l egen Alcohol. Uit en voor de Pers. PLAATSELIJK NIEUWS. De kieswet. n. Bedrij tsbelasting. Men moet maar durven. Naar aanleiding van de pogingen van het Le ger des Heils om te 's Hertogenbosch een asyl voor dakloozen te stichten en met het doel die pogingen tegen te werken, schrijft het Noord-Brabantsch Dagblad o. a. „er bestaat geen liet- dadigheid, er bestaat geen rein heid van zeden dan bij de Katho lieken Zie zoo, nu weten wij Pro testanten het maar. Zoo iets moest ons echter wel uitdrukelijk van bevoegde zij de verzekerd worden, want eerlijk wil len wij het bekennen, uit ons zelf wa ren wij daar nooit op gekomen. zij een hoeveelheid effecten en bankpapier tot een vrij aanzienlijk bedrag verbrand. Niettegenstaande men haar voortdurend in het oog hield, verliet zij dezer dagen de woniDg. Den volgenden ochtend werd haar lijk in de spoorsloot nabij die woning ge vonden. De stiidt als Orkest te veningen verbintenis van Mann leider van het Ehilharmonisch Berlijn dat optreedt, s zomers te Sche- is verlengd tot en met 1897, zoodat bij Kcs niet kan opvol- gen. Naar het W.v.M. verneemt, heeft Wil lem De Haan, thans te Darmetadt, veel kans tol opvolger van Willem Kes be noemd te worden. De Haagsche correspondext der IV. Gr. Cf., die meermalen in de gelegenheid was, den sluier over aangekondigde wetsont werpen een weinig op te heffen, schrijft aan zijn blad, dat 't hem nog niet gelokt is over hei ontwerp kieswet, dat thans bij den Raad van State in onderzoek is, iels naders te vernemen. Zelden, zoo laat bij hierop volgen, is over een regeeiingsvaordracht grooter ge heimzinnigheid in acht genomen. liet moet blijkbaar een verrassing wordeD. Wel heb ik vernomen dat de Raad van State zich reeds druk met 't voorstel bezig gehouden heeft en dat waarschijnlijk in de eerste dagen van Mei zijn advies aan de regeering zal worden meegedeeld. Tenzij dat advies wat wel niet is te voorzien nader onderzoek of overleg i o( d'g zon maken, mag men het er dos voor tiouden, dal de Kamer bij haar te rugkeer iu Den Haag de kieswet zal vin den en ik vermoed dus, dat de zomerzit- ting vooral van gewicht zal zijn; door den voorbereidenden arbeid, zullen de wetten, die in openbare behandeling komen, geens zins van belang zijn ontbloot: de veilig heidswet, de militaire inundatiëD, de Ind. comptabiliteit enz. Op de circulaire van bet hoofdbestuur der Bollandscke Maatschappij van Landbouw aan de afdeeling omtrent de heffing van invoerrechten op gra nen zijn van de 87 afdeelingen nog slechts 44 antwoorden ontvangen, zoodat besloten is, de behandeling daarvan tot de volgen de vergadering van het hoofdbestuur aan te houden, waardoor de algemeene vergadering, die het hoofdbestuur voorne mens was in Mei te houden, niet zal kun- nen plaats hebben. Te WINSCHOTEN is g e v a n le lijk binnengebracht II. B., kastelein te Musselkanaa), verdacht van opzettelijke brandstichting in zijne woning in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, waardoor het geheele gebouw eene prooi der vlammen werd. De politie heeft in den tuin van B. ee ne vrij aanzienlijke hoeveelheid jenever, cognac, wijn, enz., de flesschen zorgvuldig gepakt in kousen en kussensloopen, uit den grond gegraven. De beate kleeren waren bij een buurman geborgen en de gouden en zilveren voorwerpen gedeponeerd bij de bank van laening te Assen. De verdachte is naar het huis van be waring overgebracht. Dinsdag 30 April is aan' besteed in het Polderhuis bij KOLHORN: ,Het verhoogea van de steenglooiïng en de Dijkskruin van den Zeedijk Waard en Groet, in de lijn G. Ingeschreven was voor het grondwerk door: Beurs voor f 2400. Gijse/aar Sm tl Zwaan Berkhout Kwanles Het werk is niet gegund. Het grinlrijden voor de polders is vol- genderwjjs door Aldert v. d. Molen te Lut jewinkel aangenomen: Voor den Waard-polder h 0,525 per M3en Voor den Groet—polder a 0,545 per M3. 2400. 2340. 2307. 2300. 2280. Aan het vergelijkend exa men tot toelating voor de kweekschool v. On derwijzeressen ie Haarlem, dat 22 en 23 ge bonden werd, en waaraan zich een 29 tal meisjes onderwierpen, hoewel er slechts 9 a 10 plaatsen beschikbaar waren, hebben ook een paar meisjes uit KOLHORN met zeer gunstigen uitslag deelgenomen, daar er één A. Kluijver onvoorwaardelijk en de andere G. Koomen voorwaardelijk is toegelaten. De laatste toelating hangt af van het eind-examen der 4e klas. Bij plaatsing zullen er dan al vier meisjes uit deze gemeente zijn die de lessen aan die inrichting volgen. WAARD en GROETPOLDER staan er op dit oogeublik voortreffelijk bij. Re gen en zonneschijn wisselen elfeander in de laatste dagen op eene gewenschte wijze af. Alles heeft de bekende zachtgroene tint aangenomen. De opengebleven zwarte vak ken zullen binnen veertien dagen met sui kerpenen bezaaid zijn. De karwei begint te bloemen en de nieuw gezaaide, zal zich weldra tusschen de regels erwten laten zien De ooftboomen daarentegen wachten dit jaar wonderlijk lang met hun bloei. Maar men verwacht dat een paar warme lentedagen plotseling alles een ander aan zien zullen geven. hekelen, klinkt het bericht omtrent de vaststelling van''een nieuw formulier niet vreemd. Alleen moet men zich er over verbazen, dat de lieer Sprenger van Eyk eerst bijna een jaar na zijn optre den met zijn nieuw formulier gereed is. Zoo erg eenvoudig schijnt het toch niet te zijn het werk vaff zijn voorgan ger Pierson te.... verbeteren! D. O. Een onzer lezers deelt ons een staaltje van bureaucratie me de, dat aan het ongeloofelijke grenst. En, we zouden er ook niet op ingaan als wij van de waarheidsliefde van onzen zegsman niet overtuigd waren. Als naar gewoonte had hij op het ontvangen eener waarschuwing, nu on geveer een half jaar geleden, zijn aan slag in Persooneele Belasting ten volle laten betalen en borg vervolgens, als afgedaan,het biljet op. Doch wat gebeurde. Dezer dagen ontving hij opnieuw een waarschuwing tot betaling, en niet we tende wat er aan de hand was, ging liij met waarschuwing en biljet naar den ontvanger en vroeg wat dat beteekende. En nu bleek het dat een ambtenaar ten belastingkantore zich indertijd had vergist, toen hij moest uitrekenen hoe veel er nog per saldo te betalen was en had bij die gelegenheid een halve ee.it te min gerekend. En voor die halve cent werd nu een waarschuwing gezonden en berekend óók. Aan de zjjde van hem die de fout ge maakt heeft had toch o. i. de beleefd heid medegebracht op andere wijze dit zaakje uit de wereld te helpen en is het nu te verwonderen dat men door deze handeling misschien weder één on- Door liefde voor zijn kinderen, liefhebbend ouder niet drin- zal een ken. De erfelijkheid van ziekten en nei a. mijn en anderer ervaring mededeelen dat het gezelliger, hartelijker toegaat d»r dan k III. gingen, maakt het drinken (zelfs het ma- i gewoonten met de flesch. Wie schenkt, bestendigt de drink Zooals wij reeds mededeelden, zijn geheel nieuwe formulieren van aangifte vastgesteld voor de bedrijfsbelasting. Wanneer men zich herinnert, hoe de voormalige redacteur van het weekblad Nederland thans Minister van Financiën op sarcastische wijze de samenstelling dezer formulieren wist te „Ik zal haar r.eggea, dat de groote beslui ten in dezen al reeds genomen zijn, en dat wjj naar Ziezenbeim of Posemuckul ver plaatst worden. Bet is om te lachen 1 Hel der en duidelijk zie ik het ODgeluk in de oogenl Wanneer in Berlijn alles afgeloopen is, nu wellicht heb ik meer geluk in Monaco of in Medaoo evenals de gevluchte schoonvader. Anders blijft mij niets over. Er na heeft gelijk. Ik had haar toenmaals om raad moeten vragen en wanneer ik het gedaan had, dan was ik heden I Acb, laat de duivel deuken aan dat wat had kunDeu zijn. Men laat de rijtuigen rollen, tot de as breekt dat zal bij mij nu vroeg genoeg gebeuren. Na, komt tijd, komt raad". Juist zou het kaotoor van den bankier Ranmer gesloten worden, toen de heer od mevrouw Rawlay werden aangediend. „Dat moet de dochter van den ouden heer van Bergen zijn," zeide bij, de visitekaart monsterend. „Over geldbelegging zal die hier wel niet komen." Met beleefden groet, ontving hij de late bezoekers in zijn kantoor, en gaf bereidwil lig inlichtingen op de hem gestelde vra gen naar de papieren van de overleden ba rones. „Reeds voor 4 weken het was den 26 April heelt baton van üügen alles persoonlijk ingewisseld.* Zoo luidde zijn antwoord. Stom hoorde Else dit aan, het bevestigde maar al te zeer haar vrees. Zij stond op, bedankte en sfeeg haastig in het rijtuig en toen haar man naast haar zat, greep zij zijn hand en sprak erusig, hare groote hel dere oogeD op de zijne vestigende „Wanneer men groote dingen (e doen heeft, is het maar het beste, dat dadelijk te doeD. Ik sprak n hiden morgen van groote en ingrijpende gebeurtenissen. Wat wij daar van gehoord hebben, mankt die gebeurte nissen noodzakelijk. Cbarlay, de dochter van een dief, mag niet een geheel leven lang uw weg versperren, elk nwer voet stappen bemoeielijken, u iedere gezelligheid doen ontvluchten „Else wat moet dat alles vroeg hij ver wonderd. „Val mij niet in de rede, mijn wil, mijn besluit staat vast. Gij hebt een vermogen door mij verloren. Gij zult ook nog niet dat verliezen, wat nog te redden is, wan neer gij vrij zijl. En de vrijheid wil en zal ik n weergeven.* „Else, hoe kom je in 's hemelsnaam op zulke gedachten?' zoo riep wel zijn mond, en toch was bet Else niet ontgaan, dat het als een bliksemflits in zijn oogen geschitterd had bij bet woord „vrij.* Op vasten toon ging zij voort „Nooit zult gij mij kunnen aanzien, ook niet wanneer gy mij zult blijven liefhebben, zonder te denkeu aan den smaad, n aange daan.* „Maar dat alles kan u ge^n ernst zijn. Ik zal trachten, terug te „Charly, ik bid u, maak je met mijn vast besluit vertrouwd. Ik geef u ook uwe per sooulijken vrijheid weer." „En gij, wat wilt gij doen vroeg hij en zag haar met een ongeloovigen blik aan. „Ook daarover heb ik reeds nagedacht, ik zal leven om mijne dochter op te voeden, en om te zorgen, dat „En mij wilt ge de rechten vau mijn kind ontnemen?" „Neen Charly, niet de rechten, slechts de sorgen voor hare opvoeding, bid ik n, voor mij te laten." Met een treurigen blik zag Else den man aan, die nog voor geen twee jaren, gezwo ren bad, niet zonder haar te kannen leven en die nu geen enkel woord vond, om te bepleiten, dat hij haar niet verliezen zou. Stom, in diep nadenken verzonken, zat hij naast haar. Juist reed de wagen door de Tanhen- straat. Was het toeval, dat zijn blik bij no. 80 naar de eerste étage vloog? Was het wonder, dat toen juist het woord „vrij" zulk een blijden weerklank in zijn hart voed. Plotseling hield het rijtuig stil. Charly opende het portier. „Wat is er riep hy den koetsier toe, vervolgens wendde hij zich reeds tot Else: „er zijn volksoploopeD, wij zullen terug moeten; maar ik zal eerst zien wat er te doen is.* Hij sprong nit het rijtuig. Een nooit geziene volksmenigte dwarrel de door de straten, men schaarde zich om mannen, die extra-bladen voorlazen en die met levendige gebaren hun taal bege leidden. „Het garde-corps gaat morgen naar de grens, ook mijn regiment. De sommatie van Pruisen is geweigerd. Reeds morgen wor den Hannover, Hessen eD Saksen, door ons Pruisen bezet. Nu is ook de oorlog met Oostenrijk onvermijdelijk.* Dit alles vertelde Rawlay opgewonden aao zijne vrouw, bij zijue terugkeer in het rij tuig; bij beval den koetsier, om te draaien en zoo spoedig mogelijk naar huis te rijden. „Nu zal ik eindelijk eerst als echt sol daat mogen strijden," riep Riwlay uit, al het andere vergetend, „mijn engelsche naam zal weldra met eere genoemd worden Er mag nu gebeuren wat wil, weg met alle zorgen Onze vraag tot scheiding, wordt nu wellicht opgelost door een vijandelijken kogel." „God heeft mjjn olfer voor hem niet ge wild." fluisterde „Else. nu nog niet." tevreden belasting-betaler méér heeft gekweekt En aan wien in den regel de schuld Be Amslerdamsche Courant. Hieuw Leven. „De Schoolwereld," weekblad voor liet Lager Onderwijs in Nederland en de Koloniën, - bevatte dezer dagen een schrij ven van den heer Th. W. D. van der AVoude te Amsterdam, onder het opschrift: De dwang van het„niet drinken niet schenken",waaraan wij het volgen de ontleenen.IIet stuk is geschreven naar aanleiding eener van belangstelling en waardeering getuigende beoordeeling van het Rapport naar aanleiding van het oordeel der Amsterdamsche kinderartsen over de werking van alcohol op liet kin- Reeds den volgenden morgen was het garde-regiment op weg, en vereenigde zicb weldra met de troepen die reeds onder bevel van den kroonprina stonden. Op de dagen van op marscb zijn, volgde dagen van strijd, daarna de overwinning. derorganisme, in de Schoolwereld van 31 Januari, welk Rapport: „Alcoholge bruik bij kinderen" voor 5 cents te ver krijgen is. In de beoordeeling van dat Rapport werd het „niet drinken niet schenken" evenwel een dwang genoemd, den leden der Ned. openbare propagandaclub op gelegd. De heer v. d. Woudo geeft den beoordeelaar daarin eenigszins gelijk doch hij noemt het een dwaDg, die op gelegd is niet door de voorschriften van een vereeniging, maar door de ei- schen van het geweten. Het is dezeltde j kracht, die dwingt eerlijk te zijn, en rein en waar en goed I. Door zelfbehoud gedreven, zal een verstandig mensch geen alcoholische dran ken gebruiken. a. Alcoholische dranken zijn over bodig De onderzoekingen van prof. forel, prof. Bunge, prot. Strümpell, dr. itichardson, dr. Drijsdale voerden tot hetzelfde resultaat, waartoe ook anderen, waartoe ook onze groote Donders kwam alcohol voedt niet, verwarmt niet, neemt de vermoeidheid niet weg, kortom, is tot niets in staat van alles, wat er door den leek over gefabeld wordt. b. Alcoholische dranken zijn scha delijk. Ook dit is door genoemde autoriteiten overtuigend aangetoond. Niet alleen voor bloedsomloop, ademhaling en spijsvertering, doch vooral ook voor de hersenwerking zijn zij allerslechte. Forel heeft aangetoond, en anderen met hem, dat zelfs kleine giften in de her senen een geduchte verandering te weeg brengen. Telkens worden bepaalde ge- dselten als het vare buiten werking ge steld vandaar dat drinkers luidruchtig worden, druk armen en handen bewe gen, dingen zeggen, die zij anders zou den verzwijgen. Voortgezet gebruik voert tot dubbelslaan van de tong, het verlies van het beheer over de ledematen, zelfs tot bewusteloosheid. Een kleine dosis is reeds voldoende om juist dat deel on zer hersenen te verlammen, dat zou kun v (IlUgvU j 1 tig drinken) der ouders noodlottig voor de kinderen. Een nauwgezet onderzoek naar de erfelijkheid van ziekten en nei gingen door de Fransche medici: Gre- nier, Garnier, Laurent, Legrain en prof. Demme te Bern heeft aan het licht ge bracht, dat epilepsie, St. h itusdans, stui pen, hersenverweeking, idiotisme en nog allerlei min-wenschelijke lichamelijke en geestelijke afwijkingen meer, voorname lijk het deel zijn van de kinderen van den drinker. b. Door zijn voorbeeld van alcoholi sche dranken te drinken, zal hij bij zijn kinderen de meening doen postvatten, dat deze dranken een noodzakelijk be standdeel van onze samenleving zijn. Reeds al te veel is dit gevoelen door drongen. Dit moet er uit. Willen wjj onze kinderen gelukkig zien, dan dienen wij te zorgen, dat een der grootste vijanden der menschheid geen vat op hen heeft. c. De kansen van ziek worden en sterven zijn voor den niet-onthouder grooter dan voor den onthouder, waar door de niet-onthouder de kans grooter maakt voor zijn kinderen, om onverzorgd achter te blijven. Wat de kansen van ziek worden be treft, was voor eene gelijke tijdruimte het aantal ziekt eweken in eenige Engel sche ziekenbussen van niet-onthouders 3 Yj maal zoo groot als van onthouders. Dat de sterftekans grooter is, blijkt wel uit de bepaling, die bestaat in eeni ge Engelsche levensverzekerinamaatschap pijën. De onthouders hebben daarin 10°/o lager premie te betalen dan de niet-onthouders En waar de practische berekenende Engelschen zoo iets doen, kunnen wij veilig aannemen, dat dit op goede gronden steunt. Men heeft in deze maatschappijen dan ook een onthouders en een algemeene afdeeling, hoewel hieruit niet moet wor den afgeleid, dat de deelnemers in de laatste afdeeling allen dronkaards zijn. In den laatstee tijd moet in Zwitserland door de geneesheeren worden opgegeven of ook drankgebruik middellijk of on middellijk oorzaak van het overlijden is. Uit de ambtelijke verslagen van het Eedgenootschappelijk statistisch bureau over 1891 blijkt, dat in de 15 grootste steden van Zwitserland 6885 sterfgeval len voorkwamen; waarvan 425 middel lijk of onmiddellijk tengevolge van drank gebruik. Er waren 3409 mannen (boven 20 jaar) gestorven, waarvan 366 in de be ruchte rij komen, dat is bijna 1 op de 9. In Chaux de Fonds stierven 288 per sonen (mannen en vrouwen boven 20 jaar) waarvan 36 het offer van den al cohol waren, d, i. de achtste mensch! Nu mogen wij volstrekt niet meeuen, dat de alcohol geen invloed zou gehad hebben op het leven der anderen. En ook niet, dat in Zwitserland het alcoholgebruik grooter is dan in ons land. Integendeel, per hoofd wint ons land het. III. Laat een verstandig mensch het in zijn eigen belang, een goed ouder het terwille van zijn kinderen, de redelijk goede mensch drinkt niet terwille van zijn naasten. a. Zijn voorbeeld wekt anderen tot drinken of tot niet-drinken, al naar hij zelf doet Moge hij zelf al kracht genoeg bezitten, zich niet aan onmatigheid schul dig te maken, hij weet, dat tal van per sonen deze kracht missen. b. De maatschappelijke gevolgen zijn van dien aard, dat hij niet wil me dewerken om dit kwaad te blijven be stendigen. 1. Er is nauw verband tusschen al coholgebruik en armoede. 2. Er is nauw verband tusschen al coholgebruik en misdaden. 3. Er is nauw verband tusschen al coholgebruik en krankzinnigheid. 4. Er is nauw verband tusschen al cohol gebruik en zelfmoorden. Uit dit alles meent de schrijver dui delijk te hebben aangetoond,dat het niet de tirannieke dwang eener vereeniging Verschillende oorzaken het drinken opgegeven. Een deel der socialisten worden voor komen met de maatschappelijke ellende aandragen- hierin geholpen door den Volksbond. Tolstoï werpt het op de zucht om een onrustig geweten tot zwijgen te brengen Weer anderen op het eroote leed, dat de menschen te dragen hebben. Welke dezer beweringen waar is 0f zij het te zamen doen, of geen hunner willen wij hier niet onderzoeken, doch wel er den vollen nadruk opleggen, dat het de drinkgewoonten zijn, die het drinken bestendigen, cultiveeren. Juist die drinkgewoonten moeten be streden. a. De drinkgewoonten vermeerderen steeds het alcohol-produceerende kapi taal dit wordt daardoor een macht in den Staat, die elke ernstige bestrijding van het drankkwaad beletja, de staat (fiscus) heeft er belang bij. b. De drinkgewoonten brengen tot meer drinken. Dit drijft tot grootere productie, dus tot goedkoopere verkrijg baarheid. dus tot meerder gebruik, dus tot vernietiging van het familieleven. c. De drinkgewoonten maken het drinken tot een dwang voor minder zelf standige personen, voor inferieuren tegen over hun superieuren. IV. Wij schenken niet,omdat wij hier door protest aanteekenen legen het drin ken en schenken. V. Wij schenken niet, omdat dit het middel is om de niet-drinkgewoonte ingang te doen vinden. VI. Wij schenken niet, omdat zelfs het matig gebruik pliyriologisch en zedelijk schadelijk is." het „niet doch drinken" voor dat het een onafwijsbare geweten, dat het onze is, die schrijft, eisch van ons plicht is. Over het „niet-schenken" zegt de schrijver het volgende Wij, overtuigden, schenken niet, al weer niet op groDd van een voorschrift, doch op grond van de overleggingen van een gezond verstand. I. Men zal met de linkerhand niet bederveD, wat men met de rechter goed maakt. II. Is het geen averechtsche vriend schap, hartelijkheid, of hoe men het noe men wil, een ander aan te bieden, waar voor men eigen lichaam te goed acht? Plichten van den gastheer Mij dunkt, dat een eerste plicht van een gast is. de gewoonten en regelen van het huis waerin hij vertoeft, te eerbiedigen. Zullen zij wegblijven Och, wie wegblijft, omdat hij geen bittertje of iets dergelijks krijgt, is de nen aangeduid worden als „onze zede- 1 uoeite van het ontvangen niet waard. Wordt vervolgd. lijke voelhorens". Hoe ruw en plat wor den dan ook de gesprekken, hoe laag de gedachten en handelingen van den drinker Prof. Stokvis noemt alcohol dan ook met Forel een kersen yei'giit. Ik verwacht van mijn bezoekers, datzi komen terwille van mij of van een der andere leden van het gezin, doch niet ter wille van een borrel. Is bet zoo gezellig? Ik kan u uit Schagen, 1 Mei 1895. Verslag der vergadering van den Raad. der gemeente SCHAGEN, gehouden op Dinsdag 30 Apbil 1895, des morgens ten 10 ure. Afwezig de heeren C. Asjes en J. v. d. Maaien. Na leziDg en goedkeuring der notulen van de beide laatste raadszittingen, voor de zorgvuldige samenstelling waarvan door den voorzitter, önder instemming van den raad, aan den secretaris, den heer Jb. Denijs Jz., dank werd gebracht, werd medegedeeld, dat waren ingekomen: a. Verzoek van het Dagelijksch Be stuur des polders, om op de gebruikelijke Donderdagen iu de maanden Mei, Juli, Oct. eu Nov. ten behoeve van den pen ningmeester des polders, het bodenkamer tje voor zijne zittingen in gebruik te mo gen ontvangen. Conform voorstel van den Voorz. wordt zulks onder verband van #tot weder opzeg- gens" toegestaan. b. Schrijven van het bestuur der Ver eeniging ^Bouwkunst", waarbij de raad wordt uitgenoodigd, de tentoonstelling van teekeuingen, door leerlingen van den Teekencursus van bovengenoemde Vereen, in 't afgeloopen seizoen vervaardigd, welke op Zondag 5 Mei e.k. 's middags van 3 5 ure, ten lokale van den heer W. Roggeveen Cz. alhier zal worden ge houden, te willen bezichtigen. Werd voor kennisgeving aangenomen. Volgde nu de eind—behandeling van de in de vorige zitting reeds artikelsgewijze behandelde Nieuwe politie-verordening, welke dan ook conform de besluiten ia de vorige zitting, nu met algemeene stem men werd aangenomen en waarvan afschrift aan Ged. Staten zal worden toe gezonden. Ter motiveering van hun stem werd door den heer W. Roggeveen verklaard, dat ten opzichte op art. 17 in verband tot de strafwet, ter gelegenertijd zal wor den teruggekomen, en door den beer C. A. Hoogschagen, werd medegedeeld, dst het wenachelijk werd geacht, dat in de Verord. ook nog nauwkeurige bepalin gen werden opgenomen ter zake het in voorraad houden van buskruit en derge- ijke ontplofbare stoffen, gelijk thaDS bij winkeliers plaats vindt. Ter zake het reeds in een vorige ver gadering ingediende adres van üilleboer, waarin deze verzoekt van gemeentewege tenige ondersteuning te mogen genieten in de verplegingskosten van zijn dochter, die geestelijk ziek is, werd door B. en medegedeeld, dat door hen een onderzoek is ingesteld, en het hun is geblekeD, dat bedoeld meisje werkelijk in haar geestvermo gen is gekrenkt, evenwel niet dermate dat eene opneming in een krankzinnigengesticht noodzakelijk is. De ouders deelden mede dat het kind weinig behoeften had, en daarom stelden B. en W. nu voor aan Hilleboer wekelijks eene toelage v*n f 1.te verleenen. De heer W. Roggeveen meent, dat »'s de gemeente in dit geval begint met on dersteuning te verleenen, men op den ver* keerden weg geraakt en dergelijke aanrf»' gen tot osdersteuniug bij ziekten zek«' zullen tceuemen. Spr. is van meening d* de gein., dit doende, zicb begeeft op den weg van de kerkelijke armbesturen» wier plicht het is, voor dergelijke behoe tigen te zorgec. B. en W. meenden met bun voors alleen de billijkheid tv betrachten, om toch aan Schirmerhom, die bij den sp wachter verpleegd wordt, ook van geme

Schager Courant | 1895 | | pagina 2