoonstelling van Bres- lau, October van het vorig jaar, hadden zeven vrouwen ingezonden en langzamer hand is men vertrouwd geraakt met het idee, dat voor de vrouwen hier een groot arbeidsveld braak ligt. Zoo schrijft de di recteur van de boomkweekerij in het vor stendom Schwarzburg Sonderbausen: „Niets kan het welzijn der bevolking meer bevorderen dan het onderwijs aan vronwen verstrekt van vruchten-bereiding in haar vollen omraDg en daardoor zal de groote beteekenis van dat vak meer erkend worden en het inlandsche ooft het van buiten ingevoerde gaandeweg verdrin gen.' En nu deze quaestie ten opzichte van ons land. Nederland telt vele streken, uitmuntend geschikt voor ooftbouw en groenteleelt. Maar men moet beginnen met inrichtingen Men klaagt alomme steen en beeD En vraagt bedrukt„waar moet het heen Men jammert over werk'loosheid, En meDig ander droevig feit. Een 1 e e g e beurs en volle kroeg Warempel, dat is e r g genoeg. 't Gaat in onze eeuw maar alles snel; Een kind dweept niet meer met het spel'. Van vrijers droomt eene kleine meid Terwijl het rooken vreugd bereidt Aan knaapjis; waarlijk veel te vroeg, Dit alles is ook erg genoeg. 't Vermogen en 't bedrijf belast Wie niet van tijd tot tijd eens vast, Kan langer alles niet voldoen. Toch wordt millioen maar bij millioen Aan wat de sympathie nooit droeg Verkwist, en dat is erg genoeg. Een ijverig en werkzaam man, Die nergens werk bekomen kan, Ziet men natuurlijk slecht geluimd, Derhalve nimmer opgeruimd. Wie hem verstiet als hij iets vroeg, Met dien ook is het erg genoeg. Heerscht er een ontevreden geest, Doe dan niet erger dan een beest, Vernietig toch de maatschappij Niet in een vlsag van razernij. Waar wraakzucht zulke vrucht ooit [droeg, Daar is 't voorzeker erg genoeg. Volhard in 't weldoen, onvervaard. Wees kalm eu kloek en steeds bedaard. Praal niet van zenuwachtigheid En soortgelijke flauwiteit; Maar sla de hand flink aan den ploeg; Wie 't niet doet, dwaalt reeds erg genoeg. ven. van den wakkeien regimentshond een toe spraak, de geweren werden gepresenteerd, de trommel geroerd en over het graf een salvo van 12 scho'en gegeven. De officie ren en manschappen willeu op die graf plaats een gedenksteen oprichten. Reeds eenige malen is er over dit nieuwe beroep voor vrouwen geschreven en waar andere landen reeds zijn voorgegaan moet bij ons nog een begin worden gemaakt. Natuurlijk moesten ook hiel weder vele vooroordeelen overwonnen worden, maar als bij min beschaafde volken de landbouw uitsluitend dooi de vrouw wordt uitgeoefend waarom zou dan in de geciviliseerde we reld de vronw vruchtencultuur en tuin bouw niet voor haar rekening kunnen ne men? Ook de tentoonstelling van Chicago heeft veel belangrijks in dit opzicht te zien gegeven en aan mevrouw Strong, die in Californië uitgestrekte tuinen bezit, waar zij zich met ooftcultnur bezig houdt, werd een eerste prijs toegekend. In Montan», Amerika, is bijna geheel de landbouw in handen van vrouwen en zij geven er bewijzen van ijver en van vol- merkt meer waardeering van haiding genoeg om de mannen, die zich Rome's kerk en macht. Doch wij wil- aan dat vak wijden, beschaamd te maken, len niet voorbijzien, dat hier ook de de inrichting van miss Grase grenzen dier waardeering juister HarmaD, waar meisjes voor het tuinbouw- zijn gevoeld en aangegeven. De Moder- worden opgeleid, s reeds vroeger ne richting kent zeer goed het stand- melding gemaakt evenals over de min punt van het bovennatuurlijke gezag, bouwacholen in Duitschland, waaraan te- waarop Rome's kerk gebouwdis, maar^ *ens een behandeling is verbonden voor voor onderwijs te openen, waar vrouwen en meisjes het noodige onderricht ontvan gen. Worden de geteelde vruchten dan ge- concerveerd of ingemaakt en in den han del gebracht, dan heeft men een nieuwen tak van nijverheid, die Amerika jaarlijks reeds een aanmerkelijk bedrag oplevert. Losgemaakte ondergrond. Er zijn Dog bouwers die het „diep of dieper bouwen" met het losmaken van den ondergrond verwarren. Dieper bouwen dan men gewoon is komt niet overal te pas, en mag nog minder ten alle tijde onder nomen worden. Daarbij valt Dog al bij een en ander acht te geven, om teleurstelling te voorkomen. Het woelen of losmaken van den ondergrond is heel iets anders, en iets dat bijna overal is aan te bevelen; overigens een arbeid die niet periodiek behoeft te worden herhaald; niet zelden komt het vooral le pas daar waar de on dergrond zooveel te wenschen laat, dat hij liefst nooit met de bouwlaag wordt ver mengd. In Hongarije werd daarmee een vergelijkende proef genomen in 1892: het perceel was in drie vakken verdteld, waar van vak 1 ter gewone diepte en zonder mest omgeploegd; vak 2 eveneens ter ge- woone diepte maar gemesi; vak 3 ook gemest, maar hier had men den ondergrond losgewerkt met een ondergrond-of woel- ploeg. De drie vakken werden met tarwe bezaaid. Vak 1 leverde op 2089 KG.(per HA berek.). 11 2234 „111 2883 Op vak 1 was de tarwe met haar wor telvezels 10 c.M. diep doorgedrongen; op vak 11 15 c. M, en op vak 111 33 eM. De gunstige nawerking van het losma ken was Bit t minder duidelijk waar te nemeu in de volgende jaren. De proef kan gemakkelijk op kleine schaal door ieder belangstellende worden herhaald. Worstelen. Als lente baren intocht Door veld en beemd beproeft, Dan viedt zij bij haar streven Zooveel dat haar bedroeft. De koude Noordsche vlagen Heeft zij dan te weerstaan. En 't is een bange worst'liog Van strijden of vergaan. Toch worstelt zij met zachtheid, En wint bestendig veld; Toch schrijdt zij langzaam voorwaarts En siert met bloemen 't veld. Volhardend in haar streven, Weikt zij maar rustig voort, En wekt alom nieuw leven Niet vragend wat haar stoort. Bij menig nuttig stieven Gaat het den mensch gelijk Hij moet bestendig worst'len Dit geldt voor arm als rijk. Doch wie dan met volharding Maar strijdt, voor ondaok koel, Niet vreezend voor den vijand, Bereikt ook vaak zijn doel. O, worst'len we als de lente, Met zachtheid in 't gemoed. Dan ernstig tegen alles Wat laag is en niet goed. Maar worst'len wy vóór alles Eerst tegen alle kwaad, Dat we in ons zeiven vinden Dit is de beste daal. W. M. Tz. Schagen, 27 April 1895. Voor het concert, door de Zangvereeniging „Euterpe", mor gen te geven, is het programma als volgt samengesteld 1. a. SALVE REGINA; 1. b. AN DANTE RELIGIOSO.Trio'8 v. Violino, Piano en Harmonium, v. -Karl. Matijs en v. Wilh. Popp. 2. OUD VAN DAGEN, Gemengd koor. v. J. Haydn. 3. VREDE DES GEMOEDS, Man- nenkoor, v. C. C. A. de Vliegh. 4.^ a. OTELLO; 4. b. ROMANCE, Solo's v. Violon, met piano-acc. v. J. B. Singelée en v. Jb. Denijs Kz. 5. OX DILECTI, 5—stemmig Ge mengd koor, v. J. P. Da Palestrina. 6. VOORJAAR, Gemengd koor v. Frans Coenen. 7. ADAGIO, aus der Symphonie in A. Moll. Trio v. Violino, Piano en Har monium, v. Mendelssohn. 8. PSALM 75, Gemengd koor v. J. P. Sweelinck. 6. BEDE, Mannenkoor, v. G. A. Heinze. 10. a. RESIGNATION, 10. b. RÊ VERIE, Duo's voor Violon en Piano v. Ch. Dancla. 11. AAN DE MAAN, Gemengd koor. v. J. B. Kolkman. 11. SALAMIS, Mannenkoor v. Fr. Gernsheim. Diploma A. Voor deznive- re toepassing van het systeem Stolze-Wèry is uitgereikt aan den heer G. Uoogschagen, le ambtenaar ter secretarie alhier. De Godsdienstoefeningen vangen aan des voormiddags ten halt tien ure. Zondag, 28 April Ds. A. W. v. Kluijve. Mei Ds. A. W. v. Kluijve. r Ds. A. W. v. Kluijve. Geen dienst. u Ds. A. W. v. Kluijve. Hemelvaartsdag 26 Ds. A. W. v. Kluijve. Zondag 28 April Barsingerh, Ds. Kooiman. 5 Mei Geen dienst. 12 Barsingerh. Ds. Kooiman. 19 Kreil. Ds. Kooiman. 26 Barsingerh. Ds. Kooiman. Zondag, 5 12 19 23 Ingeschreven van 24 26 April 1895. Geboren en Oodertrouwd Geene. Getrouwd Pieter Vries en Pietertje Tjal- lewal. Jacob Breed eu Arijaantje de JoDgb. OverledenGeene. 4de Klasse Trekking van 24 APRIL 1896. Trijs van f 26000: No. 7376 f 2000: 17604 f 1600: 9117 10350 f 1000: 8007 19244 19809 f 400: 3109 539» 11796 f 200: 5543 9157 1 100: 2331 3990 11117 1619»-

Schager Courant | 1895 | | pagina 4